Jfe e? Oplage 10000 Ex. Zaterdag 6 October 1883. No. 76. DE VLOEK DES VADERS, FEUILLETON. De vloek des Vaders. BUITEXLAM). HIWEMiAND. A .ONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand 40 Cents, Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers«Uitge¥ers: BOMANS k CoM te Haarlem, ADVERTENTIES: ran 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten voor het Biiitealand: Compagnie Générale de Publicity Etrangt-re G. L. DAUBE Co, JOH». E. JONES, Suer., Parijs, 31bis, Eaubourpr Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, 8.17, 9.—, 9.33, 11.15, 11.44*, 11.56, 1.8, 2.40* 3.53, 4.] 3, 4.31, 4.44, 5.42, 7.13, 7.39*, S.41, 9,36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53*, 8.37, 9.11,10.16, 12.17* 12.40, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30*, 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7-—, 7.30* S.10, 8.40, 9.35, 9.49,11.5,11.55*, 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30. 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.-, 11.—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, 8.10, 9.10,10.20*11.5, 1.25* 2.30, 3.35, 5.10, 6.20*, 7.—, 7.55, 8.50, 9.45*. De vertrekuren zijn berekend van de Delftsehe Poort. geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.15, 8.07, 10.18, 11.32, 1.32, 3.19, 4.17, 5.1, 6.42, 8.58. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7.27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar, 4.57, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Zandvoort naar Haarlem. 7.42, 8.35, 10.48. 12.41, 2.15, 3.47. 4.38 6.17 7.13. 9.31. Onze Abonné's en rij, die het in den loep van dit jaar worden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levanti Uit Tiet Hoogduitsch vertaald. Plaatselijke directe belasting te Haarlem. Sedert het bekend worden -der ge volgen van de verordening op de heffing der plaatselijke directe be lasting' alhier van 13 October 1882, in verband met de heel of half ge heime memorie der Commissie van bijstand of advies, waarvan de rede in de Raadszitting van 26 Juni dezes jaars, is er ter zake vrij wat gemord en gemompeld. De een raasde over het bedrag van zijnen aanslag. Een ander weer op aanslagen, die in ver band met den zijnen, kant noch wal raakten. Een derde zeide: zijn dat nu de gevolgen van het door de Leeuw zoo zeer aangeprezen begin sel van werkelijke vertering. We derom een ander maakte als zijne meening openbaar dat «mocht men alhier overgaan om eene inkomsten belasting in te voeren, er zou wat meer geld in kas komen en wat min der geprutteld worden,» enz. enz. enz. De inhoud van mijn bezwaarschrift aan den Raad dezer Gemeente van 17 September jl., in zijn geheel op genomen in dit blad van 20 daar aanvolgende,, beantwoordt, naar ik verneem, in hoofdzaak een en ander. Belangstellenden verzoek ik hij deze herlezing er van. Minstens de helft der belastingschuldigen vinden er hunne gading. Het hoofd der Gemeente, Voor- Naar het Hoogduitsch van Fr. LHYAHTL i 37) De uren kropen langzaam voorhij. Hij had geene kracht meer; ge durende eenige uren had hij ook reeds niets meer gebruikt. Hij riep Hilda. Brengt de zegen van een braaf man geluk aan? vroeg hij met holle stem. Ja, antwoordde zij. Zij had geen tijd, over een ant woord na te denken, als de oogen van den stervende op haar gericht "waren. Dan moet de vloek van een slecht man onheil aanbrengen zitter van den Raad, heeft, volgens het verslag der Raadszitting van 27 Juni 11. (zie vervolg' H. C. van 29 Juni) gezegd, dat hij geloofde «dat er wel verbeteringen in de verorde ning zijn aan te brengen en zou kunnen aanraden B. en W. uitte- noodigen, daarover een rapport uit- tebrengen.Wmneer dat rapport zal inkomen, heeft ZEd. achtbare niet gezegd. Het zal mij zeer verwonde ren of zulks weldra zijn zal. Ik ben van meening- dat het drin gend noodig is, die verbeteringen vóór het dienstjaar 1884 aan te bren gen. Het ten eenen male onrechtma tig onderling verband der aanslagen vordert zulks. De belastingschuldigen, die nu deze mijne meening deeleu, stellen hunne handteekening op het