lien nog- lang het genoegen smaken dat onoogelijke gebouw op het So- phiaplein aan te zien. Was het avond, wij zouden eens de groote bazar in de Reguliers Breestraat binnenstappen, uitgelokt door het opschrift, entree vrij. Wij zouden daar een drukte kunnen zien, die ons aan het gewoel voor een kermistent moet herinneren. Nu is er evenwel niets aan de hand zoodat wij stilletjes voorbijgaan en weldra het Rembrandsplein berei ken. Dit is de laatste 15 jaar ook wat veranderd. In plaats van de boekenstalletjes en de kraampjes, die men vroeger hier in menigte aan trof, aanschouwt ge een aardig plantsoen. Rerabrant, de stevige stoere Item- brant, heeft bij die verandering ook veel gewonnen. Van het tochtige plekje op het tegenwoordige Thor- beckeplein waar hij vroeger stond, is hij verhuisd naar de oude Botermarkt, die te zijner eer in Rembrantsplcin is herdoopt, en liet dankbare Amsterdam, waar hij zoo menig grootsch kunstwerk schiep, heeft zijnen zetel omgeven van frisch groen, en Flora's bloemenscliat. Waarlijk, kreeg die ijzeren massa eens bezieling, zij zou vooral in dezen tijd opgetogen staan over het paradijs in het klein, waarin de eerstijds zoo drukke Amstertlam- sche negotiehoek is herschapen. Niets evenwel is op deze wereld volmaakt, waarom zou het dan hier alles in den haak moeten zijn zoo heeft zeker ons gemeentebestuur gedacht, toen het verlof gaf, om het beruchte huis «sta in den weg» op den hoek van de Bakkerstraat te bouwen. Die uitwas daar, staat af schuwelijk leelijk, en misschien ware het voor de verfraaing onzer stad te wenschen geweest, dat de stoom, die de muren eenmaal uit liet lood dreef, het maar geheel óm- ver geworpen had. Nu wacht men er maar op, dat andere bewoners ook eens wat bouwlust krijgen, en hunne perceelen insgelijks een weinig vooruit brengen. Voorloopig schijnen zij daarop zeker nog geen plan te hebben, zoodat menig vreemdeling in de gelegenheid zal zijn, dit vreemde staaltje van Am sterdam's houwmanier te bewon deren. De Utrechtsche straat opgaande valt ons aanstonds een sierlijk hou ten gebouwtje in het oog waarop wij in groote letters bet vreemde woord Inodores Toilettes kunnen lezen. Zij, die het niet weten, geef ik in zessen te raden, waartoe dit etablissement dient. Misschien moet ik hen teleurstellen met de heel prozaische verklaring, dat wij in de gewone koffiehuistaai, die woorden door de getallen Noi 99 en No. 100 zouden vervangen. Niemand zal ech ter beweren, dat er aan die inrich tingen in eene groote stad als de onze geen behoefte bestaat, en zij vooral voor Dames in vele gevallen een uitkomst kunnen zijn. De Utrechtsche straat gaan wij over, en komen ten slotte op liet Frederiksplein, en stappen voor als nog op het pontje, dat ons naar! den Buiten Amstel brengt. Over enkele weken zal men dat pontje evenwel onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten den bewoners van de nieuwe wijk, die wij thans naderen, bewezen, zijn ontslag kunnen geven, want na lang bidden en smeken, is onze stedelijke regeering er eindelijk toe overgegaan hier een brug over de Buitensingel gracht te bouwen. Dat dit wel noo- dig was, bewees de drukke dienst, die vooral in den laatste jaren, door dit vaartuig verricht werd. Wat wij daar op de Utrechtsche zijde zien, bewaren wij liever tot eene volgende rondwandeling, want ik vrees te veel, van uw geduld, en van de ruimte van dit blad te vergen, indien ik u ook dit nog zou willen beschrijven. GEMENGD NIEUWS. Dezer dagen had in liet C'rys- stal Palace te Londen de jaarli jksche kroning der rozenkoningin plaats. Ditmaal was het een jong- werk meisje, Ada Huston, aan wie onder trompetgeschal en een regen van bloemen de koninklijke waardigheid werd opgedragen. Dit gebruik, in de zesde eeuw in Frankrijk ontstaan en vooral zeer iu zwang on Ier de regeering van Loilev ijk XIV, is door pater Nugée «den loods der Engelscke kerk» in Engeland ingevoerd. Nog tot den huidig-en dag wordt in ver schillende streken van Frankrijk en vooral in de omstreken van Parijs La Rmiére ieder jaar gekroond. Het braafste en ijverigste meisje wordt daarvoor door de inwoners van ieder kerspel gekozen