Neef Gerrit op üe tentoonstellii BEURSBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. in den lials. Er bestaat dus een sterk vermoeden van een misdaad, wel licht ten gevolge van een twist op de kermis alhier. De commandant der maréchaussees heeft zich, ver gezeld van een geneesheer, onmid dellijk naar de plaats der misdaad hegeven tot onderzoek. Het gerucht wil, dat de dader gevangen is ge nomen. Maastricht. De «fancy fair», Zondag jl. alhier gehouden, waarvan de opbrengst tusschen de armen der stad en de slachtoffers in Indië zal worden verdeeld, heeft zeer bevre- digende uitkomsten opgeleverd. Het Bestuur der St. Servatius-societeit, van wie dit weldadigheidsfeest uit ging, had moeite noch kosten ge spaard om dit naar wensch te doen gelukken. Het werd daarin waar diglijk bijgestaan door de schoonen der stad,die niets onbeproefd lieten om haar waren aan den man te brengen. Hoewel de opbrengst nog niet definitief is vastgesteld, kan men toch nu reeds aannemen, dat een vrij aanzienlijk bedrag is ont- - vangen. Alhier heeft Zondag avond een meisje, dat hare vrijer om elf mil 's avonds met een ander in een koffiehuis aan 't dansen vond, dezen in hare woede een glas op het hoofd stuk geslagen. De vrijer moest naar het hospitaal worden gebracht. en naar huis gereden, terwijl in den winter de dorschvlegel aan menig mensch nog een aardig duitje te verdienen gaf. Dat getik op den deel klonk wel aardig en gaf eene heele levendigheid, terwijl nu op vele plaatsen de machine in korten tijd het werk verricht, dat anders weken vorderde. Toen die dingen het eerst in gebruik kwamen liepen de boeren er nog' niet hoog mee weg', omdat er zoo nu en dan nog al eens iets door bedorven werd, Spaausche product niet genoemd kon worden. Bij de inzendingen uit de Philip- pijnsche eilanden zagen wij eene interessante bijzonderheid, namelijk een vaartuig' zooals ook onze voor ouders de Batavieren gebruikt moe ten hebben in den tijd, toen men van scheepstimmerwerven nog wei nig of niets af wist. Iiet was een uitgeholde boomstam, die zeker door de inboorlingen dier eilanden nog gebruikt wordt, als zij eens bij el- Van onzen Amsterdamschen correspondent. Het eerste wat onze aandacht trok was eene inzending van onderschei dene sloten en sleutels. Daar waren er onder, die er zoo zamengesteld uitzagen, dat het vrij moeielijk was er wijs uit te worden en hun bin nenwerk meer op de raderen van een uitwerk, dan op de veeren van een slot g'eleek. Als alle huizen van zulke machi nes voorzien waren, zouden de in brekers vrij wat meer moeite heb ben dan thans het geval is zei neef, want ik geloof, dat het een knap stukje mag heeten, zulk een slot open te steken. Langs enkele bijna ledige vakken, waarin wij nog een klein kastje met mineraal water, een enkel tafeltje met drie of vier pren- - tenboeken, én eene hoogst onbedui dende inzending van ingemaakte vruchten opmerkten, kwamen wij achteraan, waar meer te zien was. Daar bevondt zich eene geheele verzameling van caoutchouc, waar van verscheidene voorwerpen, tot de meest verschillende doeleinden vervaardigd waren. Naast, gewone kleine ringen, lagen grootere ban den, die zelfs voor de wielen van rijtuigen geschikt zijn, terwijl over schoenen en waterlaarzen van elke g'rootte mede aanwezig waren. Ook zagen wij hier een