Oplage 10000 Ex, Dinsdag 18 September 1883. No. 60. DE VLOEK DES VADERS. FEUILLETON. Do vloek des Vaders. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAMS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent- Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten voor liet, Buitenland: Compagnie Générale de Publicity Etraugère G. L. DAUBE Co, JOHx. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg Montmartrc. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, 8.17, 9.—, 9.33, 11.15, 11.44*, 11.56, l.S, 2.40*, 3,53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42, 7.13, 7.39*, S.41, 9,36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31. 7.53*, S.37, 9.11,10.16, 12.17*, 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30* 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—, 7.30*, 8.10, 8.40, 9.35,9.49,11.5,11.55* 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30, 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.—. 11.—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.25*, 2.30, 3.35, 5.10, 6.20*, 7.—, 7.55, 8.50, 9.45*. De vertrekuren zijn berekend van de Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7.27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar, 4.57, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.15, 8.07, 10.18, 11.32, 1.32, 3.19, 4.17, 5.1, 6.42, 8.58. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.42, 8.35, 10.48, 12.41, 2.15, 3.47, 4.38, 6.17 7.13, 9.31. Onze Abonné's en zij, die het in den loop van dit jaar worden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levanti: Uit het Hoog&uitsch vertaald ALGEMEEN OVERZICHT. 9 16 September. SLOT. De Engelscke ministers kunnen er eindelijk eens aan beginnen te denken, om de staatszorgen voor een wijze van zich af te schudden en tijd eens een beetje te gaan ont spannen. De grijze premier, de heer Gladstone amuseert zich thans voor de afwisseling weder eens met zijne gewone liefhebberij, het houthak ken, welker bezigheid hij, naar de couranten berichten nog met jeugdige kracht verricht. Voor de variatie doet hij zoo nu en dan ook eens een zeereisje langs de kusten van Schotland en Engeland, en overal waar hij zich vertoont, wordt hij met hartelijke belangstelling toe gejuicht. Ook de andere ministers vermaken zich, ieder op zijne wijze, en waar de stuurlieden van het schip van staat zoo eene kortstondige, weinig gevaarlijke werkstaking houden be hoeft het zeker geen betoog, dat van bizonder politiek nieuws, geen sprake kan zijn. In Egypte evenwel is voor de En- gelschen nog geenszins een tijdperk van rust aangebroken. Welgaande eigenlijke hervormingen hun gere- gelden gang', en bestaat er alle hoop, Naai- liet Hoogduitscli VAN Br. DE YAH TI. 21) Was dat dan niet altijd het geval? vroeg hij. Zij had haar hoofdje tegen zijne horst laten zinken; nu hief zij het met een allerliefst g'limlachje tot hem op. Neen, niet altijd, zeide zij. Dikwijls is mij het hart zoo vol, zoo overvol en als ik beproef te spreken is het mij onmogelijk. Als gij niet hij mij zijt, denk ik aan duizenderlei dingen, die ik u ver tellen wil, maar als gij hij mij zijt dan zwijg ik. Ik bc 1 de aangenaamste leer- dat zij binnen betrekkelijk korten tijd geheel hun beslag zullen krij- g*en, doch de henden van den val- schen profeet, die te Khartoem nog steeds het geregelde gouvernement bestook, leveren een voortdurend ge vaar op voor den rust van den pas hervormden staat. Dat het ook voor het prestige van Engeland noodig is, aan dien toe stand een einde te maken, zal ieder een gereedelijk toestemmen, en het is daarom dan ook, dat de Britsche gezaghebbenden in Egypte besloten, den Khedive wat krachtiger te on dersteunen in zijnen strijd tegen de oproerlingen. De generaal Hicks zal dan ook eerstdaags met eene krijgs macht van 5000 man, deels inboor lingen, deels Europeanen tegen hen oprukken, en men verwacht alge meen, dat het hem niet moeielijk zal vallen den vijand uit zijne sterkten te verdrijven, en de rust te her stellen. Ook in Zuid-Afrika levert de toe stand nog altijd reden tot groote bezorgdheid op. De henden van Ce- tewayo ontvangen nog voortdurend van alle zijden versterking. Zelfs de Transvaalsche hoeren