Oplage 10000 Ex. Dinsdag 2 October 1883. No. 72. DE VLOEK DES VADERS, FEUILLETON. De vloek des Vaders. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door g-eheel liet Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINS HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS k Co., ts Haarlem. ADVERTENTIES: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentien worden aang-enomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten voor liet BuitenlandCompagnie Générale de Publicity Etraugèrc G. L. DAUBE Co, JOHx. F. JONES, Sacr., Parijs, 31bis, Faubourg Montmm-t.re. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Haarlem naar Van Amsterdam naar Rotterdam. Haarlem. 1.33, 6.31, 7.53* 8.37, 9.11,10.36, 6.—, 7.-, 7.30* 8.10, 8.40, XX.-XT-, xx.u.,, 1.8, 12.17* 12.46, 1.56, 3.17, 9.35,9.49,11.5,11.55* 12.15, 2.40», 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 4.16, 5.30*, 5,37, 8.1, 10.24. 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30. 5.42. 7-13, 7.39*, 8.41, 9,36, 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* 10.—. 11.—, Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, 8.17, 9.-, 11.15, 11.44*, 11 ZOMERDIENST. De met een geteekende tremen alleen le en 2e klasse. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—. 8.10. 9.10,10.20* 11.5, 1.25* 2.3Ö, 3.35,5.10,6.20* 7.—, 7-55, S.oO, 9.45*. De vertrekuren,zijn berekend van de Dclftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7.27 tot, Uitgeest,, 10 7, 1.34', tot, Alkmaar, 4.57, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.15, 8.07, 10.1S, 11.32, 1.32, 3.19, 4.17, 5.1, 6.42, S.5S. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.42, S.35. 10.4$, 12.41, 2.15, 3.47, 4.38 6.17 7.13, 9.31. Ome fthonné's en zij, die liet in den lnn|i van dit jaar warden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levanti: Uit het Hoogduitsch vertaald. ALGEMEEN OVERZICHT. 23 30 September. De groote manoeuvers van het Duitsche leger bij Homburg, behoo- ren al weder tot bet verledene. Zij schijnen dit jaar met grooter ver toon te hebben plaats gehad, dan dit vroeger bet geval was, althans enkele vorsten van bevriende rijken, alsmede een groot aantal prinsen en grootwaardigheidsbekleeders van verschillende Europeesche staten, zijn er bij tegenwoordig geweest. Zeker kwam den koning- van Spanje, van de eerbewijzen die daarbij den boogen gasten gegeven zijn, bet leeuwendeel toe. Zelfs beeft de re geering- bet noodig geoordeeld, Al- fonsus een sprekend bewijs te geven van bare goede gezindheid, ten op zichte van zijne persoon en het rijk, door hem vertegenwoordigd, door hem bet eere-commando op te dra gen van een der Duitsche regimen ten, hetwelk te Straatsburg in g-ar- nizoen ligt, en dat voortaan den naam van zijn eerebevelhebber zal dragen. Natuurlijk is die beleefdheid in Frankrijk niet onopgemerkt geble ven, en bij de achterdocht, die ginds bestaat omtrent alles, wat aan de overzijde van den Rijn voorvalt, kon bet wel niet anders, of de Pa- rijsche pers leidde hieruit onder scheidene gevolgtrekking-en af, die Naar liet Hoogduitsch VAN Fr. LEYANTI, 33) Haar hoofd zakte langzamerhand voorover tot bet op zijnen schouder lag en zij fluisterde woorden, welke leven en dood tegelijk voor hem waren. Ja, gij moet gaan, zeide zij, ik zie bet nu duidelijk. Er bestaat geene hulp, ge moet been gaan. Hij wensebte zich diep in de zee begraven; de smart was erger dan hij ze kon uitstaan. Daarop boorde bij bare stem. Het zal de eenige droom en de eenige berinnering mijns levens zijn, zeide zij. geenszins van ingenomenheid met deze gebeurtenissen getuigen. Men spreekt daarvan niet meer of min der, dan van een verbond, dat ge sloten zou zijn tusschen Spanje en Duitschland, met bet doel om Frank rijk geheel te neutraliseeren. Nadrukkelijk verklaren de oflici- euse bladen te Berlijn al die geruch ten voor onwaar, docli dit verhin dert niet, dat sommige Fransche journalisten voortgaan, koning Al- fonsus allerlei hefelijkheden naar het hoofd te slingeren, en zich zelfs niet afkeerig toonen van het denk beeld, dezen vorst bij zijne terug keer naar zijn land, door eene de monstratie, bet misnoegen der Fran sche natie te doen gevoelen. Hoe wel wij er niet aan twijfelden of de regeering zal dit plan, zoo men de onbeleefdheid mocht