ambten, die in burgerlijke kleeding schijnlijk kiest dit zee a s. Zater- ruimte hielden. dag uit Archangel, met last om In de rijtuigafdeeling van Frank-1 aan de Westkust van Yaigatz te rijk kocht Z. M. een klein rijtuigje landen en over land de Karazee te uit, waarin de Koningin blijkbaar bereiken, als de toegangen tot die genoegen vond, benevens een mail- zee gesloten blijven. De onderhan dde//een van die groote, van alle delingen, die hiertoe hebben geleid, gemakken voorziene rijtuigen waar- zijn te danken aan den heer Kramp, mede men in Engeland naar de wed- die het Instituut reeds vroeger be rennen gaat. Door vele eigenaars langrijke wenken gaf omtrent Rus- liet de Koning zich adreskaarten ter land en nu, niettegenstaande de hand stellen terwijl hij naar de prij-1 berichten van den consul van Ar- zen van sommige voorwerpen in-1 changel, nog* dit schip met behulp formeerde. Het schoone paviljoen de firma's Schaezler te Amsterdam der Fransche commissie trok de bij-1 en Fontaines te Archangel wist zondere aandacht der hooge bezoe- meester te worden. Prof. Buijs Bal kers. De manschap der f/arde rejm-lot vertrouwende op zijne landge- llicaine werd door Z. M. toegespro-nooten, bleef opnieuw borg voor de ken en een hunner mocht den Koningvracht, en de heer Iluijgens, scheeps- mededeelen waaraan hij de medaille1 bouwmeester te Amsterdam, voor de ■militaire te danken had, die op zijn borst prijkte. Uit het antwoord bleek, dat de man de onderscheiding bij de expeditie naar Cochin-China had verdiend. Ook de Koningin onder assurantie-premie. Dat men zich dus spoedig beijvere om deze kloeke mannen te steunen. Naar de Haagsche correspon dent van de Midd. Ct. mededeelt, hield zich op de allerminzaamste heeft de officier van administratie wijze, die haar in zoo korten tijd j bij de marine Hertzveld den heer populair heeft gemaakt, met de in- De Bergh uitgedaagd, wegens het- zenders of hunne vertegen woord i- geen deze hem in zijn Penkrassen gers en wees den Koning herhaal- ten laste legt en niet bewezen is. del ijk op voorwerpen die, bij het De schrijver der Pen/trassen wei- bezoek onlangs aan de tentoonstel- gerde de voldoening te geven, om- ling gebracht, hare bijzondere aan- dat de officier een vonnis ten zijnen dacht hadden getrokken. De «mooie» I laste heeft, waarop deze den heer Turk die in de hoofdgalerij bij hetDe Bergh aan zijn ministerie op- Fransche paviljoen neergehurkt zit, wachtte en na diens weigering om laehte zijn liefste lachje toen HH. MM. voorbijkwamen en lachend vol deden de Koning en Koningin aan zijn verzoek om hunne zakdoeken, die met een druppel rozenolie wer den bevochtigd. In Japan kocht Z. M. twee groote vazen en een reusachtige groote schaal, terwijl de Koningin een aantal kleine, grappige poppetjes voor het prinsesje liet inpakken om mee te nemen. Gedurende de gansche lange wan deling gaf de Koning bij herhaling te duelleeren, «op zoo hevige wijze aan het gemoed lucht gaf, dat hij door de boden uit zijn departement moest verwijderd worden.» Decor respondent meent dat de zaak daar mede niet uit is. Men meldt aan de Rd. Ct. uit Egmond aan Zee: Evenals verleden week te Petten, zoo werd ook alhier dezer dagen eene proef genomen met den vuur pijltoestel, dienende om schipbreu kelingen door middel van een lijn in gemeenschap te brengen met den zijne hooge tevredenheid te kennen, j wal. Deze proef, tevens genomen Z. M. drukte bij het verlaten der I ter oefening, gelukte niet bijzonder Fransche afdeeling den consul-gene-gunstig, en het bleek dat de nieuwe raai hartelijk de hand, hem geluk vuurpijlen van Hollandsclieconstruc- wenschende met de uitmuntende figuur, die Frankrijk op de ten- stelling maakt. De omstanders hoor den