TURF. j Lluji BEURSBERICHTEN. BURGERLUIE STAND. dezelfden weg zou volgen en de vergunning tot levering van gas te verleenen, nadat de gas fabrikanten daartoe 't verzoek hebben ingediend. De voorzitter wijst op 't verschil dat er bestaat tusschen de levering van gas aan particulieren en die aan 't Ilaarlemsche garnizoen, toe vallig gelegen onder Schooten. De heer Macaré merkt nu op, dat B. en W. in Januari hadden voorgesteld om de vergunning eerst dan te verleenen, als de zaak tus schen Haarlem en Scliooten, de grensregeling betreffende, was ge regeld. Spreker wijst tevens op de winsten door de gasfabriek te be halen, doch minder hierom, dan wel om -'t recht aan de gemeente te houden, stelt hij als amendement op 't voorstel van B. en W. voor, aan den Minister van Oorlog te berichten, dat de Raad bereid is onder nadere voorwaarden aan de Imperial-Continental Gas-association vergunning te verleenen tot het leveren van gas ten behoeve van de nieuwe kazernegebouwen. De voorzitter meent de aanne ming van dit amendement te moeten ontraden omdat de tijd dringt. De Imp.-Continental Gas-Ass., kon de gestelde voorwaarden wel eens niet terstond aannemen en de onderhan deling-en zouden den loop der zaak zeer t eg-en werken. De heer Macaré vestigt nogmaals de aandacht er op, dat de gasfa briek alle lusten genieten, de ge meente al de lasten ondervinden zal van eene uitbreiding der bestaande fabriek. De heer Gallandat Huët meent, dat de Raad bedoelde vergunning niet kan geven omdat de g-asfa- briek geene gemeentelijke instelling is en dat het hier eene kwestie geldt tusschen leverancier en verbruiker. Ook heeft spreker bezwaar tegen 't voorstel van B. en W., inzoover dit betreft den afvoer der faecaliën. Gaat het wel aan. zoo vraagt hij, dat de Haarlemsche gemeen tereiniging diensten bewijst in de gemeente Schooten moet men daar over niet eerst met Schooten on derhandelen. De heer Heshuijsen zegt dat dit geen bezwaar is; ook thans worden dergelijke diensten bewezen. Er is zeker wel een contract op te maken. B. en W. vonden evenwel geene vrijheid dit op eig-en gezag- te ont werpen en wilden den Raad over dit punt vooraf hooren. De heer Krelage vindt 't wen- schelijk het amendement van den heer Macaré aan te nemen, alsmede B. en W. te machtigen met de Imp.-Cont. Gas-Ass. te onderhande len over de voorwaarden, waarop de levering van g-as zal geschieden. liet amendement, hierna in stem ming gebracht, wordt met 15 tegen ff stemmen, en het geamendeerde voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nu komt aan de orde een voor stel van B. en W. om eene som van f50,000 uit den dienst van 1883, benevens eene van f52,000 uit die van 1884 beschikbaar te stellen voor de nieuw te maken Langebrug en voor de Eendjesbrug, en de voor stellers te machtig-en de levering van den bovenbouw der beide brug gen ondershands te doen plaats heb ben door de IJzel-gieterij «de Prins van Oranje» te 's Hage. De heer Figée verklaart bestek enz. voor die werken met genoegen te hebben g-ezien, maar zich niette kunnen vereenigen met de onders- handsche aanbesteding van den bo venbouw der bruggen. Eene zooda nige aanbesteding is geheel in strijd met de thans in den lande heer- schende beg-rippen van handelsrecht. Bovendien bestaan er in ons land minstens 10 fabrikanten, die even bekwaam en in staat zijn het onder havige