No. 50. Oplage 10000 Ex. Donderdag 6 September 1883. DE VLOER DES VADERS, BUITENLAND. FEUILLETON. Do vloek des Vaders. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkeruitgevers: BQMANS Co., te Haarlem. ADVERTENT IËN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compaguie Générale de Pubiicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHs. I1'. JONES, Sucr.. Parijs, _3IRi3, Fnaboiirg ^ontmartre^. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7-—. 8.09, 8.17, 9.- 11.15, 11.44* 11.56, 2.40*, 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42. 7.13, 7.39*. 8.41, 9.36, 9.46.9.57.10.25,10.33,10.54* 9.33, 1.8, Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53*. 8.37,9.11,10.16, 12.17* 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30*, 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—, 7.30* 8.10, S.40, 9.35.9.49,11.5,11.55*, 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45. 4.30. 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, S.30, 10.—, 11.—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, 8.10, 9.10,10.20* 11.5, 1.25* 2.30, 3.35,5.10,6.20*, 7.—, 7.55, S.50, 9.45*. De vertrekuren zijn berekend van de Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7.27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar, 4.57, S.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 6.34, 7.28. 8.39,10.18.11.32, 12.19. 1.32, 3.19, 4.15, 5.5, 5.40, 6.42, 8.3, 10.13. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.45, 8.34, 9.6, 10.48. 12.41, 2.15, 3.46. 47. 4.37, 6.7 7.13, 9.12, 10.1, 11.—. Onze Abonnè's en zij, die het in den leep van dit jaar worden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levanti: Uit liet HoogduilscJi vertaald. FRANKRIJK. De graaf van Parijs en de andere prinsen van Orleans, die de begra fenis van den graaf van Chambord wensebten bij te wonen en met dit doel naar Weenen waren gegaan, moesten onverriebterzake terugkee- ren, daar de weduwe des overlede ne, aan wien zij de laatste buide hadden willen bewijzen, te kennen gaf, dat zijne naaste bloedverwan ten den voorrang behoorden te heb ben bij de lijkplecbtigbeden. De graaf van Parijs, die aan de sou- vereinen van Europa den dood van zijn bloedverwant van den oudsten tak der familie had bericht, zou alleen reeds daarom als de eerste der rouwbedrijvenden bij de lijk- staatsie en de ter-aarde-bestelling hebben moeten optreden; doch het besluit der gravin van Chambord belette hem dit, en dientengevolge bleef hij afwezig en keerde onmid dellijk naar Frankrijk terug. De- gravin zou misschien hem daartoe niet genoodzaakt hebben, indien bij, in plaats van zijn naam, zijn titel en de vlag van zijn land te behou den, de nalatenschap der legitimi teit aanvaard en de witte vlag aan genomen bad. De royalisten, die in Naar het Hoogduitsch VAN Fr. LEYAHTI. H) Wat is daar dan gebeurd? vroeg de gravin. Vertel ons dat eens. Ik heb bet zelf juist ook ge boord en weet dus niet veel, maar iemand, ik geloof de tuinman van Lingenfeld, vertelde de geschiedenis dezen morgen. Ik vroeg, hoe lang bet buis onbewoond was geweest, bij zeide, ongeveer vijftien jaar. Natuurlijk vroeg ik waarom het zoo lang buiten gebruik was geble ven, waarop bij mij mededeelde, dat de eigenares niet had kunnen be sluiten. bet weer te bezoeken. Zij grooten getale uit Frankrijk geko men waren, hebben naar aanleiding van bet gebeurde gisteren te Go- ritz vergaderingen gehouden waar van de telegraaf den uitslag meldde. (Zie telegram.) De oneenigheid, in Frohsdorff ontstaan, maakt, naar het gevoelen van sommigen, bet herstel der mo narchie in Frankrijk onmogelijk. Het feit, dat de Itaïiaansche en de Spaansche leden der familie van den overledene een komplot tegen een Franschman hebben gemaakt, veroorzaakte, volgens de Neue Freie Presse een algemeenen ommekeer in de gemoederen der legitimisten, en zelfs de onverzoenlijksten onder hen verklaarden zich voor den graaf van Parijs. Overigens wordt de kui perij aan niemand anders dan Don Carlos toegeschreven. De graat van Parijs kan bovendien nog in moeielijkheden geraken met de Fransche regeering, want, hoewel deze, zooals reeds gemeld is, zijne reis naar Frohsdorff