Z. M. voortdurend verklaren, hoe bijzonder voldaan hij was en bij menige iuzending ging de Koning de Koningin aan den arm, twee, driemalen terug. In het open rijtuig, van den Burgemeester" reden HH. MM. win de tentoonstelling naar het lhjjs van mr. Van Tienhoven er^ van daar weer naar de tentoog^mlling. Toen werd met, ./onverflauwde be langstelling e£S"wandeling gemaakt door de afdeeling Schoone Kunsten de__ Macmne-galerij en de Neder- landsche kolonie. Te 5 uur keerden HH. MM. per extra-trein naar Arnhem terug. De minister van Financiën heeft bepaald, dat carbolzuur, zoo in vloei baren als in vasten toestand, voortaan vrij van rechten kan worden inge voerd. De heer Volck meldt aan de NR. Ct: De Ellida is Woensdag vertrok ken. liet vertrek is mogelijk ge maakt door de cautie van de Am- sterdamsche Bank, die hiertoe in staat gesteld werd door een deposito van prof. Buijs Ballot en bijdragen van de Regeering en van particu lieren. De Bank deed dit belange loos. Het Instituut heeft gemeend het niet bij de Ellida te moeten laten, en is daarom bezig het stoom schip George te charteren; waar- tie veel te wensclien overlaten, daar er van de drie, die werden afge schoten, slechts één aan zijne be stemming beantwoordde, 't Ware zeer te wenschen dat dergelijke proefnemingen meer werden gedaan dan geschiedt, opdat men in tijd van noa£~'niet telkens teleurgesteld' wprde, zooals reeds meer dan eens ■plaats had bij de jongste pogingen tot redding van schipbreukelingen. In zulke oogenblikken van gevaar kan éen misschot voor hen, die in nood zijn, rampzalig wezen. Ook is het afschieten zelf niet geheel van gevaar ontbloot. Veelvuldige oefe ning is alzoo mede in dit opzicht wenschelijk, zoo niet noodzakelijk. Aan de Oranje-Vrijstaat-Ëx- press is het volgende ontleend. «Het verslag van het comité van financiën en der debatten van den Volksraad, met betrekking tot het ontslag van den heer Jorissen, ligt voor ons. Elk ding dat geschreven en gesproken is hebben wegelezen en herlezen en zorgvuldig gewikt en gewogen. Wij zijn daarenboven vrienden van het Transvaal Gou vernement, zoo welmeenend en op recht als maar door hen zou kunnen verlangd worden, en wij zullen nim mer eene gelegenheid laten voorbij gaan, om dat Gouvernement van dienst te zijn met al den invloed, waarover wij te beschikken hebben. Maar niettegenstaande dit alles kun nen wij de behandeling van dr. Jo rissen niet anders noemen dan een j schandelijke en verfoeielijke intrige. De heeren Ivotzé, Burgers en Brand 1 (de drie rechters) die liet financieel rapport hebben onderteekend; de heer Du Toit (inspecteur van on derwijs) en de heeren Neethling en j Malherbe mogen zich trotsch ge- voelen over hetgeen zii gedaan heb ben, wij zouden in hun geval vlak het tegenovergestelde gevoel I hebben. Al die mannen samen heb ben met hunne wijsheid niet voor de Transvaal gedaan, wat die ééne man gedaan heeft, en wij zouden niet gaarne zien dat men ons de beschuldiging voor de voeten kon werpen, eene klacht tegen een af- wezige in behandeling te hebben genomen, om hem daarna onver hoord te veroordeelen. Dit is niet recht en een groote lafheid. Zij heb- j ben dit niet durven doen in het aangezicht van dr. Jorissen zeiven j nu hebben zij zijne afwezigheid af- gewacht! Wij willen gereedelijk toegeven dat hij geen advocaat is, «ui dat hij wat zorgeloos gehandeld heeft, de questie der Nationale Bank I betreffendemaar hij is een man die te goede diensten bewezen heeft, join op zulk eene wijze behandeld te worden. Als wij denken aan zijne rechters, dan is het of eene rilling j over ons komt, en kunnen wij een onwillekeurige gevoel van verach ting niet onderdrukkenIs dat dan j nu de dankbaarheid van het Trans- j