5-inet een pistool, die bij het lijk gevonden en die wegens de -zware lading zich had verzet. Uit een voorloopig onderzoek is geble ken, dat de jonge B., weinig tijds ;>vóór dat het schot werd gehoord, ebij een op 15 min. afstand wonen- winkelier een pistool en daarbij zaken had gekocht, en jn den loop van den dag zijne it,ontevredenheid had betuigd over stle weigering zijns vaders, die hem niet het aantal guldens totlcermis- _geld wilde geven, die het maar al te zeer verwende ventje brutaal ge- hoeg was te eischen. GEMENGD NIEUWS. t Dc heer Bodelschwingh, baron predikant, die gedurende ver- scheiden jaren leeraar was te Parijs >en nu te Bielefeld in Westfalen woont, waar hij een inrichting van i diaconessen en een gesticht voor {zenuwlijders bestuurt, heeft te Wil- helmsdorf een landbouw-kolonie gesticht om iandloopers lust tot i 'den arbeid in te prenten. De 'zwer- vers, die bij hem komen, kleedt hij geheel in 't nieuw. Vervolgens zendt hij hen naar een loods om daar hout te zagen en te hak- ken. Staat dit werk hun tegen, dan laat men hen met. hun oude pak weer het vrije veld ingaan. Gewoonlijk echter zijn ze reeds te zeer aan hun vroegere plunje ont wend, en komen binnen ettelijke dagen den directeur verzoeken hen weer onder zijn dak te nemen. Zoo verdwijnen alle bedelaars uit deze streek. Van de 700 kolonisten, die de eerste zestien maanden werden 1 opgenomen, zijn meer dan 400 el ders geplaatstslechts een klein ge tal is het ontloopen. Dit voorbeeld wil men ook navolgen in Hanover, Silezie en Sleeswijk-Holstein. Men lee^t in het Maandblad tegen de Kwakzalverij: «Een aardig geval van mede werking kwam ons dezer dagen ter oore en verdiend vermelding omdat het tot navolging kan aansporen. Onder de personen, wien wij in den laatsten tijd het Maandblad zonden, is een brievengaarder. Op kleine plaatsen, waar dergelijke ambtenaren nog alleen bestaan, kennen natuurlijk alle inwoners elkander en gaan min of meer ver- trouwende met elkander om. Komt er nu iemand om een post wissel te laten inschrijven voor dezen I of genen kwakzalver of 't een of ander krantenmiddel, dan leest hij hem uit het Maandblad voor, wat er op betrekking heeft of geeft het I mee naar huis. 'tIs reeds enkele malen gebeurd, dat de betrokken personen het geld weer gingen opstrijken, of teil riiinste op die manier weerhouden werden om voor de tweede maal hun dub beltjes weg te sturen. Goed voorgaan doet goed volgen wij verzoeken onzen lezérs ons de. adressen te willen opgeven van hun bekende brievengaarders, om liun dit nummer en volgende maand bladen te kunnen toezenden, en doordoor misschien nieuwe mede werking te -verschaffen. Aan den honeerdduizendsten pas sagier van de eleetrische tram op het Weener Tentoonstellingsterrein werd Donderdag door het bestuur cene verrassing bereid. Haar want. No. loo.000 was eene dame, mej. Victor ine dc Pontis werd een... dyuamo-e'.fM rrische machine vereerd. Zeker een hoogsteigenaardig ge schenk. doch waarin de gelukkige honderdduizendste aanvankelijk, niet minder eigenaardig, een stoomma chine meende te zien. Naf.r liet schijnt, zal Armand Pelizer het in dc cellulaire gevan genis v' ui Leuven niet lang* meer maken. Iemand, die hem dezer dagen zag. schrijft in den Impartial dc Gand, da', hij onkenbaar is gewor den zijn aangezicht, is bleek en mager, zijn oogen zijn in hun hol ten teruggezonken, 'de rug is ge- kromd. Ie beenen knikken kortom hij L en schaduw van hetgeen hij vroeger was. en volgens de gevan gen. ,c -,v ardors, die de ziekte kennen waardöf. Armand is aangetast, kan hij noa* hoogstens een jaar leven, i Wegens zijn uiterst zwakken toe stand wordt, hij met toegevendheid behandeld; hij slaapt op een zachte matras en dagelijks krijgt hij vleesch; maar hij mist allen eetlust, en de verzwakking neemt steeds toe. Leon daarentegen, in zijn verdier lijk ing gehard ook tegen schande en gevangenisleven, is vroolijk en opgeruimd. Museums enz. te Haarlem. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon en Feest dagen van 12j/3 tot 4 uur. Kinderen beueden de 8 jaar hebben geen toe gang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandscbe Maatschap pij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 Dame. Museum van kunstnijverheid op hel Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Do nateurs en leden der Nederlandscbe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van di ploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 Dame. Bisschoppelijk museum voor kerke lijke oudheid, kunst, en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzon der van het Ilaarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon-en Feest dagen, van 105 ure. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toe gangskaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen beta ling van 25 cents de persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uren, de overige Christelijke feestda gen tegen betaling van 25 cents de persoon. Kinderen beneden acht jaren worden in liet geheel niet toegelaten kinderen van acht tot veertien jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geo pend Woensdag en Zaterdag van 2-4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang(deur Oudegroen markt) vrij. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Za terdag, Zon- en Feestdagen van 11-3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woens dag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Neef Gerrit op üe tentoonstellina. Van onzen Amstcrdamschen correspondent. Jongen jongen, «wat stom schoon», hoorde neef en ik een Noord-Bra- bantsch boertje uitroepen, die met zijne vrouw de machinegalerij inliep en wien men het duidelijk kon aan zien, dat hij nog nimmer zooveel wonderen bij elkander gezien had. «Een mensch kan het zich niet be grijpen, hoe het mog'elijk is, dat men zoo iets kan maken, ging hij voort, en de man had gelijk ook. Zelfs anderen dan hij, stonden opgetogen over de kostbare zaken, die deze afdeeling der tentoonstelling- te be wonderen geeft, over het werk dat geleverd wordt door de machines, die door een enkel stoomwerktuig gedreven, zooveel raderen in be weging brengen, zooveel onderschei dene voorwerpen vervaardigen. Toen wij het gebouw, waarin de nijverheid haren zetel heeft opge slagen, binnentraden waren verschei dene der kolossale gevaarten in be weging. Dc zuigers vlogen onop houdelijk uit en in hunne kassen, de raderen bewogen zich vliegens vlug door het ruim, de stampers I dreunden zonder verpoozen, en het geheel gaf eene bedrijvigheid te aanschouwen, die zeker hare eigen- aardige aantrekkelijkheid heeft. Neef, zoowel als elk ander, die nog- zelden een bezoek in eene groote fabriek1 gebracht heeft, waande zich in eene i andere wereld verplaatst, en men kon het hem aanzien, dat hij het nog geenszins met zich zei ven eens was, waarhenen hij het eerst den blik zou richten. Ik had van mijne bekenden j zooveel van de groote Belgische j papierfabriek gehoord, dat ik neef voorstelde de kolossale machine van den heer de Nayer in de eerste plaats eens te gaan bezien, iets waar toe deze zich aanstonds bereid ver klaarde. Wat wij hier te aanschou wen kregen, overtrof onze stoutste i verwachtingen. Geen van beiden zijn wij deskundigen in het machinevak, zoodat wij niet. konden beoordeelen i of hier of daar ook een radertje soms niet goed liep, of er verbeteringen in het eene of andere onderdeel van het groote gevaarte aangebracht konden worden, doch ondanks de betrekkelijke onwetendheid, vonden wij alles wat wij daar zagen bij uït- jstek prachtig. De grondstoffen, waar van het papier gemaakt wordt, zijn in betrekkelijk korten tijd van eenen dikken brij tot papier vervormd, dat ge gerust in handen moögt nemen. Dc talrijke walsen waar dat alles overheen en tusscliendoor moet gaan, moeten al zeer zuiver zijn, zei neef, anders zou het zeker nog