Oplage 10000 Ex. No. 51. DE VLOEK DES VADERS, BUITENLAND. FEUILLETON. Devlook des Vaders. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkeruitgevers: BQMANS k Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cev? Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 1:111 Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale, de Publicité Etraiig&re G. L. DAUBE Co. JOHk. JONES, Sucr.. Parijs, 31his, Faubourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, 8.17, 9.—, 9.33, 11.15, 11.44* 11.56, 1.8. 2.40*, 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42, 7-13, 7.39* S.41, 9.36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53*, 8.37,9.11,10.16, 12.17* 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30* 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—, 7.30*, 8.10. 8.40, 9.35, 9.49,11.5,11.55* 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30. 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.—, 11.—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, 8.10, 9.10,10.20* 11.5, 1.25*, 2.30, 3.35,5.10,6.20*, 7.—, 7.55. 8.50, 9 45*. De vertrekuren zijn berekend van de Delftsebe Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7.27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar, 4.57, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 6.34, 7-28, 8.39,10.18,11.32, 12.19, 1.32, 3.19, 4.15, 5.5, 5.40, 6.42, 8.3, 10.13. Van Zandvoort naar Haarlem. 7-45, 8.34. 9.6, 10.4S, 12.41, 2.15, 3.46. 4.7, 4.37, 6.7 7.13, 9.12, 10.1, 11.—. Onze Abonné's en zij, die het in den loop van dit jaar worden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levanti: Uit het Hoog duitsch vertaald. GROOT-BRITT ANNIE. De terroristen in Ierland laten weder van zich liooren. Het zooge naamde «boycotten» schijnt verou derd te zijn. In plaats van alle ver keer met de in de ban der partij gedanen af te breken, tracht men thans hen te vergiftigen. Zoo wordt gemeld, dat niet ver van New Ross een poging is gedaan, veertig ar beiders te vergiftigen die geweigerd hadden, een landheer, die zich de haat der moordenaarsbende had op den hals gehaald, den dienst op te zeggen. Twee waren gestorven en 36 waren ernstig ziek. Uit een officieel rapport blijkt, dat gedurende het jaar eindig-ende 31 Maart 11. de inkomsten in Groot- Brittannie en Ierland van den accijns op gedistilleerd verminderden met 62,296 p. st. en op bier met 130,451. De hoeveelheid sterke drank, in den loop van het jaar veraccijnsd, was in Engeland 280,617 gallons min der dan het vorige jaar, doch daar die cijfers in Schotland en in Ier land respectively k 108,944 g. en 261,834 g. meer bedroegen, wijst het rapport ten slotte toch op een vermeerdering van 90,161 g. verac cijnsd gedistilleerd voor het veree- Naar bet Hoogduitsch VAN Fr. LEVANTI. 12) Indien ik in uwe plaats was, zeide de generaal, zoude ik zor gen, steeds gasten om mij te hebben. Blijf van daag nu bij ons, dan zullen wij morgen gezamenlijk ko men om Lingenfeld eens te bezien. Wij hebben inderdaad lieve gasten en ik geloof zeker, dat gij verstrooi ing en een gezellig onderhoud zult vinden. De generaal zag* zijne nicht aan. Ik zal er zeer mede verheugd zijn, zeide zij en een nauw merk baar blosje kleurde hare wangen. Ongeveer een half uur later zaten nigd koninkrijk. De hoeveelheid spiritualiën, die gedronken werd, ver minderde in Engeland met 294,270 g. en in Schotland met 46.254 g.; maar in Ierland nam dat verbruik toe met 245,667 g.; en de netto ver mindering door het geheele konink rijk was dus 94,857 g. De percentage van de vermindering in Engeland, vergeleken met het verbruik in 't vorige jaar, bedroeg 1,73, in Schot land 0,70; en de pencentage van de vermeerdering in Ierland 4,79. Er is geen twiifel aan aldus leest men aan het slot van het rap port of in sommige plaatsen heeft de verspreiding van de matigheids beginselen reeds een merkbare ver mindering in het gebruik van be dwelmende dranken veroorzaakt. Aan den anderen kant is het een treurig verschijnsel, dat in Ierland, ondanks een sterke vermindering van bevolking, het sterke drank- verbruik met 245,667 gallons is toe genomen. DUITSCHLAND. De Kreuzzeitung bevat eene me- dedeeling uit Schwerin ter