Oplage 10000 Ex. Woensdag 26 September 1883. No. 67. DE VLOER DES VADERS, FEUILLETON. De vloek dos Vaders. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel liet Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Noinmers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomn Zon- en aigemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE IOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOilANS CoM te Haarlem. AD VERTE N'T I EN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent» Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofflagcuteji voor het. Buitenland: Compn^nic (iJii<-r:dc de PnbiicitJ ET.ran.ia're G. L. PAUSE C'o. JOIlx. F. JONES. Sucr.. Parijs. 31bis. I'aubourg Moutmitrtre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, 8.17, 9.—, 9.33, 11.15, 11.41*, 11.56, 1.8, 2.40*, 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42. 7.13, 7.39*, 8.41, 9,36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31. 7.53*, 8.37,9.11,10.16, 12.17*, 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30* 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—, 7.30* 8.10, 8.40, 9.35,9.49.11.5,11.55* 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30. 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, S.30, 10.-, 11.—, Van Rotterdam naar Haa-lem. 6.—, 8.10. 9.0,10.20* 11.5, 1.25* 2.30, 335,5.10,6.20* 7.—, 7.55, S.10, 9.45*. De vertrekurei ziju berekend van de Delfschc Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7.27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar, 4.57, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.15, 8.07, 10.18, 11.32, 1.32, 3.19, 4.17, 5.1, 6.42, 8.58. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.42, S.35, 10.48, 12.41, 2.15, 3.47, 4.3$, 6.17 7.13, 9.31. Onze Abonné's en zij, die het in den loop van dit jaar warden, nntvan gen als premie den beroemden raman van Fr. Levanti: Uit liet Hoogduitsch vertaald. GROOT-BRITTANNIE. De Times herinnert, dat de kwes tie van het Suez-kanaal nog* niet is opgelost en zij komt terug op hare vroegere bewering, dat de eenige practische oplossing is een nieuw kanaal, onder een bestuur, dat vol komen op de hoogte is van de be hoeften, wenschen en gewoonten van de natie, die van het kanaal het meest gebruik maakt. De tegenwoor dige toestand is onhoudbaar; van de 7.000.000 tonnen, die jaarlijks door het kanaal gaan, zijn 5.500.000 Engelsche en het bestuur is geheel in handen van Franschen. De Liberale Club te Gravesend heeft daags vóór de aankomst van den heer Gladstone een brief ont vangen, voorzien van het postmerk Londen, onderteekend: «een uitkij ker,» en luidende als volgt: «Mijne heeren, wij zien dat gij voornemens zijt den heer Gladstone feestelijk te verwelkomen, maar wij waarschu wen udoet het niet, want indien gij uw plan volvoert zullen wij u laten in de lucht springen, en de heer Gladstone zoowel als de mees ten uwer zullen de stad Londen nooit wederzien. Al hebben wij slechts de helft van de kans, zullen wij trachten hem een kogel door den kop te jagen.» Naar het Hoogduitsch VAN Fr. LEYANTL 28) Hij scheen eensklaps geheel ver anderd. Dikwijls weerklonk teeder- heid in zijne stem, maar dan ver dween plotseling als door eenen tooverslag- dezen toon en kwam ernstige stilte in plaats van de ver vlogen warmte. Erwin von Loneck was jegens Sturm zeer vriendelijk. Hij bracht hem nieuwsbladen en hoeken en dikwijls, als hij zich meer ongesteld gevoelde, zond hij hem wijn tot versterking. De oude man nam het aan als eene erkentenis zijner vele en groote verdiensten. Lingenfeld kan een flink man worden, zijde hij tot zijne dochter. DUITSCHLAND. De politie van Nippes, heeft Zon dagavond bijgestaan door eene mili taire macht, op de Mühlheimerheide eene vergadering van Sociaal-demo- kraten uiteengejaagd, welke op be paalden tijd en plaats op genoemde beide was bijeengekomen. De meesten dezer lieden waren handwerkslieden uit Keulen, Deutz, Kalk, Miiblheim, Ehrenfeld en Nippes, ten getale van 150 man. Dertig hunner werden aangehouden en hunne namen op geschreven. Een hunner, de leider der vergadering-, -vrci-d gcrangpen nomen en voor 't gerecht gebracht. Een aantal sociaal-demokratische geschriften viel in handen