lef Mod So teitoiMii. deze verschijnselen weder waarge nomen, en wel zoodanig '.at ieder op de vlucht bedacht was.' Niemand bleef des nachts in zijne woning, en tot Donderdag heeft men in 't open veld gekampeerd. De aardbe vingen gingen vergezeld van hevige ontploffing-en, die als donderslagen weergalmden. Prof. Palmieri heeft zich naar Ischia begeven om onderzoekingen te doen betreffende dit natuurver schijnsel. De vulkaan Epomeo is volkomen rustig gebleven, alleen uit de scheu ren in dezen berg, door de jongste aardbevingen veroorzaakt, stijgen zware dampen op. De vulkaan Mon- tecito rookt onophoudelijk. Yan de bronnen hebben alleen de minerale een hoog-ere warmtegraad verkregen. Over 't algemeen is de bevolking- beducht voor nieuwe aardbevingen, dat echter een uitvloeisel is van de algemeene angst en de schrik die de jongste aardbeving heeft veroor zaakt. De Vesuvius heeft zich stil gehouden. De Stromboli, ook een vuurspuwende berg, is integendeel gedurende de laatste aardbevingen weder begonnen te werken. In een opstel over den uit vinder der snelpers in de National Zeitung opgenomen, vindt men het volgende vermakelijke verhaal: De door Cotta bestelde machine was voor het drukken der Allg. Zeit. te Augsburg bestemd. Toen König daar aangekomen was om het werktuig in elkaar te zetten, zond hij Bauer een aardige schil dering van den angst, welke de stoommachine zelfs bij ontwikkelde lieden teweegbracht. «Het redactie-bureau», schreef hij, «bevindt zich juist boven de ma chine. De hoofdredacteur nu, een bedachtzaam man, wist zijn gevoel te verbergen, maar de tweede re dacteur verklaarde plechtig, dat hij voortaan liever in de open lucht, dan in die kamer wilde zitten wer ken. De huisknecht, ofschoon reeds sedert tien jaar aan de zaak ver bonden, had den vorigen Zaterdag- zijn dienst opgezegd, en liet zich met kahneeren of van zijn plan terugbrengenzijn leven was hem te lief, en hij had bovendien voor vrouw en kinderen te zorgen, zeide hij. Een oud koopman bejammerde het, dat hij die straat nooit meer zou kunnen doorgaan, en een storm van den kant der nonnen, die een klooster achter de nieuwe drukkerij bewoonden, was in aantocht. Cotta verzocht, dat men alles nauwkeurig zoude nazien, opdat geen uitbarsting te duchten kon zijn; hij twijfelde wel niet aan de betrouwbare con structie maar wilde de verzekering kunnen geven, dat de stoommachine het onschuldigste en minst gevaar lijke werktuig der wereld was.» Een bewijs van heldenmoed en onverschrokkenheid gaf dezer dagen een werkman, arbeidende in deaix- timonium-mijnen van Chanoe bij Tulle (Frankrijk). Een gat in de mijn g-evuld hebbende met dyna miet, nadert hij om de lont aan te steken, doch hij heeft in zijn zak een tweede patroon, waarvan de lont er uithangt. Deze lont grijpt vuur, op 't zelfde oogenblik als die in het mijngat. De mijnwerker steekt instinktmatig zijn hand in den zak, grijpt de dynamiet-patroon en wil die op den grond werpen, doch bedenkt dat deze door den schok zou kunnen ontploffen en alles om hem heen vernielen. Moedig- steekt hij de pa troon weer in zijn zak, het vuur steekt zijn broek in brand en ver oorzaakt hem vreeselijke brand wonden. De mijnwerker staat vreese lijke pijnen uit, hij kan zijn broek echter uittrekken, legt deze voor zichtig op den grond en springt in een kleine beek, waar zijne kame raden hem vinden en naar huis brengen. Zijn hand en been, zijn tot op 't been toegebrand, maar zijn leven is niet in gevaar, dank zij de onmiddellijke hulp hem door den heer Monet, ing-enieur van de mijn, toegezonden. Hoe verarmd de inlandsche bevolking te Batavia is g-eworden, kan weder blijken uit de ter gelegen heid van huu lebaran geheersclit hebbende doodsche stilte. Men zag bijna niets van het gewone g-eloop en gerij op zulk een feestdag, den eenige, dien de inlanders hebben. Be meesten waren niet in staat zoo voor zich als voor hun gezin nieuwe kleederen te koopen en zijn dus thuis gebleven. Waronghouders, die een voorraad beschuit en andere zaken met het oog op het inlandsch nieuw jaar hebben opgedaan, zijn met die artikelen blijven zitten. Deze armoede