Of Woensdag' 5 September 1883. No. 49. DE VEDER DES VADERS, BUITENLAND. De vloek des Vaders. BINNENLAND. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen lc en 2e klasse. Van Haarlem naar Van Haarlem naar Van Amsterdam naar Van Rotterdam naar Van Haarlem naar Van Haarlem naar Van Zandvoort naar Amsterdam. Rotterdam. Haarlem. Haarlem. den Helder. Zandvoort. Haarlem. 7.—. 8.09, S.17, 9.—, 9.33, 6.31, 7-53», 8.37,9.11,10.16, 6.—, 7.—. 7.30*. 8.10, 8.40, 6.—, 8.10, 9.10.10.20*. 11.5, 6.34, 7-27 tot Uitgeest, 10.7, Station H. IJ. S. M. 7.45, S.34, 9.6, 10.4S, 12.41, 11.15, 11.44* 11.56, 1.8, 12:17* 12.46, 1.56, 3.17, 9.35.9.49,11.5,11.55*, 12.15, 1.25*, 2.30, 3.35,5.10,6.20*, 1.34, tot Alkmaar, 4.57,8.57. 6.34, 7.28, S.39.10.1S. 11.32, 2.15, 3.46, 4.7, 4.37, 6.7 2.40*, 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 4.16, 5.30*, 5,37, 8.1, 10.24. 1.5. 1.30, 2.50, 3.45, 4.30, 7.—, 7.55. S.50, 9.45*. Van den Helder naar 12.19, 1.32, 3.19. 4.15, 5.5, 7.13, 9.12, 10.1, 11.—. 5.42, 7.13, 7.39*, 8.41, 9.36, 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, De vertrekuren zijn berekend Haarlem. 5.40, 6.42, 8.3, 10.13. 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* 10.—, 11.—, van de Dclftsche Poort. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke hommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRA AT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOM AN S CoM te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten voor liet. Buitenland: Compagnie Génerale de Pnbiicité Etrangère O. L. DAUBE Co, JQHk. F. JONES, Sucr.. Parijs, 31his, Faubourg llontmartre. ,^-frx Oplage ÏOOOO Ex. Dnze Abonné's en zij, die het in den Innp van dit jaar warden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levanti: Uit het Hoogduitsch vertaald. GROOT-BRITTANNIE. Het hoofd der Londensche politie dringt er bij de Regeering op aan, dat zijne agenten, wanneer zij den nachtdienst vervullen, van revol vers zullen worden voorzien. Hij heeft daarbij het oog op het nade rende inbrekers-seizoen, en op de ervaring dat de heeren burglars tegenwoordig geregeld een vuur wapen hij zich dragen van welke gewoonte al menige kloeke diender hij de uitoefening van zijnen plicht het slachtoffer is geworden. Op verzoek van Lord Gran ville en Sir Edward Malet heeft de Lord Mayor van Londen eene in schrijving geopend voor de duizen den hulpbehoevenden ten gevolge van het heerschen der cholera in Egypte. De heer Gladstone, ontheven van den last der staatszorgen, heeft zich gehaast om den teugel te gaan vieren aan zijne zonderlinge lief hebberij; het vellen van boomen. Eergisteren koelde hij in zijn park te Hawarden zijne liakwoede aan een zwaren els; en bij dien arbeid werd hij (naar de wereld vernemen moet) bijgestaan door de heeren W. H. en Herbert Gladstone terwijl Miss FEUILLETON. Naar het Hoogduitsch Fr. LEYAHTI. 10) V. Generaal von Wieburg, die een aanzienlijk vermogen van zijne over leden echtgenoote had geërfd, had in de nabijheid der residentie een fraai goed Altlinden genaamd waarop hij zich in zijnen verloftijd terugtrok. Het goed was hem des te aangenamer, dewijl het aan de be zittingen van den graaf van Eggen- berg grensde. Te Altlinden waren onophoudelijk gasten en algemeen erkende men, dat Freia de bemin nelijkst- gast vrouw was, die men zich denken kon. Iedereen was vol Gladstone en Miss Marv Gladstone de geweldige krachtinspanning van vader en broeders met zusterlijke be wondering gadesloegen. De great old man(zooals Punch hem noemt) zag er bloeiend uit, en hanteerde de bijl der vernieling met gansch jeug dige kracht en vaardigheid. FRANKRIJK. Heden wordt te Parijs in de ker ken St. Germain F Auxerrois en St. Germain-en-Laye een dienst voor de rust der ziel van den graaf van Chainbord gevierd; dezelfde plech tigheid zou ook in Notre-Dame ge schieden, doch de aartsbisschop van Parijs heeft gemeend de daartoe vereischte vergunning niet te moeten verleenen. De dood van den graaf van Chambord heeft een poging tot zelfmoord ten gevolge gehad. Luite nant Meugnier van het 37ste regi ment der linie zat aan de table d'hóte naast den heer Blesson, re dacteur van den roy alistischen Progrès