m\\E\LA\!) daartoe door hen gemachtigden te doen aantoonen. Art. 8. (Zie art. 8, verordening 13 Oct. 1882). Art. 9. Als boven, als art. 9. Art. 10. Als boven, als art. 10. Slotbepaling. Deze verordening treedt in wer king* op den 1 sten Januari 1884. Wordende de tusscheii voeging van een volgend artikel in overweging gegeven. Aan belastingschuldigen, hoofden van huisgezinnen, wier vertering in eene der tien eerste klassen is val lende, wordt voor élk ten zijnen laste zijnde kinderen beneden 21 jaren, (inwonende kindskinderen inbegre pen) twee ten honderd korting op het, verschuldigd belastingbedrag verleend. Ouderlooze kinderen bij bloed- of aanverwanten inwonende, worden met eigen kinderen gelijk gesteld. Yoor kinderen boven 21 jaren, die wegens voortdurende lichaams- of zielsgebreken, niet in hun onder houd kunnen voorzien, wordt mede korting verleend. A. J. DE L. BUITEXLAM). FRANKRIJK. In een onderhoud, dat de minister Jules Ferry met den correspondent van de Daily News gehad heeft, moet eerstgenoemde verklaard heb ben, dat volgens de officieele tele- grammen uit Canton de grootste rust in die stad heerscht en er niet de minste reden bestond om nieuwe on lusten te vreezen. De Europeesche residenten in de Chineesche havens zouden op het behoud van den vrede kunnen rekenen. Frankrijk wilgeen aanvallende politiek, welke voor an dere mogendheden eene bedreiging zou kunnen worden. Wat de eerzuch tige plannen, aan Frankrijk toege schreven, betreft, de heer Ferrv noemde deze ongerijmd. Frankrijk verlangt eer een koloniaal centrum te vestigen, dan eene kolonie. De Fransche landbouwer verschilt van dien in Engeland, Schotland en Ier land; want hij is gehecht aan zijn grond en de burgerij verwijdert zich zelfs niet anders uit Frankrijk dan om zaken te doen, maar niet om te koloniseeren. liet vonnis van de rechtbank van koophandel, tegen de directeuren van den Union générale, is nog niet vol ledig bekend gemaakt, zegt een cor respondent der Daily-Newsmaar uit een uittreksel blijkt, dat onder degenen, die tot vergoeding worden veroordeeld, zijn de prins de Broglie, Maryol de Lupe van de UnionEu gene Veuillot van de Universde edellieden de Bontoux, de Raincourt, de Ilanneville, d" Har court, de la Bouillevie en de Circourt, die met eenige anderen zijn veroordeeld, on geveer een millioen p. st. aan de schuldeischers der zwendelaars on derneming te betalen. Sommigen zijn in staat hun aandeel te voldoen, maar de meesten niet en daar zij solidair aansprakelijk zijn, moeten de eersten ook voor de overigen betalen. Als het vonnis in hooger beroep wordt bevestig*d, ziet het er slecht uit voor eenige der hechtste steunpilaren van troon en altaar. BELGIE. Uit den Haag wordt aan de In- dépendance beige gemeld, dat Zondag 11. aldaar de overeenkomst geteekend is tusschen Nederland en Belgie. regelende de samenwerking der post spaarbanken in beide landen. DUITSCHLAND. j De heftige tegenspraak der Nordd. Ally. Zt.g. van de berichten over eene verkoeling tusschen Duitsch- land en Rusland, heeft alg*emeen I overtuigd, dat er voor die berichten wel eenige grond heeft bestaan, maar dat Rusland begrijpende, dat zijne manoeuvres in Bulgarije bij alle mo gendheden tegenstand zouden vin den, een gematigder houding heeft aangenomen. Dat de keizer van Oos tenrijk, den koning van Servië en den vorst van Bulgarije tot honoraire kolonels benoemde, was een duide lijke wenk, dien Rusland niet kon in den wind slaan. ZWITSERLAND. Te Bern kwam verleden week een «internationaal litterarisch Congres» bijeen, bestaande uit 30 aigevaar- dig*den uit Frankrijk, Duitschland, Engeland, Spanje, Itumenië, de