BINNENLAND niseerde boerenopstand zich in het land tusschen de Save en de ünna uitbreidt. De spoorwegambtenaren zijn per brief gewaarschuwd, dat de wegen zullen worden vernield. De spoorweg naar Sissek wordt door benden van 50 of 60 boeren bedreigd. Twee regimenten kavallerie zijn er heen gezonden, maar men vreest, dat die macht niet voldoende zal zijn. MADAGASCAR. De Stand, bevat een brief van een correspondent te Antananarivo, 17 Juli. Koningin Ranavalona was den 13 Juli gestorven. Kort vóór haar dood liet zij eene jonge vrouw van ongeveer 20 jaar, die een mijl van het paleis woonde, bij zich komen en benoemde haar tot haar opvolg ster. Zij is van koninklijken bloede en heet Rajafindrahetv. Zij heeft in de school der kwakers en daarna bij de Engelsche zendelingen eene goede opvoeding genoten. Drie of vier jaren geleden huwde zij eeu neef van de overleden koningin. Den 7den Mei 11. stierf haar echtgenoot. Als dit niet was gebeurd, zou zij waar schijnlijk nooit koningin zijn gewor den. De eerste minister zou nooit iemand als koningin hebben geduld, bij wie hij niet dag en nacht toe gang kon hebben en het is vrij zeker, dat hij met de tegenwoordige koningin zal trouwen, als het niet reeds is geschied. Dan zal hij, als de Franschen' het niet verhinderen, machtiger zijn dan ooit. De nieuwe koningin heeft den naam Ranavalona II aangenomen. De bevolking der hoofdstad is nog van alle verkeer met de buitenwereld afgeslotenVerscheidene koeriers zijn naar de kust gezonden, maar zij komen met hunne brieven terug en zeggen, dat het onmogelijk is binnen Tamatave te komen. Overal worden verdedïgings-maatregelen genomen, maar er is g-ebrek aan geweren. In het officieel verslag over het bom bardement van Tamatave wordt ge zegd, dat een man werd gewond en een hond gedood. De enkele Engel- schen en Amerikanen, die nog in de hoofdstad zijn, zijn volkomen veilig. KAAP DE GOEDE HOOP. In dim Trausvalachen Volksraad is behandeld eene motie van twee léden, verzoekende het bepalen van strengere straffen levenslangen dwangarbeid of doodstraf op het verkoopen, verhandelen of wegschen ken van kruit, ammunitie en vuur wapenen aan naturellen binnen de republiek. Vele leden verklaarden zich tegen het onmiddellijk en onvoorbereid nemen van een be sluit, waarbij de allerzwaarste straf fen werden bepaald, doch waren er voor evenals de Staatspresident om aan de regeering op te dragen, strengere maatregelen te nemen tegen den smokkelhandel in ammunitie, die dan voorloopig van kracht kon den gemaakt worden tot de aan staande zitting. Dienovereenkomstig nam de raad dan ook een besluit, waarbij bepaald werd strengere straf bepalingen voor zoodanige overtre ding voorloopig vast te stellen, en wel gevangenisstraf, met of zonder dwangarbeid, 15 jaar niet te boven gaande, met verbeurdverklaring van zoodanige ammunitie en wapenen, als ook van de wagens en ossen, enz., voor het vervoer daarvan ge bruikt. Verder werd aan de regee ring opgedragen bij de aanstaande zitting van den Volksraad eene con cept-wet dienaangaande voor te leg-geu. Erwin von Loneck was op eenen morgen naar Altlinden gekomen. Hij zag er ernstiger uit dan ge woonlijk toen hij zijn verloofde die juist bezigheden had, verzocht hem eenige minuten te schenken om dat hij haar een eigenaardig nieuws had mede te deelen. Zij moest glimlachen om zijn verzoek. Hoe gaarne schonk zij hem elk vrij oogenblik. Gij ziet er ernstig uit Erwin zeide zij. Ik moet over eene ernstige zaak met u spreken, zeide hij. Zij stonden bij een open venster; de geur der bloemen doordrong de1 geheele kamer. Erwin nam een klein étui uit den zak. Ik weet niet of u het oude gebruik onzer familie bevalt. Freia. Indien het u niet bevalt wil ik er gaarne