BIWEMjAM). Haarlem, 27 Augustus 1883. De heer J. Kollerie Boschbaas alhier had. gisteren het voorrecht den dag van zijn 50jarigen dienst bij de Gemeente Haarlem te gedenken. HU. MM. de Koning en de Ko ningin bezochten Zaterdag opnieuw de Amsterdamsche Tentoonstelling en onderhielden zich minzaamst met de aanwezigen. De Koning vroeg o. a. den heer Cordes of 't hem alsnog vergund was een en ander in te zenden in de afdeeling retros pectieve kunst, hetgeen natuurlijk niet werd geweigerd, maar integen deel met blijdschap aangenomen. Er werden aan het déjeuner drie toosten gedronkenEen van den Burgemeester, die de hooge onder scheiding genoot het hoofd van den Staat en diens vorstelijke gemalinne aan zijn disch te ontvangen, op Z. M. den Koning, H. M. de Koningin en de Prinses. Tweemaal voerde de Koning het woord. Den eersten keer was zijn glas gewijd aan Alexander, prins van Oranje, wiens verjaardag heden in den lande werd gevierd en de tweede maal was 't naar aanleiding der tentoonstelling gewijd aan de vreemdelingen. Eerst tegen 4 uur keerden de vorstelijke personen op de tentoon stelling terug, waar zij in de Hol- landsche afdeeling de rijtuigen in oogenschouw namen. Terwijl Z.M. het Parijsche Paviljoen bezocht en eene korte wandeling- deed door de koloniale afdeeling, hernieuwde de Koningin hare inkoopen van Fransch speelgoed. In de afdeeling retros pectieve kunst troffen HH. MM. elkander weder. Daar werden ze, (benevens het nu talrijk gezelschap daar alle genoodigden van het dé jeuner mee waren gekomen,) ont vangen en rondgeleid door dc lieeren Jitta, van der Keilen, Rikoff, De Roever, De Groot Jamin en vrij lang vertoefden ze in deze zeer cu- rieuse afdeeling onzertentoonstelling. Ruim 5 uur keerden HH. MM. terug, om tegen helf zes per extra trein van den Rijnspoorweg te ver trekken. Den Burgemeester betuigden zoo wel de Koning als de Koningin bij herhaling hunne hooge waardeering en bijzondere tevredenheid met het geen ze hadden gezien. Uit hetgeen wij omtrent het! tweedaagsche vorstelijk bezoek heb ben medegedeeld, is genoes^g^m gebiste» «ehtóïröha de Bur- 8eineester van Amsterdam en mevr. Van Tienhoven de eer en de waar digheid der hoofdstad bij deze heu gelijke gelegenheid hebben opge houden. Ook nu weder genoot de Burge meester de eer in het rijtuig van HH. MM. plaats te nemen. Aan de Ned. Bell.-Telephoon- Maatscliappij is, onder voorwaar den, voorloopig vergunning verleend tot het plaatsen van palen op den Rijksweg tusschen Arnhem en Wa- geningen, ten behoeve van eene door haar aan te leggen electrische geleiding tusschen haar Centraal- bureel te Arnhem en het Konink lijk landgoed Oranje-Nassau, te Renkum. Blijkens een hij het Departe ment van Koloniën ontvangen te legram, is de Gouverneur-Generaal en Hilda Sturm. Dikwijls waren zij door pracht en weelde in 't fraaiste gedeelte der stad of eene badplaats omgeven, dan weder hadden ze be hoefte aan het allemoodigste, -woon den armoedig en gingen allereen voudigst gekleed. Het mocht echter wezen zooals het wilde, een ding werd nooit vergeten en dat was het onderwijs. Zij scheidden zich nooit van hunne hoeken en geen enkele maal werd er eene les over geslagen. Gottfried Sturm was voor zijne kinderen een liefdevol, vriende lijk vader. Hij beminde in zijn le ven, behalve zich zelf, slechts drie wezensZijne vrouw en zijne twee dochters. Alles deelde hij met hen. Waarheen Sturm zich ook begaf steed nam hij zijne kinderen met zich mede en zij leerden veel, voor al toen hij in de gelegenheid kwam1 ze op eene goede school te doen. Zoo werden de meisjes groot en schoon en dikwijls richtte de vader van Nederlandsch-lndie, den 23sten dezer, van zijne reis naar Atjeh te Batavia teruggekeerd, en was de toestand in Atjeh bevredigend. Wie 't