No. 47. Oplage 10000 Ex. Maandag 3 September 1883. DE VIM DES VADERS, FEUILLETON. De vloek des Vaders. 8> ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Eaerlem. ADYERTENTIËN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten \oor liet Buitenland: Compagnie Générale de Pub'lieité Etraugère G. L. DA.UBE Co.. John. F. Jones, Sucr., Parijs, 31 bis, Faubourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. S.09, 8.17, 9.9-33, 11.15, 11.44* 11.56, 1.8, 2.40*. 3.53, 4.13, 4.31, 4.44. 5.42. 7.13. 7.39*, S.41. 9.36, 9.46,9.57.10.25,10.33, i0.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31. 7.53* 8.37, 9.11,10.16, 12.17* 12.46. 1.56, 3.17, 4.16, 5.30* 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.-, 7.30*. 8.10. S.40, 9.35, 9.49,11.5.11.55* 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30. 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.—, 11.—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—. 8.10, 9.10.10.20*. 11.5, 1.25*. 2.30, 3.35.5.10.6.20* 7.—, 7.55, S.50, 9.45*. De vertrekuren zijn berekend van de Delftsche Pooi-t. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7.27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34. tot Alkmaar. 4.57,8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 6.34, 7.28, 8.39,10.18,1T.32, 12.19. 1.32, 3.19, 4.15, 5.5, 5.40, 6.42, S.3, 10.13. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.45, 8.34. 9.6. 10.48. 12.41, 2.15, 3.46, 4.7, 4.37, 6.7 7.13, 9.12, 10.1, 11.-. Onze Ahonnc's en zij, die het in den loop van dit jaar warden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levanti: Uit liet HoogdwitscJi vertaald. ALGEMEEN OVERZICHT. 25 Aug. 2 Sept. Voor ons land bracht de telegraaf ons deze week twee hoogst belang rijke berichten, een uit het hooge Noorden, dat zeker aller harten ver heugt, en een helaas uit het Zuiden, dat ons met droefheid en medelijden voor de betrokken personen vervult. «De Poolexpeditie is te Vardö'binnen- geloopenalles ■wel» zoo luidde het te legram doorden heer Volckte Utrecht aan de voornaamste groote bladen in ons land gezonden, en ik geloof, dat een welgemeend Goddankbij die blijde mare uit aller borst op steeg. De ongerustheid omtrent het lot van die moedige mannen, die hun leven waagden voor de weten schap, nam met den dag toe, en de heide schepen die reeds uitgezon den waren om hen op te sporen, bewezen het, dat de natie geenszins van plan was, die helden aan hun lot over te laten. Eene schrille tegenstelling met deze heilbode, maken de berichten van Java. Ook ons schoon Insulinde is door een zelfde ramp getroffen, die het eiland Ischia in een puin hoop herschiep. Een vulkanische uitbarsting- heeft het eiland Kraka- tao in de straat Soenda in de diepte doen wegzinken, nadat eerst de na bij gelegen residentie Bantam door aardbeving, overstroomïng en asch- Naar het Hoogduitsch VAN Fr. LEY ANTI. Neen, gij moet zweren! zeide hij. Ik zal nooit meer, zoo lang ik leef, iemand vertrouwen, nog eenen man, noch eene vrouw, noch een kind. Ik verlang' bij elke belofte van eenig gewicht eenen eed. Gij behoeft niet te sidderen, immers vele raenschen zweren. Maar wanneer ik den eed breek? vroeg zij. Dat is bet, zeide hij. Gij zijt niet bevreesd voor den eed, als zoodanig, maar gij zijt er bang voor, wijl gij in uw hart het plan voedt om met Freia te correspon- regens verwoest was. Ontzettend moet de ramp zijn, vooral voor de plaatsen Anjer, Merak, Tjeringin op Java en Telok-Betong op Sumatra, welke alle geheel of gedeeltelijk verwoest zijn. Van Anjer en Merak moet zelfs geen spoor meer te vinden zijn, en het grootste deel hunner bevolking, zoowel Inlanders als Euro peanen, is bij de ramp omgekomen. Hoe ontzettend de kracht van deze uitbarsting geweest is, blijkt uit het feit, dat op verschillende plaatsen in de straat Soenda eilanden zijn ontstaan terwijl andere niet meer te vinden zijn. Nadere bijzonderhe den ontbreken voorloopig nog, doch dit mag' men veilig aannemen, dat behalve het verlies van duizenden kostbare menschenlevens, ook eene materieele schade van millioenen te betreuren zal zijn. Waar Nederland zich bij de ramp van Ischia niet onbetuigd liet, zal de publieke wel dadigheid ook hier te hulp moeten komen, en wij vertrouwen dat men ook thans niet tevergeefs