en in de eerste plaats komen zij er voor in aanmerking, die in het onderhoud barer moeder voorzien. In de kerk ontvangt de gekozene den zegen van den gees telijke en van de vrouw van den maire een kroon van rozen. Door den maire vergezeld, trekt de ko ningin dan met muziek de plaats door, gevolgd door liarc hofdames en eene escorte van gewapende gen darmes. Bovendien ontvangt zij bij wijze van uitzet eene som gelds, terwijl het feest nog gedurende ver scheidene dagen wordt voortgezet. De kroning in het, Crystal Palace was wel niet zoo schitterend, maar toch wel der vermelding waard daar er, tot aansporing' van anderen de aandacht werd gevestigd op een braaf en ijverig werkmeisje. Pater Nugée werkt in liet belang der meisjes, die haar brood met de naaimachine moeten verdienen en te haren behoeve organiseerde hij nu reeds g-edurende zeven of acht jaren dit feest. Ditmaal schetste hij allen, die, het zij uit belangstelling hetzij uit nieuwsgierigheid het feest bijwoonden, het treurige l:ven, dat de meisjes leiden. Van \s morgens 4 uur tot 's avonds laat over de naaimachine gebogen, slecht gevoed en gekleed, moeten zij iederen dag; voor een karig loon hetzelfde een tonige werk verrichten. Honderden gezonde meisjes bederven hierdoor hare g rondheid en daarom wenscht pater Nugée eene inriclliilig lot stand te brengen, waar ze een onderko men vinden en voor zorgvuldige verpleging haar geschokte gezond heid kunnen herstellen. Ada Huxton helpt in het onder houd van haar ouders voorzien en werd door de cong'regatie van St.. Austins abdij, waartoe zij behoort, eenstemmig als de waardigste rozen- koningin aangewezen. Voorafgegaan door gecostumeerde trompetters en herauten, werd de koningin, in 't wit uitgedost, met hare evenzoo ge- lcleede staatsiedames door den gees telijken naar den troon geleid, te midden van een talrijken drom nieuwsgierigen. De trompetters blie zen een fanfare, toen de koningin plaatsnam op den troon. Aan weers zijden plaatsten zich de staatsieda mes en in wit en karmozijn ge- kleede koorknapen. Toen nam pater Nagée het woord en vertelde aan de toehoorders, waarom Ada Huxton tot rozenkoningin werd gekroond, hen daarbij opwekkend om mede te werken tot 't oprichten van zijn herstellingsoord. Daarna plaatste hij de kroon op het hoofd der koningin, die bedolven werd onder een regen van bloemen. Als gift ontving zij een beurs met sovereigns, waarop de optocht onder het gejuich der toeschouwers weer op dezelfde sta tige wijze het paleis verliet. Als een bewijs, dat somtijds heel wat van de post wordt gevor derd, deelt de Engelsche postmees ter generaal in zijn verslag mede: Op een enkelen dag werden door eene Londensche firma 132,000 brie ven op de post gedaaneen andere firma deed op eenen dag 167,000 briefkaarten op de post en ze wer den bezorgd ook, anders had het niets te beduiden gehad. Daar het hout onder den in vloed der lucht verandert en bruin wordt en bijgevolg de duur ver minderd van het papier voor welks vervaardiging het gebruik wordt, is het van groot belang, zoowel voor den verkooper als den verbruiker, om zich te kunnen vergewissen of eenige papiersoort al dan niet houtvezels bevat. Tot dit doeleinde wordt door het Jour nal des fabrican Is de papier als een werkzaam middel aanbe volen een mengsel van drie deelen zuiver salpeterzuur met éen deel geconcentreerd zwavelzuur. Dit mengsel doet bijna oogenblikkelijk op het papier een bruine kleur j ontstaan, zoo daarin een aanmer-; kelijke hoeveelheid houtvezels aan- J wezig zijn, kan heel gemakke- i lijk klaar gemaakt worden en blijft j in een goed g'esloten fiesch jaren lang goed. Men behoeft slechts éen i druppel daarvan op het papier t.e laten vallen. Hierbij dient opgemerkt, dat deze handelwijze geen uitkomsten geeft, indien de houtvezels van tc voren door een scheikundig proces bereid zijn, daar ze zich dan tegenover het genoemde mengsel als de lompen gedragen. Naar het schijnt bestaat er buiten het microscoop in de hand van een bekwaam deskundige geen zeker middel om op nauwkeurige wijze de hoeveelheid hout- of andere vezels te bepalen, die een papier soort bevat.. In den Berlijnschen