Oplage 10000 Ex. Vrijdag 14 September 1883. No. 57. ABONJSTEMENTSPEIJS: ADVERTENTIÊK: DE VLOER DES VADERS, BUITENLAND FEUILLETON. Devlook des Vaders. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOM AN S k Co., te Haarlem* van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte. Aüvertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdiigcnten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOIIx. F. JONES, Sucr., Parijs, 31his. Faubourg Montmartri». Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. S.09, 8.17, 9.—, 9.33, 11.15, 11.44* 11.56, 1.8, 2.40* 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42. 7.13, 7.39* 8.41, 9,36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31. 7.53*. 8.37,9.11,10.16, 12.17* 12.46. 1.56, 3.17, 4.16, 5.30* 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6._. 7.—, 7.30*, 8.10, S.40, 9.35,9.49.11.5,11.55*, 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30, 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.—, 11.—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—. 8.10, 9.10,10.20*. 11.5, 1.25* 2.30, 3.35, 5.10, 6.20* 7.—, 7.55, 8.50, 9.45*. Dc vertrekuren rijn berekend van de Delftsclie Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7.27 tot Uitgeest.. 10.7, 1.34. tot Alkmaar. 4.57. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 6.34. 7.2S. 8.39.10.1S, 11.32, 12.19, 1.32, 3.19, 4.15, 5.5, 5.40, 6.42, 8.3, 10.13. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.45, 8.34, 9.6, 10.4S, 12.41, 2.15, 3.46, 4.7, 4.37, 6.7 7-13, 9.12, 10.1, 11.—. Onze ftbonné's en zij, die het in den lonp van dit jaar warden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levanti: Uil het Hoogduitsch vertaald GROOT-BRITT ANNIE. Te Waterford in Ierland werd Zondag ter eere van den agitator Michael Davitt een nationale mani- lestatie gehouden, waaraan meer dan 30.000 personen deelnamen. De stad was met vlaggen versierd en hier en daar waren zelfs triumfbo- gen opgericht, o. a. aan het station waar de volksheld verwelkomd werd. Adressen van het gemeentebestuur en andere corporatiën werden in menigte ontvangen. Ter beantwoor ding van al die eerbewijzen hield Davitt een toespraak, waarvan de voornaamste inhoud was een waar schuwing aan de grondbezitters, dat de regeering hen met haar agrarische wetgeving in een gekkenhuis had opgesloten. Het eenige middel tot radicale verbetering was z. i. afschaf- ving van het groote grondbezit. De landwet is een nieuwe neder laag voor de regeering, en met niets minder dan het land voor het volk kan het Ierland tevreden stellen. FRANKRIJK. Het transportschip Aveyron is van Toulon naar Tongkin vertrokken met 600 man en zes kanonnen. Alle bladen wijzen op de noodzakelijk- Naar het Hoogduitsch VAK Fr. LEY ANTI. 18) Dat is waar, zeide de ge neraal. En gij zegt, dat dit schoone meisje mij bemint? Het lijkt mij onbegrijpelijk. Zij bemint u met geheel haar hart, waarde mijnheer von Loneck. Laat mij u nog zeggen, dat zij de beste eigenschappen bezit, die eene vrouw hebben kan. Denk er over na. Het arme kind zou zoo gelukkig zijn, nog afgezien er van hoe tevre den het mij zou maken, want ik bemin haar en zij is ongelukkig. Gij zijt er dus werkelijk van heid, met het zenden van verster kingen voor te gaan. De Temps zegt niet te kunnen begrijpen, hoe iemand ernstig kan verlangen, dat Frankrijk het zenden van verster kingen zal staken, daar de gevoerd wordende onderhandelingen in geen geval moeten verhinderen, dat de benden worden vernietigd die de Fran- sche soldaten hebben vermoord. De Chineesche diplomaten,zegt het blad, kunnen geen voorwaarden stellen in naam der Zwartvlaggen, zonder de verantwoordelijkheid op zich te nemen, voor hetgeen de laatste hebben gedaan. DUITSCHLAND. Op de algemeene Duitsche ka tholieken vergadering te Dusseldorf zullen o.a. de volgende voorstellen worden behandeld: Bevordering van de belangen der Duitsche katholieke zending te Konstantinopel en de katholieke gemeente te Bukarest, alwaar voor 30,000 geloofsgenooten slechts 'ééne kerk bestaat: Onder steuning der Kerk in het Oosten, door krachtige hulp aan de zende lingen in het Heilige Land, in Egypte, Syrië, Armenië, enz. Pro test tegen de opheffing