is .niet het gevolg van weinig werk, maar van het welbekende tjapdjiki- spel en het is zeer noodzakelijk, dat de Regeering maatregelen neme dat aan de zucht tot dobbelen onder de inlanders paal en perk worde gesteld. B. II. KOLONIËN Batavia 9 Aug. Hedenochtend te 7 ure werd op het Cfalgeveld nabij 's lands gevan genis, in tegenwoordigheid van het g-eheele garnizoen, onder den overste Cramer, het doodvonnis met den kogel voltrokken op den ruim 30- jarig-en inlandschen fuselier van het 9e bataljon Timan. Hij was schul dig aan moord, door het verraderlijk toebreng-en van een bajonetsteek aan den Europeeschen korporaal Levray, nu ruim drie maanden geleden, toen deze op wacht stond achter het garnizoens-kleedingmagazijn op Pas ser Senin. Met de grootste gelatenheid en kalmte onderging hij zijn straf. Het salvo was goed aangelegd en had oog-enblikkelijk den dood ten gevolge. Aan de tegenwoordigheid van den algemeenen pakhuismeester al hier was het te dauken, dat de alge meene pakhuizen Zaterdag jl. met al hun schatten geen prooi van het vuur werden. Bedoelde ambtenaar, die Zaterdag zijn rondte door de lokalen deed, ontdekte ergens een klein kistje, waarvan de inhoud blijk baar gelekt had. Hij onderzocht dat, door met den vinger over de vochtige plaats te wrijven en zag tot zijn niet geringe verbazing, dat zich toen on- middelijk een vlam ontwikkelde. De inhoud van het kistje toch was phosphor-zwavel. Zorgvuldige maat regelen voorkwamen toen het drei gend gevaar. De Javabode verneemt uit ver trouwbare bronnen, dat de Indische Regeering aan het Opperbestuur wederom een voorstel heeft gedaan tot aankoop of overname van de N.-l. Spoorwegmaatschappij van de lijn BataviaBuitenzorg, daar de wijze, waarop thans die lijn, in ver binding- met de staats-lijn, geëxploi teerd wordt, zeer veel te wenschen overlaat en op den duur niet houd baar is. De Gouv.-Generaal moet dit voorstel nog vóór zijn vertrek naar Atjeh ingediend hebben. Van onzen Ainsterdamschen correspondent. Jongen, zei neef, toen ik hem de volgende week van den trein haalde, als de courantenartikelen, over dc tentoonstelling, allemaal waarheid bevatten, dan geloof ik dat we van daag in de afdeeling Frankrijk wat moois te zien zullen krijgen. Daar wordt nog al over geroepen en een paar lui bij ons vandaan, die ook reeds te Amsterdam geweest zijn, verzekerden het mij, dat zij in die afdeeling hunne oogen uitgekeken hadden. Ja, antwoordde ik, ik heb van onzen tocht op heden ook de beste verwachtingen. Dit toch is maar zeker, dat, waar het op sier lijkheid aankomt, bijna geen volk ter wereld met het Fransehe kan wedijveren. Altijd vonden zij op dit gebied wat nieuws uit, en hoewel dat nieuwe nu wel niet altijd even gelukkig uitvalt, in den regel is het toch iets, dat het oog bekoort. In modezaken en weeldeartikelen geeft Parijs den toon aan, en ik heb er wel eens over verbaasd gestaan, dat de bevelen daaromtrent, die van daar uit gegeven worden, bijna overal zoo stipt worden opgevolgd. Daarbij verstaan ze uitnemend de kunst om hunne artikelen netjes uit te stallen en met de gering-ste zaken weten ze een heel aardig- vertoon te maken. Zoo pratende, waren wij al spoe dig voor het palais de V exposition of te wel het gebouw der tentoon stelling gekomen, en begaven wij ons direct naar de afdeeling, die voor lieden het doel van onze omwande ling was. De eerste zijgalerij rechts, die wij insloegen, maakte al een pret- tigen indruk. Wij bemerkten al spoedig, dat wij ons hier op Fran- schen bodem bevonden en wel te midden van de bij uitstek Parijsche industrie, de modeartikelen. Dat ziet er hier kranig uit, zei neef. Zoowel die kasten met japonnen, mantels, kraagjes enz. enz. als die zachte ta pijten op den vloer maken een goeden indruk. Ik geloof, dat de Holland- sche dames hier gaarne een uurtje zullen vertoeven, en het nog al moeite zal kosten hen voort te krijgen, wan neer ze al dat moois staan te be wonderen. Van alles is hier te zien. Kindercostuums en dameski eederen, baltoiletten en kamerjaponnen, man tels en omslagdoeken, en het ziet er fijn uit ook. Verder op, zagen wij bij gelijk