der politie. Verscheidene sprekers waren reeds opgetreden, en de behandelde onder werpen liepen meest allen over het onlangs in het «Rittinghaus» door de Sociaal-democratische afgevaar digden bestreden Handelsverdragmet Spanje. ITALIË. Volgens een telegram uit Rome zijn alle mogendheden toegetreden tot Italie's voorstel om te Rome eene conferentie te houden, ten ein de te beraadslagen over het vast stellen van een internationalen ge zondheidsdienst en een internationaal reglement ter voorkoming van het verbreiden van besmettelijke ziekten. De conferentie zal in de maand November bijeenkomen. Te Casamicciola zijn weer twee tamelijk sterke schokken van aard beving waargenomen. Een huis in de bovenstad is gedeeltelijk inge stort. Andere ongevallen hebben er niet door plaats gehad. Het officieele orgaan behelst een koninklijk besluit, waarbij eene Is hij bet dan niet reeds? vroeg zij. Sturm schudde het hoofd. Nog- niet, maar hij kan het worden. Hij heeft genie en spreekt goed en zou een goed redenaar zijn. Ik mag- hem wel lijden. Ik vrees echter, dat zijne begrippen nog niet volkomen zuiver zijn. Dan moet gij hem onderwijzen, vader, zeide Hilda. Niemand kan dat beter doen dan gij. Het was natuurlijk niet te vermij den, dat Erwins gedurige afwezig heid in 'toog viel, maar Freiawas niet onverstandig, zij verwachtte niet dat Erwin haar als eene scha duw zou volgen, wel verwonderde het haar, dat hij haar nooit uitnoo- digde om hem te vergezellen. Doet gij weder eene groote wandeling, Erwin? vroeg zij eens toen zij hem zoo ontmoette. Ik vrees, dat het zal beginnen te re genen. Het ziet er wel naar uit, commissie benoem! wordt voor het oprichten van een nationaal gedenk- teeken op den Janiculum ter eere van Garibaldi. DENEMARKEN. Prof. Nordenskiold meldt over zijn Groenlandsche expeditie uit Thurso: Een expeditie vertrok den 4den Juli van Auleitswik Fjord. Toen zij 140 kilometer ten O. van den grens der gletsckers was en 5000 voet boven den zeespiegel, kon zij door de zachte sneeuw met sleden niet verder ko men. De Laplanders werden op supeuwschoenen veulcr gewonden. Zij gingen nóg 230 kilometer oos telijker over onafgebroken sneeuw- woestijn, 7000 voet hoog. Er kan hier dus geen streek zijn, die vrij is van ijs, maar deze expeditie, de eerste, die het binnenland van Groen land heeft bereikt, heeft belangrijke resultaten opgeleverd, wat de ge steldheid betreft van het met ijs bedekte land. Het gebeele eiland is bedekt. Er zijn groote boeveelheden fijne stof, gedeeltelijk van kosmisclien oorsprong. De rest der expeditie, onder bevel van dr. Natborst, be zocht de noordwestelijke kust tus- schen Waigattel en kaap York. De Eskimo's vertelden, dat twee leden van de Amerikaanscbe poolexpeditie waren gestorven en dat de overige naar Littleton-eiland (Sophia) waren teruggekeerd. Den 16 Aug. zeilde de expeditie van Egedesmunde zuid waarts met rijke zoologische, bota nische en geologische collectiën. Te Luighit, Julianeshaah enFrede- riksdal hield men zich korten tijd op. Driemalen beproefde men ten noorden van kaap Vaarwel door te dringen en eens langs de kust; maar het ijs verhinderde het. Toen ging men buiten het gebied van het ijs antwoordde hij, maar hij scheen niet van plan te zijn, zich daardoor te laten afschrikken. Ik zal u tot aan het hek van het park vergezellen. zeide zij teeder. Zij zag er schoon uit met haren grooten tuinhoed, die haar gelaat een weinig beschaduwde. Dat zal een prachtig paar worden, dacht de gravin, die uit het venster hen nakeek. Freia en Erwin gingen het park langs. Zult gij lang uitblijven? vroeg zij. Hij bemerkte, dat zij opzettelijk niet vroeg waar hij heen ging. Neen, ik ga naar Gollnitz. Freia, antwoordde hij. Ik heb daar kennis gemaakt met een oud man, een origineel, en zijne begrip pen over politiek interesseeren mij bijzonder. Dat die «orgineele oude man" haar eigen vader was, kon zij na- tot 66 gr., voortdurend in het ge zicht van het land blijvende; twee malen had men te vergeefs beproefd zuidelijker, een gedeelte der kust vrij van ijs te vinden. Het drijfijs werd ten zuiden van kaap Dan voortgestuwd. Den 4den Sept. werd het anker geworpen in een fjord, waar weder Eskimo's aan boord kwamen en waar