Oplage 10000 Ex No. 55. DE VLOEK DES VADERS, BUITENLAND. FEUILLETON. De vloek des Vaders. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkeruitgevers: BOM AKS CoM te Haarlem* ADVERTENTIËN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Iloofdngc-ntca voor liet BuitenlandCompagnie Générale de Pubiicité Etirangfere G. L. D AUBE Co, JOHn. F. JONES, Sucr., Parijs. 3Ibis, Faubourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, 8.17, 9.—, 9.83, 11.15, 11.44'*, 11.56, 1.8, 2.40*, 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42, 7.13, 7.39*, S.41, 9,36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53*, 8.37,9.11,10.16, 12.17*, 12.4G, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30* 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.-, 7.30* 8.10, 8.40, 9.35, 9.49,11.5,11.55*, 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30, 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.—, 11.—, ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, S.10, 9.10.10.20* 11.5, 3.25*, 2.30, 3.35,5.10.6.20*, 7.—, 7.55, 8.50, 9.45*. De vertrekuren zijn berekend van de De-lftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7.27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar, 4.57, S.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 6.34, 7.2S, 8.39,10.18,11.32, 12.19, 1.32, 3.19, 4.15, 5.5, 5.40, 6.42, S.3, 10.13. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.46, 8.34, 9.6, 10.48, 12.41, 2.15, 3.46, 4.7, 4.37, 6.7 7.13, 9.12, 10.1, 11.—. Ome Abonné's en zij, die het in den loop van dit jaar worden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levanti: Uit het Hoogduitsch vertaald. GROOT-BRITTANNIE. Onder de Ieren te Londen heersckt in den laatsten tijd eene koortsach tige beweging en de politie houdt de geheime vereenigingen in de ge wone plaatsen van bijeenkomst der Ieren, scherp in het oog. Men spreekt van eene poging om O'Donnell, den moordenaar van Carey, te bevrijden, als hij in Engeland komt, maar de autoriteiten hechten er geen gewicht aan; zij gelooven, dat dit gerucht door de vereenigingen is uitgestrooid om geld te krijgen, welk doel ook zou zijn bereikt. In de laatste dagen zijn de dagbladen vol bijzonderheden om trent een reeks moorden en gruwe len. De ergste is echter die, gepleegd door vijf jongens van 12 tot 14 jaar, die een arm knaapje van vier jaar oud, als een practical jokein een brouwerij hij Londen, in een grooten ketel met kokend water wierpen. Een uur later stierf het kind onder ontzettende pijnen. De ellendig-e jon gens verklaarden hem alleen een schrik te hebben willen geven. Men kan zich zulk eene ruwheid en wreedheid niet voorstellen en het feit schijnt ongeloofelijk en is toch waar. Naar het Hoogduitsch VAN Ft. 1BYANTI. 16) Dat was dus haar lot aange beden, schoon, vereerd en on gelukkig. Dat was dus de liefde, die hij nooit had begrepen. Hoe diep en sterk moest wel niet het gevoel zijn, dat een mensch zoo ellendig kon maken. Hij vergat zijn politiek nieuws, dat hem straks nóg zoo hijzonder interesseerde, hij had nu Freia's geheim ontdekt: zij be minde den jongen eigenaar van Lo- neck en hij beminde haar niet. Arm, arm kind, zeide de generaal in zich zelf. Hoe on gelukkige gevoelde zij zich. Nu, het Andere jongens hebben zich op heter wijze onderscheiden. Vrijdagavond 11. zag mevrouw Cummings, wonende in No. 77 Grove Lane te Londen, dat een inbreker, staande op een hoogen ladder, bezig was met een breekijzer in zijn hand, een der vensters van de tweede ver dieping te openen. Het was kwart voor tienen 's avonds, zoodat er nog menschen op straat waren. Zij opende een ander venster en riep om hulp. De inbreker liet zicb langs den lad der glijden en nam de vlucht. Acht jong'ens, die uit een avondschool kwamen, zetten hem achterna, en omsingelden hem, met stokken en riemen op hem los beukende. Hij sloeg een hunner tegen den grond en snelde weder heen. Toen hij zag dat ze het nog niet opgaven, wierp hij zijn zwaar, gepunt breekijzer in hun midden, doch niemand werd geraakt. Twee der jongens, die het snelst liepen, sloegen hem zoo in het gelaat, dat het