omtrent de werkzaamheden der com-1 veulen-merrie met haar veulen, missie van toezicht op den door- j welke op de tentoonstelling aanwezig tocht en het vervoer van landver- zullen zijn. huizers, over 1882, blijkt in hoofd- j zaak, dat het vervoer over Amster-Heemstede. Alhier werd acht dam eene groote vermeerdering heeftrlagen geleden een door haar man ondergaan. Het bedroeg 21,155 zie len, tegen 10.004 in 1881; dat over Rotterdam 17,322 tegen 18,151 in het jaar te voren. Het aantal Ne- derlandsche landverhuizers was 7304. De commissiën te Dordrecht, Ylissingen en Harlingen hebben medegedeeld, dat gedurende dat jaar geen landverhuizers uit die havens vervoerd zijn. Een staatsman, die vele jaren geleden een belangrijke rol hier te lande heeft te vervullen'gehad, is Vrijdag op hoogen leeftijd overleden, nl. de voormalige president dei- Tweede Kamer, jh. mr. W. Boreel van Hoogelanden, later gedurende bijna vijf jaren (185518(50) com missaris des Konings in N.-IIolland. Jhr. Boreel werd in het eerste jaar dezer eeuw geboren en heeft derhalve al de wisselingen beleefd, die in de laatste 80 jaren in ons land heb ben plaats gevonden. In 1842 werd hij tot lid der Tweede Kamer ge kozen, wier Voorzitter hij in 1847 werd. Na de invoering der recht- streeksche. verkiezingen in 1848 koos het district Den Haag hem nog vele verlaten vrouw met vijf kiuderen. waarvan de oudste 11 jaar en het jongste drie maanden telt, met haar proveen inboedel wegens achter stallige huur op straat gezet. Tot dusver staat het huisraad nog onder den blooten hemelterwijl de vrouw met haar kinderen, waarvan er één ziek was, den eersten nacht even eens op straat moest doorbrengen en later in een schuur hei-berging vond. Van verschillende zijden werden haar eenige levensmiddelen verschaft, Op den duur echter zal natuurlijk andere raad moeten worden geschaft. Amsterdam. Zondag had de maand zal plaats hebben. Deze brug mag volgens het oordeel van des kundigen als een der schoonste van Nederland worden geroemd. Sedert 1879 werkt men er aan en brach ten de vele ambachtslieden en ar beiders, vooral de Duitschers, hier niet alleen veel leven, maar ook belangri jke voordeelen aan de nering doenden. Het grootsche werk kost I in het geheel 1,(>97,809. Groenloo. De machine van den stoomtram, die dezen morgen van hier naar het station Lichten voorde moest vertrekken, weigerde bijzienden onder de schooljeugd toe- j heen. Een nieuwsgierige buurvrouw geschreven worden aan de slechte evenwel heeft haar met iets in de verlichting der schoollokalen. Vooral' hand zien binnentreden en zonder laat de verlichting der scholen bij avond veel te wenschen over. Het schooltoezicht in Frankrijk vroeg daarom den minister van onderwijs eene verordening, waarbij zoude ge last worden, dat voor elk kind een vlam aanwezig moest zijn. De Duit- sche commissie achtte echter 1 vlam voor 4 kinderen genoeg, mits de lampen van groene kappen voorzien zijn. Volgens Cohu moet de verlichting dienst te doen. De reizigers moesten j minstens zoo sterk zijn, dat gewoon alzoo per rijtuig worden vervoerd, om nog tijdig op den van dat station vertrekkenden trein te kunnen zijn Bezel. Roermondsche visschers hebben in de Maas alhier een visch gevangen, die tot nog toe hier nim- heer Arsens, zich noemende Blondin, mer gezien is. Zijne huid gelijkt veelj lamp 1 meter boven het hoofd der op een terrein bij Schollenbrug zijnop die van een tijger, en is ook j kinderen geplaatst zijn. touw gespannen om zijn aangekon-gevlekt, zijn kop is ongeveer bol-Het licht moet, als het daglicht, digde voorstelling te geven. Eenige rond. Zondag wordt hij tegen betaling zacht, ruim toevloeiend en regel- duizenden toeschouwers waren door van een klein entree ter bezichtiging j matig zijndaarom geeft Cohn aan schrift, op den gewonen afstand, ge makkelijk kan