met de aangevallenen welke in de waggons de vlucht hadden genomen, den trein weder liet vertrekken. SPANJE. Het gouvernement heeft een tele gram ontvangen van den ambassa deur te Parijs, meldende, dat het Fransche gouvernement het verban ningsdecreet tegen Zorilla, dat ge- ruimen tijd geleden werd uitgevaar digd, wel zou willen ten uitvoer leggen, als hij in Frankrijk was. Het zal hem niet worden vergund in Frankrijk terug te keeren. Men zegt ook, dat het Fransche gouver nement heeft te kennen gegeven, dat het zonder wantrouwen 'skonings reis naar Duitschland beschouwt, na de ophelderingen, die het van de Spaansche regeering heeft ontvangen De ministerieele bladen herhalen, dat die reis geene politieke betee- kenis heeft, maar eenvoudig eene beleefdheid is, waaraan elke gedachte van vijandschap tegen Frankrijk vreemd is. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de districten van Hongarije, waar .Todenvervolgingen zijn voor gekomen, is de staat van beleg af gekondigd en de keizer heeft kolonel vorst Lichtensteïn gezonden, die hem dagelijks naar Weenen over den staat van zaken moet telegrafeeren. Een buitengewoon regeeringscom- missaris is ook afgezonden. Vele dergenen, die de .loden hebben ge plunderd, waren lieden, die niet in de plaats 't huis behoorden. De aan voerders waren dikwijls vermomd. In de steden, waar voldoende militaire macht aanwezig is, wordt de rust niet gestoord, maar op het platte land hebben de Joden veel te lijden. In Croatië zijn op nieuw anti-Hon- gaarschedemonstratiën voorgekomen te Sussek, Contaniza, Vukovar en Studicza, waar de Hongaarsche wa penborden en offieieele kennisgevin gen in de Hongaarsche taal werden afgerukt. De leden van den gemeente raad van Agram hebben verklaard, dat zij liever wilden aftreden, dan dulden, dat de Hongaarsche wapen borden weder aan openbare gebou wen werden aangebracht. De Hon gaarsche bladen houden den toestand in Croatië voor zeer ernstig. TURKIJE-BULGARIJE-MQNTENEGRO. Vorst Nicolaas van Montenegro heeft na een vrij langdurig verblijf aldaar Constantinopel verlaten. Hij is er met zeer bijzondere onderschei ding en hartelijkheid ontvangen ge worden. Berichten uit Triest en Cat- taro melden, dat de Vorst op de terugreis een omweg zou maken om zich te Sofia op te houden. Het doel van zijn bezoek aan den Vorst van Bulgarije zou een huwelijksplan zijn tusschen Vorst Alexander en de tweede dochter van Vorst Nicolaas. Deze beide bezoeken, eerst te Constantinopel, daarna te Sofia, wek ken in de politieke wereld te Wee nen nog al ongerustheid. Aan de Pol it. Corréspwordt uit St.-Peters- burg geschreven, dat er zich blijk baar op het Balkan-schiere'land een bondgenootschap vormt tusschen Turkije, Bulgerije en Montenegro, onder de hoede en ten bate van Rus land. De Porte zegt hetWeener blad heeft sinds 1878, als beloo ning voor zijn onderwerping aan de Westersche mogendheden, slechts ontstemming ondervondenin Grie kenland, in de Balkan-landen, in Syrië, in Egypte. Het is dus niet page ter liarer beschikking ge steld. In weerwil van al deze weelde, die haar omgaf, dacht zij gedurig met smart en verlangen aan Hilda; zij beminde hare zuster vurig en deze liefde, welke bij deze groote verandering een weinig op den ach tergrond getreden was, kwam nu weer met verdubbelde hevigheid te voorschijn. Het scheen haar nu, nu zij zich in weelde en overvloed kon baden, alsof zij eene soort van laag heid had begaan, door hare zuster in omstandigheden achter te laten, waarin zij het niet langer had kun nen pithouden: Maar Hilda had liet immers zoo gewild, zij was er niét toe te brengen geweest om haar te volgen. De herinnering aan hare goede, vriendelijke zuster was de eenige donkere plek in haar tegen woordig schitterend