verneemt heeft Jhr. H. T. Hora Siccama zich tot den Gemeenteraad gewend met het verzoek, concessie te verkrijgen voor een zeehaven te Scheveningen voor de visscherij en kleine kustvaart. Sedert vele jaren heeft hij zich met dit vraagstuk bezig gehouden en nu een ontwerp aangeboden van bescheiden afme ting-en, waarvan de kosten, schoon ruim geraamd, nog ver blijven he neden die van vroegere projecten. Het oog is daarbii gehouden op de voorgestelde waterverVersching der residentie, die daarmede ook ge baat zou worden. Rotterdam, Met de demping der Glashaven zal thans spoedig een begin worden gemaakt, als een der eerste en belangrijkste stappen, om der stad een ander aanzien te geven. Reeds groot zal de veran dering zijn, wanneer de verbetering- van het verkeer bij de Draaisteeg tot stand is gekomen. Zoodra die werkzaamheden g-enoegzaam g-ereed zijn, zal de Tramweg-maatschappij aan 't werk gaan, om hare lijn Kralingen Nieuwehaven door te trekken tot de Beurs; tevens wordt dan de lijn gelegd van het Beurs plein naar Fijenoord. Tot de nieu we veranderingen, welke verder op til zijn, behoort het plan, om van de ruimte onder het spoorwegvia duct gebruik te maken voor over dekte markten. Niet onwaarschijn lijk zal men er dan toe komen, om ook het deel der Kolk, dat langs het Westnieuwland loopt, te over kluizen, waardoor het standbeeld van Erasmus, zonder verplaatsing, midden op een prachtig plein in het midden der stad zou komen. Renen. De beproeving van de spoorwegbrug is uitgesteld tot 11 October a. s., als wanneer de doorgraving voor de aardeba-an voldoende gevorderd kan zijn. Breda. Aan den Gemeeteru-aad alhier is door een aantal inwoners een adres gericht, waarin gewezen wordt op de onaangename gassen, die de gedempte vesting-gronden vooral in dit jaargetijde ontwikke len. De grachten zijn nl. indertijd aangevuld met aarde van de wallen, maar niet watervrij gemaakt, en hebben dus veel overeenkomst met moerasg'rond. Hierdoor hebben alle welputten buiten de bebouwde kom der gemeente slecht en voor de ge zondheid schadelijk water. Men schrijft aan dat water reeds eenige op dit oogenblik in de gemeente voorkomende gevallen van moeras koorts toe. Helmond. De schade, door den brand in de katoendrukkerij van de firma P. F. Yan Ylissingen en Co. alhier aangericht, waarvan wij in ons No. van Zaterdag j. 1. mel ding maakten, wordt, wat de gebou wen betreft, begroot op ongeveer f 200.000, terwijl aan roerende goe deren en vaste machinerieën voor een gelijk bedrag is verbrand of vernield. Alles is verzekerd aan de Amsterdamsche Beurs; de gebouwen voor f 48.000, de roerende goede ren en machinerieën voor 530.000. De blauwververij, de machineka mer en de wasscherij bleven be houden. De oorzaak van den brand is tot heden onbekend; aan kwaadwillig heid wordt niet gedacht. Aan deze uitgebreide fabriek werk ten ongeveer 300 arbeiders, die waar schijnlijk maanden lang van alle ver diensten zullen verstoken zijn. Donderdagavond werd deze ge meente weder in beweging gebracht door de brandklok. Twee groote hof steden, tien minuten buiten de stad gelegen, werden door de vlammen aangetast en in korten tijd was alles verbrand. Wegens gebrek aan water kon men niets blusschen. Een en ander was echter verzekerd. Oorzaak onbekend. Bedum. Een paar oude luid- jes, Oudman en vrouw, hadden zoo veel voor den ouden clag bewaard, dat zij zonder werken behoorlijk konden leven. Hun voorraad effec ten, obligaties, goud en zilver had den ze in een trommeltje gepakt en dit trommeltje was een plaats gegeven in het kabinet. Toen ze zich nu Zondagmorgen zouden klee- den om ter kerke te gaan, bemerk ten zij bij 't openen van 't kabinet het trommeltje met alles, wat zich er in bevond, verdwenen was. Zelfs de koopacte van het huis was er niet eens uitgelegd. Het mag zeker zonderling- genoemd worden, dat alles