Oplage 10000 Ex. Woensdag 29 Augustus 1883. /ifOk rtö ls>. No. 43. DE VLOEK DES VADERS. BUITENLAND. FEUILLETON. De vloek des Vaders. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgeïera: BOMANS Co., te Haarlem. ADYERTENTIËN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, 8.17, 9.—, 9.33, 11.15, 11.44*, 11.56, 1.8, 2.40*, 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42, 7.13, 7.39*, S.41. 9.30, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53* 8.37,9.11,10.16, 12.17*, 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30*, 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—, 7.30*, 8.10, 8.40, 9.35,9.49,11.5,11.55* 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30. 4.40, 5.10, 6.15, 7-30, S.30, 10.—, 11.—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, 8.10, 9.10.10.20*, 11.5, 1.25*, 2.30, 3.35, 5.10, 6.20*, 7.—, 7.55, 8.50, 9.45*. De vertrekuren zijn berekend, van de Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34. 7.27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar, 4.57. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 6.34, 7.28. 8.39,10.18,11.32. 12.19, 1.32, 3.19, 4.15, 5.5, 5.40, 6.42, 8.3, 10.13. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.45, S.34. 9.6, 10.4S, 12.41, 2.15, 3.46, 4.7, 4.37, 6.7 7.13, 9.12, 10.1, 11.—. Onze Abonné's en zij, die het in den long van dit jaar worden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levanti: Uit het Hoogduitsch vertaald. GRGOT-BRITTANNIE. 'Daily News is van meening, dat de dood van den graaf van Cham- bord geenerlei invloed op Frank- rijks politicken toestand hebben zal. De republiek heeft van den graaf van Parijs niets te vreezen. De Standard zegt dat, indien de republiek 's lands hoop mocht doen vervliegen, men zich misschien tot het huis Orleans zal wenden, het geen niet mogelijk was gedurende het leven van den graaf van Cliam- bord. De Times noemt den afgestorve ne den «ergsten vijand van het monarchale beg-rip, tot welks hand having hij zich geroepen achtte.» De graaf van Chambord heeft, vol- g-ens het Cityblad, den vooruitga jg' der legitimistisclie partij ten eenen- male belet, want hem ontbraken de moed en de bekwaamheid om haar te leiden. Door stil te zitten heeft hij en het tweede Keizerrijk en de republiek van hunne meest geduchte tegenstanders verlost. De mogelijkheid eener beweging ten gunste van de Prinsen van Orleans is niet aan te nemen. LUXEMBURG. De minister van openbare werken te Berlijn heeft last gegeven, om met de voorbereidende werkzaam- Naai- hot. Hoogduitsch VAN 'Fr. LEYANTL 4) Ik begrijp u niet, zeide zij, wat moet ik doen? Dat zal ik u duidelijk maken, zeide hij. Gij moet uwe plaats in de wereld innemen. Gij moet voordrachten houden, de menschen onderwijzen. Gij zijt jong en schoon hebt een groot talent, een zilver- heldere innemmende stem, dat alles zal het hart der mannen treffen. Gij hebt het vuur van een genie, eene levendige verbeelding, gij hebt alles wat er maar noodig is om veel opg-ang te maken en de gods dienstig sociale redevoeringen van heden voor den aanleg eener spoor wegverbinding' tusschen het Luxem- hurgsch grensplaatsje Uflingen of Trois Vierg'es en de Pruisische stad St. Vith aan te vangen, zoodat het groothertogdom daar aan het noor delijkste gedeelte eerlangaangesloten zal worden aan het Duitsche spoor wegnet. Sinds lang was er sprake van die verbinding. En geruimen tijd is het geleden, dat alle opmetin gen zijn gedaan. Doch de uitvoering der zaak stuitte, naar men zegt. op bezwaren, die men niet had ver wacht. Men zal zich herinneren, dat koning Willem IIion daartoe door het Londenschc congres, dat tot de ontmanteling van de vesting Luxemburg besloot, de bevoegdheid was toegekend, bij zijn jongste be zoek aan het groothertogdom heeft verklaard, dat de ontmanteling een voldong-en feit was. Pruisen nam evenwel geen genoegen met die verklaring'. Daarop is er op uitnoo- diging der Luxemburgsche regeering een commissie van Fransche en een andere van Pruisische officieren ge komen, die de werken in oogen- schouw namen. De eerste hechtte hare