deling hervatte. Wat ik er zoo in de verte van gezien heb staat mij nog al aan, en ik zou mij al zeer moeten bedriegen, indien wij daar niet iets aantroffen wat wel onze belangstelling verdient. In de mid dengalerij, volgt de afdeeling China ■onmiddellijk op die van de Engelsche kolonie Victoria. Het eerste wat ons oog daar trof waren de Chineesche rustbedden, of liever de slaapkamertjes, die men daar vindt. Die kamertjes zijn van kunstig uitgesneden houtwerk ver vaardigd, en voorzien van allerlei meubelen, die men insgelijks in onze vertrekken vindt. Neef vond dat de versiering van binnen wel wat bont te noemen was. Er ligt een eigen aardige tint op alle voorwerpen, op de stoelen en de nachttafeltjes, die men er aantreft. Van bedden schij nen ze daarginds niet te weten zei hij, ten minste dat gevlochten werk daaronder schijnt daarvoor te moe ten dienen. Ook voor verlichting is hier gezorgd, zie maar die lantaarns van doorschijnend hoorn, en die lampions van gekleurd papier, die daar aan den zolder hangen. Over het geheel schijnen de langstaartige bewoners van het Hemelsclie rijk nög al op bonte kleuren gesteld te zijn, want het rood en het g'oud is bij al de versiering niet vergeten. Dat wi] ons hier in het vaderland van de thee bevonden, werden wij zeer spoedig gewaar. Voor de ge ringe som van 50 centen werd neef eigenaar van een pakje geurige thee, die hij voor de aardigheid eens voor zijne vrouw wilde meenemen, Als de hoedanig-heid zoo goed is als de geur, dan geloof ik dat wij morgen eens een lekker kopje zullen drin ken, zei hij. Het schijnt evenwel dat dit China eene groote porcelein fabriek is merkte neef verder op. Bijna, alles wat wij hier zien is daarvan ver vaardigd, terwijl er overigens niet veel bijzonders is uitgestald. Reus achtige vazen met allerlei figuren en zinnebeeldige voorstellingen ver sierd, schalen, kopjes en schoteltjes, beeldjes van verschillenden vorm, daaraan is geen gebrek. En heel goedkoop komt ge hier ook al niet ter markt. Zie maar eens die vaas voor het bagatelletje van 800 gul den kunt ge er eigenaar van wor den, en bij die kleine voorwerpen is 10 gulden, 12 gulden enz. zoo de gewone prijs. Van practisch nut is- er niet veel te krijgen, of het moesten die roode kastjes zijn, welke daarginder staan. Ik geloof echter niet, dat zich daar voor veel liefhebbers zullen opdoen, want bij een Europeesch ameuble ment komen ze al weinig te pas. Maar kijk eens hier, wat is dat voor een vreemdsoortig voorwerp? riep neef, en hij wees mij op een ding dat veel op een vog'el met twee vleugels geleek. Wel dat is een vlie ger antwoordde ik hem. Het speel werk waarmede bij ons de jongens zich vermaken, en waarvan ge hier in Amsterdam aan de telegraaf en telephoondraden talrijke geraamten kunt zien hangen, dient daarginds tot uitspanning ook voor de grooten. Er worden zelfs geheele wedstrij den gehouden m het oplaten van vliegers, waarbij het van de groot ste handigheid getuigt, zoo iemand het touw van zijnen mededinger kan doorsnijden. Wij voor ons, die aan zülke vertooningen minder gewoon zijn,- zouden er hartelijk om lachen, doch ginder weet men niet beter of het behoort zoo. Ieder volk vermaakt zich op zijne eigene wijze, en het is bij het spel ook al's lands wijs 's lands eer. Bij het bezichtigen van de onder scheidene figuren, die het Chineesche lakwerk, en de porceleinen voorwer pen veroveren kon neef niet nalaten er op te wijzen, dat die geenszins door schoonheid en fijnheid van tee- kening uitmuntten, en voor een groot gedeelte zoowat dezelfde trekken be zaten. Zij mogen daar ginds in hun knutselwerk zoo knap zijn, als ze willen, wat de eigenlijke kunst aan gaat staan zij ver bij de Europeanen achter. Van de middengalerij begaven wij ons naar de eerste zijafdeeling aan den rechterkant, waar wij nog eene menigte Chineesche artikelen ten toongesteld vonden. Ook hier was het porcelein het voornaamste. Vazen van allerlei vorm,' kannen en kruik jes, soms van geestige teekeningen voorzien, theebussen en vaatwerk, dat alles had men hier maar voor het uitzoeken, en als men zijne keuze gedaan had, was er aanstonds een der vreemdelingen