Oplage 10000 Ex. Zaterdag 22 September 1883. No. 64. DE VLOEK DES VADERS, BUITENLAND. FEUILLETON. De vloek des Vaders. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkeruitgevers: BQMANS CoM te Haarlem. ADVERTENTIËN: ran 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent- Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèrc G. L. DA.URE Co. JOHN. F. JONES. Siicr.. Parijs, 31bis, Faubourg Moatmartrc. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, 8.17, 9.—, 9.33, 11.15, 11.44*, 11.56, 1.8, 2.40*, 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42, 7.13, 7.39*, 8.41, 9,36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53*, 8.37, 9.11,10.16, 12.17*, 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30* 5,37, 8.1, 10.24. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—, 7.30*, 8.10, 8.40, 9.35, 9.49,11.5,11.55*, 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30. 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.—, 11.—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—. 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.25*, 2.30, 3.35, 5.10, 6.20* 7.—, 7-55, 8.50, 9.45*. De vertrekuren zijn berekend van de Delftscbe Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34. 7-27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar, 4.57, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.15, 8.07, 10.18, 11.32, 1.32, 3.19, 4.17, 5.1, 6.42, 8.58. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.42, 8.35, 10.4S, 12.41, 2.15, 3.47. 4.38, 6.17 7.13, 9.31. Onze Abonné's en zij, die het in den loop van dit jaar worden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levanti: Uit het Hoogduitsch vertaald. GROOT-BRITTANNIE. Het bezoek van Gladstone aan het hof te Kopenhagen, terwijl de keizer van Rusland daar vertoeft, baart onrust in de politieke kringen op het vasteland. Men zou niets minder dan de verbreking van de Duitsche eenheid op het oog hebben. Zoo spreekt de Neue freie Presseen de officieele Peiersburger Ztg. meent zelfs, dat Rusland en Engeland met hun honderden millioenen onderda nen, binnen korter of langer tijd Denemarken op Duitschland zullen wreken. De Engelsche bladen spotten met deze hersenschimmen der Duit sche en Russische pers. De heer Gladstone iseenvoudigvoorzijne ont spanning op reis. De premier is er trouwens de man niet naar om zulke plannen te beramen, als hem worden toegedicht. Hij is, zegt zelfs de Stan dardvoor politiek conspirator, die het op de rust van Europa heeft gemunt, allerminst geschikt. FRANKRIJK. Het Journal offtciel bevat thans het tweede besluit tot uitvoering van de wet op de rechterlijke organisa tie. Bij dit besluit wordt, met behoud van het recht op pensioen, ontslag verleend aan 21 vice-presidenten en Naar liet Hoogduitsch VAN Fr. IE YAH TI. 25) Gij zijt als een oud soldaat, die het kruit ruikt, zeide Er- wiu von Loneck op jovialen toon. Gaarne zoudt gij u met mij in politieke vraagstukken verdiepen, maar dat gaat niet. Ik begin pas uwe argumenten te begrijpen; het was mij onmogelijk uwe richting na te gaan, want ik heb de laatste jaren niet in Duitschland, maar in Italië doorgebracht. Dat is jammer, zeide Sturm, want een Duitsche man moet in Duitschland opgevoed worden. Er zijn overal uitzonderingen 75 raadsheeren in verschillende ho ven van appèl, aan 8 presidenten, 2 vice-presidenten en 10 leden van rechtbanken van eersten aanleg. Hetzelfde besluit voorziet in de va catures, ontstaan door het ontslag aan deze 116 leden der rechterlijke macht verleend. De Univers beklaagt er zich over, dat deze promotie uit sluitend ten goede komt aan de vriendjes van republikeinsche afge vaardigden en leden van den Senaat. RUSLAND. Uit Petersburg wordt aan de Berl. Bó'rs. Z. geschreven, dat de geruch ten omtrent het aangaan eener nieuwe leening juist zijn, in zoover het feit zelf betreft, zeer waarschijn lijk onjuist echter voor zoover be treft de opdracht aan een bepaald consortium, 'twelk geheel in strijd zou zijn met de traditiën van het Russische ministerie van financiën. Daar in September nog groote in voeren van goud worden