afzien. Mij is alles aangenaam, wat gij verlangd, zeide zij. Haarlem, 15 September 1883. De Winterdienst van de Haar- lem-Zandvoort Spoorweg-Maatsch. is 15 September begonnen. Te rekenen van 15 dezer zullen de telegraafkantoren op de stations der Haarlem-Zandvoort Spoorweg- Maatschappij te Haarlem (Bolwerk), Overveen en Zandvoort dagelijks open zijn van 7Ya uren voor- tot 10 uren namiddags. H. M. de Koningin heeft heden de wedloopen op Chhg-endaal met een bezoek vereert. Het bestuur van het in Juni 1884 te Amersfoort te houden 37e Landhuishoudkundig Congres hield jl. Woensdag zijne eerste vergade ring, waarin jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, burgemeester van Amersfoort, werd uitgenoodigd mede zitting in het bestuur te nemen. Dit werd door hem aangenomen. Voorts is besloten nog- eenige an dere heeren uit te noodigen deel van het hestuur uit te maken. Bij de firma De Xayer Co. te Brussel, hebben zich aangesloten de firma'sde Koninkl. papierfabriek te Maastricht en de Koninklijke fabriek «De Eendracht» (Van Gel der Zonen) te Apeldoorn, om ge meenschappelijk postpapier en en- veloppes te koop aan te hieden, op Zondag en Maandag 16 en 17 de zer, in de machine-galerij op de tentoonstelling. De opbrengst zal strekken tot leniging der ramp op Java. Kaar de Schied. Ct. meldt, is Donderdag daar ter stede uit Kota Boemi in de Lampongsche districten een telegram van 12 dezer ontvan gen, van een ambtenaar te Telok Betong, waaraan het volgende is ontleend «Telok détruite coup de mer; tout perdu; sans toit, santé bonne.» (Telok door een vloedgolf verwoestalles verlorenzonder dakgezondheid .goed.) - Doo_r den Gouv. van de Sirfilts Settlements is, naar het I). verneemt, de aanzienlijke som van 26000 dl. ter beschikking gesteld van den Gouv.-Gen. van Nederlandscli Indië, ten behoeve der noodlijdenden in Bantam en de Lampongs. Ook bij het consulaat der Neder landen te Parijs ligt een inschrij- vingslijst voor hen die willen bij dragen tot leniging van den nood der hulpbehoevenden op Java. De ontvangen giften zullen door de Nederlandsche legatie aan de hoofd commissie te 's Gravenhage worden overgemaakt. De verkoop der toegangskaar ten tot het feest in het Park te Brussel, ten bate der slachtoffers van Java en Ischia, heeft 6367 fr. opgeleverd. Z. M. de Koning heeft den heer de l'Eau d' Andrimont, pre sident van de «Association pour secourir les pauvres honteux», die het feest georganiseerd had, de som van duizend fr, laten ter hand stel len. Buitendien waren er vóór het feest een aantal kaarten verkocht, zoodat men, na aftrek van alle on kosten, eene netto-opbrengst van ruim acht duizend fr. hoopt te ver krijgen. Aan een opstel in de National- tidendegetiteld: de Dymphna- expeditie, ontleenenwijhet volgende: Iedere familie vermoed ik, heeft hare overleveringen en gebrui ken, zeide Erwin. Ik zal u den oorsprong van dit gebruik vertellen. |Een onzer voorvaderen redde den 'vorst des lands het leven; het was op de jacht. Deze g-ebemtenis had plaats eenige dagen voor het huwe lijk van mijnen stamheer. De vorst was er op gesteld om eenen trouw ring te schenken. Het was een schoone ring-, zwaar van goudvan binnen was er het wapen van den vorst in g-egraveerd. Mijne over- over grootmoeder ik weet dat niet juist, droeg hem met welgevallen, zij was er trotsch op. Toen zij latei- begraven zou worden, werd haar den ring van den vinger genomen haar echtgenoote wilde het cadeau des konings liet laten begraven. Hij bewaarde den ring. Toen hij na eenige jaren weder in het huwe lijk trad, gebruikte hij denzelfden trouwring. AJie a'narop volgende In de maand December, dus in het donkerste gedeelte van het jaar, werd de Varna door het ijs stuk ge