M riemt op k tentoonstel^. Emmerik 12 uur 50 min. opgegeven liet volgende antwoord: K rel age Haarlem, «Nein.» Oberzoll-Inspector. Heden, 13 September heeft hij op nieuw het volgende telegram afgezonden: «Oberzoll-InspectorEm merich. «R. P. Können jetzt unbewurzelte Blumenzwiebeln nach Bedingungen 4 Kaiserliche Yerorduung vom 4 Juli deutsche Grenze passiren Nie- derliindischer Minister Auswartigen zeigt das im Staats-Courant von heute an.» Waarop hij per telegram, aange nomen te Emmerik te 3 uur 40 min. des namiddags, het antwoord ont ving: «Krelage, Haarlem. «Nein a Oberzoll-Inspector. Reeds den 12den dezer heeft hij namens zijne firma zich tot den koninklijk Pruisischen minister van Eiuancien bij uitvoerig adres gewend, toelating zijner bloembollen zonder wortels verzoekende, hopende op die wijze de gewenschte uitkomst te verkrijgen. Een later niet officieel bericht meldt hem, dat invoer van bloem bollen te Emmerik nu geoorloofd is. Hij heeft telegrafisch daarvan be vestiging gevraagd maar is het ant woord nog wachtende. Door de vereeniging Dorcas te Gorinchem, is van wege Z. K. H. Prins Alexander een geschenk in zilver ontvangen, ten behoeve der fancy-fair, in de maand October door genoemde vereeniging aldaar te houden. De burgemeester van Renkuin en Oosterbeek heeft, zooals bekend is, op 28 Juli aan het station Oos terbeek den Koning zijn opwachting gemaakt en is toen in alle haast langs een omweg naar Renkum ge reden, en vóór den Koning aldaar aangekomen, om Z. M. nogmaals te ontvangen. Het paard is er echter het slachtoffer van geworden, het is ten gevolge van dien tour deforce gestorven. Het Utrechtsch Studentencorps heeft op heden den rouw aange nomen wegens het overlijden van rar. H. IT. Baron Roëll. curator der Utrechtsche Rijksuniversiteit, voor den t* van 4 weken. Het overgangs- en eindexamen der stuurmansleerlingen 2e kl. bij de kon. Ned. marine, is afgeloopen. Allen zijn geslaagd en de oudste afdeeling, uit 9 leerling bestaande, verlaat als stuurmansleerling lekl. de opleiding, om thans op de actieve oorlogschepen de practische ont wikkeling te voleindigen. Voor het toelatingsexamen hebben zich 23 aspiranten aangemeld, doch hebben slechts 10 voldaan. Het bestuur der Ned.-Ind. Spoorweg-Maatschappij heeft in zijn vergadering van Woensdag zesloten, het voorbeeld der Ned. Handel- Maatschappij te volgen en tot leni ging van den nood in Westelijk Java een som van f 5000 beschik baar te stellen. De Ilaarlemsche Katoen-Maat schappij heeft 2000 geschonken voor de slachtoffers van Krakatau. Heemstede. In den tuin van den heer T. Martin alhier is een reusachtige komkommer gegroeidvan bijna 25 kilogram. Amsterdam. Woensdag avond gedacht de 1ste sectie der afdeeling van het Metalen Kruis, in hem in groote verlegenheid. Zij waren naar het bosch gegaan en van daar naar de zee. De zon schitterde op het water als goud en de witte zeilen der schepen waren ver zicht baar. Zij zetten zich aan het strand neder en Freia blikte nadat zij lang naar de zee gestaard had, haren beminde in 't gelaat. Erwin, zeide zij, ik heb u reeds dikwijls willen vragen, of gij mij herkendet, toen gij mij op dien morgen voor 't eerst zaagt. O, op dien morgen toen gij als een standbeeld tusschen de bloe men stond? vroeg hij. Ja,' Freia, toen waart gij inderdaad een bekoorlijk beeld. Ilerkender gij mij? her haalde zij. Hoe meent gij dat, liefste? vroeg hij. Kijk, ik meende dat zoo. Ik kende u dadelijk ik had immers zoo lang op u gewacht. Hoe vreemd dat Natura Artis Magistra, den 52en gedenkdag van de instelling van dat eereteeken. Na zich geruimen tijd vermeid te hebben in den