hebben, bet ten uitvoer te willen brengen, ver hinderen, neemt dit toch niet weg-, dat de voortdurende hatelijkheden, die men elkander zoo dagelijks on der eiken vorm te slikken geeft, voor de rust in Europa hoogst ge vaarlijk kunnen worden. Naar onze meening zouden de heethoofden van beide partijen verstandiger doen. indien zij in stede van den nationalen baat voortdurend aan te wakkeren, zich beijverden om allengs bet land de kalmte weder te geven, die het zoo boog noodig beeft; om zich te herstellen van de verschillende sla gen, die bet in den loop dezer eeuw ontvang-en beeft. Ten aanzien van den kerkelijken strijd in Duitschland zijn de laatste berichten weder gunstig te noemen. De jongste concessie van Rome, waarbij den bisschoppen voor deze maal dispensatie verleend is, om zich tot de regeering te wenden ten einde de bevestiging hunner be noeming te verkrijgen, geven eenige Aan dit scboone strand heb ik geleefd en uitgedroomd. Moeten vele menscben bun leven zóó verwoesten? Ilc kan bet niet zeggen, antwoordde bij treurig, en ik weet bet niet, waarom het noodlot zoo wreed jegens ons is. Indien ik vrij geweest was toen ik u leerde kennen, Hilda, slechts u op de we reld zou ik tot vrouw gekozen heb ben. En ik, zeide zij met zachte, liefelijke stem, ik had u van ganscber harte bemind. Het schijnt mij toe, alsof wij voor ons geopend graf staan. Wat ons scheidt is dieper dan een graf, zeide zij met eene nauw merkbare rilling. Nooit meer zal ik de ruiscliende golven der zee kunnen booren, zonder aan dit uur te denken. Ook ik niet. Een man moest, zich schamen, zoo zwak te zijn, maar ik zweer u, Hilda, ik -weet niet, boe hoop op eene bevredig-ende oplos sing- van bet bestaande geschil. Dat de Russische regeering zich nog- geenszins geheel meester rekent van den toestand blijkt uit bet kei zerlijk besluit, waarbij den staat van beleg voor Petersburg weder met een jaar is verlengd. Voorloopig houden de nibillisten zich rustig, doch is bet niet onmogelijk dat zij in stilte arbeiden en onverwachts we der met het eene of andere stoute stuk voor den dag komen. Van door tastende maatregelen omtrent eene algebeele hervorming van het staats bestuur, schijnt geen sprake te zijn, en zoolang 'die op zich laat wach ten, blijft de ontevredenheid bestaan In de Donau-vorstendommen wordt voortdurend een vreedzamen strijd gestreden tusschen Rusland en Oos tenrijk, die elkander den invloed op de regeeringsaangelegenbeden betwisten. Over bet geheel schijnt de bevolking meer op de hand van Rusland, dan op die van Oostenrijk te zijn, doch de regeeringen ver trouwen de bedoelingen van bet eens te zijn, niet te best. Alleen Bulgarije maakt daarop eene uitzondering, wat vooral daar uit blijkt, dat bet de regeeringvan den Czaar gelukt zoo nu en dan een barer volgelingen in de hooge staatsbetrekkingen te dringen. Nu weder is een Russisch generaal tot minister van oorlog in dit rijk be noemd, een verschijnsel, dat wel voor den invloed, die de grooté na buurschap op den kleinen staat, die aan Rusland zijn betrekkelijk zelf standig bestaan te danken beeft, uitoefent. ik de last des levens verder zal dra- in. Hare innige, liefdevolle woorden sterkten hem. Wij moeten ons in bet on vermijdelijke zien te schikken, er is niets aan te veranderen, en mis schien is bet zoo veel beter, dan dat wij elkander gedurig wederzien en daardoor onze smart vernieuwen. Nooit, nooit zullen wij elkander we derzien. Het is bard, zeide zij in vertwijfeling-, ofschoon bet voor n en mij veel beter is, omdat bet nu eenmaal zoo moet zijn. Toen bij echter op bet punt stond haar te verlaten, was de verzoeking op bet grootste. Hij sloeg zijne armen om haar been en drukte baar aan zijn hart. Een, twee, driemaal kuste bij baar teeder, bleek gelaat evenals men bet liefste kust, voor bet graf zich er boven zal sluiten. Daarop schoof bij haar zacht van In Servië zijn de jongste verkie zingen in bet nadeel van de Oos- tenrijkscb gezinde partij, waartoe ook de regeering behoort, uitgevallen, zoodat bet ministerie baar ontslag beeft ing-ediend. Het valt echter sterk te betwijfelen of de koning, die op dit oogenblik in Duitschland vertoeft, dat ontslag wel zal aan nemen. Men verzekert reeds, dat hij van plan is de volksvertegenwoor diging- te ontbinden, en nieuwe ver kiezingen uit