Leiden. De teleplioonverbin- ding, door de Nederl. Bell-Teleplioon- maatschappij voor de Noord-Zuid- bollandsche Tram wegmaatschappij tot stand gebracht, is in werking. Zij loopt van Leiden over Oestgeest, Sassenneim, Lisse, Hillegom, Benne- broek en Heemstede tot Haarlem. Iiet centraal-station is te Hillegom. De grootste afstand, waarop langs de lijn kan worden gesproken, is 34 K.M. De verbinding bestaat tot nog toe alleen voor den dienst dei- genoemde Tramwegmaatschappij, maar zal, misschien reeds spoedig, j ook ten gebruike voor particulieren worden ingericht. 's-Gravenhage. Zaterdag is ten overstaan van een notaris te Amsterdam het contract geteekend tusschen den heer Puls, eigenaar van het Victoria-hötel te Schevenin- gen, en eenige Amsterdamsche liee- ren. die onder eene naamloo/.e ven nootschap, thans eigenaars zijn ge worden van genoemd hotel en uit- gestrekten tuin met g-root skating- rink g-ebouw. Het bestaande hotel zal worden afgebroken en volgens ontwerp van de architecten Westra Jr. (Den Haag) en Van Wijk (Rot terdam) de twee ontwerpers der Haagsche Buitenhof-Passage stelt men zich voor, om een minstens honderd kamers bevattend, prachtig hotel van den eersten rang- te bou wen, 't welk vóór het a. s. badseizoen zou moeten opgeleverd worden. Dit hotel zal niet meer den naam van Victoria-hotel dragen. Maandagvoormiddag is alhier plotseling overleden de heer L. J. T. Broekhoff, secretaris-generaal van het dep. van Marine. Aan zijn de partement werd hij door een beroerte overvallen en bezweek tijdens de Overbrenging naar zijn woning. De overledene zou met 1 October zijn functiën hebben neergelegd. - Het ruiterstandbeeld van prins Willem I alhier is gepoetst. Dit is te betreuren, want daarbij is de pa tina, die het brons allengs verkrijgt, verloren gegaan. Die patina geeft aan het metaal verscheidenheid van kleur, ontneemt er liet gladde, een tonige aan, dat aan iets vonkelnieuws eigen is, gelijk b. v. ook de invloed der lucht den steen schooner maakt. Ieder deskundige weet, hoe schoon de patina is van oude bronzen, ook munten. Thans ziet het beeld er zoo dom glad, zoo geverfd uit. Het is te wenschen dat niet aldus met den Zwijger, op het Plein, gehandeld worde. (W. Speet.) Rotterdam. De kwartjesvin ders schijnen, hoe dikwerf zij of hunne vakgenooten reeds met de politie hebben kennis gemaakt hun bedrijf nog niet op te g-even. Dins dag jl. ontmoette een schipper al hier, die, met een zakje geld in de hand. op weg was naar een kantoor, ten einde daar goederen in ontvangst te gaan nemen, nabij het spoorweg viaduct een welgekleed lieer, die vóór hem bukte en veinsde een gul den te vinden. Onder belofte dat de schipper niets van de vondst zou vertellen, ging men te zamen op rekening daarvan een glas bier drin ken, in een naburig koffiehuis. Ter wijl zij daar zaten maakte de vinder zich aan den schipper bekend als een Rotterdamsch houtkooper en beloofde hem ook vracht. Toevallig bemerkten zij dat eenige personen aan een tafeltje zaten kaart te spe len en daarbij hooge inzetten deden, zoodat ons tweetal daar eenige oogen- blikken bleef kijken. Op eens fluis- dat ik eenige overeenkomst zie tus schen u en dat meisjesgelaat. Werkelijk? zeide zij terwijl zij bloosde. Nadat hij deze verrassende ontdek king gedaan had, zeide hij Dit gezicht heeft iets wat het uwe dikwijls ontbreektteder heid. Het was volkomen waar wat hij zeide, maar pas had hij die waarheid gesproken of het berouwde hem, want hij zag hoe ongelukkig het haar maakte. Het doet mij leed, dat er iets aan mijn gezicht ontbreekt in uwe oogen, zeide zij, en dat nog wel teederheid. Gij moet mij niet verkeerd verstaan, Freia, ik bedoel niet de teederheid des harten, maar die der gelaatstrekken. Wat drukken dan mijne ge laatstrekken uit? vroeg