werk te leveren als de Prins van Oranje. Hij geeft derhalve in overweging, zoowel den boven- als den onderbouw der bruggen publiek aan te besteden. De Yoorz. voert hiertegen aan, dat de comm. van fabrikage meende, dat men veel meer zekerheid had van goed werk te verkrijgen, wan neer men den bovenbouw der brug gen liet leveren, door eene fabriek met zulk een goeden naam als de Prins van Oranje, 't welk den heer Stoel, lid dier Commissie, nader be vestigd. I)e heer Fig-ée verzekert echter, dat, wanneer een goed bestek en goede teekeningen zijn gemaakt, minstens 10 fabrikanten, 't werk naar behooren kunnen leveren en wellicht sommigen hunner goedkoo- per zijn, omdat 't meermalen ge beurt, dat in den winter 't werk niet overvloedig is. De heer Krelage vraagt of 't werk bij publieke aanbesteding en behoor lijke contröle evengoed zal worden uitgevoerd, waarop de vorige spre ker antwoordt met te wijzen op Am sterdam en op 't Rijk, 't een zoo wel als 't ander sluit in deze zaak de concurrentie geenszins buiten. De heer Enschedé geeft de heer Figée in theorie gelijk, doch moet op een paar uitdrukkingen van laatst genoemde de aandacht vestigen en wel lo op de uitdrukking: «heeft men een goed bestek.» Is de brug niet goed, dan zal men zeggen: «Uw bestek is niet goed;» 2o op deze: «7t Kan wezen, dat een klein fabrikant in den winter weinig werk heeft.» Dit zal een fabrikant wezen die eer minder goed renommé heeft en juist deze zal meer letten op kleine gebreken in een bestek. Om deze redenen wil hij zich scharen aan de zijde van B. en W. De heer Fig-ée zegt niet van kleine fabrikanten gesproken te hebben, en kan dus de gevolgtrekkingen van den heer Enschedé niet billijken, terwijl de heer De Kanter aanvoert, dat de meening van den heer En schedé dan alleen zou doorgaan, als B. en W. g-enoodzaakt waren de werken te gunnen aan den laag-sten inschrijver. Dat is echter niet het gevalB. en W. kunnen information inwinnen en 't werk gunnen in elk geval, zoo niet aan den laagsten in schrijver, aan een solied fabrikant. Nu heeft men informatien omtrent bedoelde bruggenbouw ingewonnen bij de ijzergieterij «de Prins van Oranje,» had men dat ook gedaan bij andere fabrikanten, dan zou men in staat zijn vergelijkingen te maken en zijn bezwaar tegen ondershand- sche aanbesteding zou zijn verval len. Spreker gevoelt zich derhalve gedrongen te constateeren, dat vol gens 't voorstel van B. en W. de financieele belangen der g-emeente niet genoeg worden behartigd. De heer Gallandat Hu et verklaart zich evenzeer voor publieke aanbe steding als de heer Krelage, die bo vendien opmerkt, dat de kosten voor werken als deze, vrij nauwkeurig zijn te berekenen. Overeenkomstig 't voorstel van den heer de Kanter wordt goedge vonden het voorstel van B. en W. te splitsen en eerst te stemmen over het al of niet toestaan dei' aange vraagde sommen voor den bruggen bouw, daarna over de wijze van aanbesteding. Het eerste deel van 't voorstel wordt daarop aangeno men, 't tweede deel verworpen en vastgesteld, dat ook de levering- van den bovenbouw der bruggen bij publieke uitbesteding zal plaats heb ben. Alsnu worden vastgesteld drie staten van af- en overschrijving en één staat ter beschikking van g-el- den uit den post van onvoorziene uitgaven op de begrooting voor den dienst van 1883. Alsvorens de werzaamheden vol gens den