leven. Zij was juist alleen in haar prach tig boudoir, toen de generaal haar onmogelijk, dat zij besloten is, van gedragslijn te veranderen. Rusland i heeft van dat oogenblik gebruik ge- maakt om te Constantinopel hande lend op te treden en een sinds lang ontworpen plan tot uitvoering te brengen. Anderzijds trekt het feitj de opmerkzaamheid, dat de Czaar zeer hooge onderscheidingen heeft toegekend aan den Groot-vizier Said- pacha en aan den Minister van Bui- tenl. Zaken Arifi-pacha. Het huwelijk van den Vorst van Bulgarije met de Vorstin van Montenegro zou een aanwijzing te meer zijn, dat het politiek bestel op het schiereiland een voor Rusland zeer gunstige wen ding neemt. mWENL.WÜ. Haarlem, 1 September 1883. Museum van Kunstnijverheid te Haarlem. Blijkens achterstaande annonce beginnen de lessen voor de vrou welijke leerlingen van de Teeken- school voor Kunstnijverheid, cursus 83— 84, den 15en dezer en worden vervolgens gehouden eiken Woens dag en Zaterdagvan 1 tot 4 uur, terwijl die voor de mannelijke leer lingen beginnen 1 October van 69 uur 's avonds. Om als leerling toegelaten te worden, moet men den leeftijd van 11 jaren bereikt hebben en zich aanmelden bij den Heer von Saher, directeur der school. Is het teekenen voor velen een aangename tijdpasseering, voor onze nijverheid, voor onze handwerks lieden in 't algemeen, is het een levensvraag. Niet alleen oefent het onderwijs in dit vak oog en hand, zoodat men leert zien eu uitvoeren, maar zooals het volgens het voor ons liggend programma gegeven zal worden, ligt het doel hooger. Op iedere tentoonstelling toch is het maar al te duidelijk gebleken, dat wij in kunstsmaak, in aestheti- sche ontwikkeling geen plaats in de voorste rijen mogen innemen. Dit aan te kweeken, waar het ont breekt of te bevorden waar het be staat, ligt in de bedoeling van bo vengenoemde teekenschool, en de naam van den heer direkteur, Ed. van Saher, blijft ons borg, dat er met alle kracht naar gestreefd wordt. Aankomende schrijnwerkers, tim merlieden, meubelmakers, draaiers, steenhouwers, metaalwerkers, in een woord alle handwerkslieden, die in hun vak wenschen uit te munten, mogen deze lessen niet verzuimen. De prijs voor de mannelijke leer lingen, f 10. per jaar, is niet groot genoeg, om zich daardoor te laten afschrikken. Het Stedelijk Museum van Schilderijen en oudheden op het Raadhuis alhier is in de afgeloopen maand bezocht door het buitenge woon getal van 1908 personen, na melijk 1525 tegen - en 383 zonder betaling-. Na aftrek der onvermijdelijke kosten, heeft het Soirée Musicale et Declamatoirie door de Letterlie vende Vereeniging «J. J. Cremer» 11. Donderdag alhier gegeven, ten voordeele der Varna opgebracht ƒ88.75. Z, K. H. Prins Alexander, kroonprins der Nederlanden, moet volgens het H. D. weder gansch met van vreugde stralend gelaat een bezoek bracht. Freia, riep hij toen liij pas den drempel overschreden had, kunt gij raden welk een merk waardig geluk mij ten deel geval len is? Zij zag hem met een vroolijk glimlachje aan. Hoe zal ik dat raden oom, "wijl gij toch alles bezit, wat een mensch gelukkig kan maken? - O, ja, ik heb rijkelijk mijn deel ontvangen, dat is zeker. Maar dit geluk was toch geheel onver wacht. Gij hebt mij wel eens vanj een zeer goed kameraad hooren spreken, dien ik vele jaren geleden had hij was toen luitenant bij ons regement graaf Eggen- berg. Ja, antwoordde Freia, die altijd zeer opmerkzaam toeluisterde als haar oom haar geschiedenissen uit zijnen diensttijd vertelde. Ja, niet wel zijn, gelijk dat steeds tegen 't naderen van September het geval is. Men wil, dat door Z. H. een beroemd geleerde in de geneeskunde zal worden geraadpleegd over de mogelijke oorzaak van die telken jare op hetzelfde