Ramp in \e<lcrl.-In<lic. hébben op Woensdagavond 5 dezer, te S'/s uur in het gebouw der Vrije Gemeente, op de Weteringschans te Amsterdam. 1 )aar de conférence samenvalt met den vereenigingsavond in het pavil joen der pers. zal het vele bezoekers zeker aangenaam zijn, om na afloop der voordracht, met den spreker, gezellig bijeen te komen in genoemd gebouw. Bij het vertoonen der lichtbeel den en photographieën, door den heer St. Pol op zijn tochten ver vaardigd, zal hij door den heer Maju worden geassisteerd. De tentoonstelling is tot dus-1 ver bezocht door 930.000, betalende geabonneerden niet inbegrepen. Al leen in Augustus was het getal 432,000. Met het voortdurende be zoek der geabonneerden is men dus j ver over het millioen, terwijl bij I het verkeer op de terreinen natuur- lijk inzenders en vertegenwoordigers geen gering gewicht in de schaal, leggen. I)e Belgische bladen, die be richt hebben, dat koning Leopold II Vrijdag aanstaande onze tentoon stelling zou bezoeken, waren niet goed ingelicht. De koning der Bel gen komt, naar ons met zekerheid wordt bericht, niet naar Nederland, voor dat HII. MM. onze Koning en Koningin op het Loo zijn aange komen. Maar toch krijgt de tentoonstel- j ling Vrijdag a.s. vorstelijk bezoek. Onze Koning zal dien dag, ver moedelijk weder met H. M. de Koningin, ten derden male na den openingsdag de tentoonstelling in oogenscliouw nemen. 't Blijkt dat vele werkgevers in den waan verkeeren, dat de ver- j mindering in prijs, die aan korpsen j werklieden tot. bet bezoeken dei- tentoonstelling wordt, toegestaan, alleen wordt verleend als het getal meer dan honderd bedraagt. Dit is echter niet het geval. De reductie wordt voor elk getal, op aanvrage van den patroon verleend. Dezer dagen hebben wij ge meld dat van de fransche exposan-1 ten op de Tentoonstelling opnieuw een zeker bedrag gevorderd werd: voor de plaats, welke hun artikelen innemen: thans deelt men aan het N. v. d. D. van bevoegde zijde mede dat, van den aanvang af, er reeds twee tarieven zijn geweestéén voor j expositie en één voor verkoop. Voor elk daarvan werd een afzonderlijke verklaring van den exposant gevor derd. Diende men dus de laatste verklaring niet in, dan had men alleen recht om ten toon te stellen, niet om te verkoopen. Niettegen staande nu velen dat recht misten, zijn zij toch gaan verkoopen. Ge- ruimen tijd heeft de directie, bij haar veelomvattenden arbeid, dit niet kunnen controleeren, maar nu de werkzaamheden minder zijn ge worden, is men er meer bepaald op gaan letten, en heeft men degenen die, in strijd met de bepalingen, toch verkochten, aangezegd dat zij dan daarvoor ook hadden te betalen. Niet alleen Franschen vielen in die termen, maar ook in verschillende andere afdeelingen bevonden er zich. De nieuw benoemde gouver-' neur der kon. mil. academie, de kolonel J. C. C. den Beer Portugael, heeft het bestuur over die inrich ting aanvaard, terwijl de officieren en leeraren, daaraan verbonden, Zondag aan hem werden voorge steld. De minister van oorlog heeft bij eene aanschrijving den kolonel M. C. F. Simon,'van den staf der ar tillerie, bij het neerleggen zijner betrekking van gouverneur der kon. rail. academie, dank betuigd voor de vele en goede diensten, door bem in die betrekking aan het leger en in het bijzonder aan het militair on derwijs bewezen. De alg. vergadering der Ver een. van Officieren der Schutterij in Nederland werd Zaterdag 11. te Am sterdam gehouden. Van kolonel baron Van Hardenbroek van Bergambacht was ingekomen een brief, waarin hij op grond zijner toenemende werk zaamheden, verklaarde tot zijn leed wezen genoodzaakt te zijn het voor zitterschap neder te leggen, en van majoor Van den Bergh van Heinen- oord, lid van het Bestuur, een missive van dezelfde strekking. Blijkens het jaarverslag- hebben geen meldenswaardige gebeurtenis sen plaats gehad. Het ledental be draagt 254: de rekening sluit met een voordeelig saldo van 1638.85. In het Bestuur moesten zes plaat sen vervuld worden, drie door de periodieke aftreding van den luit.