al eens gebeuren, dat er in het papier zoo hier en daar gaten of scheuren zich vertoonden. Aan het andere einde van deze inzending zagen wij eene machine aan het werk, die de groote rol, welke de eerste had gefabriceerd, in verschillende vellen juist op maat sneed, zoodat de meisjes, die zich daarbij bevonden, zoo nu en dan slechts een stapeltje hadden weg te nemen, om dat bij den linieerder te bezorgen. Ook die linieerder was in dit geval eene machine, die de ver schillende blauwe lijntjes met groote zuiverheid op het papier bracht, zoo dat zelfs de knapste arbeider het haar niet verbeteren zou. Tegen den ach termuur waren onderscheidene rollen papier opgesteld, die ons de verschil lende soorten te aanschouwen gaven. Ik heb vroeger wel eens gehoord, zei neef, dat het papier alleen van lompen vervaardigd kan worden, doch nu zie ik, dat men die daar voor niet meer uitsluitend noodig heeft. Kijk maar eens: alle hout^ soorten en onderscheidene andere gewassen blijken daartoe insgelijks geschikt. Het zou dan ook in den tegenwoordigen tijd nog al wat moeite kosten om zooveel lompen bij elkander te brengen, dat men daarvan de groote stapels papier kan ver vaardigen, die er noodig zijn voor die millioenen dagbladen en boeken, die er zoo dagelijks uitkomen. Ook zou het nog al heel wat moeite kosten, die vellen op de gewone oude manier te maken, want daar mede gaat heel wat tijd zoek, en spoed is thans goud waard. Slechts noode konden wij schei den van deze prachtige inzending. Telkens zagen wij weer wat nieuws, dat eerst onze aandacht ontsnapt was, en alleen de wetenschap dat er nog zooveel te bewonderen was, nood zaakte ons, ook elders eens een kijkje te gaan nemen. Bij de voorwerpen, die alleen ten toongesteld waren, zonder dat wij ze in werking konden zien, vertoefden wij niet lang. In den regel was er niet, eens bij opgegeven tot welk doel de machines bestemd waren; zoodat ik neef gelijk moest geven, toen hij de opmerking maakte, dat voor werktuigkundigen van beroep, dit alles hoogst belangrijk zou zijn, doch dat de groote menigte even wijs bleef, of zij ze bekeek of niet. Voortgaande werd onze aandacht in de eerste plaats getrokken door verschillende weefstoelen, waarop wij onderscheidsne stoffen zagen ver vaardigen. De spoeltjes, waarin zich het garen bevond, vlogen heen en weer, en allengs zagen wij het lin nen en het katoen op de rollen on der de toestellen, in grootte toeue- men. Neef, die meermalen eene ge-1 wone weverij had gezien, en de massa werk aan een enkel stuk dikwijls had opgemerkt, stond ver baasd over de vlugheid, waarmede hier alles werd gedaan. Het is maar jammer, zei hij. dat deze machines zooveel menschen het brood uit den mond stooten, want waar vroeger in eene fabriek 100 h 150 arbei ders werk konden vinden, daar kan men liet er nu zeker wel met de helft doen. Dat is waar, antwoordde ik hem, doch om deze werktuigen te maken, zijn toch ook weder per sonen noodig, en zij, die bij de we verijen geen werk kunnen" vinden, zullen daartoe in andere fabrieken wel gelegenheid hebben. Het is alleen eene verplaatsing, geenszins eene opheffing van arbeid. Niet ver van deze weeftoestellen zagen wij eene stoomwaschmacliine, met alles wat daarbij behoort, in werking. Het vuile goed ging in een achtkanten bak, die door een paar stangen, snel in de rondte werd gedreven. Die bewerking schijnt [voldoende om het vuil tusschen de draden te verwijderen. Van droog lijnen of droogstokken was geen; sprake. Ook hun werk werd door eene machine verricht, en het duurde niet heel lang of met het mangelen van het heldere linnen was de ge- heele kunstbewerking afgeloopen. Kijk, zoo iets is wezenlijk aardig, zei neef. Voor een g-ewoon huis houden zou het geheele toestelletje nog al kostbaar zijn, maar voor bleekers is het zeker zeer aanbeve lenswaardig. Langs eene menigte stoomketels, locomotieven, modellen van stoom- booten enz., kwamen wij aan eene machine, tot