niet als de handeling van een pretendent wil aanmerken, doet de Univers een poging om een ander besluit, uit te lokken. Intusschen wordt aan den anderen kant met veel ophef ge wezen op de groote beteekenis van bet feit, dat de keizer van Oosten rijk den graaf met een buitengewone hoffelijkheid en voorkomendheid be jegende en hem het eerste bezoek bracht, hoewel bij, Frans Jozef, veel ouder is en reeds gedurende bet vierde eener eeuw regeert. DUITSCHLAND. BERLIJN, 30 Aug. De samenkomst van vorst Bis marck met den Oostenrijksch-Hon- gaarsclien minister van buitenland- scbe zaken, graaf Kalnoky, te Salz burg, wordt biermede als een gunstig was dadelijk na bet ongeluk met baren zoon naar Italië gereisd en daar tot baren dood gebleven. De zoon wil echter terug komen en bier gaan wonen. Waarin bestond dan eigenlijk het ongeluk? vroeg de gravin. O, het is zeer verschrikkelijk. Mevrouw von Loneck, de overleden eigenares, werd reeds zeer jong we duwe. Zij bad twee kinderen eene dochter en eenen zoon, de dochter was zeven jaar ouder dan de zoon. Zij moet een allerliefst meisje g*c- weest zijn en geheel en al de vreugde en bet geluk barer moeder. Zij be- minde de naam van baren uit verkoren minnaar is mij ontgaan en alles werd tot de bruiloft voor bereid. De avond voor bet groote feest was er natuurlijk zeer veel leven en beweging en Lingenfeld herbergde een vroolijk gezelschap. Zij dansten dat de wan den trilden en de jonge bruid was teeken voor den vredetoestand in Europa beschouwd. Aan deze sa menkomst moet reeds een geheele geschiedenis vooraf zijn gegaan. In diplomatieke kringen alhier, ver baalt men, dat het initiatief daartoe van Weenen is uitgegaan. Een feit is bet, dat officieuse berichten uit Weenen bet onderhoud reeds als bepaald aankondigen. Dit tijdstip was echter evenmin als bet besluit van Bismarck te Berlijn bekend. Deze samenkomst te Salzburg is van bijzonder belang, daar Kalnoky en Bismarck elkander nimmer per soonlijk hadden ntraoet. Graaf Kalnoky, die vroeger als gezant te Petersburg was, gevoelt nog altijd eenige sympathie voor Rusland, die bier nu en dan de wenkbrauwen deed fronsen. Misschien draagt dus de ontmoe ting te Salzburg er toe bij, dat beide staatslieden bet ook op dit punt geheel eens worden. Bij deze gelegenheid is bet wel licht niet overbodig, het feit te ver melden, dat aan het bof te Berlijn prins Wilhelm een der warmste aanhangers is der Oostenrijkscb- Hongaarsche alliantie. De oudste zoon van den tegen- woordigen troonopvolger beeft met den Oostenrijkschen kroonprins, prins Rudolf, een verbond van vriendschap gesloten, dat inderdaad de opmerkzaamheid verdient. Beiden zijn jongelieden van ge lijken leeftijd en van een jeugdigen moed bezield, die alles met groote warmte omvat. Prins Wilhelm is de lieveling van zijn keizerlijken grootvader en een besliste aanhanger van Bismarck, wien hij een liefdevollen eerbied toedraagt, die eerst in de familie van den Kroonprins niet bestoud. En al beeft prins Wilhelm thans overgelukkig. Juist toen bet bal ge ëindigd was en 't geluk en de vreugde bun toppunt hadden bereikt, werd er een ontzettende kreet vernomen. Het geluid kwam uit de eetzaal. De gasten stormden naar buiten, maar slechts om getuigen te zijn van eene ontzettende scène. De jonge bruid liep met eeu brandend kleed door de zaal; de vlammen sloegen boven haar hoofd uit; in 'teerste oogenblik was iedereen verstijfd van schrik. Daarop wierp een der gas ten een dik kleed over haar heen en wikkelde baar er in. Hij zelf bekwam zware brandwonden, maar bij werd tevens bet vuur meester. Toen vle ongelukkige bruidegom de zaal binnen stormde, lag bet jonge meisje reeds stervende op den grond, baar goudblond haar was verbrand, haar gelaat bijna onkenbaaren haar fijn kanten kleed was tot ascb vergaan. Zij sprak nog een paar woorden tot hem, daarop droeg men nog niet den minsten politieken in vloed, zoo is bet toch altijd van eenig belang, te vernemen waarvoor deze lieveling des Keizers al zoo sympathie gevoelt. Het Franscb-Chineesche geschil trekt bier zeer de aandacht. De be richten, die thans uit Parijs komen, als ware de vrede reeds gesloten, worden met een eenigszins onge- loovig