bij, die u omtrent den prijs inlichtingen gaf. Aan de wanden hingen zoo hier en daar verschillende platen, die landschap pen en familietooneeltjes daar uit het verre Oosten moesten voorstel len, doch die al evenmin als het overige, zich door fijnheid van uit voering kenmerkten. Dan niet alleen het porcelein was het, hetwelk hier onze aandacht trok, zoo hier en daar zagen wij ook eene inzending van met gouddraad doorweven stoffen, die er niet on aardig uitzagen, terwijl ook een enkel tafeltje ons koperen of zinken huis raad en keukenbenoodigdheden te aanschouwen geeft. De verschillende voorwerpen van ivoor, die zich hier bevinden mogen gerust bekeken worden, want ze zien er fijn uit. In zulk werk schijnen die Oosterlingen bijzonder bedreven te zijn, want ook bij het bezoek aan onze koloniale afdeeling merkten wij op, dat men zoo iets hier niet aantreft. Het kan ook wel zijn, dat onze industrieelen begrijpen, dat zij hunnen tijd beter kunnen gebruiken, dan die met zulke beuzelingen zoek brengen, want het is alleen sie raad, wat daarvan vervaardigd is, en wij kunnen er op aan dat elk voorwerp hier te lande ontzettend veel van arbeidsloon zou kosten. Lang-s eene groote menigte van allerlei snuisterijen, als beeldjes, waaiers en doosjes, verlieten wij de Chineesche afdeeling en begaven ons naar die daarop volgende rechtsche galerij, waar wij tot de ontdekking kwamen dat wij hier nog te doen hadden met een deel der Engelsche inzending, die wij de vorige week over het hoofd gezien hadden. Het viel ons vooral hierop, dat Engeland zich zoo betrekkelijk weinig aan onze tentoonstelling had laten gele gen liggen, en een vrij armzalig- figuur maakte. Er waren afdeelin- gen die met hun een of twee kleine étalages er vrij treurig uitzag-en, en hoewel datgene wat er nog was, zeker tot het beste in zijne soort be hoorde, zou men aan het geheel niet zeggen, dat wij ons hier be vinden op het gebied van de eerste handeldrijvende en koloniale mo gendheid. LAATSTE BERICHTEN. NEW-YORK, 13 Sept. Een tele- g'ram uit Lima meldt de samenstel ling van een Peruaansch ministerie Iglesias, met Barinega als president en minister van jusitie; Lavarelle, buitenl. zaken; Osma, oorlog en Malparteda, financiën. WTEENEN, 13 Sept. Bij gelegen heid van het gala-diner gisteren ten hove gehouden, heeft de Keizer een feestdronk ingesteld ter eere van zijn gast, den koning van Spanje, welken door laatstgenoemde in de Duitsche taal werd beantwoord, Daarop is door den Keizer een toast uitgebracht op den keizer van Rus land, naar aanleiding van het Alex- anderteest. PARIJS, 13 Sept. De Gaulois verzekert, dat de heer Fernan Nunez aan de Spaansche regeering zeer nauwkeurige inlichtingen over het woelen van Ruiz Zorilla gegeven heeft, en thans zijne betrekkingen van gezant alhier zal nederleggen, dewijl het lcabinet-Sagasta op zijue waarschuwingen geen acht sloeg en den toestand liet verergeren. (Deze mededeeling is het ant woord op het in ahdere bladen voorkomend bericht dat de heer Fernan Nunez teruggeroepen is of zal worden, dewijl de regeering' misnoegd is over zijne lijdelijke hou ding; hij zou nl. verzuimd hebben aan het kabinet bovenbedoelde in lichtingen te verstrekken.) CAIRO, 13 Sept. De Khedive is heden avond hier aangekomen. Hij werd aan het spoorwegstation ont vangen door de heeren Baring en Malet, de Engelsche officieren, de Ministers en andere hooggeplaatste personen. Een Engelsch regiment vormde de eerewacht aan het sta tion en Egyptische troepen waren buiten het station opgesteld. De straten waren vol toeschouwers. De verjaardag der overwinning bij Tel-el-Kebir is zonder openbaar vertoon herdacht. BERLIJN, 13 Sept. De Keizer heeft den Kroonprins opgedragen, hem bij het Lutherfeest te verte genwoordigen. Dit is geschied bij een kabinetsorder van 25 Aug., welke thans wordt openbaar ge maakt en waarin wordt gezegd «Ik kan persoonlijk niet verschij nen, maar stel toch als Evangelisch Christen en als opperhoofd der Kerk levendig belang in een feest, waarbij het Evangelisch geloof onverzwakte uitdrukking vindt. Ik waardeer ten volle den rijken zegen, welke voor de Evangelische Kerk daaruit kan