BUITEN LA\D. BINNENLAND. lien. Voor den geregelden gang der zaken levert deze spanning niet weinig "belemmering op. GROOT-BRITTAKNIE. Uit Melbourne wordt per tele graaf gemeld: De conferentie der koloniale sta ten, bijeengeroepen, om over de quaestie der annexatie van N. Gui nea en de eilanden van den Stil len Oceaan te beaadslagen, zal om tijdverlies te voorkomen, niet hier, doch te Sidney bijeenkomen, en wel tegen het einde van Novem ber. Behalve de Australische kolo niën, zal ook Nieuw Zeeland ver tegenwoordigd zijn. Natuurlijk heeft hier het telegrafisch antwoord aan lord Derby op het Australisch me morandum, houdende motieven voor de weigering van de voorgestelde inlijving, groote teleurstelling' g'e- wekt. De dagbladen geven hun be vreemding te kennen, dat de En gelsche regeering ten eenenmale over het hoofd ziet het voor de Australische koloniën dreigende gevaar van een invasie van weg- geloopen Fransche geïnterneerden. Zij wijzen er op, dat nog onlangs te Baliarat een Fransche commu nard g-evang'en is g*enomen en dat te Brisbane reeds meermalen ont vluchte misdadigers zijn aangeko men, welke de Fransche regeering weigert te doen halen. Hieruit lei den de bladen de gevolgtrekking' af, dat de Fransche strafkoloniën Australië zullen gebruiken, om zich van de gevaarlijkste misdadigers te ontdoen. In het parlement te Mel bourne werd in gelijken geest ge sproken. Eenparig werd daar het besluit genomen, dat wanneer En geland de koloniën niet wenscht te helpen, om het gevaar van een deportatie van Fransche veroor deelden naar Austalië af te wen den, de koloniën zelf maatregelen zullen nemen. BELGIE. Den 27sten zal de Koning van Spanje hier aankomen. Reeds is be paald, dat bij de g-ala-voorstelling, te Zijner eere in de Opéra, Faust zal worden gegevenwaardoor de jeugdige Souverein tevens gelegen heid zal hebben, ook zijnerzijds te bewonderen de huidige ster aan ons tooneelfirmament, Mme. Caron, die, zoo dikwerf haar naam op het affiche staat, eiken avond volle zalen trekt. In weerwil van al hetgeen daar over reeds gezegd is, wil men in onze Hofkringen niets weten van een bezoek van den g-raaf van Pa rijs. Gij herinnert u, dat er sprake van was dat de erfgenaam en op volger van den Graaf van Chambord, hier een samenkomst zou hebben met den Koning van Spanje. Het is dan ook niet zeer waar schijnlijk, dat Koning Leopold, die reeds niet al te best gezien is bij de Fransche Republiek, er bijster veel lust toe zal gevoelen, nog aan leiding tot klagen te geven aan Frankrijk, dat niet op zijn gemak is tegenover de geruchten omtrent het Nederlandsch-Belgisch Tolver bond. Het ware te wenschen, dat de Gouvernementen van beide landen, die men beschuldigt materieele voor- deelen te willen koopen tot den prijs van staatkundige concessiën van Duitschland, langs een of anderen zou, indien ik langer leefde dan gij, u in den dood even trouw blijven, als ik het in 't leven geweest ben. Ik weet het, gij zijt een goed kind, antwoordde Sturm. Hij streek haar teeder over haar goudblond haai.in den geest echter zag hij zijne andere dochter, die hij van ganscher harte had bemind, maar die hem had verlaten en iets als onderdrukt ongeduld was uit zijne beweging-en te lezen. De dochter, die zich van hem had losgemaakt, van zijne begrippen, van zijn leven en het doel, dat hij haar had gesteld, zij was hem, in weerwil van dit alles, duizendmaal dierbaarder dan liet liefdevolle, opofferingsgezinde en dankbare kind aan zijne zijde. Er was iets wat voor Loneck die scène pijnlijk maakte, maar het was hem niet duidelijk wat het was. Hij was getroffen door de teederheicl der dochter, maar