tijdstip terugkee- rende ziekelijke aandoeningen. De Kroonprins van Zweden en zijne gemalin zijn uit Zandvoort in het Amstel-hotel aangekomen, alwaar zij nog eenigen tijd onder behandeling van dr. Mezger zullen blijven. Aan H.K.H. Prinses Wilhel- mina werd gisteren, namens de in gezetenen van Wageningen, door zeven jongejuffrouwen een geschenk aangeboden, bestaande in een antiek kamertje met meubeltjes van zilver, waaronder twee kastjes, zes stoelen en een fauteuil en twee tafels. Op een tafel staat een zandlooper met inktkoker, op de andere ligt een boek. De antieke schoorsteen is in gelegd met tegeltjes, op de schoor- steenlijst prijken zes borden. Boven de deur hangt een zilveren W., be nevens een schild waarop «Wage ningen», datum en jaartal. Het fraaie verjaarsgeschenk is geleverd door den heer Manekus te Arnhem en het eikenhouten kastje met kroon om het geschenk, door den heer Terburg aldaar. Uit alle woningen te Wageningen werd gevlagd. Een concert, voor allen toegankelijk, werd op Oranje Nassau's oord gegeven. Het Dagbl. ontving gisteren van den Minister van Koloniën nog de volgende mededeeling: Een gisteren avond bij het De partement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlands-lndië deed mededeeling van de Europeesche ingezetenen van Anjer en Tjiringin, die bij de ramp op 27 dezer omge komen, vermist of wel gered zijn. Als omgekomen wordt opgegeven de controleur te Tjringin P. Schalk; Als vermoedelijk omgekomen de adcistent-resident te Tjringin Jhr. Van den Bosch en de luitenant der topographische opneming A. T. Des- sarwagies, en als vermist de adsis- tent-resident (F. W. Buijs), de haven meester (P. T. M Van Leeuwen), de opzichter Rosmalen, de liclitop- zichter J. Schuit en de weduwe Schuit allen te Anjer. Gered zijn: te Anjer: mevrouw Buis en een kind, de familie Lorpen Dillié, me vrouw Rosmalen en zoon, de tele grafisten Schrok, Couront en Rijn- ders, de klerk Weijermans, mejuf frouw Schuit en broeder, mevrouw Bursley, mevrouw Schalm, de vrouw van den lichtopzichtcr Schuiten de loods De Vries. te Tjiringin: mevrouw Van den Bosch en kindereu, mevrouw Re gensburg, de familie Gaston en de familie Ripassa. De Ingenieur Nieuwenhuis en de familie waren tijdens de ramp niet te Merak en zijn dus niet omge komen. Daar van de Lampongs nog geen directe tijding ontvangen was, ver- eischt het gisteren meedegedeelde bericht omtrent de instorting van den vuurtoren aan de Vlakke Hoek (Sumatra's zuidwestelijk uiteinde) nog bevestiging. De consul te Hammerfest seint: De Varna is vergaanmaar de led,en der expeditie zijn veilig terug gekomen met, den stoomer Nordensk- jöldeen van de drie schepen, die ik herinner mijdiennaam zeergoed. Hij was een der beste kame raden van de wereld, zeide de generaal. Sedert vele jaren heb ik hem uit het oog verloren. Hij heeft zijn ontslag als overste geno men en woont een uur van hier verwijderd op zijn majoraat Eggen- dorp. Ik ben daarover zeer verheugd. Men zegt, dat hij eene schoone vrouw, eene rijke weduwe uit een vorstelijk geslacht heeft gehuwd. Voor u ook doet mij dat veel ge noegen, zij zal voor u eene uitmun tende vriendin zijn. Morgen zal ik er een bezoek afleggen. Den volgenden morgen voerde hij zijn voornemen uit en werd met zeer veel hartelijkheid ontvang'en. Graaf eu gravin Èggenberg waren er zeer over verheugd hem te zien. Te denken, dat gij mijn buurman zijt, is mij het aangenaamste, dat ik mij kan voorstellen! zeide de graaf. De generaal vertelde nu aan de buiten, de Ellida en de Georgy der opdracht hadden om op hun tocht naar de expeditie uit te kijken.» De Fransche exposanten heb ben op 't oogenblik zeer vele on aangenaamheden, daar men nog maals staangeld van hen vordert, op grond dat er wel betaald is