wrongen. Deze stoomboot was een slecht Noorsch kustvaartuig van de 3e klasse, dat men nooit naar deze wateren had moeten zenden, waar zijn ondergang kon worden voor uitgezien. In de laatste helft van December liep het schip vol water en moest verlaten worden, maar het bleef tusschen de ijsstukken hangen tot ver in den zomer, toen het ijs begon te smelten en het schip zonk. De Hollandsclie pool-expeditie met hareNoordsche bemanning, tezamen 25 man, moest op den voorraad van de Dymphna teren, waarvan het gevolg was, dat de laatste op 1 Sept. 1883 slechts voor 7 a 8 maan den proviand had, hetwelk volgens de oorspronkelijke berekening min stens 14 maanden zijn moest. Hov- gaard heeft zijne eigene plannen moeten opgeven om de schipbreu kelingen te redden. In zooverre is de tocht van de Dymphna niet zonder resultaat geweest, en het is te hopen, dat H. zich hiermede zal vergenoegen. Mocht hij het wagen, om met halve bemanning en een zwak geapproviandeerd schip naar Kaap Tsjeljoeskin te gaan, dan zou de ongelukkige overwintering in de Karische zee nog rampzaliger ge volgen kunnen hebben. Men bedenke, dat de tot hiertoe ontvangen berichten van de expe ditie slechts weinig geruststellend zijn. Den lsten, ja zelfs den 4den bevond de Dymphna zich in den zelfden henarden toestand als in Sept. '82, en gelukt het Hovgaard niet vóór het midden van Sept. daaraan te ontkomen, dan moet hij zich voorbereiden op een nieuwe overwintering met halve bemanning en geslonken voorraad. Een gedeelte der expeditie moet dan over land naar huis gezonden worden, en des niettegenstaande kan het noodig worden met de aanstaande lente een hulpexpeditie uit te zenden De aangenaamste tijding, die wij van de expeditie kunnen ontvangen, zou een tsïegram zijn, dat ze goed en wel te Vardó of Hammerfest was binnengeloopen. Slechts in één opzicht heeft de expeditie een geographisch resultaat verkregen. Door haar lot en dat der Varna heeft de theorie aan gaande de commercieele heteekenis der Ivarische zee den doodsteek ontvangen; want het is gebleken, dat het ijs niet alleen een beletsel is om door de straten te komen, zooals men vroeger meende, maar ook voor de bevaring der zee zelve. In de laatste zomers heeft de Ka- rische zee haar naam van «ijskelder», die niet alleen elk soort van schip trotseert, maar zelfs een boot ver hinderd de monding van Ob of Je- nissei binnen te komen, volkomen gehandhaafd. Haarlemmermeer. Donder dag is de badhoeve van mr. J. P. Amersfoordt alhier bezocht door een gezelschap Chineezen, die met veel belang-stelling deze uitstekende in richting- op landbouwgebiedin oogen- schouw namen en zeer vriendelijk door den eigenaar ontvangen werden. Amsterdam. In de stoom- meubelfabriek van de heeren Blee- sing Zonen alhier, is op het oogenblik eene tafel in bewerking allermerkwaardigst om het blad. Dat blad uit een stuk heeft namelijk generaties hadden denzelfden ring. Voor tweehonderd jaar was het een fraai sieraad met diamanten bezet, nu zijn de steenen er uit gevallen en de ring is door het lange dragen dun en zwak geworden. Mijne groot moeder droeg hem en mijne dierbare moeder ook en nu bied ik hem u aan, mijne beminde. Indien gij ech- i ter de voorkeur geeft aan een nieuwen ring, dan koop ik er u een. Hoe kunt g-ij denken, dat ik een' andere ring zou wenschen te! dragen, zeide zij, omdat eene overlevering uwer familie daaraan verbonden is. Bestaat er misschien ook nog de eene of andere legende omtrent deze trouwring? Ja. en die zegt, dat allen die hem drageu lang en gelukkig zul len leven. Indien gij mij vroegt, wat ik het liefste had, dan gaf ook ik er de voorkeur aan, dat bij ook uw trouwring zoude "n. Laat mij eens zien of hij u een middellijn van 1.55 M. en is uit