te schrijven, in de hoop dat deze gunstiger mogen uitval len. Of deze hoop verwezenlijkt zal worden, moet de toekomst leeren. In Roemenië schijnt bet Oosten- rij ksche element voor dit oogenblik de overhand te hebben, althans de minister Bratiano is naar Weenen vertrokken om de laatste band te leg gen aan de Oostenrijksch-Roemaan- scbe overeenkomst. De Petersburg- scbe organen zijn alles behalve over deze houding gesticht, evenmin als zij vrede hebben met de handelin g-en van Koning Milan van Servië die niets van een verbond met Rus land schijnt te willen weten. Turkije handhaaft zijn ouden roem op bet gebied der rooversgeschiede- nissen. Herhaaldelijk leest men van oplichtingen, verbeurdverklaringen en moordenarijen, door de allengs stouter wordende benden bedreven. Yan een krachtig optreden tegen deze vermetele boosdoeners schijnt geen sprake te zijn. Veeleer wer ken de maatregelen, door de regee ring- genomen, de kwaal in de hand. Gelijk ieder, die zich zwak gevoelt, tracht zij door bet doen van con- cessiën, bet belooven van straffe loosheid, ja zelfs bet toekennen van belooningen de gevaarlijksten on der de roovers onschadelijk te ma ken, ja zij belast de bekeerden met de vervolging en de opsporing van degenen, die zich niet willen onder werpen. Dat op deze wijze de ver volging zelden goede resultaten op levert, zal voorzeker niemand ver wonderen, evenmin als bet iemand bevreemd, dat bet aantal roover- benden met den dag toeneemt. De bevolking, wetende boe weinig zij jop de bescherming der regeering kan vertrouwen, zoekt bare veilig- beid op eene andere wijze te ver zekeren. Zij tracht met' de hoofd lieden overeenkomsten te sluiten, gaat op een vriendscbappelijken voet met die heeren om, en ont loopt daardoor dikwijls bet gevaar van have en goed beroofd te worden. Zelfs de consuls der buitenland- sche mogendheden achten het voor hunne eigene veiligheid noodig bet zelfde te doen. Zij ontvangen de roovers bij zich aan tafel, en ofschoon zij in bun hart een diepen afkeer tegen die deugnieten hebben, koo- pen zij met allerlei vriendschaps bewijzen hunne gunst. Het moet wel een ongelukkige toe stand zijn in een land, waar zoo iets door de omstandigheden gebie dend noodzakelijk wordt. Indien de verbeven Porte, in stede van met de mogendheden te kibbelen over ware of vermeende rechten in de buitenlandscbe aangelegenheden, zich er slechts toe bepaalde de rust in haar eigen land, de veiligheid barer eigene onderdanen te verze keren, zou zij vrij wat beter doen, en misschien keerde bij de Euro peesche kabinetten de achting voor «den zieken mamüie thans voor een groot gedeelte verloren is, weder terug zich af en rustig bleef zij zitten, waar hij baar verlaten bad. Hij ging over den groenen heuvel, die zich als een kolossale verschansing verhief tusschen hem en baar, die hem bet dierbaarste was op aarde. XXII. Het gezelschap op Eggenberg zwierf uit elkander. Erwin von Lo- neck ging naar huis, naar Lingen- feld, waar bij aanhoudend wilde werken, om de berinnering aan dien avond uit te wisscben, welke als een helder, duidelijk beeld voor hem stond en zekerlijk niet zou verdwij nen zoo lang- bij leefde. De andere gasten gingen ook allen de plaatsen hunner bestemming opzoeken en de graaf met de gravin gingen naar Zwitserland. Generaal von Wieburg keerde met zijne scboone nicht naar Altlinden terug. De gravin, die voor Freia eene le vendige sympathie gevoelde, maakte zich ernstig bezorgd om baar. Zij kon de gedachte, dat iets tusschen de gelieven niet in orde was, niet onderdrukken, want zij bemerkte duidelijk, op den avond voor Erwin baar verliet, eene vreemde uitdruk king op zijn gelaat. En tocli scheen Freia gelukkig te zijn. De oude, goedhartige dame overlegde, dat, indien zij in de plaats van den g-e- neraal was, zij bet huwelijk zoo spoedig mogelijk zou doen plaats hebben, want een onbestemd, on aangenaam gevoel zeide baar, dat er iets onbehagelijks kon plaats hebben, indien bet nog langer ver schoven werd. Freia's vrees was verdwenen. Erwin was immers uit eigen beweging naar Li ngenfeld teruggekeerd, om de voor bereidingen tot bun huwelijk te be spoedigen. Toen de gravin afscheid van haar nam, zeide zij op'nadruk- kelijken toon: Ik zal tegen 't voorjaar, bij

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1