prach- tigen dierentuin, vereenigde men zich aan een kameraadschappelijk diner in een der zalen van dat ge bouw. Het menu was onberispelijk. De eerste toast werd door den pre sident uitgebracht op Z. M. den Koning en het vorstelijke huisook Z. K. H. de Kroonprins werd nu niet voorbijgegaan en zelfs het lieve prinsesje niet vergeten. Na een zeer genoeglijk samenzijn, waarin met jongehngsvuur de dagen van 1830 en 1831 werden herdacht, eindigde die kameraadschappelijke samen komst, die nog langen tijd bij allen in aangename herinnering zal blij ven. De gebroken glasruit in het groote bassin van het Aquarium in Artis te Amsterdam is weer her steld, zoodat ook dit bassin weder door het publiek kan bezichtigd worden. Het gebeurde is vermoe delijk toe te schrijven aan eene zeer afkeurenswaardige poging, om een naamcijfer in een der spiegel ruiten te snijden. Twee ontrouwe ambtenaren der tentoonstelling zijn door de rechtbank te Amsterdam tot 1 jaar celstraf veroordeeld, wegens het in omloop brengen van valsche toe gangskaarten voor de tentoonstelling Tegen een rechercheur bij de politie, die, verdacht van ontvreem dingen uit de tentoonstellings-ge- bouweu, ontslag-en was uit den dienst, maar op vrije voeten gelaten, omdat er geen voldoende termen waren om zijn inhechtenisneming te gelasten, is nu een bevel van gevangenneming door de raadkamer van de rechtbank gewezen. Maai de vogel is gevlogen: Aan de Ruijterkade ligt thans een vaartuig, dat, te midden der be vallige Engelsche en Fransche jach ten, door zijn zonderlingen langen en smallen vorm aller aandacht trekt. Het is een spaansche torbedoro of torpedoboot, en zijn bezoek schijnt op de een of andere wijze met de Tentoonstelling in verband te staan. 's Gravenhage. - De heer S., die Dinsdagavond in de Van den Bosch straat alhier wandelde, werd dooreen onbekende man aangesproken, die hem vroeg hoe laat het was. Nau welijks had de heer S. zijn horloge uit den zak gehaald of de man trok het hem uit de hand en koos het hazenpad. Ofschoon de beroofde den dief nog een poos achtervolgde, gelukte het hem niet dezen in te halen. De politie tracht den straat- roover op te sporen. Dusver is hij nog niet gevat. Wageningen. De Vereeni ging tot veredeling van het paar denras alhier, ondervindt zoo weinig steun, dat zij besloten heeft zich te ontbinden en den prachtigen hengst (zwarte), die op verschil lende tentoonstellingen men 1 en, 2 prijzen werd bekroond, te ver- koopen. Vianen. Woensdag werd onze gemeente bezocht door Ged. Staten van Zuid-Holland en den hoofdin genieur van den waterstaat, tot het aanhooren der klachten en bezwa ren van sommige eigenaars tegen de gedeeltelijke onteigening hunner perceelen, ten behoeve van de Keul- sche vaart. Na afloop der audiëntie hier, bezocht genoemd college ook andere bij deze onteigening betrok ken gemeenten. ik dat gevoelde. Dikwijls als de gravin met mij sprak, en mij be knorde wijl ik geen mijner aan bidders eenigen voorkeur gaf ja dan verloor ik soms haast den moed en hield mijne inbeelding voor krank zinnig. En toch niet waar toch had ik gelijk. Zeg mij, Erwin, her kendet gij mij ook? Zeidetgij dade lijk in u zelf, dit meisje is voor mij bestemd, zij alleen in de groote wereld zeg het mij Erwin. Hij was in verlegenheid. Zou hij «neen» zeggen en haar ongelukkig makèn? En toch kon hij ook niet «ja» zeggen. Mannen hebben zulke voor gevoelens niet, zeide hij zacht. Zij scheen een weinig teleurge steld. Wanneer ontdektet gij het dan? vroeg zij angstig. Wat zoude ik ontdekken, Freia? Dat gij mij bemindet, Erwin. Een donkere blos bedekte zijn Amerongen. Woensdagmid dag viel deze