gelooven wil! Amsterdam. De Heer G. A. Willing, die op dit oogenblik te Ems verblijf houdt, heeft in eene aldaar verschijnende courant eene oproeping geplaatst aan de te Eins vertoevende Nederlanders, om bij dragen in te zenden voor de opspo ringvan de Varna. Het is aangenaam te zien, dat ook onze landgenooten in den vreemde zich willen aanslui ten bij de pogingen voor deze goede zaak. Moge liet voorbeeld navolging vinden Hilversum. Zaterdag jl. heeft de Ilaarlemsche Mannenzangveree- niging«Cresceudo» alhier een concert gegeven. De heide eerste nummers «In 't bosch» en «Lentelied» van Verhuist werden keurig uitgevoerd en droe gen dan ook de algemeene goed keuring weg. Vervolgens trad de vereeniging op met de «Columbus van Andriessen.Dit grootsche werk van Cressendo's directeur werd met dezelfde geestdrift uitgevoerd als op het voorlaatste concert in Haarlem. Aan de toejuichingen scheen geen einde te zullen komen. Ook Heinze's werk Wie zijtg'ij» het verplichte koor voor het laatste concours te Amsterdam, waar Cres cendo toen zooveel succes mee had, werd ook thans weer uitstekend voorgedragen. Ten slotte werden nog' ten ge- hoore gebracht «Meiplanting» van Verhulst en «de Uitwijkelingen» van Gevaert. Na dit laatste num mer waren de zangers door het donderend applaus genoodzaakt nog een nummer buiten het programma te geven, waarvoor «de Avondstond» van Verhulst gekozen werd. Crescendo heeft in Hilversum zijn ouden roem op eene waardige wijze gehandhaafd. Edam. De gemeenteraad al hier heeft besloten de zoogenaamde «poortjeskermis» niet meer te doen plaats hebben. Deze miniatuur-kermis, die den derden Zondag van Augustus placht te worden gehouden, is een voor- looper van de eigenlijke kermis, die het laatst van September het aantrekkingspunt van velen in den omtrek is. Volgens sommigen is zij een aanhangsel van de kermis te Monnikendam, en dankt zij haar ontstaan hfèrsfiBplat de doortrek- kermisgasten zich veelal te Edam eenigen tijd tusschen de Mon nikendammer- en Pummerpoort op hielden, en de feeststemming daar dan reeds een aanvang nam. Lang zamerhand is dat gewijzigd, totdat de poortjes-kermis werd wat zij nu was, en dat was volgens een der raadsleden een feestelijkheid van zeer onschuldigen aard. Met cijfers toonde hij aan, dat het drankge bruik daar betrekkelijk zeer gering was. Een ander raadslid wilde deze kermis verplaatsen van den Zondag op den volgenden Woensdag. Met zes tegen vijf stemmen besloot ech ter de Raad tot algeheele afschaf fing. De «poortjes-kermis behoort dus voortaan tot de geschiedenis. Terschelling. De nieuwe posstoomboot brengt tal van bezoe kers naar de eilanden Vlieland en Terschelling, en vooral des Zondags komen hier velen, die nog nooit de wateren der Noordzee hebben ge- zijne oogen onderzoekend op zijne kinderen. De oude egoïst in hem, die tegenover zijne kinderen zoolang gesluimerd had, ontwaakte weder. Zoo dikwijls hij zijne schoone dochter Freia aanzag, kon hij de gedachte niet verbannenKon ik haar toch zoo opvoeden, dat zij dacht zooals ikWelk eene beweging zou ik door haar te voorschijn roe pen: zij moest in plaats van mij redevoeringen houden en men zou eens zien welk eene uitwerking, dat zou hebben. De menschen zouden haar aanhooren en vol vuur volgen. Zijne schoone Freia moest eene leerares voor 'tvolk worden. Dik wijls was hij urenlang met haar bezig, zoodat het meisje zich ver wonderde over haar onderwijs en hare opvoeding. Dikwijls waren er oogenblikken, waarin zij er niet veel goeds van dacht, wijl zij vreesde dat zij voor het tooneel werd opge leid, waarvoor zij niet de minste zien. Donderdag en Vrijdag werden deze eilanden bezocht door den com missaris des Konings in Noord-Hol land, vergezeld van eenige andere hooge ambtenaren. Alle