zij. Moed, fierheid, geest. zeide tert de guldenvinder zijn makker in liet oor, dat hij een geheim heeft ontdekt, namelijk dat in één kaart een vouwtje is en hij op die kaart] wel duizend gulden zou durven zet- I ten. Gewillig leent de schipper zijn zakje geld aan het heer en deze verliest in een ommezien den gehee- len inhoud van f 160. Dat was zóó gemeen, dat de heer de politie zou gaan waarschuwen, terwijl de schip per de spelers in het oog moest houden. Deze laatste verkoos echter mede te gaan, daar hij begon te begrijpen de dupe te zijn van eene bende oplichters. Dan zou de pseudo houtkooper maar liever eerst op een kantoor g-eld halen om den schipper terug te geven. Deze wachtte eenigen tijd in de straat, maar de heer bleek het kantoor langs een anderen weg verlaten te hebben, zoodat den schip per niets overbleef dan alleen naar het politie-bureau te gaan, om zich daar te beklagen. Onder beg-unstigingvauprach- tig weder hield de Rott. Cricket club Zondagochtend eenen onder- lingeu wedstrijd, tusschen de roode en blauwe partij. Na het eerste spel was de roode partij vóór: maar bij het tweede en laatste behaalde, na eenen langen en hardnekkig-en strijd, de blauwe partij met 21 punten vóór de overwinning, Het eere-di- ploma voor den besten speler ver wierf de heer C. 'W. Schalkwijk. Wieringen. Sedert eenige dagen zijn een paar ambtenaren van wege het ministerie van Financiën bezig om gedeelten van de Zuiderzee in den omtrek van het eiland Wie- ringen op te nemen. Deze voorloo- pige werkzaamheden moeten in ver band staan met het plan, om het recht, om op cle vischwaarden te mogen visschen, voortaan te ver pachten, evenals zulks met de wier waarden steeds geschiedt. Naar wij vernemen, zullen genoemde ambte naren hier nog eenigen tijd verblijf houden. Wageningen. Alhier moet een der leerlingen van de Rijks-land bouwschool heden voor het kanton gerecht verschijnen, omdat hij over de uiterwaarden heeft geloopen bij het zoeken van planten, die hij noodig had voor zijne studie. Hoe men hier het marktwezen op prijs stelt, moge blijken uit het feit, dat ter paardenmarkt van Vrij dag geen lijn of palen waren aan gebracht, en een koopman van elders dientengevolge voor zijne paarden tevergeefs een standplaats zocht. Blijkbaar had men te Wageningen de heele paardenmarkt vergeten. Nijmegen. Een tweejarig jongetje van den slachter v. B. al hier, viel de vorige week in een pot met kokend water, welke door zijne moeder op den vloer was nederge zet, terwijl zij zich even uit de kamer verwijderde en dat kind al leen liet. Met vreeselijke brandwon den overdekt, werd het knaapje daaruit gehaald en is reeds na een allersmartelijkst lijden, aan de ge volgen daarvan overleden. Ter Aar. In deze gemeente woont een vrouw, die, langen tijd sprakeloos geweest zijnde, haar stem eensklaps heeft teruggekregen. Doch 't geneesmiddel was erger dan de kwaal. Op een avond liep het gerucht, dat haar zoon verdron ken was. Haar echtgenoot kwam zulks ter oore, en in de hoop dat hij zijn zoon nog zou terugzien, zeide hij niets aan zijn vrouw van deze treurige tijding. hij. Dit beeld ziet er liefelijk, meisjesachtig teeder uit. Zij zeide niets meer, maar toen zij tehuis waren, ging zij dadelijk naar haren verloofde, die eene brief schreef. Zij legde haren arm om zijnen hals en haar gezicht raakte het zijne aan. Erwin, fluisterde zij, ik hen ongelukkig. Waarom Freia? vroeg hij haastig. Wilt gij mij beloven, mij niet uit te lachen, zeide zij, als ik u zeg waarom? Ja. dat beloof ik u. Omdat gij een gezicht gezien hebt, dat u beter bevalt dan het mijne. Neen, Freia, dat heb ik niet gezegd. Ik zeide slechts, dat dat gezicht iets had, wat u ontbreekt. Ik bedoelde echter volstrekt niet, dat het mij beter bevalt. Bevalt u mijn gezicht dan, Helaas, 't