Ver- eenigde-Staten en Zwitserland. De heer Louis Ulilbach was voorzitter. Het congres is hetzelfde, dat in 1878 te Rome werd ingesteld en verleden jaar besloot, aan de verschillende staten het ontwerp eener internatio nale conventie aan te bieden, be stemd tot bescherming der eigen domsrechten van letterkundigen en 1 kunstenaars. Thans is besloten in dat ontwerp in hoofdzaak de volgende bepalingen op te nemenHet recht van eigendom wordt in de staten, die tot de conventie toetreden, aan schrijvers, uitgevers en kunstenaars, gewaarborgd. De justitie van het land, waar op dat recht inbreuk j wordt gemaakt, doet uitspraak. Ver- talingen zonder verlof worden als nadruk vervolgd. De verkoop van een kunstwerk brengt niet het recht van reproductie mede. Te Bern wordt een internationaal bureau gevestigd, dat een tijdschrift uitgeeft, bevat tende de wetten, reglementen enz., die op de conventie betrekking heb ben. Aan de toegetreden Staten wordt het recht toegekend, onder elkander tractaten over het recht van letter kundigen eigendom te sluiten, voor zoover die niet strijden met het in ternationale tractaat. De Zwitsersche regeering heeft zich bereid verklaard, bij de verschillende staten stappen te doen tot verheffing van dit ont werp tot een internationaal tractaat. BULGARIJE. Bij de opening der buitengewone zitting van het parlement prees vorst Alexander in zijne rede de vader landsliefde der volksvertegenwoor digers en zeide, dat zij waren bij eengekomen om de spoorweg-over eenkomsten en de rekening der Russische bezettingskosten te onder zoeken. Ten slotte gaf hij de verze kering, dat hij geen ander doel kende, dan de grootheid en onaf hankelijkheid van Bulgarije te be vorderen. voor rekening der Maatschappij, de tentoonstelling te Amsterdam be zoeken. Heden middag* omstreeks half vier had eene vechtpartij plaats in een herberg in de Schachelstraat, de ruiten van deur en ramen wer- deu verbrijzeld, waardoor de eene vechtende eene zware wond aan hand en arm bekomen heeft. Volgens telegraphisch bericht, van het Pruisisch ministerie van koophandel te Amsterdam ontvan gen, is nu ook te Emmerik last gegeven tot toelating van bloem- I bollen. Haarlem, 19 Sept. 1883. De heden gehouden Raadzitting zal dezen avond ten half acht ure worden voortgezet. De werklieden, ongeveer 70, van de Imperial-Continental Gas-Asso ciation alhier, zullen bij gedeelten, De regeering heeft aan de Tweede Kamer de bekrachtigingge- vraagd van het door haar verleende subsidie van f 30,000 in de kosten eener uitrusting ter opsporing van het stoomschip Varna in de pool streken. Men schrijft uit Den Haag aan het Rolt. Nbl. Met zekerheid kan ik u melden, dat Vrijdagavond een door den minis ter opgemaakte voordracht tot be noeming van eenige leden der Ten- toonstellibgscommissie tot ridder der Orde van den Ned. Leeuw, aan Z. M. den Koning ter-teekening is voor gelegd, maar onmiddellijk, zonder I aarzeling, door Z. M. van de hand is gewezen.» De gepensionneerde luitenant- generaal Van der Heyden maakte Maandag wederom deel uit van 's Konings gevolg op zijn tocht naar het gebouw der Staten-Generaal. De publieke tribune in de Troon zaal was bij gelegenheid van de opening der Kamers, door weesmeis jes gevuld. De IIoll. Spoorwegmaatsch. heeft aan de weduwe van den spoor weg-arbeider Rietvink, die den 18de i Aug. nabij Halfweg door een snel trein werd aangereden en dienten gevolge overleed, eene som geld ge schonken, gelijkstaande met ander half jaar tractement van den over ledene. De man was slechts vier maanden in dienst der maatschappij geweest. Door bemiddeling der Nederl. Handelmaatschappij i.