g-emeente- belangen werden nauwkeurig be sproken en een nauwgezet, deskun dig onderzoek ingesteld omtrent den toestand der verschillenden gebou wen. Men vleit zich met de hoop, dat thans in eenige toestanden be langrijke verbeteringen zullen wor den aangebracht. Bijna alle publieke gebouwen en particuliere woningen waren in de drie dorpen met de vaderlandsche driekleur getooid, ter eere van de hooge bezoekers. Delft. De verpleegde uit het krankzinnigen-gesticht alhier, die eenige dagen geleden aan zijn ge leider wist te ontkomen bij een uit stapje naar Scheveningen, is onder j de gemeente Woerden terugge vonden. Rotterdam. De jury voor het ontwerp van een nieuw' Schouw- burg-gebouw alhier heeft in haar rapport niet kunnen besluiten tot eene definitieve keuze van éen der 8 ingezonden ontwerpen. Zij heeft besloten aan de inzenders van twee ontwerpen. Thaliadoor Prof. Giese en Weidner, te Dresden, en Apollo,» door den architect Verheul, te Rot terdam ieder 2000 aan te bieden, om daardoor de beschikking te krijgen over de beide ontwerpen, j welke alsdan kunnen gebruikt wor- iden tot het tot stand brengen van een nieuw plan voor dezen bouw. Het programma was eerst ge maakt op eene raming van 4 a 5 ton, doch werd later door de ver eeniging «Rotterdamsche Schouw burg verminderd op 350,000 met overigens dezelfde eischen. Dordrecht. De Heer Dr. S. A. van der Chïjs, directeur van het krankzinnigengesticht alhier, is be noemd tot directeur van de inrichting Bethesda, te Hoog-Soeren. Deventer. De Landbouwten toonstelling van de Geldersche Maat schappij van Landbouw, kan als uitmuntend geslaagdbeschouwd worden. Er zijn tal van inzendingen, zelfs van uit het buitenland. De ten toonstelling wordt morgen voor het publiek geopend en gehouden op «de Worp» die smaakvol versierd is. Aan de entrée van het feestter rein is een sierlijke «èerepörirt» "op gericht. v/aarbij de zinnebeelden van de Landbouw zijn aangebracht. Het gebeele terrein is prachtig gedeco reerd. Een doorslaande muziektem pel munt bovenal uit. De noodige aanstalten voor de illuminaties, die morgen- en overmorgen-avond zul len gehouden worden, zijn aange bracht en een plankier voor het bal champêtre is reeds in orde. De bur gerij heeft veel stoffelijke bewijzen van sympathie voor het feest gege ven, zoodat de regelingscommissie, die tijd, kosten of moeite gespaard heeft om zich naar behooren van haar taak te kwijten, reeds nu vol doening genoeg heeft. Sommige in gezetenen g-aven reeds vroeg in den morgen blijken van sympathie door het uitsteken der vlaggen. In de geheele stad heerscht reeds heden een recht feestelijke stemming en vooral over de I.Tselbrug naar de Worp, beweegt zich een groote men- schendrom. Heden avond zijn het Hoofdbestuur der Geldersche Maat schappij van Landbouw, de kenr- meesters, de leden van verschillende commissies door het Gemeentebe stuur op bet stadhuis plechtig ont- roeping gevoelde. Freia Sturm was zeventien jaar oud en schoon als eene geopende rozeknop in de maand Juni. Zij liad prachtige donkere oogen, eene trotsche maar ook ge voelvolle uitdrukking op 't gelaat; alles aan haar was in volkomen har monie en moeilijk zou men iets kannen vinden, waarop men iets had af te dingen. Het was geen open, vroolijk meisjesgelaat, het was meer droomend en de oogen hadden dik wijls eene dweepende uitdrukking. Het fraai gevormde hoofd en de schoone gestalte met hare gratieuse bewegingen, het volle, golvende, zwarte haar brachten den vader in verrukking. Hoe schooner zij werd des te meer werd hij ervan overtuigd, dat zij volkomen geschikt werd voor ziju doel en nooit kwam de gedachte in hem op, dat zij zijne plannen zou dwarsboomen. De, man die de ge lukzaligheid predikte, droomde er niet van, ze aan zijne eigene dochter