weder legging van hetgeen de KölnZeit. dezer dagen meldde omtrent de ver houding tusschen het Mecklenburg- sche hof en de prinsen van Orleans. «Waar is het zegt de bericht gever van het Berlijnsche blad dat de graaf van Parijs door een hijzonder schrijven van het groot hertogelijk hof kennis ontving van het overlijden des grootliertogs Frie- derich Franz II op 15 April jl. Het daarop ontvangen antwoord echter was evenzeer in overeenstemming met de bestaande banden van bloed verwantschap, als met de eischen van hartelijke deelneming en met dat feit zijn alle insinuatiën en ge volgtrekkingen van het artikel der zij in een levendig gesprek gewik keld op het terras. Erwin von Loneck was een onbetaalbaar man voor de gezellige kringen. Zijne opvoeding was uitstekend geweest: hij had te Bonn, te Heidelberg en te Cameralia gestudeerd, voor hij het vaderlijk goed overnam en zijn geest vloeide over van ideeën en diepzinnige ge dachten en beschouwingen. Het sche nen Freia slechts enkele minuten te zijn en toch, welk eene veran dering had er in dien korten tijd plaats gegrepen. Plotseling en zon der dat zij het scheen bemerkt te hebben, geleek alles om haar ver anderd te zijn. Het leven had voor haar weer waarde, en alles nieuwe' bekoorlijkheden gekregen. Misschien wenscht onze gast wel eenige ververschingen na de lange wandeling-, zeide de gene raal tot zijne nicht. Gij zijt im mers van Lingenfeld, uitgegaan niet waar? Kölnische wederlegd, zoodat alleen nog uitdrukkelijk gezegd behoeft te worden, dat het even ongegrond is, als dat de thans overleden groot hertog na de gebeurtenissen van Februari 1848 de hertogin Helena en hare zonen verscheidene jaren geldelijk zou ondersteund hebben.» RUSLAND. Aan de Pol.Corr. wordt geschre ven, dat van de gouverneurs der noordelijke gouvernementen zeer treurige rapporten zijn ingekomen. Er wordt o. n. geconstateerd, dat de adel in die gouvernementen in een treurigen toestand verkeert. Van den aan den adel behoorenden grond zijn slechts 5 k 10 pet. bebouwd; ai het overige ligt braak, daar het aan het noodige kapitaal ontbreekt. De in- en uitgaande rechten le-; verden in het eerste semester van 1883 voor Rusland een totaal van 46,233,095 roebel op, d.i. 2,958,934 r. minder dan in de eerste helft van 1882. Aan edel metaal werd inge voerd voor 2,748,306 r., d.i. 1,298,979 minder, en uitgevoerd vooi-23,651,686 r., d. i. 3,243,338 minder dan in het eerste half jaar van '82. KAAP DE GOEDE HOOP. De Staatspresident der Zuid-Afri- kaansche republiek is door den ko ning van Portugal begiftigd met hét. Grootkruis der orde van de Onbevlekte Ontvangenisterwijl de heer Bok, staatssecretaris dier repu bliek, en Cohen, consul van Portu gal, benoemd zijn respectievelijk tot commandeur van de orde der Onbe vlekte Ontvangenis en tot ridder- coinmandeur der orde van Christus. Aanhoudend, zegt een correspon dent der Daily News, komen bood schappers van Cetawayo met het verzoek, dat zijne vrouwen en ver- Ja, ik kwam door het woud, zeide de jonge grondeigenaar. Ik benijd u om dat prachtige bosch en dien heerlijken stroom. - Me dunkt, het zou wel goed zijn een glas wijn met spuitwater te gebruiken. Op eenen morgen als deze is niets beter dan dit. Ik zal binnen een paar minuten weer hier zijn ik moet met mijnen rent meester spreken Freia, gij zult mijnheer von Loneck wel in huis geleiden. Met een vriendelijk lachje voor Freia en eene buiging voor zijnen gast liet hij die beiden alleen. Freia's hart klopte hevig en hare handen beefden; het scheen haar toe, alsof zij geheel alleen met hem in de wereld was. Het is hier een allerliefst plekje. Die stroom vind ik waarlijk aller aardigst. Deze eenvoudige woorden brach ten haar weer tot zich zelf. dere vrouwelijke hofstaat zullen worden opgezonden. Dat niet ge vraagd wordt om hulp tegen Usi- bepu, in verband met het feit, dat het den Engelschen resident nog niet is gelukt, den koning te spre ken, heeft het vermoeden doen ont staan, dat Cetawayo dood' is en dat de boodschappen komen van zijn opvolger, die volgens Zoeloesche gewoonte de vrouwen van zijn voor ganger wenscht te hebben. Het is in Zoeloelana gebruikelijk, den dood van een opperhoofd zoo lang moge