rooster te behandelen, stelt de heer Krelage als motie van orde voor punt 9 van de agenda te behandelen voor punt 8. De heer van Eijk ondersteunt die motie, met 't oog op 't verband, dat er tusschen de punten 8, 14 en 20 bestaat. Ge noemde motie wordt aangenomen en dientengevolge de behandeling van het reglement van orde voor den Raad aangevangen. De besprekingen over dit regle ment duren tot 5 uur en worden daarop voortgezet in eene avond zitting, welke te half acht aanvangt. Dertien leden zijn in deze voort gezette verg-adering aanwezig. Het reglement wordt, na op sommige punten wijziging te hebben onder gaan aangenomen. In den loop der zitting was door drie raadsleden, de heeren Krelage, Rethaan Macaré en van Dieren Bijvoet, een voorstel ingediend, de strekking hebbende, B. en W. te machtigen aan de Imp.-Cont. Gas- Associaton vergunning- te verleenen gebruik te maken van de buizen en pijpen der gasleiding in de ge meente, met het doel, de nieuwe kazernegebouwen van gas te voor zien, mits daarvoor eene recognatie aan de gemeente werd betaald van f 1 voor elke 5000 M8 gas, een zelfde prijs als thans voor het op meter geleverde gas wordt gegeven. In de eerste plaats vereenigen zich de voorstellers met de plaatsing, aan 7t hoofd van 't voorstel, van deze woorden: «Wanneer de Gasmaat schappij de verg-unning zal g-evraagd hebben,» en ten tweede met de bij voeging van 't woord «geleverd» voor 't getal 5000 M3. Nadat de heer van Ek in 't mid den gebracht had, dat de gemeente Schooten misschien slechts vergun ning zou verleenen tot het leggen van gasbuizen in haren grond; in dien de Gasmaatschappij ook haar (de gem. Schooten) gas leverde, en de voorzitter hierop geantwoord had, dat men, zoo dit geval zich voor deed met die gemeente eene over eenkomst diende aan te gaan, werd bovengenoemd voorstel aangenomen en de vergadering verdaagd tot Woensdag den 26 September des namiddags 1 uur. RECHTSZAKEN Otis 1 and-zal het genoegen moeten derven van het bezoek van don Espin Egua de Cazola, die op liet punt staande van naar Nederland te vertrekken, aan liet Ooster- spoorstat.ion te Antwerpen vanwege dc on beleefde politie is aangehouden, die in hem herkende den Spanjaard, gesignaleerd wegens talrijke oplichtingen, gepleegd of beproefd onder het diplomatiek en consulair korpsen onder den groothandel van Antwerpen. KERKÜSEUWS. Katholieke Kerk. De heer .T. II. Basten Aan Batenburg pas toor te Arnhem, vierde eergisteren zijn 25- jarig priesterschap. Onder de talrijke geschen ken die hij ontving, verdient opgemerkt te worden. 1 gouden miskelk met diamanten ingelegd. 1 zilveren schenkblad waarop ISO gouden tientjes en een fraai ameublement, dit laatste, hem door de Arnhemsche genees kundigen aangeboden. 's Avonds werd hem eene serenade gebracht, waaronder verscheidene vereenigingen en mu ziekgezelschappen. Chr. Ger. Kerk. Aangenomen: Naar Haarlem, door J. Schotel, te Scheveniugen. KUNSTHIïUWS, Het natuurkundig gezelschap te Tiel, dat des winters aan zijn leden zoo menigen nut tigen en gezelligen avond verschaft, viert a.s. Zaterdag met de gebruikelijke plechtig lieden zijn '75jarig bestaan. MEBWSIS, Het nieuwe gebouw der Teekenscliool in den tuin vau het Paviljoen alhier opgericht, in verband met het Museum voor Kunst nijverheid van de Maatschappij voor Nijver heid, werd Dinsdag plechtig geopend