gemeente eene groote eer te beurt. Onverwacht verspreidde zich het gerucht, dat Z. M. de Ko ning op het dorp was, en bij nader onderzoek bleek dit waar te zijn. Gezeten in een open rijtuig, dat met twee paarden bespannen was, die door een jockey werden bestuurd, bracht Z. M. een bezoek op het kasteel van graaf Bentinck, welks bewoner helaas niet te huis was. Slechts één kamerheer vergezelde Z. M., die glimlachend enkele ver baasde gezichten aanzag en min zaam de groeten van enkele op- merkzamen beantwoordde. Na het kasteel met belangstelling te heb ben bezichtigd, reed Z. M. weer weg, zooals hij gekomen was, eer de Amerongsche burgers goed wis ten wat er te doen was en hun «Leve de Koning!» konden uit brengen. Haaften. Alhier is een petro- leumbron ontdekt. Opvliet erf van den heer J. Verploegh worden uit een pas geslagen pomp water en petroleum opgepompt, die brandende een heldere vlam geeft. De hoe veelheid petroleum, die de pomp geeft, staat nagenoeg gelijk met die van het water. De eigenaar verkoopt ze aan zijn mede-ingezete nen voor 6 cent de liter. Hij is voornemens de pomp te verbinden aan de in zijn korenmolen staande stoommachine, om spoedig de zeker heid te krijgen, of de olie-productie van den bodem van blijvenden aard zal zijn. Groningen. Alhier is een volksbierhuis geopend, als dépot van de koninklijke bierbrouwerij van den heer H. ITohman te Maas- bracht. Het lager-, oud- en gerstebier wordt er per g-las voor 5 cents ver kocht. Deze gelegenheid wordt zeer druk bezocht door liefhebbers van een degelijk glas bier; alle standen ziet men hier bijeen. 's Hertogenbosch. In het hoofdkiesdistrict heeft Dinsdag de verkiezing van een lid der Tweede Kamer plaats gehad ter vervanging van den heer J. G. de Bruyn, die tot lid der Eerste Kamer benoemd is. De heer mr. A. F. Vos de Wael, lid van laatsgenoemd Staatscollege, werd gekozen met t>P4 van de 1082 geldig uitgebrachte stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 3384. Lij de jongste algemeene verkie zingen werden 1260 stemmen uit gebracht en werd de heer Van der Schrieck herkozen met 1132 stem men. De voorspelde aardbeving. In ons nommer van jl. Woensdag is melding gemaakt van de aard- bevings-voorspelling van den heer Delaunay. De Fransche Academie van Wetenschappen had in hare zitting van jl. Maandag deze voor spelling tot een onderwerp van dis cussie gemaakt,met het doel de gemoederen gerust te stellen. De heer Bertrand, vaste secretaris der Academie, kwam op tegen het be richt dat in de Parijsche bladen ge plaatst was. De heer Delaunay, een kapitein der artillerie, die zich met de statistiek der aardbevingen bezighoudt en ten onrechte door het publiek voor de gewezen directeur van het observatorium, zijn naam genoot, wordt gehouden, had wel vier jaar geleden een lange lijst van jaren vervaardigd in den loop waarvan aardschokken zich gelaat; zij meende daarin een dui delijk teeken zijner liefde te zien. Moet ik u juist uur en minuut zeggen? vroeg hij lachend. Indien gij kunt. Ik kan het niet, Freia. Ik vermoed, dat het geweest is, zooals de poëten zeggenOnbewust sloop de liefde tot u in mijn hart. Erwin, zeide zij met fluiste rende stem, zeg mij nog iets. Als gij niet bij mij zijt, weet ge, dan zit ik en denk na over ieder woord, dat gij mij g-ezegd hebtik houdt er zeer veel van elk gelukkig* oogenblik, met u doorgebracht, weer in 't geheugen terug te roepen. Zeg mij, beviel ik u dadelijk, toen gij mij voor 'teerst zaagt? Zeker, liefste, antwoordde hij snel. Ik dacht toen evenals ik nu nog denk. dat gij het schoonste meisje zijt, dat ik ooit gezien heb. Werkelijk O. daarover ver heug ik