compleet toestel voor een duiker, dat door kenners nog al geroemd wérd. Kijk eens hier zei neef, wat is dat voor een toestel? Wel dat is een luchtmatras, 'antwoordde ik hem. Men zegt, dat die dingen zoowel wat de gezond heid als het g'enot aangaat verre de voorkeur verdienen boven onze veeren bedden en daarbij ook vrij wat goedkooper zijn. Komt er even wel eenig gebrek aan, dan zal dat niet zoo g-emakkelijk te verhelpen zijn, want een enkel gaatje is reeds voldoende om de lucht te laten ont snappen en het bed onbruikbaar te maken. Wel dat is gemeen riep neef, toen hij de prachtige rijtuigen inliet oog kreeg welke door eene moedwillige hand g'eheel beschadigd waren. Over het spiegelgladde lak, had men diepe krassen gehaald, die het geheel een zeer onoogelijk voorkomen g'aven. Het is jammer, dat men niet heeft kunnen ontdekken wie het gedaan heeft; zulk een baldadig* mensch had wel een flinke straf verdiend. De onderscheidene inzending'en van landbouwmachines, velocipèdes enz. enz. die nu aan de beurt kwa men, werden door ons met de meeste belangstelling opgenomen. Als je dat zoo eens nagaat, zei neef, dan is er in den laatsten tijd met die machines in het landbouwbedrijf toch ook wat verandering gekomen. Toeu ik jong was, wist men van van de buitengewone krachtigheid had hij zooveel niet gemerkt, zoodat hij niet aarzelde het tweede glas dat alles nog maar niets af. Het'hetwelk ik hem aanbood, aan te doch thans geloof ik, dat zij er meer j kander op visite gaan. Het overige vrede mee krijgen. Er zijn dan ook in den laatsten tijd heel wat verbe teringen aangebracht; als men er nu ook maar voor zorgde, dat de arme drommels, die door deze werk tuigen van hun werk beroofd wer den, in de lange winteravonden wat anders te doen kregen, om in het onderhoud van hun gezin te kunnen voorzien, was het goed, doch dat wordt nog al eens vergeten, zoodat het voor menigeen een bange tijd is, die winter. Dicht bij de middengalerij vonden wij nog in deze afdeeling' een drie tal modellen voor electrische lampen, alsmede eenige meubelen waaronder vooral een waschtafel met marmeren blad onze aandacht trok. Ook de inzendingen van suikerwerk en echte Engelsche pepermunt zag' er goed uit, en dankbaar maar geenszins voldaan verlieten wij Engeland, van welke inzendingen wij ons meer hadden voorgesteld, dan wij er ge vonden hadden. Wij landden thans in de afdeeling Spanje en Spaansche koloniën aan. Allereerst was Cuba aan de beurt. Ik geloof, dat wij hier weer meer van het land zelf dan van de nij verheid te zien krijgen zei neef, toen hij de verschillende houtsoor ten, de vruchten, de vogels en de overige diersoorten had bekeken. Als je dikwijls in de diergaarde geweest bent, en daar het een en ander goed hebt opgenomen, trek het hier tentoongestelde je weinig- meer aan. Veel handel zal er in die voorwerpen niet gedreven worden, want ik zou niet weten, wie ze zoo al koopen zou. Alleen voor een na tuurkundig museum hebben ze eenige waarde. Rechts van ons, was eene inzending', die zeker door het Spaan sche ministerie van oorlog daar ge plaatst was, althans wij zagen er wapenen van allerlei soort en van eiken vorm. Ook de kleederdrachten der soldaten, de helmen en de oude harnassen waren niet vergeten. Met de geweren schijnen ze daar ginds ook niet op de hoogte van den