L VOD OPRUIMING, ORGEL, BEURSBIilUCHTliX. BURGERLIJKE STAND. ADVERTENT1EN. Wegens verbouwing. (ill (KITE III HET. Zal gedurende deze WEEK, alle voorradige GOEDE li E N, waaron der een groote partij L APPEN, tegen veel verminderde prijzen opruimen. Cacao-Poeder, P. W. TER PLEGT, alle kanten komen klachten in over het niet- of te laat bezorgen van brieven. De dagbladen deelen er dagelijks mede. Men hoopt, dat de Minister van openbare "werken zich de zaak aantrekke en spoedig den postdienst verbeteren moge. De St. Pieter en Paulsgevan- genis te St. Petersburg is tegen woordig zoo vol, dat men onlangs i vijftig staatsgevangenen naar een ander gebouw heeft moeten zenden. De meesten daarvan waren lijdende en werden op draagbaren vervoerd. Men spreekt nog steeds van de slechte behandeling, welke de Ni hilisten in die gevangenis ondervin den. Een hunner, Schirajeff, zou zelfs tengevolge daarvan gestorven zijn. Een vrouw werd gedood bij een po ging om te ontvluchten. Smokkelen. Zoo nu en dan, waarde lezer, ont moet ge in de couranten een bericht, i dat een paar rijksambtenaren, zoo- i veel of zooveel liters gedistilleerd, i eenige zakken zout of andere wa ren, aan belasting onderhevig, den smokkelaars afhandig gemaakt heb ben. Die berichten zijn dan gewoon- lijk zoo gesteld, alsof er door die heeren douanen een grooten dienst aan den lande bewezen, een groote i soin gelds voor de schatkist gewon nen is. Zoo ge dat werkelijk gelooft, zoudt ge u misschien deerlijk ver- i gissen. Zelf woon ik op de grenzen des rijks, in een streek, waar veel I gesmokkeld wordt, en hoewel ge me nu nog niet de eer behoeft aan te doen, mij voor een smokkelaar te houden, "ben ik toch dikwijls in de S gelegenheid die luidjes te spreken. Als ik u zeg, dat we hier nabij de Belgische grenzen wonen, zal het u dus niet verwonderen, dat er hier veel zout en zeep heimelijk binnen gevoerd wordt. Zout toch kost even over de grenzen slechts drie cents het kilo, of anderhalve cent het winkelpond. Wat zou menige zuinige huismoeder lachen, als ze het in den winkel tot dien prijs kon bekomen Maar ja wel, zeven, en acht cents voor een gewoon pond en veertien tot zestien voor een kilogram zout het is een aardig verschilZoo den- kén de meesten dan ook hier, en menige jongen gaat dan ooktusschen of na den schooltijd even de gren zen over, om in het naburige Bel gië een pond zout te halen. Tegen dit gebruik kunnen de rijksambte- teharen al zeer weinig doen, want gesteld, dat de jongen al een pond of meer bij zich heeft, dan volgens de' wet veroorloofd iswie zal dan zulk een zes- of zevenjarigen jongen een proces-verbaal aandoen? Zijn de jongens, die om zout uitgezonden wórden, wat grooter, dan is het bijna onmogelijk ze te krijgen. De ambtenaren toch kunnen ze uit dui zenden herkennen en de scheldnaam van lor, lordien mannen naar het hoofd geworpen, duidt genoegzaam aan, dat ze bij de grensbewoners nu juist niet op sympathie behoeven te rekenen. Gaat dus een jongen op smokkelen uit, dan overtuigt hij zich telkens, of hij de «kommiezenniet ziet en bemerken zij hem soms, dan maakt hij zulke bee.nen, dat het de grootste moeite kost hem te acht.er- halen, en ziet hij zich van nabij be dreigd, dan weet hij zich meesttijds van het bezwarende overtuigstuk, het zakje met zout, behendig te ont doen, door het hier of daar in het kreupelhout of in een sloot neer te werpen. Met zeep gaat het eveneens. Kóst de vijf ons in ons land een cent of twintig, in België komt ge voor minder dan de helft van dien prijs klaar, en zoo wordt er hier dan ook meestal gesmokkelde zeep in het huishouden gebruikt. Vooral de vrouwen leggen zich op dezen tak van smokkelarij toe. Onder de mut sen, onder de kleederen op de borst, in de zakken, ja zelfs om de beenen, onder de kousen