vaalsche volk jegens een man, die zijne gezondheid heeft ingeboet bij al de doorgestane angsten gedu- j rende den fieren strijd voor zijne 1 onafhankelijkheid? die zijn naam, zijn bestaan veil had, ja zelfs zijn hoofd heeft in de waagschaal ge- legd, om het volk te dienen in de j ure des ge vaars?! Indien dit zoo is j dan zal het nimmer een trouwen dienaar meer krijgen als een tijd van nationalen strijd en ellende daaraan behoefte zal hebbenwant mannen, die hunne eer op prijs stellen, zullen zich wel wachten om gevaar te I loopen van door een kleine vijandige of naijverige partij te worden ver dreven en door het slijk gesleurd, zoodra de tijd, waarin men hen niet meer zoo noodig heeft, aangebroken en de ure des gevaars is voorbij gegaan.» Men leest in het VI. blad over de brandkast van Jannetje Struik: Men herinnert zi3h,~ daf Tfarmefje" Struik de brandkast van Woudhui zen niet groot genoeg achtte om er hare millioenen in te bewaren, en daarom, met veel drukte, bij de hee ren Land ré en Glinderman eene Chatwoodbrandkast kocht, met let terslot. Die brandkast werd eerst naar Woudhuizen gebracht, doch verhuisde later naar het Bible-hotel. Later werd de kast in 't Heeren Logement verkocht, betrekkelijk voor eene bagatel, omdat Jaantje het woord niet wilde zeggen, daar er nog geld in was, zooals ze zei. De heer Scholder werd er eigenaar van doch had er natuurlijk weinig aan, zoolang de «milli oenen-juffrouw» haar geheim niet wilde mededeelen. En of de heeren Landré Glinder man al werden geraadpleegd, en of de heer Chatwood al zelf er voor uit Londen kwam, het was al te vergeefs, men kon de kast niet zon der het woord openen, of men moest aan het hakken gaan. De heer Schol der kende echter den chef-machinist van Krasnapolsky, Schulze, en deze verschalkte Jannetje's koppigheid, door het geheim der opening van de last op het woordG. E. K. te vinden. had gegeven. Wijl hij echter geene redevoering binnen twee uur ein digde, zoo wist- hij zijn ledeige noot zoo netjes in een fraaien dop van allerlei redekunstige redeneeringen te steken, dat de hoorders er door verrukt waren. En inderdaad waren zijne redevoeringen een schitterend mengelmoes van verhevene en aan grijpende woorden van Christus of de apostelen, geestige opmerkingen van Schoppenhauer, allerlei geluk- kigkeidstheoriqn uit alle tijden, die nooit waren beproefd en wanneer het hem gewenscht voorkwam moes ten Bismarck en Lasalle vreedzaam naast elkander arm in arm hunnen weg vervolgen en woorden spreken, die de personen zelfs in den droom niet in 't hoofd waren gekomen. Indien men zijnen dienst der ge lukzaligheid nauwkeurig bezag, vervloog hij spoedig als damp of nevel en siechts het beginsel om met zoo weinig mogelijk werk en zooveel mogelijk egoïsmus zich een goed leven te verschaffen bleef als beproefd systeem van Gotfried Sturm over. Het groote aanplakbiljet bevond zich tegenover het huis van den raadsheer ron Wieburg. De raads heer was de laatste afstammeling I van een rijk en machtig geslacht. De familie Wieburg was langza merhand aan lager wal geraakt, in den loop der tijden had zij hare grondbezittingen geheel verloren en Benno von Wieburg was daardoor gedwongen om als ambtenaar in zijn onderhoud te voorzien. Hij was rechtsgeleerde en bracht het'wel dra tot de betrekking van rechter. Wijl hij door en door conservatief was en hem alle nieuwe leer stellingen zooal hij zeide, een I gruwel waren, zoo is het duidelijk, I dat het groote aanplakbiljet tegen- Wat de inhoud der kast betreft, j zooals ieder verwachtte, was het niets! liet schip Ellida is Dinsdag* van Tunsberg vertrokken ter op sporing van de Varna. Men schrijft uit den Haag dat de regeering voor dertig duizend gulden deel neemt