Raai Ier Gemeeite Haarlem, BEURSBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. ADVERTE\TIE\. De THEE van Van Scliaick Co. P. IV. H U PLEGT, 'tls een Wonder beeldhouwwerken, waskaarsen en de drommel weet wat al meer. Dat het Duitsche bier, en de rijnwijn niet ontbraken, behoeft zeker wel geen betoog. Zelfs waren er hier een paar gelegenheden, waarin men zich, natuurlijk tegen betaling, van de voortreffelijkheid van het Saksi sche pilsener of het Beiersch bier, kon overtuigen. De wijze waarop de Riju- en Moezel wijnen waren uitgestald, was niet onaardig. Naast reuzen van flesschen, die zeker een vijf- k zestal liters inhielden, ston den de gewone halve fleschjes heel vriendschappelijk te pronk, en over het geheel hadden de inzenders voor eene aangename afwisseling gezorgd. Een wijnvat vooral, trok neef's aan dacht. Het bevond zich achter in deze afdeeling, en was met wer kelijk niet onaardig beeldhouwwerk versierd. Bij de kurkinzending vond neef de schilderij, die. het afhakken van deze boomschors voorstelde, zeer ge past. Als men bij de meeste voor werpen, die hier te zien zijn, de wijze waarop zij gemaakt worden, wat meer aanschouwelijk voorstelde, zeide hij, zou menigeen zeer veel nut van een bezoek aan de tentoon stelling kunnen hebben.. Nu loopen de menschen vaak voorbij, zonder dat zij ook maar het minste begrip hebben van de zaken, die zij zien en van het nut, dat verschillende v®or- werpen kunnen opleveren. Men heeft veel gezien, als men het gebouw verlaat, maar men vergeet het even spoedig, omdat het in den regel niet die aandacht trekt, die de voorwer pen waard zijn. In de tweede zijgalerij waren het de naai- en breimachines, die de eerste plaats onze aandacht vroe gen. Van die werktuigen waren er hier een massa voorhanden. Zou er wel eene uitvinding in deze eeuw gedaan zijn, vroeg neef, die zoo al gemeen verspreid is, als deze kleine machines, ik geloof het niet. Bijna in elk huis vindt men er een, en zelfs de grootste tegenstan ders van vroeger hebben er zich eene aangeschaft. Ik herinner mij nog zeer goed, dat in den eersten tijd, toen die dingen uitkwamen, bij ons bijna niemand van machi- newerk weten wilde. Onze naaister moest het niet probeeren, zoo iets in huis te brengen, daar zij er stel lig op rekenen kon, dat zij daar mede hare klanten wegjagen zou. En nu, is het juist andersom. Eene machine is thans een onmisbaar stuk gereedschap, zoowel voor mo diste als kleedermaker en schoen maker. Er zijn dan ook verschei dene verbetdhngen aangebracht, die het werk veel duurzamer doen zijn, dan het vroeger was. Toen neef voor de eerste maal van zijn leven eene breimachine zag werken, maakte hij de opmerking, dat deze lang zoo eenvoudig niet was als de overigen. Daar zal nog heel wat aan veranderd moeten worden, wil zij zoo algemeen verspreid raken, als hare voorgangster. De behan deling eisclit heel wat overleg, en daartoe hebben onze huismoeders in den regel geen tijd en ook geen geduld. Langs onderscheidene inzendin gen van gereedschappen, zoowel voor den landbouw als voor de nijver heid; van touwwerk, ijzerdraad enz. enz., kwamen wij heel achteraan aan in de afdeeling steenkolen. Ik moet zeggen, zei neef, dat men zich nog al moeite aan deze inzendingen gegeven heeft. Het idee om alles zoo in te richten, dat de bezoekers onwillekeurig zich in eene mijn verbeelden is niet onaardig, al be staat zoo'n mijn dan niet uit de zelfde stoffen. Hier steenkool, daar briquettes. Dat maakt vrij wat beter vertooning, dan die ruwe lomp- groote stukken, die zoo hier en daar nog' op andere plaatsen in het hoofd gebouw verspreid liggen. Die loopt iedereen voorbij, terwijl de inzen ding, zooals die hier is, stellig veel bekijk zal hebben. maken van het recht van suzereini- teit, 't welk zij over Bulgarije bezit. BERLIJN, 27 Sept. Prins von Bismarck, zijne gemalin en hun zoon, graaf Herbert von Bismarck, zijn hedenochtend te 7.45 hier aange komen. FRANKFORT, 27 Sept. De koning van