dragen ze papieren of doeken, vol zeep uit België mee. Geen dier menschen gevoelt zich door deze soort smokkelarij, die ze reeds als kind uitgeoefend hebben, bezwaard. Integendeel, ze gaan er groot op, dat ze de waakzaamheid der ambtenaren zoo weten te verschal ken. Zoo lang echter het smokkelen zich tot die kleinigheden voor eig-en huishoudelijk gebruik beperkt, zoo lang zal de schatkist betrekkelijk "weinig schade lijden door het ont duiken dier belastingen, want ver der dan tot zout of zeep strekt het j zich hier niet uit, of het moest door de eene of andere boerin geschieden, die voor het maken van haar muts wat echte kanten uit een naburige Belgische stad gehaald heeft en zoo, naar ik meen, de 2 pCt. invoerrech ten ontduikt. We leven hier even wel in een welvarende streek, en zelfs onder de arbeidende klasse zijn er maar weinig gezinnen, waar tegen de Baemes (eigenlijk St. Bavomis), anders gezegd den slachttijd, niet een varken het tijdelijke met het eeuwige verwisselt. In de meeste gezinnen worden twee en drie varkens geslacht, en zelfs zijn hier boeren, die met hun groot gezin en de inwonende knechts en meiden, een koe en vier varkens per jaar verorberen! Voeg hierbij de snijboonen, die ingelegd, de kool, die ingemaakt moet worden en ge kunt begrijpen, dat er hier honder den ponden zout noodig* zijn, te meer, daar de bevolking van onze gemeente alleen, de twee duizend zielen verre te boven gaat. Wel zorgen de winkeliers dat ze de hoe veelheid zout, in hun winkel aan wezig, door hunne biljetten kunnen verantwoorden, maar toch worden meer dan de helft der varkens na hun dood met gesmokkeld zout toe bereid! Of hun vleesch daarom min der lekker zou smaken, durf ik niet beweren. In het najaar dus is het de drukste tijd voor de smokkelaars en hunne waardige medehelpsters en daar het nu bij groote partijen gaat, soms draagt ieder van vijftig tot zestig kilo's, wordt vooraf be raamd, wanneer men, hetzij alleen, het zij gezamenlijk «op weg» zal gaan. Meestal wordt er een avond of nacht uitgekozen, dat het stik donker is; en de tijd der nieuwe maan is dus van harte welkom. Hoe harder het dan stormt, hoe aange namer het hun is. Het geluid van hun voetstappen wordt door het ge bulder van den storm of het geloei van den wind verdoofd, en veilig kunnen ze dan stilzwijgend achter of naast elkander voortschrijden. Meen echter niet, dat ze geen voor zorg-maatregelen namen. Wel zijn ze niet als de Spaansche smokkelaars van het hoofd tot de teenen gewa pend, wel tarten ze niet, zooais hun Italiaansche collega's de dienstdoende douanen uit, een kamp op leven of dood met hen aan te gaan, maar slim als de vossen en voorzichtig als de slangen, gebruiken ze andere middelen. Urenlang liggen soms een paar hunner in de nabijheid van de woningen der kommiezen op den loer, om te bespieden, wanneer deze uit hun dienst terugkeerenaanhou dend zwerven ze 's avonds rond hun huizen, om zoo uit te vorschen, wie er in dienst zijn en waar de weg «bezet is.» In het uitdenken van listen zijn de smokkelaars bepaald vernuftig. Willen ze b. v. ergens hun slag slaan, dan leggen ze op sommige plaatsen zakken zout neder, zóó, dat die den kommiezen in het oog moeten vallen. Deze zijn dan verplicht de wacht te houden, tot de vermeende smokkelaar zün zak komt weghalen, en terwijl de ambtena ren aldus onschadelijk gemaakt zijn, voeren zij langs allerlei omwegen het zout binnen, en verdienen in een paar nachten daarmee dikwijls meer dan met den arbeid op het veld in een paar weken. Hebt ge lust, dan zullen we een volgenden keer de ambtenaren en smokkelaars op hun weg vergezellen. Tot zoolang dus, waarde lezer, gegroet! S. KERKNIEUWS. Ned. Hcrv. Kerk. Beroepen: Te Haarlem, D. G. Echerjr., te Dieren. In de Hervormde gemeente te Voor schoten