goedkeuring aan hetgeen ver richt was, de tweede niet; deze verlangde eenige andere wegbre kingen. Hoewel de Regeering zich op de verklaring van den Koning Groothertog had kunnen beroepen, meende zij dat, daar Pruisen den aanleg derlijnvanUffingenSt. Vith afhankelijk maakt van het voldoen aan haren wenscli, en het daaren boven in het belang' des lands was dat de ontmanteling zoo volbracht werd, dat er voor geen der partijen de minste mogelijkheid bestond hij een eventueelen oorlog, zich in de stad te nestelen, ten volle moest worden toegegeven aan de wenschen haar van Pruisische zijde kenbaar eene dame, zijn totaal nieuw en zullen een gunstig resultaat heb ben. Wat moet ik worden, vader? vroeg zij langzaam. Eene predikster voor het volk antwoordde hij met eene gemaakte deftige handbeweging. Hoe zal ik onderwijzen, wat ik zelf niet ken? vroeg zij. Gii hebt zeer veel kennis en waar die niet voldoende mocht zijn, daar kan ik u bijstaan, zeide hij. Ik heb iemand noodig die mijne begrippen in de wereld verspreid. Gij zult langer leven dan ik en ook na mijnen dood zal ik nog beroemd zijn. Maar vader, - merkte zij ernstig aan, gij hebt, zooals gij zegt, uw geheele leven aan deze zaak gewijd en gij, die zoo bekwaam, zoo goed en zoo geleerd zijt, hebt uw doel niet kunnen bereiken, hoe zal ik dat dan kunner. doen? Ik ben gemaakt. Het bericht van een aan leg der genoemde lijn, heeft dus grootere beteekenis dan men ver moeden zou. IJet blijkt, dat thans de zaak tot algemeen genoegen is geschikt. Met de slooping der ves tingwerken gaat men steeds voort. Al wat niet door de natuur zelve gemaakt is, en niet dan met schier bovenmenschelijke inspanning zou kunnen worden gesloopt, is wegge broken. Onder het toezicht van den heer Gyschen, directeur-generaal van justitie, onder wiens departement ook de openbare werken behooren, is men op dit ogenblik druk bezig met den aanleg van een ceintuur boulevard halverwege de hoven- en benedenstad, van waar men op beide een prachtig gezicht zal hebben. Tal van villa's zijn in den laatsten tijd verrezen op de voormalig'e bas tions. Luxemburg wordt een fraaie in drukwekkende stad en heeft een schoone toekomst. De heer Gyschen heeft g'elast, dat op zekere afstanden staken zullen worden geplaatst, voor zien van een vlaggetje. Dit vlaggetje wijst de hoogte aan, tot welke de wallen daar ter plaatse zich ver hieven. Hier en daar ziet men nu eenige meters boven den nok eener villa zulk een vlaggetje wapperen. Deze blijft getuigen van het reuzen werk, dat tot slechting der wallen, tot het punt waar die villa's staan is volbracht. Een enkele toren is ook in wezen gebleven, die de kern vormen zal van een paviljoen. Kort om, zoowel om het heerlijk natuur schoon, dat Luxemburgs naaste omtrek aanbiedt, als om de belang rijkheid der verrichte werken, loont een wandelrit of wandeling langs de voormalige wallen van het vroe gere Gibraltar van het Noorden, rijkelijk de moeite. immers een jong onbekend meisje. Geërgerd viel hij haar in de rede. Ik had toch voldoening, zeide hij, maar één menschen- leven is niet voldoende voor deze moeilijke taak. Gij moet die voortzet ten. Freia begrijp toch het grootsche der zending, waartoe ik u geroepen acht. Zij zal u tot eene groote en beroemde vrouw maken. Gij zult niet als een eenvoudig, onervaren meisje optreden, maar als een meisje, dat door den hemel is uitverkoren om het volk de belofte van de toe komstige gelukzaligheid te openha ren; als een meisje dat zich voor het welzijn van het volk moet opoffe ren. En denkt gij vader, dat ik dat alles zou kunnen doen?