bouwde kom der gemeente, of wel op plaatsen, door de betrokken in specteurs van bet geneeskundig staatstoezicht goed te keuren; 2o. dat het vervoer van lompen niet anders plaats hebbe dan in goed gesloten, met een vochtig- zeil ge dekte zakken. In liet belang der openbare ge zondheid hebben (led. Staten op verzoek des Ministers de gemeente besturen uitgenoodigd, bij liet ver- leenen van vergunning-en op deze wenken te letten. Volgens bericht van het Iiaupt Zoll-Ambt in Emmerich is de invoer van boomen, planten en bloemen en bloembollen uit Nederland in Duitsehland totaal verboden ook al zijn de zendingen begeleid van de beleende attesten. Door de pomologische Ver- eeniging te Boskoop is opnieuw een adres gezonden aan den Koning, met liet verzoek, om aansluiting van Nederland aan de internationale Reblaus-Konvention van 3 Novem ber 1881, als zijnde bet eenige mid del om den invoer van planten in Duitsehland te behouden. Ten einde zich meer en meer van nabij bekend te maken met het beheer van de geldmiddelen der ge meente in die provincie, hebben Gedep. Staten van Noord-Holland het besluit genomen, dat jaarlijks een of meer hunner leden ter op neming van de boeken en kassen der ontvangers eenige door het lot aan te wijzen gemeenten zullen be zoeken en van hun bevindingen verslag zullen doen. Binnenkort zullen de gecommit teerden hun werkzaamheden aan vangen. Telkens nadat zij een dag voor het bezoeken van een gemeente zullen hebben bepaald, zal het lot beslissen welke gemeente het doel van de reis zal zijn. Door de wijze waarop de loting zal plaats hebben, blijft de moge lijkheid bestaan dat dezelfde gemeen te meerdan ééns zal worden bezocht, voordat alle overige aan de beurt zul len zijn geweest. Dat eventueel bezoek wenschen Ged. Staten in geenen deele aange merkt te hebben als een bewijs van wantrouwen, maar als een eenvou dige en voor allen gelijkelijk gel dende maatregel van orde. (Hbl.) Het plaatselijk comité te Am sterdam voor de inzameling' van giften voor de slachtoffers der ramp in Ned.-Indië, heeft, door bemidde ling- der Nederlandsche Handel maatschappij, reeds f13,000 per te legraaf overgemaakt aan de plaatse lijke commissie te Batavia. Het plan, om op de tentoon stellingsterreinen te Amsterdam dezer dagen een fancy-fair te geven, waar van de opbrengst strekken zal ten bate van de slachtoffers van de ramp in Ned. Oost-Indië, vindt warme ondersteuning bij de tentoonstellings autoriteiten. De groote vraag zal wezen, of de localiteiten zullen toe laten ook bij ongunstig weder een goeden uitslag te verzekeren. Wat dit betreft kan veel worden gedaan, meer dan men oppervlakkig zou meenen. Behoudens nadere besluiten, is dan ook in eene voorloopige ver gadering het plan in beginsel vast gesteld. Denkelijk zal het feest wor den gegeven op Vrijdag 21 Sept. Tot de goede organisatie zullen dan ook personen van andere plaatsen worden uitgenoodigd, opdat de zaak zooveel mogelijk eene algemeen Ne derlandsche worde. Ook van buiten opmerkzaamheid der gravin trok. Mijn lief kind, zeide zij, wat scheelt u? Niets, antwoordde Freia. Niets? onzin, zeide de gra vin. -- Ik zou waarlijk haast op de gedachte komen, dat g-ij u ge blan ket, hebt. Dat heb ik zeker niet, zeide Freia half geraakt, half schert send. Hoe komt gij op die ge dachte? Lieve Freia, ik merk aan u zeer veel veranderingen. Een nieuwe ziel schittert uit uwe oogen, uw uitzicht is geheel veranderd. liet is mij dikwijls opgevallen, dat er een ontevreden trek op uw gelaat lag, alsof het leven u volstrekt niet be viel en alsof gij de werken van alle erkende pessimisten grondig had be studeerd. Nu is dat niet meer zoo. Gij ziet er uit, alsof uw hart tot een nieuw leven is ontwaakt. Gij wilt het mij niet zeggen, maar wees landsche commissarissen en voorname