is, volgens het Wag. Weekblad, dezer dagen door kerkvoogden beraadslaagd over een voorstel van den voorzitter, om de col lectanten dier gemeente voor rekening der kerkekas naar de tentoonstelling te Am sterdam te doen gaan. Het voorstel werd, gelijk men kon ver wachten, niet aangenomen, maar lieeren col lectanten zullen toch gaan, daar de kosten door particuliere bijdragen worden gedekt.J Wij kunnen hier bijvoegen, dat de arm- meesters in Nieuwer-Amstel voortaan hun //liefdewerk" met honderd gulden 'sjaars be taald wenscheu te zien! ONDERWIJS. De uitslag van het notarieel examen, ge houden van 17 tot 25 Sept.. jl. is o. a. ge- slaaagd voor het 3e gedeelte, J. van Ek, te Haarlem. AANBESTEDINGEN. WOENSDAG 3 October. Hoorn. Het bestuur der vereeniging tot ouderlingen aankoop van veevoeder, bij den heer C. ReinderlioH', Kaasmarktde leve ring van minstens 170,000 lijn zaadkoeken, in 3 termijnen. RIVIERBERffiHTEN, Vreeswijk, 29 Sept. 1.94 M. boven AP. 4.58 M. onder N. P. Keulen, 29 Sept. 2.27 M. boven 0. Maastricht, 28 Sept. Hoogte der Maas 1.03 boven 0. M. Amsterdam29 Sept. 1883. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer- pCt. de koers. Nederland. Cert. Werk. Sch. 64' 77 .00','» 95 81s '4 Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. LAATSTE BERICHTEN. KONSTANTINOPEL, 29 Sept. Lord Dufferin is hier aangekomen. ALEXANDRIE, 29 Sept. De heer Baring is heden morgen door den Khedive in eene plechtige audiëntie ontvangen. Hem werden militaire eerbewijzen gebracht. De ulema's der universiteit van El-Azar hebben aan de Muzelman nen een adres gericht, waarin zij de handelingen van den «valschen profeet» afkeuren. Dit adres zal al- lerwege in de provincie Soedan ver spreid worden. BRUSSEL, 29 Sept. De kardinaal Dechamps, aartsbisschop van Meche- len, is overleden. NEW-YORK, 29 Sept. De New- York Herald bevat een bericht uit Hongkong, van heden, meldende, dat de onderkoning 2500 agenten van politie heeft in dienst genomen, ten einde de openbare rust te hand haven. Hongarije. Obl. LeeninglS67. 5 Goudlcening 5 Italië. Obl. Paus. Lecning 386Ö-64 5 Oostenrijk. Obl.in pap.(Mei-N.) 5 zilv.Jan.-Jnli) 5 Obl. buit.1.1S53-S0. 3 bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Ainst. L. 20—100 5 Obl. buitcul. 1SG7, 1871 75 1' Obl. buit. 18762 „(Perpetuele) 4 binnl. f 12500— 250001', Obl. binnl. f1000- 5000 1*/., Obl. Alg. Sch. 1S65. 5 1869. 6 Obl. Leen. 1876. 5 N.-Amerika. Obl. Vcr.-St. 1S76. 4:/2 1877. 4 Columbia. Obligatiën4' 3 Peru. Leeniug 1S70 6 1S72 .5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl.IJz.sp.Aaud. M. tot Expl. St. spw. Aand. Cent.spw. gest.Obl. Ind. spw. Aand. Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4' 2 Boxtel Wezel 01)1. 1875 5 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Cliark. Obl. f1000. Morschausk Syaran Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.-York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cèrt.Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 |l06 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 109 Rotterdam 3 101 Gem. Crediet. 3 95 Belgie. Stad Antwer pen 18743 95 Vs Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 101 1860. 5 110»'. 1864. 140' 2 Rusland. 1S64. 5 127 1866. 5 123 Geldkoers, prolongatie 4 pCt. Italië. Rusland. Amerika. 65 655/s 58»:, 913 8 24 9,s .6 S", s 70' 4 lil3 4 118 27» 2 147 <s 10»/. 