soortige inzendingen van damescos- tumes ook keurige tapijten en tafel- kleeden. Neef vond van de laatste vooral dat mooi, wat door de com missie voor de loterij aangekocht was, en dat met zijne bloemen van gouddraad in een goed gemeubileerd vertrek zeker een rijk figuur zal maken. Kijk eens, riep hij, dat is aardig bedacht. Iu dat kleine roode taschje zit zoo waar, netjes opge vouwen een soort van heerenpet. Dat is goed voor reizigers, die in den trein gaarne een luchtiger hoofd deksel hebben, dan die vervelende hoeden zijn. Zoo ingepakt, nemen ze bij de bagage niet veel plaats weg. Al rondziende liepen wij deze ga lerij eens door,bewonderden hier eene prachtige verzameling misgewaden en kantwerk, keken daar eens naar eene inzending van touwwex-k, waarbij wij onder anderen reusach tige kabels opmerkten en bleven el ders weer eenige oogenblikken staan voor overg'ordijnen, tapijten, kamer- behang enz. enz. Aan het pelswerk schijnen ze daar in Frankrijk ook nog' al iets te doen, zei neef, zie maar eens die fraai bewerkte hui den, wnai'onder ik die van de bruine beer stellig wel de mooiste vind. De inzendingen op dit gebied, die wij de vorige week in Rusland za- g-en, spannen evenwel boven deze de kroon, wat ook niet meer dan natuurlijk is. En kijk eens daar, hoe vindt ge die meubelen van ijzer, die daar staan Men kon zoo op het eerste gezicht niet zeggexi, dat ze vaix ijzer vervaardigd waren, zoo netjes is het hout nagebootst. Toen wij de eeréte galerij in bij zonderheden bekeken hadden, en ons begaven naar de tweede, passeerden wij de inzending van de welbe kende g-oxxd en zilverfabriek Chris- toffle Co. Daar was wat te zien. Van af de grootste voorwerpexx iix die soort, tot de kleinste artikelen toe, alles zag er even fijxi en solide uit, en neef kon er zijne oogen bijna niet afhouden. Wat hier is uitge stald, vertegexiwoordigt eene aan- zieixlijke waarde. Kijk, daar heb je zoo waar vox-ken, messen en lepels vaix goud ook, riep hij uit, en hij wees mij daarbij op een net bewerkt doosje, waar op blauw fluweel, die weeldeartikelen rustten. Wat de vorkeix eix lepels aangaat, dat kan nog, zei hij. Heb je zooveel geld, dat je die kunt betalen, welnu dan zijn ze niet slechter dan die van ijzex-, tin of zilver, maar mij dunkt, die messen moeten al heel onpraktisch zijn. Als ze bot worden is het bijna zonde om ze te slijpen, want daar mede zal eeixe nog al aanzienlijke waarde aaxx den steen of aan de slijpplank blijven hangen. De tweede galerij ingaande, trok aanstoxids onze aandacht het prach tige ledikant van den heer .Jansen Olivier te Parijs. Wij meenden op dit gebied al vrij wat moois gezien te hebben, doch dit meubelstuk over trof naar onze meening al het voor gaande. Hoe sierlijk was de vorm. hoe schoon de stoffeering, hoe hel der de kleuren, die xxien er bij aaxx- gebracht had. Prachtig, zei neef, ik herinner mij niet ooit zoo iets rijks gezien te hebben, zelfs xxiet in liet paleis des koning-s.. Trouwens aan prachtige meubelen was over het algemeen in deze afdeeling g-een gebrek. Wij zagen er inzendingen, die een volledig magazijn geleken, waar van alles voorlxandeix was, varx de grootste stxxkken tot de klein ste toe. Men kaxx toch wel zien, zei xxeef, dat wij ons hier op Fraixschen bodem bevinden. Er is niets of het ziet er smaakvol uit; niet alleen de drapeering, maar ook de vorm is netjes; daarin schijnen die levendige vlugge Fx-anschen bijzonder bedre ven te zijn. Wordt vervolgd.) LAATSTE BERICHTEN. PARIJS, 20 Sept. Heden is door een dertigtal leden der uiterste lin kerzijde eene vergaderinggehouden welke door den heer Barodet werd voorgezeten. Verschillende sprekers betoogden de noodzakelijkheid om de wetgevende macht bijeen te roe pen, ten einde van de Regeering in lichtingen over de aaixliang-ige kwes- tiën te verkrijgen. Eeue commissie is benoemd tot het stellen van een manifest, dat den heer Jules Ferry zal aangeboden worden. PARIJS, 20 Sept. Volgens een Londensch correspondent der Gazette diplomatique is het Oostenx-ijksch- Duitsch verbond definitief te Salz burg gesloten, door prins Bismarck en graaf Kalnoky. Andere