Spanje is te ongeveer 8 uur hier aangekomen en heeft met den Kroonprins van Portugal, die kort te voren aankwam, de reis voortgezet op de trein naar Parijs. De koning van Servië heeft op het spoorwegstation een hartelijk af scheid van den koning van Spanje genomen, en vertrekt hedennamiddag te 5 uur naar Weeneu. De prins van Wales vertrekt mor gen naar Kopenhagen. PARIJS, 27 Sept. De minister president, de heer Ferry, heeft gis teren een conferentie gehouden met den markies Tseng, den Chineeschen gezant. Heden zal wederom een conferentie door hen worden gehou den. Het antwoord der Chineesche regeering is tot heden nog niet ont vangen. BRUSSEL, 27 Sept. De koning van Spanje is hedennamiddag te 6 uur aan het station van den Noor derspoorweg aangekomen. De koning der Belgen, de leden van het corps diplomatique en alle autoriteiten be vonden zich aan het station, om hem te ontvangen. Een eerewacht was dh&r opg'esteld. De ontmoeting tus- schen de beide vorsten was zeer hartelijk. De stoet begaf zich naar het paleis, waar hedenavond een gala-diner ter eere van den gast gegeven wordt. Troepen waren van het station tot het paleis geschaard. De menigte juichte de vorsten toe. LAATSTE BERICHTEN. ATHENE, 27 Sept. Volgens mede- deelingen alhier uit Konstantinopel ontvangen, heeft de Turksche regee- riug het voornemen opgevat een circulaire te richten tot de groote mogendheden. Zij zal de verklaring bevatten, dat de Turksche regeering, in geval regeeringloosheid in Bul garije mocht ontstaan, gebruik zal VERGADERING van den op Vfoensdag 26 September 1883. (Slot.) Deze zitting was eene voortzetting van die op 19 September jl. Tegenwoordig 20 leden. De lieer Huet voert aan, dat er 3 bruggen bestaan hebben. Twee daarvan gelegen tegen over 't buitengoed ,,'t Klooster" worden door nieuwe vervangen en de gemeente draagt de kosten. Bestond de werf van den heer i'igee niet, spr. gelooft, dat men op bedoelde plaats ook eene nieuwe brug zou gelegd hebben. Nu heeft de heer F. behoefte aan een nog grootere brag dan liij reeds gelegd heeft en meent, dat hij ook de meerdere kosten moet dragen. Spr. meent, dat 't billijk is aan het verzoek van den heer F. te voldoen, ook, omdat er rechtsgrond bestaat op feiten be rustende. De heer Macaré vraagt: Als de heer F. niets gedaan had, had de gemeente dan het recht den doorgang te dichten; en om in breuk te maken op bestaande rechten. Ook is 't niet raadzaam, zoo vervolgde hij, door te gaan met te zeggen: «wij weteuniet.dat er rechten bestaan", de eigenaar kan ze wel in handen hebben. De Voorz. zegt: 't Gouvernement, de aan legger van 't jaagpad, zal wel geweten hebben of er rechten voor doorvaart bestonden of niet, en alleen deze vraag blijft overfis 't billijk den heer Figee vergoeding te geven uit de gemeentekas?* De heer Stoel vraagt, of 't noodig is dit punt af te handelenwellicht kan de heer F. nog bewijzen rechten te hebben, terwijl de heer van de Poll opmerkt, dat er verschillende bepalingen opgenomen zijn in onteigeniugs- staten. Hij heeft die echter nog niet alle onderzocht, maar misschen kunnen er nog redenen worden gevonden, waarom de brug gelegd is. Nadat de Yoorz. had gezegd, dat, zoo de heer F. rechten bezat, hij die zou hebben doen gelden, komt men tot 't besluit ook deze zaak verder te behandelen in eene vol gende vergadering. Naar aanleding van een schrijven door den districts-schoolopziener bij B. en W. inge diend, stellen deze aan den Raad voor om over te gaan tot de oproeping van een hoofd voor de te bouwen school aan de Bakker straat en dat tijdelijk te plaatsen aan de school op het Klein Heiligland, waar thans 235 leerlingen aanwezig zijn. Nu komt de heer Huet terug op 'tgeen van zijn amendement is weggelaten. Komt in de Bakkerstraat eene tusschenschool dan kan men nu een hoofd benoemen voor de school op 't Klein Heiligland. Een voorstel van den voorz. om een hoofd te benoemen, tijdelijk voor laatstgenoemde school en dat later over te plaatsen naar