gesloten was, toen het geval ontdekt werd. Men kan dus niet zeg-gen, dat er geweld gepleegd is. Wanneer de diefstal heeft plaats gehad, kan niet met zekerheid uit gemaakt worden. Jl. Dingsdag is nog- f 25 gewisseld. Na dien tijd hebben de luidjes niet weer naar het trommeltje omgezien. Veendam. In een huisgezin aan het Beneden-Oosterdiep alhier, bestaande uit vijf personen, werden Zaterdag 11. even na het middageten, vier van de vijf plotseling ernstig ongesteld. De verschijnselen, waar onder zich de ziekte voordeed, waren van dien aard, dat de geneesheer wel aanstonds aan eene vergiftiging moest denken. Bij onderzoek bleek, dat juist de vier personen, die zoo plotseling ongesteld waren gewor den, hadden gegeten van een stuk vleesch, afkomstig- van eene koe, die reeds eene week te voren was ge slacht. De vijfde persoon van het gezin, die van dat vleesch niet had gegeten, vertoonde geen enkel zieke lijk verschijnsel. Aan het vleesch, waarvan nog niet alles was opge geten, was oppervlakkig niet veel bijzonders te zien of te ruiken, alleen bij vergrooting met een loupe bleek, dat er zich op en tusschen het vleesch een massa, schimmelplantjes hadden ontwikkeld. Het vleesch is ter ver der onderzoek in handen gesteld van een bevoegd scheikundige. De pa tiënten zijn allen binnen een paar dagen hersteld. Aan een ziekte van de koe, waarvan dit vleesch af kom- stig* was, valt in dezen in het geheel niet te denken, daar in het begin van de week van datzelfde vleesch, ongestraft was gebruikt en ook de andere verbruikers van het vleesch van diezelfde koe daarvan geen on aangename ondervinding- hebben op gedaan. GEMENGD NIEUWS. In Rijn-Pruisen, in het kleine landgoed van Blankenheim, is, vol- g-ens het Deutsche Tagebïatteen doek in olieverf opgerold achter de houten lambriseering gevonden. Bij onderzoek bleek het een productie van Raphaël te zijn, welke circa 100 jaren geleden aan de schilde rijen-galerij van Dusseldorf behoorde en in 1805 op weg naar Munchen verloren raakte. De belasting op het kaart spel bracht in Frankrijk in 1882 2.362.000 fr. op, of 24.000 frs. meer dan in 1881. In 1879 waren er 39 fabrikanten en 13.422 verkoopers van kaarten, in 1882.60 fabrikanten en 13.911 verkoopers. In eén Friesch blad staat de volgende openhartige aankondiging Geachte dorpsgenooten! «Onder- geteekende maakt door deze bekend, dat hij het vak als barbier zal uit oefenen ten huize zijns vaders. Mij minzaam in uwe g-unst aanbevelende zal 't mijn streven zijn, door verdere oefening 't publiek naar genoegen te bedienen.» Wie den man dus in staat wil stellen, zich te oefenen in zijn vak, late zich bij hem scheren en knippen. Uit Dortmund wordt melding gemaakt van een nieuwen toestel om bier uit het vat te tappen, waar door het bier, ook al duurt het 14 of meer dagen eer het vat ledig is, even smakelijk blijft als den eersten dag. Het bier wordt namelijk door koolzuur opgeperst en verliest dien tengevolge niets van zijn koolzuur- gehalte. Te Madrid zal in 1885 een tentoonstelling worden geopend in Mei, welke op ulto. September daar aanvolgende zal worden gesloten. Zij moet voornamelijk strekken om de productie van den bodem der Spaansch-Amerikaansche, Portugee- sche en Braziliaansche provinciën meer bekend te maken. Uit de be naming, welke aan deze tentoon stelling is gegeven, blijkt dit zeer duidelijk, want zij heet Exposicio especial Ibero-Americana. Behalve de producten des bodems en hetg*een in den ruimsten zin des woords mag geacht worden te behooren tot den landbouw, zullen daarbij tevens wor den opgenomen alle voorwerpen, tot landelijk gebruik bestemd. Vreemdelingen, onverschillig tot welke natie zij behooren, zullen in de gelegenheid zijn deel te nemen aan g-emelde tentoonstelling, indien hunne inzendingen bestaan uit werk tuigen, voor landelijk bedrijf ge schikt, of die dienstig kunnen