laatsten tijd te zijn, merkte ik op, zie maar eens, dat viertal, het welk daar in rotte staat. Het zijn allen nog' voorladers, die bijna ner gens meer gebruikt worden. Achter in de zaal hoorden wij hier een eigenaardig muziek. Toen wij eens g'ingen onderzoeken, wat het was, zagen wij een tafel, waarbo ven aan draden eene menigte stee- nen waren opgehangen. Met een soort van vuursteen sloeg een Franschman, naar het scheen, beur teling op de opg-ehang'en voorwer pen cn tot onze verwondering be merkten wij, dat liij eene niet on- aardig'e melodie uit die dingen te voorschijn riep. «Het Wien Neer- lands bloed», «het "Wilhelmus van Nassouen» en andere welbekende liederen wist hij heel zuiver te spe len, en bij het wegg'aan zei neef, de menschen kunnen met schijnbaar onnoozel zaken, toch soms nog al wat goeds uitvoeren. Kom zei ik laat ons in gindsche bodega, eens een proefje nemen van de Spaansche wijnen, die men hier zoo in g'roote hoeveelheid uitgestald zien. Zoo gezegd, zoo gedaan. Neef, die zich van Spaansche wijn altijd een groot denkbeeld gevormd had, en die altijd had hooren roemen om hunne pittigheid, beschouwde het glas hetwelk hem werd aangeboden eens een beetje wantrouwend, doch toen hii het goedje eenmaal geproefd wat hier nog te zien was, kwam vrij wel overeen met de zaken, die wij reeds in onze koloniale afdee ling' bezichtig'd hadden. Alleen wees neef mij nog- op enkele beeldjes met ontzettend lang-e beenen, die in eene zittende houding gesneden waren cn alleen om hunne curiositeit de aan dacht trekken. Ook hier waren de steensoorten van deze landen en en kele vruchten uitgestald, terwijl in een kastje ook een vijftal doodshoof den te zien waren. Nadat wij afgesproken hadden dat wij de volgende week eens een kijkje in de Fransche afdeeling zouden nemen, verlieten wij het gebouw, daar de tijd reeds g'ekomen was, waarop neef de terug-tocht moest aanvaarden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting va ai Dinsdag 18 Sept. Tijdelijk voorzitter de heer Wij ben ga. Op voorstel der beide Cominissien van onderzoek, omtrent do Geloofsbrieven van de nieuw gekozen loden, wordt tot toe lating van allen besloten. Alleen werd de opmerking gemaakt dat bij de inleve ring der briefjes te Winterswijk (Zutlen), een kleine informaliteit bij het sl uiten der stembus is voorgevallen, die echter geen invloed had op de meerderheid. Voor het voorzitterschap der Kamer wordt, bij eerste stemming tot eersten Kan didaat uitgekozen, met 71 van de 74 st.: de heer O. Van Hees, (Schimmelpenniuck en Van Nispen, ieder 1 en 1 blanco.) Tot tweeden eandidaat wordt gekozen de beer Cremersbij derde stemming, waarbij hij 39 kreeg van de 75 stemmen, de heer Van Nispeu 35 en Van Delden 1. De eerste stemming gaf aan de heeren Cremers en Van Nispen elk 32, de tweede aan Cremers 37, aan Van Nispen 35. Tot. derden eandidaat wordt bij tweede stemming gekozen de heer Borret mot 37 van de 72 stemmen. Op don heer Keuche- nius 29, Van Nispen 4. De candidateidijst zal den Koning wor den aangeboden door ceue commissie. Daarna is de vergadering gescheiden. LAATSTE BERICHTEN. HONGKONG, 17 Sept. De lieer Iiarmaud, civiele commissaris, heeft generaal Bouët van het opperbevel over de troepen ontheven en dit op gedragen aan kolonel Bichot Badens. Bouët keert onmiddellijk naar