Oplage 10000 Ex. Zaterdag 8 September 1883. No. 52. DE VLOEK DES VADERS, BUITENLAND FEUILLETON. De vloek des Vaders. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door g-elieel het Rijk p. maand 55 afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkeruitgevers: BOM AKS CoM te Haarlem* ADVERTENTIEN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten voor liet, -BuitenlandCompagnie. Générale de Publicity. Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHx. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Panboarg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, 8.17, 9.—, 9.33, 11.15, 11.44* 11.56, 1.8, 2.40*, 3.53, 4.13, 4.31, 4.44. 5.42, 7.13, 7.39* 8.41, 9,36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53*, 8.37,9.11,10.16, 12.17*. 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30* 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—, 7.30* 8.10, 8.40, 9.35, 9.49,11.5,11.55*, 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30, 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.—, 11.—. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.25* 2.30, 3.35, 5.10, 6.20*, 7.—, 7.55, S.50, 9.45*. De vertrekuren zijn berekend van de Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7.27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar, 4.57, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 6.34, 7.28, 8.39.10.18.11.32, 12.19, 1.32, 3.19, 4.15, 5.5, 5.40, 6.42, 8.3, 10.13. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.45, 8.34, 9.6, 10.48, 12.41, 2.15, 3.46, 4.7, 4.37, 6.7 7.13, 9.12, 10.1, 11.—. Onze Abonné's en zij, die het in den loop van dit jaar warden, nntvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levanti: Uit het Hoogdv/itscJi vertaald. GROOT-BRITTANNIE. Volgens een telegram uit Durban aan de Standard gazit Cetewayo voort met het bijeenbrengen van strijd krachten. Hij verklaart, dat koningin Victoria last heeft gegeven, hem blanke troepen te hulp te zenden. Het hevel over zijn krijgslieden zal door twee Europeanen gevoerd wor den. Inmiddels brengen ook Usibepu, Dunn en andere Kafferhoofden man schappen bijeen, om Cetewayo te be strijden. Engelsche troepen zijn naar de grens opgerukt, want hevige gevechten worden in Zoeloeland te gemoet gezien. FRANKRIJK. In een gesprek met een redacteur van den Temps verklaarde Lion- Qui-Tsang, die bij afwezigheid van den markies Tseng de zaken der Chineesche legatie te Parijs waarneemt, dat er bij de legatie nog geen dépêche was ontvangen, die het binnentrekken van geregelde Chineesche troepen in Tonkin beves tigde, maar dat het «mogelijk was, dat de Chineesche regeering- de troe penmassa op de grenzen versterkt had, daar de tijding van het aan Tu-Duc's opvolger opgedrongen ver- Naar het Hoogduitsck VAN FT. LEYAETI. 13) Zij keerde zich om en zag Erwin von Loneck naast zich staan. Ik heb dikwijls gedacht, zeide Freia, hoe ik het wel maken zou op eene plaats, waar geen stroom is. Ik zou hem waarlijk zeer missen, want mijn eerste blik des morgens is naar het water g-ericht en hoe schoon spiegelt de zon zich er des avonds in af! Ik ben van hetzelfde gevoelen, freule, geen landschap is volkomen zonder water. Ik hoor het ruischen ozoo gaarne. Toen ik in Italië lievige koortsen had en huiten ken- drag, aan de oorlogspartij nieuwe kracht gegeven had.» Op de op merking, dat hier geen sprake was van de Chineesche grens, maar van een marsch van geregelde troepen op Hai-Dzuong, door Tongkins gebied, zeide Lion-Qui-Tsang, dat Tonkin eene provincie van een va zalstaat van China is, waar sedert den dood van Tu-Duc eene wan orde heerscht, onvereenigbaar met China's suzereiniteit en dus het hof van Peking het recht, zoowel als den plicht had, er troepen heen te zenden. Indien het waar bleek te zijn, dat admiraal Meyer bevel had ontvangen het tractaat met Annam aan het Chineesche gouvernement mede te deelen, zou daardoor de toestand veel ingewikkelder wor den. De Télégraphe hoopt vurig, dat de Tongkin-kwestie zal worden geschik, zonder een conflict met China. Zij betreurt het, dat de te genwoordige minister van buiten- landsche zaken, den heer