zijn tot verwerking, verduurzaming of anderszins van producten van den bodem. De Fancy Fair. Dagen lang sprak men hier over niets anders, dan over het groote feest, dat Zaterdag 22 September op de terreinen der tentoonstelling ge houden zou worden, ten voordeele van de noodlijdenden op Java en Sumatra. Feestvieren waar anderen jammeren, dat klinkt wel eenigszins vreemd, niet waar, geachte lezers? en toch is het idéé, dat aan eene Fancy Fair ten grondslag ligt, nog' zoo kwaad niet. Het is waar, wij vermaken ons, wij lachen en schertsen, terwijl an dereu klagen over de g-eleden ver liezen, doch wij weten het, dat onze lach daar g-inds eene kleine vertroos ting kan brengen, wij g-evoelen het, dat de scherts, die met een greep in de beurs gepaard gaat, of liever juist op die greep gemunt is, aan ong-elukkig-en, die door het harde lot zoo zwaar zijn beproefd, ten goede komt. Men kan toch van ons niet vorderen, dat wij in zak en asch gaan zitten over rampen, die mis schien op honderden uren afstands van ons hebben plaats gehad, of wel, dat wij ons het lot dier onge- lukkigem zoodanig zullen aantrek ken, dat wij er weken lang- over in de stilte zijn. Bij het lezen der eer ste berichten, ontsnapte ons onwille keurig* een kreet van medelijden en deernis met de rampzalig-en, doch die indruk wordtweldra weggevaagd door de velen, die in bet leven elkan der in den regel zoo snel opvolgen. Aan medelijden alleen, hebben de beproefden dan ook al zeer weinig; hulp wordt er gevraagd en hoe eer der die hulp wordt verleend, hoe krachtiger ze is, des te meer zal zij medewerken, om het lijden deron- gelukkig-en te verzachten. En wan neer zou eene liefdegift van grooter verdienste zijn, als zij gegeven wordt met een zucht op de lippen, met een ernstig en stroef g-elaat, of wel als er een lach om den mond van den gever speelt f Neen een weldadig heidsfeest tuigt geenszins van on gevoeligheid voor eens anders leed; veeleer is het een andere, naar mijn inzien aanbevelenswaardige wijze van weldoen. Zoo begrepen het ook een groot aantal mijner stadgenooten, alsmede verscheidene vreemdelingen, die op het oog-enbhk hier vertoeven en daardoor kwam het dat men met zeker ongeduld den dag verbeidde, waarop de Fancy Fair zou gehou den worden. Groote toebereidselen waren er gemaakt om dien dag- vruchtbaar voor de weldadigheid te maken. De aanzienlijksten uit de hoofdstad verklaarden zich op het eerste aanzoek bereid hunne mede werking- te verleenen, een aantal dames uit de hoog-ere standen boden zich aan, om zich met den verkoop van allerlei artikelen te belasten; en gedachtig aan de waarheid, geen liazepeper zonder haas, of, voor de gelegenheid, geen verkoop zonder koopwaren, hadden verschillende fabriekanten en handelaars er voor g-ezorgd, dat de vrijwillige verkoop sters iedereen konden bedienen. De maatschappij, die de tentoon stelling in Amsterdam mogelijk had gemaakt, bleef bij zooveel welwil lendheid van alle zijden, niet achter, en op voorstel van het uitvoerend comité, stelde zij de terreinen voor het goede doel beschikbaar, en deed zij ten voordeele van Krakatau af stand van al de gelden, die op dezen dag aan entrée's ontvangen zouden worden. Het zal u dan ook zeker niet ver wonderen, dat' uw Amsterdamsche berichtgever niet aarzelde op den morgen van den 22 Sept. den stroom der bezoekers te volgen, die zich naar de verschillende toegang-en der terreinen richtte. De vrije toegangs kaarten waren voor dezen dag op non-actieviteit g-esteld, daar het er slechts om te doen was, de opbrengst zoo groot mogelijk te doen zijn. Wel was er niet uitdrukkelijk ge last, dat ieder zich van biljetten k fl moest voorzien en zij die hunne portretkaart vertoonden wer den niet terug- gezonden, doch de meesten maakten voor heden van hnnne rechten of voorrechten geen gebruik, maar offerden heel g-etroost hunne