een beroep op haar zal doen. Het geldt hier eigen landgenooten Eindelijk dan toch heeft het En- gelsche parlement zijnen arbeid vol bracht en kunnen zijne leden de genoegens der zomervacantie gaan genieten. Het scheen anders dit jaar, als had niemand haast om naar huis te komen, want tot in het oneindige werden de debatten gerekt, terwijl de ministers bijna eiken dag met eene massa vragen werden lastig geval len. Gelijk altijd waren het ook in deze zitting weder de Ieren, die een groot deel van de verspilling van den nationalen tijd op hunne reke ning hadden, en niet zelden waren de redevoeringen van de heethoof den hunner partij zoo heftig, dat telkens parlementaire straffen op hen moesten worden toegepast. De grijze deeren. Indien dat ook mocht ge beuren, dan zijt gij mijne dochter niet meer en mocht ik vernemen, dat gij op de eene of andere ma nier omgang met baar liadt, dan zouden wij dadelijk van elkander scheiden en de vloek van een on- gelukkigen, teleurgestelden vader zon op uw hoofd neerkomen en tot aan het laatste oogenblik uws levens zoudt g'ij geen rust vinden. O, vader, zeg dat niet! snikte Hilda angstig-. Zoo jjzweer mij dan, zeide hij, en vergeet niet wat ik ge zegd heb! Bleek en sidderend stond Hilda voor hem. Zweer, zeide Sturm, dat gij nooit deze beide namen uitspre ken zult en nooit weder door woor den, daden of briefwisseling met hen in aanraking wilt komen. Met bevende stem zwoer zij hem dien ontzettenden eed. Daarop Staatsman, die op dit oogenblik bet roer van den Staat nog met jeugdige hand houdt omkneld, kon dan ook niet nalaten bij zijne sluitingsrede op het gevaar te wijzen, dat er in zulke opruiende woorden, als thans zoo herhaaldelijk gesproken zijn in 's lands vergaderzaal, voer den al- gemeenen landsvrede gelegen was. Hij bezwoer dan ook de Ieren, uien gevaarlijken weg te verlaten, en zich met vertrouwen op de goede bedoelingen der koningin en zijne eigene bekende gezindheid bij den tegenwoordigen stand van zaken neder te legger, er.' met ben mede te werken om de rust en den vrede aan het ongelukkige Ierland weder te geven. Algemeen maakte deze rede met de kracht eener innig-e overtuiging uitgesproken diepen in druk, docli er is zeker niemand, die van hare uitwerking in de toekomst, hooge verwachtingen koestert. Het is maar al te zeer bekend, hoe de Ieren slechts naar volkomen onaf hankelijkheid streven, en in de te genwoordige hervormingen even zoovele beletselen zien om die te verwerven. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat dergelijke eischeu nim mer door Engeland zullen ingewil ligd worden, veeleer is het te vree zen dat de goedgezinden, afkeerig van zulk ongemotiveerd doordrijven, hunne handen van het Iersche volk zullen aftrekken en er nog weder eens tijden zullen aanbreken, waarin een despotisch gezag de tegenwoor dige welwillendheid zal vervangen. Voor het Engelsche ministerie is ook thans nog het tijdperk van rust geenszins aangebroken. In Zuid- Afrjka nemen de getuigenissen zulk een gevaarlijken loop, dat al de aandacht van het kabinet door den toestand aldaar in beslag genomen wordt. De van zijne wonden her was hij tevreden. Hij ondersteunde het hoofd met de hand en verviel in een somber gepeins. Hilda echter weende in stilte en dacht aan hare verloren zuster. IV. Zeer spoedig waren de generaal en zijne schoone nicht te huis in hunne prachtige woning, eene nette villa in de residentie. Freia leefde als in een droom. Hare eigene ge schiedenis kwam haar voor als een sprookje, waarvan zij in hare jeugd zooveel had gehouden. Ik ben de wezenlijke asschepoester, zeide zij, maar in geen enkel opzicht ge-! leek zij dat kleine, bescheidene meisje. Zij was trotsch van natuur, trotscli op den naam barer moeder, op de goede oude familie van moe ders zijde, cp het adellijk bloed, dat I van dien kant door hare aderen! stroomde en op hare beginselen. stelde Cetewayo verzamelt weder honderden van zijne aanhangers om zich en neemt eene dreigende hou ding aan zelfs tegenover zijne vroe gere vrienden, de Engelschen. Op de grenzen van Natal heeft hij zijne troepen samengetrokken, en het zou niet onmogelijk zijn, dat hij die wel dra overschreed. Aan enkelen, die hem omtrent zijne plannen hebben ondervraagd; gaf hij ruiterlijk te kennen, dat