stal van verschillende vaten, waar van melding in ons vorig nummer is gemaakt, is nog door de politie alhier, gearresteerd en naar het huis van arrest overgebragt B. S. van der Hart. oud 19 jaren, die reeds eenige vonnissen wegens diefstal heeft ondergaan. Z. M. de Koning ontving gis terennamiddag te 1 uren in bijzonder gehoor den heer P. W. T. Bell, commissaris van de Zuid-Afrikaan- sche Republiek bij de Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam. De heer Bell kweet zich van zijn op dracht, de aanbieding aan Z. M. van het Transvaalsche Volk, be staande in een ruwen goudklomp, gedolven in de Transvaalsche goud velden. Het brok erts rust in een donker fluweelen etui, omplooid door de Transvaalsche kleuren. Aan den voet leest men de inscriptie: «Geschenk van het Volk der Zuid-Afrikaansche Republiek aan Z. M. den Koning der Nederlanden.» Het aldus gemonteerde geschenk staat op een bruin fluweelen kussen en is gedekt door een glazen stolp. Aan de voorzijde van het ebbenhou ten voetstuk is het wapen van de Republiek gebeeldhouwd. Z. M. de Koning vroeg den heer Bell belangstellend naar Volk en Land, die hij hier vertegenwoordigt, en verklaarde zich bij herhaling hoogelijk ingenomen met het eigen aardig geschenk. Bij het stalmaterieel, dat naar 's Konings paleis het Loo is ver zonden, zijn 32 paarden en ruim 20 rijtuigen. Een en ander schijnt in gericht op een bezoek van HH. MM. den Koning en de Koningin der Belgen. Het gevolg, dat den Koning en de Koningin naar het Loo verge zelt, bestaat uit de beide hofdames der Koningin en de hofdame hono rair van Prinses Wilhelmine, ba ronesse Van Heemstra. Verder uit de heeren: vice-admiraal jhr. Van Ca ('ellen, adjudant-generaal, 2e chef van li.et Militaire Huis des Konings, kapt.-luit. t. z. jhr. Roëll, adjudant; luit. De Ranitz,. 2e secretaris van Z. M., ritmeester jhr. Van de Poll, onlonuance-offlcïer. jhr. De Jonge van Zwijnsbergen, kamerheer, en jhr. Gevers Deynoot, referendaris van Zr. Ms. Kabinet. Zestig vellen druks zijn aan de leden der beide Kamers rondge deeld, niets anders bevattende dan Titels van stukken, die in den loop der jaren onafgedaan zijn gebleven. Er zijn er bij van het jaar 1878.... altijd maar onafgedaan. Het oudste stuk betreft de kwijtschelding eener vordering, waaromtrent de Kamers nog beslissen moeten; wel aange naam voor hem, die 5 jaren in span ning over die beslissing heeft ge zeten. 't Spreekt van zelf, dat er vele zaken bij zijn, die opzettelijk aangehouden werden, omdat de be slissing nog niet vallen kon, maar toch 60 vellen druks met titels too- nen een heelen bundel, waartegen men als een berg kan opzien. (ff. m,) Onlangs hebben wij gewag gemaakt van de onderscheiding, door Z. M. den Koning verleend aan den heer Nering Bögel te Deventer. Thans wordt gemeld, dat door de jury der tentoonstelling aan die firma feen bekroning kon worden toege- end, omdat zij niet mocht mede- inaal in zijne armen kon nemen, haar kussen én dan sterven! Ik verheug mij, dat ik u, al is het dan ook maar weinig, uwe omstan digheden kan verlichten Hilda, zeide hij, en terwijl hij dit sprak was zijne terughouding zoo groot, i dat zijne woorden bijna streng klon - ken. Misschien, zeide zij, hem met tranen in de oogen aanziende, wilt gfi weder komen. Mijn vader houdt zoo veel van u, en uwe be zoeken hebben ons vele aangename urm bezorgd. Het schijnt mij toe, dat onophoudelijke bezigheden u niet boeien; gij kunt doen wat gij wilt en zijt in staat te leven, zoo als het u bevalt. Wilt gij weer komen? Hij hoorde de opgewondenheid spreken uit elk woord, dat over hare lippen kwam. Er bleef hem geen anderen uitweg over dan de waarheid te vertellen en dan moest dingen. De vertegenwoordiger der firma toch was lid van de