mij van harte. Ik ben vol- zouden doen gevoelen, maar voor 1883 was geen dag, geen plaats aangegeven; alleen was dit jaar als «zeer verschrikkelijk» aange kondigd. Zou enkel toeval den pro feet hebben gelijk gegeven? Deze vraag werd door den lieer Faye onderzocht, en als slotsom van zijn onderzoek beantwoordde hij ze be vestigend. De wereld verkeert in angst en vrees tengevolge van die toevalligheid. Vooral de Nederlan ders zijn ongerust over wat zij in 1886 te verwachten hebben, daarom moet de Academie hen geruststellen, zeide de heer Faye. Hij deelde vervol gens mede dat de bovenbedoelde lijst van Delaunay in handen van een com missie was gesteld, welke in de daar bij behoorende verhandeling zulke vermetele en door niets gewettigde denkbeelden aantrof, dat zij weigerde een rapport er over uit te brengen. Delaunay had astronomische waar nemingen en berekeningen tot grond slag zijner voorspelling genomen, maar dit is verkeerd. De geologen, niet de astronomen, hebben tot taak de wet der aardbevingen op te sporen en te vinden. Die geduchte onder- aardsche orkanen komen nooit plot seling, maar worden altoos door ver schijnselen voorafgegaan, welke de nadering aankondigen. GEMENGD NIEUWS. «Ge zijt eendrachtig «Een grootsch, gelijk weleer, uit 't graf gerezen, «Ja schittert in de wereld pracht- en machtig», zingt Emanuel Italia» toe. Wij weten niet of de heer Hiel in Brux- of Ixelles woont, maar hij behoort tot de Vlam- en dus niet tot de vreemdelingen in onze taal. Daarom verwondert ons deze afwijk en verkrachting van het Neder- landsch, die denken doet aan de reis van E- over Amster- en Rotter- naar Schiedam, om niet te spreken van het «hier zet men koffie en over» of «zij sloeg*en de Philistijnen en hun tenten op.» ArnhCt.) Een huisvader te Amsterdam zendt aan het (N. v. d. Dde vol gende lezenswaardige schets van de allerzouderlingstemanieren op dei bureelen van den Burgerlijken Stand in de hoofdstad, manieren welke een nader onderzoek door het hoofd van dezen tak van dienst ten volle wet tigen «Ik ben Noordbrabanter en gebo ren in een klein dorpje. De laatste jaren woon ik in Amsterdam en sedert Woensdag, toen ik mijn derde kind «aangaf», zit ik niet weinig verlegen. Er is mij toen niets minder gezegd dan dat ik geen naam heb. «Ik ben bij den Burgerlijken Stand ingeschreven als «genaamd» Mateeu- wis, en is dat nu een naam of niet Ben ik «genaamd» of zonder naam U zult begrijpen dat dit voor mij niet zonder belang is. Misschien kunt u mij helpen. «Ziehier wat mij is overkomen. «Toen ik met mijn g*etuigen voor de balie kwam, was het eerste woord: ««En u is Mateeu-eeu-eeu-wis!?» «Schuchter want ik was bang voor die heeren antwoordde ik: «ja, mijnheer!» ««Kom jij uit de Tuiuin dwarsstraat? Of waar kom je van daan?» «Geen antwoord. ««Wie heeft je zoo'n naam ge geven?» komen tevreden als ik u beval. Nooit heb ik er eenige waarde aan ge hecht, maar nu maakt het mij ge lukkig, dat gij mij schoon vindt. Het scheelde niet veel of hij be minde haar evenzeer als zij hem bemindemaar zelfs op dezen mor gen, waarop zij hem haar rein hart zoo geheel opende evenals de kelk eeneT bloem voor de zon, ook toen nog zette de vonk, die de mannen liefde noemen, zijn hart niet in gloed. Hunne verlooving werd spoedig publiek. Erwin was dadelijk naar den generaal gegaan en had hem alles verteld. Zij spraken er samen niet veel over, maar de generaal was zeer tevreden. De gravin was volstrekt niet ver rast. Zij feliciteerde den aanstaanden bruidegom op eene manier, die hem zeer trotsch maakte. Ik zal u steeds voor den uit stekendsten man houden, zeide zij. Gij hebt eene overwinning ««Zeker mijn vad<' ««Dan was jou vader een st Dat is geen naam, je hebt geen naam. «Ik wist niet wat te antwoorden, en vroeg maar heel beleefd: «Och, mijnheer! schrijf u mijn kind maar in en zet dan maar: vader zonder naam.» «Maar dat ging niet, en onder allerlei minder pleizierige zinspelin gen had de inschrijving plaats. «In het bewijs van inschx*ijving vouwde mijnheer een ander papiertje, en ik ontving beide met de opmer king: «meteen een adresje van mijn zoon, die heet Adrien». Ik sluit het hierbij in. Bij den ingang naar de Bureels van Geboorte kunt u ze ook aan de binnenzijde voor 't raam vinden. «Misschien kunnen anderen zich door deze mededeeling* wapenen. Misschien kunnen andere ambtena ren een lesje nemen bij deze manier van exploitatie. Daarom verzoek ik u voor deze regelen een plaatsje. «10 Sept. 1883. Mateeuwis.» (Het papiertje, dat deze stedelijke ambtenaar onder de burgerij blijkt te colporteeren, is van den volgen den inhoud«Telegram aan heeren rookers, van het sigarenmagazijn van Adrien Warmoesstraat naast het Ontvangen puike geu rige sigaren in den prijs van 2, 21/3 en 3 Cent».) Op Vrijdag 3 Aug. des avonds te 11 uren, vond er eene aardbeving te Pretoria plaats, welke omstreeks een minuut aanhield. Zij was hoor baar door het gerinkel der venster ruiten. Ongelukken zijn er niet te betreuren. De memorie, waarbij advocaat Szalay, die voor de moeder van Esther Solomossy in het proces te Tisza Esslar was opgetreden, van het vonnis in hooger beroep komt, is ingediend. In dit document van zeer grooten omvang betoogt hij, dat door het openbaar ministerie de vrijspraak bevorderd is geworden dat de getuigen omgekocht zijn ge weest en het gerechtshof te Nyiregy- haza op grond van valsche over wegingen uitspraak heeft gedaan. Volgens Szalay heeft de openbare behandeling der zaak de waarheid van feiten, waarover het onderzoek liep, aan het licht gebracht. Hij hoopt dat de «Koninklijke Tafel» het vonnis moge veranderen, «want zegt hij, reeds nu is bij het volk het vertrouwen op de justitie ge schokt, als het ziet dat voor vergoten onschuldig bloed, voor de smart eener diep ter neergedrukte moeder geen boetedoening meer noodig is; als het openbaar ministerie zich tot verdediger opwerpt, als de klager zwijgen moet en al het recht, alle verdediging alleen voor den beschul digden beschikbaar is. Het is niet goed, beweert het volk. dat de wet geen bescherming tegen den Jood aanbiedt, tegen den Jood die met het bloedende moederhart wilde schacheren, toen hij geld voor het vergoten bloed des kinds aanbood. Od grond hiervan wendt hij zich thans vol vertrouwen tot de Konink lijke Tafel opdat deze vonnisse in naam van God en de gerechtigheid.» Van onzen Amsterdamschen correspondent. Komaan neef, nu gaan wij eens een bezoek aan het ITemelsche rijk brengen, zei ik, toen wij de vol gende week onze g*ewone omwan- behaald, die geen ander in de verste verte behalen kon. Met de bruiloft werd niet zooveel haast gemaakt. Het huis te Lingen- feld moest eerst verbouwd worden en van binnen opnieuw ingericht. Bovendien stonden de verkiezing voor den rijksdag voor de deur en Erwin wilde zijn best doen om een' zetel te veroveren. Allen stemden daarin overeen, dat het huwelijk vooreerst nog niet zou plaats vinden. Ook Freia wenschte het niet anders. Zij was gelukkig, want zij had dat bereikt, wat zij zoo vurig* wenschte. De generaal, die om dezen tijd zijn ontslag uit den dienst nam, om geheel op zijn landgoed te blijven leven, bleef met zijne nicht nog eenige weken op Eggenberg, daarop keerden zij naar Altlinden terug. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2