dooi de commissie van het Museum. De voorz., de lieer A. C. Kruseninn, hield daartoe een rede tot eene talrijke schaar van genoodigdeu, waaronder men ook opmerkte den referendari: voor Kunst en Nijverheid, jhr. mv. V. De Stuers. De voorzitter vau het, hoofdbestuur der Maatseh. voor Nijverheid, nir. A. .T. En schedé beantwoordde kort den redenaar, waarna het gebouw met zijue verschillende doelmatig ingerichte lokalen, benevens het aldaar tentoongestelde werk der leerlingen werd bezichtigd. In de vergadering der afdeoliug Tessel van dc Maatschappij tot Nut van't Algemeen is jl. Maandag een belangrijk besluit, geno men. Het departement, heeft de algemcene bewaarschool, die eenige jaren geleden door particulieren gesticht was, overgenomen. Naar we hopen is daardoor aan deze hoogst nut tige stichting een blijvend bestaan verzekerd. LANDBOUW EN VISSCHEHIJ. To Tiel had op den jongst en marktdag een landbouwtentoonstelling in het klein plaats en wel van zaaigranen, waarnaar juist iu dezen tijd groote vraag bestaat. Er waren belangrijke inzendingen en bekroond werden 1. de wed. Leupen en Zoon te Haarlem, voor Cheddnm Tarwe: 2. de heer C. W. Groeneveld De Kater, t,e Noord-Gouwe, voor Wintergerst; 3. de heer Hasselman, te Zoelen, voor iulaudsehe Rogge eu gladarige ris-Tarwe. De O verbet uwsche afdeeling der Geldersche landbouw maatschappij had niet alleen granen tentoongesteld, maar ook brooden daaruit, ge bakken en dc firma Laroyé Van Verschaver te Ostende, trok zeer de aandacht door haar roode tarwesoorten, zoodat sommige land bouwers niet, in gebreke bleven om zich er van te voorzien. Het Tielsehc afdcelingsbe- stuur der Maatschappij van Landbouw ver dient een woord van lof voor zijn bemoeiin gen ter bevordering van dit zoo nuttige doel. Uit Smildé meldt men Thans, nu men druk bezig is met het dolven der aardappelen, blijkt ten duidelijkste boe groote schade dezen zomer door de vorst, is aangericht Is overigens de opbrengst zeer goed, waar de plant is afgevroren bedraagt de oogst soms nauwelijks de helft of liet derde deel. Dc bewering van lieu, die de vorst, onschadelijk achten, wordt hier vrij duidelijk wederlegd. De handel voor de fa brieken staat, ten eeneinule stil. Voorde con sumptie worden puike soorten geleverd tegen f 1.50 a 2. Dat het poten van groote aardappelen meer voordeel oplevert dan het bezigen van kleinere, ondervond D. 13. te Laren, die in het voorjaar liet grootste exemplaar, dat hij bezat van eene soort., bekend onder den naam van Dort,lier gelen, aan den grond toever trouwde. Spoedig onderscheidde zich het loof door buitengewone zwaarte en klom, steeds ondersteund, eindelijk tot ccnc hoogte van ruim 2 M. Toen B. dezer dagen wilde onder zoeken of zijn aardappel nog meer dan loof had voortgebracht, rooide hij den stronk en vond daaraan niet minder dan 27 van de allerschoonste vruchten, die te zamen eene maat van 5 liter vulden. Vreeswijk, 19 j Sept. 1.69 M. boven AP. 4.S3 M. onder N. P. Keulen, 19 Sept. 1.97 M. boven 0. Maastricht, IS Sept. Hoogte der Maas 0.45 boven 0. M. Amsterdam, 19 Sept,. 18S3. Prijzen der onderstaande effecten. geuotecr- pCt. de koers. Nederland. Cert. Werk. Sch. 2' 65 773/s 100 95» 82 Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 Goudl ceniug 5 Italië. Obl. Paus. Leeuing 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.iupap.