19 Sept., aan de Standaard. «Men zal zicli herinneren het studenten schandaal op het Domplein, waarbij een gebouw werd binnengedrongen, de bewoners werden «afgeranseld», en de vrouw op voor de zeden hoogst kwetsende wijze werd behandeld welke laatste eenige dagen later overleed. Met groote spanning werd door velen de openbare behande ling, die men na de vacantiën aan staande dacht, tegemoet gezientot dat nu het bericht komt, dat de zaak opnieuw geïnstrueerd wordt en haar behandeling dus onbepaald is uitgesteld.» Te Arnhem heeft men een middel gevonden tegen anonieme briefschrij vers. De directie van den Vogel- en Plantentuin aldaar ontving een on- geteelcende briefkaart, even lomp en beleedigend als anonieme brieven in den regel zijn. Zij wilde die in de snippermand werpen, toen een der leden op de gedachte kwam, die thans is verwezenlijkt. Van de brief kaart is in de advertentiekolommen der Arnhemsche Ct. een zincogra- phische afdruk geplaatst; men be grijpt, dat ieder Arnhemmer zal gaan onderzoeken of hij het schrift kent en dat de dader weldra gevonden moet zijn. Het voorbeeld kan zonder veel moeite nagevolgd worden. Volgens Figarozal ook de Koning van Spanje op zijn terugreis de Arnsterdamsche tentoonstelling komen bezoeken. In Conciencé's lijkkist is eene perkamenten geschrift nedergelegd van den volgenden inhoud: Hier rust het stoffelijk overschot van Hendrik ConscienceVlaanderens grooten dichter, geboren te Antwerpen, den 3den December 1812, overleden te Elsene-Brussel, den lOden Septem ber 1883. Als edel menscli wist hij rein te leven en rein te sterven. Zijne verheven gedachten, zijne edele gevoelens, zijne glinsterende waarheden, zijne liefdevolle schep pingen volgen overal zijnen schoonen naam, goddelijk en onsterfelijk. Waren aanwezig bij de lijkkisting de ondergeteekende getuigen: Julius Hoste, Emanuel Hiel, Xavier Havermans. Smaelen. Heemstede. De drenkeling gisterenmorgen onder deze gemeente gevonden, is vermoedelijk genaamd J. v. d. Valk. oud 35 jaren, schilder, wonende te Zandvoort. Gisterennamiddag is in den Haarlemmerhout onder de gemeente Heemstede, een 4-jarig meisje van den stadswerkman Oolders, dat al daar spelende was met andere kin deren, aangereden door een goede renwagen van den Stoomtram, waar bij haar linkerbeen is gebroken en het rechterbeen belangrijk werd ge- kneusd. Haarlemmermeer. Woens dagavond omstreeks 7 uur brak alhier bij den landbouwer H. S. aan den Spaarnwouderweg een felle brand uit in een grooten graan-en hooiberg. Door krachtige hulp is de woning bewaard gebleven, doch in den berg verbrandde pl. m. 30,000 kilo hooi, 70 hectoliter rogge, 240 hectoliter haver en wikke, 70 hec toliter gerst. 70 hectoliter tarwe en 120 hectoliter boonen, alles nog on- gedorschen. hare liefdevolle woorden, noch de zachte aanraking harer teedere han den, die warm in de zijnen rustten, waren in staat om zijn hart te boeien. Hoe kwam het? Hij moest zich in spannen om zich met haar bezig te houden. Hij beloofde haar om mor gen een grooten reistocht op zee met haar te ondernemen. Ik zal u iets voorzingen, zeide zij. Gisteren ontving ik een nieuw lied, dat mij buitengewoon goed bevalt. Ik wilde het reeds he den zingen, maar gij moet het eerst hooren. De tekst is van Iiobert Burns, de muziek van Robert Franz en zoo vreemd, zoo eigenaardig als alles, dat uit zijne handen komt. Luister en zeg mij dan eens hoe het u bevalt, of houdt gij niet van Robert Franz? Zeker, vooral als gij zijne lie deren zingt, zeide hij. Hij nam plaats aan den anderen kant van de kamer, zeer ver van de pianino. De oorzaak van den brand is onkekend, en wordt vermoed dat de berg door broeiing in brand is g'eraakt, doch even van te voren had