tentoonstellers is reeds krachtige medewerking toegezegd. Maar de geheele zaak kan slechts tot stand komen, wanneer de voorloopige com missie nadere gegevens heeft, die recht geven om met zekerheid op een goeden uitslag te rekenen. De directie van de tentoonstellingsver- eeniging- heeft reeds te kennen ge geven. dat zij volkomen bereid is, behoudens nadere goedkeuring der leden, de helft of meer van de entrees op dien dag af te staau. De Heer J. Smits, Bloemist en Boomkweeker te Bussum, heeft een vriendelijke dankbetuiging ont vangen vanwege den Koning en de koningin, voor de aanbieding van een fraai bouquet, bij gelegenheid van den derden verjaardag van Prinses Wilhelmina. De Union du Centre deelt mede, dat de Iransche minister van Finan ciën aan al de hoofdambtenaren van zijn departement een circulaire heeft g-ezonden, waardoor hun verboden wordt, op de bureaux van belastin gen en van andere administratien, jongelingen aan te nemen, die hun studiën niet aan een atheneum of aan een middelbare school van den Staat gemaakt hebben. De Standaard van heden zegt het. volgende, waarmede wij ons geheel vereenigen: De wensch, in onderscheidene bladen, en ook in onze kolommen geuit, om de tochten naar de Pool streek te staken, leide niet tot mis verstand. «Wat roekeloos is en grenst aan Godverzoeken, moet afgekeurd en gestuit. «Miar is daarom alles roekeloos te doemen, wat benepen zin als roekeloos brandmerkt? «Toen Columbus op Amerika af ging, waagde hij veel, zonder te weten of er te winnen zou zijn. Moest daarom Amerika niet ontdekt «Bareuds tocht was avontuur met veel levens tot inzet. Zoudt ge daar om zijn roemrijk bedrijf op uw his torieblad willen missen? «En zoo ook, zoolang er uitzicht blijft, dat heter kennis van de pool- j streek tot juisterkennis van het weder, en daardoor tot voorkoming van veel zeeramp zal strekken, spreekt er dan geen edele zin van zelfopof fering in het wagen voor dat doel van eigen rust eu eigen persoon? «Blijkt het doelloos, dan, ja, late men af. o Voor spelevaren is de IJszee niet. «Alle wild avontuurbejag- zou zelfs zondig zijn. «Maar aan wat nobele toewijding en openbaring- van edeler geestdrift is voor hoog-er doel, snijde niemand den pas af.» (AIg. Hbl.) Amsterdam. Het doet ons genoegen te kunnen mededeelen dat het plan bestaat om binnen korten tijd hier ter stede eene inrichting voor hooger onderwijs in de muziek (conservatorium) te openen. Reeds hebben de hli. Frans Coenen, Dan. de Lange, Joh. M. Messchaert en Julius Röntgen als leeraars hunne medewerking aan die inrichting toe- gezegd. Op den Dam schijnen sommig-e straatventers er niets in te zien, recus van de Omnibus-Maatschappij voor 12Vs cent te verkoopen, onder voor geven, dat zij geldig zijn voor een rit. Om niet de slachtoffers van een dergelijk bedrog te worden, wordt vreemdelingen aangeraden, hun om- er van verzekerd, dat ik het wel zal uitvinden; ik weet dat een huwelijksaanzoek u zeer onaange naam zou zijn, anders zou ik zonder den minsten twijfel gelooven, dat heden iemand aanzoek om uwe hand had gedaan. Ik zou het u voorzeker zeggen, mevrouw de gravin! Ik zie er ge lukkig-'uit, nu ja, omdat ik op 't oogenblik gelukkig ben. Hebt g-ij ooit den hemel zoo blauw en het landschap zoo schóón gezien. Ik gevoel mij heden zoo wel te moede, zoo gelukkig. Laat mij dat geluk volop genieten. VII. De dagen gingen voor Freia von Wieburg- snel voorbij. Zij telde de uren niet, zij leefde als in eenen droom. De schoone prins, die doorn roosje uit haren langen slaap had gewekt, was gekomenzij geloofde volkomen aan haar ideaal, nu stond nibus- of bootkaartjes uitsluitend aan de kiosken te koopeu. Dinsdagnamiddag- wilde een politieagent een beschonken persoon van het tentoonstellingsterrein ver wijderen deze verzette zich en bracht den agent