hij zich in het geheel niet gebonden rekent door zijne vroe gere beloften, en eenvoudig het ge schikte oogenblik afwacht om een beslissenden slag' te slaan. De ne gerstammen van Natal schijnen het geheel met hem eens te zijn en het zou dns zeer wel kunnen gebeuren, dat het weer tot eene bloedige wor steling' komt. Of Engeland zich in dien strijd geheel onzijdig kan hou den is sterk te betwijfelen, want Cetewayo bedreigt thans niet enkel Usibepu maar insgelijks de Staten, die onder Britsche bescherming staan. In dien toestand behoeft het ons niet te verwonderen, dat het Engel sche ministerie al haar aandacht aan de Zoeloequesties in Afrika meent te moeten wijden en het er volstrekt niet aan behoeft te denken in den eersten tijd eenige rust te nemen. Het had echter wel een weinigje ontspanning verdiend, want het heeft in den laatsten tijd vooral voor menig heet vuur gestaan. (Wordt vervolgd.) BUITENLAND. FRANKRIJK. De graaf van Parijs heeft Woens dag eene circulaire gezonden aan alle hoven van Europa om kennis te geven van den dood van den waaraan zij steeds trouw was ge bleven. De voorwaarde tusschen haar en haren oom vastgesteld werd nauw keurig nagekomen. Den naam Sturm zeide zij vaarwel en met toestem ming van den vorst, nam zij dien van von Wieburg aan. - Wij willen zorgen in geene valsche positie tegenover elkander te komen, zeide de generaal. Gij zijt mijne aangenomen doch ter en eenige erfgename, maar ie dereen zal weten, dat gij mijne nicht zijt. Ik kom slechts in de plaats van uwen vader. Gij zijt mijne nicht en wijl wij over deze zaak voorde laatstemaal spreken, zoo wil ik u ook nog zeggen, dat indien gij ooit plan moogt hebben om te huwen, ik zelf met uwen toekomstigen echtgenoot wil spreken en hem zooveel van uwe geschiedenis zal vertellen als ik noodig oordeel. Deze zaak was daarmede afge- graaf van Chambord. De circulaire is geteekend: Philippe comte de Paris. GRQOT-BRITTANNIE. Mis Catharina Conolly, de zuster van het hoofd der onlangs ontdekte samenzwering te Limmerick, werd Woensdag in hechtenis genomen, be schuldigd van medeplichtigheid aan het geheim genootschap. Een groote menschenmassa deed haar uitgeleide, toen zij door de politie uit kaar woning naar de gevangenis werd overgebracht. Sedert heerscht groote opgewondenheid in de stad. Volgens de Londensche bladen zou de zendeling Sliaw voornemens zijn, bij de Fransche regeering aan vrage te doen om schadevergoeding voor de geleden verliezen en de onwettige gevangenhouding. De eiseh zou door de London Missionary Societg ondersteund worden. O'Donnell, de moordenaar van James Carey, is, zooals men weet, op weg naar Eng-eland. Ook Carey's weduwe begeeft zich, met de andere getuigen van den moord, daarheen. Naar men gelooft, zal zij nog meer belangrijke bijzonderheden aan het licht brengen, wier geheimhouding door de Iersche saamgezworenen vurig gewenscht zou worden. De dood van haar man heeft haar doen besluiten, uit wraak alles te zeggen wat zij weet; hetgeen ten gevolge daarvan met haar zelve zal gebeu ren, is haar geheel onverschillig. Dezer dagen zijn in verschei dene plaatsen van Ierland zeer ern stige vechtpartijen tusschen katho lieken en protestanten voorgevallen. Te Belfast werd een pleiziertrein van orangisten met steenworpen ontvangen, en toen de passagiers uitstapten, ontstond een veldslag in den waren zin des woords, die eerst een eind nam toen de stationchef handeld en verder werd er nu geen woord over gewisseld. Generaal von Wieburg was een der aanzienlijkste en rijkste man nen der residentie. In 'teerst was Freia een weinig verlegen, toen zij in hare prachtige omgeving- kwam. Zij sprak er over met haren oom, maar hij wist haar spoedig gerust te stellen. Lief kind, zeide hij, geene vrouw kan meer ziin dan eene fijn opgevoede, talentvolle dame, en dat alles zijt gij. Gij zult u aan dit nieuwe leven spoedig gewennen. Mocht het voorkomen, dat gij u een weinig tegen de étikette bezon- digdet, dan zult gij, bij eenige op merkzaamheid, voor een volgenden keer u daarvoor weten te wachten. Spoedig had de generaal zijne schoone nicht in een schitterend toilet gestoken. Eene flinke Fransche dame werd als gezelschapsjuffrouw aangenomen en eene kleine équi-

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1