voor de expositie, maar niet voor den verkoop van artikelen. De Fransche consul heeft zich de zaak aange trokken en er zal eene vergadering belegd worden, ten einde maatrege len te nemen. A. C. De lieeren Claveau, inspecteur- generaal der gestichten van welda digheid in Frankrijk, Peyron, direc teur van het nationaal instituut voor doofstomme jongens te Parijs, Bé- langer, leeraar aan die inrichting, Hurion, directeur van het nationaal instituut voor doofstomme meisjes te Bordeaux, alsmede de zusters An- gëlique en Angèle, leeraressen aan dat instituut, hebben dezer dagen het instituut voor doofstommen te Groningen bezocht. Na alles nauw keurig bezichtigd en het onderwijs in de klassen bijgewoond te hebben, hebben zij hunne ingenomenheid met de «uitstekende uitkomsten» van het onderwijs, volgens de spreek- methode daar verkregen, in het al bum der bezoekers uitgesproken. In een buitengewoon Politie blad van gisteren is gesignaleerd Carl Tiesing, kassier uit Bremen. Oud 29 jaren, lengte middelbaar, haar zwaar en bruin, knevel zwaar, bakkebaarden lichter, kin geschoren. Zijne uitlevering is door de Bremen- sche Regeering aangevraagd wegens valschheid in geschrifte. Deze ge signaleerde op te sporen, aan te houden en daarvan onmiddellijk be richt te zenden aan het Departement van justitie. De Staats-Courant van 1 Sept. deelt het bericht betreffende de be manning der Varna aldus mede: «Volgens bij de regeering ontvan gen telegrammen is de bemanning van de Varna door de stoombooten Obi en Nordenskjöld, die voor reke ning van den heer Sibiriakoff naar den Jenisei gezonden waren, op de kust van Waaigat gered. De Varna zelve is op 24 Juli 11. verloren geg'aan. «De Nederlandsche poolzee-expe-= ditie en de bemanning bevinden zich in goeden welstand te Hammerfest en Vardoe. «Men heeft in de Karazee mete orologische observatiëu g-emaakt.» Voorts leest men in het offieieele blad Bij het departement van marine is ontvangen het navolgende tele gram, gedateerd Vardoe 30 Aug.: «Nederlandsche poolexpeditie op weg naar Noorwegen, alles wel.» Luitenant ter zee, LAMIE. Amsterdam. Woensdag kwam iemand uit Hilversum bij zijn schoon zoon alhier, voorgevende bij hem te willen logeeren. Nauwelijks was de man binnengelaten, of hij bracht zijn schoonzoon met een mes eene diepe wonde aan den hals toe. De dader is in hechtenis genomen. (A. Cl) Beverwijk. De buitenplaats Watervliet, gelegen tusschen deze gemeente en Velsen, vroeger een sieraad en het lustoord van den omtrek, wordt thans door den eige naar gesloopt. Tessel. Arie Bremer, de nes tor der Tesselaars, vierde Donder dag zijn negentigsten verjaardag. De oude man is nog steeds opge- gravin op zijne gewone, eenvoudige manier alles wat op zijne nicht be trekking had, hoe schoon zij was en dat hij haar als dochter en erf genaam had aangenomen. De gravin was eene te ondervindingrijke vrouw om eenige verbazing te laten merken. Het zou mij zeer veel genoegen doen, indien gij u voor mijne nicht wildet interesseeren, zeide de generaal. Als echtgenoote van mijn ouden kameraad zult gij ter wille van hem mij dat genoegen wel willen doen. Dat zou ik ook ter wille van u doen, zeide de gravin vriende lijk, want zij gevoelde zich tot den dapperen soldaat, die zoo weinig aan zich zelf en zooveel aan een ander dacht, aangetrokken, ik zal alles wat gij wenscht, voor uwe nicht doen, voer zij voort, en voorloopig zal ik morgen naar u toe rijden, om haar te leeren kennen. - Daarna nam de generaal zeer wekt van geest, leeft gezond en verheugt zich in 't genot, dat eene dagelijksche wandeling hem biedt. Het is hem, werkzaam van aard als I hij steeds was, onmogelijk stil te zitten. Wandelt hij niet, dan werkt hij in zijn tuin of leest. Geen zijner zintuigen heeft hem tot nog toe in den steek gelaten. Bijna 40 jaar was A. B. lid van het burgerlijk armbestuur en verscheidene jaren lid van den Raad. Sedert 20 jaren renteniert hij nu reeds. Wageningen. De schietbaan die door het gemeentebestuur was gesloten als gevaarlijk voor de om geving, is op verzoek der weerbaar- heidsgezelschappen vanwege Z. Exc. den minister van Oorlog Dinsdag 1 geïnspecteerd door den luit.