dierentuin bevindt zich tegenwoordig een ge zelschap Kalmukken. Dezen trekken zeer veel bezoekers. Verleden Zon dag kwamen er ongeveer 96,000 menschen in den tuin. Er heerselite den geheelen dag een verschrikke lijk gedrang. Men klom zelfs op'de hokken der wilde dieren; verschei den gebouwtjes werden beschadigd. Aan de buffetten was een onbe schrijfelijke drukte. Een reusachtige hoeveelheid bier werd er uitgeschon- !ken. Den volgenden morgen vond men een paar honderd pond oud papier van boterhammen, koek en andere eetwaren. Dezer dagen is een poolsch edelman te Parijs aangekomen diej van de Regeering de terugbetaling eischt van 2,000,000 frank, welke een van zijn voorvaders aan Lode wijk XIV zou hebben geleend. Eerst in den jongsten tijd zou de schuldbe kentenis, met de handteekening des Konings, gevonden zijn. Tijdens den westelijken storm van den lln dezer, schriift men van het eiland Bornholm, werd door den bestuurder van de reddingboot de bekende proef genomen om door middel van olie de golven te stillen. De proef viel zeer gelukkig uit en de direeienr sprak als zijne meening ,;;1. dat olie óf traan ongetwijfeld met goed gevolg kon aangewend worden en dat hét bij ge'-1 genheid r%p schipbreuk hóógst h 'tig zijn zou, indien ook van he -resu aUde schip olie in zee geworpen werd, aangezien het gevaar om te naderen alsdan voor een goed gedeelte werd weggenomen. Zoodra zich de ge legenheid daartoe aanbiedt, zal er ook een proef op de oostkust bij het reddingstation Snogebaek genomen worden. LAATSTE BERICHTEN. ALEXANDRIË, 22 Aug. In de, Ilaatste 24 uren zijn alhier 37 ge-; vallen van cholera met doodelijken afloop voorgekomen. In de provincie was dat getal 197. WEENEX, 22 Aug. De Noord- pool-expeditie is hier aangekomen en ontvangen door den burgemees ter, verschillende militaire dignita rissen, den adjudant des Keizers, een deputatie van het Geographisch Genootschap enz. De burgemeester en de algemeene secretaris van het Geographisch Genootschap hebben hij die gelegenheid een welkomst rede uitgesproken. Het publiek juichte de leden der expeditie toe. BERLIJN, 22 Aug. De Nordd. Alg. Zeitung vestigt de aandacht op de alle paal en perk te buiten gaande opstokerij van de Fransche pers tegen den Duitschen nabuur. De buitensporige heftigheid der Fransche revanche-predikers doet veronderstellen dat Frankrijk de éénige staat is door welken de vrede van Europa duurzaam bedreigd [Wordt. Het blad zegt dat zulk een toestand niet langer duren kan zon der den vrede in groot gevaar te brengen, want hoe hooger de vloed der hartstochten zwelt, dien gewe- tenlooze opruiers ter bevordering van hunne veelsoortige oogmerken onvermoeid al sneller doen stroomen, te minder kan men vooruitzien hoe lang die vloed nog binnen de dam men van den uiterlijken vrede kan worden teruggehouden. BERLIJN, 22 A ug. De algemeene staf alhier adviseert tot het doen stationneeren van niet.-diepgaande gepantserde kannonneerbooten op de Weichsel, ter versterking van de verdediging der oostelijke grens, evenals dit reeds op den Rijn ge schiedt. Als oorl<igshaven dezer sche pen wordt Thorn aangewezen, en met den bouw zal weldra een aan vang gemaakt worden. LONDEN, 22 Aug. Het Hooger- huis heeft, bij derde lezing, het wetsontwerp op de verkiozingsknoei- erijen en dat to* vermindering der staatsschuld, aangenomen. Verder is goedgekeurd de door het Lagerhuis voorgestelde lezing der pachtbill, met deze uitzonde ring, dat het amendement-Salisbury, betreffende de bestaande contracten, met 48 tegen 4 stemmen opnieuw in het ontwerp is opsrenomen. ALEXANDRIE, 22 Aug. Naar men verzekert, zal de Ivhedive vóór zijn terugkeer naar Cairo, een stoom- boottocht naar Damiate en Rosette maken en ook verschillende andere steden bezoeken. CAIRO, 22 Aug. Sedert de laatste opgave, tot hedenmorgen 8 uur, is hier één persoon aan de cholera be zweken. Het totaal der overledenen aan de epidemie in de provinciën is in het laatste etmaal 131. BERLIJN, 22 Aug. Volgens hier ontvangen bericht wordt de Czaar met zijne familie eerstdaags te Ko penhagen verwacht, en zal hij ver- j scheidene weken in die hoofdstad vertoeven. PARIJS, 22 Aug. De Chineesche regeering heeft de gevraagde vol doening gegeven, voor den moord op een fransclien zendeling in de provincie Vunnan. De graaf van Chambord heeft een kalmen nacht doorgebracht, maar zijn toestand blijft toch even ernstig. Museums enz. te Haarlem. Rijksmuseum van Schilderijen op hel Paviljoen Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon en Feest dagen van 121 3 tot 4 uur. Kinderen heneden de 8 jaar hebben geen toe gang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het. Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van Ï0 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlaudsche Maatschap pij ter bevordering van Nijverheid bobben op vertoon van diploma vri jen toegang, donateurs met gezelschap, lèuCJl niet 1 Dame. Mul' - van kunstnijverheid op hel pg I)reefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cent- persoon. Do nateurs en leden u Ntlerlandsche Maatschappij ter bwordei'og van Nijverheid hebben op'vertoon van di ploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 Dame. Bisschoppelijk museum voor kerke lijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzon der van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon-en Feest dagen, van 105 ure. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toe gangskaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen beta ling van 25 cents de persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uren, de overige Christelijke feestda gen tegen betaling van 25 cents de persoon. Kinderen beneden acht jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van acht tot veertien jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geo pend Woensdag en Zaterdag van 2-4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang^eurOudegroen- markt) vrij. Teglers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Za terdag, Zon- en Feestdagen van 11-3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woens dag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. RECHTSZAKEN. Een drietal personen maakten onlangs een valschon bedelbrief voor een niet bestaan de armo weduwe op «n vulden dien in met. een aantal gefingeerde namen en bedragen. Een van het klaverblad vervoegde zich met deze lijst, namens den heer M.. van wien1 hij opgaf, dat de lijst en de aanbieding uit ging, bij een geacht ingezetene te 's-Hage, die voor een bedrag van f10 op de lijst toekende. Iets later op den dag vervoegde dezelfde persoon zich wederom tea huize van genoemden heer, om het bedrag, dat hij be weerde terstond aan den heer M. te moeten afdragen, te ontvangen, waarop hij ten ant woord kreeg, dat de betaling slechts dan zou geschieden, waaneer een door den heer M. onderteekende quitantie zou worden verstrekt. Het drietal begaf zich ua dit bescheid waar eene herberg, waar een hunner een valsche quitantie schreef, waarop degcen die reeds tweemaal bij den inteckcnaar geweest, was de flO ontving, welke som aanstonds onder de drie oplichters verdeeld werd. Dc colporteur ont.ving het .leeuwendeelJ nl. f5, en stond Dinsdag wegens het des- bewust gebruik maken van een valsch stuk voor het gerechtshof te 's-Gravcuhagc. kamer van vacautie, terecht. Beach, bekende dc de quitantie te hebben aangeboden, maar ontkende de wetenschap dat liet stuk valsch Adv.-een. mr. Bijleveld achtte do valsch» hcid ccuter voldoende bewezen cn cischtc een jaar celstraf cn eene boete van f 50. Dc verdediger mr. Duijustec meende even eens, dat de valschheid van dc quitantie zoowel als de kwade trouw bij het gebruik maken daarvan aan geen twijfel onderhevig was. maar meende de clementie van het Hof voor zijn cliënt te mogen iuroepen op grond dat dc beschuldigde door de beide andere personen was verleid geworden tot liet plegen van liet misdrijf doordien zij hem hadden weten diets tc maken, dat hij zelf er hoegenaamd geen kwaad bij kon.. In de tweede zaak, Dinsdag aan het onder zoek van het gerechtshof tc 's Gravcuhagc onderworpen, verscheen als beschuldigde <le zoon cencr gegoede burgerfamilie te dier stede, een jongmensch. dat onderscheidene vcroordeelingeu onderging en eerst onlangs uit dc gevangenis