verwacht en de schatkist op 't oogenblik voor de gewone behoefte voldoende ge vuld is, meent de corr. dat in elk geval de leening nog wel wat zal uitblijven. De Frankf. Ztg. maakt uit de uiteenloopende berichten de gevolgtrekking, dat Rusland zeer gaarne eene leening zou willen slui ten, maar de ontvangen aanbiedin gen niet aanneemt, óf omdat de voorwaarden al te ongunstig waren, óf omdat de minister van financiën niet geloofde, dat de nemers der leening haar zouden kunnen plaatsen. Haarlem, 21 Sept. 1883. Met de Haarlem-Zandvoort spoor weg Mij., zijn in de maand Aug. 1883 vervoerd, 60,923 passagiers, waarvan de opbrengst was ƒ16,181.04 van goederen - 1136.915 van diversen - 596.815 Totaal ƒ17,914.77 Zijnde per dag en per kilometer ƒ67.99. In de jl. Dinsdag gehouden ver gadering der afdeeling Haarlem en omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw, werden de heeren Schone en J. Dolleman tot afge vaardigde en plaatsvervanger-afge vaardigde gekozen bij de a. s. alge meene vergadering dm Maatschappij te houden te Amsterdam. Zondag zal in de Maliebaan, in Den Haag, een cricketwedstrijd g'ehouden worden tusschen de «Haagsche Cricketclub» en de Cric ketclub «Progress», uit Haarlem. Deze «match» zal den geheelen dag duren. Voor den verkoop Fancy-Fair op de terreinen der Intern. Kol. Uitv. Tentoonstelling te Amsterdam, Zaterdag 22 September te houden, zijn o. a. toegezegd door den heer H. D. Tjeenk Willink, te Haarlem, 200 ex. van het plaatwerk: land schappen en volkstypen in Ned.- Indië. Naar men verneemt, hebben de heeren H. F. van Thiel en Zoon, fabrikanten in vernissen enz. alhier, de hun door de jury toegekende onderscheiding der Int. Kol. Uitv. Tentoonstelling te Amsterdam, ge weigerd. Door den Minister van binnen- landsche zaken is, onder dagteeke- ning van 18 September jl., n°. 2672, afdeeling K.W., de volgende circu laire gericht aan de commissarissen des Konings in de onderscheidene provinciën en ieder mensch moet zich naar de omstandigheden schikken, zeide Loneck. Niemand kan zoo aan matigend zijn en zeggen, de men- schen moeten dit of dat doen. Misschien wel, zeide Sturm straf. Laat ons dit punt maar laten j varen, zeide von Loneck. Ik heb gehoord, dat gij niet goed ge zond zijt en u, ten gevolge daarvan ongelukkig gevoelt. Ik hoop, dat het niet waar is. Het is volkomen waar, gaf Sturm ten antwoord, terwijl hij be gon genoegen te vinden in het man- i nelijk schoon gelaat van Loneck, die zich, naar hij meende, zeer voor hem interesseerde. Mijne gezond heid en krachten hebben mij ver laten, zeide hij met eene zekere waardigheid in toon en stem. Ik ben een doode leeuw en iedereen I weet, dat een levende hond -r waard is. Er was eens eei uj mijn «brullen» door honderden en duizenden werd gehoord nu hoort niemand het meer. Ik heb mij zelf overleefd. Eens had ik hoop, hoop op de toekomst, maar ik moet krank zinnig geweest zijn, toen ik droomde de aanvoerder van een vrij volk te zijn! Al onze landgenooten zijn vrij, zeide Loneck rustig. O, zeide Sturm vol vuur, maar het is niet dezelfde vrij heid, die ik hen wilde geven! Ik geloof, dat ik mijn geheele leven waanzinnig geweest ben, maar ik droomde van een groot, vrij volk, dat vrij was van drukkende belas tingen, van de aanmatigingen der bureaukratie en der kerk: ik droomde van eene vrije republiek! Ik kan uwe argumenten niet geheel begrijpen, zeine Loneck met onverstoorbare kalmte. Is u M niet onverschillig door wien een volk; geleid wordt? Is het verschil «Bij voortduring gebeurt het, dat oude monumenten worden gesloopt of door herstellingen en verbouwin gen aanmerkelijk veranderd, zonder dat bouwkundige teekeningen en opmetingen worden vervaardigd. «Zoodoende gaat veel onherstel baar verloren, dat wellicht voor de kennis onzer geschiedenis en van de oude nationale kunst van belang is, en wordt somtijds zelfs verzuimd eene afbeelding te vervaardigen van het geen bestond. «Ik wensch daarom voortaan tijdig omtrent de bovenbedoelde sloopingen herstellingen en verbouwingen te worden ingelicht, en heb mitsdien de eer U te verzoeken, de Gemeente besturen in uwe provincie uit te noodigen, mij daarvan steeds mede- deeling te doen, zoodra zij kennis dragen dat het voornemen bestaat tot slooping van of tot het verrich ten van herstellingen of verbouwin gen aan oude stadhuizen, kerken, torens, kasteelen, poorten, merk waardige gevels of andere gedenk- teekenen van onze geschiedenis en kunst. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid 'heeft de vol gende bepalingen verordend, in het belang van de spoorwegreizigers bij mogelijke ongelukken. lo. de middelen, welke op elk hoofdstation der spoorwegen inge volge art. 1 der wet van 9 Augus tus 1878, aanwezig zijn, zijn de zelfde als bepaald is bij beschikking van den Minister van Binnenland- sche Zaken van 12 Mei 1876. 2o. voor de verbandkistjes en de draagbaren in de treinen der gewone spoorwegen, wordt eene vaste plaats in de bagagewagens aangewezen, zoodanig ingericht, dat het gevaar voor beschadiging door schokken zooveel mogelijk wordt vermeden en zoo groot, of de teugels in handen zijn van eenen groothartigen mo narch of van een van uwe mannen, die het onophoudelijk ouder elkan der oneens zijn? Ik zal u uwe vraag op een ander maal beantwoorden, zeide Sturm met eene beweging, alsof een koning zijnen onderdaan afscheid gaf. Bezoek mij eens weder. Gij hebt eene oude wonde in mijn hart aangeraakt. Vaarwel. Zonder verder een woord met hem te wisselen, keerde von Loneck zich om en ging naar Eggenberg terug, terwijl hij over den zeldzamen man nadacht, dien hij juist had verlaten. XV. Denzelfden avond kwam er een groot gezelschap op het slot Eggen- berg samen en Erwin deed zijn best om zich er geheel aan te wijden. Hij beproefde het schoone gezicht, dat hij gezien en de fraaie stem, het indringen van stof in de kistjes belet. Die plaats moet te halver hoogte van de bagagewagens zijn, ten einde het kistje gemakkelijk zij te vatten; op de draagbaren moet de naam der spoorwegmaatschappij en het nummer met olieverf ge schilderd zijn. 3o. de spoorwegmaatschappijen zijn gehouden ten allen tijde eenige reserve-kisten en draagbaren in voor raad te hebben ter vervanging van gebrekkige. 4o. voor het toezicht op de kisten en haren inhoud worden door be stuurders der spoorwegmaatschap pijen, bepaalde ambtenaren of des kundigen aangewezen. Deze bepalingen treden met 1 Januari 1884 in werking. Naar het D. v. Ned. verneemt, heeft de heer J. Dirks, lid van de Tweede Kamer, uit Conception fChilf) naar hier geschreven, ter bevestiging van zijn telegram aan Burgerplicht, waarin hij mededeelde, vóór December a. s. in het vader land terug te zullen komen, en dat hij omstreeks 26 November te Bor deaux zal zijn, om rechtstreeks naar Holland te reizen, indien geen on voorziene omstandigheden hem daar in verhinderen. Het Noord-Nederlandsch Ver bond ter bevordering van Algemeen Stemrecht heeft het eerste nummer verzonden van zijn «Orgaan», dat iedere maand verschijnen zal. Het hoofdbestuur gaat bij de uitgifte uit van de overtuiging, dathet aantal voorstanders van algemeen stemrecht veel grooter is dan het aantal vereenigden; dat samenwer king van allen tot eene krachtige organisatie vóór alles noodig is en dat een doorgaande gedachtenwis- seling daaraan bevorderlijk zal zijn. Men schrijft uit Utrecht, dd. die hij gehoord had, te vergeten. Ook wilde hij niet langer aan den ernstigen, mageren man denken, wiens donkere dogen zoo vol haat en wrok in de wereld rondblikten. Hij deed zijn best om zoo veel hij kon aan het onderhoud deel te ne men, maar de oogen der liefde zien scherp en Freia zag, dat hij vermoeid was en minder levendig sprak dan zijne gewoonte was. Hoezeer beminde zij hem. Hoe innig drukte haar gezicht hare on eindige liefde uit, toen zij naar hem toe ging! Lieve Erwin, zeide zij met bijna bevende stem, gij hebt u door uwe lange wandeling zeer ver moeid. Geloof mij, ik was zeer ja- loersch, omdat gij mij niet verzocht hebt, mee te gaan. Het was hem niet duidelijk, waar om zijn hart niet meer voor dit schoone fiere meisje klopte, dat zoo veel liefde aan hem verkwistte. Noch

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1