DE VLOEK DES VADERS, BUITENLAND. BINNENLAND. Oplage ÏOOOO Ex. FEUILLETON. Do vloek des Vaders. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekencle treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Van Haarlem naar Van Amsterdam naar Van Rotterdam naar Van Haarlem naar Van Haarlem naar Van Zandvoort naar Amsterdam. Rotterdam. Haarlem. Haarlem. den Helder. Zandvoort. Haarlem. 7.—. S.09. S.17, 9.—, 9.33, G.31, 7.53*, 8.37,9.11,10.16, 6.—, 7.—. 7.30* 8.10, 8.40, 6.—, 8.10. 9.10,10.20* 11.5, 6.34, 7.27 tot Uitgeest, 10.7, Station H. IJ. S. M. 7.45, 8.34, 9.6, 10.48, 12.41. 11.15, 11.44* 11.56, 1.8, 12.17* 12.46, 1.56, 3.17, 9.35,9.49,11.5,11.55*, 12.15, 1.25*, 2.30, 3.35,5.10,6.20* 1.34. tot Alkmaar, 4.57,8.57. 6.34,7.28,8.39,10.18,11.32, 2.15, 3.46. 4.7, 4.37, 6.7 2.40*, 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 4.16, 5.30*, 5,37, 8.1, 10.24. 1.5, 1.30, 2.50. 3.45, 4.30, 7.—, 7.55. S.50, 9.45*. Van den Helder naar 12.19, 1.32, 3.19. 4.15, 5.5, 7.13, 9.12, 10.1, 11.—. 5.42, 7.13, 7.39*, S.41, 9.36, 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, De vertrekuren ziju berekend Haarlem. 5.40, 6.42, 8.3, 10.13. 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* 10.—, 11.—, van de Dell'tsche Poort. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Onze Abnnné's en zij, die liet in den loop van dit jaar worden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levanti: Uit het Iloogduitsch vertaald. BELGIË. Te Antwerpen is in den gemeen teraad een voorstel ing'ekomen, om de openbare onderwijzers te belas ten met bet houden van een voor allen toegankelijken cursus in de vakken, welker kennis vereischt wordt voor het kiezers-examen. Deze openbare lessen zouden gesteld worden onder het onmiddellijk toe zicht van het gemeentebestuur. De burgemeester, de heer Leopold de Wael, meent dat aan het plan het beste uitvoering gegeven zou wor den, door het geregeld geven van herlialingsonderwijs aan alle ge meentescholen. Natuurlijk bestaat het .voornemen aan de onderwijzers, die met dit onderwijs belast wor den, een verhoogd tractement toe te leggen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Aan de Times wordt uit Berlijn gemeld, dat men in de diplomati sche kringen de verloving van den Kroonprins van Portugal met de jongste dochter, Aartshertogin Va lerie als zeer nabij beschouwt. SPANJE. De royalistische bladen hespreken ijverig de gevolgen, die de dood van den graal' van Chambord voor Frankrijk zou kunnen hebben. Zij gelooven, dat de Fransche royalisten en imperialisten zich met de katho lieken zullen vereenigen, om den g-raaf van Parijs, die dan voor de republiek zeer gevaarlijk zal worden. Zij zeggen, dat de Europeesche mo- narchiëtt altijd tot Duitsckland zul len overhellen, als de Fransche armee en de monarchalen niet hun best doen, om een regime te herstellen, dat heter strookt met eene conser vatieve en katholieke politiek, zoo als het Spaansche gouvernement sedert de restauratie der Bourbons met succes heeft gevolgd. - Aan le Temps wordt uit Madrid het volgende geseind: Wij verkeeren in eene volslagen staat kundige crisis. Eene wijziging1 van het Kabinet, of het vormen van een nieuw ministerie onder den heer Sagasta, of misschien wel onder den heer Posada Herrera, zal uit den, onder voorzitterschap van den koning, te houden Kabinetsraad, voort vloeien. Er bestaat tusschen den heer 'Sagasta-' en verscheidene zijner ambtgenooten een zoo groot mee- ningsverschil over de opheffing van den staat van beleg1 en het herstel der constitutioneele waarborgen, als ook over het al of niet raadzame van 's koning1.? reis naar Duitsch- land, dat het behoud van het tegen woordige ministerie eene onmoge lijkheid geacht wordt, zelfs door de ministerieele bladen. ITALIË. De Italiaansche Minister van Bui- tenlandsche zaken, Maneini, heeft aan de. mogendheden voorgesteld te Rome eene internationale con ferentie te houden, om een regle ment tegen de cholera op te stel len. Verscheidene mogendheden hebben zich in beginsel met het voorstel vereenigd. De Diritlo zeg1!, dat de conferentie vooral haar in vloed zal moeten hiten gelden op de Porte en de autoriteiten van Egypte, Tunis, Tripoli en