het sorteeren van het graan bestemd. Zooals het koren uit de dorschmachine komt, wordt het in een trechtervormige» bak ge worpen, waaruit het in een soort van rollen van ijzergaas valt, die openingen vau verschillende afme tingen vertoonen. Door een eenvou dig werktuigje valt het, naar ge langzijner grootte, door die ope ningen heen in bakken, die er on der geplaatst zijn, zoodat de korrels van dezelfde afmetingen bij elkander komen. Niet ver van daar stond een werk tuig, dat door eene alleraardigste vinding, voor eene zelfwerkende en zelf aanteekenende balans dienst doet, en insgelijks bij den landbouw in gebruik is. Het graan wordt hier insgelijks boven in een trechter- vormigen hak gedaan, waaruit het zeer gelijkmatig naar beneden valt in een kleiner bakje. Telkens als het bepaalde gewicht zich daarin bevindt, kantelt het om, bij welke beweging een cijfertje verspringt, dat dus zelf de hoeveelheid, welke gevallen is, aangeeft. Die wijse van tellen heeft veel overeenkomst met het telmachinetje, dat op de nieuvverwetsche biljarts zich bevindt, met dit onderscheid, dat hier niet alleen de tientallen, maar ook de honderden en duizen den worden aangegeven. Jongen, jongen, zei neef, men heeft het den landbouwer met al dat nieuws wat gemakkelijker gemaakt, dan ik liet in mijn tijd had, doch of het er beter door geworden is, staat in vele gevallen nog hard te betwij felen. Alles ging toen wel niet zoo vlug in zijn werk, doch wij kwa men er toch, en de opbrengst van den oogst, zal hoogstwaarschijnlijk zooveel niet verbeterd zijn. En daar moeten wij het toch maar van heb ben. Als ze nu nog eens een werk tuigje kunnen uitvinden, dat ook de groei van het graan bespoedigt en leege aren vol kan maken, dan zou het wat meer geven. Een volledige stoomkorenmaler ontbrak natuurlijk in deze afdeeling niet. Het werk, vroeger door den wind verricht, wordt hiermede veel sneller en veel gelijkmatiger ge daan, zoodat wij deze machine zeker eene verbetering op dit gebied kun nen noemen. LAATSTE BERICHTEN. ALEXANDRIE, [4 Oct. De Re geering heeft een commissie benoemd, aan welke de jtaak is opgedragen de enquête in te stellen betreffende de fellaheer-schulden. MADRID, 3 Oct. De koning lieeft zeer veel telegrammen ontvangen van de souvereinen van Europa, die hem hunne sympathie betuigen ter gelegenheid van de te Parijs voorgevallen gebeurtenissen en hem met zijn terugkomst; in Madrid ge luk wenseheii. Het protest der hier wonende Franscheu, van een zeergroot aan tal handteekeningen voorzien, zal den koning weldra worden aange- I boden. MADRID, 4 Oct. Volgens ge rucht heeft de ministerraad in over weging genomen de vraag of, ten gevolge van liet gebeurde te Parijs, een nota aan de Fransche regeering behoort gezonden te worden, en zou morgen, in een door den koning te presideeren kabinetsraad, de re dactie van dit stuk vastgesteld worden. LONDEN, 4 Oct. De verkiezing te Manchester van een lid van het Parlement, ter vervanging van liet overleden conservatieve lid, den heer Birley, heeft tot uitslag gehad dat de lieer Ilouldsworth (de can- didaat. der conservatieven) met 18,188 stemmen gekozen werd. De l heer Parkhurst, radicaal en inde pendent, verkreeg 6216 stemmen. De candidatuur van laatstgenoemde was door de liberalen niet goedge keurd. LONDEN, 4 Oct. Het huis Suse Sibeth, dat handel dreef op Oost en West-Indië en aanzienlijke be trekkingen met het vasteland had, heeft zijne betalingen gestaakt. Het passief wordt op 250,000 p. st. ge schat. ALEXANDRIE, 4 Oct. De Egyp tische bladen melden, dat de Sultan een commissaris naar Soedan ge zonden heeft, om hem verslag te doen van den toestand in die pro vincie. Volgens bericht uit Koustantino- pel is aldaar het gerucht in omloop dat de Porte voornemens zou zijn een keizerlijk commissaris naar Egypte te zenden. BERLIJN, 4 Oct. Volgens een mededeeling, van Spaansclie zijde afkomstig, zou het telegram, door keizer Wilhelm aan