ontstaan, dat hare medeleden aller- wege aan de edele, goede hervor ming herinnerd worden. Vooral te Wittenberg, de schouwplaats van Luther's reusachtig en door God gezegend werk, mocht ik niet on- vertegenwoordigd zijn, te meer daar het feest de grenzen van eene een voudige plaatselijke feestelijkheid verre overschrijdt.» De kabinetsorder eindigt met het uitdrukken van den wensch, dat het Luther-feést moge bijdragen tot opwekking en versterking der evangelische vroomheid, tot bewa ring van goede zeden en tot beves tiging van den vrede in de Evan gelische Kerk. WITTENBERG, 13 Sept. De Kroonprins en prins Albrecht zijn hedenvoormiddag voor het Luther feest hier aangekomen. Zij werden aan het spoorwegstation door de overheden der gemeente en door de geestelijkheid ontvangen en woon den daarop de godsdienstoefening in de hoofdkerk bij. Zij begaven zich vervolgens naar de slotkerk, waar de Kroonprins een lauwer krans op het graf van Luther ne- derlegde. Bij de opening' der Luther- halle hield de Kroonprins eene rede voering. Hij zeide o.a. het volgende «Moge het tegenwoordige feest voor ons eene heilige vermaning zijn, om den grooten schat der hervor ming met denzelfden moed te ver dedigen, waarmede die eens verkre gen werd. Moge dit feest in het bijzonder ons sterken in ons voor nemen, om op te lcomen voor het Evangelische geloof en, met dat geloof, voor gewetensvrijheid en beschaving. De kracht, het wezen van het protestantismus berusten niet op de doode letter in afgemeten vorm, maar op het streven naar de erkenning uer Christelijke waar-1 beid. Moge het Luther-feest er toe bijdragen het protestantsche bewust zijn te versterken, de Duitsche Evan gelische Kerk voor tweedracht te bewaren, en haren vrede duurzaam te grondvesten!» Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geo pend Woensdag en Zaterdag van 2-4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Di nsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroen markt) vrij. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Za terdag, Zon- en Feestdagen van 11-3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woens dag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Museums enz. te Haarlem. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon en Feest dagen van 121/2 tot 4- uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toe gang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Kolonmal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang- 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschap pij ter bevordering van Nijverheid hebben ©p vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 Dame. Museum van kunstnijverheid op hel Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Do nateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van di ploma vrijen toegang-, donateurs met gezelschap, leden met 1 Dame. Bisschoppelijk museum voor kerke lijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzon der van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon-en Feest dagen, van 105 ure. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toe gangskaarten voor een g'eheel jaar a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14- October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen beta ling van 25 cents de persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uren, de overige Christelijke feestda gen tegen betaling van 25 cents de persoon. Kinderen beneden acht. jaren worden in het geheel niet toegelaten kinderen van acht tot veertien jaren niet dan onder behoorlijk geleide. RECHTSZAKEN. Twee argelooze inwoners van Voonendaal brachten op 7 Augustus U. een bezoek aan de hoofdstad en hare tentoonstelling. Des avonds trachtten zij in verschillende logementen een onderkomen te vinden, hetgeen hun telkens mislukte. Het werd laat en nog waren zij niet geslaagd. Daar wandelen zij door do Nes en worden zij door een voor de deur eener woning staande vrouw aangesproken, en tot binnenkomen uitgenoodigd. Zij vroegen of daar bier te verkrijgen was, en zeiden dat zij logies zochten. Het antwoord luidde, dat zij een en ander daar konden bekomên. Binnen