Raai der Gemeente Haarlem, Heemstede. Heden morgen is in een sloot onder deze gemeente gevonden liet lijk van een onbekend manspersoon. Amsterdam. Toen in de vorige week op verschillende pun ten dezer gemeente biljetten werden aangeplakt waarop met kolossale letters o. a. te lezen stond«dé Ko ning* komt», verkeerden velen in de meening, dat daarmede Z. M. de Koning bedoeld werd en was er des avonds bij aankomst van den trein heel wat volk om Z. M. op te wach ten. Eerst den volgenden dag kwam men uit advertentiën te weten, dat het de koning der goochelaars was, die op Zondagavond wonderen zou verrichten. De man had een goede reclame gemaakt, ten minste er was Zondag avond vrij wat publiek in Tivoli om de kunstverrichtingen te bewon deren. Hoedanig is echter het publiek door dien goochelaar beetgenomen; wel verrichtte hij eenige toeren, doch die waren van dat allooi als men ze door de meeste straatgoochelaars ziet maken, hetgeen de ontevreden- heid van verscheidene personen op- j wekte en sommigen gaven daaraan in luide bewoordingen lucht. De goochelaar verzekerde hun echter, dat hij na de pauze wel wat won derbaarlijkere zou te berde brengen en daarop viel het scherm neer. De pauze duurde echter al reeds een kwartier, een half uur, drie kwartier en nog altijd bleef het scherm omlaag, totdat men eindelijk tot de ontdekking kwamdat «de Koning» gevlucht was en het publiek aan zijn lot had overgelaten. De ambtenaren der ambulante posterij, dienstdoende op trein 14 van Emmerik naar Amsterdam, zijn Din- dag-ochtend aan een groot gevaar ontsnapt. Ter hoogte van paal 77 werd een der glasruiten van de post- waggon verbrijzeld door een geweer kogel, die meer dan waarschijnlijk afkomstig moet geweest zijn van iemand, die in den omtrek bezig was met jagen, tenzij men, hoe noode dan ook, aan moedwil moest denken. Gelukkig was de ambtenaar, die anders aan het raampje de aauge- teekende brieven behandelt, op dat oogenblik juist even aan de voor zijde van het rijtuig, waardoor hij aan een ernstig gevaar is ontkomen. Tessel. Den In Sept. j. 1. is door den heer S. P. Koning, te Oos- ter End, in de brievenbus aldaar gestoken een brief, geadresseerd aan den heer II. L. Molenaar, te Harlin- gen, inhoudende drie bankbiljetten, ieder van ƒ100, respectievelijk met de nummers: A T 383, A 2203 en A O 2355. Deze brief is tot lieden niet aan het adres bezorgd. Kralingen. Een geacht inge zetene alhier, ondervond dezer dagen van de Rotterdamsche politie een niet zeer beleefde behandeling. Hij keerde per trein van 6 u. 59 min. uit \s Ilage naar Rotterdam terug met. een paar pakjes hij zich, werd, nabij de Oostpoort uit den tram stappende, d^or een agent van po litie gearresteerd en medegenomen naar het commissariaat. Aldaar aan gekomen, bleek dat hij de aandacht der politie te 's Hage had getrokken, door met een paar pakjes bij zich in den trein te stappen. Na de gewone behandeling, die men op een politie-bureau ondervindt, werd hij op vrije voeten gesteld. Rotterdam. In de Hofstraat alhier heeft gisterenochtend een Dat heb ik vermoed, ant woordde Erwin. Hij is tegenwoordig hulpeloos en machteloos en zal geene schade meer aanrichten in de wereld. Ik hoorde, dat zijne geknakte gezond heid de oorzaak is van zijn verblijf te Gollnitz. Overigens moet hij eene zeer schoone dochter hebben, die voor hem zorgt. Het schijnt, dat niemand veel van hem houdt of veel acht op hem geeft. Ik voor mij persoonlijk gevoel steeds een' grooten afkeer van dergelijke menschen. Hierdoor werd de naam Sturm, die bij den g.aaf geene sympathie vond, niet meer genoemd. Erwin sprak niet meer over de zangeres van Gollnitz, maar, hoe minder hij er over sprak, des te meer dacht hij er over