koning Alfonso gericht, aldus luiden: «Ik betreur de u te Parijs aangedane beleedi- ging. Ik weet overigens, dat zij veel meer mij, dan u raakt." De graaf van Parijs zag van zijn aangekondigd bezoek aan koning Alfonso af, wegens het in de Fran sche hoofdstad voorgevallen schan daal. PARIJS, 4 Oct. Hedenavond was hier het gerucht in omloop, dat generaal Thibaudin, minister van oorlog, zijn ontslag zou genomen hebben. BRUSSEL, 4 Oct. Aan de Inaè- pendance Beige wordt gemeld, dat 2000 werklieden in een deel der steenkolenmijnen van Bergen (He negouwen) den arbeid hebben ge staakt. RECHTSZAKEN. Tegen den machinist. W,, Van den Rijn spoorweg, die beschuldigd wordt, op 12 Aug. jl. ter hoogte van liet. station Veencndaal den stoker Z. moedwillig van dc machine te hebben afgeduwd en daardoor gevaarlijk ge wond. waardoor laatsgenocmdc gedurende meer dan 20 dagen ziju werk uiet heeft kun nen verrichten, heeft het O. M. bij do ar- rondissements rechtbank tc Arnhem, 42 dage» gevangenisstraf geëisclit. Aanstaanden Dins dag zal dc rechtbank uitspraak doen. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. De koninklijke goedkeuring is verleend aau de statuten der «Maatschappij Zeebad Scheveningeu" te 's Hage, zich ten doel stel lende het thans bestaande Gemeente-Badbnis te Seheveningcn te verbouwen tot een kur- zaal of een casino met daarbij behoorende zalen, hotel, overdekte galerijen of v eranda's aan zee- of aan landzijde en inrichting voor' biuneubaden, het doen houwen van een schouwburglokaal op een gedeelte van den grond, thans door de stallen ingenomen, het inrichten van het zeebad tc Scheveuingen, het exploiteereu van het zeebad en vau de voorschreven gebouwen en inrichtingen. Dc heereu L. G. Coblijn. M. A. Reiss, F. J.De 8onnaville cu L. E. Lb ttenhooveu, brengen in deze vennootschap het crfpachtsrocht op do gronden waarop het Gemeente-Badhuis tc 8choveningeu. met al zijne aanhoorigheden en de daarbij behoorenac stallen gebouwd zijn, benevens de zich thans op die gronden bevindende gebouwen; verder aan de zeezijde het boventerras met uitzondering van eene strook aan de zijde der glooiing ter breedte van vijftien meters, dat voor het publiek verkeer bestemd blijft en aan de landzijde en rondom dc stallen nog eenigeu grond. Het kapitaal is bepaald op 1 milioen gulden, verdeeld in duizend aanaeelen, a flOOO. In dit kapitaal is voor f S00.000 deelgenomen. Dc andere aandeeleu moeten binnen vijf jaren geplaatst zijn. Tot leden van dc raad van beheer zijn benoemd de hecrcn E. 1'. 11 graaf Vau By- landt, M. A. Reiss cn LE. Üvttenhooven tot commissarissen de heereu mr. H. Ameshoff, baron De Caters. L. G. Coblijn. M.Gicbert, K. J. G. baron v. Hardenbroek v. 's liecraarts- berg en Bergambacht, A. I. Van Hcuiert, J. D. Ruys 'lh.Azn., cn 1'. J. De Sonnavillc. AANBESTEDINGEN. Door het prov. best. van Noord-IIollund is gisteren bij enkele inschrijving aanbesteed 1. lïct bouwen ran een ketelhuis en eeno gasfabriek met bijbehoorende werken, benevens ccue portierswoning; een cu ander ten be hoeve van het Riiks-kr.iuk/.Luuigengcslicht tc Mcdemblik. Raming f34,000. Minste iaschr. de heer Vos Ar. te Den Helder, voor de som van f 38,400. 2. Het maken van cene borgloods voor cene stoomloskraan te IJmuidon. Ra ming f 29S0. Minste inschrijver de heer Simon Wit Jr.. te Oterleek, voor de som van f2500. Voor dc door B. en 17. gisteren ge houden aanbesteding van hct'bouweb vau een kautoor met woniug voor den ambtenaar, belast met hot innen van het haven- cn kaai- gcld. on ecu terrein aan de Kampervest, zijn 10 inschrijvingsbiljettou ingeleverd. Ilct werk is gegund aan B. Tijdgaat, laagste inschrijver voor de som van f 308-1. MAANDAG 8 Octobsr. 's Gra vcullage. 11.30 ure.-- Het. minisfc. van waterstaat., handel en nijverheid, aan het gebouw van het prov. best.; het bcstorte» van den Oudelaudscheii Zeedijk cu der hoofden

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3