Rusland is ook niet zoo geïsoleerd als sommigen meenen, want aan eene «welwillende houding» van Belgie, Denemarken en Nederland, «die van Rusland niets hebben te vreezen, terwijl Duitschland hun velerlei grond tot ernstige bezorgd heid geeft,» valt niet te twijfelen. Te Irkrejewo, in het gouverne- mement Pnltawa hebben bij gele genheid der jaarmarkt de Joden wedermishandelingen moeten lijden. Hunne kramen werden vernield en geplunderd. De militaire macht heeft de orde hersteld. NOORD-AMERlKA. O'Donovan Rossa sprak Dinsdag te New-York in een meeting van dynamietmannen. Hij vertelde o. a., dat hij niet geloofde, dat de Ameri- kaansche Ieren een traan zouden j vergieten, als de geheele Engelsche natie in de zee geworpen werd. Het j dynamiet moet de overwinning "be— halen. De Engelschen zullen het; vinden, waar zij het in 't geheel 1 niet vermoeden. Deze en andere j speeches werden met daverend ap-1 plaus begroet. CHINA. In het noorden van Yunnan is onder de bevolking een strooibiljet verspreid van den volgenden inhoud: «De Europeanen behooren niet tot het menschelijk geslacht: zij stam men af van apen en ganzen; hun uiterlijk is als dat van een aap; hun hart als van een duiveldaar om worden zij koeï tsee (Europee- sclie duivels) genoemd. Deze wilden vereeren noch den hemel, noch de aarde: zij eeren hunne ouders niet en hebben geen eerbied voor hun voorgeslacht. Bovendien kennen zij niet de heiligheid der familiebanden. Een ware kudde van honden en zwijnen, spreken zij altijd van ge lijkheid zij hebben geen denkbeeld van eene maatschappelijke hiërarchie en kennen geen onderscheid tusschen vader en zoon. Die befaamde En gelschen wat zijn zij Een kleine stam, beperkt tot een hoek van de zee, op een eiland, niet grooter dan een hand. Hun souverein moge een man of een vrouw zijn, de helft zijner onderdanen zijn menschen, de helft diefen. Gij zegt: «maar als dit ras zoo wild is, hoe kan het dan stoomschepen maken en spoor wegen en horlogies, die wij, zonen van het hemelsche rijk, niet kunnen maken?» Domkoppen! weet gij niet dat deze Europeanen, die in ons land komen, voorgevende godsdienst te prediken, de oogen en de her senen der stervenden stelen en het bloed onzer kinderen aftappen? Met die oogen, die hersenen en dat bloed maken zij pillen, die zij in hun eigen land verkoopen en zoo worden zij bekwaam, om al die dingen te maken. Alleen zij, die van onze Chineesche substantie hebben ge geten, kunnen de ontdekkingen doen op welke zij zoo ijdel zijn. Maar herinnert u, wat onze heilige boeken zeggen: «De trotsche vijand zal zekerlijk worden overwonnen.» Hun grootste vertrouwen stellen zij in hunne stoomschepen. Met deze heb ben zij menigmaal den Geest van de zee gehoond. Laat mij begaan en ik zweer u, dat ik hen tot den laatsten zal verdelgen, zoodat geen een naar zijn land terugkeert. Indien de Keizer slechts eenige regimenten tegen hen wilde zendenAls zij niet voldoende zijn, laat dan alle legers van het rijk worden gezon- Hoe denkt gij daarover, Freia? Ik geloof, dat hij er zeer ver heugd over zal zijn. - Denkt gij vroeg de gravin, terwijl zij alle moeite deed om zoo bedaard mogelijk te schijnen. Dan zal ik hem vragen. Zij dacht, het zou wel het beste zijn, om Freia nu alleen te laten. Ik heb eenige brieven te schrij ven, kind en me dunkt, dat het *'t beste is, dit maar voor 't ontbijtte doen. Ik meende ook verliefd geweest te zijn als meisje, zeide zij in zich zelf, maar dat was kinder spel. Ik heb altijd gezegd, dat eene te groote liefde verschrikkelijk is en zoo is het ook. Zij zou daarvan nog meer over tuigd geworden zijn, indien zij Freia gezien had. nadat zij haar «alleen had gelaten. Zij boog haar lief hoofdje op de borst, tranen vloeiden over La re wangen en