met een bierglas een wonde op het hoofd toe. De dader werd in arrest genomen. De door B. en W. bij den Gemeenteraad ingediende begrooting voor 1884 bedraagt in ontvangst 11,145,689,70, waaronder is be grepen ƒ3,771,003 wegens buiten gewone ontvangsten, nl. 3 mill, voor op te nemen anticipatiebiljetten en 768,000 opbrengst gedeelte der g-eldleening en 3003 aan diversen; en in uitgaaf mede ƒ11,145,685.70, waaronder 3,771,503 buitenge wone uitgaven, nl. 3 mill. all. antici patiebiljetten, voor bet abattoir 3 ton; bijdrage voor den bouw van het Rijks-Museum 100,000, aan leg van het Sarphatipark 175,000, aanleg van een park buiten de Raam poort 75,000, demping v. grachten 146,501. De g-ewone uitgaven wijzen eene vermeerdering aan van 386,000, te dekken door een saldo der vorige rekening en hoogere ra ming van opbrengst der belastingen De meerdere uitgaven zijn voor namelijk een gevolg van kosten van bestrating, havenwerken publieke veiligheid, reinigingsdienst, onderwijs en de Gasthuizen, voor welke laatsten ruim 100,000 meer j wordt aangevraagd ten gevolge dar reorganisatie. Voor renten der geld- leening van 1879 is 100,000 meer uitgetrokken. Niettegenstaande deze meerdere uitgaaf wordt, ten gevolge van hoogere opbrengst der bestaande belastingen en andere ver goedingen, de percentage der plaat selijke belasting- verminderd voor gedragen met 1ji pc. en van 3 pc. in 1883 nu voor 1884 gesteld op 27. pc. Helder. Tegen het primitief kohier van den hoofdelijken omslag voor den dienst van dit jaar, zijn niet minder dan 50 bezwaarschrif ten bij den raad ingediend, die in eene zitting met gesloten deuren zijn onderzocht. Leiden. Woensdagnacht, woedde boven deze stad en omstreken een hevig- onweder. Ttfsschen 2 ure en half 3 werd de houtzaagmolen van den heer Mulder, even buiten de stad aan den Maredijk, nabij de Haar lemmer-trekvaart, door den bliksem g-etroffen en weldra in vlam gezet. Niettegenstaande de hulp van twee brandspuiten mocht het niet geluk ken, den brand spoedig meester te worden en werd de geheele molen met zijn inhoud en aanhoorigheden eene prooi der vlammen. Persoon lijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Dordrecht. Eergisterenavond omstreeks half zeven is het Engel- sche stoomschip Lodore van New castle, bij het doorvaren der spoor weg-brug over de rivier de Maas alhier, tegen het remmingswerk van pijler No. 1 geloopen, ten gevolge waarvan hieraan, alsmede aan het buitenhoutwerk der brugwachters woning belangrijke schade werd toe gebracht. Persoonlijke ongelukken hebben daarbij geen plaats gehad, en het vervoer heeft er niet het minst onder g-eleden. Katendrecht. Er hebben zich weer twee gevallen van pokken al hier voorgedaan en wel hij twee personen die in nauwe familiebetrek king- stonden met een aldaar onlangs het in werkelijkheid voor haar. Of Erwin von Loneck hare gevoelens deelde, daaraan dacht zij volstrekt j niet, zij was al te zeer met zich zelf bezig. Des avonds stond zij in hare kleed kamer met haar aardig Parijzer kamermeisje. Zij luid een uitmun tenden smaak en hield er bijzonder veel van steeds goed gekleed te zijn, maar dezen avond scheen haar niets goed genoeg. Het eene kleed na het andere werd verworpen, zij kwam tot. geene keuze en werd ten laatste ongeduldig. In eene kostbare vaas stonden hare lievelingsbloemen. Zij besloot geene juweelen te dragen, maar haar kleed met passiebloemen te versieren even als op het portret, dat op de tentoonstelling zooveel sensatie had gemaakt. De kleine Fransche dame zuchtte, want dat alles kostte zeer veel moeite en geduld. De bloemen zullen veel mooier aan dezelfde ziekte overleden schip per, die uit Oud-Beierland gekomen was. Utrecht. Ook onze stadgenoot, de heer F. B. van Ditmar, heeft op het voorbeeld, door de hoofdstad van