ZE. de noodige maatregelen worden genomen tegen het dezer dagen uitgevaardigd verbod van invoer van Bloembollen uit Nederland in Duitschland. Zij verzoekt zoo spoe dig mogelijk de noodige maatregelen te nemen tot aansluiting van Neder land aan de Bernsche conventie, waardoor zoodanig verbod in het vervolg zou voorkomen worden. Eergisteren overleed den alhier zoo bekenden heer mr. H. H. baron Rüell, die gedurende de jaren 1860 tot 1870 het ambt van Commissaris des Konings in de provincie Noord- Holland bekleedde. Naar men wil zal zijn lijk Woens dag op de begraafplaats onder Schoten worden ter aarde besteld. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvan gen is een aan het postkantoor te Rotterdam ingeschreven postwissel, groot f 11.25, door N. N. wegens te weinig betaalde successierechten ingezonden. Onder de nieuwe belasting plannen van deze Regeering behoort, naar het Vaderland verneemt, ook een verhooging van de belasting' op het gedistilleerd. De Minister van Financiën zal, naar dat blad meldt, nu de beboette aan versterking van de middelen al dringender en dringender wordt, naast de nieuwe belastingplannen, ook maatregelen nemen om andere bronnen van inkomst ruimer te doen vloeien. Zoo zouden de inkomsten uit de staatsloterij vermeerderd wor den door beperking der veel te groote voordeden van den tusschen- handel. De kroonprins en de kroon prinses van Zweden zijn Zondag' te ruim 12 uur per extra-trein te Wage- ningen aangekomen. Z.M. de Koning was al vroegtijdig met vierspan aan het station, om de vorstelijke bezoe kers te verwelkomen en te begelei den naar «Oranje Nassau.» Als altijd bij bezoek van hooge gasten waren de burgemeester van Wageningen en andere autoriteiten en een zeer talrijk publiek aan het station aan wezig. Te 4 uur zijn de vorstelijke bezoekers vertrokken onder geleide van H. M. de Koningin. Prins Roland Bonaparte heeft in de Indische afdeeling der Ten toonstelling, de Atjehsche woning aangekocht, die naar het park zijner villa te St. Cloud zal worden ge bracht. Tot bestrijding van de onkosten der Pool-expeditie is tot 7 September gepubliceerd aan ontvangen giften en toezeggingen, f 75,545.035. Om volledig te kunnen voldoen aan de verplichtingen, die zijn aangegaan tot opsporing van de expeditie, kan een bedrag noodig zijn van een kleine honderd duizend gulden. Er blijft dus nog veel te geven over. De heer Gamél, uit Kopen hagen, die steeds zoo onvermoeid in ons belang werkzaam was, en wiens schip, de Dymphna, zeker veel heeft toegebracht tot bewaring en beveiliging der poolreizigers ge durende den tijd dat de Varna niet meer vertrouwbaar en eindelijk toen zij verdwenen was, seinde Zondag den heer Volck het volgende: «Gelieve den heer Snellen met de geheele expeditie uit te noodigen, mijn gast te willen wezen gedurende het verblijf in Kopenhagen.» Naar het Dagbl. verneemt, ongepast, dat zij zamen over een geheim spraken, dat ze beiden »nt- dekt hadden. De generaal werd steeds meer en meer [ongerust. Onophoudelijk moest hij aan zijne nicht denken, zooveel mogelijk hield hij haar in betoog. Waren hare oogen helder en hare lippen rood, dan was hij tevreden, maar wanneer zij een weinig onge steld of slechts niet te goed gehu meurd was dan gevoelde hij zich ongelukkig. Nu eerst ontdekte hij, hoe lief hij haar had. Dat hij met al zijnen rijkdom niet in staat was den wensen baars levens te vervul len, maakte hem wanhopig. Wat zou hij toch voor haar doen? Dat Loneek Freia hoogachtte, daarvan was hij overtuigd, altijd was hij vroolijk en opgeruimd in haar ge zelschap, hij zocht zelfs haren om gang, waarom beminde hij haar dan niet? Op zekeren morgen spookte hem heeft jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland het hem gedaan aan bod, om benoemd te worden tot Staatsprocureur in de Transvaalsche Republiek, niet aangenomen. De officieele lijst der bekro ningen van de jury der tentoonstelling zal op 15 Sept. e. k. verschijnen. De tot dusverre medegedeelde lijsten zijn onjuist en zonder degelijken grondslag-. De voorzitter der jury, jhr. C. Hartsen, heeft aan de Red. der Officieele Ct. verzocht, te waarschu wen tegen opgaven of lijsten, welke aan de officieele lijst voorafgaan. Aan Vindépendance Beige wordt uit Amsterdam getelegrapheerd, dat Z. M. de Koning, bij Hoogstdeszelfs bezoek aan de Tentoonstelling den heer Tasson, adminstrateur der Bel- g-ische afdeeling, aansprekende, ge zegd heeft: «Het heeft mij zeer groot genoegen gedaan uw Koning te Spa te ontmoeten en hoop Hem weldra terug te zien.» Eenige inzenders hebben, naar het Ildbl. meldt, het voornemen om met het einde dezer maand, met hun goederen de Tentoonstelling te verlaten, ten einde tijdig deel 'te kunnen nemen aan de Tentoonstel ling te Nizza of te Calcutta. Die Tentoonstelling blijft tot 15 October a.s. geopend. Er is zelfs sprake van eene verlenging tot den olen dier maand. Amsterdam. Met goedkeu ring der commissie ter inzameling van gelden voor de slachtoffers op Java, heeft de kiosk-onderneming het loffelijk besluit genomen om weer bussen aan hare kiosken te plaatsen. Menigeen, die ten onrechte schroomt eene kleine bijdrage in te zenden, j heeft thans gelegenheid opgemak- kelijke wijze zijne gift, ter bestem der plaatse te krijgen. Heden namiddag te 3 uur is het congres over handel, nijverheid en scheepvaart in het gebouw der «Vrije Gemeente» geopend, met een toespraak van prof. Asser, den voor zitter der regeling's-commissie. De toegang tot deze bijeenkomst is voor alle belangstellenden vrij. De Italiaansche regeering is op het congres vertegenwoordigd door den commandant Montfort. Beemster. Twee meisjes, waarvan de een 7 en de andere 3 jaar telt, speelden voor hun huis, toen het kind van 3 jaar het onge luk had in het water te vallen; zonder bedenken sprong haar zusje haar na, en wist haar hoofdje zoo lang boven water te houden, totdat voorbijgangers haar hielpen. Hoorn. 1 Ter inzameling van giften voor den ramp in Ned.-Indië hebben de leden van de Gemeen teraad alhier zich tot een commissie gevormd. De feesten der «Vereeniging voor Volksvermaken» zijn uitmuntend geslaagd, niettegenstaande het den geheelen dag regende. Tot aller genoegen hield de regen zich 's avonds van 11 tot 12 uur schuil, zoodat men ook volop van het vuurwerk kou genieten, Sinds 27 Aug. hebben zich alhier twee gevallen van pokken voorge-| daan. Tessel. Een belangrijke zaak zal hier eerstdaags tot stand komen. De vuurtoren Eterland zal telepho- nisch met het telegraafkantoor te Tessel verbonden worden. Bij stran- dingen, enz., zal deze verbinding* de gedachte door het hoofd, dat Loneck indien hij wist hoe de zaak stond, aanzoek om Freia's hand zou. doen. Ik sprak vroeger ook veel met mijne overleden vronw, toen de j majoor mij opmerkzaam maakte en mij zeide dat zij niet rneer gelukkig zou kunnen zijn, als ik haar niet huwde. Misschien wilde het toeval dat Loneck hem in dit opzicht ge leek. Hij kwam tot de conclusie, dat hij als pleegvader en oom de aangewezen persoon was, om over, deze gevoelige zaak te spreken. Eene ernstige gelegenheid bood zich reeds binnen eenige dagen aan. Op eene wandeling haalde hij Lo neck in, die onder de boomen liep en eene sigaar rookte. De generaal was geheel van streek, want hij wist hoeveel er van het gesprek, afhing, dat hij nu houden zou. Eerst j werd er over allerlei