(Mei-N.) 5 m h zilv.Jan.-Juli) 5 Obl. buitl.'1S53-80. 3 bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl 1S77 Aiust. L. 20—100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871 75 1' Obl. buit,. 18762 u «(Perpetuele) 4 binnl f 12500- 250001» Obl. binnl. f1000- 5000 1", Obl. Alg. Sch. 1865. 5 r n 1869. 6 Obl. Leen. 1876. 5 N.-Amerika. Obl. Ver.-St. 1876. 4 1S77. 4 Columbia. Obligation4' Peru. Leening 1870 6 1872 .5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl.IJz. sp.Aand. M. tot Expl. St. spw. Aand. u Cent.spw. gest.Obl. l'nd. spw. Aand.n Rijn spw. volg. Boxtel Wezel Obl. 4' Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Zuid-ltal. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 .Telez Griasi Obl. 5 Kicw-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. Morschansk Syaran Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Chicago N. W. Cert. Aand. divid N.-YorkLake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst,. f 100 3 h Rotterdam 3 u Gein. Crediet. 3 Belgie. Stad Antwer pen 18743 Oostenrijk. Staat,sl. 1854. 4 1860. 5 1864. Rusland. h 1864. 5 1866. 5 Geldkoers, prolongatie 3»/a pCt. Italië. Rusland. Amerika. 24 10s 8 fU 70" 111» 27 153 103 4 118 152','s 116 67»*/u 155 120 22" 32 130 jl04" s 109 100 94' 4 95' 2 102 111")# 1401 4 12S7/s 123'/; Blauwe f2.10 a 2.30, dito Jammen f a dito Elcur f 1.35 a 1.60, dito Muisjes f a Ericsche Hamburgers f a -, dito Jammen f 1.45 a 1.80. dito Engel- sche fl.30 a 1.40, Zeeuwsche Flakkeescho Jammen f 1.50 a 2.40, dito Spuisehe Jam men f2.50 a 2.SO, Pooters f n Blok- sehe dito f2.25 a 2.30. Aanvoer 5000 ll.L. Alkmaar, 18 Sept. Ter veemarkt aaiigr oerd: paarden, 143 vette kalveren. 7 nuehtere dito, 302 schapenlammeren, 93 vette varken, 26 magere dito, biggen, bok eu geiten. 6 koeien en ossen. De prijzen waren als volgt,vette kalveren f 10 a 106, nuchtere dito f16 a 28, schapen f2S sl 48, lammeren favette varkens 52 a 64 cents per kg., magere dito f14 a 20. bok of geiten f - a -, koeien en ossen f 275 a 300, paarden fa biggen f a allen per stuk. Schiedam, 19 Sept.Moutwijn f 13.75, Jene ver f 18.25, Amst. Proef f 20.25Spoeling f 0.80, idem door de Schiedamsohe Spoeling- Vcreenïging f0.90. Commissariaat rat Politic te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot, 2 ure, voor dc eigenaars terug te bekomen. Een bloedkoralen kettinkje, een bloedko ralen armband van 4 snoeren, eene porte- monuaie waarin een stuk van een gouden oorbel, eene portemonnaie met eeuig geld, een armband, een zijden dasje, een wit, ge haakt doekje, een dito mutsje, een kinder kousje, eeu sigarenkoker met een loterijbriefje, een hangslot met sleuteltje, een vrouwen],aars, oen koperen gewicht, een luijcr, een pater noster, een zweep, ecu damcshandschoeu en eenige losse, sleutels. Voorts te bevragen bij Dikkeboom, Korte Heerenstraat., eene portemonnaie met geld en een lot tentoonstelling Amsterdam, bij Meijer Palmstraat, 5 rood, een bloedkoralen armband, hij J. v. d. Wiel, Bakkuinstraat no. 2. een loterijbriefje, bij Westendorp, horlogemaker, Groot,a Houtstraat, een granaten armband van 3 snoeren eu bij vrouw Vork, Hagestrant no. 39, eeu geit. Alles op straat gevonden. In de Tramwagens achtergelaten. Een knipmesje en een entouscas. Aangifte is gedaan van het verliezen van een granaten armband van zes snoereu met gouden slot,; de