Frankrijkgegevenmet de uitgave van Paris-Mw'cie en van Paris-ïschia besloten tot de uitgave van een Ne- derland-Insulinde, waarvan de op brengst strekken zal tot leniging van de ramp van Krakatau. Steunende op den bijval, dien hem reeds door eenig-e kunstenaren op onderscheiden gebied, met wie hij over zijn denk beeld sprak, werd geschonken, wendt hij zich tot alle bekende letterkun digen, toonkunstenaren, teekenaars en schilders van Noord- en Zuid- Nederland, met de bede hem in zijn streven te steunen en door eene bij drage ieder op zijn gebied de uitgave van Nederland-Insulindë niet alleen mogelijk te maken, maar kaar te doen zijn een blijvend gedenkstuk, waarop wij als Nederlanders, en om de uitvoering, en om de financiecle resultaten met trots zullen kunnen wijzen. Reeds dadelijk zal hij pogingen aanwenden, om zich de sympathie en medewerking van ons Vore te lijk Huis en van andere hooggeplaatste personen te verzekeren. Slechts de geheel onvermijdelijke kosten zullen door hem worden in rekening gebracht, terwijl rekening en verantwoording behoorlijk voor eene commissie uit de medewerkers en in de dagbladen zal worden af- gelegd. I)e typografische uitvoering ge schiedt ter drukkerij van F. B.van Ditmar, terwijl de mede-uitgever, de heer J. Nikerk, hoflitograaf, de verschillende etsen en teekeningen op steen zal brengen. Amersfoort. Alhier is een musch, die geregeld eiken ochtend om zijn ontbijt schelt. Een in gezeten, wiens bovenkamer het uit ziek op den tuin heeft, deed gedu rende eenige dagen aan een koord, dat gedeeltelijk buiten het raam hing, een stukje wittebrood. Gereg-eld werd dit door een musch weggepikt. Sedert het brood er niet meer aan is gedaan, trekt de musch toch eiken ochtend aan het koord, waar aan nu binnen de kamer een kleine schel is g-evestigd, en ontvangt daarop gekruimd wittebrood als ontbijt. In de Weser Zeitung komt een schrijven voor uit Berlijn, 't welk, al toont het natuurlijk een specifiek Duitsche tint, zeer welwillend voor Nederland gesteld is en dat wij daarom in hoofdzaak hier laten vol- gen. «Onze betrekkingen tot Neder land» zoo vangt de schrijver aan «ziin sedert 1870/71 van een bijzondere natuur geworden. Er lieerscht onder de Nederlanders een zeker wantrouwen jegens Duitseh land, van hetwelk zij in hun ge sprekken met de Duitschers geen, geheim maken. Zij koesteren inwen dig de vrees, dat bij een nieuwe groote Europeeschej '.verwikkeling, hun land zou kunnen worden ge bezigd als middel van compensatie, in dien zin dat België aan Frank rijk en Nederland aan Duitsehland zou komen. Hun aloude vrijheidszin verzet zich natuurlijk tegen zulk een j denkbeeld op de meest besliste wijze. Als werkelijk Nederland bij Pruisen wierd ingelijfd, zou daardoor een active en passive weerstand worden zijn dan elke andere versiering, zeide zij, maar zullen zij niet te spoedig verwelken? Zoo lang- ik ze draag-, zullen ze frisch blijven, antwoordde Freia. Het scheen haar toe, dat de bloe men, welke zij om hem te bevallen droeg, niet verwelken konden. Toen j zij met haar toilet gereed was, zag zij er inderdaad bekoorlijk uit. Zou hij mij zoo wel schoon vin den vroeg zij zich zelf angstig af. Hare wangen waren blozend, haar hart klopte sneller, toen zij weder naar de gasten ging en aller oogen waren op haar gericht, toen zij binnentrad. De generaal had zijne nicht nog nooit, zoo schoon gezien en de gravin dacht in stilteEr is iets met bet. meisje voorgevallen ik moet er zien achter te komen, wat liet is. Erwin von Loneck zag haar vol bewondering aan. Hij was getroffen in het leven geroepen, zoon ls nog dei geen enkele annexatie ten gevolg» vie had; zelfs de inlijving van Elzas- wc Lotharingen, hoe moeielijk het ookj. in1 valt om dat aloude Duitsche landi weder geheel Duitsch te maken,; levert zulke bezwaren niet op, als zich bij de annexatie van Nederland; zouden voordoen. Het kan echten- ki: wel als zeker worden aangenomen, 011 dat de leiders van de buitenlandsche 1111 politiek het bewuste plan niet koes- 3C teren en zelfs in zijn uitvoering een dc ramp voor Duitschlandjzelf zouden KC zien. M «Des ondanks bestaat hetaange-'; v{ duid wantrouwen in Nederland in hooge mate, maakt zijn bevolking Franschgezind en veroorzaakt, dat s;i onze verkeersbetrekkingen tot Ne- ai derland dikwerf door groote bezwa- 1 o ren worden gëdrukt. 