g-elezen worden. Daar verder de warmteuitstraling der vlam bloedaandraug naar het hoofd verwekt, met hoofdpijnen en cong-estie naar de oogeu, moet de er van is nog niet bekend. het prachtige weder uitgelokt en [gesteld van het publiek. De naam zoowel binnen als buiten het afge schoten terrein was het stampvol. Beter en vlugger dan de vorige keer werd het programma uitgevoerd en herhaaldelijk gaven de toejuichin gen te kennen, dat het publick over de kalme en net uitgevoerde toeren GEMENGD NIEUWS. ■oed werkende electrisclie gloei lampjes de voorkeur boven gas-, petroleum- of olielampen. Het electrisclie licht is het eenige, dat de lucht niet bederft in de school, De Paus richtte een schrijvendoor de producten eener onvolko- tot Koning Alfonso van Spanje, I mene verbranding. ....Dwaarin hij dezen geluk wenschtj Door gasverlichting wordt de lucht tevreden was. Tegen vijf uur was [wegens de demping van den opstand in belangrijke hoeveelheid van zijn zijne beste wenschen uit voor Tijdens het Vrijdenkerscongres.1 het welzijn van Spanje. Dat niet allen, die verschil- jaren tot afgevaardigde, tot hij in 1855 benoemd werd tot'sKonings ver-de voorstelling afgeloopen. tegenwoord'ger als hoofd der provin-1 j cie Noord-Holland. In die 7 jaren in de eerste dagen der volgende leidde hij, met een tusschenpoos van maand hier te houden, zal in een j lende kleuren niet goed weten te 1849 tot 1851, de beraadslagingen der -zalen van het lokaal FrascatiI noemen, juist aan kleurenblindheid der Kamer; onder zijn voorzitter- een Tentoonstelling van Multaluliana schap kwamen dan ook vele der gehouden worden. Men hoopt een volledige verzameling van de wer- organieke wetten tot stand, in dat gewichtige tijdperk uitgevaardigd. Hij legde het Commissariaat van Noord-Holland in 1860 neder, om weldra over te gaan tot de Eerste Kamer, waarin hij tot 1860 voor Noord-Holland zitting had. Sedert heeft hij zich aan het staatkundig leven onttrokken en een zeer rusti- gen ouderdom op zijn buitengoed Waterland bij Velzen doorgebracht. Velen, die vroeger met hem in aan raking waren, zullen dan ook in de meening hebben verkeerd, dat hij reeds sinds lang .was heengegaan. Zijne verdiensten en karakter wer den algemeen gewaardeerd, ook door zijn benoeming tot minister van staat en tot hooge rangen in onderschei dene ridderorden. Met hem verdwijnt weder een der weinige overgeblevenen onder dege nen, die aan de Grondwetsherziening van 1848 hebben deelgenomen. De heer Boreel alleen heeft devoorbe reiding der Grondwetsherziening, die thans in aantocht is, mogen beleven. Het zou zeker hoogst belangrijk wezen, indien onder zijne nagelaten papieren aanteekeningen werden ge vonden over de staatkundige gebeur tenissen, waarin hij als president der Kamer gemoeid was, en hetgeen daarin nieuws voorkomt, openbaar mocht worden gemaakt. De voor de groote tentoonstel ling van paarden, pluimgedierte, enz., te Breda op 25 Sept. a. s. te hou den, door Z. M. den Koning uitge loofde groote gouden medaille wordt expresselijk aan 's rijks munt te Utrecht vervaardigd. De borstbeelden van HH. MM. den Koning en de Koningin zullen er op worden aangebracht. Dit vorstelijk geschenk zal met de gouden medaille van Z. K. H. den Prins van Oranje dienen voor den schoonste n hengst en de schoonste lijden, bewijst het volgende feit: Een jongmensch deed. dezer dagen w w met succès examen voor een betrek ken van Multatuli, van strijdschrift king bij de spoorwegen, doch werd ten vóór en tegen hem, portrettenafgekeurd, nadat hij een onderzoek enz. bijeen te brengen, en wil van I omtrent den toestand zijner oogen deze gelegenheid gebr.