wat beteekende die nadenkende uitdrukking op het weg het middel konden vinden om dergelijke vertelseltjes den kop in te drnkken. Zulke canards moeten op hun weg onschadelijk worden gemaakt. Noch Nederland, noch Bel gië hebben er eenig belang bij, zich gemengd te zien in de groepeering, die thans plaats vindt en die Europa dreig't in twee kampen te verdeelen. De kleinere staten doen wèl, het spreekwoord gedachtig' te zijn«dat het met groote heeren kwaad, kersen eten is.» FRANKRIJK. De koning' van Spanje zal in de laatste dagen der maand zijn aan gekondigd officieel bezoek te Parijs afleggen en met groote eerbewijzen worden ontvangen. Een adjudant van den president der republiek zal den koning aan de grenzen begroeten, terwijl aan het spoorwegstation pre sident Grévy met alle ministers Al- fonsus XII ontvangen zal. Langs den weg van het station naar de Spaansche ambassade, waar de ko ning zijn intrek neemt, zullen de troepen' en liaie geschaard staan. Het bezoek zal drie dagen duren. Een ander officieel bezoek aan de Fransche hoofdstad wordt Dinsdag of Woensdag a. s. gebracht door een gezantschap van den koning van Siam, bestaande uit 22 mandarijnen en andere hooggeplaatste Siameezen, van welke twee van hunne vrou wen vergezeld zijn. Het doel van dit gezantschap is het sluiten van een nieuw handelsverdrag' tusschen Siam en Frankrijk. Het staatkun dige deel van het tractaat van 7 Augustus 1867, speciaal wat betreft Frankrijks protectoraat over Cam bodja, blijft onaangeroerd. ITALIË. Volgens den Moniteur te Home heeft de Fransche regeering', in over leg met het Vaticaan, het decreet tot inhouding van de wedden der geestelijken ingetrokken. BULGARIJE. De Nationale Vergadering heeft zich en corps naar het paleis bege ven, waar haar een manifest van vorst Alexander werd voorgelezen van den volgenden inhoud: De vorst stelt op het eenparig verzoek der vergadering de Tirnova-grondwet weder in werking, doch wijst tege lijkertijd de hoofdstukken 13 en 14 over de vertegenwoordiging des lands aan, als wijziging behoevende. Z. H. gaf de hoop te kennen, dat de afge vaardigden vroegere verdeeldheden zullen vergeten en tot eene duurzame reorganisatie van het land samen werken. Het ministerie, met in begrip der twee Russische generaals, is afgetreden en de heer Zankoff is tot minister-president benoemd. SERVIE. De uitslag der verkiezingen voor de volksvertegenwoordiging is een volledige triumf der Russische partij De minister van oorlog is afgetreden, en de andere ministers zullen zijn voorbeeld volgen. De toestand is voor koning Milan zeer netelig. EGYPTE. De Egyptische regeering toont, dat het haar ernst is den slaven handel te willen uitroeien. Onlangs heeft de gendarmerie nabij Assiout een karavaan van honderdvijftig slaven in beslag genomen en thans is Ali-Saidi, de voornaamste slaven- koopman te Caïro, naar de gevan- gezicht van den vader? Waarom gevoelde hij zich niet gelukkig door de hartelijke liefde van zijn kind? Waarom bedankte hij haar niet voor hare trouwe liefde? Zoo verliepen er eenige weken en de zelfzuchtige, oude demagoog was na eenigen tijd zeer met Erwin von Loneck ingenomen. Hij ver heugde zich als liij kwam en was nog minder tevreden, dan gewoonlijk op de dagen waarop hij niet verscheen. Op zekeren morg-en spraken zij samen, terwijl Hilda afwezig was om onderwijs te geven en Loneck zeide lachend tot Sturm, hoe vreemd het toch was, dat hij zoo dikwijls hier kwam, zonder dat hij zijnen naam had bekend gemaakt. Sturm maakte eene afwerende be weging met de hand. Is het een naam, dien gij u zelf verworven hebt? vroeg hij. Neen, ik heb hem