bloed er langs liep. De inbreker trok zijn mes, doch de jongens waren hem te vlug af. Ten laatste vluchtte hij in den tuin van een huis, welks eigenaar het ijzeren hek sloot en weigerde de ademlooze jongens toe te laten. Ter wijl hij hun eene boetpredikatie hield over het verkeerde om met hen allen één man na te zetten, zonder te luisteren naar hun verklaringen dat het een misdadiger was, klom de inbreker over een muur en ont kwam dus. De politieagenten, die nu kwamen aanloopen vonden hem niet, en ver- wenschten op hartige wijze dephi- lantropie van den heksluiter, die niet luisterde eer hij begon te preeken. FRANKRIJK. De polemiek die tegenwoordig tusschen sommige Fransche is wel te begrijpen, dat zij hem bemint, hij is een knappe, jonge man met een schitterend vooruitzicht, het verwondert mij alleen maar, dat hij haar niet bemint. Maar er moet iets gebeuren. Het is toch treurig voor een jong meisje, als zij geene moeder meer heeft. Indien mijne arme zuster nog leefde, dan zou die dadelijk wel weten wat er gebeuren moest. Zijn hart was bezwaard. Hij had gemeend, dat Freia gelukkig was en moest nu onverwachts van het tegendeel overtuigd worden. Toen hij haar later aan 't ontbijt ontmoette en geene verandering op haar gelaat bemerkte, was hij geheel verbaasd. Geen spoor van smart was op haar gezicht te zien. Wel zag zij er iets koeler en trotscher uit dan gewoon lijk, maar van liefdessmart was geen spoor te ontdekken. Wie begrijpt de vrouwen! zeide de generaal hoofdschuddend. Italiaansche bladen wordt gevoerd, heeft ook hare komieke zijde. Met gewone overdrijving had Rochefort den Italianen verweten, dat zij op hetzelde oogenblik, dat Frankrijk hun vele millioenen voor de slacht offers van lschia zond, den schimp der Nordd. Allg. Ztg. toejuichen. «Zij nemen onze millioenen aan en steken hun tong tegen ons uit.» Die millioenen maakten effect, of schoon nog slechts 200.000 fres. voor Lschia was bijeengebracht. Maar Rochefort heeft zijn man gevonden. Een oud-Gai-ibaldiaan, AzhilleFaz- zari, telegrafeerde dadelijk aan den redacteur der Iiitransigeantdat hij bereid was al wat de Franschen hadden geschonken terug te zenden. De heer Fazzari is volstrekt niet met aardsche goederen gezegend, maar zijn aanbieding heeft daarom niet minder effect gemaakt. SPANJE. De Spaansche bladen maken mel ding van een gebeurtenis, die een eigenaardig licht werpt op de stem ming der bevolking. Een lansier van bet regiment Numancia, die den-lui tenant, welke bet regiment tot rebel lie bad. verleid, bad gedood, is te Al- veda, zijn geboortestad, vermoord. De lansier had voor zijn daad een rid derorde en een gratificatie gekregen, maar zijn vader ontzegde hem zijn huis en hij werd overal zoo onaan genaam bejegend, dat zijn kolonel hem ried een tijdlang met verlof te gaan. Hij begaf zicb naar zijn ge boorteplaats en daar vond men Woensdag zijn lijk met drie dolk steken doorboord. RUSLAND. Naar aanleiding van de hofrouw over den graaf van Chambord schrijft de St Pet. Wjedomostieen Voor hem waren ze totaal onbe grijpelijk. X. De generaal wist volstrekt niet, wat hij beginnen zou. Eerst wilde hij met de gravin er over spreken, die, naar zijne inzichten, een ver standige vrouw was, maar spoedig liet hij die gedachte varen. Eenige dagen sloeg hij zijne nicht nauw keurig gade. Hoe jammer, dat Erwin von Loneck Freia niet beminde. De beide fraaie en uitgebreide bezittin gen waren dan in eene hand ge komen en Erwins naam zou daarbij gewonnen hebben. Beiden waren jong, schoon en verstandig. Toen Freia op een' <ler volgende morgens binnen kwa ér zeer bleek en afgemat uit. vermoe delijk had zij den gebeden nacht niet geslapen. Dat maakte den ge neraal zeer ongerust; hij wilde een. wandelritje met haar maken. Zij regeeringsorgaan: «Of dit den ad vocaten, die Frankrijk regeeren aan genaam of onaangenaam zal zijn? Iedere uitdrukking van sympathie van ons hof voor de Fransche ko ningsfamilie kan hij ons niet anders dan instemming vinden. De door Duitschland ondersteunde Fransche republiek heeft Frankrijks aanzien ondermijnd, het tot eene mogend heid van den tweeden