hare bevende lippen den. Moge de fortuin wisselvallig zijn, ons geduld zal haar afmatten en wij zullen overwinnen. Gij zegt nog: «Maar als zij zoo gevaarlijk zijn. waarom dulden dan onze man darijnen, dat zij in ons land wonen?» Luistert! Onze mandarijnen dulden slechts een kwaad, dat zij niet kun nen verhelpen, maar in den grond van hun hart dulden zij het morrend. Kort geleden naar het hof gaande, had ik gelegenheid een hoog per- sonaadje te spreken, die ronduit zeide, dat men slechts op een gele genheid wachtte, om die pest uit te roeien. En inderdaad het is niet zoo moeielijk. De echte Europeesche barbaren, die over het rijk zijn ver spreid, zijn slechts weinigede over- groote meerderheid bestaat uit onechte barbaren, belijders van hun godsdienst. Nu is het geheele rijk verdeeld in provinciën, de provinciën in districten, ieder met een bevel hebber der militie. Welnu, laat iedere provincie, ieder district, onder aanvoering van den bevelhebber, de barbaren aanvallen. Als zij pogen weerstand te bieden, laat dan het alarmsignaal klinken, opdat alle provinciën, alle districten als een man opstaan: laat mandarijnen en onderdanen zich vereenigen, opdat deze barbaren eindelijk ondervinden dat zij niet straffeloos de toorn van een geheel rijk kunnen trotseeren,» BI\\E\LA\I). Haarlem, 8 September 1883. De Koning en de Koningin kwa men gisterenmorgen om ruim tien uur per extra-trein van den Rijn spoorweg te Amsterdam aan en reden in gezelschap van den heer van Tienhoven naar het terrein der tentoonstelling, waar zii door me vrouw van Tienhoven en eenige leden der Hollandsche commissie, n.l. de heeren Wolterbeek en Mes- ritz, benevens door den algemeenen voorzitter, den heer D. Cordes, wer den ontvangen. Het vorstelijk echt paar trad door een zij-ingang in de Nederlandsche afdeeling, waar den heer E. Agostini, den commissaris- generaal, de eer te beurt viel, aan Z. M. te worden voorgesteld. Tot half een namen HH. MM. drie zalen van de Nederlandsche afdeeling in oogenschouw, hetgeen in de beste orde geschiedde, dank zij den maatregelen der politie voor de circulatie, dank het publiek, dat op eerbiedigen afstand bleef, en der houding onzer mineurs, onder bevel van den 1ste luitenant A. E. Van Brucken Fock. 't Is niet doenlijk een volledig verslag te geven, van dit, voor de intijds gewaarschuwde Nederland sche exposanten of hunne vertegen woordigers zoo opmerkelijke bezoek. We zouden bijna geheel den cata logus der Nederlandsche afdeeling moeten afdrukken, om aan te stip pen waar HH. MM. zich ophielden. Haast overal, waar een ingenieur of vertegenwoordiger bij het tentoon gestelde tegenwoordig was, hielden de Koning en de Koningin op, met niet verflauwende belangstelling in lichtingen vragende.Van velen vroeg de Koning adreskaarten, en zoowel de pijpjes van Goedewaagen, uit Gouda, als de chocolade van Van Houten, het poppenwiegje van D« Ridder en de medaille van A. J. De Vries werden minzaam door HII. fluisterden een gebed. In haar geluk had zij zelf de opofferende Hilda vergeten. IX. De graaf was met zijne echtge- noote en hare gasten op Eggenberg aangekomen. Freia was geheel vrijzij behoefde nu niet langer de groote huishouding te besturen, zoo als te Alt linden en evenmin behoefde zij zich om het onderhoud der gas ten te bekommeren. Den geheelen dag had zij tot hare beschikking: zij kon doen wat zij goedvond. Het slot Eggenberg was een zeer oud gebouw, dat voor een paar hon derd jaar een beroemd klooster was. Het oude huis werd iu een modern gebouw met fraaie vertrekken ver anderd, maar toch altijd bleef het om zijnen ouderdom en bouwtrant een merkwaardig gebouw. Daar kwam nog bij, dat het niet ver van zee af lag. Van uit de vensters, van MM. ten geschenke aangenomen. Ook