in het waarborg fonds voor dat schip. Haarlemmermeer. Bij de verkiezing van een lid van den Raad hebben van de 032 kiezers 1342 hun stem uitgebracht. Herstemming tusschen de heeren A. Pruissen (aftr.), candidaat der Antirevolutïonnairen, en den heer F. L. Faas, cand. der R. Kath Sloterdijk. Woensdag is op den Hollandschen spoorweg weder een ongeluk gebeurd. Op een kruis punt in de nabijheid dezer gemeente werd een der werklieden, bij het uitwijken voor een trein, gegrepen door de locomotief van een trein, die van tegenovergestelde zijde na derde. Hij werd, zwaar aan den schouder en het been gewond, al; dood op den weg gevonden. Eerst op een rolwagen naar Sloterdijk vervoerd, is hij vervolgens naar het gasthuis te Amsterdam gebracht, om daar verdere verpleging te on dergaan. Amsterdam. Het gebouw van den Journalistenkring op de Amsterdamsehe Tentoonstelling* was Woensdagavond voor de eerste maal verlicht. Een klein gezelschap, be staande uit enkele heeren van de Amsterdamsehe pers en uit sommige medewerkers aan elders gevestigde bladen, met hunne dames, was daar bijeen. De avond werd aangenaam doorgebracht met, muzikale voor drachten van den heer en mevrouw M HagemanStoetz, den heer Völl- mar (cello) en met het lezen van een prozastuk en van eenige gedich ten uit den bundel Snikken en Grim lachjes door den heer Haverschmidt. De bijeenkomst droeg een zeer hui selijk en gezellig karakter en gaf daardoor aan de aanwezigen veel genoegen. Zandvoort. Aan het strand alhier werd gisterenavond, in tegen woordigheid der brandweerchefs uit verscheiden groote gemeenten, een groot houten huis in brand gesto ken, bestaande uit drie-verdiepingen^ gevuld met takkebossen, vaten pe troleum, teer en pek, ter beproeving van een nieuw uitgevonden brand spuit, die door een binnenlandsche firma wordt geleverd (N. vjd D.) Cocksdorp. (op Tessel.) De man, alhier, die beschuldigd wordt het kind, waarvan eene bij hem inwonende ongehuwde vrouw be vallen was, door verstikking om het leven gebracht te hebben, is weduwnaar en vader van vier kin deren. Hij is gevankelijk naar Alk maar gebracht. Oudewater. Door den heer K. A. Van der Garde, te Gouda, is vergunning aangevraagd tot aan leg van een stoomtramweg van Ou dewater tot aan het station van den Ned. Rijnspoorweg. Komt dit plan ten uitvoer, dan zou deze gemeente daarmede zeer gebaat zijn, aange zien genoemd station 40 minuten van de stad verwijderd ligt en zich eindelijk in de gemeente Papekop bevindt. Is daarenboven in October aanstaande de afdeeling Gouda Oude water der stoomtramlijn Gouda- Utrecht in werking, dan zullen dè reisgelegenheden naar en van hier zeer vergemakkelijkt zijn. over zijne woning hem zeer mis haagde. Toen hij dezen morgen, het was in de maand Mei, zijne kamer binnentrad om het ontbijt te gebruiken, viel zijn oog dadelijk op de groote letters. Zijne schoone dochter Adele scheen juist met zeer veel belangstelling het biljet te lezen toen hij binnentrad. Wat is dat eenvolksvriend, papa? vroeg zii hem. Het gelaat van den adellijken raadsheer werd vuurrood. Ik zal u dat verklaren als ik een weinig rustiger ben, liefkind; het is meer dan onbeschaamd van dien persoon, dat prul tegenover mijne woning aan te plakken. Die man is tot alles in staat, en onge lukkig zegt, men van hem, dat hij een goed redenaar is. Ik zou hem gaarne eens lioo- ren, zeide zijne dochter. llcm liooren! Gij zoudt mis Loosduinen. Gister-ochtend is op het strand alhier een zware os aangespoeld, vermoedelijk van een veeboot gevallen of over boord geworpen. Voor de consumtie scheen het dier niet geschikt te zijn, daar het he den-ochtend in de duinen begra ven is. 