lachje begroet. De Cbinee- scbe gezant alhier, Li-Fong-Pao, die, zooals men weet, ook in Den Haag geaccrediteerd is, schijnt de Duitsche diplomatie zeer goed op de hoogte te houden van 't geen er in Azië voorvalt. BINNENLAND Haarlem, 5 September 1883. Alhier zijn gedurende de maand Aug. j. 1. door de politie vervolgd 81 personen wegens openbare dron kenschap; in de maand Aug. van bet vorig jaar bedroeg dit getal 69, dus 12 minder. Morgen zal door de Commis sie tot herziening van de Grondwet, aan haren voorzitter, den minister van Binnenlandscbe Zaken, in bet Hó tel <T Orange te Scheveningen, een diner worden aangeboden. Onder de aan te brengen ver beteringen in bet gebouw van de Tweede Kamer behoort ook eene, waardoor de huishoudelijke commis sie opnieuw een bewijs zal geven van haar groote belangstelling in alles, wat strekken kan om bet der pers en inzonderheid de nieuwsbladen in de residentie mogelijk te maken haar taak naar eisch te volbrengen. In bet lokaal, voor de verslaggevers bestemd, zullen nl. telepbonische haar uit de zaal en spoedig daarna stierf zij. Welk eene treurige geschie denis, zeide de gravin ontroerd. Toen de ongelukkige moeder eenigszins van den schrik hersteld was, nam zij haren zoon met zich en vertrok. Zij stierf verleden jaar te Napels en de jonge erfgenaam, de beer Loneck is op reis naar bier toe. Het zal hem veel moeite kos ten naar bier terug te keereu, zeide de gravin. Gij moet hem maar dikwijls verzoeken tot ons te komen. VI. Het was in 't begin van Augustus, een weinig voor den middag. De heeren hadden de koele billartka- mer opgezocht, eenige der dames hadden zich in de schaduw van het park met boeken of handwerkjes teruggetrokken en Freia ging naar toestellen geplaatst worden, waar door bet mogelijk zal wezen om, evenals in België geschiedt, onmid dellijk uit bet gebouw der Kamer aan de betrokken bladen mededee- ling te doen van gewichtige voor vallen in de zittingzaal. Blijkens de dezer dagen door bet departement van Waterstaat uit gegeven Statistiek der scheepvaart over 1882, tweede gedeelte (stran dingen, schipbreuken en andere on gevallen), kwamen in dat jaar 50 zeerampen op de Nederlandsche kust voor. Van de verongelukte 50 sche pen waren 40 wrak geworden of vergaan, waarbij 111 schepelingen en 5 passagiers omkwamen. Onder de 50 schepen waren 17 Nederland sche, waarvan 14 wrak geworden of vergaan waren, waarbij 68 sche pelingen en 5 passagiers omkwamen. Het getal zeerampen, aan Nederland sche schepen buiten de kosten van bet koninkrijk overkomen, was 49. Daarvan waren 34 wrak geworden of vergaan, waarbij 13 schepelingen waren omgekomen. Het getal Nederlandsche schepen, zoowel op de Ned. kusten als daar buiten van 18781882 wrak gewor den of vergaan, was 295, waarbij 319 schepelingen en 77 passagiers omkwamen. Met de zorg voor het reddings wezen bleven zich twee particuliere maatschappijen: de Z.-Hollandsche maatschappij tot redding van schip breukelingen te Rotterdam, en de Noord- en Zuid-Hollandscheredding- maatschappij te Amsterdam, beide in 1824 opgericht, belasten. Eerst genoemde maatschappij hau 10 sta tions, laatstgemelde 24 stations; zij redden in 1882 onderscheidelijk 34. en 72 personen. Met uitzondering van een subsidie van ƒ3000, ook over 1882 weder haar lievelingsplekje op het terras, waar zoovele passiebloemen stonden. Ze stonden alle onder bare bescher ming en geregeld eiken dag- ging zij er naar zien. Zij wist zelf niet, welk een fraai beeld zij vormde wanneer zij op bet terras stond en zich over de scboone bloemen boog. Plotseling zweefden bare gedachten naar Hilda, hare wangen werden bleeker en een smartelijke trek werd om baren mond zichtbaar. I Hoe veel, boe oneindig veel anders zou bet toch geweest zijn, indien bare zuster bier ook geweest ware Zouden wij elkander weer ontmoe ten? vroeg- zij zich zelf treurig af. Liefde, zelfs tot bare zuster, schonk baar een doel in 't leven. Plotseling verhief zich een zachte wind, onwillekeurig sidderde zij een weinig. Had de gedachte aan Éilda baar nu op eens zoo zwak gemaakt? Zij stond op bet terras en hare oogen waren op twee personen gericht,

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1