geërfd, antwoordde Erwin. genis gebracht. Eerstdaags zal hij voor een krijgsraad terechtstaan. Onder de in zijn bezit gevonden slavinnen waren zes vrouwen: drie Circassisclie en drie negerinnen. Vijf van deze slavinnen herkregen de vrijheid, doch de zesde, een buiten gewoon schoon Circassisch meisje, weigerde de haar aangeboden vrij heid, daar zij ongetwijfeld de eer bejaagt, de slavin van een rijken Egvptischen pacha te worden. Of de toekomst van de vijf ex-slavinnen behoorlijk verzekerd is, weet nog niemand. CHINA. Aan de Times wordt van den 18. uit Hongkong het volgende gemeld Mijn correspondent te Haiphong is hier aangekomen en zegt, dat de Franschen in moeielijkheclen ver keerden, ten gevolge van gemis aan troepen. Vele Chfneesche soldaten deserteerden en voegden zich bij de Zwartvlaggen. Lau, hun opperhoofd is zeer machtig en Frankrijk zal misschien met hem moeten onder handelen. Men zegt, dat vreemde lingen aan zijne zijde strijden. Het land staat nog onder water. Gene raal Bouet erkent, dat hij na het laatste gevecht zijne positie niet kon behouden, waardoor de Chinëêsche berichten worden bevestigd. De Franschen gaan voort stoombooten en paarden aan te koopen. De Engelsche opperrechter Kennie is den 18. van Hongkong naar Canton vertrokken, om het pro ces teg'en Logan te leiden, den be ambte der douane, die twee maan den geleden een Chinees heeft dood geschoten. Men is beducht voor on geregeldheden, indien Logan mocht worden vrijgesproken en er zijn maatregelen genomen, om de orde te handhaven. De onderkoning vreest, dat hij het gepeupel van Canton niet zal kunnen in bedwang houden. De Amerikaansche consul houdt zich van zijn ambtgenooten afgezon derd en tracht verzoenend te werken. Haarlem, 24 .Sept. 1883. Gisteren, Zondag, opende de Let terlievende Vereenig'ing «J. J. Cre- mer», het seizoen met eenetooneel- voorstelling in den Nieuwen Schouw burg alhier Nadat door den president de le den waren verwelkomd, maakte hij den aanwezigen bekend, dat hij de vereerende taak op zich had ge nomen, den werkenden leden, na mens eenige dames, een banier aan te bieden. Eenige jonge meisjes overhandig den op het tooneel den President dit huldeblijk, dat verder door de werkende leden, onder luide fan fares der muziek, in ontvangst werd genomen. Na afloop hiervan werd ten too- neele gevoerd: «De Oude Kassier tooneelstuk van Rosier Faassen waarin de werkende leden zich uit stekend van hun taak hebben ge kweten en blijken gaven van gron dige studie en een tact, die zelfs eenigermate het middelmatige over schreed. Op dit stuk volgde, na eene kor te pauze, als slot: Broekmeijer in Turkijeeene kluchtige operette, die den toeschouwers natuurlijk niet weinig stof tot lachen gaf, terwijl uit dit stuk blijkt, dat de Yereeni- Dan wil ik hem niet weten. Als een man van flinke begrippen, houd ik van u: gij zijt rechtscha pen, eerlijk, maar wanneer gij een' adellijken naam draagt en boogt op eene rij van voorvaderen, dan be geer ik dien naam niet te weten. In den eersten tijd toen ik u leerde kennen, hield ik u voor een' aristo- kraat. Indien gij dat werkelijk zijt, dan weet ik dat liever niet. Zooals gij wilt, zeide von Loneck lachend. Als ik mijnen naam eerst beroemd heb gemaakt, zal ik hem u noemen. Als niet Ik hecht geene waarde aan titels, zeide Loneck, die van den vader op den zoon overgaan. Ik schat eenen naam hoog, die door verdienste beroemd is geworden. Het is vreemd, mijne vrouw was op niets zoo trotsch dan op haren ouden adellijken naam en, welk een toeval, zij huwde met mij, den man des volks. ging «Cremer» ook op het gebied van zang, lang niet onverdienste lijk