na. Eindelijk werd liij het omtrent één ding met zich zelf eenshij wilde Sturm bezoeken en hem zien. Hij beproefde, zich zelf wijs te maken, dat dit bezoek werkman, weduwnaar en vader van vijf kinderen, zich het leven beno men, nadat hij, van de werkplaats waar hij zijn brood verdiende ont slagen was, en, sinds geruimen tijd zonder werk, zich aan misbruik van sterken drank had overgegeven. Leiden. De koe, wier melk hij verscheidene ingezetenen onge steldheid veroorzaakte, is Maandag ochtend gestorven en op last van den burgemeester van Leiderdorp begra ven, aangezien bij de lijkopening aan den district-veearts is gebleken dat zij geleden had aan miltvuur. Utrecht. In den laatsten tijd kwamen ten postkant ore alhier me nigvuldige klachten in over van hier verzonden of van elders komende pakjes van weinig waarde, die niet terecht waren gekomen. Het vermoeden viel al spoedig op den besteller G.die somwijlen met de in- of ontpakking van brieven en pakjes belast was geweest. De poli tie, hiervan onderricht, deed Dinsdag in zijne woning huiszoeking en vond tal van opgegeven vermiste voor werpen, die inbeslag werden ge nomen. Hij werd daarop aan het postkantoor gearresteerd, alwaar de politie een pakje in een zijner zak ken vond, dat door eene firma te dezer stede ter verzending naar Dnitschland bezorgd en door hem achter gehouden was. Amersfoort. De in Augustus 1.1. opgetreden nieuwe burgemees ter, jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck, lid van de Tweede Kamer, heeft in 't begin van September bij winkeliers, neringdoenden enz. al hier, door politie-agenten doen rond zeggen, dat, ingevolge de bepalingen der wet van 1 Maart 1815 (Staats blad No. 21), betrekkelijk de viering der Zon- en feestdagen, «zij op voor melde dagen niet met open deuren mogen verkoopen». Op de laatst verloopen Zoudagen is vanwege de politie toegezien, of zij daaraan ge volg gaven door het gesloten houden hunner deuren. Veenendaal. Zekere A, v. C. alhier, een welgesteld man, had voor kinderen jenever tegen verlaagden prijs verkrijgbaar gesteld, en wel tegen 2 cent het glaasje. Eergister avond is hij op heeterdaad betrapt bij het verkoopen van sterken drank in het klein, aan personen beneden de 16 jaren. Groningen. Dinsdagmiddag is alhier een broedermoord gepleegd. Bij een twist over een onbeduidende zaak, ontstak de eene zoodanig in woede, dat bij zijn broeder met een kaasmes een steek in bet dijbeen toebracht. Hoewel dat geneeskun dige hulp aanstonds aanwezig was, bleek spoedig, dat aan het behoud van den gekwetste niet was te den keu, daar een slagader getroffen was. Weldra gaf hij den geest. De andere vluchtte, doch werd weldra door de politie in hechtenis genomen. Kampen. Van de 25 kistjes dynamiet om den verzakten pijler der IJselbrug alhier te doen sprin gen, zijn slechts 4 gebruikt. Met de «Drie Gebroeders» gingen de 21 niet benoodigde (samen 420 KG.) naar de gemeente Rozenburg. Met het heiwerk, midden in den IJsel, is men druk in de weer; een tweetal stoomheimachines, waarhij één die 120 slagen in de minuut doet, werkt bijna onafgebroken door. Door het prachtigste weer begunstigd kan het werk flink voortgang hebben, en zal de IJselbrug, vóór de vorst en ijs gang* komt, waartegen de houten volstrekt de schoone dochter niet gold. Eenvoudig wilde hij den ouden demagoog leeren kennen, die eens zooveel van zich had doen spreken en nu vergeten werd en Loneck beschouwde het als een goed werk, als hij den vergeten man eens op zocht. Zoo wandelde hij dan op eenen j avond naar Gollnitz. Hij zeide tegen Freia, dat hij van plan was eene I lange wandeling te doen. Hij ver- 1 zocht haar, hem niet te vergezellen, j ofschoon hij niet van plan was, iets in 't