Marrocco. In een brief, uit Berlijn aan de Opinione wordt te kennen gegeven, dat Bismarck voor het welzijn van Duitschland een oorlog met Rus land noodig acht, nu Frankrijk nog niet sterk genoeg is om Duitschland aan te vallen, of als het dat waagde, de g'educlite vestingen te nemen, die de Duitsche grenzen bescher men. De Neue freie Pr esse verze kert, dat in diplomatieke kringen, waar men uut het minst zou ver- wachteu, over eeu oorlog met Rus land wordt gepraat, alsof een con flict tusschen Oostenrijk en Rusland van zelf sprak. Waartoe, vraagt het blad, moeten die lichtzinnige praat jes dienen? Wij zien geen aanlei ding, geen grond voor een oorlog met Rusland en nog minder, welk voordeel Oostenrijk, zelfs als het overwon, daarvan kan hebben. Dat de Polen dien oorlog wenschen, is te begrijpeu, maar zij zijn Oosten rijk niet. KOORD-AMERIKA. Luidens eenige rapporten van ge- neesheeren zouden in het noord oostelijk deel van de Amerikaansche provincie Wisconsin, waar het noor- weegsch element overheerschend is, verscheiden gevallen van melaatsch- heid worden waargenomen. Aan vankelijk tastte de vreeselijke ziekte slechts degenen aan, die van Noor wegen kwamen, maar onder dezen breidde zij zich op onrustwekkende wijze uit. In de Vereenigde Staten zijn thans vier middelpunten waar de plaag1 keerscht; het oosten van Minnesota, het noord-oosten van Wisconsin, Californië, waar zij onder de Chineezen schuilt, en in Louisiana. Voorts komen ook eenige gevallen voor onder de Indianen van het noord-westen. Het is meer dan tijd zeggen de rapporten in quaestie, dat afdoende maatregelen worden genomen om de verspreiding van de afzichtelijke kwaal in andere provinciën te voorkomen. Haarlem, 30 Augustus 1883. Met betrekking1 tot de vragen, door den minister van waterstaat aan de voornaamste Kamers van Koophandel, tenaanzienvan de moge lijke gevolgen voor onzen handel en scheepvaart van de doorgraving der landengte van Panama gesteld, waar bij tevens advies wordt verlangd nopens hetgeen voor de helang-en van handel en nijverheid, in verhand tot die doorgraving, kan gedaan worden, verneemt het D. v.s-Hage nader eenige bijzonderheden. De circulaire van den minister van waterstaat staat in verhand met de aandacht, welke de minister van koloniën reeds spoedig na zijn op treden aan de doorgraving1 van de bedoelde landengte, voor zoover die van invloed kan wezen op de Ne- derlandsche belangen, wijdde. De minister Van Bloemen Waanders wenscht van de haven van Curacao te maken'voor W.-Indië wat Singa pore is voor O-Indië, nl. een soort van wereldhaven, welke zal worden aangedaan door al de schepen van de zeil- en stoomvaart, die door het Panamakanaal de Oost- en West kust van Amerika willen bereiken. In het. plan van den minister moet het ligg'en, om op Curacao op groote schaal al die havenwerken te doen aanleggen, welke voor het hereiken van het beoogde doel worden gevor derd. Reeds moet aan een deskun dige, thans in Suriname vertoevende de regeeringsopdracht zijn verstrekt, om op Curacao al die opnemingen te gaan doen, welke voor deze zaak worden gevorderd. De minister van koloniën wijdt aan dit belang al die zorg, welke het in zoo hoog'e mate verdient. Bij de Westindische bc- grooting zal de zaak natuurlijk van regeeringswege worden medegedeeld en toegelicht. De haven van Curacao moet zich uitstekend leenen tot hetgeen de minister haar bestemmen wil, omdat de haven van St.. Vincent, welke meer door haar ligging onmiddeil ijk voor haven van aanleg zou zijn aan gewezen, als een stormhaven daartoe de geschiktheid mist. Behalve de reeds vermelde circu laire van den minister van water staat aan de Kamers van Koophandel werd door den minister van koloniën ook uitgelokt een circulaire van den minister van huitenlandsche zaken aan onze consuls in de groote havens van Zuid-Amerika, waarbij van hen wordt verlangd opgave nopens de invoerartikelen uit Nederland en van hun zienswijze omtrent hetgeen in verband tot den aanleg van het Panamakanaal voor de verlevendi ging van onzen handel en scheep vaart kan worden g'edaan. Op de Algemeene Vergade ring der Vereeniging tot bevordering van Fabriek- en Handwerksnijver heid in Nederland werd den 15n Aug1, jl. weder eens gesproken over het al of niet wenschelijke der af schaffing1 van de Staatsloterij. Minstens zonderling is het te noemen, dat bijna uitsluitend g'epleit wordt tegen de Staatsloterij en nooit aangedrongen op het weren A BONNEMENTSPKIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau.: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Draktars-UitgeYers: BCMAHS k Co., te Haarlem. AI) VEETENTIËN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen,tot 's middags 12 uur. j\o. 4O. Naar liet Hoogduitsch VAN Fr. HEVAHTI. 