nam de Koningin met belang stelling eenige rozen aan van de meisjes, die albums van Amsterdam en bloemen verkoopen ten voordeele van de weduwen en weezen te Mod dergat- Zeer tevreden betuigden zoowel de Koning als de Koningin her haaldelijk hunne ingenomenheid met hetgeen zij nu en détail hadden ge zien. Bijzonder lang vertoefde de Koning bij de zinkinzending van den heer Hamburger te Utrecht en bij de meubelinzending van de firma i Jansen, terwijl de tachtigjarige heer Hohwu de eer genoot FIH. MM. een uitvoerige uiteenzetting te mo gen geven van het door hem ten- toongestelde. Ook onderhield de Ivo- j ning zich lang'durig met prof. Von Baumhauer, met den Franschen consul-generaal, en namen de hooge i bezoekers met veel belangstelling de inzending-van 't Blinden-instituut in oogenschouw. Zeer trokken de, verschillende muurtegels, de aan dacht van het vorstelijk echtpaar, benevens de kunstledematen van de heeren Linden te Rotterdam en Schmeink te Amsterdam. Op speciaal verlangen van de Koningin werd bij de firma Bleesing een adreskaart gevraagd, terwijl de heer Simonis uit Den Haag de in richting zijner verplegingstoestellen voor HH. MM. verduidelijkte. We zoudeu echter zoodoende ons laten misleiden, in bijzonderheden af te dalen over dit vorstelijk be zoek, dat niet minder voldoening gaf aan de inzenders, dan genoegen aan de vorstelijke personen. In gezelschap van den kroonprins en de kroonprinses van Zweden, en den Spaanschen gezant aan ons hof, werd het déjeuner gebruikt in 's Ko- uings Paviljoen, waar de burgemees ter, mr. Van Tienhoven en de heer Cordes de eer genoten mee aan te zitten, alwaar aan Ilare Majesteit een fraaie bloemruiker werd aange boden door de exposanten Van der Meulen en C. Oossa, Met laatstge noemde onderhield Z. M. zich in de Italiaansche taal. Door de zorgen van den architect Ehrhardt was voor deze gelegenheid een nette toiletkamer in het Pavil joen ingericht. H. K. H. prinses Hendrik, die sedert eenigen tijd te Berchtesgaden vertoefde, is Donderdag van daar naar het jachtslot Glianickebij Pots dam, vertrokken. In het begin dei- volgende maand zal de prinses naar \s-Gravenhage terugkeeren. De burg-emeester van Amster dam is door Z. D. II. den vorst van Waldeck-P vrmout benoemd tot com mandeur in de Orde van Verdienste. In antwoord op het onlangs vermelde verzoek van A. A. Van Meurs te Breda, c. a., aan den mi nister van oorlog om wijziging der bestaande bepalingen omtrent het kerkgaan der kadetten aan de K M. A., in dier voege, dat het kerk gaan zal geschieden overeenkomstig het verlangen van ouders of voog den, verwijst de Minister naar het nieuwe reglement, waardoor z. i. aan het verlangen van adressanten wordt voldaan. Het artikel van het nieuwe reglement, waarhij het kerk gaan wordt geregeld, luidt als volgt: «De kadetten wonen op Zon- en feestdagen de godsdienstoefening van hunne gezindte bij, tenzij de ouders of voogden aan den gouverneur der Academie het uitdrukkelijk verlan gen te geven, dat hunne zonen of het terras, overal was de zee te zien. De gasten van den graaf waren volstrekt niet gebonden, zij hadden hunne volle vrijheid, en het was zeer prettig, dat iedereen kon doen wat hem behaagde. Erwin von Loneck en Freia, die beiden zeer veel van de zee hielden, waren dikwijls samen aan 't strand. Het harde, gele zand, de brnischende golven met het witte schuim, de prachtige zeelucht: dit alles bracht hen in verrukking. Dikwijls brachten zij er uren door en vermaakten zich met het woelen en schuimen van het onstuimige water. En terwijl de wind de bedriegelijke golven kuste, sloot het hart van het meisje zich nauwer en nauwer aan Erwin von Loneck aan. Zij zou minder voor den dood dan voor eene scheiding van hem gevreesd hebben. De