vinder wordt verzocht deze aan liet politiebureau in de Zijlstraat tc depo- BKVALLKN 17 Sept.. M. C. v. Druneii, geb. Hoebé, d. S. P, Barthel, geb. Jakes, z. A. M. Scheuldcrniau, geb. Aassum, d. 18. E. M. Boutellier, geb. v. Muijen, d. H. C. Noijons, geb. Dal. d. overledlïn 17 Sept.. II. J. Wunder, 40 j., Zijlsin gel. IS. Een levenloos aangc-geveu kind van het vrouwelijk geslacht van C-. v. d. Bogaerde, Rozenprieclstraat,. II. Wortel- man, 75 j., wed. J. Piepenbrink, Zuiderstraat. A. M. Koelenieijer, 1 nid., d.. Oranje boomslaan. T. Seij, 40" j., Gasthuisvest. ondertrouwd 19 Sept. P. M. v. Hemcrt en A. H. II. Gans. A. Iloogcrbeets en 1'. C. v. Dokkum. getrouwd: 19 Sept.. H. van Oosten en C. J.: Iondius. G. Pirovauo en M. v. Mïerlo. - J. M. Ramakers cn A. Rijswijk. ABVERTEXTIËX. MARKTBERIÏÏHTEN, Amsterdam, 19 September. Margarine. Afgedaan werden heden 3 kav. merk Progress tot f 78 v. c., gisteren in veiling niet gegund. Huiden. De lieden bij inschrijving aan de markt gebrachte partijen 9619 stuks Bun der- en 2601 stuks Buffels- werden, met uit zondering van de Nos. 556 en 557 zijnde 106 cn 132 stuks Runder-, tot, flinke prijzen verkocht. Tin. Banka f571/», Billiton f56' Petroleum kalm, loco fl0»/s E. Tarwe zonder noteeriug, op levering fl hooger, Nov. f257. Rogge genoegzaam onveranderd; per 2100 kg. a. c. z. k. Canada f 183, Taganrog f 173, 174, Petersburger f185. Noteering van de Commissie voor den Graauhandel. Rogge op levering October iets aster, voorjaar hooger, Oct. f166, 167, Maart f173, 175. Mei f175,177. Noteeriug van Menue Tholc. Koolzaad op 800 kg. Olie zonder handel. Raapolie iu een doen; vliegend per 100 kg. f41' 2) Oct. Dec. f39' Mei f40' Lijnolie prijshoudeud; vliegend per 100 kg. f 21' '4, 21. volgbrieven f 20' Oct,, f 207 s, Oct. Dcc. f21, 20' R. Jan. Mei f22» 22. Maart Mei f22' Juni Aug. f23. Hcuuepolie vliegend f per 100 kg. Raapkoeken f 100 a 110 per 1040 stuks. Lijnkoeken f 10.50 a 13.per 104 stuks. Op de heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd221 vette kalveren, le kwal. fl.2e kwal. fO.SO per kg. 11 Gras- flS a 40; 37 nuchtere dito f13.a 20. schapen en lammeren fa 170 vette varkens 44 a 54 ct. per kilogram; - biggen f a - paarden f a runderen, le kwal. f0.2c kwal. f 0.3e kwal. f 0.per kg. melk- en kalf koeien f a p. st. De prijzen der Aardappelen warcu heden als volgt: Westlandsche Zand f ft dito Klei f a Katwijker Zand f 3.— a 3.70, Noordwijker Zand f 2.a 4.50, Uil- j logommer dito f 2.a 5.Sasscnheimer dito f a Ilftarlcnimcr dito f a Geldersche Kralen f a dito ÏTederlandsclie Maatschappij ter bevordering van VI.J VERHEID. Het Werk der Leerlingen is van 20 September tot 1 October a. s. in de nieuwe Teekenscliool tentoon gesteld. Gedurende dezen tijd vrijen toegang tot bet Museum en de Tee- kenschool. In bet vervolg zal des Zondags de toegang tot bet Museum vrij zijn. Van af 3 October zal Woensdags en Zaterdags van 14 ure een dag- cursus voor Mannelijke Leerlingen beginnen. Namens da Conimissic: De Directeur VON SAHER. Goed koolhoudend k 5.p. 1000 st Zware6.1000 Turfkluiten, korte zware 0.40 p.HL blauwe zware lange 0.40 lichte korte 0.25 Bij 10 IT. L. franco binnen deze gemeente. IT. van BEEEMEïT Co., Bakenessergracht 78. ISSekresmde 50 dozen voor 22 Cente. ZIJLSTRAAT N°. 26. ALBt. BOSCH.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3