6) -lk heet Hilda, zeide zij, en hen zestien jaar oud. De hemel behoedde u, lieve kinderen, gij zijt inderdaad fraaie meisjes. Uwe .moeder verzoekt mij hier is haar brief, gij kunt hem lezen zij verzoekt mij om, als ik terugkeerde u op te zoeken en ute redden. Ons te reddenzeide Freia verbaasd. Waarvoor? Nu trad Gottfried Sturm te voor schijn. Ik zal niet gedoogen, dat gij op die manier voortgaat te spreken, zeide hij. De moeder dezer kin deren beminde mij eu zij hebben mij ook lief; nooit zult gij mijne kinderen tegen mij opzetten. Het is ook mijn plan niet, dat te doen, zeide de generaal. Na dat ik uw waar karakter ken, zoo als ik vermoed, dat ik mijne zuster voor haren dood kende, zoo kan ik niet nalaten u te bekennen, dat ik het ongepast vind, het opzicht over deze meisjes aan u over te laten, daarom breng1 ik hen persoonlijk de boodschap hunner moeder, dan kun nen ze zelf daaromtrent beslissen. Waarom is het ongepast om het opzicht over deze meisjes aan mij over te laten, zeide Sturm met fonkelende oog'en. Hoe meent gij dat? Ik herhaal het, gij zijt de man niet om het oog1 op deze meisjes te houden. Gij zult ze verkoopen, naar hart en ziel, om uwe overdreven ideeën te bevorderen. 1 Freia schrikte bij deze_ woorden en het was liaar of haar hart haar piju deed. Ik dank den hemel, voer de g-eneraal na eene kleine pauze hartstochtelijk voort, dat ik te hulp kwam en dat ik ze zoo vind, als ze nu zijn. De kinderen hehooren mij, zeide Gottfried Sturm, en ik doe wat ik wil Ze hehooren u niet alleen. Eene doode hand uit het graf barer moeder is uitgestrekt om hen te redden. Ze behooreu haar ook toe, ofschoon zij dootl is. Met u hebben ze niets gemeen en voor hunne op voeding1 zijt gij de geschikte persoon niet. Deze beide meisjes hebben edel bloed in brume aderenhunne voor vaderen waren helden. Zij gaven moedig hun leven om kerk en kroon te beschermen tegen hen, die ze poogden te overweldigen. Eer komen dag en nacht tezamen, voor ik u in uwe ideeën kan respecteeren. Ik verlang1 daar ook volstrekt niet naar, zeide Sturm kortaf, en inderdaad, ik heb nooit naar de eer van uw bezoek gewensclit. Ik zou ook niet gekomen zijn, indien ik het mij niet tot een' hei ligen plicht rekende den wensch mijner zuster te vervullen. Zij lag op haar sterfbed, toen zij mij die woorden schreef en zij wast zeker het best waarvoor de meisjes gered moesten worden. De kinderen hehooren mij, zeide Sturm, met moeite zijne woede onderdrukkend, en ik zal ze ook behouden. We zullen, hetgeen niet te ver anderen is, rustig en zonder harts tocht afhandelen, zeide de ge neraal trotscli. Laat me u nu zeggen, wat er van te zeggen is. Kinderen hoort mij aan, overlegt samen en ziet tot een besluit te ko men, maar vergeet niet, dat het uwe overledene moeder is, die mij tot u zendt. Ik kom om u een voorstel te doen; hoe het opgenomen zal worden, is mij onbekend. Ilc gevoel een' leveudigen afkeer van de be ginselen uwsvaders en het is mijn uitdrukkelijke wensch, na de samenkomst van heden niet weer met hem in aanraking te komen. Ik hen een gegoed man; mijne vrouw is overledenzij heeft mij een aan zienlijk vermogen nagelaten. Ik heb geene kinderen en geene andere nabestaanden dan u beiden, 't Is mijn voornemen, niet weder te huwen en daarom wilde ik u als mijne kinderen aannemen. Ik zal voor uwe opvoeding zorgen, een geschikte ge zelschapsdame voor u nemen en u mijn .vermogen nalaten. Allen zwegen. Gottfried Sturm was doodsbleek geworden en de meisjes zagen elkander verrast aan. De stilte was pijnlijk; eindelijk maakte de generaal er een einde aan.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1