getreden leidde men hen naar een boven kamer, en werd hun door dio vrouw een flesch met bier gebracht. De houding dezer vrouw en die eener andere die mede op de kamer verscheen, alsmede de omgeving bevielen hun echter niet. Zij dachten er over te vertrekken, toen hun door gemélde vrouw om betaling van f 6 werd verzocht, zijnde f2,50 voor icderen persoon wegens logies on f 1 voor de flesch bier. Zij vonden de zaak vreemd, gaven eindelijk een tien guldenstuk en vroegen vier gulden terug. Een oogenblik later verscheen een man, die zijne verwondering te kennen gaf, dat zij gebruik maakten van zijne kamer en eveneens voor een en ander f 6 eischte. Zij hadden weiuig lust die te betalen, en zeiden dat zij zelfs nog f 4 terug moesten krijgen. De man sloot ocliter een deur af. nam een flesch, en zeide: «als je niet betaalt, sla ik de hersens in." Door deze bedreiging ontzet, betaalden zij de f fi en snelden het huis uit. Zij begaven zich intusschen naar een politiebureau, en deel den daar hun wedervaren mede. Een agent word naar de aangewezen woning gezon den, en vorderde dat men het" te veel betaalde teruggaf. Op het weigerend ant woord onder bijvoeging dat zij het geld verdiend hadden, werd proces verbaal op gemaakt. Genoemde man C. A. Schalier stond dientengevolge Woensdagmiddag voor de arrondissementsrechtbank te Amsterdam terecht, beklaagd tor zake van mondeling? bedreiging met doodslag. Beklaagde ont kende xegenover de pertinenie verklarin gen der twee bedoelde getuigen. Hij had intusschen de twee reeds vermelde publieke vrouwen als getuigen il decharge doen roepen. De eerst gehoorde gaf op, dat de getuigen haar het geld hadden doen ver dienen en ging zelfs zoo ver dat zij, of schoon naar haar zeggen hij het. gebeurde tegenwoordig, ontkende, dat beklaagde be doelde bedreigiug had gebezigd, hebbende hij alleen gezegd dat zij niet weg moch ten, als zij niet betaalden. Vermits ge melde verklaring in sommige punten in strijd was met die van een rechercheur cn een politie-agent tot wien zij nader andere opgaven had gedaan, eischte de substituut-officier, mr. TI. E. baron De Koek, dat zij in hechtenis genomen zou worden, als verdacht van valsche getuige nis en dat de zaak tot den afloop van dat geding zou worden geschorst. De rechtbank ging in de raadkamer en wees daarna be doelden eisch. tóe. De getuige was bevo rens door den voorzitter uitdrukkelijk ge wezen op het gevaar, waaraan zij zioli bloot stelde door volharding hij eene blijkbaar leugenachtige verklaring. Niets mocht ha ten en de getuige kan nu in de gevan genis over het gebeurde nadenken. Door het tweede kantongerecht te Rotterdam werden eergisteren 140 perso nen, onder wie zich 8 vrouwen bevonden, veroordeeld wegens het zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openharen weg bevinden; 16 veroordeelden waren op meer dan één dag dronken op straat aangetroffen, één van deze op zes verschil lende dagen in één maand. KUNSTNIEUWS. Drie Nederlandsche kunstenaars hebben het voornemen om in den loop der volgende maand een kunstreis te maken en in de voor naamste plaatsen hier te lande concerten te geven. Ze zijn: mcj. Louise Kiehl, ex-peu- sionnaire van Z. M. den Koning, concert- en opera-zangeres, de heer W. Wolf Polak, solo- violoncellist thans te Parijs gevestigd en de heer Gustav Michelsen, professor aan het conservatorium te Berliju. De beide eerslgc- noemden zijn ons van vroeger bekend. Mej. Kiehl, afkomstig uit *'s Hageheeft voor eenige jareu bij gelegenheid eener opvoering der opera Lohengrin door het Rotterdam- sclie gezelschap, de rol van Elza vervuld, cu zich toen van eene zeer gunstige zijde doen kennen. De heer Wolf Polak, vroeger te Amsterdam, beloofde reeds veel toen hij zich op 10 a 12jarigen leeftijd hier in het open baar deed h'ooren, en nu hij ouder de leiding van de beroemdste mannen zijne studiën vol tooid heeft, gelooven wij dat de loftuitingen die hem in verschillende buitcnlandsche dag bladen worden toegebracht, niet overdreven zijn. De heer Gustav Michelsen onze voor malige stadgenoot, is ons minder bekend. Om trent hem worden echter de meest vleiende ge tuigenissen afgelegd, en de omstandigheid dat hij als leeraar is verbonden aan het guns tig bekende Berlijusche conservatorium onder bestuur van Scharwenka, is zeker van niet geringe beteekenis. Wij vertrouwen dan ook, dat aan de con certen, door genoemd kunstenaars-trio te geven, een druk bezoek zal te beurt vallen. ONDERWIJS. De levensverzekering-maatschappij van het Ncderlandseh Onderwijzers-genootschap telde op den In Aug. 11. 