Staten kunnen daarbij toetreden, maar niet op dezelfde rechten en denzelfden rang aanspraak maken. Italië is niet toegelaten, wegexis aax-zeling vaxi den keizer van Oostenrijk. Ingeval van een oorlog van Oostenrijk of Duitschland met Rusland of Frank- rijk, zou de andere bondgenoot de ge wapende onzijdigheid in acht nemen. WEENEN, 19 Sept. Volgens een lxeden uit Sofia ontvangen bericht heeft aldaar plotseling een geheel onverwachte omkeer van zaken plaats gehad. Al de ministers, zoomede de veel besproken Russische generaals Soboleff en Kaulbars, hebben hun ontslag ingediend. Dit alles is het gevolg van de volkomen overeen stemming, welke sedert gisteren be staat tusschen den Vorst en de lei ders der beweging tegen den over wegenden invloed door Rusland uitgeoefend ixx Bulgarije. De plotse linge wijziging in den stand van zaken verwekt hier verbazend groot opzien en zal een geduchte wijziging te weeg brengen in de Russische plannen. PARIJS, 20 Sept. Eene samen komst van een dertigtal afgevaai- digden der uiterste linkerzijde, heden onder voorzitterschap van Bax-odet gehouden, verklaarde zich voor de noodzakelijkheid der onmiddellijke bijeenroeping der Kamers, teneinde ophelderingen van de regeering te vragen. Zij heeft eene commissie benoemd, welke eene manifest zal opstellexx, hetwelk aan Jules Ferry zal woi-den aangebodeix. LONDEN, 20 Sept. Volgens den Londensclxen correspondent van de Gazette Diplomatique is het verbond tusschen Oostenx-ijk en Duitschland thans voor goed gesloten te Salz burg door Bismarck en Kalnocky. Andere statexx kuixnen zich erbij voe gen, maar zonder aanspraak te mogexx maken op dezelfde rechten en den zelfden raxxg. Italië is in het verbond niet opgenomen, wegens de aarzeling van den keizer vaxx Oostenrijk, dat het de gewapende onzijdigheid zou bewaren, ingeval Oostenrijk of Duitschland, met Rusland of Frank rijk oorlog kreeg. Museums enz. te Haarlem. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uixr; op Zon en Feest dagen van 1273 tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toe gang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegaixg vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per pex-soon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschap pij ter bevox-dering van Nijverheid liebben op vex-toon van diploma vrijen toeg-ang, donateurs met g-ezelschap, ledeix met 1 Dame. Museum van kunstnijverheid op hel Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks vaix 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Do- nar,eux-s en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertooix van di ploma vrijen toegang, doxxateurs nxet gezelschap, leden met 1 Dame. Bisschoppelijk museum voor kerke lijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nedcx-land eixineer bijzon der van het Haarlenxsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgexxomen Zaterdag, Zoix-en Feest dagen, van 105 ure. Toegaixg 25 cents per persoon. Doorloopende toe- gangskaartexx voor een geheel jaar ii 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend vaix 15 April tot 14 October alle wex-kdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 10-3 uur tegen beta ling van 25 cents de persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uren, de overige Christelijke feestda- geix tegen betaling van 25 cents de persoon. Kinderen beneden acht jaren, worden in het geheel niet toegelaten; kindereu van aelxt tot veerli njaren niet dan onder behoorlijk geleide. Stadsbibliotheek Prins,hof. Geo pend Woensdag en Zaterdag vaix 2-4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur OudegToen- markt) vrij. Teylers wuseum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Za terdag, Zon- exx Feestdagen van 11-3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woens dag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. RECHTSZAKEN. "Wegens ecu aantal valschhcdcn in geschrif ten, had zich eergisteren voor het gerechts hof te 's Graveuhage te verantwoorden zekere <T. A. v. H., oud 40 jaren, zonder beroep, laatst gewoond hebbende alhier. De adv.