National. Deze bracht het gesprek op het overlijden van den pretendent, noemde het een zwaar verlies voor Frankrijk en gaf zoo aanhoudend zijn leedwezen er over te kennen, dat de heer Meugnier hem niet langer kon aanhooren en hem zeide: Deze sympathie voor uwen «koning» mag misschien meer genoegen doen in het buitenland, waar gij zoo lang hebt vertoefd, dan in Frankrijk, dat gij weinig schijnt te kennen.» De legitimist stond op en mompelde eenige woorden. Des anderendaags verscheen in zijn blad een door den hoofdredacteur onderteekend artikel, waarin de officier op de grofste wijze beleedigd werd. Meugnier zond twee zijner vrienden af om genoegdoening te vragen, en toen deze werd ge weigerd, begaf hij zich naar het lof over haar. Zeer geschikt wist zij met hare gasten om te gaan. Reeds nadat zij slechts een paar weken bij den generaal had door gebracht, was deze er van overtuigd, dat hij haar gerust alles kon toe vertrouwen. De bedienden aanbaden haar; een woord der schooue ge biedster was voor hen eene wet. De arme te Altlinden vereerden haar, want zij was steeds mild en vrien delijk jegens hen. En toch had Freia geene vrien din, wie zij hare gedachten en ge voelens kon toevertrouwen. Dikwijls werd zij treurig, als zij de opmer king- moest maken, dat onder al de meisjes, die tot hare kennisjes be hoorden, niet eene was, die in de verte ook maar op hare zuster Hilda geleek. Wat zou zij er niet om ge geven hebben, indien het vergund ware geworden om slechts één en kelen dag met Hilda te mogen door brengen. bureau der redactie en gaf den heer Blosson een klap. De zaak werd ruchtbaar, de journalisten dreigden den luitenant met een proces, zijne superieuren berispten hem, en in een vlaag van wanhoop sloot hij zich in zijne kamer op en bracht zich verscheidene sabelhouwen toe. De wonden zijn niet doodelijk. Louise Michel werd, krachtens een door den minister van binnen- landsche zaken verleende vergunning, jl. Vrijdagochtend uit de gevangenis van Clermont, waar zij hare straf ondergaat, naar Parijs overgebracht om hare moeder te bezoeken, wier gezondheid eiken dag zwakker wordt. Zij bleef een uur bij haar en werd toen naar Saint-Lazaire gebracht waar zij overnachtte. Zaterdagoch tend bevond zij zich weder in den kerker te Clermont. SPANJE. Het blijkt thans dat Ruiz Zorilla zich ophoudt te Genève. Een cor respondent van den Parijschen Vol taire heeft aldaar een onderhoud met hem gehad. Zorilla heeft ver klaard dat hij te Parijs zich steeds ontbonden heeft van alle aanraking met de regeering, daar de toestand in Spanje hem gespannen voor kwam, en hij dus geen voet wil de geven aan kwaadwillige bewe ringen omtrent zijne verhouding tot de Fransche regeering. Frank rijk, voegde hij er bij, heeft mij gastvrijheid verleend gedurende mijne ballingschap. Ziedaar alles. Ik heb mij ten taak gesteld om de regeering der republiek in geen enkel opzicht te bemoeilijken. ITALIË. Kardinaal Jacobini heeft, volgens den Standardmet den Paus een onderhoud gehad over de vraag, Nooit deed men er onderzoek naar of Freia de dochter van eene zuster of van eenen broeder van generaal von Wieburg was, dat zij zijne nicht en erfgename was, was meer dan voldoende, want daardoor was zij eene schitterende partij geworden. Indien zij in de komedie was, trok zij bijna meer de aandacht dan de acteurs. Algemeen werd zij gevierd en bemind en toch was zij niet volkomen g-elukkig. Hare ziel vond geene rust; schitterend en vroolijk scheen haar leven te zijn en in weer wil van dit alles gevoelde zij zich eenzaam. Al had dan Gottfried Sturm anders g-eene verdiensten gehad, zooveel was dan toch zeker, dat hij zijne dochter ver hoven het peil der ge wone damesbeschaving had verhe ven, dat hij haren geest had gevormd en haar denken had geleerd. De gravin was er ontroostbaar over, dat Freia alle aanzoeken be- welk antwoord het Vaticaan zou geven op de misschien te ontvangen mededeeling van den graaf van Pa rijs, waarbij deze zich een politie- ken opvolger van den graaf van Chambord verklaart. Naar men verneemt hebben Leo XIII en zijn secretaris van staat besloten, zulk een verklaring, mocht zij komen, eenvoudig voor kennis geving aan te