\ik maken, I bij den dokter had ondergaan. On- om bij de hier ter stede vertoevende geveer eene maand daarna verzocht vreemdelingen, die het congres bij wonen, Multatuli en zijn streven meer bekend te maken. Het persgebouw op de ten toonstelling- zal (morgen Woensdag voortaan eiken Woensdag, avonds worden verlicht en voor de leden van den Journalistenkring en de vertegenwoordigers van niet Amsterdamsche bladen geopend zijn. kleurenblindheid. hij beleefd eene herkeuring, daar hij meende de hoofdkleuren goed te kennen, doch alléén de neven- kleuren miste, omdat hij die nimmer had geleerd; thans had hij zich in de laatste geoefend. Zijn verzoek werd ingewilligd, en ziet, tot ver bazing natuurlijk van den dokter, was er werkelijk geen sprake van Hilversum. Er circuleert hier Jaren geleden heeft Dumas, een adres aan de Tweede Kamer, de vader, aldus de nagedachtenis waarin wordt gewezen op de be- B zwaren voor de bewoners van deze gemeente en den omtrek, verbonden aan de herhaalde inkwartiering van een groot aantal militairen, en maat regelen verzocht om daaraan tege- XVI liet zijn leven op het schavot. zuurstof beroofd en het watergehalte vermeerderd, terwijl bovendien de temperatuur door het branden van veel gasvlammen belangrijk stijgt. Invoer der electrische verlichting op alle staatsscholen, waar des avonds onderwijs wordt gegeven, werd dus zeer w opschel ijk g-eacht, terwijl daarvoor vooral schijnt in aanmerking te komen een normaal lamp, door de firma Schuster en Biir te Berlijn vervaardigd. Een Doopmaal. Schetste ik u den vorigen keer, waarde lezer, op welke wijze men hier feest viert bij het verschijnen van een nieuwen wereldburger, thans wil ik u beschrijven, wat er zoo al verder in de eerste weken na die gebeurtenis plaats grijpt. In de eerste dagen komt er 's middags aan houdend visite, tot groote vreugde der baker, die dan nog iets anders dan «stank voor dank», zooals Hil- moet te komen. Amerongen. Het grove wild. het lot der mannen, die in de laatste zestig jaren hebben gestaan naar Frankrijks troon: Lode wijk n op het schavot. [Napoleon stierf te Sint Helena, de hertog Van Reichstadt te Schön- de herten en reeën van de heerlijk-1 brünn, Karei X te Praag- en Louis heid alhier, vermenigvuldigen zichPhilippe te Claremont. Wie kan sterk in de bossehen bij deze ge-zeggen, waar de graaf van Parijs meente, terwijl voor enkele jarenof uw zoon, de graaf van Cham- slechts zeven stuks naar hier wer- bord zullen sterven? Een ding weten den overgebracht. Mogen de jagers j wij, en dat is, dat geen lid uwer van den ongelukkigen graaf De Berry toegesproken: «Zie, prins, dat debrand zegt, inoogst. Wee degene, met de goede vooruit zichten, minder daarentegen vele landbouwers, die thans reeds belang rijke schade op hunne akkers zien toegebracht en gaarne zouden zien, dat er spoedig paal en perk worde gesteld aan deze, hun weinig wel kome gasten. Wijk bij Duurstede. Alhier familie den laatsten adem geven zal in de Tuillerieën en als koning- bij zijne voorvaderen zal worden ver zameld.» Sedert deze woorden ge schreven werden, is Napoleon 111 in ballingschap te Chislehurst over leden en zijn zoon in Zoeloeland gesneefd. En thans zal ook de naam van den graaf Van Chambord hulp aan de Varna» verleendvoegd worden bij de lange lijst van tot heden ten bedrage van ƒ97,40. Fransche vorstelijke personen, die De openbare school heeft daartoe met ƒ7,90 dapper medegewerkt. Rhenen. De spoorwegbrug over den Rijn bij deze stad nadert zoover hare voltooiing, dat de proef rit reeds in het begin der volgende gedu reude de laatste honderd jaren in ballingschap hunne oogen geslo ten hebben. Electrisch licht op de scholen. Volgens prof. Kolin moet het tegen woordig steeds toenemend aantal die zonder haar de gevulde hand te drukken, zou weggaanDen volgen den dag zou het geheele dorp het weten, dat hij, zooveel of zooveel suikerkoeken gegeten had en «maar stillekes an zijn gang was gegaap, zonder om de baker te denken,» óf men zou hem voor buitengewoon gierig, óf voor