- kolonel H. T. Wilkens en de majoors \V. A. De Constant Rebecque en F. Bland van den Bergtwee door het bedanken van majoor van den Berg van Heinenoord en kolonel Van Hardenbroek, en een door het niet aannemen van de in het vorig jaar op hem uitgebrachte benoeming-door majoor C. Vriesendorp. De eerstgenoemde drie hoofdoffi cieren werden herkozen en in de plaats der drie anderen gekozen de kolonel Van Someren Brand, de majoor Van Hogendorp en de kapitein Isebree Moens. Naar aanleiding van een voorstel van het Bestuur werd besloten, het reglement aldus aan te vullen, dat ook eervol ontslagen officieren der schutterij, die meer dan 15 jaren dienst hebben, tot leden der Ver- eeniging kunnen worden benoemd. Een tweede aanvulling, behelzende dat tot eereleden kunnen worden benoemd, op voordracht van het Be stuur, officieren en oud-officieren der schutterij en andere personen, welke zich verdienstelijk gemaakt hebben ten opzichte der schutterij in 't alge meen, werd mede goedgekeurd. Ten derde werd goedgevonden, dat het Bestuur zich wenden zal tot de Reg-eering, met verzoek dat het eere- teeken van lang-durigen dienst bij de schutterijen ook zal kunnen wor den uitgereikt aan die leden der rustende schutterijen, wier korpsen zich oefenen in den wapenhandel, waarvan de officieren in uniform ge kleed zijn en de manschappen een distinctief dragen. Door den majoor Soutendam werd voorgesteld, aan de Regeering te richten een adres van instemming met een adres van de officieren dei- schutterij te Goes, waarbij op voort durende zorg der Regeering wordt aangedrongen om de schutterijen aan haar bestemming te doen beantwoor den. Naar aanleiding van dit voor stel werd een discussie gevoerd, waarvan de slotsom was, dat het Bestuur werd uitgenoodigd, een on derzoek in te stellen betreffende de hoofdpunten eener betere regeling van de schutterijen, buiten verband tot het aanhangig wetsontwerp, dat geacht werd zware lasten op de be volking te leggen, zonder daaraan geevenredigde verbetering te bren gen. Het uit te brengen rapport zal op een in Januari te houden alge- meene vergadering behandeld worden De Burgemeester van Amster dam maakt bekend, dat bij hem van de Regeering de navolgende mededeeling is ontvangen«Volgens bericht van den Commandant der zeemacht inNederlandsch-Indiëkrui- sen oorlogschepen vóór den noorde lijken ingang bewesten Krakatou en in Straat Sunda, ten einde schepen te waarschuwen. Nu men weet, dat de leden der Nederlandsche Pool-expeditie allen behouden zijn, en alzoo geen aan leidingtot ongerustheid meer bestaat, zal het goed zijn, ook eenigszins op de hoogte te komen van den stand van zaken in betrekking- tot de gel delijke verplichtingen, welke tot nu voor de pogingen tot opsporing waren aangegaan. Zooals hekend is, werd door de Regeering 30.000 toegezegd. Naar hetgeen wij uit goede bron weten, werden door particulieren, onder j verschillende vormen en op verschil lende voorwaarden, ong-eveer ƒ45.000 beloofd, alzoo te zamen 75.000. Als uitgaven, die in elk geval gemaakt zijn of g-emaakt moeten worden, komen in aanmerking: voor de uitzending van de Georgy vracht, premie enz.) ƒ14.400, en voor de Ellida ƒ19.600. Voegt men daarbij de uitgeloofde premie van f 33.500 en de verschillende onkosten ad ƒ2500, dan bereikt men een totaal van ongeveer ƒ70.000. Wanneer dus de beide schepen I Ellida en Georgy behouden van hun reis terugkomen, zou men grooten- deels door de reeds toegezegde bij dragen gedekt zijn. Doch