avonden prachtig. Naast de woonkamer lagen vijf andere kamers. Het eene vertrek had eene deur pupillen van het bijwonen der gods dienstoefeningen worden vrijgesteld. Onlangs werd de Amsterdam- sche tentoonstelling bezocht door een aantal weezen uit Buren, be- hoorende tot de stichting van wijlen de oudste dochter van Willem den Zwijger. Die tocht werd bekostigd uit de uitgaanskas der weezen en ten voordeele van die kas nu is een- zeer net boekje verschenen Liet graafschap Burendoor J. AHeujf Az., bevattende een uitvoerige beschrijving van de vroegere be zitting-en der Oranjes met vijf af beeldingen van Buren's voormalige kasteel en het nog bestaande, fraaie weeshuis. Tegen toezending van f 0.30 (voor exemplaren op Holl. papier f 0.40) wordt het boekje door den vader van het Burenschc wees huis franco verzonden. De commissie voor het wel- dadigheidsfeest, hetwelk Zondag a.s. in het Park te Brussel gegeven zal worden door de Vereenig-ing voor huiszittende armen, heeft besloten, dat «met het oog- op de vreeselijke ramp waardoor Nederlandsch-Indië is geteisterd, de voor dit feest ver kregen inschrijvingen en ontvangsten gelijkelijk verdeeld zullen worden tusschen de slachtoffers van Ischia en van Java en Sumatra.» (Morgen Zondag) zal in de Hollandsche kerk te Londen een collecte worden gehouden voor den nood op Java. Zr. Ms. Gezant zal dien dag de godsdienstoefening hij wonen, en ten einde de collecte beter te doen slagen, wordt zij in de Lon- densche dagbladen aangekondigd. De Engelsche Regeering zoo schrijft men ons verder heeft, dadelijk na het onheil, aan de Ne derlandsche Regeeriug aangeboden twee schepen tot hare beschikking te stellen, ten einde een onderzoek naar den tegenwoordig-en toestand van Straat Soenda en omstreken in te stellen. Dit aanbod is slechts voor één schip aangenomen. UY. r. d. D.) Een hoogstbelangrijke kwestie doet zich in de provincie Groningen voor. De Stoomtrammaatschappij Qldambt is opgetreden als concur rent van den Staat, doordat zij ge legenheid geeft om door middel van «boodschapkaarten» berichten over te brengen. Deze kaarten verschillen in naam en vorm van de bekende briefkaarten, doch doen hier den- zelfden dienst. Verder geeft de Maat schappij gelegenheid brieven te ver voeren. En om 't snelle vervoer, èn vooral ook om goedkoopte maakt het publiek veelvuldig hiervan ge bruik eu als men in aanmerking neemt, dat de genoemde tram een traject doorloopt met meer dan 20,000 inwoners, dan ligt het voor de hand, dat der regeering een aan zienlijk nadeel wordt toegebracht. De postdirecteur te Scheemda en de brievengaarder te Mildwolda ver- meenen, dat de Trammaatschappij de duidelijke letter der postwet (art, 25) overtreedt; de administratie der posterijen is hetzelfde gevoelen toe gedaan, en nu is een aanklacht tegen haar ingediend. Neemt men in aan merking, dat er tal van tramdien sten in Nederland zijn, dan is het duidelijk, dat de afloop, dezer zaak èn voor de trams èn voor den Staat van 't hoogste gewicht is. Arnliem. Met den sneltrein van Utrecht kwam Donderdag mor gen aan het station een warm ge- loopen le en 2e klasse wagon aan. De rook en vlam waren reed. dui delijk zichtbaar, doch gelukkig nog niet in die mate, dat ongelukken daardoor werden veroorzaakt. De passagiers stapte terstond in een anderen wagen over. Alhier is Vrijdag onder het eerevoorzitterschap van den bur- germ. in de Buitensocieteit eene tentoonstelling van Floralia geopend, die dit jaar als bijzonder goed ge slaagd kan beschouwd worden. Nijmegen. Naar uit deze plaats wordt geschreven, worden door het bestuur van de Koninklijke linker Rheinische Eisenbahn te Keu len nog moeielijklieden opgeworpen, die den overgang van de spoorweg- lijn NijmegenKleef aan de Hol landsche IJzeren Spoorwegmaatschap pij vertragen. Lochem, (Molenpoort). Zon dag jl. 