118» 4 152 116 6S3 4 1543 4 52» 117s 8 50'» 16 S43 4 58'/s dito Elenr f 1.4-0 a 1.50, dito Muisjes f a Friesche Hamburgers f a dito Jammen f 2.a 2.20, dito Engel- sche f 1.40 a 1.50, Zeeuwsche Flakkeesche Jammen f2.30 a 2.40, dito Spuische Jam men f2.40 a 2.75, Pooters f a Blok- sche dito f a Pruisische Hambur- gors f 2.30 a 2.40. Aanvoer 3500 H.L. Handel in Friesche levendig. (Matindbericht.) Rijst. Ongepelde. Afge daan werden uit de eerste baud 5339 bn. gewone Java, prijs geheim, kwaliteit was af wijkende van kleur; de noteeringen voor de zachte soorten was ook deze maand zeer af wisselend; de laatste dagen sluit de markt vast. Gepelde, blanke Tafelsoortcn beginnen reeds op te ruimen; de omzet in gewone grove en middel-Rijst was bevredigend. Aangevoerd werden voor hier: per Douglas 14226 lm. Bassein: per Professor Johnson 17000 bn. dito; per Guiseppe Anna 17000 bn. Rangoon: per Lucy W.... 10400 bn. Bassein; per Dagrb 13300 bn. ditopor Thor- becke 5150 bn. Java Tafel; per Noach III 3000 lm. Java. Voor de Maas: per Graafstroom 2339 bn. Java; per Laghetto 16000 bn Rangoon; per President 11600 bn. Bassein enperAuguste 20000 lm. dito. Afgeladen voor Furopa sedert dc opening van liet seizoen, tot 11 Sept.: 1883: 18S2 Van Rangoon 346,000 tons. 397,950 tons, Akyab 165,600 146.660 Bassein 149,800 151.380 u Moulmain 42,200 24.680 Specerijen. Noten en Foelie. Dc afloop der gelioudene inschrijvingen was gunstig voor de verkoopers, en zijn de prijzen der verschillende soortexiets hoogcraante nemen. Amboina Nagelen beter gestemd. Zwarte Peper ging opnieuw in prijs vooruit. Bij gebrek aan offertes bleef de omzet op de markt be perkt. Koffie. De stemming der markt is kalm docli vast, goed ordinair Java blijft 30 ct. genoteerd, de 2e hands omzet is zeer gering. Ju de eerste hand werden een en ander af gedaan. Suiker. Willige marktvooral ruw wordt hoogcr gehouden, doordien daarvan betrek kelijk weinig wordt aangeboden. Geraffineerd volgde die beweging niet en bleef statiounair. Beetwortel 3e klasse Oct. Dcc. f 241/..., 2e kl. 23 a 23» Crushed W R en A S R f30 a 30» 4, HR f29» 4 a 293 8. Tabak. De in deze week plaatsgevonden verkoopen bij inschrijving eu veiling hebben wij reeds medegedeeld. Voor Java en vooral goede deksoorfcen was veel vraag en werden daardoor zeer hooge prijzen besteed. Het was werkelijk verkwikkend te zien, dat eindelijk weder voor Javatabak ook fantaisieprijzen werden betaald. Alleen ordinair Crosse werd lager afgegeven; dit artikel werd gedrukt door den lagen afloop der veiling. Dit is echter slechts tijdelijk. Afgedaan werden heden 163 pu. Java merk N, ex Drenthe, en 8 vn. Maryland merk AS per Jason. Margarine. Stemming deze week levendig met veel vraag naar prima en middel-kwa liteiten, waarvan de voorraad gering is, zoo dat daaraan toe te schrijven is, de Progress deze week in veiling fSO v. e. opbracht. Inferieure kwaliteiten onveranderd, met tame lijk veel voorraad. Spek. Op de lage prijzen waartoe Amerika Backs op prompte en latere aflading aanbood, werd een en ander gedaan. Voor loco bestaat geen vraag. Reuzel flauw, zonder zaken. Katoen. De markt leverde deze week geene nieuwe gezichtspunten. Ofschoon nn en dan eene kleine verflauwing plaats vond, was de stemming over liet algemeen zeer vast en wint het vertrouwen in de tegen woordige prijzen meer en meer veld. De berichten omtrent den oogst luiden voortdurend zeer ongunstig; daarentegen blijft dc gang vau zaken te Manchester nog steeds slepende. Tin. Gedurende deze week was er weder weinig variatie, hoofdzakelijk wegens de te wachten Bauka-veiliug. Prijzen blijven na afloop daarvan ongeveer onveranderd met vrij vaste stemming. Tot den averijprijs van f 57s 's blijft matig aangeboden, alsmede Billitouloco f56» - met goede vraag tot eene fractie lager. Billiton op levering is minder gezocht en wordt tot f57 a 563 4 aangeboden. Cacao. Nog afgedaan No. 50. zijnde 25 bn. Surinaamse» onverkocht, zijn in de eerste hand No. 15, 43 en 44 te zamen 127 bn. Eerstdaags worden aan de markt verwacht 450 bn. per Sympathie. Ansjovis stil en slechts tot lager prijzen te plaatsen. Verfwaren. Java Indigo, Uit de eerste hand vonden 150 kisten zeer vaste prijzen koopers. Chili Salpeter blijft tot f7 aan de markt. T e r p e n t ij li o 1 i e. Te Rotterdam van boord te ontvangen lager afgegeven loco f IS" ,'4 gehouden. C ute h. Op 3 Octoberjzullen te Rotterdam in veiling gebracht worden 300 kisten. Vruchten. Krenten totaal opgeruimd, het eerste partijtje Sminia Vijgen deze week in veiling werd van f 42 tot f 473 ,t verkocht. In veiling zijn aangeslagen 1570 kisten Sul tana Rozijn. 