duurde niet lang, of 't gerucht bleek waar te zijn. Men gaf met zekerheid den vader kennis dat het lijk was opgevischt. Nu kon hij het droevig ongeval niet langer voor zijn vrouw verborgen houden, en hoe omzichtig hij haar de treur mare ook mededeelde, de ontsteltenis, die de goede vrouw om het hart sloeg", was zóó groot, dat zij onder liet slaken van een harden en pijn lijken gil in zijn armen in zwijm viel. Sinds dat oogenblik is haar stem als elke andere. Breskens. Zaterdag is onder het zwemmen verdronken de heer A. P. K., postdirecteur en telegra fist aldaar, Hij was gehuwd en laat eene vrouw en één kindje na. Ossendrecht. Aan den straat weg van Bergen-op-Zoom naar Ant werpen ligt onder deze gemeente een eenzame woning, waarin door een onbekende ingebrokèn is, ter wijl de bewoners, een arbeider en zijn vrouw, op het veld werkzaam waren. Verschillende gouden en zil veren sieraden, benevens circa ƒ25 zijn uit een kast ontvreemd. De ma- réchaussées van deze plaats trachten den dief op te sporen. Ruitenbroek. Bij een land bouwer alhier vond men op zekeren morgen een paard dood in den stal liggen; de oorzaak kon men niet gissen. Thans blijkt dat zich een wespenest in de onmiddelijke nabij heid van die plaats van den stal bevindt, waar dat paard altijd stond, en vermoedt men dat liet dier een of meer aanvallen van die insecten gehad heeft. GERINGD NIEUWS. «'t Is niet mogelijk, en zulke dingen laat ik me niet op den mouw spelden! Daar houd ik het bij!» zoo sprak onlangs een inwoner van een Geldersch dorp, dat ver van een der middelpunten van 't verkeer ligt. De man zat in de herberg en las de krant onder 't genot van de «vergunning.» Dat op één enkelen dag per tramweg, en nog wel op een werkdag, te Amsterdam ver over de 60,000 personen waren ver voerd, dat liet zich niet aanne men. Onze criticus was verstandig genoeg om te zeggen: «Dat benne allemaal praatjes en 't lijkt er nie mendal na. Op een enkelen dag hebben in Augustus over de 60,000 menschen te Amsterdam in de tram gezeten, naar ze zeggen, maar ik zeg* dat er niéts van aan is. Dat zeg ik.» Al de hoorders stemden volkomen daarmee in. In de wereld is geen absoluut groot of klein; 't een is grooter of kleiner dan het andere en alle groot is relatief. Dat liet inderdaad zoo is, kan den eerzamen krantenlezer en wellicht ook anderen duidelijk blijken uit de volgende mededeeling. Het aantal hier ter stede op het Centraalstation per dag afgaande en aankomende treinen is per dag zoo ongeveer 180. Menigeen zal er verbaasd van staan en hij noemt het verkeer kolossaal druk. Vergelijkenderwijs gesproken, is het verkeer hier zeer levendig. Wie echter een uitstapje maakt naar Londen, zal getuige kunnen zijn van gansch andere tooneelen, want het aantal afgaande en aankomende treinen per dag aan de verschillende stations aldaar, is 4400, en dan laten wij den oudergrondschen spoor weg geheel buiten berekening. Van des ochtends 5 uren tot bemint gij het? vroeg zij hem zacht. In plaats van te antwoorden drukte hij eenen kus op hare lippen en zeide woorden later, die haar geluk kig maakten. Gravin Eggenberg was zoozeer aan Freia's omgang gewoon geraakt, dat zij den generaal, die, nu hij gepensioneerd was, geheel meester was over zijnen tijd, bestormde om weder met zijne nicht naar Eggen- berg te komen. De generaal had er niets tegen en Freia nam, zooals te begrijpen is, de uitnoodiging gaarne aan, omdat ook Erwin er komen zou. Niet alleen dat de gravin de zaken betreffende haar huwelijks uitzet met Freia kon bespreken want het huwelijk was aanstaande maar er was nog een andere reden die Freia naar Eggenberg trok. Hier kon zij, zoo meende zij, haren tijd als verloofde volop genieten, hier kon zij Erwin nog beter leeren begrijpen. middernacht is het aantal vertrek