BUITENLAND. BINNENLAND. FRANKRIJK. De correspondent van de Standard heeft Donderdag vernomen, dat aan de Chineesche ambassade eene lange depêche in cijferschrift, is ontvangen, maar dat zij niet het lang verwachte antwoord op het Fransche memo randum behelst. Er is geen grond te verwachten, zegt hij, dat China iets van zijne aanspraken op de controle der Roode Rivier tusschen Yunman en de zee zal prijs geven. De Fransche ministerieels bladen willen ook van g-een toegeven weten. Zij zeggen dat Frankrijk onmoge lijk de delta der Roode Rivier kan ontruimen. De RépuMique Francaise bevat eene verklaring, haar toegezonden door eenige te Parijs gevestigde of ver toevende, invloedrijke Spanjaarden, onder welke senatoren van Barce lona en Madrid worden aangetrof fen. In deze «verklaring» wordt g-e- zegd «In de reis van koning Alfonso ligt niets dat invloed kan hebben op de staatkunde van Spanje, welk land levendige sympathie voor Frank rijk koestert. Alfonso XII verlangt constitutioneel monarch te blijven en zou niet willen bondgenootschappen sluiten, welke den volke onaange naam zouden zijn. Het is stellig en zeker dat geen verbond kan worden aangegaan, daar het ministerie de verantwoordelijkheid er van op zich zou nemen. Op gezag' van de ver klaringen door den Koning uit eigen beweging afgelegd, verzekeren wij plechtig, dat hij geenerlei verbind- tenis heeft aangegaan.» De ministerraad heeft Zater dag 1.1. een zitting gehouden onder het praesidium van den President der Republiek. Al de ministers wa ren daarbij tegenwoordig met uit zondering van den heer Thibaudin, wegens ongesteldheid. De minister van marine heeft de volgende mede- deeling gedaan, aangaande de gedane militaire operatie in Tonkin. De liee- ren Ferry en Challemel hebben verslag gedaan aangaande de onder handelingen met China. De minister raad heeft hierop het besluit geno men de Wetgevende Kamers tegen 23 e.k. bijeen te roepen. Naar Toulon is bevel gezonden om 4 compagniën infanterie en 150 mariniers te formeeren, die bestemd zijn om naar Tonkin te worden ge dirigeerd. Men leest in de Temps; «Wij weten thans met zekerheid wat China van ons verlangt. Het eischt den geheelen linkeroever der Roode Rivier, benevens een onzijdige strook grond, hetgeen gelijk zou staan met het opgeven van al onze bezit tingen aan de Delta.» DUITSCHLAND. Vrijdag 28 September, is het Ger- mania-gedenkteeken ingewijd op een der hoogten van het Niederwald, blijkens het opschrift van het voet stuk opgericht «ter herinnering aan de eendrachtige, zegevierende bewe ging van het Duitsehe volk en aan het herstel des Duitschen Rijks 18701871. Twaalf jaren geleden werd het plan daartoe g-evormd, en, na herhaalde uitschrijving van prijs vragen, de uitvoering opgedragen aan prof. Schilling te Dresden, wien het gegeven was, ook de voltooiing te beleven. De bijdragen in de kosten (meer dan een millioen mark) wer- gelegenheid van uwe bruiloft terug zijn, Freia. Niets zal in staat wezen, mij daarvan terug te houden. Freia's aangezicht straalde van genoegen bij deze woorden. De tijd kwam steeds nader en nader, waarop zij met den man verbonden zou zijn, dien zij zoo onuitsprekelijk beminde. Nog maar eenige weken zoo dacht zij dan was de herfst voorbij en de winter kwam, spoedig volgde de lente en dan kwam er geene scheiding, geene zorg meer. Zij wa ren verbonden tot aan den dood. In deze dagen kwam de herinne ring aan hare zuster weer levendig bij haar te voorschijn. Het verleden was voor haar als een droom: zij leefde totaal in het tegenwoordige; vader, zuster, de plaatsen waar zij gewoond had, de zoggen en ontbe ringen van haar vroeger leven wa ren verdrongen. Freia Sturm, die eene profetes zou worden en Freia