-vroeg zij. Denken? Ik ben er van over tuigd. Heeft niet de maagd van Orleans, een zwak meisje zooals gij, groote troepen ter overwinning ge voerd. Een meisje redde Frankrijks BELGIË. Z. M. de Koning heeft Zaterdag- de drie-jaarlijksche tentoonstelling van Schoone Kunsten te Gent ge opend. De Koning vertoefde twee uren in de zalen en onderhield zich zeer minzaam met de artisten, die Z. M. werden gepresenteerd. Daarna is de Koning naar Ostende vertrok ken, welke stad allerwege was ge vlagd. De Koning werd aan het station officieel ontvangen door den gouverneur der provincie, den bur gemeester, de militaire autoriteiten en de muziek van het garnizoen. Het Belgische Hof heeft, we gens het overlijden van den Graaf van Chambord. den rouw aange nomen voor den tijd van elf dagen Men bericht het overlijden van de bekende Louise Lateau, van Bois d'Haine. FRANKRIJK. Mgr. Guibert, Aartsbisschop van Parijs, heeft aan den Apostolisclien Nuntius 33.000 fr. doen toekomen, in de kerken der hoofdstad den 15en Aug. ingezameld ten behoeve dei- slachtoffers van Ischia. Een g-eestelijke te Marseille werd Zaterdagavond, toen hij zich naar een stervende begaf, door een kerel aangevallen, die hem trachtte te wurgen. Tien agenten waren noodig om den geestelijke te ver lossen en den bezetene te binden. De voorbijgangers wilden den aan valler lynchen. Te Cormeilles en Parisis, bij Argenteuil, is met de bij zulke ge legenheden gebruikelijke feestelijk heden een gedenkteeken onthuld ter nagedachtenis van Daguerre, den uitvinder der photografie. Michael Sena, de ontrouwe kassier van de Bank van Algerie te Oran heeft zijn reisje naar Spanje kroon, Judith redde haar land. Esther haren stam. Het schijnt alsof van tijd tot tijd eene vrouw er toe bestemd is een groot volk van den ondergang te redden. En gij, mijne dochter, zijt eene dier begenadigde vrouwen. Zij verbleekte en beefde onder het gewicht van deze woorden. Hij nam hare hand in de zijne en zag haar liefdevol aan. Hij was er zeker van, dat men door een vasten wil al het mogelijke hereiken kan. Het zijn kleine handen, zeide hij, om het groote kloppende, bloe dende hart des volks vast te houden, kleine handen om te verdedigen en te smeeken, omhoog te heffen en te laten zinken. Maar gij moet het doen, Freia. Ik zie den grooten geest eener vrouw boven u zweven Wees eene moderne Judith, en versla het mon ster van bijgeloof en knechtschap. Zij wankelde doodsbleek terug. Ik kan niets verslaan zeide zij. Maar hij scheen haar niet te hoo- moeten staken. De politie had hem te Cartliagena reeds te pakken en vond 110,000 frs. hij hem. ITALIË. Ook II Diritto meent Frankrijk een wenk te moeten geven. Dit mi nisterieel orgaan verklaart, dat noch Spanje, noch Italië, noch Engeland zelfs vijanden van Frankrijk zijn; maar dat Frankrijk sedert zes jaren niets nagelaten heeft om zich de vriendschap der mogendheden te vervreemden. II Diritto hoopt, dat Frankrijk altijd in staat zal zijn om de gevaren, die het bedreigen, te bezweren door zich vast verbon den te verzekeren en af te zien van een gewaagde koloniale politiek. Indien Frankrijk ophield als Mo gendheid van den eersten rang te bestaan, voegt 77 Diritto er bij, zou de vrijheid der volken bedreigd en het Éuropeesch evenwicht verlo ren zijn. Haarlem, 28 Augustus 1883. Den heeren van Diesen en Kerre- bijn alhier, fabriekanten in glasver sieringen enlooden kerkramen, zijn naar wij vernemen de levering van 8 groote koorramen voor de katka- draal te Zwolle, bij voorkeur op- gen. Aanstaanden Donderdag zal het personeel van de «Spaarnebode» met de Uitgevers de tentoonstelling te Amsterdam bezoeken. Volgens Het Zuiden is alhier een gift voor de Aug-ustus-colleete (school met den Bijbel) van ƒ21,000 geschonken. Uit het in de Staats-Courant opge nomen uittreksel van de verslagen ren. Freia, zeide hij, gij zijt in staat meer te doen dan een man. Gij zult u een vermogen ver werven. Plotseling bedekte een purpergloed haar gelaat. Hoe, vadereen vermogen. Ik dacht, dat gij alles aan het volk gaaft, dat gij onderwijst en er niets voor terugnaamt? Zeker, zeide hij haastig. Maar er moet een bedrijf kapitaal aangeschaft worden voor de organi satie van zulk eene groote beweging, als de onze is. Niets is in deze pro zaïsche wereld tot stand te brengen zonder geld, mijn kind. Het geld geeft ons de middelen aan de hand, om den strijd tegen het knechtschap voort te zetten en meteen het volk te onderwijzen. Het gezicht van het jonge meisje nam eene bedroefde uitdrukking aan. Ik zou veelliever op eene andere manier geld verdienen, zeide zij.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1