't Is dus in 't d> belang van beide landen, dat hierin j verandering lcome, en dit zou kunnen 11 geschieden, als de Nederlanders maar v hun onbeg-rensd wantrouwen jegens b ons wilden laten varen. Vroeger be stond dat wantrouwen niet; Neder- 1 land stond in de beste verhouding 11 tot Duitsehland. In lang vervlogen v dagen vormde het zelfs.een deel van j het Duitsche Rijk, in hetwelk 't van <- 1512 behoorde tot de 19e der Bour- gondische groepen, terwijl onder Karei V de bloeitijd begon van den Nederlandscheu handel, zeker ook als gevolg der machtige bescherming' I van den Duitschen Keizer. Na Ka- 1 reis dood kwam Nederland, helaas, i aan Spanje en werd eerst, na een I langen, vele tientallen van jaren I aanhoudenden strijd, weder onaf hankelijk. In een innige betrekking- I tot Duitsehland kwam het echter niet, hoewel het na den vrijheids oorlog zijn wederherstelling tot zelf standigen Staat er aan te danken heeft. «Wij gelooven goed onderricht te i zijn als wij beweren, dat hij de Ne derlanders de dringende wensch be staat, met Duitsehland goede rela- tiën te onderhouden. Zoodra slechts door de leiders onzer Duitsche po litiek op de meest duidelijke wijze werd verklaard, dat zij aanj een oc cupatie van Nederland in g-eenerlei vorm denken, zal het wantrouwen wijken; dan zal Nederland weer ge- l neigd wezen om met Duitsehland in verschillend opzicht nader, langs den weg- der verdragen, in verbinding te treden. Voor beide partijen zou het mogelijk en nuttig wezen, om ten aanzien van den post- en tele graafdienst zulk een overeenkomst aan te gaan, dat het vex-keer van het eene met het andere land als bin- nenlandsch verkeer werd beschouwd, zoodat onze brieven voor 10 pennin g-en naar Nederland en de brieven van daar voor zes cents naar Duitseh land zouden verzonden worden. Ver der zou men gemeenschappelijk aan het smokkelen op de grenzen e'en einde kunnen maken, en wel daar door. dat men in beide landen die artikelen, waarin hoofdzakelijk de smokkelhandel bestaat, even zwaar j belastte; aan het smokkelen zou dan niet langer geldelijk voordeel ver- j bonden wezen. Ook is het gewensclit van beide zijden de kustvaart weder toe te laten. Onze schippers hebben van dit opheffen meer nadeel dan de Nederlandsche schippers gehad, j «Het is onze overtuiging, dat de Nederlanders zeer geneigd zijn, op de aangegeven wijze met ons in na dere betrekking te treden: dat dit voor ons nuttig zou wezen, ligt voor de hand; men moet tegenover Ne- door hare schoonheid en verwonder de zich er over dat zij eerst nu indruk op hem maakte. Bij het diné zat hij aan hare zijde. Het gezelschap was opgeruimd envroolijk en onderhield zich zeer met Freia, die als gewoonlijk een allerliefste gastvrouw was. Nadat het diné was afgeloopen, trokken de dames zich terug en de heeren deden een mid dagslaapje Door deze omstandigheden stond Freia alleen op het balkon. Zij keek naar den stroom, waarin zich de ondergaande zon afspiegelde. O, gelukkige dag, zeide zij in zich zelf, ik zal u nooit vergeten, gij zijt in mijn leven, wat een heldere ster is in een donkeren nacht. Plotseling- hoorde zij eene stem, die tot haar zeide Hoe duidelijk ziet men van hier den stroom! Wordt vcrvol/jdi)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2