penningen voor Java en Su matra. De verkoopsters vooreen dag waren op hun post. In de middengalerij van het hoofdgebouw, in de salon der koloniale afdeeling en het in pa viljoen van de pers was een uitgelezen schaar van voorname dames aan wezig-, die, bijgestaan door een keur korps van jeugdige en lieftallige dochters hun uiterste best deden om den dag voor de bezoekers zoo duur voor het goede doel, zoo vrucht baar mog-elijk te doen zijn. Het was in vele gevallen ondoenlijk weer stand te bieden aan den vriendelijken drang-, die op ieder der aanwezigen werd uitgeoefend; en of men wilde of niet de beurs moest voor den dag gehaald en de daarin aanwezige geldstukken voor eau de cologne, suikerwerk, sigaren en allerlei sneus- terijen ingeruild worden. Het mooiste van dit alles was echter, dat het u bepaald onmogelijk was, u ook maar een enkel oogenblik ontevreden te betoonen over de verschillende aan slagen, die zoo aan alle zijden op uwe portemonnaie gedaan werden, want de dankbare glimlach, waar mede de lieve verkoopsters uwe gave beloonden, de trek van vol doening-, die er op hun gelaat lag, wanneer zij uw geldstuk bij den reeds ontvangen schat voegden, dreef aanstonds de lichte wolkjes uwer' verklaarbare misnoegdheid weg. «Neen mijnheer, voor Krakatau moogt u het niet weig-eren, voor Kratatau is u hier gekomen,» was de onverbiddelijke logica waarmede al uwe bezwaren werden weerlegd, en het hielp u niets, of ge al be- weerdet, dat ge van een en ander reeds ruimschoots voorzien waart; «hoe meer hoe beter» was dan het wachtwoord, waaraan ge u te hou den liadt. Natuurlijk werden in enkele ge vallen de dames geholpen door de heeren, die insgelijks hun uiterste best deden om het debiet zoo groot mogelijk te doen zijn. Eene prettige verrassing wachtte de bezoekers van de Fancy Fair op dezen dag- nog. Te ruim half elf reden drie koetsen de terreinen op, waarin de koning gezeten was met zijnen schoonbroeder den hertog van Albanië en talrijk g-evolg. Nadat de vorstelijke personen eerst de afdee ling Nieuw Zuid-Walis en de kolo nie Victoria bezichtigd hadden, waar zijne Majesteit zich eenige oogen- biikken zeer vriendelijk met een viertal Marker visschers en hunne vrouwen onderhield, gingen zij Daar de koloniale galerij, waar de heer Pels aan den Engelsehen prins werd voorgesteld, en de heer Ankersmit de hooge bezoekers rondleidde. Een paar der heeren uit 'skonings ge volg ontkwamen evenmin als de overig-e bezoekers aan de aanslagen der actieve verkoopsters, zoodat zij niet met leege handen het gebouw verlieten. Natuurlijk trok het Ja- vaansche dorp, waar al de inboor lingen in hun beste plunje voorde deuren hunner woningen zaten, in hoog-e mate de aandacht van den hertog van Albanië. Door de tweede, linker zijgalerij ging de stoet weder naar het hoofd gebouw, en het doet mij genoegen u te kunnen berichten, dat de in zendingen van uwen stadgenoot, den heer Sabelis, in het bijzonder door de vorstelijke personen werd opge merkt. De koning zelf wees zijnen schoonbroeder op het fraaie beeld houwwerk, dat daar te zien was, en wij meenden te kunnen opmer ken, dat de geheele inzending hunne hooge goedkeuring wegdroeg. Nadat nog enkele zaken, waar onder ook de inzending van den Prins van Walis en de tentoonstel ling van oude kunst, bezichtigd warengebruikten de gasten in het paviljoen des konings een déjeuner, waaraan ook de koningin met hare zuster en mevrouw van Tienboven deel namen. Dat door dit bezoek van Neerlands vorst op een Neerlandsch feest, t2n voordeele van Neerlands onderdanen in het schoone Insulinde, de geestdrift en de opgewektheid der aanwezigen aanmerkelijk toe namen behoef ik u voorzeker niet te zeggen. Omstreeks vier uur spoedde ik mij naar mijn huis, ten einde den inwendigen mensch wat te 'verster ken en kracht op te doen voor den avond, want ook die was aan de Fancy