jury in de klasse, waarin hare voorwerpen waren tentoongesteld. G. vraagt in de Ar. R. Ct. onder den titel «Tramweg-ongeluk ken» Zoude het onderstaande niet t®t een voorbehoedmiddel kunnen die nen bij de zoo menigvuldige onge lukken, welke tegenwoordig zoowel bij stoom- als paardentramwegen plaats hebben: Men plaatst eene voor de reizigers duidelijke, in het oog loopende ver ordening in de rijtuigen, waarop het op- of uitstappen onder het rij den, ten strengste verboden wordt. De aanhaling van spiritus in een bagagewagen, werd door de zelfde ambtenaren uit Zevenaar ver richt, die tweemaal den frauduleu- sen invoer van goud ontdekten. De twee blikken, inhoudende 12 en 10 liter, en een blikken flesch met 2 liter inhoud, waren verborgen in een Duitschen bagagewagen, tevens verblijf van den conducteur, welke wagen door hare inrichting, als het ware tot smokkelen uitlokt. Niet zonder moeite werd dan ook de smokkelwaar gevonden. De blik ken bussen, van schroefdeksels voor zien, deden blijkbaar niet voor het eerst dienst. Hnlde moet worden toegebracht aan de ambtenaren, die door hunne activiteit langzamerhand aan een, waarschijnlijk reeds lang bestaand misbruik, een eind zullen maken. Amsterdam. De nieuwe ge bouwen aan de Handelskade, be vattende kantoren, magazijnen, werk plaatsen en verdere inrichtingen der maatschappij Nederlandzijn thans zoo ver gereed, dat zij over eenige dagen in gebruik genomen kunnen worden. De bergplaatsen en het ter rein zullen electrisch verlicht worden. Het stoomschip Rrens Hendrik zal het eerste schip zijn, dat daar in lading komt liggen. Hoogst merkwaardig is het voor ieder, die begrip heeft van de groote eischen voor eene dergelijke inrich ting voor scheepvaart, om te zien hoe men.hier op alles bedacht ge weest, en hoe van alles is partij getrokken, om op de doelmatigste wijze te kunnen werken, wat wel getuigt, dat mannen met practische kennis zich met de zaak hebben bemoeid, terwijl, uit een bouwkun dig oogpunt beschouwd, de gebou wen zoo stevig met muur- en hout werk in elkander staan, en 't ge heel zoo flink is afgewerkt, dat men den aannemer eer van zijn werk moet geven. Men vermeent, dat de gemeen schap tusschen dit punt der Handels kade en de stad zal onderhouden worden met de havenbootjes, waar van er zullen afvaren van den Schreierstoren, en andere uit het Oosterdok (Prins Hendrikkade, over de Peperstraat) op nader te bepalen uren. Met het Koninginnendok (droog dok) zal eene verbinding komen door middel van eenen kettingboom. {Hbld.) Bij het doen van uitgravingen, ten einde op de landswerf alhier, de fundeering eener scheepshelling gedeeltelijk te kunnen vernieuwen, heeft men o. a. opgegraven een paar kannetjes van Keulsch aardewerk en een gebeeldhouwden steen. Een der kannetjes draagt het wapen der zij zelf inzien, dat het zijn plicht was te vertrekken. Een onaangename herfstwind stak op, het licht van de reeds ondergegane zon verminderde al meer en meer en een grauwe nevel breidde zich over de zee uit. De golven werden grooter en spat ten schuimend op het strand uit elkander: alles kondigde een na derende storm aan. Hilda, zeide hij, ik wil u de waarheid zeggen. Het is toch eigenaardig, voor eenige weken waren wij elkander nog vreemd, en nu weet gij nog niet eens mijnen naain! Neen, zeide zij, ik heb hem nooit hooren noemen. Mijn vader noemt u Lingenfeld. Reeds toen ik u de eerste maal ontmoette, was het mij alsof ik u reeds mijn geheele leven lang gekend heb, zoo groot was dadelijk mijn vertrouwen in u. Het is niet noodig u mijnen stad Amsterdam, terwijl de steen waarop eene min kiesche voorstel ling gebeeldhouwd is, blijkbaar een lioogen ouderdom heeft. Het terrein, waarop een en ander [gevonden is, is in de zeventiende eeuw door