- Maandag we der 26,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia, voor de ramp op Java; in liet ge heel derhalve ƒ137.000. Volgens telegram uit Ham- merfest, heden verzonden is de Wil- lem Barents daar binnen geloopen alles wel'. De afdeeling Rotterdam van de Vereeniging voor Algemeen Stem recht, heeft verklaard, dat het alge meen stemrecht uit de Grondwet voortvloeit. En wij dachten dat juist om het te verkrijgen op eene herziening dei- Grondwet werd aangedrong*en. Art. 76 is toch nogal duidelijk. {Arnh. Ct.) De heer W. Mackintosh, die aan het einde dezer maand met de Surinaamsche inboorlingen naar hun vaderland terugkeert, zal eenige Ilollandsche heeren meenemen, die in de kolonie hun geluk willen be proeven met het planten van cacao enz. De heer Mackintosh ontvangt vele aanvragen om mede te gaan. Amsterdam. Wij vernemen, dat de heer Lhoste bij zijDe lucht reis uit het Paleis voor Volksvlijt morgen (Donderdag), met den ballon Ville de Bouloyne-sur-mer, door twee niet voor hem, wiens oog het hare niet ontmoette, neen, zij zong met aandacht, het was, alsof haar gezang ten hemel steeg. Toen hij haar gelaat beter kon zien vond hij eene overtreffende overeenkomst. Die blauwe oogen, dat blonde haar, dat vriendelijk gezicht had hij eerder gezien, maar met eene andere uit drukking. Op eens kwam het hem in de gedachte, dat zij geleek op het meisje van de schilderij. «De morgengroet» en tevens herinnerde hij zich, wat hij toen tot Freia zeide Dit gezicht heeft iets wat aan het uwe ontbreekt teederheid. Den geheelen dag zweefde hem het beeld der schoone zangeres voor oogen. Gaarne zou hij gevraagd hebben, wie zij was, maar hij kende niemand en toen de predikatie ge ëindigd was, was zij verdwenen. Ilij wandelde het oude kerkhof op en neer, maar ontdekte haar niet. Toen hij op Eggenberg was terug gekeerd, weerklonk die schoone stem nog steeds in zijne ooren. Overal zag hij dat fraaie meisje, waarheen hij zijnen blik ook wendde. Hij moest er zelf om lachen. Nog nooit had een meis jesgezicht hem zoo geplaagd. Onder het diné vertelde hij van de predikatie, die hij te Gollnitz had gehoord en van de schoone sopraan- stem in de liturgie. De graaf ver telde, dat hij reeds van het fraaie gezang had hooren spreken en een paar gasten besloten daarop, om spoedig eens naar Gollnitz ter kerk te gaan. Loneck had zich voorgenomen om tijdens zijn oponthoud te Eggenberg eiken Zondag de zangeres te gaan hooren, die hem zoozeer betooverd had. Onwillekeurig sprak hij met Freia noch van het schoone meisje, noch van hare prachtige stem. Hij zou haar waarschijnlijk verteld heb ben, dat zij hem aan die schilderij herinnerde, maar hij had niet ver J passagiers zal worden vergezeld, nl. door de heeren F. R. Kop en M. I Rijnders. Helder. Zaterdagmorgen te ruim vijf uren werden de bewoners der Zuidstraat alhier plotseling ver schrikt door een hevigen slag, die het gevolg was van eene gasont ploffing in twee naast elkaar staande gebouwende boekhandel van Berk hout Co. en de manufactuurzaak van de wed. Kamper. Van de zware spiegelruiten is in beide gebouwen geen enkele gespaard gebleven; de vloer werd opgescheurd, de leggers spleten, de toonbanken werden w eg- geslingerd en de deuren werden uit hunne hengsels gelicht. De ver scheurde en alom verspreide win- kelartiken maken het geheel tot eene volkomen ruïne. Leiden. Naar aanleiding* van het feit dat verschillende ing*ezete- nen van hier ongesteld zijn gew orden ten gevolge van het gebruik van melk, door de melkinrichting ge leverd, deelt het bestuur mede dat een zieke koe is ontdekt op den stal van een der leveranciers, den vee houder G. Goedhart te Leiderdorp, die, in