voegen zich hij hen, en hoe grooter zijne macht wordt, hoe onbeschaamder hij in zijne handelingen zich toont. Eene voortdurende waakzaamheid derhal ve wordt den Engelschen daarginder gebiedend voorgeschreven, want het zou heel best kunnen zijn, dat de Zoeloekoning zich niet alleen tegen zijn mededinger Usibepu, maar ins gelijks tegen de staten keerde, die onder Britsche bescherming staan. Van rusten derhalve kan hier voor- loopig nog geen sprake zijn, en er zal nog wel een geruimen tijdver- loopen, eer alles daar in het reine is. meester van de geheele wereld, zeide hij, want nu kan ik be grijpen, dat mannen gaarne alles op offeren voor de liefde eener vrouw. Zoudt gij dat doen voor mij, beminde zeide zij, de armen om zijnen hals slaande. Ja, zeide hij werktuigelijk. Ik gevoel mij dubbel gebon den als ik dezen ring draag, zeide zij, het kleine voorwerp nog in de hand houdend; hij ver bindt mij niet slechts met u, maar met uwe geheele familie. Laat hem mij behouden tot onze huwelijks dag. Wel zeker, zeide hij.Ik verheug mij, dat hij in zulke goede handen is. Freia. Indien gij het wilt, kan hij wel gerepareerd en bijge werkt worden. Neen, zeide zij, hem met hare lippen aanrakend, ik zou hem gaarne zoo houden, als uwe moeder hem gedragen heeft. Geen Dat in Rusland het nihilisme nog geenszins het laatste woord gespro ken heeft, bewijst de verschijning van een nieuw nummer van het or gaan der ontevredene partij. Sedert de drukkerij, waar die opruiende artikelen gezet en gedrukt werden, door de regeering ontdekt was, en de schuldigen met den dood of met verbanning naar Siberië hunne mis daad hadden moeten bekoopen, had men er niets van gehoord. Men mag* het eens zijn of niet met de begin selen welke dit revolutionaire blad Sredikt, in ieder geval moet men en ijver en de volharding van de mannen, die aan het hoofd der partij staan bewonderen. Als zij in stede van langs den weg van moord en oproer, met eerlijke middelen hun doel zochten te bereiken, zouden zij het met dien ijver en die volharding een heel eind kunnen brengen. Ilunue daden van geweld toch zijn niet ge schikt om de regeering tot toegeven te bewegen, evenmin als zij hun den steun van alle weidenkenden zullen bezorgen. In Spanje openbaart zich in de regeeringskringen weder eene zekere vrees omtrent den toestand op het eiland Cuba. Het schijnt, dat er in den laatsten tijd daar onder de be volking wederom gewerkt wordt om een hernieuwden opstand in het leven te roepen. Spanje kan er deze eeuw niet over roemen, dat het in het rustig bezit is, van dit schoone en vrucht bare eiland, want de opstanden vol gen daar elkander tamelijk snel op, en slechts met de grootste krachts inspanning is het deze mogendheid tot nu toe gelukt, zich daar staande te houden. In den regel zijn het in blazingen van vreemden, die de in woners tot opstand breng*en, want nieuwe trouwring zou ik voor dezen willen ruilen. Gij zult hem eerst dan dra gen als wij gehuwd zijn, zeide hij. Hij keek er glimlachend naar, hoe zij den ring weder in het étui sloot en hoe hare oogen van inwen dige vreugde schitterden. XIII. Generaal von Wieburg was met Freia voor eenige weken naar de residentie gegaan en Erwin was zijne verlooide gevolgd. Hij was de opmerkzaamste galant van de wereld. Eiken dag bracht hij bloemen, hoe ken, muziek en geschenken van allerlei aard. Dikwijls dacht hij bij zich zelf, dat hij de gelukkigste man onder de zon was, als hij den prijs zag dien hij betaald had en hij beproefde zich te over tuigen, dat hem niets te wenschen over "bleef. En toch was het hem helder, dat de diepste diepten zijns er zijn ook hier zooals overal tal van personen, die gaarne het water troebel maken, om des te heter te kunnen visschen. In Spanje zelf is de toestand op dit oogenblik zeer bevredigend. De gemoederen komen zoo langzamer hand weder tot rust, indien men ten minste van eene ernstige ongeregeld heid heeft kunnen spreken. Voor een groot gedeelte zal de flinke en krach tige houding van den jeugdigen vorst wel van invloed geweest zijn op den loop der gebeurtenissen, want hij een minder ferm optreden zouden de ge volgen van den opstand zoo gemak kelijk niet te overzien geweest zijn. De Vorst van