der onder leiding van geestelijke zusters staande inrichtingen ter verpleging van arme schoolplichtige kinderen: aansporing om, waar het mogelijk is, die kinderen weder bij de zie kenverpleging der zusters te doen opnemen, of ze anders onder be stuur der leeken weder bijeen te brengen. Aanwijzing van middelen, om aan ontslagen gevangenen wo ning en werk te verschaffen. Idem tot het vestigen van inrichtingen voor idioten. Bestrijding der toene mende dronkenschap. Verklaring dat de vergadering zich verheugt over de onlangs (te Keséel) plaats overtuigd? vroeg hij nogmaals. Uwe nicht kon eene schitterende positie veroveren, ik zou geene bij zonder voordeelige partij voor haar zijn. We hebben hier slechts in overweging te nemen, zeide de generaal, dat zij u bemint. O, indien gij hare tranen gezien had. Tranenzeide von Loneck. Heeft zij om mij geschreid Heb ik dan misschien hier of daar iets gedaan, dat eene berisping ver dient? Dat geloof ik niet, zeide de generaal. Ik moet u nog eens zeggen, dat ik alleen dc oorzaak van dit gesprek ben; ik kon niet langer zwijgen. Ik vertelde u de geschiedenis en laat het aan u over om te handelen. We zullen niet meer daarover spreken, laat ons dit ge- ;prek voor eeuwig begraven. Ik sprak er slechts van ter wille van haar, naar mijne eigene overtuiging. gehad hebbende oprichting eener Duitsche vereeniging tegen het misbruik van sterken drank, maar dat haars inziens het kwaad in de eerste plaats moet worden bestreden met zedelijke en kerkelijke midde len, en zij derhalve de oprichting van kerkelijke matigheidsgenoot schappen aanbeveelt. De heer Von Schlözer, gezant van Pruisen bij het Vaticaan, heeft, voordat hij naar Rome terugkeerde, een onderhoud met prins Bismarck gehad te Gastein. Toen hij van Lü- beck te Berlijn was teruggekomen, vond bij de uitnodiging van den kanselier, die hem wilde spreken. Waarschijnlijk zal de Pruisische re geering hare afwachtende houding nog niet opgeven, maar eventueele stappen van toenadering uit Rome te gemoet zien. BULGARIJE. De Weener correspondent van de Daily Telegraph ziet den staat van zaken in Bulgarije zeer duister in. «Ik kon ten stelligste verzekeren», zegt hij, «dat Ruslands doel, dat het standvastig vervolgt, is, zich van vorst Alexander te ontslaan, en een Russisch creatuur op den Bulgaarschen troon te plaatsen. Ik kan verder verzekeren, dat een po ging van Rusland, om dat doel te bereiken met zulke middelen, als het gewoon is, op het Balkan-Schier eiland aan te wenden, het sein zou wezen voor een grooten oorlog. Geen der mogendheden zou een Russisch pretendent op den troon van Bulgarije willen dulden, zelfs al was het de grootvorst Selg'ius of zijn broeder,§de grootvorst Paul.» Volgens een telegram uit Krakau aan de Berlijnsche Postgaan dage lijks zeer vele Russische reizigers, die men voor verkleede officieren en soldaten houdt, over de Bulgaarsche greuzen, De Weener bladen zijn overtuigd, dat de Oostersche kwestie zal worden gecompliceerd door een crisis in Bulgarije, Het is moeielijk te gissen, wat Europa en de Porte zullen doen, als de vorst zich ge noodzaakt ziet, de regeering neer te leggen. Politieke veranderingen in Bulgarije zijn van het hoogste gewicht voor alle mogendheden, die het tractaat van Berlijn hebben ge- teekend. OOSTENRIJK. In weerwil van den zwaren regen, bivakkeerden jagers en huzaren Maandag in de straten van Agram. Zij werden met steeneu geworpen; de huzaren chargeerden, de infan terie vuurde, doch gelukkig is nie mand gekwetst. Toen het gepeupel zijn moed niet kon koelen aan de soldaten, trachtte het eenige huizen van Joden te plunderen. NOORWEGEN. «Het Rijksgerecht» heeft reeds zestien zittingen gehouden; zonder dat het proces der ministers iets is gevorderd. Men weet, dat van de 38 rechters een derde door de be schuldigden kan worden gewraakt, en dat het Rijksgerecht beslist heeft, dat op die wijze niet meer dan 12 leden uit zijn midden ver wijderd konden worden. Maar daar op heeft de verdediger der minis ters betoogd, dat alle leden van het Lagthing, die in het rijksgerecht zitten, onbevoegd zijn, om rechters te wezen, aangezien zij te gelijker tijd aanklagers zijn. Want bet Lag- thing is het lichaam, dat de minis