FEUILLETON. Do vloek des Vaders. 24).. DE VLOEK DES VADERS, buitenland. Oplage 10000 Ex. Vrijdag 21 September 1883. No. 63. Naar het Hoogduitsch VAN Fr. LEYAHTI. Zij herinnerde hem levendig aan de madonnabeelden in de Italiaan- sclie kerken, met haar lichtblauw kleed en goudblond haar. Hij moest weten, wie zij was. Hij wilde haren naam kennen; ook zou hij gaarne weten, of hare stem even liefelijk klonk, als zij sprak als in 't ge zang. Na de godsdienstoefening was hij een der eersten, die het kerkgebouw verliet. Hij zag de slanke, fraai ge vormde gestalte voor zich en be merkte, dat hare bewegingen even zeer vol lieftalligheid waren als haar gezang. De zon, die op de boomen scheen en op de groene graven, waar de dooden zoo rustig slapen, en op de oude kerk had in zijn hart een nieuw, nooit gekend gevoel ge wekt. Zijn hart klopte en eene on gekende zaligheid maakte zich van hem meester. Hij dacht, dat de gods dienstoefening en het schoone gezang zooveel invloed op hem gehad had den. Hij sloeg het jonge meisje vol belangstelling gade en bemerkte eene groep kinderen rondom haar, ter wijl de volwassen personen alle moeite deden om een paar woorden met haar te wisselen. Later verdween zij, hij wist niet, welke richting zij ingeslagen was. Een oogenblikje later trof hij den ouden koster en gaf den man een goudstuk. Gaarne zou de goede oude hem daarvoor honderd vragen be antwoord hebben. Wie was de juffrouw, die daar zong? Dat was mejuffrouw Sturm juffrouw Hilda Sturm, de dochter van den ouden heer, die in het Ro- zenhuis woont. Waar is het Rozenhuis? Dat is een klein huisje, op de helling van den heuvel, dicht aan de zee. Het was niet erg duidelijk voor een' vreemdeling, maar Erwin ont hield elk woord nauwkeurig. Wie is de oude heer? Dat wist de koster niet te zeggen het eenigste wat hij te vertellen wist was, dat hij had hooren zeg- gen, dat hij over politiek schreef en zijne dochter hard moest werken voor hun onderhoud. Eene vreemde geschiedenis dacht Loneck. De man zal, naar men zegt, politicus wezen en ik heb I er toch nooit van gehoord. Nu, ik; wil binnenkort toch eens zien, waar dat Rozenhuis staat, waar zulk eene I prachtige roos bloeit. XIV. Het was een gelukkig toeval, dat Loneck den graaf Eggenberg alleen trof, want zijne gedachten waren klaarblijkelijk in oproer en hij sprak zeer levendig. Kwam de graaf dik wijls in 't jaar te Eggenberg? Kende hij de menschen in Gollnitz? Was het waar, dat daar een oude poli ticus woonde? De graaf trok de schouders op. Ik weet het waarlijk niet, zeide hij. Wat zegt men van denman? Hoe heet hij? Sturm, antwoordde Loneck. Sturm herhaalde de graaf langzaam. O, nu herinnerde ik het mij. Het was een bekende demagoog en ik geloof, dat men hem den «volksvriend» noemde. In langen tijd heb ik niets meer van hem gehoord, maar ik stelde ook volstrekt geen belang in hem. Naar ik van hem heb hooren zeg gen, was hij een van hen, die van het volk leven, het opruien en on tevreden maken. Hij heeft nooit iets goeds bereikt met zijne goedsdiens- tige en politieke phantasiën, waar mede hij de hoofden der arbeiders in de war bracht. Een vreemde loopbaan, zeide Erwin en daarop liet hij dat onderwerp varen. Erwin droomde den geheelen nacht van Hilda hij verontschuldigde zich zelf met te zeggen, dat hij te veel aan haar gezang had gedacht. Bij het ontwaken noemde hij on willekeurig den naam «Hilda Sturm. Dat was voor hem eene nieuwe, onbekende bekoring. Ik heb mij het een en ander van dien Sturm laten vertellen, zeide de graaf eenige dagen later. Hij is tegenwoordig ziekelijk en leeft in bekrompen omstandighe den. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Gcuérale dc Pnbiicitc Btraugcrc G. L. DAUBE Co, JOJIx. F. JONES. Sucr.. Parijs, 31bis, Faubourg Moiitniartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. r ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, 8.17, 9.—, 9.33, 11.15. 11.44*, 11.56, l.S, 2.40*, 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42. 7-13, 7.39*, 8.41, 9.36, 9.46.9.57,10.25.10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53* 8.37,9.11,10.16, 12.17*, 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30*, 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—, 7.30* 8.10, 8.40, 9.35, 9.49,11.5.11.55*, 12.15, 1.5. 