Bourrée, een diplomaat van ondervinding, die een zeer aannemelijk tractaat had gesloten, heeft teruggeroepen en hem heeft vervangen door den heerTri- cou, die volstrekt geen succes heeft gehad. Het blad merkt op, dat de expeditie naar Tongkin reeds 3035 millioen fres. heeft gekost. DUITSCHLAND. Wij verlangen van Frankrijk zoo schrijft de Nordd. Allg. Ztg. niet anders, dan dat het den be- staanden toestand erkent en goede vrienden met ons blijft. Het hangt van Frankrijk af, op vreedzamen voet met Duitschland te leven. Of daarentegen Frankrijk alleen of met een half dozijn bondgenooteu tracht den tegenwoordigen rechtstoestand te veranderen, is voor Duitschland hetzelfde; onder alle omstandighe- nis lag, meende ik aan eenen waterval te liggenik hoorde het vallen van het water zeer duidelijk: het klaterde, alsof het in eeu bassin viel. Ik heb geen duidelijk begrip van ijlen, zeide Freia. Hebt gij u nooit aan de eene of andere inbeelding overgegeven, eene inbeelding zoo groot, dat g-ij bij slot van rekening meendet, dat het waarheid was? Een donkere blos bedekte plotse ling haar gelaat en hij verwonderde zich er over, dat deze fiere schoon heid om zulk eene kleinigheid zoo kon blozen. Ja, zeide zij eindelijk, ik begrijp wat verbeelding is, zij groeit langzamerhand aan tot overtni- o Al het ijlen is op zijne beurt overtuiging, zeide hij. Daarop maakte hij plaats voor gravin Eg- genherg, die juist naar hen toe kwam. Wij zullen een' heerlijken nacht den moet het dien tot den laatsten man verdedigen. Waarheen overi gens het Fransche volk zijne blik ken mag wenden, om de grenzen van zijn invloed uit te breiden, nergens zal het Duitsche naijver vinden; de wenschen van Duitsch land bepalen zich tot zijn goed recht, maar dit zal worden gehand haafd. Duitschland kan niet worden beschuldigd, opzettelijk den vrede te willen storen; die beschuldiging kan alleen hen treffen, die aanhou dend een groot volk up een onbe reikbaar, ongeoivloofa doel wijzen. Alle staatslieden, die na den vrede van Frankfort het lot van Frankrijk hebben bestuurd, kunnen getuigen, dat zij in hun buitenlandsche po litiek steeds de welwillendheid van Duitschland hebben ondervonden. Die politiek is niet zonder succes, hetgeen zoowel aan het eergevoel der Franschen, als aan hunne ma- terieele belangen voldoening moet schenken en dit resultaat moet hen er van terug houden, een weg in te slaan, waar zij het recht en het gezond verstand tegen zich zouden hebben. OQSTENRIJK-HONGARIJE. De procureur-generaal te Pest, de heer von Kozma, chef van het openbaar ministerie in geheel Hon garije, heeft eene vervolging we gens laster ingesteld tegen het blad Fiiggetlensegomdat hij beweert, dat het zich door de Joden heeft laten omkoopen. Er zijn nog andere bla den, die de anti-semietische bewe ging in Hongarije trachten aan te wakkeren, en het zijn leden van den Hongaarschen rijksdag, geest verwanten en vrienden van de af gevaardigden Verhovay en Istoczy, die de artikelen van die bladen schrijven of goedkeuren. Ivenschet- met heldere maneschijn hebben, zeide zij, den rood gekleurden hemel beschouwend, die reeds in 't oosten door de schaduwen der nacht werd bedekt. Ik houd veel van de maan. Weet ge wel Freia, dat gij er uit ziet als eene lee tusschen al deze bloe men. Vindt gij dat ook niet, mijnheer von Loneck? Freule von Wieburg- is een fee, antwoordde hij. De woorden waren op ernstigen toon gesproken, ofschoon hij er niets ernstigs bij dacht. Freia's hart klopte sneller. Hoe verschillend is toch de smaat der menschep, voer de gravin voort. Ik houd niet veel van deze passiebloemen, de rozen zijn mij het liefcte. H©t is vreemd, maar ik houd van de passiebloemen meer dan van elke andere, zeide Loneck. Freia wendde haar blozend gelaat van hem af. De gravin lachte. send voor den toestand is ook het feit, dat een feest, dezer dagen ge geven ten voordeele van de moeder van Esther Solymossi, plaats vond onder patronaat van de echtgenoote en de dochter des ministers van justitie, hoewel dat feest kennelijk niets anders dan eene anti-semieti sche demonstratie was en samenviel met de ernstige en ergerlijke too- neelen