men ver- gete niet, dat de kans hliift bestaan, dat de Ellida verloren gaat, en dat ook de Georyy een ongelukkige reis heeft. In dat geval zou het niet- verzekerde gedeelte der cautie door prof. Buys Ballot moeten voldaan worden, en men berekent, dat in dat ongunstig geval nog een bedrag van ongeveer ƒ47.000 zou noodig kunnen zijn. (N. v. d. D.) Amsterdam. Men heeft hier een bezoek gehad van den jeugdigen j rekenkunstenaar Philipp Roth, een (knaap van nog geen acht jaren, een van die phenomenon zooals ze zich J van tijd tot tijd voordoen. De knaap 'te Waag-Neustadt in Hongarije ge boren, heeft een rekentalent, dat de grootste verbazing wekt. Hij stamt uit zeer eenvoudig-e ouders zijn vader is een arme schoenmaker van weinig ontwikkeling. Philipp zelf heeft nimmer eenig onderwijs genoten; op driejarigen leeftijd vertooude zich 1 merkwaardige gave. Aanvankelijk I Hield men zijne ongevraagde becij feringen voor uitingen van beperkte j geestvennog-ens, voor verwardheid. Later bleek, dat het systematisch en zich zelf onbewust de moeilijkste rekenproblemen uit het hoofd oploste. I We hebben ons overtuigd van de kolossale cijfercombinaten door ver menigvuldigingen van vier cijfers met vier cijfers, door worteltrekkin gen met zes cijfers, die de kleine knaap met de grootste gemakkelijk heid na kort nadenken schikt en (groepeert. Hij aal hier ter stede in J het openbaar optreden. Waar is nog niet bekend. Zoodra een lokaal is gevonden, zal het belangstellend publiek ongetwijfeld toestroomen om dit wonder te aanschouwen. Bussum. De heer J. Vetter, rec tor alhier, onder wiens bekwame leiding het zangkoor der Roomsch treurigen toon liet zij er op volgen, na eenigen tijd wordt men er moede van. Gij hebt een vreemd meisjes- hart, zeide de gravin. Wie zou toch veronderstellen, dat de meest gevierde dame van onze gezelschap pen er zulke begrippen op na hield? Gij maakt mij totaal ontroostbaar, lief kind. Van nu af aan zal ik elk oogenblik in onrust zijn, dat gij op een' goeden dag iemand ontmoet, waarin gij meent uw ideaal te ont moeten en dat gij dan iets ondoor dachts zult doen. Ik heb altijd al gezegd, dat er iets vreemds op uw gelaat ligt. Maar lieve Freia, g-ij hebt altijd naar mij geluisterd, kom handel nu in 't vervolg" ook naar mijnen raad. Zeg mij eens beste of nr onder alle mannen, die gij kent een is, dien gij zoudt kunnen ^^'nnen? *T'-^t een antwoordde zij. hem kennen zoo spoedig ik hem zie, mijn hart zal het mij zeggen. Ik heb hem nog niet ge zien. Indien dat gebeurt, mijn kind, dan profeteer ik maar neen, ik wil niet profeteeren, ik wil u slechts zeggen, dat een groote hartstocht meer smarten dan gelukkige oogen- blikkeri veroorzaakt. Indien gij ge lukkig wilt worden, moet gij de vreselijke koorts, die de menschen liefde noemen, zoeken te vermij den. De maand Juli te Altlinden was heerlijk. Het goed was toch bijzon der rijk door de natuur bedeeld, liet huis, dat op de helling van eeneu heuvel stond, was een deftig gebouw. Op den achtergrond stond een donkergroen woud, op den voor grond, naar den stroom toe, stonden j terrasgewijzefraaie bloemperken. De I gronden, welke tot de bezitting be- hoorden, breidden zich ver langs het riviertje uit. Daar stond een Katholieke Kerk te Laren zich se dert geruimen tijd heeft bezig ge houden met het beoefenen van den oud-Gregoriaanschen zang, onving Zondag van de zangers een sierlijke regulateur ten geschenke, als een stoffelijk blijk van waardeering en hoogachting voor de belanglooze medewerking, de ware toewijding, die zij in dien tijd steeds van hem mochten ondervinden. Amst. Helder. Zondag bevond zich hier de kolonel der artillerie in spaanschen dienst, don Julia Fuen- j tes, tot het in oogenscliouw nemen j der vestingwerken, in de stelling aldaar. j 's Hage. Eene juffrouw alhier, die Zondag-voormiddag haastig naar liet Rijnspoorstation liep, om den j trein naar Arnhem te halen, geraakte j in de Rijnstraat met den hak van haar laars tnsschen de gleuf van j een stoomtramrail vast, met het I gevolg, - dat zij omsloeg en den enkel brak, daar de voet tusschen de rails I beklemd bleef. Het verband werd gelegd door den geneesheer Schee vers en een militairen arts, in allerijl uit het hospitaal geroepen. De patient J werd per ziekenwagen naar het R. C. ziekenhuis vervoerd. 