men nog boonen in den berg gereden en van broeilucht niets be speurd. Volendam. Bij de zeer be langrijke havenwerken wordt door den aannemer nog al tegenspoed ondervonden. De ondergrond blijkt uit zoo losse veen te bestaan, dat het nieuwe, zuidelijk havenhoofd gedurig aanmerkelijk zakt. De steen massa, die aan de zeezijde is gestort, belet het uitzakken van den bodem naar dien kant, zoodat de specie zich naar den havenkant verplaatst. Deze tegenspoed is echter alleen in 't na deel van den aannemer, want deze zal kosten noch moeite sparen, om het werk voortreffelijk te doen sla gen reeds worden maatregelen ge nomen, om de bezwaren te overwin nen. Het werk is reeds ver genoeg gevorderd, om te doen zien welk een schoone haven Volendam thans zal verkrijgen. Het kleine zuidelijk ha venhoofd is geheel weggeruimd en aanmerkelijk veel zuidelijker ge plaatst, waardoor het tevens verlengd moest worden, en er een nieuwe bijhaven is gevormd, waar de tal rijke visschersvloot een veilige lig plaats kan vinden. 'Nvjd. D.) West-Graftdijk.De gewoonte van het «Louw, Louw», eene week voor het aanbreken der kermis, is niet alleen in Edam, zooals uw cor- j respondent aldaar schijnt te denken,1 in zwang, maar bijna over het ge- heele Noorderkwartier verspreid. Het is echter voor het grootste gedeelte in bedelarij ontaard. Zaterdags, acht dagen voor kermis, gaan de kinderen van de minder gegoede ingezetenen, na eerst zooveel mogelijk in het dorp «gevaandeld» te hebben, naar de boeren in den omtrek, onder het zingen van het bovengenoemde re frein. De milde boeren geven hun dan het afgevallen ooft, ja bij «de goede» krijgen ze dikwijls geldstuk ken, of wel ieder een lepel «rooden wijn.» N.R.Ct Egmond. Onze nieuwe bur gemeester, de heer P. Pranger, vroe ger als zoodanig werkzaam te Aals meer, trad Woensdag in functie. Na verleden week in handen van den Commissaris des Ivonings zijne eeden te hebben afgelegd, aanvaardde hij thans, eerst in den gemeente raad van Egmond aan Zee en daarna in dien van Egmond binnen, zijn moeielijke taak als hoofd dezer ge combineerde gemeenten. Bij beide gelegenheden nam hij den zetel en hamer als voorzitter over in het vertrouwen dat zijn veel omvattende arbeid zou gesteund worden door de leden van den Raad zoowel als door de gemeente, hopende dat door samenwerking de bloei dezer ge meenten onder zijne leiding zou toenemen en worden bevorderd. Met de blijdste verwachting wordt ons nieuwe hoofd begroet, want er valt hier nog veel te doen en te rege len, wat reeds lang had moeten geschieden. Eene schaduwzijde is het gemis van woning in onze ge meenten, waardoor zijne vestiging allicht zal vertraagd worden, totdat men hem een geschikt huis zal kun nen aanbieden of bouwen. Yele bur gers gaven door het uitsteken der vlaggen blijk van hunne blijdschap met de gebeurtenis van dezen dag, die naar aller wensch het begin mag zijn van een gelukkig tijd- Neen, neen, gij zult heel dicht bij mij staan en streng oordeelen, zeide zij glimlachend. Hij luisterde opmerkzaam toe en was verbaasd te bemerken, dat hare heldere altstem hem aan de fraaie sopraanstem herinnerde, welke hij in de oude kerk van Gollnitz ge hoord had. Zij zong het weemoe dige lied: Gij hebt mij verlaten, Jamie! Gij zeidet dikwijls, dat de dood Ons slechts zou scheiden. Nu verlaat gij toch uw schat En ik moet u eeuwig mijden. Gij hebt mij verlaten, Jamie! Gij hebt wis een ander lief; Breekt mijn hart voor immer !Dan sluit ik het moede oog En ontwaak neen, nimmer! Het was geheel stil geworden in de kamer, nadat de laatste tonen weggestorven waren. Niemand sprak tot Freia, toen zij aan den arm van haren verloofde naar hare plaats terugkeerde. perk, voor het welzijn van de