Frank rijk terug'. HONGKONG, 18 Sept. Het ge rucht nopens de aanstaande komst alhier van den generaal Bouët, be vestigd zich. K AIRO, 18 Sept. Bij decreet, heden door den Khedive uitgevaardigd, zijn de dag'en vastgesteld, waarop in de verschillende districten de verkiezin gen van leden der wetgevende ver gadering' door do kiesgerechtigden zullen plaats hebben. Zij zullen wor den gehouden tusschen 22 dezer maand en 8 October e. k. De heer Clifford Llovd treedt heden in functie bij het ministerie van binnenlandsclie zaken als raad. KOPENHAGEN, 18 Sept. De Ko ning, de Koningin en de leden van het Koninklijk Huis, benevens de vreemde vorstelijke personen die thans aan het hof verwijlen, hebben heden aan boord van het jacht des heeren Gladstone, de «Pembroke Castle)) het Déjeuner gebruikt. PARIJS, 18 Sept. De Chineeschei gezant, de markies Tseng heeft heden- j namiddag eene conferentie gehouden met den minister Ferry. De generaal j is met een zending- belast, naar Hong kong vertrokken. LONDEN, 18 Sept. De luitenant had ging zijn vrees over, en moest Van de Velde (Stanley's reisgenoot) hij bekennen, dat het hem niet mee- j te Madera aangekomen, bevestigt viel. Wel was de smaak goed, doch J het bericht, dat Loango in de asch LONDEN, 18 Sept. O'Donnell is gisterennamiddag voor den police- court van Bowttreet gebracht, om de overheid in staat te stellen tot devervulling- der formaliteiten, welke zijne verwijzing' naar het hof van assises moeten voorafgaan. Op voor stel van den procureur-generaal is de zaak acht dag-en uitgesteld, wegens de afwezigheid van eenige getuigen. LONDEN, 18 Sept. Met het proces teg'en O'Donnell, den moordenaar van Carey, zal in het begin van I November een aanvang gemaakt worden. Men verwacht buitengewone onthullingen van Carey's vrouw die zou aangeboden hebben een zeer belangrijke verklaring af te leggen. Zij heeft der overheid verscheidene brieven gezonden uit eene corres pondentie met een lid van het Par lement. PETERSBURG, 18 Sept. De minis ter Tolstoi is van zijne verlofreis terruggekcerd en heeft het beheer van het departement van binnen landsclie zaken weder op zich ge nomen. De Keizer heeft den minister van oorlog' (Wannowsky) de Alexander Newsky-orde verleend, bij een zeer vleiend schrijven. BUDAPEST. 18 Sept. De hier verschijnende Eggeterles meldt: Mo- ritz Scharf, die geruim en tijd in het doofstommen-instit. verborgen word gehouden, zal met zijne ouders naar Amsterdam vertrekken, om aldaar in eene nijverheids-inrichting den arbeid aan te vangen, welke hem is toegezegd. RECHTSZAKEN. De llooge Raad heeft, verworpen de cas satievoorziening van II Dc Koning, warmoe- zier te Gorincheiu, tegen het arrest van het, Gerechtshof te 'sHage, waarbij hij is ver oordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf tér zake van moedwilligcn manslag en eenvoudige» diefstal, cn van J. J. C. R., zaakwaarnemer aldaar, tegen het arrest van hetzelfde Hof, waarbij bevestigd is een vonnis der Haagsche Rechtbank, houdende zijn veroordeeling tot 1 jaar celstraf wegens liet smaden, honen cn lasteren van den Koning. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Zooals men weet, beweren de Volcndam- mer visschers dat hun botters niet geschikt zijn om met.de dwarskuil te vissollen, zoodat zij wel verplicht zijn, de kwakkuil te gebrui ken, en is het coilege van de zcevisscherij thans op de Zuiderzee bezig om op doel treffende wijze te onderzoeken of deze grieven al dan niet gegrond zijn; het heeft nl. een Yolendammer botter gehuurd en die bemand met een visscher van Marken, een van Har derwijk en een van Bnnsshoten, en deze tegenstanders van de Voletidammers moeten nu de deugdelijkheid van de dwarskuil ook voor de Volcndammer botters aantooneu. Do proefneming is nog niet geheel afgeloopen, maar met onverholen blijdschap wordl door dc Voleudammers op de povere resultaten gewezen; want terwijl de botters, die met de kwakkuil visschen, f20 a SO maakten, kon de botter met de dwarskuil niet meer dan f 7 verdienen, en de volgende weck daalde dit zelfs tot f5. (N. v. d. D.) MARKTBERICHTEN. Haarlem, 19 Sept. ISS3. 9 koeien. Prijs f210 tot f160 paard. 1 stieren. 6 pinken, vette kalv. -145 -105 gras werd door Duitsche maaiers afgesneden, en door den boef en zijne arbeiders zelve bewerkt, tot het in den hooiberj een plaatsje bekomen nemen. Als die wijn oud is, dan wordt ze eerst goed merkte ik op, doch neef gaf mij daarop ten ant woord, dat ook de gewone wijn van ha dhet koren werd met den sik-het bewaren niet slechter wordt, en kei gemaaid en aan schoven gezet,dat dus zoo'n groote deugd van dit is gelegd door de bemanning van de Fransche kannoneerhoot Sagiüaire. Volgens bericht uit Durban zijn Britsche cavalerie en artillerie naar het zoogenaamd «reservegebied» op gerukt. Cetewayo is opgeëischt om met zijne aanhangers zich binnen 10 dagen aan den Britschen com missaris over te geven, daar hij anders zal gearresteerd worden. 3 gras kalv. - 60 n - 40 10 nucht kalv. - 20 - 12 47 schapen. u - 36 - 22 lamineren. u - u - biggen. u - u - 19 Sept.. 18S3. Aangevoerd en verkocht 107 stapels kaas, uitmakende 13,167 kazen, wegende 26,009 kg. Hoogste prijs per 50 kg. f 35. Amsterdam, 18 September. Koffie. Afgedaan 454 en 83 bn. Java ex Prinses Marie. 322 bn., 297 bn., 237 bu., 200 bn. en 157 bu. Java W.-I. B. alhier ge dopt, aangevoerd diverse schepen. M a r g a r i n e. De 500 tierces Progress heden in veiling bij dc N. II. M. werden niet verkocht,, doch zijn waarschijnlijk te koop tot, f77 V. C.; verder afgedaan 180 tiercés Hammon Calumet ex Schiedam en 2S tierces Anchor. Tin geheel onveranderd. Petroleum vast, loco f101 s E. Tarwe op levering geen koers. Notecring van de Commissie voor den Graanhandel. Rouge op levering weinig ver anderd, Oct. f 165, 166, Maart f172, 173, Mei f174.175. Noteering van Menne Tholc. Koolzaad traag zonder handel. Raapolie prijshoudend; Nov. Dec. f391 4. Lijnolie vast; Oct. f203 21, Maart Mei f22' De prijzen der Aardappelen waren heden als volgt: Wcstlandscbe Zand f a dito Klei f a Katwijker Zand f 3.-- a 3.70, Noordwijker Zand f a Ilil- legommcr dito f2.a 5.Sassenheimcr dito f a Haarlemmer dito f a Gcldcrschc Kralen f a dito Blauwe f2.10 a 2.40, dito Jammen f a dito Pleur fl.SO a 2.dito Muisjes f a Priesche Hamburgers f a dito Jammen f 3.50 a 1.80, dito Engel - sche fl.30 a 1.40, Zeeuwschc Plakkeesche Jammen f2.a 2.50, dito Spuische Jam* men f2.50 a 2.90, Pooters f a Blok- sche dito f2.20 a 2.30. Aanvoer 3000 ILL. Schiedam, 18 Sept. Moutwijn f 13-75, Jene ver f 18.25, Aiust. Proef f20.25, Spoeling f 0.70, idem door de Schiedamsche Spocliug- Vcreeuiging f0.70. RIVIERBERISHTEN. Vreeswijk, IS Sept. 1.75 M. boven AP, 4.77 M. onder N. P. Keulen, 'IS Sept. 1.99 M. boven 0. Maastricht, 17 Sept. Hoogte der Maas 0.45 boven 0. M. Amsterdam, 13 Sept. 1S83. Prijzen der onderstaande effecten. Nederland. Ccrt. Werk. Sch. 2' 3 Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. N. gonoteer- pCt. de koers. 