langsch hout gezaagd. Ware het een zoogenaamde moot eindelingsch hout, zij kon bij het worteleind zijn afgezaagd; thans moest de boom echter over eene tamelijke lengte gelijke dikte hebben om zulk een stuk te verkrijgen. Het blad, dat uit onze Indische bezitting-en afkomstig is en louter om den merkwaardigen omvang ver werkt wordt, is gaaf en hard. Het zal den bewerker, die het «vlakken» moet en, naarmate hij het midden nadert, als het ware buiten zijn bereik moet schaven zeker menigeu zweetdroppel kosten. Het wordt dus nog- merkwaardig om den handen arbeid er bij. Delft. Zondagnacht is de schild wacht staande op de achterplaats van de infanteriekazerne alhier, van zijn post wegg-eloopen, medenemende de kist belioorende bij de 3e comp., lste bat. 4de reg. inf. De kist is des morgens opengebroken buiten de Haag-poort aldaar terug-gevonden al de daarin geborgen gedrukte stukken waren voorhanden doch de de comptanten ad /'16 had de de serteur zich toegeëigend, Arnhem. De stafinuziek van het 8e reg. inf. heeft van Z. M. den Koning een gratificatie ontvangen, ten hedrag-e van 250, als tevreden heidsbetuiging over de gehouden muziekuitvoering-en op Oranje-Kas- saids-öord bij gelegenheid der ver jaardagen van H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses Wilhelmina. Venendaal. - Voor ruim twee maanden vertrok uit deze gemeente een koopman zekere C. Alberti met de noorderzon naar Amerika. Hij heeft thans laten weten dat hij niet is vertrokken om van zijn lastige huisvrouw eu zijn vele schuldeischers ontslagen te worden, maar alleen omdat, hij van jongs af niets liever wensclite dan in Amerika begraven te worden. Wageningen. Door den bouw kundige Boerée is in den loop van den jongsten wintertijd een plan af gewerkt dat veler aandacht trekt. Het is eene gekleurde planteekening (schaal 1 a 500) van eene groep van 35 villa's, door den ontwerpei- op aanraden en met medeweten van de vennooten van den Wagening- schen Berg bewerkt en dat den doopnaam heeft van «Wilhelmina- park». Het terrein waar die alle afzonderlijk staande buiten woningen kunnen gebouwd worden, is naast het koninklijk landgoed «Oranje Nassau's Oord» gelegen, eigendom van de vennootschap «de Wagening- sche Berg» en aan het hötelterrein grenzende, bovendien aan den Rijks straatweg, waar langs de baan voor de tram DriebergenArnhem ont worpen is, en kau door zijne hooge ligging nabij dennebosch als zeer gezond genoemd worden. Ook voor het terrein «de La wiek», nabij de stad, heeft genoemde bouw kundige een plan tot aanleg van buitenverblijven ontworpen. Van dit terrein heeft men uitzicht op de weide, de boerderij en het internaat der Rijkslandbouwschool en de so ciëteit Junushof, enz. Van dezen bouwgrond is dezer dagen een deel verkocht, waarop eerlang eene villa zal verrijzen. Deutichem. De omnibus der onderneming Tempelaar van hier op Aruhem, is Donderdagmorgen nabij Doesburg, op een punt waai de tram dwars over den rijweg gaat, met de stoomtram op Dieren Hij nam den ring uit het étui en zij beschouwde hem met eerbied. Dit was dus het cadeau van een' vorst en de trouwring eener oude familie. Aan hoeveel slanke, dunne! vingers was hij gestoken en van hoevele vingers van overledenen was hij weer weggenomen! Mijne moeder had eene traaige- vormde, kleine hand, zeide hij, maar de legende paste niet goed op haar; haar leven was kort en volstrekt niet gelukkig te noemen. Mijn vader stierf toen zij nog zeer jong was en het engeiuk mijner zuster verkortte haar leven. Zij had een treurig bestaan. Hij nam den ring en stak dien aan Freia's vinger. Hij paste haar nauwkeurig, alsof hij voor haar ge maakt was. Waren zij, die den ring droegen, gelukkkige vrouwen, Erwin? vroeg zij, sidderend