geheim te doen. Hij klom den heuvel op en daar lag het nette, vriendelijke dorp Gollnitz voor hem. Toen hij den weg af ging, zag hij ook een huisje, dat volledig door rozenstruiken omgeven was. Hij wist j zelf niet, waarom zijn hart sterker l klopte; eene plotselinge onzekerheid maakte zich van hemmeester Wat zou hij doen als hij de schoone zangeres ontmoette? hulpbrug natuurlijk niet bestand is, in orde zijn. Wierden. Nader wordt aan gaande de ontsporing alhier mede gedeeld, dat de wissel wachter wel op zijn post was, doch niet weet of de wissel goed gesteld was. De machinist en stoker verklaren ech ter, dat hij verkeerd stond, en het is dan ook aan de tegenwoordigheid van geest van den machinist te dan ken, dat er geen grooter ongelukken zijn voorgevallen. In een ongeloof lijk kleinen afstand had hij den trein tot staan gebracht. Een waggon derde klasse en een goederenwag- gon zijn vernield. De trein liep te gen eenige leege goederenwaggons. waarvan er twee geheel verbrijzeld zijn. De locomotief, die nogal wat I geleden heeft, zit met liet voorste j gedeelte diep in den grond. Van de overige waggons zijn eenige ont spoord. Per telegraaf \verd dadelijk i uit Hengeloo een trein ontboden, en de passagiers, die er allen zon- i der letsel afkwamen, konden hunne reis, na een goed uur oponthoud, j voortzetten. De weg is niet versperd. De officier van justitie uit Almelo was Dinsdag op de plaats, om een onderzoek in te stellen. GEMENGD NIEUWS. Het Zondagsblad voor hel Jonge j Nederland deelt de heide volgende naïeve zetten van een paar kleinen mede «Oom, wanneer sterven eigenlijk de menschen?» vroeg een kleine jongen. «Als ze oud zijn, kind.» «Dan zal ik den hemel bidden, oom, dat hij u niet oud laat worden.» Gouvernante. «Wat zoudtge doen, Louisje, als er op dit oogenblik een arme man binnenkwam en ons hier zoo lekker zag eten?» Louisje. «Ik zou hem uw pasteitje geven.» Zes vrouwen, die op het veld werkten, zijn Zaterdag te Koelen, in Bohemen, door den bliksem ge dood onder een boom, waaronder zij een schuilplaats gezocht hadden tegen den regen. Drie andere vrou wen, die bij haar stonden, bekwa men gevaarlijke wonden. In de kwestie over de aan vragen om dispensatie ter benoeming van geestelijken in Pruisen, heeft de Paus in overeenstemming met de bisschoppen eene beslissing genomen. Hij heeft namelijk toestemming ver leend om ter voorziening in bestaande vacatures, dispensatie aan te vragen. Deze toestemming wordt echter slechts voor ditmaal verleend. Door een Fransch scheikundige, de heer Gaspard Mever is uitvinding gedaan van een onbrandbare papier soort, alsmede kleuren, welke aan de hoogste temperaturen kunnen worden blootgesteld, zonder dat men er eenig spoor van verandering aan kan hespeuren. Een stuk van dit papier met deze kleuren bedrukt,tusschen 2 gloeiende glasplaten ingelegd.veranderde niets. De heer Meyer heeft nu nieuwe proeven op 't oog, om nog meer het nut zijner uitvinding te doen uitko men. Het papier is volgens hem uit stekend geschikt voor kostbare re gisters en documenten van waarde. Mocht deze uitvinding blijken ge heel aan haar doel te beantwoorden, dan zijn er zeer vele voordeelen aan verbonden, daar men bet onbrand bare papier als behangsel en schouw- burg-decoratiën, in woonhuizen en I theaters, uitstekend kan gebruiken. Hoe nader hij kwam, des te meer ontvlood hem de moed; hij ging den groene, vriendelijken weg langs, maar keek niet naar het huis. Hij gevoelde iets als schaamte zich van hein meester maken en keerde zich weder om daar zag hij een ouden man voor .zich staan, die juist een schip naoogde, dat aan den horizon verdween. Het was een prachtige aanblik; Erwin moest er vol be wondering naar zien de blauwe