in de provinciën. Niet minder merkwaardig is eene circulaire, die de procureur-generaal von Kozma noodig vond verleden week aan de ambtenaren van het O. M. te ver zenden, om hen aan te sporen, bij het vervolgen der schuldigen aan het moorden, plunderen en brand stichten in de woningen der Joden, zonder eenig aanzien des persoons te werk te gaan en zoowel hooger als lager geplaatste personen, in hechtenis te nemen. Haarlem, 7 September 1883. Aan de Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramwegmaastchappij te Hille- gom is tot wederopzeggens vergun ning- verleend tot den aanleg en het gebruik van een electrische geleiding tusschen de stations dier maatschap pij te Haarlem, Heemstede, Benne- broek, Hillegom, Lisse, Sassenheim Oestgeest en Leiden. Door het prov. bestuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteedhet verrich ten van baggerwerk in de Keulsche- vaart in de provincie Noord-Holland, behoorende tot de werken van de vaart tusschen Amsterdam en Vrees wijk. (Raming ƒ950.) Minste in schrijver de heer A. Helsen, te Am sterdam, voor de som van ƒ795. Vergeef mij, zeide zij. Ik vertrouw mijne ooren niet, zoudt gij de vriendelijkheid willen hebben en uwe woorden nog eens her halen. Ik houd van de passiebloemen meer dan van elk andere bloem; herhaalde hij. Ik heb ze leeren waardeeren in Italië, waar ze aan groote, wilde struiken groeien. Ze zien er het fraaist uit, wanneer ze zich om steenbrokken en ruïnes slingeren. Ochzeide de gravin lang zaam en bedaard, terwijl zij zich tot Freia wendde: Herinnert gij u nog- het gesprek dat wij heden morgen over de bloemen hadden Maar Freia zag de gravin niet aan en wilde haar niet antwoorden. VIII. De generaal had voor het geheele gezelschap een tochtje naar Lin- genfeld gearrangeerd. De Staats-Courant bevat het Kon. Besluit, waarbij de tegenwoor dige vergaderiDg van de Sta ten- Generaal zal worden gesloten op Vrijdag 14 Sept. des namiddags te drie ure. De minister van Binnen- landsche Zaken wordt gemachtigd zich op dat tijdstip te hegeven naai de Vergadering der Staten Generaal, ten einde in vereenigde zitting dei- beide Kamers de Vergadering in 's Konings naam te sluiten. Voorts is jhr. rar. F. J. J. Van Eysinga, lid van de Eerste Kamer, benoemd tot voorzitter die*- Kamer, gedurende de Vergadering, die zal aanvangen op den derden Maandag van September 1883. Blijkens eene nadere in de Staats-Co'urant verschenen opgave der samenstelling van de commissie voor de ramp in Nederlandsch-Indie, is daaraan nog als lid toegevoegd mr. J. W. Van Lansberge, oud-gou- vernenr-generaal van Nederlandsch- Indie, te Brummen. Blijkens telegram van den waarnemenden agent en consul-ge neraal der Nederlanden te Alexandrie is door hem van de Indische regee ring het telegraphisch bericht ont vangen, dat de cholera-epidemie te Samalanga'( (Atjell) een einde heeft genomen. Generaal Verspyck, die namens Z. M. den Koning aan den Koning der Belgen de gelukwenschen is gaan aanbieden ter gelegenheid van de bevalling der Kroonprinses van Oostenrijk-Hongarije, tweede doch ter van koning Leopold, is Woens dagmiddag met het gewone cere monieel door den Belgischen Koning, in het paleis te Brussel ontvangen. Te zijner eere was er dien avond diner ten Hove. De Indèpendance Beigewaaraan de N. R. Cr. dit ontleent, meldt Ik geloof, dat de heer von Loneck gezegd heeft, dat gelukkige stemmen en vroolijk lachen in staat zouden zijn om het spook te ver drijven. De gravin beloofde dat zij haar best wilde doen om het gezelschap vroolijk en opgeruimd te maken. Zij wilde na het ontbijt heen rijden, het geheele landschap bezien en des avonds weer terug keeren. Loneck was alles behalve op zijn gemak; hij vreesde, dat hij niet in staat zou zijn, het gezelschap vol doende te onderhouden. Het is voor mij geheel nieuw bezoeken te ontvangen, zeide hij tot Freia. Dë gezondheid mijner moeder was in Italië zoo zwak, dat wij nooit vrienden ontvangen kon den. Ik ben er van overtuigd, dat wij ons allen zeer wel zullen ge voelen, zeide Freia. Ik verlang er zeer naar Lingenfeld te zien,

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1