aanplemping verkregen 's-Gravenhage. Gisteren is eene commissie naar verschillende steden in Pruisen en Saksen ver trokken met het doel om een onder zoek in te stellen naar het gebruik van militaire graan-stoommolens, vooral met het oog op de vele ver beteringen die in den laatsten tijd in de meelfabrieken zijn ingevoerd door het in gebruik nemen van wal sen in plaats van steenen. Deze commissie bestaat uit den luitenant kolonel der genie J. F. H. Boonacker te Utrecht, den kapitein-ingenieur II. P. L. C. De Ivruijff van het departement van oorlog en den kapitein-intendant E. G. Winckel, toegevoegd aan den hoofd-intendant bij het leger. Zij .heeft mede verslag uit te brengen omtrent een onder zoek naar de nieuwste werktuigen voor de broodbereiding, het reinigen van granen en de beschuitbakkerij. Eindelijk moet zij de voornaamste inrichtingen, als kazernes, enz. na gaan en heeft machtiging, om daar toe de door haar gewensclite steden te bezoeken. Het gewichtigste is zeker het on derzoek van de graanmolens, omdat dit onderzoek geschiedt met liet oog op de plannen, om mettertijd te Amsterdam eene groote militaire inrichting te stichten, op dezelfde wijze als te Antwerpen, voor geheel België, is gevestigd. Utrecht. Naar men zegt, be staan er plannen om het Domplein, na de onthulling van het standbeeld van Jan van Nassau, in een plant soen te herscheppen. De Bildt. In den nacht van 25 op 26 Sept jl. zijn op de kweekerij van de firma Groenewegen Co. (gevestigd te Amsterdam), gelegen onder deze gemeente, niet minder dan dertienhonderd stuks jonge coni- feeren ontvreemd, bestaande in de navolgende soorten7 6 stuks reti- nospora plumosa,609 stuks reti- nospora plumosa aureaj 96 st. thuja vervaennana, 525 stuks thuja cana densis. Op een der akkers zijn al de grootste en mooiste exemplaren uitgetrokken en van hun aardkluit ontdaan, zeker om het vervoer ge makkelijker te maken. Althans een eind ver was duidelijk een spoor zichtbaar, waarlangs een zware vracht was voortgesleept. Door de politie is een plaatselijk onderzoek ingesteld en proces-verbaal opge maakt. Breda. Het ongeluk alhier, waarvan wij melding maakten, heeft zich eenigszins anders toegedragen, dan eerst gemeld werd. Toen de stoomtram, komende van Oosterhout, het station bijna genaderd was, had mej. A., dochter van den emeritus predikant A. te Oosterhout, de on voorzichtigheid onder het rijden van den eenen waggon in den anderen te willen overstappen, teneinde be zit te nemen van haar koffertje. On gelukkig echter struikelde zij, en voordat de tram kon stilhouden waren haar de wielen van twee wa gens dwars over het lichaam gegaan. Hoewel de ongelukkige nog eenig teeken van leven gaf, is zij spoedig bezweken. Bij het afrijden te Oos terhout had zij ook gewaagd, bui tenom van het balkon op het andere 'over te gaan en had het er toen naam te zeggen. Wij moeten heden van elkander scheiden en we mogen niet weer samenkomen. Ween niet, Hilda, het is harder voor mij dan voor u. Zij sidderde terwijl zij in zijnen arm rustte en weende bittere tranen. Hij gevoelde dat haar hart sneller klopte, en aarzelde daarom nog een oogenblik met de rampzalige woor den, die hem voor eeuwig moesten scheiden. Hilda, luister eens naar mij. Ofschoon wij zeer terughoudend je gens elkander waren, en hoewel ik blind en onbedachtzaam handelde, de fout is toch aan mijnen kant. Ik moest de verzoeking uit den weg gegaan zijn. Toen ik u in der tijd in de kerk gezien had, liadt gij zulk een grooten indruk op mij gemaakt, dat het voor mij veel beter geweest zou zijn, indien ik u niet weer had aanschouwd. Mijn gevoel, mijneer, mijn geweten zegt mij dat nu. goed afgebracht. Ofschoon door de passagiers gewaarschuwd, wilde zij dit bij Breda herhalen, doch