drie Egmonden. Schagen. Door prachtig zo merweder begunstigd, had eergis teren de uitgeschreven harddraverij plaats met het daaraan verbonden vuurwerk. Buitengewoon groot was het aantal belangstellenden, dat per rijtuig en spoor werd aangevoerd, om dit- jaarlijkse^ feest dezer ge meente bij te wonen, dat steeds bij oud en jong gewild blijft, en dat nu ook, dank zij de goede zorg der commissie, die over betrekkelijk wei nig middelen te beschikken had, zoo uitnemend slaagde. Aan de harddraverij namen 12 flinke dravers deel, waarvan, na een moeielijken strijd, de paarden 1' In nocent, van den heer Jb. Roele te Buiksloot, en Willem III, van den heer P. Brommer te Zijpe, overwin naars bleven. Helder. Begunstigd door prach tig zomerweder, en onder toevloed van een onafzienbare" volksmenigte werd gisterenmiddag alhier de hard draverij gehouden, uitgeschreven door de Holl. Maatschappij van Landbouw, afdeel. Helder. Aan den Dijkweg was hiertoe een zeer doel matige baan aangelegd, welke, op velschillende afstanden met vlaggen beplant, een feestelijk aanzien op leverde. Van het veertien tal paar den die waren ingeschreven, werd de prijs behaald door de «Snip» van den heer Jb. Zander, berijder Jri. Zander; de eerste premie door de «Anna» van den heer D. C. Rab, berijder W. Noot, en de tweede premie door de «Zware Kol» van den heer Iv. Iloogschagen, berijder L. Vader, allen te Koegras. Een woord van lof komt den ontwer pers van dit feest toe, voor den ijver dien zij toonden, om dit in allen deele zooveel mogelijk te doen slagen, hetwelk ook volkomen is gelukt. Venhuizen. Op verzoek van den Predikant dezer Gemeente te vens Consulent te Hem, hebben zich in beide gemeenten de jongste manslidmaten der Herv. Gem., die door hem indertijd zijn aangenomen, bereid verklaard om, met machti ging van het Dagelijksch Bestuur, met een inteekenlijst rond te gaan aan de huizen 4er ingezetenen, ter inzameling van liefdegiften voor de slachtoffers van de ramp op Java. Zij zullen a. s. Zondag na de gods dienstoefeningen in het openbaar hunne machtiging en instructie ont vangen, en zal hun liefdewerk in de hartelijke belangstelling der in gezetenen worden aanbevolen. Tevens zijn er pogingen in het werk gesteld om ook eenige jonge leden der R, Kath. Gem. bereid te vinden, zich bij deze commissie aan te sluiten. 's-Gravenhage. Twee heeren hebben Woensdag de reis van hier naar Amsterdam en terug op een snelwieler in 8 ure afgelegd. Zij vertrokken des namiddags te 2 ure, gebruikten te Amsterdam het mid dagmaal, en waren even na 10 ure des avonds weder in Den Haag terug. HIJ. MM. de Koning en de Koningin bevonden zich Donderdag avond even half acht ure reeds in het hofsalon van het stationsgebouw der Rijnspoorwegmaatschappij alhier, in afwachting van de aankomst van den hertog en de hertogin van Al bany, die uit den trein van 7 u. 47 m. aan het station afstapten. De Koning heette zijnen schoon broeder op hartelijke wijze welkom; Bevalt het lied u? vroeg zij hem met schitterende oogen. Wel hoe zou het dat niet? gaf hij ten antwoord. Er is in nwe stem iets eigenaardigs. Het is mij, alsof ik u reeds in eene andere wereld heb hooren zingen. Dat is niet mogelijk, zeide zij lachend, want indien ik u in eene andere wereld reeds had ont moet, zou ik mij het zeker herin neren. Ik was dagen lang jaloersch en gekrenkt, toen gij zeidet, dat het gezicht van een ander schooner neen, zachter, teederder was dan het mijne. Indien mijne stem u aan een ander herinnert, zal ik nooit weer één toon zingen. Haar aangezicht gloeide en hare lippen beefden, toen zij dit zeide. Hare jaloerschheid vleide hem. Erwin, voer zij voort, ge looft gij, dat ik zeer jaloersch ben? Ik weet het niet, Freia. Ik