lijk te verbergen. Haarlem, 6 September 1883. Omtrent een bezoek van den kroonprins aan de Amsterdamsche expositie is volgens den schrijver der Haagsche kroniek van de N. Gr. Ct. nog niets bepaald; maar naar hij zegt, zal er hoogst waarschijnlijk wel niets van komen. De prins, steeds gereed voor werken van piëteit en philantropie heeft nog maar altijd geen lust. in aangename ontspanning. Een zeer enkele maal, (b. v. daags na zijn verjaardag), geeft hij een klein diner aan eenigen zijner vrien den, alle ernstige, bedaagde heeren, maar dat is ook alles. De prins is zoo afkeerig- van feestvreugde en huldebetoon dat hij onlangs weder, toen prins Albert van Pruisen hem een afscheidsbezoek kwam brengen, zich liet verontschuldigen, ja zelfs dat hij gebroken heeft met de van oudsher aan ons hof bestaande ge woonte om, op verjaardagen een lijst van felicitatie-inschrijvingen aan het paleis van den jubilaris neer te leggen. Voor de noodlijdenden op Java en Sumatra, heeft zich een hoofd comité gevormd bestaande uit: Het is hier inderdaad schoon, zeide zij. Roeit gij gaarne. Ik houd er zeer veel van. Ik heb mijn eigen, klein bootje en breng vele uren op het water door, maar ik mag waarlijk de opdracht van mijnen oom niet vergeten. Gij moet een weinig ververschingen gebruiken. Daarop geleidde zij hem naar het salon. Zij beval eenen bediende iets te brengen en reikte hem zelf eenige heerlijke druiven toe. Ellce beweging, elk woord dat hij sprak, bleef in hare herinnering en nadat hij iets had gebruikt van 'tgeen zij hem had aangeboden, zag zij hem met stralende oogen aan. Zullen wij nu naar het park gaan? vroeg zij hem. Ik ben geheel tot uwen dienst, freule. Hebt gij veel gezelschap Weder zag zij hem met hare schit terende oogen aan, terwijl zij al het andere vergat. Plotseling bezon zij zich en bioosde, zooals hij tot dus- Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, Voorzitter, 's-Hage. Jhr. mr. G. C. J. Van Reenen, Vice-President Raad van State, Onder Voorzitter, 's-Hage. N. Trakranen, President Neder- landsche Handelmaatschappij, Pen ningmeester, Amsterdam, M. G. Van Heel, Secretaris 's-Hage. Het sub-comité bestaat mede uit vele der aanzienlijkste personen des lands. Volgens het Dagbl. v.s-Gra- venJiage, zal ten behoeve der nood lijdenden in West-Java en Zuid-Oost Sumatra, eerstdaags het licht zien een kaart van het gedeelte onzer bezittingen in den Archipel, dat door de ontzettende ramp is geteisterd, en moet de directeur der Topographi- sche Inrichting, de heer Ch. A. Eck stein, zijn steun voor dit werk hebben toegezegd, terwijl de kaart naar de nieuwste gegevenszal worden samen gesteld. Een bij bet departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-lndië, van eergisteren, deelt mede, dat van de Lampongs nog geen nadere berichten ontvangen en dat de baaien met banken van puinsteen bezet zijn. Op grond van door hen ge dane waarnemingen en onderzoe kingen, hebben de inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht, de aandacht gevestigd op het gevaar van overbrenging of verbreiding van besmettelijke ziekten door de lom penmagazijnen en het vervoer van lompen en den minister van water staat, enz. o.a. medegedeeld, dat het naar hun oordeel wenschelijk ware: 1 o. Dat het aanleggen van bewaar plaatsen van lompen in den regel slechts plaats hebbe buiten de be ver nog nooit een meisje had zien blozen. Zijn eerste gedachte was, dat er misschien een onder de gas ten was, dien zij beminde en wiens naam zij noemen moest waarom anders kon zij zoo plotseling blozen? Het was nu voorbij en zij glimh ffite terwijl zij sprak 'Er "is geen groot gezelschap, slechts zijn er een paar bekenden Zoo gingen ze zamen naar de overige gasten, op wie Loneck spoe dig een aangenamen indruk maakte. In den loop van den middag riep de gravin Freia bij zich. Lief kind, zeide zij, wij moeten het een of ander uitdenken om uwen jongen nabuur te onder houden, ik zie het niet gaarne, dat zijn schoon gelaat zulk een melan- cholischen trek vertoont, wat moe ten wij toch beginnen? Wij zullen doen, wat gij ons voorstelt, mevrouw, zeide Freia. Er was iets in hare stem dat de

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1