Roemenië schijnt ge noeg van het regeeren te hebben, althans er gaan geruchten, als zou hij van plan zijn, om zijne waar digheid neder te leggen. Het is dan niet alles om in dezen tijd vorst van Roemenië te zijn. Niet alleen dat de partijen daar dikwijls scherp te genover elkander staan, maar ook met het buitenland zijn er herhaal delijk ingewikkelde questien, die den vorst veel hoofdbreken kosten. Een der voornaamste is voorzeker wel, die van de vaart op den Donau. Vooral in deze eeuw rijzen daar omtrent tusschen verschillende groote mogendheden herhaaldelijk bezwa ren, en er behoort hij de diplomatie heel wat zeemanskunde toe, om de verborgen klippen en de dreigende rotsen alleente ontzeilen. Natuurlijk zijn de belangen van het vorsten dom tot welks grondgebied de oevers dezer rivier behooren, bij al die ge schillen nauw betrokken, en het behoeft ons niet te verwonderen dat bij de verschillende verdragen en overeenkomsten, die daarvoor ge sloten zijn, de belangen van de klei nere staten nu niet zoo bijzonder in harten nog braak lagen en dat hij voor nog grootere liefde vatbaar was. Zij zou het nooit vernemen, dat hij haar niet met zijn geheele hart had bemind en hij niet uit eigen bewe ging haar tot echtgenoote had ver kozen. Hij wilde haar gelukkig maken en nooit zou zij de minste verdenking voeden. Maar hij bedacht niet, dat het eene gevaarlijke on derneming is, zonder liefde in 't hu welijk te treden. Ook vermoedde hij niet, of wilde het niet doen, dat de ware liefde kon komen als het te laat was. Freia's schoonheid ver blindde hemhare lieftalligheid be wonderde hij, maar liefde sprak niet uit zijne oogen en Freia, die door hare liefde totaal in beslag* genomen werd, merkte het niet. Toen hij op zekeren avond ver hinderd was met haar naar de kome die te gaan, reed zii met mevrouw de gravin van Eggenberg naar de opera. Door een vreemd, zonderling het oog gehouden worden. Als de voorname liet maar eens zijn, moe ten de kleintjes zich wel onderwer pen, omdat tegenstand hier eenvou dig totaal nutteloos ja zelfs gevaar lijk voor het zelfstandig volksbestaan zou kannen worden. Dat de vorst, die zich herhaalde lijk tusschen twee vuren geplaatst ziet, dikwijls genoodzaakt is aan de goede verstandhouding met machtige naburen, de belangen van zijn volk ten offer te brengen, eindelijk het regeeren moede wordt, kunnen wij best be' v iipen. Naar rnen zegt. doen Rusland en Oostenrijk vele pogin gen om den vorst van zijn besluit terug te brengen, en misschien ge lukt het hen nog door een toegeven op ondergeschikte punten, de onte vredenheid van den vorst een weinig weg te nemen. Wegloopeu als het niet naar den zin gaat, is evenwel geen bewijs van karaktervastheid, en zeker zouden wij meer sympathie kunnen gevoelen voor een koning, dieinmoeielijke omstandigheden zijn volk ter zijde blijft staan, en alle krachten inspant om de nadeelige gevolgen van den een of anderen ongelukkigen toestand zooveel mo gelijk te niet te doen. MITEIVLAMD BROOT-BRITTANNIE, Op het congres van werklieden- vereenigingen te Nottingham gaf de heer Frederic Harrison een over zicht over de werkzaamheden en resultaten der Trade-unions gedu rende de laatste 16 jaren. Deze vereenigingen hadden van de haar verleende bevoegdheden een ver standig en matig gebruik gemaakt. Zij hadden welwillende betrekkin maar gelukkig toeval was Hilda daar eveneens. Gottfried Sturm was sedert langen tijd lijdende geweest en leefde nu op het land. Hij moest voor zaken naar de hoofdstad en om het eenigszïns gemakkelijker te hebben, nam hij Hilda mede. Zoo kwam het dat de juffrouw, bij wie zij thuis waren, Hilda uitnoodigde mede naar de opera te gaan. Deze had zoo weinig genoegens en haar leven was zoo ontzettend eentonig, dat zij met vreugde deze gelegen heid te haat nam en haar vader vond het goed. Hij wilde 's avonds eene samen komst met zijne geestverwanten hou den en nu mocht zijne dochter zich wel eens amuseeren. Hilda was een en al verbazing, zij verheugde zich als een klein kind. Zij was een wonderlijk schoon meisje geworden. Haar goudblond haar was nu een weinig donkerder en hare oogen hadden een' dieperen glans;

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1