is, hetgeen ook de luide bijvals betuigingen van het publiek bewe zen. Een prettig* bal besloot den avond. Heden morgen omstreeks twaalf uur werd het stoffelijk overschot van Prof. Dr. Johannes van Vloten plech tig ter aarde besteld. Tal van vrien den en vereerders bewezen den te vroeg' gestorven g'eleerde de laatste eer. Hij ruste zacht, na een zoo werkzaam leven. Aan de groeve werd een hartelijk woord van afscheid gesproken door den heer nir. Gallandat Iluet, die beweerde dat v. Vloten niet sterven kon omdat van hem kracht was uit gegaan en kracht eeuwig is. Hij schetste het beeld van den overledene als mensch en als nijver werkman op het gebied van den geest. «Zulke menschen» zeide de redenaar, «worden veelal door hunne tijdgenooten niet verstaan, maar de nakomelingschap is van beter ver stand en begrijpt hem en de kracht, die van hem uitging. Een lid der familie dankte voor de eer der tegenwoordigheid van zoovelen, alsmede den heer Huet voor zijne gevoelvolle woorden. Op de begrooting der Gemeente voor 1884, den Raad aangeboden, is uitgetrokken in ontvang'st: voor plaatselijke directe belasting 138000; vergunningsrecht op den verkoop van sterkendrank f 9400. Schoolgel den voor lager onderwijs f17610., middelb. onderwijs f17080, enhoo- ger onderwijs f8880; geldleening' f167906. En in uitgaaf, kosten, huish. bestuurs f 34973; lager onderwijs f 137101. Gymnasium f 27636. H. B' School 5 jarige cursus f 28225. Meisjesschool M. O. f 19110. Burgeravondschool f 6150. H. B. School ter opleiding voorhandelen nijverheid f 11750. andere scholen en kunsten en wetenschappen f 7952.715 Buitengew. uitgaven voor openbure werken f 123946. Het geheele cijfer der ontwerpbegrooting bedraagt in ontvangst en in uitgaaf f 1026937,81. De minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvan gen is een muntbiljet van ƒ10, door een onbekende, onder het postmerk Utrecht van 19 dezer, ingezonden tot voldoening van te min betaalde belasting. Bij den minister van Buiten- landsche Zaken is van den Italiaan- schen gezant de mededeeling ont vangen, dat door Z. M. den Koning van Italië een som van 5000 frank ten behoeve van de slachtoffers van de jongste ramp in Nederlandsch- Indië is beschikbaar gesteld, terwijl door het Italiaansch gouvernement een gelijk bedrag met hetzelfde doel wordt g-eschonken. Ter wille van vreemdelingen, die aan de Indische Regeering ver zoekschriften indienen welke niet in hunne landtaal kunnen worden be antwoord, is onlangs door den Gou verneur-Generaal tot regel aange nomen, om de in het Nederlandsch gestelde beschikkingen op dergelijke adressen voortaan ter doorzending aan te bieden aan den betrokken consul airen vertegenwoordiger te Batavia, ten einde dezen in de ge legenheid te stellen om des verlangd het geschrift te doen vergezeld gaan van eene vertaling. Het A. H. B. schrijft over de overledene Dr. van Vloten het volgende: Noem mij maar Lingenfeld, zeide Erwin von Loneck, de eene naam is even goed als de andere. Ik wil niet hopen, dat gij een graaf zijt. Neen, zeide Loneck lachend, dat ben ik volstrekt niet, zelfs niet eens een vrijheer. Het zou mij moeilijk vallen u te haten, zeide Sturm, maar ik zou het doen, als gij zoo iets waart. Sedert dezen tijd noemden hij en Hilda Erwin von Loneck mijn heer Lingenfeld. Het gebeurde zeer dikwijls, dat Hilda alleen tehuis was en dan zaten ze samen voor het huis op de bank en praatten. Onze kennismaking heeft eene groote verandering in ons leven ge bracht, zeide zij op eenen mor gen. Mijn vader schijnt zich veel beter te gevoelen. Gij vroolijkt hem geheel op, ja, gij schenkt hem een Zijn leven is veelbewogen