Raad Ier Gemeente Haarlem. andere loterijen, binnen- en nlandsche. geeft reden om te onderstellen, ienigen de Staatsloterij wen- i afgeschaft, te zien met geen doel dan waarmee men aan drong op afschaffing van de Gou- vernemeuts-cultures in Indie, nl. om zelf een ruimer veld te hebben tot exploitatie. Daar de Staatsloterij, gelijk nooit andei's beweerd wordt, is de eer lijkste loterij, een die de beste kan sen geeft om het minst te verlie zen, moesten, dunkt ons, zij, die uit zedelijk en philantropisch oogpunt tegen loterijspel zijn, vóór zij aan de Staatsloterij tornden, eerst de minder eerlijke en die op woeker winsten zijn aangelegd trachten op te ruimen. De heer Bouvy scheen dien weg op te willen, even als de heer Gran- dia, die zich tegen de Tentoonstel- lings-loterij verklaarde. Op 700 loten valt slechts één prijs, en wanneer men aanneemt dat de prijzen boven de waarde zijn aangekocht im mers tot aanmoediging en als een zekere belooning der inzenders dan zal wel niet meer dan een vierde der inleggclden bij eenige geluk kige houders van loten terecht ko men, nl. als de Tentoonstelling, op niet-verkochten, niet zelf de geluk kigste speler is. Zoo iets ziet men bij dergelijke loterijen wel meer gebeuren. Zou het niet wenschelijk zijn, dat voortaan geen vergunning meer gegeven werd tot het houden van dergelijke loterijen? OOST-iNDlE. Aan berichten uit Indië, loopende tot 24 Juli, is het volgende ontleend: Van Kotta Radja is naar hier ge vankelijk opgezonden Hadji Moham mad Saleh, die wegens politieke redenen uit Atjeh verwijderd wordt. In afwachting dat omtrent zijne ver banning definitief zal zijn beslist, zal hij te Batavia in arrest worden ge houden. Den 22en Juli is met de En- gelsche mailboot een detachement suppletietroepen, sterk ongeveer 70 man, naar Atjeh g'edirigeeru. De troepen werden met muziek naar het station Noord wijk gebracht en ver trokken met een luid hoera. De reg'eering* heeft de plaatse lijke besturen aangeschreven maat regelen te nemen, om met het oog op de cholera in Egypte, die waar schijnlijk ook Arabië niet zal sparen, de inlandsche bevolking en speciaal hen, die passen aanvragen voor de bedevaart naar Mekka, opmerkzaam te maken op de gevaren voor de gezondheid onder de tegenwoordige omstandigheden aan die reis ver bonden. Voor het admissie-examen van den voorbereidenden cursus,waren er 4 adspirant.en, waarvan 2 slaagden, namelijk de sergeanten Gijsberti Horlenpijl en de Vos. Voor het overgangs-examen voor het 2. jaar van den voorbereidenden cursus waren 19 adspiranten, waar van onvoorwaardelijk slaagden de sergeant-volontair Vroom en de kor poraal-volontair Bangertterwijl voorwaardelijk ieder met her examen in een vak' slaagden de serganten Menzer, Grosse, Kiesel, Ploem, en de korporaal-volontair van Bremen. Met den afloop van dit examen eindigde het cursus-jaar 1882/83 van den zoogenaamden centraal-cursus te Meester Cornelis. Den 15en Augustus a. s. zullen de lessen hervat worden en wel vol gens de op een geheel nieuwe leest geschoeide regeling van het militair onderwijs. Men leest in de Sumatra CL Naar wij vernemen, zijn hier gun stige berichten ontvangen van de Mijnb.