1 Rotterdam. Er zijn een aan- I tal werklieden van het etablisse- ment Fijenoord, ten gevolg-e van j schaarschte aan werk, uit den dienst ontslagen. I Utrecht. Op den Jutfaasehen J weg, buiten deze gemeente, kregen I man en vrouw twist met elkander, j die zoo hoog liep, dat de vrouw j haar man in het water wierp. De (man werd er door eenige aanwe- zigen weder uitgehaald. Vreeswijk. Zaterdagavond I had alhier een treffend ongeval plaats. Zekere J. had het ongeluk, j in de buitenschutkolk te vallen, j Nietteg-eustaande men hem met dreg I en haken spoedig opvischte en er jnog een weinig levensgeesten in hem waren, mocht het niet geluk ken hem in 't leven te behouden. De ongelukkige was werkzaam aan de nieuwe Keulsche Vaart, 31 jaren oud, en laat een weduwe met 4 hulpbehoevende kinderen na, terwijl een vijfde nog te wachten is. Pet en klompen zag men den volgenden ochtend bij de schutdeuren drijven. Venloo. -De deputatie uit den gemeenteraad alhier, die in het be lang der spoorbrug naar Den Haag was, is teruggekeerd en heeft een gunstig resultaat verkregen. De mi nister stelt een drieledig- plan voor om een nieuwe brug te bouwen, hetwelk alleszins in 't belang der gemeente is. De ingenieurs zullen daarover nader beslissen. De tunnel onder het Staatsspoor aan de Roer- mondsclie pont, die te klein bevon den is, zal in breedte verdubbeld worden. Olië en Laak. Zaterdagna middag is alhier op vreemde wijs raadsvergadering gehouden. Naar het schijnt wil de burgemeester het verzoek van eenige leden van den gemeenteraad, om eene vergadering te heieggen, niet inwilligen. Deze gingen echter hun gang, maar von den de deur van het raadhuis ge sloten. Met bijl en houweel gewa pend, verbraken zij nu het slot en drongen op gelijke wijze binnen in de raadkamer en de secretarie. Daarop namen de leden, ten getale van vijf plaats, en een der wethouders ver klaarde de vergadering voor geopend. Aan de orde werd gesteld de be noeming van een onderwijzer, en hoewel de stukken van den be*-' I doelden persoon niet ter tafel waren,, j had de benoeming nochtans plaats De burgemeester, tevens secretaris, werd uit laatstgenoemde betrekking ontslagen, evenwel onder 's Konings goedkeuring. Aan den gemeente veldwachter werd verzocht den smid (te ontbieden, teil einde de deuren te sluiten, maar deze weigerde aan I dit verzoek te voldoen. De maréchaus- I sées van Echt, voor die gerucht- makende zaak gerequireerd, en een aantal ingezetenen woonden deze merkwaardige vergadering hij, die zeker bij velen ergernis heeft ver wekt en weinig kan bijdragen, om 'het prestige van den gemeenteraad te verhoogen. Zondagnamiddag ontving- het Alg. j Hbl. van zijn Indisclien medewerker een telegram, waarin de beteekenis schijnt te liggen, dat de ramp nog I erger gevolgen heeft gehad op I Sumatra dan op Java. Hij seint ons I namelijk: «De toestand in de Lampongs is vreeselijk. Tot vijf mijlen binnenslands is alles verwoest. De dooden tellen bij duizenden. Het is onmogelijk te naderen, omdat de inlanders woedend zijn en den Hollanders de schuld van de verwoestingen 'geven, wegens Atjeh.» Dit bericht is van zeer ernstigen aard. Het leert in de eerste plaats dat de verwoesting verder om zich heen heeft gegrepen