extra-kaal houden, en in stilte zou men reeds voorspel len, dat hij weldra «op de flesch gaat.» Niet ieder, die komt, treedt met ledige handen binnen. Sommige boerinnen, die de kraamvrouw ko men bezoeken, hebben het een of ander voor haar meegebracht of vooraf gezonden. Van de eene be staat dit geschenk uit «varsche aaiers», van de andere uit een tul band, van een derde uit een «kren tenmik». Zie, er gaat juist een meisje binnen, die een zwart zakje bij zich heeft, waarin zich wederom een ca deau bevindt. Met de woorden; «Je motte den goe'n dag hebben van de vrouw», geeft ze het zakje over, en nadat ze op de gezondheid van het «kiendje» een glaasje «annies» ge dronken heeft, gaat de boodschapster Hij viel haar snel in de rede. Het geld verdienen is eene bij zaak, Freia, ziet gij dat niet in Het is waar, dat wij geld moeten heb ben, maar het onderwijzen van 't volk is de hoofdzaak. Zeg mij, waarover zij onder wezen willen worden. Ik heb nu geen' tijd meer, zeide Sturm ongeduldig. Om drie uur moet ik eene zitting bijwonen van eene kiesvereeniging voor den rijksdag, waarbij ik tegenwoordig moet zijn, ik zal wel tijd vinden om u te onderwijzen en geloof mij, gij hebt eene groote toekomst. Het gelaat van het meisje hel derde volstrekt niet op, maar toonde veeleer twijfel of angst. Freia gevoelde er behoefte aan om haar gekweld en beangst ge moed uit te storten en daarom ging zij naar boven naar haar zuster. Hilda was nu zestien jaar oud. Zij geleek niets op hare schoone zuster. Zij was groot en slank, niet zoo regelmatig gevormd, had blond haar en blauwe oogen. Haar gezicht was eveneens alleraardigst en beloofde mettertijd schoon te zullen worden. De voornaamste uitdrukking op Feria's gezicht was trotscliheid, wel was zij wonderschoon maar men miste iets zachts in haar. Hilda's gezicht daarentegen had veel vrien delijks en liefs. De beide zusters beminden elkan der hartelijk en hielden steeds el kander gezelschap, beproefd eens te zijn als wij dan heb ik innig mede lijden met hen. Freia ging naar haar toezij legde haar donker hoofdje tegen het gou den haar harer zuster en zoo vorm den ze samen eene prachtige groep. Het is treurig, Hilda, zeide zij, maar ik ben niet treurig, ik ben opgewonden. Ik kon er niet toe besluiten het u te zeggen want ze zeggen, dat gij nog een kind zijt, maar gij, met uw zacht vriendelijk gemoed hebt meer van een volwas- Ze hadden nusen meisje dan ik. En nu, denk nu zingen, maareens, wat vader met mij voor heeft. „„no ij, maai „„i 10, ci l v ciia„i i i i l 111 i j \j <j i i_i„„x u. de stem scheen niet te zijn zooals I Hij zou g-aarne eene moderne Judith t behoorde, zij waren moede en ontevreden. O, Freia, hoe treurig is het hierzeide Hilda toen hare zus ter de pianino sloot. Vader zeide gisteren, dat wij er trotsch op kon den zijn, de dochters van eenen volksvriend te wezen. Als alle doch ters van volksvrienden zoo treurig uit mij maken, zeide hij, ik zou ver verwijderd staan van alle andere vrouwen in de wereld. Hij wil mij tot eene predikster, eene onderwij zeres voor het volk maken, stel u dat eens voor, Hilda. Het komt mij voor, alsof ik minder weet dan een vogel in de lucht. O, voegde zij er zuchtend aan toe, ik wcnschte dat vertrekken en daarom wil ze gaarne weten, wat er gebracht is. Haastig komt ze dus binnen, maar de kraamvrouw heeft haar door het venster zien aankomen en legt het zakje, dat tamelijk zwaar is, naast zich in 't bed. Wel ziet de buurvrouw het daar liggen, maar nu het nog ongeopend is, blijft haar nieuwsgie righeid onbevredigd en half kwaad wil ze vertrekken, maar zie, of lie ver hoor: plotseling doet zich een luid gekraai in den zak hooren en toont een vette haan daardoor aan, dat hij gaarne uit zijn kerker ver lost wil worden. Nu hij eenmaal tee kenen van leven gegeven heeft, stelt hij zich daarmee niet