-Maatschappij Salida. werk zaam in de zuidelijke afdeeling van Padang. Zijn wij toch goed inge licht, dan hebben dieplaagboringen tot de ontdekking geleid eener oude rivierbedding, waarvan de goudrijk dom zeer geroemd wordt. Men deelt ons verder mede, dat deze ontdekking geen toeval is, maar de vrucht van een onafgebroken voortgezet onderzoek, waarbij de directeur der maatschappij, de heer Verbeek, het bestaan der thans ge vonden bedding op den voorgrond had gesteld. Wij verheugen ons recht hartelijk in dat voorloopig succes der maat schappij en houden ons voor nadere mededeelingen beleefd aanbevolen. GEMENGD NIEUWS. Voor eenige weken is gemeld, dat de president der Transvaal, Paul Kriiger, de «eerste fabriek» aldaar plechtig gedoopt heeft. Maar wat er toen niet werd bij gemeld, is, dat de «eerste fabriek» is een bran- de wijnstokerij. Het Wag. Wbl. schrijft in verband daarmede het volgende: «Een ooggetuige deelt ons mee, dat de leden van den Transvaal- schen Volksraad, wanneer de ver gaderingen zijn afgeloopen, even goed hun Schnapps lusten als iedere gewone Ilollandsche en Engelsche boer. En het «op één been kan iemand niet loopen,» en het «alle goede dingen bestaan in drieen» zullen ook aan de Kaap geen on bekende gezegden zijn. «Het spijt ons, dat wij deze din gen moeten meedeelen. Men kent onze groote voorliefde voor de Ka penaars en voor de Transvalers in 't bijzonder. Edoch, waarheid boven al. Gebeuren deze dingen aldaar, welnu, dan zijn deze mannen daar om niet slechter dan velen in Europa. Maar dan moet men toch de Boereu niet langer ons afschilderen als man nen van zulk een bijzonder vromen zin en onberispelijke zeden.» Dezer dagen is in het gast huis van Antwerpen zekere vrouw Isabella K overleden, in den ouderdom van 76 jaar. Die vrouw was op 17-jarigen ouderdom krank zinnig geworden, en had 59 jaar in het krankzinnigengesticht der St. Iiochusstraat doorgebracht. Ik zal u natuurlijk niet be hoeven te zeggen iu welk eene ge heel andere omgevinggij zult komen. Met een aanzienlijk vermogen en den naam von Wieburg zult gij in staat zijn eene schitterende partij te doen en in alle gezelschappen met open armen ontvangen wor den. Ik zal u echter ook mijne voorwaarden bekend maken. In de eerste plaat* verlang ik, dat gij u goed bezint. Ik kan niet opnieuw in aanraking komen met uwen vader een soldaat des konings en een ge- vaa rlijke demagoog' kunnen niet hand aan hand gaan. Indien ik u als kind aanneem, dan moet gij eiken omgang met den man, die uw vader ic, af breken! Gij moet van zijnen naam afstand doen en den mijnen aanne men elke verbintenis met hem moet ophouden! Dat is ongehoord, dat is ou- mensclielijkriep Sturm woe dend uit. Brieven uit Amsterdam. Geldverspilling Dat er Mijnheer de Redacteurin onze goede en groote hoofdstad zoo van tijd tot tijd nog al eens iets gedaan wordt aan het artikel geld- vorspillingwie zal het betwijfelen? Het gaat op dit punt hier al net als elders, beknibbelen in kleine zaken, wegwerpen in het groot. Als men nagaat, dat in de laatste 20 jaren de schuldenlast van Amster dam bijna met de helft is vermeer derd, en thans naar ik meen niet ver van het respectable getal van 50 millioen guldens afblijft, dan vraagt men zich zeker af, waar is dit alles gebleven. j Het is waar, groote werken zijn aangelegd, waarvan de nakomeling I wellicht meer dan de tijdg'enoot de vruchten zal plukken, doch het valt hard te betwijfelen of bij dien aan- leg wel de noodige zuinigheid be- I tracht is. Ontkennen kan men het I niet, dat dikwijls al te diep in de stedelijke schatkist getast is. j Het Noordzeekanaal is gegraven, dank zij den ondernemingsgeest van enkele stadgenooten en de belang- rijke subsidien van de gemeente. Niemand is er, die eenige aanmer- I king op deze uitgaven gemaakt heeft, omdat het hier eene levenskwestie voor Neerlands hoofdstad gold. Doch het hinkende paard kwam achter aan. Nu men het kanaal had, waren zoo, meende men, de dokken niet meer voldoende. Men moest nieuwe aanlegsteigers, nieuwe loskaden enz. j enz. aanleggen en zoo toog men met overhaasting aan den arbeid. Men gunde zich den tijd niet, om alles voldoende voor te bereiden, en de gevolgen van dien overdreven spoed, lieten zich niet wachten. Hier