von Wieburg, de schoone, rijke erf den in alle gewesten des Rijks in gezameld, en het Niederwald werd gekozen, als de eigenaardigste plaats, waar het beeld der Germania moest verrijzen, bij den Rijn, dien het volk wilde bewaken, tegenover den weg, dien het grootste deel der legers naar de Fransche grenzen insloeg. Het feest werd bijg'ewoond door tal van vorstelijke personen uit Duitsch- land, regeerende vorsten of hen ver tegenwoordigende prinsen van hun huis, geschaard om den keizer en omgeven door deputation uit allerlei oorden des rijks en duizende belang stellenden uit den omtrek in zeer wijden kring. Het monument zal later het best te bereiken zijn en den grootsten indruk maken, als men van Aszmannshausen daarheen gaat en over Riidesheim terugkeert. Het beeld der Germania is bijna 12 meters hoog en geplaatst op een voetstuk van 25 meter hoogte, dat met beel den van den oorlog en den vrede en met reliefs versierd is, waarvan het voornaamste voorstelt «de Wacht aan den Rijn,» den keizer, omgeven door zijne vorstelijke bondgenooten en veldheeren. OOSTENRIJK. De officieuse bladen verzekeren, dat de onderhandelingen tusschen den eersten minister van Rumenie, Bratiano, en graaf Ivalnoky tot het gewenschte resultaat hebben geleid, en dat men het nu eens is over Rumenie's toekomstige politiek. Ru- menie heeft solide voordeelen bedon gen. Het zal bescherming vinden tegen mogelijke aanvallen, en kan zich den keizerlijken bondgenooten nuttig maken door hun flank te dekken. De Rumenen kunnen het verlies van Bessarabien nog niet verkroppen, en dat maakt hen ge neigd, het nieuwe bondgenootschap goed te keuren. RUSLAND. Men verneemt, dat bij het oproer tegen de Joden, dat den 16 dezer te Novamoskovsk, in het gouvernement Jekaterinoslav, heeft plaats gehad, slechts de synagoge en drie van de door de Joden bewoonde huizen van de gewelddadigheid van het gepeu pel, zijn verschoond gebleven. Twee honderd families werden van huis vesting beroofd. De telegraafdraad naar de hoofdstad van het gouver nement was afgesneden en de Ko zakken, die eindelijk werden gezon den, kwamen eerst laat in den nacht aan. Zij herstelden de orde, nadat vijf oproermakers waren gedood; 30 werden gearresteerd. De oorzaak van het oproer was, dat een Rus sische kerk was bestolen; hiervan werd aan de Joden de schuld ge geven. De moord, onlangs op baron Nolde, den rijken grondeigenaar in Koerland, gepleegd en die als een agrarische misdaad werd aange merkt, was, zooals thans uit goede bron wordt bericht, een persoonlijke wraakoefening, waarmede de quaes- tie van het grondbezit niets gemeen had. Baron Nolde had nl. een jonge dochter verleid, en de vader der ont- eerde huurde een moordenaar en deze volbracht den hem opgedragen last. Bij het openen van Nolde's testament bleek, dat de vermoorde zijn moordenaar, die een zijner be dienden was, met een legaat van tweeduizend roebels bedaclït had. dochter, waren twee verschillende personen. De generaal had haar gezegd, dat zij geene uitgaven moest ontzienzij zou een schitterend uitzet ontvan gen. Dikwijls echter zonderde zij zich in stilte af, om haar kostbaar kleinood te beschouwen den gou den trouwring, die nog altijd in het lederen étui was verborgen. Deze ring, die van zoovele koude vingers was afgenomen, die zoovelen hoop op levensgeluk had ingeboezemd, en dien zij dragen wilde tot aan haren dood, was haar dierbaarste schat. Toen zij de reis naar Altlinden zouden ondernemen zag de generaal duidelijker dan ooit te voren, hoe zeer het hart zijner schoone nicht aan haren verloofde hing. Dat ver maakte hem en hij deed zijn best om zijn genoegen daarover te ver bergen. Welk gesprek hij ook be gon, eindelijk kwam het toch altijd