geweest. Opgeleid voor de godgeleerdheid, vond hij geen vrede in de kerk, in welker leerstellingen hij nietgeloo- ven kon, en wijdde zich daarom ge heel aan studie en onderwijs. Ge- ruimen tijd was hij hoogleeraar aan het voormalig Athenaeum te Deven ter, maar werd in 1867 uit zijn ambt ontslagen, omdat de meeningen in zijn rectorale rede uitgesproken of liever de wijze waarop hij die uitte, aanstoot g'aven. Hij behoorde tot de niet zeldzame mannen, die, hoogst welwillend en beminnelijk in den persoonlijken omgang, de pen niet op het papier kunnen zetten zonder zich door hun overtuiging omtrent het afkeurenswaardige dat zij waar nemen, te laten medeslepen tot verre gaande scherpheid en onverbiddelijke vaak persoonlijke kritiek. Verwierf hij zich daardoor tal van vijanden, en heeft hij aldus bijdragen tot de ontwikkeling' van slechte manieren in de pers op velerlei g'ebied heeft hij zich recht verdienstelijk gemaakt en is hij een baanbreker geweest. De lijst zijner groote en kleine geschriften beslaat een aantal blad zijden, en vele er van zijn van blij vende waarde. De kennis van den strijd tegen Spanje heeft hij door nauwgezette bronnenstudie belang rijk vermeerderd, en de beoefening der vaderlandsche taal- en letter kunde heeft hij bevorderd, o. a. door een groot aantal uitgaven van schrij vers (Vondel, Hooft, Camphuysen, Oats, Huygens, Lu vken, Van Effen, W. Van Haren, Wolff en Deken, Bilderdijk, kluchtspelen, geschied- zangen, enz. enz.) Aan de herleving der wijsg'eerige studiën in ons land heeft hij krachtig geholpen, vooral door zijn geschriften die aan Spinoza gewijd zijn en door het tijdschrift De Levensbode dat hij sedert 1865 uitgaf. Tot de beoefening der schoon heidsleer in ruimeren kring heeft hij den stoot g'egeven door een voor 20 jaar verschenen werk. Over schier alle vraagstukken van den dag liet hij zich hooren in vlugschriften, tijd schriften of redevoeringen. Wat zijn streven bovenal ken merkte, was een groote onafhanke lijkheid van karakter en een onbe dwingbare zucht om zijn lar.dgenoo- ten door eigen voorbeeld op te wekken tot zelfstandig' denken en oordeelen. Gaf de wijze, waarop zich dat streven uitte, vaak aanstoot, was zijn stijl dikwijls stroef en onduide lijk, toch is er onder Van Vlo- ten's letterkundig'e nalatenschap ge noeg, dat hem een eereplaats onder de Nederlanders der 19e eeuw blijft verzekeren. Leiden. Vrijdagochtend werd bij de politie alhier aangifte gedaan, dat er in het achterhuis van den heer Aguilar was ingebroken, door het raam van de wijnbergplaats op te schuiven en eene der ruiten te verbreken, zonder dat men daarbij iets miste, noch van de aanwezige gelden of wijnen. Uit een onderzoek door de politie ingesteld, bleek alzoo, dat een en ander niet door vreemden konde zijn geschied; waarop de 13- jarige bediende, ondervraagd zijnde, bekende het feit te hebben bedreven om eens van den wijn te kunnen proeven. Daar de wijnbergplaats be hoorlijk gesloten was, kon hij aan zijn voornemen geen gevolg geven dan op de wijze hierboven omschre ven. 's Gravenhage. Naar men gedeelte zijner geestkracht terug, die hij reeds totaal verloren had. Het verheugt mij voor hem, dat gij den tijd hebt ons gedurig te bezoe ken. Gij verheugt u slechts in dit opzicht? vroeg hij verwijtend. Verheugt gij u dan niet door mij te zien? Plotseling' herinnerde hij zich, dat hij het recht niet had, zulke woor den te spreken. O, vergeef mij, zeide hij op meer koelen toon. Ik heb mij niet goed uitgedrukt. Ik wilde zeg gen, dat het voor mij het grootste genoegen is, u te mogen bezoeken. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2