hoop het niet. Me dunkt dat jaloersch- H. M. was zichtbaar verblijd hare zuster te ontmoeten. Arm in arm schreden beide zus ters naar het rijtuig, waarmede HH. MM. met de vorstelijke gasten zich naar het Paleis begaven, alwaar de Hertog en de Hertogin eenige da gen zullen logeeren. Op de begraafplaats Eik en Duinen was gisteren een talrijke schare tegenwoordig bij de ter aarde bestelling van den secretaris-gene raal bij het departement van Ma rine, Broekhoff. De minister van marine, admiraal Geerling, plaatste zich bij de groeve aan liet hoofd van de militaire en burgerlijke ambtenaren van zijn ministerie. Ón der de vrienden en belangstellende zag men de oud-ministers Wichers en Taalman Kip, den inspecteur der infanterie en den nieuwbenoemden secretaris-generaal Van der Wijck. De ambtenaren en de beambten van marine hadden kransen gezonden. Aan de groeve werd namens de familie dank betuigd voor de be langstelling en deelneming, en uit den ambtenaarskring door den hoofd commies Asmus er op g-ewezen, hoe het oogenblik van de eeuwige rust was g'eslagen, kort voordat4de heer Broekhoff na een 50-jarige ambte- naarsloopbaan, een vurig verbeide rust zon erlangen. Harderwijk. Woensdagavond is het Tehuisvoor militairen al hier plechtig geopend, in tegenwoor digheid van eenige leden van het hoofdbestuur van den Militairen bond, het plaatselijk afdeelingsbe- stuur, en eenige civiele en militaire autoriteiten. De bijeenkomst werd met gebed en gezang-geopend en gesloten, terwijl door onderscheidene personen het woord werd gevoerd, o. a. door den generaal von Wrangel auf Lindenberg, den kapitein Schoch (voorzitter en secretaris van het hoofdbestuur) den heer mr. van Voorst Vader, voorzitter van het afdeelingsbestuur en het medelid baron van Aylva van Pallandt. De inrichting is degelijk en net, en kan door aanwending van gepaste mid delen, en de toegezegde medewer king van de militaire autoriteit, uit stekend aan haar doel beantwoorden. In dat geval zal men met recht kun nen zeggen, dat Harderwijk eene nuttige instelling rijker is geworden. Groningen. De dader van den broedermoord waarvan wij gisteren melding maakten, is een jongmensch van 16 jaar, en woonachtig te Zwaag- westeinde in Friesland. De versla- gene was 23 jaar oud. De twist was ontstaan over het weinig verkoopen van kaas door den jongsten broeder. In de gevangenis gebracht, heeft de misdadiger niet het minste berouw g-etoond. Stediim. De zevenjarige Da niël IJ., vergezeld van zijn broertje Jan H., drongen even buiten deze gemeente, een alleenstaand huisje door een opgeschoven venster bin nen en hebben daar, bij afwezigheid der bewoners, op een haast zou men zeggen vermakelijke manier huisgehouden. Niets bleef onaange roerd boeken en andere papieren werden onderzocht en vernield, een wittebrood gedeeltelijk opgegeten, de brandewijnflesch aangesproken, de suikerpot daarbij gebruikt, de klontjespot gedeeltelijk geledigd, het kabinet en andere kasten onderzocht en enkele gouden voorwerpen van mindere waarde in den zak gestoken. Juist zouden de knapen zich verwij deren, toen de 14-jarige zoon van heid niets anders dan verdriet ver oorzaakt. - Zij opende hare oogen verder dan gewoonlijk. Kent gij ze niet, vroeg zij, de smartelijke gevoelens der ja loerschheid? Neen, antwoordde hij. Ik kan mij niet herinneren, dat ik ooit in mijn leven jaloersch geweest ben. O, ja, toch eenmaal als knaap, nu herinner ik het mij. Het was, toen de verloofde van mijne zuster kwam, ik kon eten noch slapen, ik was toen g'eheel ontroostbaar. Ik haatte hem bijna maar anders was ik nooit jaloersch. Nooit? vroeg zij. Neen, zeide hij lachend. Denkt gij, dat jaloerschheid een teeken van liefde is? Ik kan het