Haarlem, 1 Oct. 1883. Heden morgen, ten ruim 10 ure, heeft alhiereene gasontploffing plaats gehad, ten huize van Mej. C. C. van der Voort, winkelierster woonachtig in de Groote Houtstraat no. 49; ontstaan bij het zoeken met licht naar lekkage. Het plafond in den gang en in den winkel is daar bij gedeeltelijk vernield, en eenige glasruiten zijn gesprongen. Ook ontstond begin van brand, die echter dadelijk is gebluscht. Persoonlijke ongelukken zijn hierbij niet voorge vallen; alleen is de werkman, die naar de, lekkage zocht, aan zijn regterliand verwond geraakt. Blijkens mededeeling van Zij ner Majesteits zaakgelastigde te Londen, zal in den zomer van 1884 te Edinburg eene internationale ten toonstelling van voorwerpen betrek kelijk het boschwezen worden ge houden. Door bemiddelidg der Nederl. Handelmaatschappij is eergisteren weder f 25,000 overg-emaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java. In het geheel derhalve f 263,000. Het Ned. Gymnastiek-Verbond telt nu ruim 3500 werkende en 2500 kunstlievende leden, waarvan in Noord-Holland 950, Zuid-Holland 900, Friesland 320, Gelderland 810, Groningen en Utrecht ieder 280 en Noord-Brabant 15 werkende leden. Het Comité van het Roode Kruis in Griekenland, te Athene, heeft aan het hoofdcomité van de Nederlandsche Vereenigiug van het Roode Kruis een som van 1000 frank doen toekomen, ten behoeve van de slachtoffers van de ramp op Java (Krakatau). Dit bedrag is aan het hoofdcommité tot inzameling voor dat doel overgemaakt. Men schrijft aan de Standaard «Dinsdag j.l. aan het station Half weg zijnde te circa 4 uur, zag ik juist het slot van een drijf of klop jacht in den IJpolder, waar vóór een jaar of zes of aclit? nog* de visch in het water dartelde. «Een 10- a 15-tal jachtliefhebbers, gevolgd door een 30- k 40-tal drij vers, brachten in 't geheel 88 kapi tale hazen op een wagen geladen, als buit van die klopjacht, bij het station aan.» Haarlemmermeer. Heden had de landbouwer B. alhier, het ongeluk met paard en wagen in de Kruisvaart te geraken, doordien het paard schrikte door eenige vilocipède- rijders, die niet overeenkomstig de bepalingen der plaatselijke verorde ning, stilhielden, welke verordening behelsd, dat een vilocipède-rijder in deze gemeente dadelijk bij het te genkomen van rij- of voertuigen met één of meer paarden bespannen of van paarden onder den man be reden, op een afstand van 50 meter stil moet houden, afstijgen en wach ten, tot het rijtuig of de paarden voorbij zijn. 's-Gravenhage. De komst van den kroonprins van Portugal, wien men opliet einde dezer maand alhier verwachtte, is uitgesteld tot half October. De prins bevindt zich thans nog te Parijs. Nijmegen. De afsluiting van den mond der oude haven is thans op Erwin uit. Hij lachte in zich zelf en dacht daarbijDe wegen der verliefden zijn toch al wonderbaar. Denkt gij, dat Erwin heden avond te Altlinden zal komen? was hare liefste vraag. Hoe lang is het geleden, dat hij weggegaan is? vroeg de ge neraal. Vier dagen, antwoordde zij. Dan geloof ik zeker, dat hij ons aan het station wacht. - Hij had gelijk. Erwin was naar het station g'ereden om haar naar Altlinden te vergezellen. Er is niets meer treffend dan eene groote liefde niets schooner, niets bezielender! Hoe heerlijk zag Freia's gezicht er uit, toen hare oogen den beminde ontdekten. Erwin was besloten zijn best te doen. Iedere verzoeking wilde hij vermijden. Hij wilde eervol hande len: het meisje dat hem zoo harts tochtelijk beminde, wilde hij pogen voltooid. Daarmede is ten westen der stad een zeer belangrijk werk voor de waterkeering tot stand ge komen. Bij de bekende hoog*e water standen in den afgeloopen winter moest men rondom de havenkom