onverschillige zaken gesproken, langzamerhand wist hij het gesprek eene andere i belangrijke diensten kunnen be wijzen. Rotterdam. Gisterenmorgen circa 11 uur is eene lOjarige dienst bode uit het raam der eerste ver dieping van een pand aan de Glas haven gevallen, waardoor zij ernstig is bezeerd. Zij is naar het ziekenhuis vervoerd. Poeldijk. Verheugt zich een ieder in het Westland sedert eenige maanden over het bezit van den stoomtram, thans rijzen er van alle kanten klachten op over de slechte correspondentie, die veroorzaakt wordt, doordat de locomotieven die de Maatschappij aangeschaft heeft, dikwijls defect zijn. Het is geene zeldzaamheid, dat men onderweg moet uitstappen, om dat er het een of ander aan de ma chine hapert. Dat men bij zulk een toestand niet kan rekenen op aansluiting met het Hollalidsche Spoor of met het llijnspoor in den Haag, spreekt van zeif. Zaterdag 8 September bijvoorbeeld, vertrok de tram, die om 9 uur Den Haag verlaten moest, eerst om 11 uur. j Het is te hopen, dat hierin spoe- I dig verandering komt. Montfoort.Lag de steenbak kerij De Vlijt reeds den geheelen zomer stil, en zag men aardappelen groeien waar anders de steenen ge droogd worden, bij het inhuren van het werkvolk, wat hier geregeld met kermistijd plaats vindt, heeft ook de eigenaar van De Nijverheid zijn volk gedaan gegeven. De voorraad steenen toch is zoo groot, dat aan de fabri cage van nieuwe niet behoeft gedacht te worden. Reenen. Alhier hoorde men in den laatsten tijd nogal eens kla gen over het gewicht van het brood. De politie stelde een onderzoek in, waaruit bleek, dat twee bakkers te zamen 22 brooden ten verkoop, in voorraad hadden, die het bij de ge meente-verordening bepaalde ge wicht niet hielden. De boete voor elk brood bedraagt minstens ƒ3. Tiel. Alhier heeft eene circu- leerende lijst ten behoeve der Varna ƒ223 opgebracht. Huissen. Onze steenfabrikan- ten hebben dezen zomer zeer voor spoedig gewerkt en zooveel steenen gemaakt, dat de plaats ontbreekt om die te bergen welke nog op den oven wachten, waarom het werk nu reeds grootendeels gestaakt is. Meppel. Alhier heeft Donder dagnacht een brutale diefstal plaats gehad. Door het openbreken van een raam, is men het kantoor van den sectie-ingenieur der exploitatie-maat schappij binnengedrongen en heeft men uit een lessenaar een som van ruim ƒ300 ontvreemd. Dader of daders zijn nog onbekend. Vrijdagnamiddag omstreeks 41/3 uur trok uit zuidwestelijke richting een windhoos over deze stad, die in een oogenblik vrij wat schade aan richtte, gelukkig, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Ilier en daar werd een gat in de daken ge slagen, pannen werden einden ver weggeslingerd, glasruiten verbrij zeld, enz. enz., ja zelfs werd, naar men zegt, een kalf, van 't eene land in 't andere overgeplaatst. GEMENGD NIEUWS. Een afgebeten menschenoor, be hoort niet tot de alledaagsche voor werpen, en toch werd er in St. Petersburg den 22sten Aug. ijverig door eenige lieden naar gezocht. Daags te voren had er tussclien eenige timmerlieden een gevecht plaats ge had, dat daarmede eindigde dat een zekere Alex. Petrow zijn landsman Artemi Iwanow, een oor afbeet en het op den grond spuwde. Toen de vechtenden naar 't politie-bureau gebracht waren, verlangde Iwanow dringend zijn eigendom terug, doch ontving 's morgens daarop de troos tende mededeeling dat het nog te donker was om er naar te zoeken, 's Maandags-morgens vond het hoofd der politie het «corpus delicti» en deed het in zijne portefeuille, om het bij de acten te voegen. Wat een eer geschiedt Artemi's oorKijk eens, kijk eens, wie had dat ooit gedacht, het is in de portefeuille van den inspecteur