dan men ge- j dacht had en dat de belangrijke Lampongsche districten op de Zuid- Oostkust van Sumatra wellicht nog veel meer hebben geleden dan Ban- tam. In de tweede plaats krijgt de ramp een onrustbarende staatkun- jdige beteekenis, wanneer de inlan ders, gewoon in groote rampen, ook als zij onschuldigen treffen, het werk te zien van een straffende g-odheid, de schuld geven aan de landsre- geering en den oorlog tegen Atjeh I beschouwen als de aanleiding tot den toorn der goden. Het zal der I Indische regeering, hopen wij, ge- i lukken, die meening te bestrijden, ma-ar daar deze vermoedelijk ook in andere deelen van Insulinde bij de inlandsche bevolking zal post vatten, blijkt opnieuw, hoe dringend noo dig het is, het Indische leger ten spoedigste te versterken. Aan R. O. wordt uit Londen geseind, dat drie Engelsche oorlogs schepen onmiddellijk naar Straat Sunda zullen vertrekken, om verslag- te doen van de veranderingen, welke ten gevolge der uitbarsting op Kra- katau voor de scheepvaart zijn ont staan. oud, schilderachtig huisje, dat tot bewaring der bootjes diende. Er werd in den omtrek onder 't volk ver teld, dat daar de geest van eene ongelukkige, jaloersche vrouwspook- te, die zich in den stroom had ver dronken en wier lijk men den an deren dag in het huisje vond. De generaal had eenige gasten genoodigd en het beloofde een zeer amusant gezelschap te worden. Eens zult gij de eenige heer- scheres van deze schoone bezitting zijn, zeide de gravin tot Freia, toen zij naar het groote terras in het park gingen. Ik vermoed het, maar ik houd er niet van, aan dezen tijd te den ken, gaf Freia ten antwoord. Ik wensch mijn oom een zeer lang leven, ja, ik zou zeggen een langer leven dan mij zelf. Zij wilde dit gesprek niet verder voort zetten en na een oogenblik zwijgens sloeg' zij de handen van verbazing in elkander hij 't zien van hare lievelingsbloemen en zeide verheugd: Zie eens, zie eens, mevrouw de gravin, welk eene menigte passie bloemen! En welke heerlijke kleu ren Ik moet er eenige van plukken. Zij zien er uit en lachen mij aan als oude hekenden. Gij hebt de passiebloemen in de mode gebracht, zeide de gra vin glimlachend. Ik heb u nogj nooit zonder deze bloemen gezien. Wat de gravin zeide was waar, Freia had waarlijk de passiebloemen in de mode gebracht. Een schilder, die Freia's portret vervaardigd had, noemde het beeld de passie bloem. Het schoone meisje was daarop in zwart fluweel gekleed, met eene passiebloem in het haar en op hare borst, en hare groote, nadenkende oogen keken vol aan dacht naar dezelfde bloem, die zij in de hand hield. Het portret vond op de tentoonstelling algemeencn DE NEDERLANDSCHE NOORDPOOL EXPEDITIE. De lieer Volck deelt het volgende mede Het is mij een aangename taak, mijn landgenooten eenige nadere bijzonderheden omtrent onze expe ditie te kunnen mededeelen, ontleend aan een telegram van dr. Suellen, uit Hammerfest. De expeditie en de bemanning der Varna zijn gezond in Hammerfest aangekomen. Men leed geen ellende bijval en eindelijk noemde men de schoone Freia gewoonlijk de Pas siebloem. Aan het ontbijt zeide de g-eneraal: Ik heb door een toeval verno men, dat de jonge eigenaar van Lingenfeld in den loop dezer week verwacht wordt. Toevallig was ik in 't woud verdwaald en kwam zoo zijne bezittingen voorbij. Wat is dat, Lingenfeld? vroeg Freia. Ik zon gaarne een dichter zijn, om deze vraag te kunnen beant woorden. Lingenfeld is eenvoudig een der schoonste punten in onze anders door de natuur tamelijk stief moederlijk bedeelde provincie. Het landhuis ziet er zoo vriendelijk en opgeruimd uit,- dat men haast on mogelijk kan gelooven, dat het eens het tooneel van een vreeselijk on geluk is geweest. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2