golven, het schip met de witte zei len, de met bosch bedekte heuvel, het groene voetpad en het met rozen versierde huisje. Een soort van voorgevoel zeide hem, dat deze man Gottfried Sturm was. Dat is een prachtig gezicht, zeide Loneck, toen hij zich verhin derd zag om den ouden man voorbij te gaan. Zeer schoon, antwoordde deze kortaf. waardoor het gevaar van brand ten zeerste zal worden beperkt. LAATSTE BERICHTEN. BERLIJN, 19 Sept. In Staatkun dige kringen alhier wordt de samen komst van den heer Gladstone en den Russischen Keizer beschouwd als van geen nadeelige strekking hoe genaamd voor het Duitsch-Oosten- rijksche vredesverbond. Aanvanke lijk had de Russische minister Giers niet liet voornemen opgevat om naar het buitenland te gaan voor 's Kei zers terugkeer uit Kopenhagen. De officieele politiek van Rusland is en blijft gelijk vroeger het erlangen van vriendschappelijken steun bij Dnitschland. Wat betreft de Bulgaarsche kwes tie, deze heeft haar ernstig karak ter verloren. Het officieuse Deutsche Tageblatt 't welk te Berlijn het licht ziet, deelt een bericht mede uit Peters- burg, volgens hetwelk de Russische keizer en keizerin op 3 Oct. e. k. te Stettin een bijeenkomst zullen hebben met den Duitschen keizer en den Duitschen kroonprins. Zij zul len aldaar twee dagen vertoeven. Tegeliikertijd zullen te Swinemunde een Duitsch en een Russisch hijeen- komen, waarover de genoemde vor stelijke personen een wapenschou wing zullen houden. PARIJS, 19 Sept.. De minister Ferry zal weldra een nieuw onder houd hebben met den Chineeschen gezant, den markies Tseng. BRUSSEL, 19 Sept. Volgens een mededeeling, voorkomende in de Chroniqnezal de Koning in de vol gende week zich naar Amsterdam begeven. LONDEN, 19 Sept. De hertog van Aumale en de g*roothertog van Mec- klenburg-Schwerin zijn hedenavond hier aangekomen. Lord Granville is van Walmer Castle hier teruggekeerd. Lord Dufferin is naar Konstanti- nopel vertrokken. LONDEN, 12 Sept. De Pall Mall Gazettedie met liet kabinet in he- trekking staat, verklaart in een blijkbaar officieus artikel: «Het is eene groote dwaasheid, in het be zoek van den heer Gladstone aan Kopenhagen een vijandelijke daad tegen Dnitschland en Oostenrijk, of het uitgangspunt voor de vorming van eeu anti-Bismarck-verbond te zien. Engeland wensclit met Dnitsch land en Rusland in goede verstand houding te levenhet acht een oor log tusschen beide mogendheden in 't geheel niet noodzakelijk of aan staande. Het zou daarbij ook geen partij kiezen. Voor 't overige acht Engeland het veeleer nuttig, de oude vriendschap tusschen Dnitschland en Rusland aan te kweeken.» PORT SAID, 19 Sept. De qua rantaine voor aanvoeren uit Alexan- drië is opgeheven. WEENEN, 19 Sept. De koningen van Spanje en Servië zijn heden middag naar Homburg vertrokken, na een hartelijk afscheid genomen te hebben van den Keizer, de aarts hertogen Albert, Willem, Reinier en Eugenius, de aartshertoginnen Eli sabeth en Maria, en den hertog van Nassau, die allen aan het spoorweg station aanwezig waren. BRUSSEL, 19 Sept. Het Journal de Charleroi meldt: Quasi-officieele bijzondere berichten stellen ons in staat te verzekeren, dat een ontwerp- tol verbond tusschen België en Neder- Loneck was verlegen, wat hij ver der zeggen zou. Hij stond daar be- wegeloos, keek naar het woelende water en daarna naar den ernstigen, mageren man. Misschien is het beter openhartig jegens hem te zijn, dacht hij. Ik heb naar het huis van Gott- fried Sturm gezocht, kunt gij mij misschien zeggen waar het is? Ik ben Gottfried Sturm, antwoordde de ander kortaf, terwijl hii zich omkeerde, om Loneck in 't gelaat te zien. Gij wilt mijn huis misschien zien en denkelijk mij ook? vroeg hij. Mijn doel