terecht g-ekomen j zeiden de werklieden, die getuigen i van het voorval waren. Omtrent de aardscliuddingen, j die in den nacht van 5 dezer in de Pruisische Rijnprovincie hebben plaats gehad, wordt het volgende gemeld Te Buir (district Aken) te 2.25 I een schok, gepaard met een onder- aardsch gedruisch als van een rol lenden donderslag. Te Heerdt een paar minuten vroe ger hetzelfde verschijnsel; de schok was aldaar krachtiger, duurde 3 seconden. Tegen 3 uur een tweede en zwakkere schok. Te Dusseldorf, op hetzelfde oogen blik als te Heerdt, eene vrij sterke J schudding, waarbij in een huis een paar glazen op eene waschtafel tegen de lampetkan rinkelden. Te Walderheim twee schokken. De eerste, te 2.30, was vrij krachtig en duurde twee seconden. De andere volgde te 3 uur 3 min. en was veel zwakker. Te Bergheim twee schuddingen; de eerste, te 2.50, duurde ongeveer vijf seconden; de tweede, te 4 uur, hield ruim 3 seconden aan. Te Solingen is de' schok heviger geweest dan men uit het bericht van gisteren kon opmaken. Een aantal personen werden er door uit den slaap gewekt, daar er verschei dene huizen stonden te trillen en men in eenig'e zelfs de schilderijen aan den wand heen en weer zag schudden. Ook te Beurath en omliggende plaatsen werd te 2,35 een schok ge voeld, die te 4 uur door een lich teren schok werd gevolgd. Olifanten als brandweer. Kort na eene ochtendvoorstelling te Broek- ton, in Massachusetts zoo leest men in de Boston Herald ontstond ei' op het terrein van de kermis tenten brand in een gebouw van ééne verdieping, en binnen weinige oogenblikken sloeg-en de vlammen er aan alle zijden uit. Aan het bran dende gebouw grensden de paarden stallen van het circus, en in de on middellijke nabijheid daarvan was de menagerie van Adam Forepaugh. Bluschmiddelen waren niet op het i terrein aanwezig en groot was dus de alg-emeene ontsteltenis. Op dit hachelijk oogenblik kwam Forepaugh met zijn directeur Fuller op het tooneel van den brand, en zag met een oogopslag den staat van zaken, 't Was duidelijk dat als de paardenstallen niet omvergehaald werden, de groote tent eene prooi der vlammen zou worden. Terwijl iedereen zich te vergeefs beijverde om de stallen omver te halen, riep I Forepaugh zijn kleurling-assistent, l wending te geven en later dacht hij er nog dikwijls over na, welk een diplomatisch meesterstuk hij daar had geleverd. Hij begon over Ling'enfeld en zijne omg-eving te spreken. Gij zult eens voor uw schoon landhuis eene vrouw noodig heb ben, zeide hij. De jonge man lachte. Ja, da t geloof ik ook, zeide hij. Hebt gij reeds er aan gedacht dat het tijd wordt daar eens over na te denken vroeg de generaal met een vluchtigen blik op zijnen medgezel. Neen, ik heb daartoe den tijd nog niet kunnen vinden en er is immers ook geene haast bij. Liever zou ik eerst iets zijn, voor ik aan een huwelijk denk. Gij hebt gelijk, zeide de generaal haastig. Zijt gij eergie rig? vroeg hij. Ja, was het openhartige spoedde zich naar den olifantensta en kwam spoedig terug met zijn twee groote olifanten, Bolivar ei Basil, die tot verbazing der toeschou wers, op bevel van hun meester d( paardenstallen begonnen omver te v halen alsof het de gemakkelijkste 1 zaak van de wereld was, en wal zij sloopten werd door de omstanders even snel weggeruimd. In een on- x geloofelijke korten tijd lagen de' paardenstallen tegen den grond, eu de circus was behouden. Het voorstel is gedaan om d( heeren Bolivar en Basil tot eerele den van het Brocktonsche brand- wezen te benoemen. Een kluchtig gezicht bij het too neel was de groep van eene «dikke dame,» het «levend geraamte,» en een «dwerg,» die alle drie met de grootste belangstelling