vangen, alwaar hun tevens de eere wijn werd aangeboden. Om uur was er vergadering van het Hoofd bestuur om 8 uur concert. Morgen wordt de algemeene vergadering ge houden. De ministers van binnenl. zaken en van waterstaat, handel en nijver heid zullen morgen een bezoek bren gen aan de landbouwtentoonstelling. De eerste telephoongeleiding van de firma Ribbink en van Bork is hier gisteren bij de firma Noorg Van der Lande van hun kantoor naar hunne fabriek, ruim 1/2 uur gaans van elkander gelegen, tot stand gekomen en uitmuntend ge lukt. De hooioogst, tweede snede, is bui tengewoon groot en de kwaliteit uit muntend. De man die dezer dagen door zijne vrouw met petroleum werd be goten en in brand gestoken, is Za terdag in het ziekenhuis overleden. IJselmuiden. Ter bestrijding van de menigvuldige branden, die deze gemeente eene treurige re nommee hebben bezorgd, is door den gemeenteraad verleden jaar de poli tieverordening op het punt van bet brandwezen herzien en zijn vele bepalingen verscherpt. Door de politie wordt streng de hand aan deze ver ordening gehouden en voornamelijk een nauwlettend toezicht op het kunstmatig drogen van russchen, de hoofdoorzaak der rampen, uit geoefend. Gedane huiszoekingen bij verscheiden mattenmakers, die hoog noodig bleken te zijn, bij sommigen vond men de licht brandbare stof eenvoudig om den gloeienden kachel of den open haard nedergezet, ver wekten eene menigte processen- verbaal, gevolgd door vonnissen van het kantongerecht. Dit gaf aanvan kelijk tot groote opschudding en verontwaardiging onder de matten makers aanleiding, maar heeft nu tot het gevolg geleid, dat verschei den mattenmakers, ingevolge de wet van Juni 1875 vergunning aan het gemeentebestuur aangevraagd en verkregen hebben, om brandvrije drogerijen "op te richten. Anderen maken zich gereed, om dit goede voorbeeld te volgen, waarmede dan de voorname oorzaak van brand gevaar in de gemeente IJselmuiden zou zijn weggeruimd. GEMENGD NIEUWS. Het bericht, dat de brandkast, vroeger toebehoord hebbende aan Jannetje Struik, dezer dagen geopend zou zijn, doordat men het «woord» vond van het letterslot, is naar de Amst. meldt ten deele onjuist. Uit schriftelijke getuigenissen blijkt dat eene brandkast, van een maaksel als waarvan hier sprake is, op deze wijze niet te openen is. Het kan niet anders, of men moet den sleu tel er bij gehad hebben. Al was evenwel het bericht, niet waar, 't was toch aardig gevonden. In het buitenland komen on gelukken niet zelden juist met met zoogenaamde pleiziertreinen voor. In hoever de onnadenkende gulheid der reizigers zulke onheilen kan helpen bevorderen, mag blijken uit het getuigenis van een conducteur, dat hem op éen tocht zes-en-twin- tig malen drank was opgedron gen, en dat de meesten der reizigers, zijn weigeren zeer euvel namen. Te Tonkin is een plant ont dekt, waaraan een wonderdadige te geven; hij die openlijk tegen elke autoriteit te velde trok, dacht: er niet aan, dat zijne eigene doch ter hem ongehoorzaam zou kunnen worden. Het meisje heeft geest, harts tocht en vuur, zeide hij in zich zelf, als hii aan Freia dacht. Zij zal mijnen naam met roem verbreiden. Yan hare schoone lippen zal men veel aannemen, wat men van mij niet aanhooren zou. Hij had met Freia nog niet van zijne plannen gesproken. Op zekeren dag had hij haar in de kamer laten komen, die hij den naam studeer kamer had gegeven, om haar zijne plannen mee te deelen. Gij zijt zeer schoon geworden Freia, zeide hij, terwijl hij haar vast aanzag, zeer schoon, en het is meer dan tijd, dat gij verneemt waartoe de hemel u deze schoonheid heeft geschonken. Het jonge- meisje glimlachte en geneeskracht wordt toegekend. De bast moet niet alleen in staat zijn, den heet van den dollen hond, maar ook dien van de giftigste