's avonds omstreeks 10 uur, werden de bewoners alhier op de been geroepen, op het hooreu van «help, help» door een onbekende stem, zonder dat men de plaats wist van waar die noodkreet opging. Na lang zoeken mocht het der politie eindelijk gelukken een vreem deling uit eene met water gevulde looikoop bij de schuur van den leer looier J. R. alhier te voorschiin te brengen, welke kuip zoo diep was, die hij er met den besten wil, zon der hulp niet uit zou hebben kunnen komen. Het bleek na onderzoek een inge zetene uit Borne te zijn, die aan een familiebetrekking te Deventer een bezoek gebracht, te Zutfen den trein gemist en zich daarna te voet naar Lochem hegeven had. Daar hij nie mand om een onderkomen lastig wilde vallen, besloot hij zich in een hoekje bij die schuur ter ruste te begeven. Hij was reeds 9 kuipen zonder ongelukken in duisternis ge passeerd, toen hij op zulk eene wijze met de laatste kuip kennis maakte, dat hij op zijn hulpgeroep nogslechts juist bijtijds van eeu gewissen dood werd gered. Nijkerk. De aanleg van een stoomtram van Ede naar Nijkerk zal waarschijnlijk afstuiten op de voorwaarde, door den Raad van deze gemeente gesteld, verbonden aan hare subsidie, dat de tramwagens niet op Zondag zullen rijden. Wordt die voorwaarde gehandhaafd een definitieve beslissing zal eerst den 15n dezer g-enomen worden dan zal vermoedelijk de lijn loopen van Ede over Voorthuizen en Putten naar Harderwijk. Putten heeft zich reeds bereid verklaard een subsidie te ver- leenen. Venloo. Yan de 52 leerlingen met. welke liet. nieuwe schooljaar R. H. B.-School alhier begon, heb ben een 35-tal leerlingen bedankt voor de Fransche les, welke door den heer Péan gegeven wordt. Dit staat in verband met het door dien leeraar in twijfel trekken van het bestaan van God, tegenover de leer lingen hen in 2n cursus. GEMENGD NIEUWS. De eerste vroum in een Nederland- schen gemeen teraad.... tevens de laatste Onder de velerlei curiositeiten, welke zoo nu en dan in de gemeenteraads vergadering te Wolfaartsdijk in Zee land plaats grijpen, is er in die van den 30n Aug. jl. een voorgevallen, welke de kroon op alles zet. Nadat naar eene vrije groene plaats van waar een voetpad met bosch om zoomd naar de zee geleidde. Indien de maan op de schuimende golven lichtte gaf dit een betooverend schoon gezicht. Dan werden gewoonlijk de lampen een weinig lager gedraa d, de vensters geopend en den heerlijke zeewind toegang verschaft. Op eenen avond scheen dt an zoo helder, dat de zee ais een - - oote i zilveren spiegel schitterde. We moesten toch wati ziek maken, zeide de gravit,. zich gemakkelijk in haren stoel vleiend. Lieve Freia, zoudt ge niet zoo goed willen zijn, om een lied voor ons te zingen. Yan buiten viel eene schaduw in de kamer. Het was Freia's schoone gestalte in een zwart zijden kleed gehuld. Zij ging naar de pianino. Zacht bewogen zich hare vingers over de ivoren toetsen ;h aar gevoelen straalde van haar gelaat, toen zij de hartstochtelijke woorden van het volgende lied zong. Zonnelicht, zonneschijn, Wil in mijn hartje zijn; Gelijk ceu vogelijn, Kent. het geen sniart, "Wijl het zijn leed vergeet, Wijl gij de miine heet, Wijl ik mij zalig weet, Aan uw warm hart.. Buiten in vfijj ca bosch, JiUicit in het zachte mos. 't Bloempje vergeet mij niet. Tot men het plukt-, Maar dan is 't ras verdord Slechts mijne liefde wordt, Of mij ook harte breekt, Mij nooit ontrukt. Als ik eens sterven moet, Geef mij tot afscheidsgroet Op mijnen bleeken mond. Den laatsten kus. Druk zacht mijn oogen toe. En roep mij blij te moê Dan een ffTot weerziens," toe. Tot wederzien! Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2