naar hetsloo- pingswerk van de schrandere olifan ten stonden te kijken. Brood als geneesmiddel. Een Duitsche dokter raadt brood met zeewater gemaakt aan als een uit muntend middel tegen klierziekte en kwalen, die uit onvoldoende voe ding voortkomen. Het zeewater moet men t waalf uren laten staan alvorens het voor het deeg te gebruiken, ten einde /'e t van onreinheden te zuive ren. Brood, dn! er mede gemaakt is, heeft geen onaangenamen smaak. In het jaar 1668 werd het eiland, waarop de stad New-York staat, door de Indianen aan de Hol landers verkocht voor 10 hemden, 30 paar kousen, 10 g'eweren, 30 kogels, 30 pond kruit, 30 bijlen, 30 ketels en een koperen braadpan, en beide partijen meenden een goeden koop gesloten te hebben. Zonderlinge combinatie. In den dierentuin te Dresden vindt men het volgende aangeplakt: «Het is streng verboden de dieren te voe deren met gras of met bladeren. Dejeuners, diners en soupers op elk uur in de restauratie.» Goed vertrouwen. Toen on langs in Ohio een districts-thesau- rier zijne rekening en verantwoor ding kwam inleveren, zeide de pre sident der Commissie«Mijnheer White, wij zouden er gaarne, zoo mogelijk, morgen door zijn.» «Zeer goed.» «En het zou de zaken veel ver gemakkelijken, als gij het juiste bedrag van wat gij verdonkere maand hebt, kondet opgeven.» «Verdonkeremaand! Wel, mijn heer, gij zult zien dat mijne reke ning tot op een cent sluit!» was het verontwaardigd antwoord. «Nu, als gij dan geen schuld wil bekennen, moeten wij maar rekenen eene maand werk te hebben eer wij het bedrag vinden!» zeide de presi dent zuchtend, en begon met het inzien der boeken. De St. Servatius-societeit te Maastricht, die een fancy fair ten voordeele van de armen der stad heeft georganiseerd, heeft besloten 10 pet. van de netto opbrengst af te staan ten behoeve der slachtof fers van de ramp op Java. Dat ook in Duitschland, waar de militaire stand zoozeer in aanzien is, soldaten mishandeling voorvalt, blijkt uit een ingezonden stukje in de Cobl. Zeitungbetreffende een on derofficier van de 10de compagnie, van het 28ste regiment infanterie, die te Horchheim met verscheidene militiens exerceerde en in tegen woordigheid van eenige toeschou wers, eenige hunner uitschold, om de ooren sloeg en op andere wijze antwoord. lk geloof niet aan het voorrecht der geboorte van onzen stand. Naar mijn inzien moet ieder mensch zich eene positie en eenen naam in de maatschappij verschaf fen. Ik, bijvoorbeeld zou veel liever eenvoudig als Erwin Loneck, als soldaat, staatsman, ja om mij, zelfs ais industrieel bekend zijn, dan slechts door mijne bezittingen, als heer von j Loneck op Lingeufeld. God bewaar me, mijnheer, ik hoop, dat gij geen demokraat wordt, zeide de generaal en onwillekeurig dwaalden zijne gedachten af naar [Gottfried Sturm. I Neen, een demokraat ben ik (niet, maar ik geloof evenwel, dat j er in Duitschland onder de demo- jkraten goede, ja brave menschen I zijn- Dat kan zijn, zeide de ge neraal. Politiek is een eerlijk spel, dat iedereen meespelen mag; ik respecteer de overtuiging van elk eerlijk mensch, maar ik haat en veracht ieder mensch, die van an deren gebruik maakt, om het volk tot onwettige handelingen aan te sporen uit haat tegen monarchie. Dat is echter ook niet het ware karakter van 't liberalisme, antwoordde von Loneck. Men kan zeer vrijzinnig deuken en toch aan den persoonlijke heerscher, den monarch met hart en ziel verkleefd zijn. De generaal antwoordde hierop niet, want het was zijn doel niet een politiek gesprek te bezinnen. Zoudt gij gaarne als afgevaar digde naar den rijksdag gekozen worden, vroeg hij. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2