ters in staat van beschuldiging heeft gesteld, de «advocaat des volks» heeft daarop geantwoord, dat dan ook de leden van het Hoog- Zwijgend gaven die beide mannen elkander de hand en gïngen van elkander. God geve, dat ik het goed getroffen hebdacht de generaal. Ik weet wel, dat de mannen soms vreemd met dergelijke zaken kunnen rondspringen, maar ik wil er het beste van hopen. Stormachtige gedachten doorwoel den het hoofd van von Loneck. Hij bewonderde Freia, maar nooit was het in hem opgekomen om aanzoek om haar te doen. Het scheen hem altijd toe, dat zij buiten zijn bereik lag. Langzamerhand bracht hem zijn geheugen op woorden en blikken, die hem toen raadselachtig waren voorgekomen, maar nu duidelijk ver staanbaar waren. Hoe blind was hij toch geweest. Hij had altijd gezegd, dat. een man de minste blijk van liefde van eene, vrouw zou verstaan hij had haar echter niet begrepen I Haar schoon gelaat stond un hel der voor hem. Aan een huwelijk dacht hij niet veel, maar het scheen hem nu toch vreemd toe, dat hij slechts een woord behoefde te spre ken om haar de zijne te noemen. Hij was een rechtschapen flink man en zou nooit een huwelijk om geld gesloten hebben. Hij was echter jong, zijn hart was nog vrij en zijne ijdel- heid werd gestreeld; hij gevoelde zich genegen in zijne eigene achting, wijl hij onwetend de liefde van zulk een meisje verworven had. Hij wilde meer haren omgang zoeken en, in dien hij bevond dat hii was zooals de generaal zeide, haar vragen of zij zijne vrouw wilde worden. Toen hij naar huis terug keerde en een weinig rustiger geworden was, vond hij het zeer merkwaardig, dat hij de gravin met Freia ont moette. De gravin scheen goed ge luimd, Freia bloosde en vreugde straalde uit hare oogen; voor geen' anderen man op de wereld zou haar gerechtshof, die in het Rijksgerecht zitting hebben, onbevoegd waren, omdat zij zich openlijk verklaard hebben voor 's konings recht van veto, waarover het verschil eigenlijk loopt, dat de ministers thans op de bank der beschuldigden heeft ge bracht, Daarna is gerepliceerd en gedupliceerd en allerlei beschuldi gingen zijn van weerszijden in het midden gebracht; de rechterzijde werd beticht van de voorbereiding van een Coup (TEtatde linkerzijde uitgekreten als lijdende aan liaïlu- cinatiën. Op die wijze is de zaak nu reeds weken lang hangende en het einde is nog niet te voorzien. Men zegt, dat de leden van het Hooggerechtshof de zaal zullen ver laten, indien de leden van het Lag thing, die voor de aanklacht tegen de ministers gestemd hebben, injiet Rijksgerecht zitting blijven houden. NOORD-AMERIKA. De Northern Pacific spoorweg, die thans is voltooid, is de derde spoorweg, die den Atlantischen Oceaan met de Stille Zuidzee ver bind en de langste van de geheele wereld. Hij strekt zich uit over 2500 Eng. mijlen en is het middel van verkeer voor een streek, 2000 mijlen lang en 400 breed. De weg loopt bijna geheel door rivier-dalen en geeft daardoor meer dan de an dere Pacific-spoorwegen gunstige gelegenheid tot vestiging van nieuwe volksplantingen. Er zijn twee groote tunnels, de eeue in de Belt-bergen, 3600 voet lang; de andere in de Rocby Mountains van 3850 voet, In de eerste bereikt de lijn haar hoogste punt, 5563 voet boven de zee, De overgang over de drie hoog ste punten in de Rocky Mountains ligt 3225 voet boven de zee. Er zijn twee groote bruggen. De eene, de gelaat zulk eene veranderde uit drukking aangenomen hebben. Vroe ger had von Loneck daar geen acht op geslagen, nu bemerkte hij het. Wij willen naar het strand gaan, zeide de gravin. Wilt gij ons vergezellen? Met genoegen, antwoordde hij. lk was er reeds heden mor gen, de zee ziet er allerbekoorlijkst uit. Ze gingen langzaam naar bet strand. In hun hart ontwaakte de hoogste zaligheid. Freia las iets op Lonecks gezicht, wat zij vroeger er niet op had gezien. Eene groote verbazing maakte zich van von Loneck meester, want hij zag, dat de generaal zich niet vergist had. Twijfelen was onmogelijk geworden Freia beminde hem. Het schijnt mij toe, dat zij elkander leeren verstaan, dacht de gravin, toen zij hen nauwkeurig gadesloeg. Misschien zal toch nog alles terecht komen.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1