kende en aankomende treinen, die naar het hart van Londen naar de City loopen en die van daar aankomen aan 't Victoria-station per i dag 692, aan 't station in Liver- poolstreet 642 en in Broadstreet 790. Dooreen genomen vervoert elke trein, die afgaat en aankomt, 100 perso nen; dat maakt derhalve een totaal van ver over de 400,000 personen, 't Is de vloed van menschen, die de City bezoeken en wel voorna melijk gedurende de uren aan de zaken gewijd. Bij deze berekening is het verkeer per ondergrond-spoor weg en per omnibus, per rijtuigen per stoomboot, zoomede de voetgan gers geheel en al ter zijde gelaten. Aan de Standard worden uit Canton eenige bijzonderheden mede gedeeld over de ongeregeldheden, welke dezer dagen daar zijn voor gevallen. Aanleiding was een twist tusschen een Portugees en en Chi nees, waarbij laatstgenoemde ver dronk; de gezagvoerder van het stoomschip Hankow nam den Por tugees in bescherming tegen de woede van het gepeupel, dat daarop het stoombootbureel in brand stak en de poorten der vreemdelingen- wijk openbrak. Daar hulp van Hong kong uitbleef, ofschoon de Britsche consul den Onderkoning daarom ge- vraagd' had, besloten eenige vreem delingen zich tot verdediging aan een te sluiten. Het duurde niet lang of revolverschoten werden tusschen dezen en de Chineezen gewisseld: eenige der laatstgenoemden werden gedood en gekwetst en eerst toen kwain hulp van de Chineesche troe pen opdagen. De consuls hebben den Onderkoning" verantwoordelijk ge steld voor de schade, door het ge peupel aang-ericht. De cichorei gaat, volgens de Sanity Engineer eene nieuwe toe komst te gemoet, doordien zij tot bereiding van alcohol kan aangewend worden. De wortel der cichorei bevat namelijk 24 pCt. zelfstandigheden, die gemakkelijk in suiker kunnen omg-ezet worden, waaruit na g'isting en destillatie, eene alcoholsoort ver kregen zou worden, die zich onder scheidt door bijzonder fijnen en aan gename» geur, alsook door een opmerkelijke zuiverheid en helder heid. Snelheid van postduiven. Bij eene wedvlucht, die onlangs door verschillende postduivenclubs in New-York werd gehouden, hebben de duiven waarlijk bewijzen van buitengewone snelheid afgelegd. De afstand van de plaats der oplating. eene onbeduidende stad in Ohio, naar de verschillende clubhuizen in New-York bedroeg 3331/*, 3345/6, en 4358/t Eng-elsche mijlen en deze afstanden werden in 400,406 en 4111/3 minuut afgelegd, derhalve (le mijl in een minuut, en ll1 /s seconden, een minuut 122/3 seconden en een minuut en 14 seconden. De grootste snelheid op een zelfden afstand be haalde de eens zeer beroemde duif «Francisca», die dezen weg in 8 uur en 15 minuten aflegde. De mijl bedraagt 5280 voet, zoodat de snelle vlucht dezer duiven wel der vermelding waardig is. Een merkwaardig verschijnsel heeft zich te Velletrie voorgedaan in een kelder van een huis, dat aan den voet van den sedert eeuwen uitgebranden vulkaan Artemisio ge legen is. Yoor eenige dagen zag men plotseling rook uit den kelder opstijgen en bij onderzoek bleken Freia hield bijzonder veel van, Eggenberg, want, naar hare mee ning was dat de plaats, waar Erwin haar had leeren beminnen. Daar zag zij ook de Undine weder en hoorde het ruischende water, dat in dien welbekenden nacht zoo heerlijk en verleidelijk van liefde sprak. In Augustus waren zij allen goed en wel op Eggenberg aangekomen, en niemand vermoedde hoe betee- kenisvol hier een toeval zou worden. Eggenberg lag in (1e nabijheid van Gollnitz, een vriendelijk kerkdorp, in de nabijheid van de Oostzee. Het was op de helling van een' bosch rijken heuvel gebouwd. Eenige hui zen stonden zoo diep beneden, dat zij dikwijls in gevaar schenen te zijn als de vloed opkwam. Visscliers en schippers hadden hier hunne schamele woningen gebouwd, welke er