1350 k. Eleme do., 90 vaatjes Appelen, 220 k. Evaporated do. Fijne Zaden. De handel was over het geheel genomen van weinig beteekenis. Karweizaad bleef vast gestemd. Bruin Mosterdzaad met cenige vraag voor Engeland, was tot iets lagere prijs verkrijg baar. Nieuw blauw Maanzaad Oet.-levering flS» 4 per 50 kilos netto Inclusief Baal. Nieuw .Kanariezaad Oct.-levering f 15per 100 kilos netto Inclusief Baal. Arak. Heden werden verkocht 261 leggers Passarocan van boord per Alcmaria Victrix. Tarwe op levering fl lager, Nov. f255. Notcering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering voorjaar iets lager, Oct. f165, 164, Maart f 173, 172, Mei f174, 173. Noteering van Menne Tliole. Koolzaad zonder handel. Raapolie prijshoudend; Oct. f 3SS K, Nov./ Dcc. f39. Lijnolie traagOct. f 20s 8, Jan. Mei f 215 's. Alkmaar, 2S Sept. Kaas aangevoerd 579 stapels wegende 133,053 kilo. Prijzen kleine Gras Kaas f38.dito Hooi fcom missie Gras f34.50 dito Hooi fmid delbare Gras f36.dito Hooi f Edam, 29 Sept. Kaas. Aangevoerd 70 stapels, wegende 14,7S9 kilohoogste prijs Gras- f 37.laagste f 28.50 de 50 kilo. Hooi f a Leiden, 29 Sept. Aan de Gemeente-Waag gewogen: 332' en 731/ie deelen Boter, te zamen 7370 stukkeu. Eerste kwal. f64.a 70.—, 2e kwal. f58.— a 62.-. Schiedam, 29 Sept. Moutwijn f 13.75, Jene ver f 19.25, Amst. Proef f20.25, Spoeling f 0.70, idem door de Schiedarusche Spoeling- Vereeniging f0.70. 'Commissariaat va# Politie tc Baarton. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Een klecrbak. een rijtuigkruk, een oude fiarapluie, een tullen muts, een servet, een lonaenhaLshand, een klokkenslingcr cn cenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Een zilveren lepeltje gem. J D v S en een likeurglaasje in de duinen ouder Over- veen gevonden. Terug tc bekomen bij Kokkelkoorn, Tuin- laantje No. 10, eene parapluis en bij W. Ot ter, Lange Lakenstraat No. 25, een idem. In de Tramwagens achtergelaten. Een witte zakdoek en een kanten kraag. BEVALLEN I 27 Se.pt. C. Hoffman, geb. Tenbrink, d, C. Terpoorten, geb. Schous, z. J. Groet, geb. Doets, d. 28. M. Bulkes, geb. Oije- vaar, d. W. M. v. Norde, geb. Buurman, z. J. v. Zijl, geb. de Graaf, b. Een onecht kind van liet, mannelijk geslacht. G. Aalders, geb. v. d. Vossen, z. J. A. Traksel, geb. Diemei, z. OVERLEDEN I 2S Sept. A. Akersloot. 3 md., z. Kerkhofstr. MARKTBERICHTEN. Haarlem, 1 Oct. Graan- en Zaadmarkt. Roode Tarwe f a Witte Tarwe f8.75 a 7.40, Rogge f6.25 a 5.75, Haver f 4.25 a 3.75, Garst f5.80 a Groene Erwten f 10.50 a Bruin Mosterzaad fa Karweizaad fper 50 kilogram, Capucijners f a Oliezaad f Duivcnboonen f 8.25 a S.Paar- denboonen f8. Amsterdam, 29 September. De prijzen der Aardappelen waren heden als volgt: Westlaudsche Zand f a dito Klei f a Katwijker Zand f 3. a 3.60. Noordwijker Zand f 3.75 a 4.Ilil- lcgommer dito f2.a 5.Sassenheimer dito f a Haarlemmer dito f a Geldersche Kralen f a dito Blauwe f2.a 2.20, dito Jammen f a BLOOKER'S ZUIVERE behaalde op de Tentoonstelling van heden de Gouden Medailje, te verkrijgen in l/1} Va en 7* blikken bij OUDE GROENMARKT 26. Te KoopEen zeer schoon, krach tig toongevend Pijporgel met P-res- tant 8 voet, gedeeltelijk in bet front. Inlichting met franco brieven bij den Orgelmaker H. C. VAN DER AA, Oosterhout bij Breda

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3