naar haar ver loofde opziende. in aanraking geweest, de omnibus is omvergeworpen en beschadigd, de koetsier benevens een passagier die mede voorop had plaats geno men, zijn naar men verneemt, erg gekwetst; geneeskundige hulp is spoedig verleend. Waalwijk. De gemeenteraad heeft aan den minister van waterstaat een adres gericht, strekkende dat, tot herstel der gemeenschap van de Langstraat met het land van Heus- den, die ten gevolge van het ver- legg-en van den Maasmond verbroken zal worden, de haven met de nieuwe rivier zal worden verbonden door middel van eene schutsluis en een stoombooten-veer. Nijeveen. Eergisteren is de nieuwe Paradijssluis in de Drentsche Hoofdvaart beproefd en goedgekeurd. Over 14 dagen zal zij met het nieuwe gedeelte van het kanaal voor de scheepvaart in gebruik gesteld wor den. GEMENGD NIEUWS. Echt kameraadschappelijk ont haalde een deserteur te Groningen zijn geleider op zoovele borrels, dat hij alle geleg-enheid had om nog-- maals te ontvluchten. Hij liet die kans dan ook niet voorbijgaan. Gelukkig kwam de poli tie nog- bijtijds tusscheubeide, die nu de beide zonen van Mars ook weer echt kameraadschappelijk te zamen achter slot en grendel bracht. Toen de korporaal zijn roes had uitgeslapen, was hij recht gelukkig zijn arrestant niet verloren te heb ben. Eerst later kwam hij tot de ontdekking dat hij zelf in verzekerde bewaring- was. De zeeboodschapper, uitgevon den door den heer Lefèbre, bestaat volgens het D. in een grooten elastie ken bal, waaraan een kleine kope ren bal bevestigd is, welke herme tisch gesloten en waarin een brief geborgen kan worden. Dit toestel heeft het voordeel van niet, zooals de door de Engelsche zeelieden be proefde elastieken flesch, bij aan raking van een hard voorwerp te breken. Door het voortdurend boven water blijven wordt de elastieke bal ook bewaard voor den verterenden invloed van het zeewater. De heldere roode en witte kleuren, waarmede het toestel beschilderd is, maken het zelfs op verren afstand duidelijk zichtbaar. Een en ander is besloten iu een met gelijke kleuren geschil derde kist, welke bestemd is om op het dek van het schip te worden bevestigd, zoodat het in het uiterste oogenblik van gevaar onmiddellijk hij de hand is. Volgens mededeelingen uit Napels zijn de bewoners van Ischia Zaterdag 8 dezer en ook gedurende de beide daarop volgende dagen her haaldelijk door aardschokken ver ontrust. Een der maréchaussées van het detachement, die Donderdag per Holl. spoor aankwam om dienst te doen bij de Cling-endaalsche wed rennen, had het ongeluk dat het paard door hem bestegen, steigerde en met den ruiter achterover viel. Bij den Zwaren val brak de man zijn schouderblad. Hij werd in 't station voorloopig opgenomen. Het in 1855 opgerichte St. IIu- bertusfeest van de jacht-vereeniging «Zuidenveld», Drente, zal weder ge houden worden te Dalen, 18 Oct. a.s. De politie te Zutfen schijnt in een op straat angstig rondkijkende juffrouw een verdacht persoon te Ik denk, dat alle vrouwen, die beminnen, gelukkig zijn. Ook gij zult het zijn, Freia. Gelukkig, herhaalde zij, alsof die woorden haar verrasten, gelukkig! Gij bemint mij niet waar, Erwin? Ja, antwoorde hij, maar er was een vreemde, eigenaardige klank in zijne stem. Welnu, hoe zou ik dan ge lukkig gemaakt kunnen worden? Ik kan dan immers niet anders zijn dan gelukkig. Vele menschen leven met g-edeelde liefdezij hebben eene moeder of eenen broeder. Ik heb slechts u. Ik meen, dat ik daarom mijne geheele liefde u geschonken heb. Ik zal mij altijd verheugen, dat gij mij dezen trouwring gebracht hebt. Het is mij. alsof ik nu gemak kelijker van mijne liefde kan spre ken. (Wordt vervolgd,.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2