eenige overblijfselen uit den tijd der Noormannen werden gevonden. Het was het eerst sedert de vijftiende eeuw, dat een schip de oostkust van Groenland, ten z. van den Poolcirkel had bezocht. Het g-clv.ktc niet noordelijker voor anker te gaan. Men keerde terug en be reikte den 9 Sept. Reikjavik. Waar nemingen van de temperatuur der zee deden zien, dat de koude stroom langs de oostkust van Groenland onbeduidend is, dat de gletschers daar weinig in aantal en niet groot zijn en dat de fjorden vrij zijn van ijs. Waarschijnlijk kan de kust door daarvoor ingerichte stoomschepen, de meeste jaren in het najaar worden bezocht. Haarlem, 25 Sept. 1883. Een bekende dronkaard hier ter stede, verliet Zondagavond in beschonken toestand eene tapperij aan het Spaarne, ging op de straat liggen slapen, en was eenige oogen- blikken daarna overleden. Aan wien hier de schuld? Gisterenavond is door de politie te Overveen in het Bloemendaalsche bosch onbeheerd gevonden, een boe renwagen met paard, die des mor gens alhier van de Groote Markt was ontvreemd. Z. K. H. Aartshertog Karei Lodewijk van Oostenrijk, broeder des Keizers, heeft aan den pastoor te Zandvoort een misgewaad ten geschenke gezonden. Z. K. H. ver toefde zes weken op die badplaats, met Gemalin en Kinderen. Dat onze officieren ook nog iets anders kunnen uitvoeren dan met stompe sabels spiegelgevechten houden, dan paardje rijden, sol daatje spelen en rekruten drillen, blijkt hieruit, dat sommigen van hen in de volgende maand te Breda in de zaal «Concordiaeene opera voorstelling zullen geven, waarvan j het eigenaardige is, dat de opera «DeDogevan Venetië» gecomponeerd is door een officier daar in garnizoen, en dat de officieren niet alleen als acteurs en in 't koor zullen optreden, doch tevens het orkest vullen, ter wijl zelfs het decoratief door een officier wordt vervaardigd. De op brengst zal strekken tot leniging der ramp in onze Oost-Indische bezit tingen. Het doel is menschlievend genoeg, en toch wil ons de zaak maar in 't geheel niet bevallen. Een hond moet leeren blaffen, eene kat muizenvangen, een schipper va ren en dit ook doen als 't noodig is. Ons leger moet met de wapens de belangen van 't vaderland leeren verdedigen, en dit in tijd van nood ook doen. Atjeh nu roept al jaren om een leger, dat ons gezag daar grondvest en handhaaft. Alle partijen zijn het hierover eens, dat onze toekomst als koloniale mogendheid er mee op het spel staat, of we op Sumatra ons prestige zullen weten te handhaven of niet. Alle middelen worden aangegre pen om de inboorlingen tegen den tuurlijk niet vermoeden. Indien zij naar zijnen naam gevraagd bad, zou hij gezegd hebben: Gottfried Sturm! Hoewel zij voor alles, wat hem en hare liefde betrof, belang stelling genoeg bezat, zoo was zij toch niet nieuwsgierig en beproefde nooit hem uit te vragen. Zij wist dat de politiek zijne geheele opmerk zaamheid in beslag nam, en hij het plan had zijn best te doen om een zetel in den rijksdag te veroveren. Het sprak dus van zelf dat hij belang stelde in een oud, orgineel man, die ook aan politiek deed. - Erwin, zeide zij, weet gij wat ik doen zal? vroeg zij op geruimd. Ik zal me in 't vervolg ook met politiek bezig houden. In dien gij een groot staatsman wordt, dan moet uwe vrouw ook eenig ver stand van politiek hebben, ik moet in uw huis de honneurs waarnemen, wij moeten groote diné's geven en ik zal beproeven. uwe beroemde gasten-te onderhouden. Ja, Freia, dat kunt gij doen, zeide hij glimlachend. Gij zult eene uitmuntende vrouw voor eenen staatsman worden. Zij hadden het einde van het park bereikt. Indien ik mijnen tuinhoed niet op bad, zou ik met u gaan. Het huis is doodsch en ledig zoo ras gij weg zijt. Kom spoedig terug, be minde, zeide zij. Hoe gelukkig bad hij kunnen zijnZij beminde hem zoo innig en oprecht. Hij zuchtte echter, toen hij den heuvel beklom en van daar in de schuimende zee keek. Toen hij aan het huis van Gottfried Sturm kwam, had zijn gezicht eene onge lukkige. ontevredene uitdrukking aangenomen. XVIII. Er waren opnieuw twee weken voorbijgegaan. Gottfried Sturm ge voelde zich zeer tot den jongen man aangetrokken, welken hij Lingenfeld

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1