1.30, 2.50, 3.45. 4.30. 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.—, 11.-. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, S.10, 9.10,10.20* 11.5, 1.25* 2.30, 3.35,5.10.6.20*. 7.—, 7.55, 8.50, 9.45*. De vertrekuren zijn berekend van de Delft-sebe Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7.27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar, 4.57, S.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.15, 8.07. 10.18, 11.32, 1.32, 3.19. 4.17, 5.1, 6.42, 8.58. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.42, 8.35, 10.4S. 12.41, 215, 3.47, 4.3S, 6.17 7.13, 9.31. Onze Abonné's en zij, die het in den looi) dit jaar werden, ontvan gen ais premie den beroemden roman van Fr. Levanti Uit het Hoogduitsch vertaald. GR3QT-BRITTANNIE. De versterking van de Engelsche kusten trekt weer de aandacht der militaire autoriteit. De inspecteur- generaal van de fortificatiën, gene- raal-majoor sir Andrew Clarke, be zocht in de laatste weken, vergezeld van zijn staf-officieren, de Schotsche havens, om de meest geschikte pun ten uit te kiezen voor het opwerpen van nieuwe batterijen en het leggen van onderzeesche springmijnen. In den loop der volgende week zullen ook de Engelsche kusten met gelijk doel geïnspecteerd worden. Admiraal sir John Ilay, gisteren voor zijn kiezers te Wigtown spre kende over de veiligheid van het Vereenigd Koninkrijk tegen een vijandelijke invasie, verklaarde dat Engelands maritime macht en zijn kustversterkingen volkomen onvol doende zijn tegenover de machtige gepantserde vloten van andere Staten. FRANKRIJK. In weerwil van de tegenspraak der Agence Havas bliiven verschei dene bladen volhouden, dat er on- eenig-heid in het kabinet over de kwestie van Tongkin bestaat. Ter wijl, zeggen zij, de minister Chal- lemel-Latour tot eiken prijs een oor log met China wenscht te voorkomen, wil de minister-president Jules Ferry spoedig en krachtig handelen, het geen de minister van oorlog, generaal Thibaudin, wel goedkeurt, maar hij zou geen verdere militaire maatrege len genomen willen zien, voor dat de Kamers daarvoor de noodige kre dieten zullen hebben toegestaan. Zij wijzen er op, dat ondanks de be weerde eensgezindheid der ministers, twee dagen achtereen,een langdurige ministerraad is gewijd aan de kwestie van Tongkin, zonder dat uit iets blijkt, dat de zaak ook maar ééne schrede gevorderd is en terwijl boven dien de minister van oorlog, wiens tegenwoordigheid minstens ge- wenscht ware, juist die dagen uit zoekt om eene inspectiereis in het zuiden te ondernemen. Van zijne instemming met de na zoo langdurige beraadslagingen genomen besluiten kan derhalve moeielijk gebleken zijn. Nog zonderlinger is het verlof, dat de minister van buitenlandsche zaken Challemel-Latour neemt, te midden van de onderhandeling-en met China ter voorkoming van een moeielijken en kostbaren oorlog. Yelen zien in dit een en ander dan ook de onbe- driegelijke voorteekenen eener zeer na op handen zijnde ministercrisis. SPANJE. De Spaansche reg-eering heeft ge weigerd liet ontslag- aan te nemen van den hertog De Fernan Nunez als gezant te Parijs en hem opnieuw de verzekering van haar volkomen vertrouwen doen geven. Daarentegen is aangenomen het ontslag-, inge diend door den heer Rute, onder secretaris van den minister-president en schrijver van het opstel in de Matinees Espagnolesdat, zooals men weet, de oorzaak van het incident is geweest. ITALIË. De Italiaansche Minister van Koop handel heeft een zijner afdeelings- chefs, den ridder Antonio Manzilli, afgevaardigd om een bezoek te bren gen aan de tentoonstellingen van Amsterdam en Zurich en daarover rapport uit te brengen. In het onderhoud tusschen den Kardinaal-Staatssecretaris Jacobini en den heer Von Schlözer, buiten gewoon Pruisisch gezant bij het Yatikaan. is bepaald, dat de Vati- kaansehe Kanselarij zoo spoedig mogelijk een offieieele nota aan de Duitsche Kanse'arij zal richten, waarin al de concession geteekend zullen worden, welke tusschen beide genoemde staatslieden overeengeko men zijn. Het onderhoud is zeer vriendschappelijk geweest; kardinaal Jacobini toonde zich daarover zeer voldaan en uitte