is zeer eenvoudig, zeide Loneck terwijl hij den hoed afnain. Ik hoorde, dat gij hier woondet en wenschte den persoon te zien, dien men algemeen den volks vriend» noemt. Zijt gij mijne begrippen toe gedaan? vroeg Sturm op eenigs- zins vriendelijker toon. land op het punt is tot stand te komen. Op dit ontwerp zou de goed keuring verkregen zijn van prins Von Bismarck; daardoor zou de eerste stap worden gedaan om Ne derland en België ook in) het Duit- sclie tolverbond op te nemen. VERGADERING van den op Woensdag 19 September 1883. des namiddags 1 uur. Tegenwoordig 21 leden. Nadat de vergadering geopend was, legden de herbenoemde raads leden de hh. C. J. Smits en Mr. W. A. 't Hooft, in handen van den voorzitter, de voor hunne toelating als zoodanig gevorderde eeden af. Vervolgens werden benoemd: lo als lid der commissie voor de Bank van Leening voor 'tloopende jaar de heer C. J. Smits.; 2o als leden van dezelfde com missie voor 't. volgende jaar de hh. Derks, Ilocuft, Smits en Knoop Coopmans, en 3o als lid der commissie voor de pensioenen, de heer Smits. In de verg. van 10 Januari jl. werd besloten op een schrijven van den Majoor, Eerstaanwezend-Inge- nieur, betreffende de verlichting door gas van de nieuw in aanbouw zijnde Kazerne aan den Alkmaarschen straatweg, voorloopig aan te houden en aan B. en W. opgedragen zich te wenden tot den Min. van B. Z., in zake van de grensregeling met Schooten. Aan die opdracht is vol daan, terwijl aan den Eerstaanwe- zend-Ingenieur bericht werd gege ven van liet genomen Raadsbesluit. Bij schrijven van 26 Juni jl. kwam laatstgenoemde op de bewuste zaak terug, en B. en W. berichtten hem bij missieve van 26 Juli jl., dat zij niet bij machte wareu hem te ant woorden. Naar aanleiding hiervan heeft Zijne Exc. de M. v. O. een schrijven toegezonden aan B. en W. houdende verzoek bij den Raad der g-emeente te willen terugkomen op liet besluit van 10 Januari jl. en dan dien voor te stelleu zijne me dewerking bijtijds te willen verlee- nen voor het tot stand brengen van eene gasleiding* en van eene rege ling nopens den afvoer van faeca- liën van liet kazerne-terrein, opdat de nieuwe stallen c. a. met Nov. a. s. zouden kunnen worden be trokken. B. en W. stellen omtreut deze aangelegenheden voor: «de uitbrei ding van het gasbuizennet ten be hoeve van de nieuwe kazernege bouwen te vergunnen, en wat den afvoer van faccaliën betreft, aan hen op te dragen, daaromtrent met den Eerstaanw.-Ing. in overleg te tre den, opdat die afvoer ingevolg*e zijn verlangen, door den dienst der Ge meentereiniging op door den Raad te bepalen voorwaarden plaats heb ben.» Met betrekking op deze zaak vraagt de lieer Rethaan Macaré het woord. Hij brengt in herinnering, dat vroeger een gelijk verzoek g*e- daan was door de Imperial-Conti nental Gas-Association ten behoeve der gemeente Bloemendaal. Destijds verklaarde die maatschappij zich be reid eene recognitie aan de gemeente Haarlem te betalen. Nu wordt 't verzoek niet door de gasfabrikanten, maar door den gebruiker g*edaan. Een en ander geeft spreker aanlei ding tot de vraag of men nu niet Neen, dat juist niet, zeide Loneck, ik houd mij aan den middenweg, tusschen u en degenen, die gij uwe vijanden noemt. O, aan den middenweg, antwoordde Sturm, welnu, dan hebt gij voor mij niets interessants. ïk weet ook niet of ik dat wensch, zeide Loneck. Ik zocht u niet op, opdat gij behagen in mij zoudt scheppen, maar omdat ik u 'gaarne zou leeren kennen. Het was mijn plan niet, af- stootend jegens u te zijn, zeide Sturm vriendelijker. Mijn leven was een harde strijd. Ik ken slechts twee uitersten; gij moet het mij vergeven ik haat elke midden partij. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2