bijzonder schilderachtig uitzagen. Omdat het er zoo gezond was had Gottfried Sturm, die sedert eenigen de steenen eeu roode kleur te heb ben, alsof zij met vuur in aanraking waren geweest. De gevaarlijke buurman, die zich zoo lang rustig heeft gehouden, schijnt weer eens te willen toonen, dat hij er ook nog is. Te Sonntagberg werden on langs op eene boerenhofstede door eene koe twee kalveren ter wereld gebracht, half hert, half rund. De kop, de pooten en cle huid zijn die van een hert, de staart en de ge daante die van een gewoon kalf. De beide, bij uitnemendheid gezonde en met hunne moeder tevreden dier tjes zijn zeer aardig; vooral zijn hunne oogen fraai, de liuid is ree bruin en als zeemleder op het aan voelen. Men is nieuwsgierig, of de twee bastaarden, de een van het mannelijk, de ander van het vrou welijk geslacht, hertenhorens zullen krijgen. De eigenaar kocht de koe van een koopman, die het dier uit eene Alpenweide g'ehaald had. De welbekende electricus Mar cel Desprez, die zich in den laatsten tijd bezig" hield met het nemen van proeven om kracht over te brengen door middel van electriciteit langs dunne draden, heeft thans na zijn proeven wederom twee maanden te hebben voortgezet, van het resultaat in 't openbaar blijk gegeven. De proef werd Dinsdagavond genomen te Grenoble. Op een afstand van 14 kilometers langs een draad slechts 2 millimeters dik, en gebruik ma kende van een bergstroom te Nizille als beweegkracht om een dynamo machine van eigen vinding in wer king te brengen, ontstak de heer Desprez honderd en tien Edison gloei lampen vóór liet Stadshuis te Gre noble. Een groote menigte was ge tuige van deze indrukwekkende proefneming, die volkomen geslaag'd mag lieeten. LAATSTE BERICHTEN HONGKONG. 17 Sept. De opper bevelhebber der Fransche militaire strijdkrachten in Tonkin is hier aan gekomen. In afwachting* van ver sterkingen zijn de vijandelijkheden g-estaakt. CAIRO, 17 Sept. Alhier is heden één sterfgeval aan cholera aange geven. BERLIJN, 17 Sept. Er is hier een gerucht in omloop over een bijeen komst tusschen de keizers van Duitschland en Rusland te Kiel. In g-oed onderrichte kringen is daarvan echter niets bekend. LONDEN, 17 Sept. Markies Tseng is heden naar Parijs teruggekeerd. Hij heeft verscheidene samenkomsten met lord Granville en met den heer Waddington gehad. ALEXANDRIE, 17 Sept. Heden is de doodstraf volvoerd aan twee militairen door middel van het koord, wegsns deelneming aan de moorden indertijd alhier gepleegd. De derde veroordeelde heeft gratie van den doodstraf verkregen; zijn straf is veranderd in levenslange dwang arbeid. MERSEBURG, 17 Sept. Keizer Wilhelm heeft gisterennamiddag deelgenomen aan een ter eere van den buitenlandsche officieren gegeven diner, en 's avonds het door den provincialen landdag georganiseerde leest bijgewoond. KOPENHAGE, 17 Sept. De heer Gladstone is gisterennamiddag" te dezer stede aangekomen. Heden is hij, benevens zijne echtgenoote en zoon, de gast des konings, die zich te Fredenshorg bevindt. tijd sukkelende was, hetgoedkoope en gezonde Gollnitz tot zijne woon plaats gekozen. Hij leidde een ruste loos en verbitterd leven. Het. scheen, alsof slechts (1e haat, die in hem gloeide, liem staande hield, haat gloeide er in zijn binnenste tegen de regeering en tegen de kerk. De geest en moed zijner jeugd hadden hem verlaten. Sedert een jaar woonde hij in een huisje op de helling van den heuvel. Het stond geheel alleen en heette in den mond van 'tvollc het rozenhuis, wijl het geheel door rozen omringd was. De eenige vreugde in 't leven van Gottfried Sturm was zijne lieve, vriendelijke dochter Hilda, het kind, dat hem met zooveel zelfopopfferiug beminde. Hij zou zonder haar niet hebben kunnen leven. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2