deu wensch, dat de concessiën, door den Pauselijken Stoel gedaan, voldoende zullen zijn, om de goede verstandhouding met Duitschland te verzekeren. TURKIJE. Een diplomaat schetst den tegen- woordigen politieken toestand te Constantiuopel aldus Tnrkije schenkt zijn adhaesie aan het beginsel van het Oosten- rijksch-Duitsch-Italiaansch bondge nootschap, dat de handhaving is van het status quo en den vrede, en het bewijst deze adhaesie door getrouw de bepalingen van het Berlijnsch tractaat na te komen. Aan deze po litiek moet de vriendschappelijke houding van den Sultan tegenover Montenegro worden toegeschreven. Binnenland. Haarlem, 20 Sept. 1883. Z. M. Koning heeft gisteren-mid dag te half twee ure ontvangen de Commissie uit de Tweede Kamer belast met de overbrenging van de candidatenlijst voor het Voorzitter schap. Z. M. heeft te kennen gege ven dat HD. zicli onverwijld zal bezighouden met het doen van een keuze. De Koning verleende gisteren verschillende audiëntien, Te U/a ure ontving- Z. M. de commissie uit de Tweede Kamer tot het aanbieden der voorzitters-nominatiete 5 ure graaf De Rilvas tot overhandiging zijner rappelbrieven, en te 51 '2 lire graaf San Miguel, tot aanbieding zijner geloofsbrieven als Portugeesch ge zant. Te 53/* ure was er audiëntie voor de gezanten der vreemde hoven, wier dames tegelijkertijd door den Koning werden ontvangen. Men meldt de komst van den hertog en de hertogin van Albany hier ter stede als gasten van den Koning en de Koningin, zuster der hertogin. De heer Snellen seint den heer Volclc: De nieuwsbladen bevatten velerlei scheeve voorstellingen over het ver gaan van de Varna, in navolging van een bericht uit eene Deensche courant. De Varna deed het tegenoverge stelde van onderdoen in kracht voor de Dymphna; zij was uitstekend geschikt voor de ijsnavigatie. Hoe wel de schepen zeer dicht bij elkan der lagen, zooals al bekend is uit het door u gepubliceerde, moet de reden van het vergaan der Varna en het behoud der Dymphna daaraan toegeschreven worden dat eerstge noemd schip te lijden had van de ijspersing, het laatstgenoemde niet. Maandag gaf de heer Gamél ter onzer eere eene groote rijpartij, ge volgd door een schitterend diner. Door onze Deensche vrienden werd achtereenvolgens gedronken op Z. M. onzen Koning. Lamie en mij, de geheele expeditie en professor Buys Ballot; heden (Dinsdagavond)? uur vertrekken we naar Hamburg. DeZaanl. CL bevat het volgende: «Men make de Zaanstreek, de drie, zoo niet de vier gemeenten die aan de Zaan liggen, tot één gemeente, evenals men vroeger Oost-en West- Zaandam tot één stad heeft gemaakt. Men handele eendrachtig om iets groots tot stand te brengen: 't Is ons aller belang. Inmiddels make men plannen en trachte te verwe zenlijken de verbreediug van de groote sluis, opdat de schepen van groot charter ook de Achterzaan kunnen bereiken. Daarna kanali- seere men dit vaarwater tot Wor- merveer toe. 't Kan alles niet ineens maar bij gedeelten zeker wel. En wie geleerd heeft door de lessen van 't verleden, zal niet wanhopen aan de toekomst van Zaandam of aan die der Zaanstreek. Waarom ook zou Amsterdam niet kunnen zijn de stad van den geldhandel en de daarbij gelegen Zaanstreek de hij uitnemendheid gunstig gelegen stad van handel en nijverheid?» Het voorbeeld van Amst. zal door Londen gevolgd werden. De directie van het Crystal Palace te Londen is voornemens in 1884 een internationale tentoonstelling te hou den, geheel naar het voorbeeld van de Amsterdamsche. Tot commissa ris-generaal is benoemd de lieerG. C. Levey C. M. G., een man geheel op de hoogte van tentoonstellings aangelegenheden, thans uitvoerend commissaris voor de Australische kolonie Victoria, te Amsterdam. Men is reeds bezig met het vormen van een Nederlandsche commissie voor de behartiging van de belangen der Nederlandsche exposanten. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem por maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uiigenenisa Zen- ee algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRA AT No. 9. Drukkeruitgevers: BOM AN S k CoM ts Haarlem* ADVERTENTIËN: ran 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte, j Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1