thans kostte het haar het leven. Brouwershaven. Volgens rapport van den vuurtoren van Wes- ter-Schouwen van den 28 Sept. komt een sleepboot, een sloep op sleep touw hebbende, beiden met vlaggen op, van de Rotterdam, en koersen naar Burgsluis. De équipage verlaat dus vermoedelijk het schip, hetwelk wrak zal zijn. Venloo. Eene hoogst onge wone soort van bruilofts-uitnoodi- ging werd Donderdagvoormiddig al hier in toepassing gebracht. De stadsomroeper maakte op de gewone wijze met de bel bekend dat alle vrienden en bekenden ter bruiloft genoodigd waren, ten huize der jonggehuwden K. Roermond. De justitie alhier heeft een onderzoek in loco inge steld naar de oorzaak van het dooden van den huzaar J. II. Theunissen van Biesland, bij Maastricht. Daarbij is gebleken, dat de overledene in het bezit van de karabijn was en daarmede al zwaaiende de agenten van politie wilde aanvallen, zoodat deze genoodzaakt waren hem on schadelijk te maken. Het lijk is Don derdag naar de plaats van inwoning zijner ouders vervoerd. Groningen. Te Slochterenis eenige weken geleden een schandaal aan het licht gekomen, waarvan het einde nog niet is te overzien. Uren in den omtrek heeft men er den mond vol van, maar niemand weet nog te zeggen hoe de vork in den steel zit. Dit schijnt echter vastge steld te mogen worden, dat voor tientallen van jaren reeds gelden, behoorende aan 't werkhuis aldaar, zijn verduisterd, die in de tiendui zenden loopen. Wonderlijk is het echter dat er zoo buitengewoon velen bij deze zaak zijn betrokken en dat het zoolang een geheim bleef. Zelfs moeten er bij deze zaak onzedelijke handelingen hebben plaatsgegrepen. Het Volksblad van Oost-Goorecht en omstreken, schrijft in zijn laatste nummer omtrent dit feit: De ver ontwaardiging over de ongehoorde schandalen, die te Slochteren in het financieel beheer van het gemeenV: - werkhuis Eë>..óón plaats g-y- -pen, neemt bij den dag toe. Geen wonder ook want bijna elke dag brengt nieuwe feiten aan het licht. 'tLaat zich nu reeds aanzien, dat er onge veer twee honderd personen in de zaak zullen moeten getuigen. De vorige week is de oud-burgemeester Wildeman reeds voor den rechter van instructie in verhoor geweest. De zaak blijkt alzoo met den noo- digen spoed te worden behandeld. GEMENGD NIEUWS. De Sportsmen van Chicago, hebben Maandag jl. een nieuw soort van wedloop mogen aanschouwen, 't Betrof namelijk den wedloop op een ladder. William Kitzig had aangenomen een ladder van vijfen veertig sporten, driehonderd maal op en af te klimmen, in den tijd van tien uren. Hij begon 's morgens om zeven uur vijfenveertig minuten, en in anderhalf uur is hij den ladder honderdmaal op en af geklommen. Om half een staakte hij zijne oefe ning om te dineeren. Toen hij zijn taak weder hervatte merkte men teekenen van vermoeid heid bij hem op, en ten drie ure was het klaar, dat hij het niet Maar waarom riep zij ver wonderd uit. Ik begrijp dat niet. Zeg mij toch eens waarom? Omdat ik verloofd en daardoor gebonden ben, daarom moet ik heen gaan. Waarom, zeide zij met zwakke stem, waarom moet gij heen gaan? Indien het iemand is, die gij bemint en die u zeer lief heeft, dan zal zij zeker zoo vrien delijk zijn u hier te laten, tenminste wel zoo lang als mijn vader ziek is. Indien hij goed gezond was, zou het wat anders wezen. Hilda, zeide hij, ik wil u meer toevertrouwen, dan ik ooit mijn eigen hart vertrouwd heb. Ik wil u vertellen, wat ik mij zelf nog nooit heb willen toestemmen. Ik o, hoe zal ik het zeggen? Mijne verloving gebeurde onder bijzondere omstandigheden, zij lag volstrekt niet in mijn plan. Ik kan het u niet bijzonder verklaren. Ik kende de meer zonder aansporing kon doen. Van af dit oogenblik dronk hij tel kens Rijnwijn. Het wijndrinken scheen aan zijne beenen een auto matische beweging mede te deelen en hij heeft zijn driehonderste'tocht, nog voor het laatste uur verstreken was, volbracht. Een groote menigte, waaronder de politie ter nauwernood de orde kon bewaren, woonde de oefening bij. Men heeft berekend dat de drie honderd opgangen van vijfenveertig treden, door William Kitzig vol bracht, gelijkstaan met de bestei- ging van een ladder van acht en een kwart mijl. 