nemen, daar met het geven van antwoord gewacht moet worden, totdat, ten gevolge van den loop der gebeurtenissen, de buiten- landsche politiek van den Heiligen Stoel zal zijn vastgesteld. De Paus heeft jl. Vrijdag een plechtige, audiëntie verleend aan den «Vereeniging voor de St. Pieters penning.» Ongeveer duizend perso nen, onder welke vele buitenland- sche officieren in uniform, waren tegenwoordig, en prins Altieri, voor zitter der vereeniging, overhandigde den Paus 27,000 lire. LeoXIII weidde uit in haren lof, betoogde de nood zakelijkheid van een degelijke op voeding der jeugd en verklaarde zich bereid geen offers daartoe te ontzien. ZUID-AFRIKA. De koning van Dahomey, (West kust van Afrika), vernomen heb bende, dat de Portugeezen van zins zijn een deel der kust aan de Engel- schen af te staan, heeft, zoo melden de Lissabonsche bladen, dadelijk gelast den Portugeeschen comman dant en de soldaten van het fort van Whydah gevangen te nemen. Pas was vice-admiraal Teixera da Silva, gouverneur van St. Thome, van dezen vijandigen maatregel on derricht, of hij zond de kanonneer boot Ave af, om aan den koning de verzekering te geven, dat de geruchten, die de aanleiding waren slist afwees. Waarschijnlijk zal ik nooit in 't huwelijk treden, zeide Freia op eene dergelijke aan merking van de gravin. Wilt gij mij zeggen waarom? vroeg deze nieuwsgierig. Ik zal het u zeggen, mevrouw de gravin, maar gij moogt er niet boos om worden. Ik zou iemand moeten hebben, die mij meer bemint dan mijn leven, die zich geheel aan mij overgeeft met zijne gedachten en zijn geheele levenik gevoel behoefte aan een hart, dat uitslui tend mij toebehoort en wiens ziel de andere helft van mijne ziel is. Ik heb mijn ideaal en zal ik iemand kiezen, dan moet hij vol komen aan dat ideaal beantwoorden. Mijn lief kind, gij doet zeer verkeerd, zeide de gravin, neem u in acht, dat gij uw ideaal niet al te duur moet koopen. - Ik zal de smarten, indien «lie er door veroorzaak mochten wor- tot het uitgevaardigde bevel, onge grond zijn geweest. De opheldering, door de officieren aan den Koning verstrekt, was voor hem voldoende en de in hechtenis genomen Portu geezen herkregen hunne vrijheid. Haarlem, 4 September 1883. De adjudant des Konings ge neraal Verspijck, is Zondag naar Brussel vertrokken, om koning Leo pold namens Zijne Majesteit geluk te gaan wenschen met de geboorte zijner kleindochter. Gelijk men zich zal herinneren, heeft de Koning bij zijn bezoek aan de Tentoonstelling zijn voornemen te kennen gegeven, voor de afdee- ling retrospectieve kunst alsnog eenige voorwerpen te willen inzen den. Thans wordt gemeld, dat Z.M. daartoe eene verzameling antieke meubelen van Soestdijh heeft be stemd. Met belangstelling vernemen we, dat het voornemen bestaat, op Vrijdag 14 dezer, op het tentoon stellingsterrein een fancy fair te houden, ten bate van de nageble- venen der slachtoffers hij de ramp in Indië. Het tentoonstellingsbestuur zou dien dag de helft, der ontvang sten aan entrées, voor het doel af staan. In den avond van dien dag is het afscheidsconcert van Bilse. Men kan dan een talrijk publiek verwachten, ook wanneer de avond- prijs hooger wordt gesteld dan ge woonlijk, ten einde het bedrag voor de uitkeering voor Indië zoo groot mogelijk te doen zijn. De aangekondigde voordracht over Atjeh, te houden door den heer X Brau De Saint-Pol Lias, zal plaats den, met gelatenheid verdragen, gaf Freia ten antwoord. Ik twij fel er volstrekt niet aan, dat mijne opvatting u allerdwaast voorkomt, maar voor mij is het eene ernstige zaak. Het zal mij volstrekt niet verwonderen eenmaal een gezicht tc zien en eene stem te hooren, die tot mij zegt: Ik heb u sedert jaren gezocht. De gravin wrong met komieke vertwijfeling de handen. En dit, zeide zij, moet ik hooren, nadat ik u bijna een jaar in mijne school heb gehad en gij een schitterend seizoen hebt door leefd. Ik heb mij geamuseerd, antwoordde Freia, maar ik ver wacht toch iets beters. Bals, kome dies, gezelschappen, opéra's, diné'- kleeren, diamanten, vleierijen wel zeer mooi, maar zij zi^JI8Cht* het doel des levens niet, hart of ziel in, en oT

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1