's Graverfhage. De trein van de Rijnspoorweg-Maatschappij, die te 7;i/i ure alhier moet binnenloo- pen, is eerst te half negen te dezer stede aaangekomen, ten gevolge van een oponthoud te Gouda, alwaar het gedeelte van den trein, die voor het station aldaar door middel van het glipsysteem van de naar Rotter dam doorgaande wagons wordt af gezonderd, tegen de te ver vooruit geschoven locomotief geloopen is. De machine ontspoorde door den schok, hetgeen eenige vertraging in het vertrek teweegbracht. Nijmegen. Een boer uit de omstreken van Wieken, die de vo rige weck eene der voorstellingen in het Circus van O. Carré alhier had bijgewoond, meende evenals de kunstrijder van den heer Carré ook wel staande het ongezadelde paard te kunnen berijden. Toen hij nu den volgenden dag een paard uit de weide moest halen, ging hij daarop staan. Het paard, aan zulke verrichtingen niet gewoon, begon hevig te steigeren en wierp den nieuwen kunstrijder met zooveel ge weld op den g'rond, dat deze ernstig bezeerd werd en zich onder genees kundige behandeling moest stellen. Zutfen. Van alles kan men een oogenblik te veel hebben: zoo gaat het hier met de huizen, vooral met, flinke burgerhuizen. Sedert het slechten der wallen is er zooveel terrein vrijgekomen en is men zoo danig aan 't bouwen gegaan, dat goede, ferme huizen op lange na den prijs niet hebben van vóór 4 a 5 jaar. Wij beklagen dan ook den eigenaar, die, om welke reden dan ook, nu juist verplicht is van zijn kostbaar pand, dat wellicht niet on middellijk aan de groote gewilde passage ligt, zich te onthouden. Hij moet er in dat geval «onderdoor,» zooals men zegt. Wageningen. De tabaksplan ters alhier zijn zeer tevreden over het gunstige tabaksgewas van dit jaar. Zelden werd een zoo goede oogst verkregen. Het weder is in de laatste dagen ook bijzonder guns tig daarvoor, terwijl hoegenaamd geen ongevallen het gewas teister den. Met de aardappelen ziet het er echter niet zoo rooskleurig uit. De zoo gevreesde ziekte heeft zich plotseling en in vrij hevige mate geopenbaard, waardoor nog al aan merkelijke schade wordt geleden. Het havergewas is ook bij lange zoo goed niet als verleden jaar; daarentegen staan de suikerbieten uitstekend te velde. Het concert bij gelegenheid van den veijaardag van prinses Wilhelmina op last van Z. M. den Koning op Oranje-Nassauoord te geven, zal alleen toegankelijk zijn voor ingezetenen van Wageningen en Renkum. De aandeelhouders in het hotel De Wageningsche Berg» hebben eene som van f 500 beschikbaar ge steld voor verlichting van het hotel op 31 Aug. Men hoopt, dat HH. MM. het aldaar te geven concert met hunne tegenwoordigheid zullen vereeren. schien doof worden door het luis teren naar zooveel onzin. Het jonge meisje gaf geen ant woord, maar in haar hart zeide zij, dat zulk een hard oordeel onrecht vaardig* was. Geef mij mijnen hoed, Adele, zeide de raadsheer tot zijne doch ter, ik wil dat papier verwijde ren. Gij kunt dat biljet er wel af trekken, zeide Adele glimla chend, maar de beginselen van dezen man zult gij daardoor niet veranderen. Dat is helaas waar, ant woordde hij, als ik kon, liet ik hem gevangen zetten. Ik zou hem toch bijzonder gaarne eens hoóren spreken, ik heb nog nooit een goed redenaar ge hoord. Zou ik zulk eene redevoe ring niet eens kunnen bijwonen?-- Foei! Ik zou mij over uscha men, zeide de heer von Wieburg geërgerd. Wel waarom? zeide Adele. Mijnheer Starke gaat er ook heen met zijne vrouw en dochter en ik zou hem ook zoo gaarne eens hooren. Nu, dat is goed, zeide haar vader, indien mijn colk-ga u meenemen wil, kunt gij gaar inaar noem nooit in mijne teg woordigheid den naam van man weder. Daarop dronk hij zijn kopje kof fie uit en ging naar zijn buren Wordt

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2