u niet zeggen, Freia, ik heb daar nooit over nage dacht. Me dunkt, ik zou geneigd wezen «neen» te zeggen! een bakker met brood kwam. Daar hij evenwel reeds door de kleinen was opgemerkt, vond hij alles zorg vuldig gesloten en werd eerst bin nengelaten, nadat hij beloofd [had niet «op pokkei» te geven. Alzoo kwam de zaak aan het licht. De politie bevond zich al spoedig ter plaatse om proces-verhaal tegen beide veelbelovende knaapjes op te maken. Helmond. Gisteren barstte alhier in de katoendrukkerij, blee- kerij, ververij en drogerij van den heerP. F. van Vlissingen, een groote brand uit. De bleekerij, machinale en handdrukkerij werden geheel verwoestde koperen rollen en druk platen bleven gespaard. Het gevaar is thans g*e weken. GEMENGD NIEUWS. De veerman, die wegens zijn taallaconisme «Hier zet men koffie en over» bekend is, heeft de ijver zucht van een barbier kunnen op wekken. Deze, tevens bierhuishouder, stelde daarom op zijn uithangbord «Beiersch-, Bock- en barbier.» In eene mijn nabij Unna, in Westfalen, heeft eene ontploffing plaats gehad, waarbij vijftien mijn werkers omgekomen en drie ge kwetst zijn. Met de stoomboot Romeo, die - den 14den dezer Gothenburg verliet, vertrokken weer 37 6 landverhuizers, over Hull naar Amerika. In de Russische stad Novo Moskowsk hebben weer ongeregeld heden tegen de joden plaatsgehad. De huizen en winkels der Israëlie ten werden geplunderd. Uit Jeka- terinoslau werden troepen gezonden om de rust te herstellen. Dinsdag jl. is de vreemde veeg markt te Deptford (Engeland) ge heel en al door brand vernield. Er waren tijdens het ontstaan van den brand tusschen 3000 en 4000 scha pen op deze markt, die echter allen gered werden. Ook waren er eenige honderden varkens, waarvan eenige weinigen levend verbrand werden. Een aantal half geslachte bees ten moesten door de slachters ach tergelaten worden. De schade be draagt 10,000 p. st. Gelukkig ble ven een aantal biigebouwen voor het bergen van vee gespaard. Onder de verbrande gebouwen is een, dat eerst onlangs bij de veemarkt was gevoegd en vroeger deel uitmaakte van de rijkswerf te Deptford; het deed nog vroeg'er dienst als kloos ter en dagteekende van 1513. De meeste personen wier eigen dom verbrand is zijn door de assu rantie gedekt. De grootste verliezen lijdt echter de city corporation, die niet verzekerd is. Het eerste teeken dat er brand was gaven duizenden ratten, die uit hunne schuilhoeken te voorschijn kwamen. Voor onze veehandelaars zal dit ongeval in de eerste weken niet weinig last geven. IJeden wordt te Alessandria, zijn geboorteplaats, een monument voor Urbanus Rattazzi onthuld. Miss Booth, van het «Verlos- singsleger», is te Neuchatel gevad- gen gezet wegens het bijwonen van een godsdienstige vergadering, en «kolonel» Clibbornis uit het kanton Genève verbannen voor het zingen van een hymne bij een begrafenis. Alweder is Ischia het tooneel geweest van hevige aardbevingen. Dinsdag 11 dezer 's avonds zijn En ik geloof, dat jaloerschheid en liefde bij elkander bekooren, zeide Freia. Ik ben jaloersch en als ik bedenk, Erwin, dat gij eene andere zoudt kunnen beminnen? of maar met warmte prijzen, dan zou ik mij nameloos ongelukkig gevoe len. Ik ben er zeker van, dat ik jaloersch zou zijn, als gij eene an dere schoon voudt of ze met bewon dering beschouwdet. Maar ik begrijp niet, waar om? zeide hij vriendelijk. Ik kan het niet veranderen, liefste; ik wensch het immers niet te zijn, het komt van zelf. Erwin, zeide zij haar lief hoofdje tegen zijnen schouder liet rusten, waart gij ooit jaloersch op mij? Neen, zeide hij openhartig, nooit. Eene schaduw van teleurstelling vloog over haar gelaat. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2