en daar hoorde men reeds kwade noten j kraken over enkele steigers. Er wa- I ren deskundigen, die beweerden, dat jhet èn met de draagkracht èn met de duurzaamheid van die steigers niet in den haak was, en zoo lang j zamerhand kwamen die gebreken Ivoor den dag. Het behoeft natuur-; lijk niet gezeg'd te worden, dat hier I j belangrijke sommen verloren gingen, j Doch er was nog meer. Gaan wij eens langs de nieuwe I loskaden, dan zien wij die uitge- strekte werken voor het oogenblik ig'eheel renteloos lig'gen. Kapitalen zijn er aan ten koste gelegd, en nu de gelegenheid er eenmaal is, maakt j bijna niemand er gebruik van. In- tusschen komen er jaarlijks aanzien lijke sommen op de begrooting voor rentebetaling en schulddelging. Had j men wat bedaarder aangedaan en niet meer geld besteed dan strikt Inoodig was, dan zou onze inkom-1 stenbelastïng vrij wat lager kunnen zijn, dan ze nu is. Het zou, indien het niet zoo treu rig was, somtijds kluchtig zijn, wan neer men al de staaltjes van geld verspilling op minder groote schaal wilde nagaan. SomsisJiet, als werkte men er slechts op, om stratenma kers en de overige werklieden aan den arbeid te houden. Zoo was men onlangs bezig om in een deel der nieuwe stad de stra ten te verleggen, wat waarlijk hoogst noodig was. Drie weken lang zag men een ploeg arbeiders van om streeks 20 man druk in de weer, om de oude straat op te breken, en alles in orde te brengen. Zij, die in dat deel woonden vonden dat natuur lijk zeer pleizierig en verheug'den zich in het vooruitzicht, dat het met hun springen over beken en sloo- ten, hun waden door modderpoelen enz. enz. eindelijk eens gedaan zou zijn. Het werk vorderde goed, en de stratenmakers zouden juist de laatste steenen gaan leggen, toen wij tot onze groote vorbazing aan het begin weder eeu troepje aan den arbeid zagen trekken. Wat de eene met veel zorg en moeite in orde had gebracht, werd door den ander weder bedorven. Steentje voor steentje nam men ze weder uit den grond. Wij dachten eerst, dat hier concurrentie in het spel was, en maakten ons reeds be angst over de gevolgen van derge lijke dwarsdrijverij. Zouden zij daar ginds, dat maar zoo geduldig aan zien, vroegen wij ons af, en wij za- j Voör kennisgeving worden aan- gen reeds eene geduchte kloppartij genomen tegemoet. Maar jawel. Niets van dat. lo. eene missive van den Min.'v. Heel vriendschappelijk ging alles Binnenl. Zaken, houdende goedkeu- in zijn werk, en het scheen wel of! ring van 't besluit tot wijziging in beide partijen in stede van vijan- j 't aantal en der jaarwedden van 't den, bondgenooten van elkander onderwijzend personeel aan de meis waren. i jesschool voor middelbaar onderwijs. Toen wij nader onderzoek naar! 2o. van Ged. Staten, houdende dit vreemde verschijnsel deden, kwa- goedkeuring van gelijk besluit voor de Opleidingsschool voor meisjes. 3o. van Ged. Staten, tot goed- 3e suppl. begrooting voor men wij tot de ontdekking', dat de stad eerst de straat in orde gebracht had, en daarna aan de duinwater-keurin; maatschappij verlof gaf om de heele1883. boel weer op te breken, ten einde 4o. van Ged. Staten, houdende haar buizennet te kunnen verlagen. goedkeuring' van 't raadsbesluit van Iemand, die een der handelende1 Aug. jl., waarbij f600 werd toe- personen in dit drama er naar vroeg, hoe het kwam dat men het laatste werk maar niet vooraf had laten gaan, kreeg heel leuk ten antwoord, och ziet uwé, zoo blijven wij aan den gang, want weet u, de maat schappij maakt de straat wel weer dicht, doch over 14 dagen, is alles weer verzakt, en dan kunnen wij weer van voren af beginnen. gestaan tot. het nemen van proeven voor de waterverversching in de gemeente (zie verslag van 1 