adres aan den Raad, liggende daartoe in den boekwinkel van de Eeven Loos- jes alhier. In het algemeen plaatselijk belang, beveel ik zulks uit overtuiging van wel te handelen, ernstig aan. i'octTk A.J.DELEEÜW. LUXEMBURG. Den 23en en 24en Sept. 11. werd in onze hoofdstad de eerste tentoon stelling van pluimgedierte gehou den in de schoone tuinen der wel bekende villa Arnberg. In elk op zicht mag zij als goed geslaagd worden beschouwd. De jeugdige ver- eeniging tot aanfokking vau pluim gedierte heeft getoond, dat men met geringe hulpmiddelen, doch met goeden wil en geestkracht, als men de zaak goed aanpakt, veel tot stand brengen kan. Haar tentoonstelling, waarop ook steunde hij, en Hilda had geen ant- woor voor hem. Het werd steeds later aan den avond en de schaduwen des doods kwamen steeds nader. Gottfried Sturm raapte al zijne energie samen om met den dood te strijden. Hij sprak met zich zelf, niet met Hilda. - Ik wil niet eerder sterven, voor ik Freia gezien heb. Welk lot heb ik over haar gebracht? Iets zwaars, iets bitters? Ik moet het van haar wegnemen. Ik wil niet eerder ster ven, ik moet haar zien! Hilda had zooveel te verdragen, dat zij het zelfs niet uitschreeuwde van smart, tot hij zich tot haar wendde met zijn somber, doodsbleek gelaat en zeide Waarom zijt gij niet heenge gaan Als ééne mij verlaten moest, waarom gingt gij dan niet en liet haar bij mij! Het waren harde, wreede woor den, die haar teeder hart moest ver- de door Z. M. den Koning-Grootr- hertog geschonken prachtige gan zen en Bredasche kapoenen de al gemeene aandacht trokken, gaf een getrouw beeld van de nieuwste vor deringen op het gebied, waarop de Vereenig-ing zich beweegt, en werd druk bezocht. Alleen heeft men met leedwezen opgemerkt, dat de ver beterde aanfokking van pluimge dierte nog slechts in handen is van liefhebbers en dat de boeren nog niet doordrongen zijn van het be lang, dat die tak van hetlandbou- wersbedrijf ook voor hen heeft. GROOT-BRITTANNIE. De heer Bradlaugh heeft Zondag te Manchester verzekerd, dat de he- richten, volgens welke hij met ge weld zijn zetel in het Lagerhuis zou pogen in te nemen, onwaar waren. Zijne houding zou in groote mate afhangen van de uitspraak der gerechtshoven, die in November kon tegemoet gezien worden. Indien door die uitspraak beslist werd, dat het Lagerhuis recht had, om besluiten te nemen, die tegen de wet strijden, dan zou hem niets anders overschie ten dan zijne aanspraak op den Par lementszetel te laten varen. Maar als het rechterlijk vonnis hem gun stig was, dan hoopte hij, dat het Lagerhuis het voorbeeld zou geven van gehoorzaamheid aan de wet, waarop hij zich steeds had beroe pen. Indien want ook dat is mogelijk de gerechtshoven ver klaren, dat zij wegens de privilegiën van het Lagerhuis geene wetsinter pretatie geven en geene uitspraak in deze zaak doen kunnen, dan zal, meende de heer Bradlaugh, op hem de taak rusten, de wet zelf uit te leggen en overeenkomstig die inter pretatie te handelen. dragen, maar zij verontschuldigde hem en zeide in zich zelf, dat hij niet meer wist wat hij zeide. De koude hand des doods om klemde hem meer en meer. Weder strekte hij de armen uit: Ik wil niet sterven, zonder Freia gezien te hebben! riep hij uit. Ik weetik heb gele zen wat de vloek eens vaders een kind veroorzaakt. Zij verdient het niet. Ik moet den vloek van haar wegnemen. Indien ik het niet doe, dan is haar leven verwoest. Hilda, geef mij iets, opdat ik kan leven tot zij komt. Ik kan de paarden hooren loopen, ik hoor den wagen bij den berg- neer rollen! Ik hoor ook het suisen van den wind, het klotsen der zeeik kan hooren Freia, haast u! Maar Hilda wist, dat er geen wa gen kwam. Zijn roepen werd zwak ker en zwakker; het ongeduldige heen en weder tasten zijner hand SPANJE. Verleden week, zegt een Engelsch correspondent, schenen de vooruit zichten der Spaansche democratie te verbeteren, ten gevolge van de ge ruchten van een bondgenootschap met Duitschland. De intriges van Zorilla, de ontevredenheid van het leger en van den werkenden stand, de voorzorgen, die