Fair gewijd. Had de zon zich den g-eheelen dag schuil gehouden, zoodat geen enkel vriendelijk straal tje op de feestvierende menigte ne- derschoot, tegen den avond nam het weder een bepaald vijandige hou ding aan. Ik geloof dat menigeen de opkomende regenbuien met geen bijzonder vriendelijk gezicht aanzag en velen zich gaarne eene week van aanhoudenden regen zouden getroost hebden, indien zij daarmede een schoonen avond hadden kunnen koo- pen. Veel had men zich van den avond voorgesteld, groote toebereid selen waren er gemaakt, om dezen zoo g-ezellig, zoo genoegelijk en te vens zoo winstgevend mogelijk te maken en nu dreigde de meedoo- genloozelregen dat alles in duigen te doen vallen. Gelukkig klaarde de lucht tegen 6 si 7 uur een weinig op, en flikkerden om 8 uur een aantal sterretjes liefelijk aan het uitspan sel. Hoewel gewapend met para- pluie en regenjas, begaven zich dan ook een g-root aantal personen naai de terreinen der tentoonstelling, in het vooruitzicht van eenige hoogst genoeg-elijke oog-enblikkeu. Het zag er daar gezellig- uit. De talrijke kraampjes waren in feestdos, hier en daar waren voor deze gelegen heid afzonderlijke tentjes opgeslagen, waar, op lange tafels, onderscheidene verfrissching-en waren uitgestald. Het paviljoen van de pers was verlicht en lokte door zijne doel matige versiering de nieuwsgieri gen naar binnen. Ook wij begaven ons natuurlijk daarheen, traden on bevoegd naar den ingang, oorspron kelijk met het doel om eens een kijkje te nemen, op de plaats, waar wij dezen zomer reeds zoo menig genoegelijk uurtje gesleten hadden, als wij van onze rondwandeling dooi de gebouwen der tentoonstelling ons hier nederzetten, om onze aantee- ning'en te ordénen. (Wordt vervolgd.) BEURSBEIilCHTEX. Amsterdam, 22 Sept. 3SS3. Prijzen der onderstaande effecten. gcnoteer_ pCt. de koers" Nederland. Ccrt. Werk. Sch. 2' 2 64' 3 3 4 Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 Gou.cUceui.ng 5 Italië. Obl. Paus. Leening 1800-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-n.) 5 n zilv.Jan.-Juli) 5 Obl. buitl. 1853-80. 3 bij Hope Coiup. Oude Russen 5 Obl. 1S77 Amst. L. 20—100 5 Obl. buiteul. 1867, 1871 75 1' Obl. buit.. 1876. 2 u „(Perpetuele) 4 binul. f 12500- 25000l\:4 Obl. binul. f1000- 5000 1' Obl. Alg. Sch. 1S65. 5 1S69. 6 Obl. Leen. 1S76. 5 N.-Amerika. Obl. Ver.-St.lS76. 4:/; 1 1S77- 4 Columbia. Obligation4' 2 Peru. Leening 1870 6 1S72 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. HolLLTz. sp.Aand. M. tot Expl. St. spw. Aand. Cent.spw. gcst.Obl. Ind. spw. Aand. Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4' Boxtel Wezel Obl. 1S755 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. Italië. Rusland. Jolez Griasi Obl. 5 Kiew-Brcst Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. Morschausk Syaran Aand5 Riasehk Wiasma Aand5 Amerika. Chicago N. W. Ccrt. Aand. divid. N.-York Lake Erie W. S- Aand. Illinois Cert.Aand. Miss Kansas Texas Obl. Ccrt7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 u u Rotterdam 3 u Gein. Crcdiet. 3 Belgie. u Stad Antwer pen 1S743 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 1S60. 5 1S64. Rusland. u 1864. 5 I860. 5 77*/ 100»,, 95» - 81 65' 65® 52®, 4 98»/, 92 25 »/s 45 55',, 10'/« 93 ,6 70 111'/, 26' 4 15 10»/, 115 1523/, 116 67'®/,, 155 i20 22® 4 52®/,, 118' 50» 4 85 Geldkoers, prolongatie 3pCt. 59', 's 58®, 31' 189'/- 105»,4 100 94»/4 96»/4 101 111". 140' 127 124 RECHTSZAKEN. De Hooge Raad zal in zijne a. s. Donder dag te houden zitting keunis nemen van dc vervolging ingesteld tegen mr. E. Reekers, lid van de Tweede Kamer der Stateu-Geue- raal, wegens het als voogd verzuimen van het doen van aangifte van zijn pupil voor de nationale militie. A. Van C., tapper te Veeuendaal, tegen wien proces-verbaal is opgemaakt wegens net

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3