-kolonel Van Rijen, onder geleidde van den president der weerbaarheid, den lieer H. Van Gortel en den penning- i meester den heer W. Guise. De kolonel bezichtigde het ter rein met de meest mogelijke belang stelling, en gaf als zijn meening te kennen, dat de kogelvanger hooger is dan op vele militaire schietbanen. De gelegenheid voor de schietbaan noemde hij eenig. Hij kon echter I de baan niet voor veilig verklaren, j wanneer door jongelui snelvuur op I de schijf wordt gemaakt, een toren- I hooge kogelvanger zou dan nog gevaar kunnen opleveren. Zeer waarschijnlijk zal boven den kogel vanger een ijzeren beschutting nie ten worden geplaatst. De kolonel i raadde aan de schietbaan door het 1 uitdelven van zand te verlagen ter j bevordering der veiligheid. Het rap- port van Z. Exc. den minister wordt thans te gemoet gezien. Zwolle. Donderdagavond ging de ongeveer 25jarige dochter van mej. de weduwe B. alhier met eene petroleumlamp in den kelder. Zij had het ongeluk te vallen, en kreeg de brandende petroleumlamp over zich heen, waardoor hare kleederen in brand geraakten. Onmiddellijk liep zij naar buiten, waar de buren met wollen dekens toesnelden en de vlammen wisten te blusschen. Het meisje had echter in het aangezicht 2 eu aan liet lichaam gevaarlijke brand wonden bekomen. Tholen. De bewerking van het vlas is hier op dit oogenblik in vollen gang. Na eerst eenigen tijd op stapels gestaan te hebben, dom- 1 pelde men het veel verbouwde pro- druct gedurende een veertien dagen onder slootwater, ten einde het te doen «rooten». Daardoor wordt de scheiding der vezels van den hout- aclitigeh stengel gemakkelijke ge maakt. Is het vlas voldoende «ge root», dan wordt het uit de slooten gehaald en over het land uitgespreid. Velen houden zich thans met deze bezigheid onledig. Eenmaal in kleine hoopjes op het land liggende, wach ten de boeren nog slechts op een flinke regenbui, vóór zij het vlas in hun schuren bergen. De zoutdeelen, uit het brakke slootwater in de vezelstof gedrongen, moeten er nl. eerst uit reg'enen. De rijke vlas oogst belooft in den aanstaanden winter wederom aan vele handen arbeid en brood te zullen verschaffen. Vucht. Na een tusclienpoos van acht jaren werd Donderdag weder door de vereenigingen St. Bar bara en St. Catharma naar den vogel geschoten. Van 's ochtends tien tot 's avonds zes uur duurde de wed strijd bijna zonder ophouden voort. Er werd over 't algemeen zeer goed geschoten, en vooral de door den verheugd afscheid van zijne vrienden. De gravin was de eenige dochter van een rijk vorstel""' personage en haar huwelijk met ".af Eggen- berg was niet uit here' ening, maar uit genegenheid geslo' n. Zij waren samen zeer gelukkig, slechts eene stille zorg drukte op hen: zij hadden geene kinderen. Dat was de eenige donkere plek aan den anders zoo helderen heinel. Na den dood van den graaf moesten zijne g'oedcren aan eene zijlinie ver vallen. Dat baarde hem veel ver driet. Om dat te vergeten nam de politiek en de jacht zijne belang stelling in beslag en de gravin gaf zich over aan de genoegens der wereld. Zij was echter moeilijk te bevredigen en niet spoedig hoorde men haar hare verwondering- be tuigen. Zij had den generaal haar woord gegeven, maar zij vreesde dat zij een weinig voorbarig geweest was. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2