1311 contraeten, verze kerd voor f 2,003,019, tegen f 50,182,92 jaar- lijkschc premie. Wegens den gunstigen toe stand der maatschappij hebben commissaris sen en directeuren besloten, het maximum der verzekeringen op één hoofd tot f 8000 te verhoogen. De senaat der Amsterdamsche Univer siteit zal het studiejaar 1883 4 openen mot eene openbare vergadering op Dinsdag 14 Sept. a.s. te P'j ure, in het gebouw «Belix Mcritis", waarin de waarnemend rector mag nificus prof. <T. G. De Hoop Scheller, liet rectoraat aan prof. A. Pierson zal overdragen. AANBESTEDINGEN. H aar 1 ein. Door het prov. bestuur van N.-H. is gisteren bij enkele inschrijving aan besteed het verrichten van het schilderwerk in de Rijks-Musou.nigcbou.wcii te Amsterdam (raming f 27,800). Minste inschrijvers de hoe ren G. .T. de Haas cn Zoon, te Amsterdam, voor de som van f27,000. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Te Seherpenzeel zijn eergisteren de acht jaarlijksche schapemarkten geëindigd. De aan voer ter verschillende markten was niet zoo groot als ten voorgaande jare, waartoe het verminderd uantal schapen op de Yeluwe zeker het zijne toebracht. De handel daarentegen was buitengewoon levendig en de prijzen waren hoog, hetgeen uit het volgende blijkt; hamels golden f 16 a 24, ooien f 13 a 16, lammeren f 12 a 13. BEUKSBERICIITEM. Amsterdam, 13 Sept. 1883. Prijzen der onderstaande effecten. genoteor- pCt. de koers. Nederland. Cert. Werk. Sell. Portugal. Rusland. Spanji Turkije. Egypte. Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 Goudlecning 5 Italië. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl .in pap .(Mei-N.) 5 a zilv.Jan.-Juli) 5 Obl. buitl. 1853-80. 3 bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1S77 Aiust. L. 20-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871 75 ...I»', Gul. buit. 1376. 2 ,v (Perpetuele) 4 binnl. f12500- 25000l'A Obl. binul. flGÜO- 5000 1'/, Obl. Alg.Sch. 1865. 5 v 1869. 6 Obl. Leen. 1S76. 5 N.-Amerika. Obl. Yer.-8t. 1876. 4>/5 1877. 4 Columbia. Obligatiën4' Peru. Leemus 1S70 6 1S72 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl.LTz. sp.Aand. M. tot Expl. St. spw. Aand. Ceut.spw. gest.Obl. u Ind. spw. Aand.u Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4l Boxtel Wezel Obl. 1S755 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aaud. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. Morschansk Syarau Aand5 Riasclik Wiasma Aand5 Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.-YorkLake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. A and. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN, Nederland. Lot. Ainst. f100 3 Rotterdam 3 Gem.Crediet. 3 Belgie. n Stad Antwer pen 18743 Oostenrijk. Staatsl. 1S54. 4 1S60. 5 1S64. Rusland. h 1864. 5 1866. 5 Geldkoers, prolongatie 4 pCt. 65s; 1 7", 16 100 »/s 951 - SI' t 65 65''Ai 52?/» Italië. Rusland. Amerika. 24 10 93/,« 70' 4 lil1. 4 27' IB s 10' us' 152 »/4 116'A 677/4 153»/. 117»/- 223 52 H8V,« 503 4 85», 87»/3 5S3/., 30s,'is 133 1105s/» 108» 100 95 96 101 112 140»/. 1'287/, 125»/. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 12 September. Kruidenierswaren. De heden gehou den veiling is afgeloopeu als volgt. 53 kn. a 6 potten Gcconfijte Gember verk. tot 25 a 27 ets.. 138/1 cn 208 2 kn. Nieuwe Mus- cadel Rozijn verk. tot f15',- a 17; 60 vaatjes Nieuwe Pantalcria Rozijn opgehouden tot f 12151 kn. Nieuwe Sultana do. verkocht tot f 13 a 15» 45 kn. Nieuwe Elemé do. verkocht tot f li3400 bn. Amerik. Tarwe meel opgcli. tot f61,'. per baal; 3S vaatjes Amerikaauschc Appelen verk. tot f 12 a 21 vn. Eoclie verk. tot 15 a 91 ct.; 7 ku. Notenmuscaat 1 kist verk. tot 60 ct. restant

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3