nog een kistdam van meer dan 300 meter lengte plaatsen, om de be nedenstad voor overstrooming te be hoeden. Menigmaal stond voor den kistdam 1 h 1J/2 meter water, het geen bij de minste rijzing of ruw weder veel bezorgdheid gaf, want bij doorbraak van den langen kist dam zouden de g*evolgen niet te overzien zijn geweest. Voortaan be hoeft men aan die zijde der stad dus niet meer beducht te zijn. GEMENGD NIEUWS. Gewoon te zien, dat de oppassers bij de (Indische) Rekenkamer niets te doen hebben, of althans niets doen, was onlangs een ambtenaar van dat college zeer verwonderd, in 't archief komende, twee oppassers druk bezig- te vinden; hij trad nader, om beter te zien, en zagdat de een be zig was den ander te scheren. Met de feesten, die in Mei 1885 te Leuven gevierd zullen wor den, ter gelegenheid van den 50sten verjaardag der inrichting van de Katholieke Universiteit aldaar, houdt men zich reeds ijverig bezig. Het HM. v. Antw. deeit daaromtrent het volgende mede: Behalve de godsdienstige plech tigheid, welke door de academische overheid zal geregeld worden, zal tot een historische ingericht worden, uit meer dan twin tig praalwagens samen gesteld, de geschiedenis der universi teit verbeeldende. Onder de voor naamste personen, die er in zullen voorkomen, noemt men Jan IV, hertog van Brabant, die de univer siteit van Leuven stichtte, den 18den Aug. 1426; zijn raadsman Engel- bert van Nassauden paus Martinus IV, schrijver der oprichtingsbullen; paus Eugeen IV, stichter der facul teit van godg-eleerdheid te Leuven; de beroemdheden der universiteit, Vésale, Vevès, Adrianus VI, Justus Lipsius, Vigilius en Cleynaert aan het hoofd. De praalwagens zullen insgelijks de Leuvensche studenten uit de XVde eeuw voorstellen; het leeraarskorps bij hare stichting; de studenten heldhaftig de stad Leuven in 1572 verdedigende tegen de Frau- schen, die ze belegerden; keizer Karei V, leerling der universiteit; Albert en Isabella, eene les van Justus Lipsius bijwonende; de vijf faculteitende twee-en-veertigambt- genooten van de Alma Mater; de herinrichting van de universiteit in 1834, door de Belgische bisschoppen de rectorschappen van msgrs. De Ram, Laforêt, Namècne en Pieraerts; de vrijheid van onderwijs en twee praalwagens, zinnebeelden der laatste universiteitsscheppingende bijzon dere scholen der kunsten en manu facturen, van het burgerlijke genie, der mijnen en van den landbouw.» Tegen de dienstmeisjes van Temesvar (Hongarije) zijn, volgens de Temesv. Ztgdoor de politie maat regelen genomen wegens belemme ring van het verkeer. De meisjes staan nl. 's avonds wat al te druk en lang op de trottoirs en aan de hoeken der straten met hare vrijers te praten, en de strenge politie, die «van de liefde niets wil weten,» zendt nu in het belang van het ver keer patrouilles uit, om al die stil- gelukkig te maken. Indien zich tus schen het van geluk stralende ge laat van zijn verloofde en hem een bleek, door tranen bevochtigd g-elaat verhief, dan wendde hij zich vast besloten af: hij wilde het niet zien. Freia vond, dat hij er lijdende uitzag. Hij was bleek en vermoeid. Gij hebt mij noodig tot uwe verpleging, zeide zij. Gij moogt ons niet weder verlaten, Erwin. Gij ziet er uit, alsof gij ziek waart ge weest. Ik ben zeer wel, Freia gij be hoeft u niet bezorgd te maken. Ik heb veel gewerkt, dan moest ik hier, dan daar wezen. Het is niet goed, dat men zoo lang van huis is. Mijn rentmeester is een flink man, maar men kan nooit geheel door iemand vervangen worden; ik ben blijde dat ik weer teruggekeerd ben. Nu zullen we eenig-e weken rust heb ben. Hij sprak op eenen toon als iemand, staanden tot voortgaan te dwingen. Bij den grooten schietwedstrijd, te Brussel werden 