tevredennog maals klinkt zijn kukeluku en met een ziet men den zwarten zak over het bed voortmarcheeren. Tableau! Eindelijk is de tijd daar, dat de kraamvrouw bed en huis verlaten kan, en reeds is de dag bepaald, waarop zij voor het eerst weer ter kerk zal gaan; vooraf echter moet er feest zijn, en dit wordt vastge steld volgens gebruik op den dag vóór den kerkgang. Baker gaat nu bij de naaste buren en de deftigste boerinnen van het dorp rond, om hen «op een bakske koffie» tenoo- digen. Door allen wordt het aan genomen en te bepaalder ure, 's na middags vier uur, neemt de partij een aanvang. De kraamvrouw met haar «pupske« op den arm zit hen op te wachten en nu allen gezeten zijn, willen we eens een blik in het rond slaan. Alle vrouwen zijn op haar best aangekleed, maar de harde kleuren van japonnen en dasjes ver raden volkomen gemis aan goeden smaak. De tafel is voor deze gelegenheid met een beddelaken bedekt: tafel lakens en servetten zijn hier niet in gebruik). In het midden prijkt een reusachtig krentebrood, geflan keerd door een Edammer kaasje en een versch gekookte ham. Op een teeken der gastvrouw wordt een geurige schapebout met een schaal aardappelen en wat gestoofde prui men binnengebracht, terwijl een vaatje Leuvensch bier in een hoek geplaatst, op het gewenschte oogen- blik den gasten gelegenheid tot la fenis aanbiedt! Gedachtig aan het spreekwoord: «als de katjes muizen mauwen ze niet,» hoort men een tijdlang niets dan het gerammel van messen en vorken en weldra is er van den welbereiden schapen bout niet veel meer dan de been deren overgebleven, terwijl menig glas bier den weg van het vleesch volgt. Spoedig is het maal afge loopen en nu de eerste eetlust be vredigd is en de tongen door het Leuvensch nat wat losser geworden zijn, beginnen de gesprekken leven dig te worden, maar daar ieder der vrouwen het hoogste woord wil voeren, hoort men weldra niets dan een oorverdoovend geschreeuw, dat veel op het gekwaak der eenden gelijkt. Zooals bijna alle vrouwen partijtjes is de kleeding het voor name onderwerp der gesprekken. Nu die stof uitgeput raakt, worden de dorpsnieuwtjes opgehaald en daarna komen de dorpsschandaal tjes aan de beurt. Met vuur wordt hierover gesproken, want onder al die praatjes door is het glas dapper aangesproken en bewijzen de hoog- roode of vaalbleeke aangezichten, dat menige boerin reeds meer ge- zoo vrij te zijn als een vogel, dan vloog ik oogenblikkelijk weg. Papa wil hebben dat gij voor drachten zult houden, Freia? vroeg Hilda. Hoe zonderling! Maar er zijn tegenwoordig vrouwen die den titel van dokter verwerven, en ook die voordrachtdn houden. Maar ik ben nog maar pas zeventien jaar, zeide Freia. Hij zal ook niet dadelijk met u willen beginnen, hij -bedoelt na tuurlijk in de toekomst als gij vol wassen en geleerd zijt, Freia. Neen, hij meent nu, zoo lang ik jong ben, en Hilda, hij zeide, dat ik mijn leven, mijn geheele leven er aan moest opofferen. De tra nen kwamen het lieve kind bij deze woorden in de schoone oogen. Hilda zag haar verwonderd met hare groote, blauwe oogen aan. Wat zoudt gij in uw leven het liefste doen, Freia? Zeg mij dat eens, ik zou het gaarne weten Ik mocht, zeide het jonge meisje met een' hartstochtelijke blik in hare donkere oogen, in de eerste plaats iemand met mijne ge heele ziel liefhebben, iemand natuur lijk, die mij ook beminde. Ik zou gaarne veel dingen doen, maar de liefde is het eerste, het grootste en het beste. Dan nog zou ik gaarne rijk zijn, een fraai landhuis bezitten, waar rondom rozen groeienik houd zoo veel van rozen. Gaarne ook had ik fraaie kleederen, juweelen en bedienden Juist wat andere meisjes ook gaarne hebben, viel Hilda haar in de rede. Gij zijt als al de anderen, gij verlangt niet naar een beroep. (Wordt Vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2