strijd met zijn contract, dat feit heeft verzwegen. Om dergelijke gevallen zooveel mogelijk te voor komen heeft het bestuur: l.aanG. Goedhart de verdere levering van melk opgezegd; 2. al de melkleve- ranciers opgeroepen, hun het onver antwoordelijke van een dusdanige handelwijze onder het oog gebracht en door een nieuwe overeenkoms- op dergelijke handelingen een aan zienlijk hoogere boete gesteld. Maandag namiddag werd aan het Steenschuur alhier, de letterzet ter M. door eene hevige bloedspu wing overvallen. Nadat de ongeluk kige bij den heer C. T. B. Cuvpers was in huis gebracht en hem daar door de geneeskundigen dr. Treub en Schretleu zooveel mogelijk hulp w-as verleend, maakte de dood spoe dig een einde aan zijn lijden. 's Gravenhage. Men schrijft van hier: Een burgemeester, zoo als de re sidentie er, in één opzicht althans, moeielijk een beteren verlangen kon, heeft zij getroffen in mr. Patijn. Tot de meest beteekeude plichteu, w elke j op het hoofd eener groote gemeente rusten drukken, somtijds, be hoort toch zeer zeker die om de gemeente te vertegenwoordigen, be langstelling te toonen namens haar, gastvrijheid te bewijzen namens haar, in één -woord, overal te zijn waar men zoo gaarne eene autoriteit ziet en altijd gereed te wezen om met een aangenaam woord gasten te ontvangen. En die taak is aan den heer Patijn, en zijne dames, voor treffelijk overgelaten; man van de wereld, niet nederbuigend vriende lijk, maar ongekunsteld aangenaam in zijn omgang met ieder, weet hij zich zonder jacht naar populariteit overal bemind en gezien te maken. En men weet waarlijk bijna niet waar hij den tijd daarvoor vindt. Gisteren avond had hij nu zijn salons voor de leden van het Pro- stitutie-congres opengesteld. Ik wist den heeren geen beter blijk van belangstelling te geven dan door deze gelegenheid te openen om on derling kennis te maken, zeide de gastheer nederig. Maar de gasten waren dubbel en dwars met dat «faute de mieux» ingenomen; eene talrijke, internationale schare van heeren en dames vulde de keurige salons des burgemeesters, waar deze met echtgenoote en dochter aller hoffelijkst de honneurs waarnam, en eenige uren lang* vertoefden allen gaarne te midden van de kunst schatten des heeren Patijn in leven- dig gesprek. Voor ons, Hollanders, was de vergelijking van de buiten- landsche typen in de conversatie hoogst interessant, en voor de vreem delingen was dit zeker niet minder het geval met deze proeve van Hol- landsche gastvrijheid. De goede naam der residentie is in dit opzicht bij den heer Patijn in elk geval in veilige handen. Vele sociaal-democraten kwa men eergister voor de opening der kamers in hun gewoon locaal «Hötel Gelderland,» Nieuwe Molstraat, al hier bijeen en verspreidden zich van daar door de hoofdstraten, biljetten rondstrooiende, waarin aangespoord werd om na afloop der plechtigheid te vergaderen, ten voordeele van algemeen stemrecht. Op enkele pun ten waar de stoet voorbij trok, zoo als Groenmarkt en Buitenhof, wer den bij de nadering* biljetten omhoog geheven, waarop te lezen stond: «Recht voor allen, alg*emeen stem recht.» De vergadering werd na afloop der plechtigheid gehouden. De troon rede werd daarna voorgelezen en g*ecritiseerd. Eenerzijds werden ui tingen voor het welzijn van het hoofd van den Staat en ter bestrij ding van de sociaal-democratie ver nomen, doch de groote meerderheid drong* er op aan om langs wettigen weg dit werd uitdrukkelijk ge constateerd van de regeering het algemeen stemrecht te verwerven. Eene motie, strekkende om algemeen stemrecht te verzoeken, werd ten slotte aangenomen. De heer van Burkom, onder chef aan het