-gcn. mr. Gregory, eischte de reroordeeling tot zes jaren tuchthuisstraf en 20 boeten van f50. De verdediger, mr. Hijmans, was van mee ning dat do valsche telegrammen, welke de beschuldigde voor zijne oplichtingen had ge bezigd, niet als valsche, ondcrhandsche ge schriften konden worden aangemerkt en ver zocht in zoover de vrijspraak van zijn cliënt. Ten aanzien van de overige valschheden moest hij toegeven dat zij alle volledig waren be wezen, doch hij hoopte dat hot Hof de om standigheden zou in aanmerking nemen, waarin bcsch. had verkeerd, en een zachte straf zou opleggen. Ka re- en dupliek, waarin de adv.-gcn. de rucening van den verdediger ten aanzien der telegrammen bestreed, werd de uitspraak be paald op aanstaanden Donderdag. ONDERWIJS. Tot inwonend directrice aan de kweek school voor onderwijzeressen alhier, is be noemd mej. G. G. Gerritsen, onderwijzeres te Epc. Dc nieuwe cursus aan de Rijksnormaal school voor tcekenouderwijzers is Dinsdag aangevangen met 62 leerlingen, waaronder 20 dames, en 8 gasten, waaronder 4 dames. De cursus wordt nu gehouden in de lokalen daarvoor aan dc oostzijde van het Rijksmu seum in gereedheid gebracht. Die lokalen zijn met zorg geschilderd, waardoor de nu reeds vrij rijke verzameling hulpmiddelen bij 't onderwijs, voornamelijk gipsafgietsels en voorwerpen tot samenstelling van „Stillevens", gunstig uitkomt; en waardoor in de vertrek ken ecu rustige en aangename toon heerscht. De school en liet ouderwijs vinden toene mende belangstelling. In Jum 11. bracht Z. Ex. dö minister Heemskerk er een bezoek, terwiil in de vorige week de lokalen en hulpmid delen aandachtig werden bezichtigd door Zr. Ms. Minister-Resident iu Spauje. Het aantal leeraren werd sedert de opening vermeerderd, zoodat tegenwoordig met in begrip van den directeur, den lieer W. B. G. Molkenbocr, 9 leeraren aan de school ver bonden zijn, die onderwijs geven in het recht lijnig teekeuen met behulp van instrumenten, het handteekenen t.ot en met de kopie naar het gekleed levend model, het schilderen naar pleisterafgietsels en stilleven, het bouw- ca werktuigkundig teekeuen, het boetseeren, de stijl- en ornamontleer, de kunstgeschiedenis en schoonheidsleer, de ontleedkunde en de proportieleer van dc-ii mensch, de vlakke en de beschrijvende meetkunde, dc doorzicht- kunde, de methodologie en de paedagogiek van het tecken- en boetsccrouderwijs. Naar men verneemt, is in dc vergade ring van dc onderwijzers in liet arr. Ondor- dendam, dezer dagen te Winsum gehouden, besloten een adres aan de Tweede Kamer te zenden, met het verzoek, om een grondig onderzoek in te stellen naar de oorzaken van den onguustigen afloop der akte-examens. KERKNIEUWS. Ned. Ilerv. Kerk. A a n g e n 0 m e uNaar Heemstede W. S. "Welter Jr., te Dedoiusvaart. KUNSTNIEUWS. Mr. Joan Bohl, advocaat te Amsterdam, houdt zich sedert geruime 11 tijd onledig met een rechtsgeleerd werk, waarvoor hij. 0111 het internationaal karakter, de Fransehe taal koos. Ter vermijding van omschrijvingen, ontleende hij verschillende rechtstermen aan het latijn, en trad hierover in beraadslaging met het „Institut de France". De voorstellen van den lieer Bohl vonden te l'arijs ecu uitstekend onthaal; en dezen zomer trad hij aldaar in overleg met eene commissie van rechtsgeleerden, die het eerste gedeelte van zijn werk overnam, ten einde daarin de toepassing der nieuwe woorden te onderzoeken. Dezer dagen heeft de commissie een hoogst vleiend oordeel over het werk van den ge- lcerdeu Nederlander uitgebracht, cu daarop heeft een der eerste Fransehe huizen zich tot de uitgave bereid verklaard. De titel luidt: „Code du Commerce du royaume dl talie, traduit, comn.cntc et compare aux priucipaux codes étrangevs et au droit romaiu, par Mr. Joan Bohl". Het werk zal gelijkertijd te Parijs cn te Rome het licht zien. Wkbl.v. h.Regt. Dc schilderij van Munkacsy„Christus voor Pilatus", iu Arti te Amsterdam gc- ruimen tijd tentoongesteld geweest cn nu uaar elders vervoerd, is in het geheel door ruim 44,000 menschcn bezichtigd, con aantal, in dc annalen van Arti, zonder voorbeeld.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3