212,065 schoten g'edaan; 141.374 waren raakschoten en 18.803 witte rozen. De Mormonen, wier zendelin gen in Europa onafgebroken werk zaam zijn, schijnen daar in den laats- ten tijd vele proselieten te hebben gemaakt. In de jongste maand zijn ongeveer 180 Mormonen-bekeerlin gen te New-York aangekomen en naar Utah vervoerd. Het op 9 Sept. aang-ekomen stoomschip Nevada al leen bracht 682 Mormonen-kolo nisten en 27 zendelingen aan. De meesten der eerstgenoemden waren, als gewoonlijk, Scandinaviërs, de overige Engelschen en ook enkele Zwitsers en Duitschers. Te Erwin, een nederzetting in Schuyler County, Illinois, had zich een aantal personen gevestigd, die tot een secte belmoren, welke den naam van «Pelgrims" heeft aaiig-e- nomen en de veelwijverij uitoefen den. Hun gedragingen wekten weer zien op bij de overige bewoners en deze gaven zich ©enigen tijd gele den aan buitensporigheden jegens de Polygamisten óver. Eenige dagen geleden werd een nieuwe kerk van de secte voltooid, die binnen kort door een uit Europa verwachten «hoogepriester" zou worden inge wijd. In den volgenden nacht wer- de kerk door een ontploffing van kruit, dat een onbekende hand onder het g'ebouw had gelegd, in een puinhoop veranderd. De «priester" j der secte, C. A. Obershaine, was I gewoon, in de kerk te overnachten, maar toevallig dien nacht afwezig. Het gebeurde heeft te Erwin groote I opgewondenheid veroorzaakt en men vreesde ernstige wanordelijkheden. Eene reeks nan verrassingen. Een kameel te berijden dus schrijft een Engelseh reiziger in zijne «her- I inneringen» is niet moeilijkmaar het dier heeft voor een nieuweling j eenige aardige verrassingen. De ka meel ligt op den grond met alle vier zijne pooten onder zicli als een dic.ht- geknipt zakmes. Gij gaat op het j breede zadel zitten, en slaat uwe i beenen voor den zadelknop over el kander. Voordat gij dit gedaan hebt, beg'int er iets als eene aardbeving I onder u. De kameel ligt eensklaps zijne achterpooten op, en werpt u voorover op zijn neken eer gij van dien schok bekomen zijt richt hij zich overeind, en geeft u een ruk dat gij achterover naar zijn staart valt; en terwijl gij nog niet recht j weet wat er met u gebeurd is, zet j hij zich in beweging met een on- gelijken stap, die u in het ruime zadel heen en weer, en voor- en achterover doet zwaaien. Daar uw ruggegraat niet voor deze beweging geschikt is, geeft gij den kameel de zweep om hem zijn gang te doen veranderen. Daartoe is hij niet onwillig, en eensklaps gaat hij in een snellen draf, die u bij eiken stap een voet hoog op wipt, u van den eenen kant naar i den anderen smijt, u door elkaar schudt en uwe tanden als castag- j netten doet rammelen. Heerlijke lichaamsbeweging'. Als gij er genoeg' van hebt, houdt gij op en vraag't nederig hoe de hei- j densche manier is om een kameel te berijden. De post te Rome, die nooit een toonbeeld van regelmatigheid was, maakt het nu wat al te bont. Van die zeer veel geleden had, en weder trok het Freia's opmerkzaamheid hoe treurig en verouderd hij eruit zag. Te Altlinden viel hen eene warme, hartelijke ontvangst ten deelallen schenen uitermate verheugd te zijn. De gezamenlijke huishouding was op de heen en gereed om hen te ontvangen; het schoone, oude ge bouw scheen zijn feestgewaad aan getrokken te hebben om hen te verwelkommen. De generaal, Erwin en Freia ge bruikten samen het diné. Het was een groot onderscheid bij Eggenberg vergeleken, waar steeds een g'root gezelschap rondom den disch zat geschaard. Het was zeer mooi, zeide de generaal, maar men kan toch niet altijd in den stroom der ver maken leven. Van tijd tot tijd ge voelt men behoefte aan rust. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2