65s s 7 7'/s 100V, 95»/. 81»/. Hongarije. Obl. Lecniiig'1867. 5 Goudlccuing 5 Italië. Obl. Paus.Leemng 1860-64 L 5 Oostenrijk. Obl.in pap.(Mei-N.) 5 u zilv.Jan.-Juli) 5 Obl. buitl. 1S53-80. 3 bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20-100 5 Obl. buiteul. 1S67, 1S71 751' Obl. buit. 18762 u //(Perpetuele) 4 u binnl. f 12500- 250001' Obl. binnl. f1000- 5000 1' Obl. Al2.Sch.lS65. 5 1869/6 Obl. Leen. 1876. 5 Amerika. Obl. Ver.-St. 1876. 4'-L IS77. 4 Columbia. Obligation#/s| 27 Peru. Lecuiug 1S70 6 153/« 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl.IJz.sp.Aand. M. t,ot Expl. St. spw. Aand. Cent.spw. gest.Obl. u Ind. spw. Aand. Rijn spw. volg. Aand Boxtel Vezel Obl. 4» Boxtel "Wezel Obl. 1875 5 Zuid-Kal. Spw.Obl. 3 Gr. Spw, Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. Morschansk Syaran Aand5 Rinschk Wiasma Aand5 Chicago N. "V. Cert. Aand. divid. N.-York Lake Eric W. S- Aand. n Illinois Cert.Aand. u Miss Kansas Texas Obl. Cert7 Italië. Rusland. Amerika. 65' 65'/s 52" 9S 9 21 25»/s 45 54' u I 24 71' 111(4 10', 118 152» 11G 67', 8 155 52' /19>,8 50', s S7S 59' s 58»*/u 152 I 31' 129'/ 105 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 Rotterdam 3 Gein. Crcdiet3 Belgie. m Stad Antwer pen 18743 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 I860. 5 1864. Rusland. 1864. 5 1S66. 5 Geldkoers, prolongatie 3»/a pCt. il08»'« ;iuo 94'/, 96» 102 Hl11,. 141 128'3 1233 Commissariaat van Politie te Haarlem, De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Een bloedkoralen kettingje, een bloedko ralen armband van 4 snoeren, eene portc- inonnaie waarin een stuk van een gouden oorbel, eene portemonnaie met eenig geld, ecu armband, een zijden dasje, ecu wit ge haakt doekje, een dito mutsje, een kinder kousje, een sigarenkoker met een loterijbriefje, een hangslot, met sleuteltje, een vrouwenlaars, een koperen gewicht, een luijer, een pater noster. een zweep, een daineshaudschoen en eenige losse sleutels. Voorts te bevragen bij Dikkebootn, Korte Heerenstraat, eene portemonnaie met geld en een lot tentoonstelling Amsterdam, bij Meijer Palmstraat, 5 rood, een bloedkoralen armband, bij J. v. d. Wiel, Bakkuinstraat no. 2, een loterijbriefje, bij Westendorp, horlogemaker, Groote Houtstraat, een granaten armband van 3 snoeren en bij vrouw Vork, Hagestraaf; no. 39, een geit. Alles op straat gevonden. In de Tramwagens achtergelaten. Een knipmesje en een cnt.ouscas. Aangifte is gedaan van het verliezen van een granaten armband van zes snoeren met gouden slot; de vinder wordt verzocht deze aan het politicbureau in de Zijlstraat te depo- nceren. GEBOREN 16 Sept. E. J. ten Bosch, geb. Stengs, z. - J. Aghina, geb. Spijkman, z. 17. E. J. Eictoor, geb. Teijsc, z. OVERLEDEN 14 Sept,. C. de Nieuwe, S md., d.. Rozen- prieelstraat. 16. A. Besseling. 7 dg., d.. Leliestraat. A. Bosman. 63 j„ Palmstraat. 17. J. v. d. Putten, 21 j., Koudenhorn.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3