Rijnspoorstation alhier, die het ongeluk had voor eenige maanden de knieschijf van zijn rech terbeen te breken, en eerst sedert weinige dagen in staat was zijn dienst te hervatten, had gister mid dag, terwijl hij aan zijn lessenaar stond, het ongeluk, dat de blijkbaar nog niet geheel herstelde breuk op nieuw uiteen schoot. Onmiddellijk moest heelkundige hulp ingeroepen worden. Selieveningeii. Hoe gevaar lijk het is bij het baden in zee de raadgevingen van badknechts en badvrouwen niet op te volgen, bleek Zondagnamiddag hier maar weer al te duidelijk. Een dame, vertrouwende op haar bedrevenheid in het zwem men, had zich voorbij de tweede bank begeven, toen zij, geen grond meer vindende, door grooten angst werd aangegrepen en in zinkenden toestand verkeerde. Op haar hulp geschreeuw gingen twee badknechts te paard te water, een derde, han gende aan den staart van een der paarden, wist haar op die wijze spoedig te grijpen en behouden op het strand te brengen. Dr. Mess was intusschen reeds toegesneld om geneeskundige hulp te verleenen. De dame kon echter weer te voet haar hotel bereiken. Sneek. De commissaris van politie alhier heeft bij trommelslag de ingezetenen dier gemeente ge waarschuwd, tegen het gebruik van Hop-bitter, als schadelijk voor de gezondheid. Mill. Eergistermorgen vroeg is in de nabijheid van hier, op den weg naar Beers, het lijk gevonden van zekeren P., woonachtig te Beers. De ongelukkige had een diepe wonde geten, dat hij haar toen gekreukt had en daarom oordeelde hij het maar beter, de geheele zaak te ver zwijgen. Hij zat tegen den avond aan een open venster en dacht aan het blonde meisje, toen Freia de kamer binnen trad cn hare hand op zijne schou der legde. Èrwin, zeide zij, weet ge wel, dat gij van daag ontzettend verstrooid zijt en dat gii nauwelijks een dozijn woorden met mij gespro ken hebt. Ik heb tot nu toe gedul dig gewacht, maar nu moet ik u vragen. Toen hij haar aanzag, scheen het blonde meisje tusschen hem en haar te treden. Dat gebeurde toch niet opzet telijk, zeide hij vriendelijk. Gij moet toch erkennen, dat het zoo was, zeide zij. Hij trok haar naast zich op den steel en gaf haar allerlei lievenamen. Zij beminde hem zoo zeer, dat zij hem bereidwillig alles gaarne weer vergaf. Een ander meisje had zich reeds lang er van overtuigd, dat zijne liefde niet innig g*enoeg* was, maar Freia was blind door haren hartstocht. Ze bleven nog lang aan het venster zitten en voor haar was dit een harer gelukkigste uren. Toen het kamermeisje 's avonds haar kapsel gereed maakte en Freia met eenen glimlach zich in den spie gel bekeek, dacht zijAl lieb ik geen g*eluk meer in mijn leven, dan heb ik nu toch reeds genoeg genoten voor een geheel menschen- leven. Zoo gelukkig gevoelde zij zich als hij haar liefdevol behan delde. De week tot den volgenden Zondag verliep voor Erwin von Loneck tame lijk langzaam; hij dacht er echter in de verste verte niet aan, om on trouw te worden aan zijn verloofde. Wat was er ook, zoo redeneerde hij, dat hij naar de kerk te Gollnitz ging om zulk eene engelschoone stem te hooren. De Zondag kwam: het was een schoone, warme dag niet een helder blauwen hemel en frischgroene aarde. Erwin was zwijgender dan ooit bij het ontbijt en liet meisje, dat hem hartstochtelijk beminde, zag zijn ern stig, nadenkend gelaat en zou gaarne geweten hebben, of hij aan haar of aan hare toekomst dacht. Er was geen haar op zijn hoofd, dat er aan dacht, dat hij de schoone zangeres liever moest vermijden. Hij ging. Zij zong prachtig en haar gelaat scheen hem nog schooner en aan trekkelijk toe dan vroeger. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2