rang gemaakt, hetgeen alles volkomen aan Bis- mareks bedoelingen beantwoordt. De republikeinsche regeering heeft zich tegenover Rusland eenigermate wantrouwend of vijandig getoond. Het wordt tijd, dat ook wij het masker afnemen. Het herstel der monarchie in Frankrijk is geheel en onvoorwaardelijk in het belang van Rusland. Een sterk Frankrijk zal ons een vriend, en een monar chaal Frankrijk ook een natuurlijk bondgenoot zijn. In Frankrijk zelf is in de vaderlandslievende klassen der bevolking de haat tegen de re publiek zoo groot, dat bij eene ge schikte ondersteuning een omkeer daar te lande ongetwijfeld zal plaats hebben.» NOORD-AMERlKA. Een uitspraak van den rechter Nelson te Boston heeft de Chineezen- questie weder aan de orde gesteld. Een Chineesch arbeider. Ah Shong genaamd, landde eenigen tijd ge leden in Boston en vond er werk als timmerman. Op grond der wet van 6 Mei 1882 werd hij aangeklaagd en er werd geëischt, dat hij van het grondgebied der Unie zou worden verwijderd. Nu bleek het echter, dat Ah Shong te Hongkong was ge boren, nadat het aan Engeland was afgestaan (1842). Op een Engelsch onderdaan nu is de wet van 1882 niet toepasselijk, die altijd van bedankte er voor en zeide, dat zij niet wel was. De gravin ontmoette hem, toen hij in het park op en neer ging. Gij ziet er zeer neerslachtig uit, mijn waarde generaal, zeide zij, mag ik zoo vrij zijn u te vragen, waarmede gij u in gedach ten bezig houdt? Ik ben bezig, over dingen na te denken, waarvan ik zelf het al lerminste verstand heb, gaf bij ten antwoord. Het schijnt dat ik, in weerwil van eene jarenlange ondervinding, weinig verstand van 't leven heb. Zeg mij eens, mevrouw de gravin, is het wel ooit. voorge komen, dat meisjes door liefdessmart zijn gestorven? De gravin zag hem verbaasd aan. Zou hij dan toch het geheim ont dekt hebben? Ja, antwoordde zij, me nigmaal sterven zij door teleurge stelde liefde, maar dit zijn in den Chineesche arbeiders (chinese labou rers) spreekt. Rechter Nelson heeft dan ook beslist, dat Ah Shong het recht heeft, zich in de Vereenigde Staten te vestigen. Dit is van belang, want er wonen in Hongkong on geveer 100,000 Chineezen, van welke een groot gedeelte naar Amerika pleegt te gaan, Waarschijnlijk zal van de uitspraak van rechter Nelson in hooger beroep worden gekomen. Haarlem, 11 September 1883. Met genoegen vernemen wij dat de oprichting van een Centraal- Bureau der Nederlandsche Bel-tele- phoon-Maatschappij hier ter stede, met goed gevolg zal worden be kroond. Onder diegenen die zich reeds hebben aangesloten komen de uiteenloopendste bedrijven voor zooals :de Melkinrichting, de Gasfa briek, Hotels, Drukkerijen, Bloemis ten. Grutters en kruideniers. Een Confiseur en een Poelier, Financieele instellingen en verscheidene particu lieren. Zoo het aantal aansluitingen nog eeniger mate toeneemt, meenen wij te kunnen verwachten dat de Maat schappij tot de uitvoering barer concessie zal overgaan. Het is wel van belang dat zij, die zich toch eenmaal zouden willen aansluiten, het nu doen, daar zij dan in onmiddelijke aansluiting met Amsterdam komen, terwijl dit voor latere abonné's der Maatschappij moeielijk zou vallen, een ieder abonneere zich dus spoedig. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, heeft zich bij adres gewend tot den Minister van "W ater- staat enz., met verzoek dat door regel zeer afwijkende naturen. Zijn gezicht vroolijkte een weinig op. Me dunkt, dan zal het toch hij verstandige naturen niet voor komen? Neen, zeide zij dat zou de laatste gedachte zijn van een verstandig meisje. Hij haalde verlicht adem. En toch denkt gij, dat er soms meisjes zijn, die door eene onge lukkige liefde sterven? Ja, dat geloof ik. Als de meisjes zich allerlei luchtkasteelen bouwen en hartstochtelijk beminnen dan worden zij zwaarmoedig en... Het schijnt mij toe, dat zulk eene liefde meer zorgen dan vreugde veroorzaakt, merkte de generaal aan. Ik ben ook van die meening, zeide de gravin. Daarop ging zij weg", zij wilde er niet gaarne ver der over spreken, het scheen haar

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1