de regeering te gen den verjaardag der revolutie nam, de verwachte wijziging van het ka binet hielden de aandacht bezig. Eensklaps is de politieke toestand veranderd door het onverstand der Parijsche intransigenten. De koning ontvangtthans betuigingen van trouw en aanbiedingen van ondersteuning, niet alleen van de drie royalistische partijen, maar zelfs van de radicalen. De koning is plotseling populair geworden. ZWITSERLAND. Het internationale congres tegen den vaccinedwang is verleden week te Bern bijeengekomen. Het congres besloot, een manifest uit te vaar digen aan het Zwitsersche volk en adressen te zenden aan verscheidene regeeringen en medische faculteiten. NQORD-AMERIKA, Volgens te San Francisco ont vangen berichten woedt de gele koorts verschrikelijk te Guaymas in Mexico. Van het personeel der opera waren twaalf personen gestorven. De berichten dateeren van 17 Sept. Toen vluchtte ieder, die maar weg kon komen. In de straten der stad hoorde men geen ander gedruisch, dan dat der karren, die de lijken ophaalden; het begraven werd aan gehuurde Indianen overgelaten en men vreesde, dat zij weinig onder scheid maakten tusschen dooden en bewusteloozén. Er was bijna geen huis waar geen dooden waren. De winkels waren gesloten en alle han del stond stil. Te Mazatlan woedde, naar men zegt, de gele koorts nog heviger. KAAP DE GOEDE HOOP. De Durbansche correspondent van de Times telegrafeert: Nu beide Hui zen van het Kaapsche Parlement zijn ontbonden, wordt een vinnige verkiezingsstrijd verwacht. Men zegt, dat de Ilollandsche Afrikaanderpartij haar best zal doen, om zich de meerderheid te verzekeren. De ver kiezingen voor het hoogerhuis zul len in December, die voor het La gerhuis waarschijnlijk in Februari plaats hebben. Haarlem, 5 Oct. 1883. Woensdag' is alhier overleden Willem Burger, die tijdens den slag bij Waterloo als vrijwilliger bij het leger diende. Als zoodanig was hij versierd met de zilveren medalje van 1815. Hij bereikte den leeftijd van ruim 83 jaren. Het wetsontwerp, door de Re- geering voorgedragen en waarbij aan de gemeenten l/5 van de personeele belasting wordt ontnomen, maar te vens wordt vergund van de belas ting op de gebouwde eigendommen 60 opcenten (thans 40) en van die op de ongebouwde 40 (thans 10) te heffen, zal o. a. voor Haarlem een verlies opleveren van ƒ18,400. berekend over de opbrengst in 1882. hield op; eene vreemde uitdrukking verscheen op zijn gelaat. Zij knielde neder en greep eene zijner zwakke, magere handen. Vader, vader, ik heb u lief, zeide zij, hebt gij voor mij gee- nen zegen? De stervende oogen blikten haar aan en een hartstochtelijk verlangen was er in te lezen. Ik moet Freia zien! mur melde hij. Plotseling ontdekte Hilda eene ontzettende verandering op het asch- grauwe gelaat; zij sprong op en slaakte eenen kreet van angst. Vrou wen, die Hilda hij het huiswerk ondersteunden, kwamen binnen loo pen en in hetzelfde oogenblik hoor de zij, dat generaal von Wieburg en Freia aangekomen waren. Met-; een trok er iets als eene schaduw over het gelaat van den stervenden j mau. In het volgende oogenblik steeg zijne ziel tot haren rechter omhoog Op bijna honderdjarigen leef tijd is een aanzienlijk staatsburger, die in zijn tijd een hooge positie in den lande bekleedde, overleden. en de engel des doods stak het zwaard in de schede. Gottfried Sturm was dood. Hilda wierp zich op het stil staande hart, dat. nu niet meer be minnen of haten kon. Toen zij hare oogen weer opende, hield zij Freia in hare armen. Eene minuut ging er voorbij, die Hilda wel een uur toescheen. Te laat, hoorde zij eene stem zeggen. Daarop zette zij Freia zacht in eenen stoel en g'ing tot haren vader. Zij knielde aan hare zijde neder en bittere, tranen liepen over hare wan gen. Ik kom te laat, zeide Freia, te laat! O, Hilda, hij heeft den vloek niet weder van mij terugge nomen. Ik kom te laat! Zij nam de koude, bewegelooze hand in de hare en de stilte in de kamer werd slechts door haar snik ken afgebroken. Het geheele ver

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1