slang te genezen. Steeds wanneer in derge lijke gevallen baat bij deze plant gezocht werd, volgde de genezing schier onmiddellijk, terwijl "zij in alle andere gevallen gebleken is als een hevig- vergif te werken. De ge neeskracht van de Hoangnan, zooals de plant in de Anamitische taal ge noemd wordt, was tot voor korten I tijd nog slechts aan een enkele in- landsche familie bekend. Toen deze nu onlangs tot het Christendom be keerd werd, openbaarde zij het ge heim uit dankbaarheid aan de Fran- sche zendelingen. De plant en haar eigenschappen zijn uitvoerig be schreven in een werk van den heer Lassenteur, vroeger zendeling te Tonkin, tegenwoordig directeur van de buitenlandsche zendingen te Parijs. Gisteren is de spoorweg naar den top van de Rigi in Waadland voor het publiek geopend. Bij den proefrit werd de afstand naar den top, die 340 meters bedraagt, in zeven minuten afgelegd. De wagens zijn zoo ingericht, dat de reizigers steeds kunnen blijven zitten en heb ben een automatisch, een pneuma tisch en een gewoon remtoestel. De proefrit werd gedaan onder toezicht van de Zwitsersche ingenieurs. Ofschoon er geen gevaar is, kon toch menig reiziger een rilling niet onderdrukken, toen de trein zoovele steile afgronden passeerde. Evenwel werd allen, die den tocht mede- maakten, deze kleine angst ruim schoots vergoed door het prachtige gezicht op het meer van Genève, dat men van den top had. In een Duitsch plaatsje heeft zich dezer dagen, volgens de bladen, het zeldzame geval voorgedaan, dat iemand voor de derde maal met dezelfde vrouw in den echt trad. De bruidegom, een slachter, zag reeds tweemalen zijn huwelijk met de vrouw zijner keuze ontbonden, en men verwacht, dat de derde echt scheiding wel niet lang uitblijven zal. Hoe ver de lichtgeloovigheid soms gaat, bewijst het volgende: Onlangs kondigde men in de bad plaats Teplitz aan, dat zeker «Pro fessor» des avonds de acht schoonste vrouwen van Europa in levenden lijve zou voorstellen. Zijn tent was 's avonds overvol van badgasten. De vertooner verscheen, deed een paar goochelkunsten en verklaarde toen, dat hij zooeven een telegram ont vangen had, volgens, 't welk het bewuste achttal niet dan na 2 dagen komen kan. Nu onstond een groot geweld, totdat men vernam dat ieder zijn geld kon terug krijgen. Men verdrong zich om het kan toortje, doch 't bleek dat er al zeer spoedig geen penning meer voor handen was. De «professor» had zich met al 't overige weggepakt. De acht vrouwen worden nog ver wacht. Dr. Domingas Frieze, een Bra- ziliaansch arts, heeft, naar 't schijnt met goed gevolg, den oorsprong van de gele koorts opgespoord. Hij heeft namelijk ontdekt, dat het bloed van den lijder een bacil bevat, die in een of anderen vorm ook na den dood van den patient blijft leven. Na dit feit deugdelijk te hebben vastgesteld, beveelt dr. Frieze aan, de lijken van personen, die aan gele koorts gestorven zijn, te verbranden. Een proef nemende op een konijn, Zij herinnerde zich niet, zoo iets ooit van haren vader ge hoord te hebben. Gottfried Sturm voer voort. Gij hebt een grootsche taak in uw leven te vervullen, Freia. Gij moet niet denken dat opschik, pleizier, liefde en huwelijk zooals bij andere meisjes het einddeel van uw bestaan is. Gij hebt een veel gewichtiger toekomst. Zij zag hem verwonderd aan. Ik wist niet dat ik eene taak te vervallen had, zeide zij. Waarin bestaat die? Het is de grootste, de meest verhevene, die ooit eene vrouw ten deel viel. Ik heb mijn geheele leven gepredikt, ik heb alles, mijne hoop, mijn eerzucht aan het welzijn van het volk opgeofferd. Ik heb het, menschdom gediend en er voor geleefd en nu valt, als bij de profeten der schrift, mijn mantel neer op uwe schouders. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2