Aug. jl.). Hierna komt in behandeling een voorstel van B. en W. op adv. der Comm. van fabrikageom f5000 ter hunner beschikking te stellen en die uitgaaf aan te wijzen op den post «buitengewone uitgaven voor publ. werken op de begrooting voor Ja zuchtte de ander, jullie blijft den dienst 1883,» ten einde die som aan het werk, en wij aan het. be-te besteden tot het bouwen van een talen. Daarom hebben ze, zeker mijn (kantoor voor Haven- en Ivaaigeld inkomstenbelasting weder met 30 met woning voor den ambtenaar aan pre. verhoogd. En ziet u M. d. R., zulk een geval behoort nu geenszins tot de uitzon de Kampervest op het open erf, gctcekeiid Sectie D, No. 5303. Zonder hoofdei, stemming wordt deringen, o neen. Ik geloof, dat ieder dit voorstel aangenomen, mijner stadgenooten u staaltjes van i Naar aanleiding van een bij B. zulke voordeelige wijze van werken en W. ingekomen verzoek tot ver zou kunnen leveren. plaatsing van de urinoir in de Be- De lieve straatjeugd helpt natuur- gijnesteeg hebben dezen denWeth. lijk in enkele gevallen soms een den lieer Mr. G. Heshuijsen verzocht handje mee, om te zorgen, dat onze j daarop te dienen van advies en hem straten niet zoo heel goedkoop te j tevens uitgenoodigd te onderzoeken onderhouden zijn. j of het wenschelijk ware op andere Als er hier en daar eene herstel-punten der g-eraeente bestaande ling te doen is, worden aan den wal- urinoirs door andere te vervangen lekant de noodige materialen neer- j of nieuwe te plaatsen, gelegd, eene lading zand, keien en| Genoemde wethouder heeft daarop klinkers enz. enz. is spoedig gelost, geadviseerd, dat hij zich met de en hunne aanwezigheid vertelde den bewoners dat er binnen eenigen tijd iets gebeuren zal. Ik zeg met opzet binnen eenigen tijd, want zoo heel gauw gaat het niet. Het kan best gebeuren, dat met het een en ander nog wel een week of drie zoek gaat. verplaatsing' van de urinoir in de Begijnesteeg wel kan vereenigen doch omtrent de juiste plaats eene nadere bespreking noodig acht en eene minder kostbare houten om kleeding' voldoende vindt. Verder stelt hij voor op 12 punten der Intusschen heeft de straatjeugd alles stad de urinoirs van cementputten gezien en verheug't zich reeds bij j en sommigen dezer van houten of voorbaat in het vooruitzicht van ijzeren omkleedsels te voorzien. Over- eenig'e genoegelijke dagen. Wat tocheenkomstig dit voorstel zouden de lean er voor een Amsterdamsche beide urinoirs in de Lepelstraat bengel prettiger zijn, dan het bui- j moeten verplaatst worden naar den telen in een hoop zand, het werpen j Noordwesthoek van de vischmarkt met steenen, enz. Al heel spoedig en de urinoir in de Begijnesteeg beproeft hij zijne krachten, door zou moeten overg'ebracht naar het eens te zien hoe ver hij een flinkeDonkere Begijnhof, kei wel kan werpen. Zoo langza- Volgens het rapport van den merhand dunt evenwel het schiet- gemeente-architect diende voor een materieel op, en komt de rechte man I en ander eene som van 1825 te eindelijk om zijn werk te beginnen.worden beschikbaar gesteld. De dan zoekt hij niet zelden tevergeefs commissie van fabrikage in deze naar datgene, wat hij noodig heeft, j zaak gehoord, verklaart zich met De politieagenten zien in den regel de voorstellen van den heer Hes- het spelletje wel, doch zij zijn tehuyzen te kunnen vereenigen, uit- zeer kindervrienden om den jongens genomen het verplaatsen van de dat onschuldig vermaak te misgun nen. Wat kunnen ook eenig'e hon derden keien, die hoogstens 12 a 15 urinoirs in de Doelstraat naar het pleintje voor het voormalig' oude mannenhuis; beter acht zij het, ge- cent per stuk kosten ook maken op j noemde inrichting iets verder in de een uitgaaf van zooveel honderd-1 straat