een der scholen aan de Bakkerstraat, wordt, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een verzoek van den heer mr. A. J. En schede, om ontslag als curator van het gym nasium, wordt op voorstel van den Voorz. ingewilligd onder dankbetuiging voor de be wezen diensten. Aan mej. ,T. C. Overboek wordt eervol itslag verl. als onderwijzeres aan school B. Een rekest van den heer A. Brocse 'Van Groenou, betredende huur van water wordt in handen gesteld van B. en W. Verder was bij B. en W., dd. 30 Juli jl. ingekomen een verzoek der Haarlcmsche Katoen-Maatschappij tot weder inhuring van een strook gronds gelegen in het afgesloten terrein der fabriek „de Phoenix" voor den tijd van 10 jaar tegen f5 'sjaars. Ofschoon dit verzoek tot enkele opmerkingen aanlei ding gaf. werd het ingewilligd. Vervolgens werd goedgekeurd de begroo ting voor 18S4 voor het stads Armen- en Ziekenhuis, bedragende in ontvangst en uit gaaf f 17,106.75 waaronder een subsidie uit de gemeentekas van f 13,051.75. In dd. '1- September jl. was bij den Raad ingediend het rapport der commissie van fabrikage, op liet voorstel van 9 raadsleden, betrekking hebbende op den aanbouw en verbouw van scholen. Aangezien de thans aangenomen plannen betreffende het bouwen van scholen belang rijke wijziging hadden gebracht in den loop der zaken en do vergadering oordeelde, dat 't niet wenschelijk was zich te binden door eene beslissing te nemen over zaken, die de toekomst verborgen houdt, werd genoemd rapport voor kennisgeving aangenomen. Op een rekest van N. Weill tot teruggave, van een halfjaar schoolgeld, omdat zijne dochter wegens ziekte geen gebruik van het ondejwijs, aan de uiiddelb. school voor meis jes, had kunnen maken, werd gunstig be schikt. De Voorz.brengt nu in behandeling een voorst, van B. en W. om ten behoeve van de dem ping der sloot, beginnende tegenover de Kam perstraat en eindigende in het riool in de Bakkerstraat, toe t-c staan eene som van f 3215, en benoodigde gelden te trekken uit den post voor buitengewone uitgaven voor den dienst 1884. De heer de Kanter vraagt of de Comm. van Fabrikage over deze zaak gehoord is. De Voorz. antwoordt hierop ontkennend, waarop eerstgenoemde te kennen geeft, dat hij het oordeel van genoemde comm. alsnog wenscht. te vernemen en stelt als motie van orde voor de zaak aan te houden. De motie de Kanter wordt 15 tegen 5 st. verworpen. De heer Enschede kon genoegen nemen met 't voorstel van B. en W. maar vindt bezwaar de post op de begrooting voor 1884 te brengen, tenzij men de leening met gelijk bedrag verhoogt. Een tot dit laatste strek kend amendement van genoemde heer wordt verworpen met 12 tegen S stemmen en daarna het voorstel van B. en W. aangenomen tegen dit laatste stemden de heeren do Kanter, Knoop Coopmans en Rethaan Macaré. Bij besluit van 29 Aug. jl. werden de stukken, betreffende de aanvraag van den heer A. A. Perriu, tot bebouwing van het weiland aan het Molenpad, in handen gesteld van B. en W. Deze berichtten nu aan den Raad, dat bij besluit van 25 Juni 1S73 de bezwarende bepaling der akte van 1 Aug. 1755 is op geheven, onder voorwaarde dat de bedoelde grond niet anders bebouwd worde dan naar een door den Raad goedgekeurd plan; en oordeelen dat het voorstel van de comm. voor de uitbreiding der gemeente van 13 Juli jl. zou moeten worden aangenomen, met bijvocgiug dat de termijn voor liet overdragen der gronden, voorstraten op 3 jaren na dag- teekening van het besluit van den Raad, worde bepaald. Eenigen leden vinden deze zaak zoo gewikkeld, dat het moeilijk is een bepaald besluit te. nemen, meer licht achten zij wen schelijk. Met 't oog hierop stelt de Voorz. voorde stukken, op deze zaak betrekkiug hebbende, te stellen in handen van de Commissie van de Strafverordeningen, opdat deze daarover advies uitbrenge. De nog op de agenda voorkomende punten van behandeling worden om het vergevor derde uur aangehouden tot de volgende ver gadering. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geo pend Woensdag en Zaterdag van 2-4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang^eurOudegroen- markt) vrij. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Za terdag, Zon- en 'Feestdagen van 11-3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woens dag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. AANBESTEDINGEN. MAANDAG 1 October. Haarlem, 12 ure. Do hoofdadmi- nïstratie van het 2e reg. huzaren, in de kazerne: het weghalen der mest van de paarden van gemeld reg., gestald in de stallen gelegen in de gemeente Schoteu nabij Haarlem, van 1 Nov. a.s. tot uit. April 1SS4. RMERBERISHTEK. Vreeswijk, 27 Sept. 1.79 M. boven AP. 4.73 M. onder N. P. Keulen, 27 Sept. 2.09 M. boven 0. jt Maastricht, 26 Sept. Hoogte der Maas 0.85 boven 0. M. Amsterdam, 27 Sept. 1883. Prijzen der onderstaande effecten. Raapolie zonder handel. Lijnolie nagenoeg onveranderd; Oct, f21, Nov. Dec. f211 Jan. Mei f22,Zomer f23. De prijzen der Aardappelen waren lieden als volgt: Wcstlandsche Zand f a dito Klei f a Katwijker Zand f 3.— a3.60, Noordwijker Zand f 1.75 a 4.--, Hil- legommer dito f2.a 4.60, Sassenheimer dito f a Haarlemmer dito f a Geldcrsche Kralen f a dito Blauwe f2.a 2.20, dito Jammen f a dito Fleur f 1.25 a 1.40, dito Muisjes a Friesche Hamburgers f a dito Jammeu f 1.90 a 2.10, dito Engel- sclie f 1.40 a 1.50, Zeeuwsche Flakkeesche Jammen f2.20 a 2.30, dito Spuiscbe Jam men f 2.40 a 2.75, Pooters f a Blok- sche dito f a Pruisische Hambur gers f2.20 a 2.30. Aanvoer 3000 H.L. Schiedam, 27 Sept. Moutwijn f 13.75, Jene ver f 18,25, Amst. Proef f20.25, Spoeling f0.70, idem door de Schiedamsche Spocling- Vereeniging f0.70. f .- Nederland. Cert. Werk. Sck. 21 genoteer- pCt. de koers. Museums enz. te Haarlem. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon en Feest dagen van 121/2 tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toe gang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschap pij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang-, donateurs met gezelschap, leden met 1 Dame. Museum van kunstnijverheid op hel Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Do nateurs eu leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van di ploma vrijen toeg-ang, donateurs met gezelschap, leden met 1 Dame. Bisschoppelijk museum voor kerke lijke oudheid, kunst en geschiedenis; vooral van Nederlanden meer bijzon der van het Haarlemsche Bisdom. Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon-en Feest dagen, van 105 ure. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toe gangskaarten voor een geheel jaark 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen beta ling van 25 cents de persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uren, de overige Christelijke feestda gen tegen betaling van 25 cents de persoon. Kinderen beneden acht jaren worden in bet geheel niet toegelaten; kinderen van acht tot veertien jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Hongarije. Obl. LeeninglS67. 5 Goudleening 5 Italië. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 zilv.Jan.-Juli) 5 Portugal. Obl. buitl. 1S53-S0. 3 Rusland. bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1S77 Amst. L. 20—100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 75 IC'. Obl. buit. 18762 h «(Perpetuele) 4 n biunl. f12500- 250001'/, Obl. binnl. f1000- 5000 I1/. Turkije. Obl. Alg. Sch. 1S65. 5 1869. 6 Egypte. Obl. Leen. 1S76. 5 N.-Amerika. Obl. Ver.-St. 1876. 4 1877. 4 Columbia. Obligatiën4l s Peru. Leening 1870 6 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bauk. divid. Nederland. Holl.IJz.sp.Aand. M. tot Expl. St. spw. Aana. Cent.spw. gest.Obl. Ind. spw. Aand. Rijn spw. volg. AandH Boxtel Wezel Obl. 41 2 Boxtel Wezel Obl. 1S755 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. Morschansk Syaran Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.-York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert.Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 Rotterdam 3 Gein. Crediet. 3 Belgib. Stad Antwer pen 1S743 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 1860. 5 1864. Rusland. 1864. 5 1S66. 5 Geldkoers, prolongatie 3% pCt. 64 77 100% 97 81 Italië. Rusland. Amerika. 65% 52», 98% 91% 25% 45 541 o 24 101 9' ,6 70% 111% 118 25s 8 lob's 10», ,6 115 152% 116 68% 154% 119% 23 52* ,6 .18 50»'/ia 84% 31s ,6 129% 1105% 108% 100 94% 96 101 110% 1401 127 123 Commissariaat van Politic te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Een eind gouden ketting met dito stiftje, een bloedkoraal oorbelletje, een gitten arm band; een schaar, een stroohocdje, een sigaren koker waarin sigaretten, oen gehaakte knnler- kraag, een rood en wit gestreept vest, een thermometer en cenigo losse sleutels. "Voorts te bevragen bij den heer Nijssen, Instituteur, Wilhelminastraat, een witharig hondje. Bij J. II. Opdam, Brouwersvaart, No. 128, een blauwkoralen halskettinkje. Alles op straat gevonden. In de Tramwagens achtergelaten. Een kanten dasje, een paar handschoenen, twee kinderparasols, een rood katoenen zak doek waarin boezeroen en broek eu een witte zakdoek gemerkt A v R. 25 Sept. 26. J. H. bevallen i C. Bouman, gob. Diernel, z. Meurs, geb. Cafell, overleden 25 Sept. A. W. Redeman, 79 j., wed. II. T. Thijssen, Schalkwykerstmat. 26.A. Kreiner, 69 j., Ripperdastraat. H, W. v. d. Berg, 44 j., do Haasstraat. is "Waterhoudend en geurig. De soorten kf 1.20 en /T.50 wor den in 't gebruik zeer geprezen, te verkrijgen bij O u de G v o en mar kt 26. Lang 2 Meter, voor 25 Ct. per stuk, te bevragen bij W. B. S.BU- VEN, Zijlmeg. Haarlem. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 27 September. Koffie. Afgedaan 347 bn. Java W. I. B. ex Zuid-Holland; 91 bn. do. do., alhier gedopt. Margarine. Van de 300 tierces Progress lieden in veiling bij de N. Il.-M. werden verkocht 250 tierces tot fSO het restant, eerst opgehouden werd later verkocht; nog afgedaan 95 tierces Hammond Star. Vr uch ten. De 22 skeletons Nieuw Sinirna Vijgen Primissima Erbéilli extra Eléme heden in veiling, werden tot f 42 a 473 4 verkocht. Petroleum onveranderd. Tin. Banka 57%, a 573 Billiton f 56>/4 a 3 4. Tabak. Uit de hand verkocht 106 pn. Java merk A/Malang gisteren bij inschrij- —'ug niet gegund. Tarwe op levering geen koers. Tegen a.s. Maandag 1 Oct. in publieke veiling ca. 9 last lichte Galatz Rogge, alhier op zolder liggende. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering iets lager, Oct. f165, 164, Maart f172, 174. Noteering van Menne Thole. Koolzaad traag. Ï1.00 Rost het en 13.75 Cadeau. Lees, Lees, Lees, Lees. Eene van die fraaie beste werken van H. CONSCIENCE met Pla ten, en dan nog een Boek met ver schillende Novellen of Vertellin gen van J. J. CREMER, kosten nu samen slechts f 1. Dat is een koopje zonder voor beeld, het gebeurt dan ook alleen uit oorzaak ieder nu beginnen zal om met de Werken van die be roemde Schrijvers bekend te wor den, maar het verwonderlijkste van alles komt nog aan. Ieder die deze twee beste Boeken uu voor slechts 1 koopt, krijgt er nog bij den geheelen compleeten jaargang van ISIS, bet mooiste mengelwerk van Natuurwetenschap, groot 4°. meer dan 400 bladz. dilc, over 2 kolommen, uitgegeven onder redac tie van Dr. D. HUIZINGA te Gro ningen, met medewerking van de voornaamste H.H. Geleerden uit ons Vaderland. De prijs van deze dege lijke bloemlezing voor elkeen, die de natuur liefheeft en voor elkeen die een beetje meer dan een ander weten wil, is anders f 5.75, doch gaat omdat ieder nu van CON SCIENCE en CREMER samen voor slechts f 100 koopen zal, er zoo maar voor niemendal bij. &PF" Wacht nn niet tot het te laat is Aan den Winkel afge haald voor 1.Naar buiten de Stadfr verzend ik dit groote Pak franco op ontvangst Postwissel van slechts ƒ1.15, waarbij staat Aan bieding ISIS. D. BOLLE, Bazaar van Goed- koope Boeken, Hang b/d Visch- markt te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3