was ontslagen. Niettegenstaande zijn ongunstige antece denten vond hij werk iu dc brood- en meel fabriek aldaar, doch wegens zijn minder goed gedrag moest hij ook deze betrekking weder spoedig verlaten. Ten einde nu aau geld te komen beproefde hij bij herhaling bij den sigarenhandelaar K. aldaar, op een valschen naam cn ook met behulp van valsche briefjes kistjes sigaren machtig te worden, betgeen hein vrij goed gelukte, daar hij tweemaal op een valschon naam en tweemaal op ecu valsch briefje sigaren bekwam. De heide laatste feiten werden denbesch. thans ten laste gelegd. Hij bekende volledig de briefjes vervaardigd cn er gebruik van gemaakt te hebben. Adv.-gen. mr. Bijlevcld requireerdc. ook met het oog op dc vroegere veroordceliug>-u thans eene veroordeeling lot 1 jaar celstraf cn 4 boeten van f 50. Mr. Duijustce, die ook voor dezen bes'di. als verdediger eptrad, beval zija cliënt iu 's Hof» clementie aan. Een Lcidenaur ging onlaugs bij zijn slad- genooten rond om hun „plezierige kermis te wenschen. en deze welgemeende* harte lijkheid werd even welgemeend van harte beantwoord met kwartjes, dubbeltjes enz. 1 )it alles zou slechts een zeer geoorloofde afzet terij zijn. als hoedanig onze fooiengevetidc samenleving er nog velen duldt; doch on/.e Leidenaar beging één kleine fout: hij lie- kleedde zich nl. met een ambtelijke waar- diglieid. welke hem niet toekwam, m. a. w. hij maaide de kermisfooien voor de voeten van den echten vuilnisman weg, voorgevende „dc vuilnisman» te zijn. Voor dit feit, ge- qualificeerd als bedriegelijke oplichting, is tui Dinsdag aan de Rechtbank 1 maand ge vangenisstraf voor dezen wcnscher aange vraagd Het. Gerechtshof te 's Hcrtogenboscii heeft In t %'«>nnis der Rechtbank aldaar, waarbij dc notaris 8: Jiskoot te Veen uit zijn ambt LANDBOUW £8 VISSCHERtJ. Ilccft de voorzomer dit j*® vour de land bouwers in de gemeente Rot''cr veel te wen schen overgelaten, de tégen woo. tijd be gint veel van de veroorzaakte schack V,T* goeden. Iu het hooiland; dat men in Juii wegens de geringe hoeveelheid gras niet heeft gemaaid, vindt men thans een flinke snede. De aardappeloogst, die een kommervolleu winter voorspelde, laat zich vrij goed aan zien. Zelfs zag nten aan een stam niet minder dan Ra. zegge G5 stuks aardappelen, waarvan tien kleinen eu de overigen allen geschikt tot eetaardappcleu. velen zelfs zeer dik van stuk. De rogge is. op enkele uitzonderingen na. binnengehaald eu levert, wat het schudden betreft, bevredigende uitkomsten, terw ijl boek weit zeer wisselvallig is. Wel begint deze hier en daar goed te lijken, maar zij is zoo achterlijk, dat er al een heel bijzonder najaar, moet komen, zoo het hiermede naar wcnsch zal gaan. Over het. geheel zijn de'tot hiertoe verkregene uitkomsten van den landbouw boven de verwachting, zoonis deze zich in den tijd der hevige droogte liet aauzicn. RIVIERBEBICHTFN. Vreeswijk, 2'2 Aug. 2.38 M. boven AT. 4.14 M. onder N. P. Maastricht. 21 Aug. Hoogte der Maas 0.67 boven 0. M. Keulen, 22 Aug. 2.90 M. boven 0. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 22 Aug. Aardappelen. Wcs zand- f a dito klei- in manden f a dito dito losse f a dito muisjes f a Katwijkor zand-f a dito blauw zand- f a dito klei- f a Noordwijker zand- f Rijnsburgers f a Andijkers fa Geldcrsche kralen f a dito Blauwe f 2 a 2.20, Haarlemmer zand- f 1.- - a 3.20, Hillcgommer dito f 2.50 l\ 5.50. S*s- senheiraer dito f a IJpolder dito f a Friesche f2.20 a 2.50. Aanvoer 3500 HL. Handel tamelijk. Op de lieden gehouden Veemarkt waren j aangevoerd204 vette kalveren, le kwal. f0 95, 2e kwal. f0.85 per kg. 13 Gras- f IS a 35; 24 nuchtere dito f 10.a 15.—. schapen en lammeren fa 1S9 vette varkens 46 a 55 ct. per kilogram; - biggen fa - paarden f a rundereu. le kwal. f0.—2e kwal. fÓ.-, 3e kwal f 0.per kg. melk- en kalfkocien f a p. st. K o ffi e. Afgedaan 554 ba. Java, cx divtr.se schepen; 293 bu. Java W.-I. B. en 319 ba. Macasscr, ex Cornelia. Tin en Petroleum onveranderd. Margarine. Afgedaan werden 5000 k:'<> prima Foudoires; 5000 kilo Pellerin evr cu 2S tierces Harrison, cx Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3