te plaatsen, waardoor de som duizenden. Het moet al een zwart-1 van f1825 tot f1600 kan worden ;allig mensch zijn, die op zoo ietsteruggebracht. Het is zeer natuurlijk, zeide de generaal, onze posities verschillen al te zeer. Geef gij mij de kinderen mijner zuster, dan zal ik ze tot de mijnen maken, maar wij moeten nooit weer met elkan der in aanraking komen. Weer ontstond er eene onaange name stilte, waarin men slechts het naar adem snakken van Sturm hoorde. - Daaruit kan men dadelijk den aristocraat proeven, zeide hij. Ja, de gevoelens van den man, boven wien gij u verheven waant, doen niets ter zake. Waarom zoekt gij mij mijne kinderen te ontne men? Waarom beproeft gij ze met geld en allerlei aanlokkeïiikheden te verstrikken. Vindt gij dat eenen edelman waardig? Is het de han- del wijze van een man van eer, de I kinderen om te koopen om hun va der te verlaten? Hare goede moe der beminde mij tot haren dood en aanmerking maakt, en het verkwis ting zou durven noemen. VERGADERING van den op Woensdag 29 Aug'ustus 1883. Tegenwoordig 16 leden. Burg. en Weths., in overweging genomen hebbende de verschillende adviezen, stellen aan den Raad voor, dat deze hen machtige tot de uit voering der voorgestelde werken, overeenkomstig laatstgenoemd ad vies, en daarvoor eene som van ƒ1600 beschikbaar stelle met bepa ling, dat die gelden zullen aange- De notulen worden gelezen en wezen worden op de te maken be- goedgekeurd. grooting voor 1884. zij zullen het ook doen. Bied ge rust. al wat gij wilt, gij zult mijne I kinderen niet van mij vervreemden. Ik verafschuw u. Voor tweemaal zooveel geld, en een naam, nog groo- ter dan gij nu kunt aanbieden, zult gij ze mij niet ontrooven! Ze zullen voor zich zelf spre ken, antwoordde de generaal. I-Iet geldt eene beslissing voor het geheele leven, niet voor een i korten tijd en het beste is zeker, dat wrij hen zelf laten kiezen. Ik ben voor niets bevreesd, zeide Sturm, maar tevens verbaasde hij zich over de verandering, die I er op Freia's gelaat had plaats ge- j had. Ik verlaat mij op mijne j kinderen, zij beminden en vereer den mij steeds. Mijne kinderen, kiest zooals gij wilt, ik laat de beslissing geheel aan u alleen over. Hij keerde zich snel om, te trotscli om de uitdrukking van zijn bewo gen gelaat te laten zien. En ik,- zeide de generaal, elke zijner nichten aanziende. laat het eveneens, aan u over. Kinderen i mijner overleden zuster, doet zooals gij wilt, maar vergeet de woorden uwer moeder niet. Weenend omhelsden de zusters elkander. Zij gevoelden zich op dit oogenblik zoo geheel alleen in de wereld. Welke keuze zouden ze doen Freia was de eerste, die moed1 vattezij herinnerde zich de vurige gebeden, waarmede zij den hemel om eenen reddei' uit den nood hadj gesmeekt. Zij keek in de blauwe oogen harer zuster en lispelde zacht: Het is gekomen zooals ik ge smeekt had. Daarop scheidden de beide zus ters met een' treurigen maar vol strekt niet aarzelenden blik en Freia, het kind, dat door haren vader steeds het meeste was bemind geworden, ging op haren oom toe en legde hare hand in de zijne. Ik smeekte den hemel om verlossing, zeide zij, en gij hebt ze mij gebracht. Ik neem uw voorslag aan. Gottfried Stum zeide geen woord. Hij was doodsbleek en zijne stem beefde toen hij zijne dochter vroeg Doet gij die keuze na rijp beraad, Freia? Ik doe ze uit vrijen wil, vader. Liever had ik den dood, dan het leven dat gij voor mij bestemd hadt. Plotseling werden een paar zachte liefdevolle armen om zijnen hals geslagen en een schoon gezichtje vleide zich tegen zijne wang. Ik zal unooit verlaten, vader, zeide Hilda. Gaarne zal ik mijn leven voor u opofferen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2