's Avonds te voren nog onbekend, is hij beroemd ge worden, en zijne talrijke vrienden en de bewonderaars van de kracht zijner kuiten, geloven dat hij veel kans heeft om bij de eerste verkie zing tot aldermen te worden be noemd. Naar 't schijnt, zijn de studen ten der katholieke universiteit van Leuven, die allen krachtens hun diploom kiezer zijn, voornemens zich en masse te Leuven te doen inschrij ven. Daar dit voor de katholieken een winst geeft van circa 15000 stemmen, mag het liberaal gemeente bestuur, met zijn liberalen burge meester, er zich vast op voorberei den, zijn matten op te rollen, zegt het Hand. v. Anlw. De Finlanders hebben een nieuw radicaal middel gevonden, om zich aan den militairen dienstplicht te onttrekken. Er bestaat een wet, die uen jongeling, wegens diefstal veroordeeld, onwaardig acht, in het leger te worden opgenomen. Men begrijpt het overigeomstreeks den tijd, 'dat zij de wapenen moeten op vatten, stelen de jonge Finnen en laten zich veroordeelen. Een hunner heeft dit steelstelsel aan het licht gebracht. Eenige dagen geleden werd te Londen zekere Gouldstone, die zijn vijf kinderen, waarvan er twee pas geboren tweelingen waren, vermoord heeft wijl de lasten des huisge- zins hem te zwaar werden, zooals hij verklaarde ter dood veroor deeld. De geheele Londensche pers kwam echter tegen de terp^htstel- ling op, daar nam beweerde zij, hier blijkbaar had té doen met ecu zsuue- locze, niet met een misdadiger. Ten gevolge van dit algemeen pleidooi is een geneeskundig onderzoek naar Gouldstone's verstandelijke vermo gens gelast, en zal de ter dood veroor deelde waarschijnlijk niet worden gehangen. LAATSTE BERICHTEN. LONDEN, 28 Sept. De Moming- post meldt dat de heer Tricou gis teren per telegraaf aan de Fran- sche regeering heeft bericht dat China de door Frankrijk [gedane voorstellen niet aanneemt. ATHENE, 28 Sept. Volgens me- dedeéiingen uitKonstantinopel alhier ontvangen, heeft de Porte de aan dacht der groote mogendheden ge vestigd op de krijgstoerustingen, thans in Bulgarije plaats hebbende. Moektar-pacha, die Berlijn spoe dig zal verlaten, begeeft zich naar Weenen, alwaar hij eenige dagen zal vertoeven. WEENEN, 28 Sept. De heer Ma zel, thans Nederlandsch gezant te Petersburg, zal vermoedelijk wor den benoemd tot opvolger van graaf Van Zuylen als gezant alhier. Men verwacht tegen April a. s. alhier macht der liefde niet, ik had er geen vermoeden van; maar zij, die ik zal huwen, bemint mij. Alle voor bereidende maatregelen tot ons hu welijk zijn genomen en o, Hilda, hoort gij miizij bemint mij en als wij van elkander gescheiden wor den, zou dat haar den dood doen. Zij zou dat verdriet niet kunnen dragen, zij stierf. Ik moet haar huwen; ik bén gebonden, het is eene zaak van eer. En laat mij het u openlijk beken nen ik bemin u. Ik zeg het voor de eerste en laatste maal van mijn leven. Ik bemin u met ai den gloed van mijn hart, met al den hartstocht, die er wonen kan in de borst van een mensch. En al leefde ik ook nog vele, vele jaren, ik kan geen andere meer beminnen. God helpe mij, ik zal mijn plicht, doen, maar mijn geluk is in hetzelfde oogenblik voor eeuwig ver woest, waarom ik van u afscheid I neem. Nu ziet gij dan toch wel in, dat ik moet heengaan. Wordt ven.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2