BURGERLIJKE STAP. die tot eeu ambacht worden opg-leid. Daar 't aantal leerlingen voortdu- durend toeneemt, zal het onderwij zend personeel uitgebreid worden. De gemeente verleent aan deze nut tige inrichting eene jaarlijksche sub sidie van f 50, terwijl verder de benoodigde fondsen hoofdzakelijk gevonden worden door 't houden van eene verloting van voorwerpen, door de leden der vereeniging ge maakt en voor dat doel afgestaan. Hardegarijp. Sedert den 29n September jl. wordt van hier ver mist de onderwijzer Tjcerd Meinesz, oud 21 jaren, lang- van gestalte, bleek en mager van uitzicht, gekleed met donkeren demi-saison, nieuwe fantaisie-hoed, nieuwe bottines, het ondergoed gemerkt T. M., bij zich hebbende een parapluie. Hij had zijn voornemen te kennen gegeven een bezoek te brengen aan den onder wijzer Palsma té Hijken (gem. Bei- len), doch is aldaar niet aangekomen. Het is evenwel gebleken dat hij op den bewusten namiddag te Groningen is geweest. De Barents in het Noorden. Du luidere berichten van den wakkeren bevelhebber van de «Barents" ,1. D.ilen. uit Hanimerfest ontvangen, doen zien dat «Barents op 31 .Juli in 't zicht van Wjiv- gatz kwam, op heizelfde tijdstip waarop de stoomschepen «Louise en Nordenskiold," met galjas „Hobit" op sleeptouw, en stoo- mer «Obi" door Jugorstraat stoomden. De «Barents" zette toon koers naar de Karapoort en bereikte op 4 Augustus de plaats waar de bemanning van de «Varna" op 20 Augustus bij Waygatz aan land kwam. De «Barents," geen kans ziende om door de Karapoort iu de Karazee te komen, ging langs de westkust van Waygatz, zoo als later de sloepen van de «Varna" de den, naar Kaap Grebeuic, aan den nioud van de Jugorstraat, waar zij op 25 Aug. aankwamen, cu de «Barents op 7 Aug. geweest is. Geen kans ziende om door de Jugorstraat te gaan, bleef de «Barents" in zicht van de westkust van Waygatz kruisen tot de Noordooster storm van 16 Aug.. waarmede de ijsschol, waarop de bemanning van de «Varna" zich bevond, zoo snel naar Waygatz gevoerd werd, ook de Barents om de West dreef, en belette weder onder den wal te komen. Door deze, voor de bemanning van de „Varna" gelukkige en voor de «Barents" ongelukkige omstandigheid, hebben de sloepen open water op de Westkust, maar niet de «Barents" gevonden. Nog ongelukkiger waren de Noordsche walrus-jagers, Nilsen. Alexandersen en Limika, die gedurende dien storm onder kaap Worouow ten anker gelegen hadden en die plaats verlaten hebben en ook om de West gedreven zijn, één dag voor de aankomst der „Varna"-sloepen bij Waygatz. De toevallige omstandigheid dat de «Louise" aan den grond raakte, was oorzaak, dat de stoomschepen opgehoudeu werden tot men de sloepen zag en het breken van de schroefas der «Louise" was oorzaak, <lat zij opgenomen en terugge voerd werden; zonder dat zouden de stoomschepen er niet geweest zijn. De stoomschepen zijn door de Jugor straat in de Karazee gekomen en tot op 70° 17' NBr. en 63° 30' OL, doorge drongen,doch konden niet Dij de«Dijmphna" komen, terwijl terzelfder tijd de sloepen over het ijs naar de Karapoort trachtten' te komen, alwaar de stoomschepen niet, maar de zeilschepen wel geweest zijn. De opgedane ervaring heeft ons ge leerd, dat er meer kans bestaan heeft, dat de sloepen door een der zeilscheepjes zouden opgevïscht worden dan door een der stoomschepen. Hot is bloot toeval, dat de sloepen niet door de «Barents" gevonden zijn. Voor den wakkeren he velhebber J. Dalen en de officieren en manschappen van de «Barents", die twee maanden lang in het ijs gewerkt eu hun best gedaan hebben om hulp te bieden, ware het eene groote voldoening geweest ideeën en voordrachten, welke oom zoozeer haatte. Ach, Hilda, nu wij elkander weder hebben, g-aan wij elkander niet weer verlaten. Ik zal mijn verleden begraven, doe gij het zelfde. Wij zijn alleen in de wereld, laat ons samen blijven leven. Er is niets dan trotschheid tusschen ons. Hilda, als gij mij lief hebt, onder druk dien trotsch. Het is geene trotschheid of onbuigzaamheid, Freia. Begrijptgij het niet? Het schijnt mij toe, dat ik verraad pleeg aan vader, als ik tot oom ga. Dat is slechts eene inbeeldingeene ziekelijke inbeelding, anders, niets. En dan Freia, zeide zij, angstig hare blauwe oogen naar de donkere oogen opslaande, ik heb niet uwe meerderheid als persoon en uwe wereldwijsheid. Gij zijt eene groote dame gewordenik ben eene arme onderwijzeres. Wat een onzin, Hilda! Wij wanneer zij het geluk hadden mogen hebben de sloepen te ontdekken. Doch zij hebben zich kloek en voor beeldig gedragen, en door hun schip uit het ijs te brengen weder getoond wat zeemanschap en ervaring vermogen. GEMENGD NIEUWS. Een Predikant in het Westen der Unie had een minzamen pach ter tot huurman, die de gewoonte had des Zondags op de jacht te gaan. Op de uitnoodiging van den predi kant sloot de pachter zich bij de kerk van den predikant aan en be loofde den Zondag te heiligen. Een vriend van beide mannen vraagde na eeuige weken den predikant, of hij ook eenige wezenlijke verande ring* in den nieuwen lidmaat be speurde. «Zeker», antwoordde de weleerwaarde, «vroeger ging hij des Zondags met de buks op den schou der ter jacht thans bergt hij haar onder den rok!» Pianisten en organisten en alle andere artisten, die zoovele en ge gronde klachten hebt aangeheven over de onbekwaamheid en onge schiktheid van den vierden vinger, gij gaat een heerlijke toekofhst te g-êmoet. In radheid van beweging-, in kracht hij zijn aanwending be hoeft die lang* versmade bij de beste zijner kameraden aan de kunstvaar digste hand niet langer achter te staan. Een kleinigheid slechts, een onbeduidende kunstbewerking is er noodig om dien laagst geclassificeer- denr vinger te verheffen tot eer en aanzien, die wij hem trouwens, ver schuldigd zijn. De heer Robert. Schumaun klaagde niet zonder reden over den vierden vinger; door de welwillende tus- schenkomst van den heer Forbes is het beletsel, 't welk de beweeglijk heid van dien vinger belemmerde, uit den weg geruimd. Voor hen die er gebruik van willen maken, zij hier nog vermeld, dat de operatie schier geen pijn veroorzaakt, spoe dig geneest en slechts een onbedui dend litteeken nalaat. Vroeger kon de heer Schumann den vierden vinger slechts 1/i duim hoog opheffen, na de genezing der operatie D/+ duim en in kracht was de vinger niet verminderd, 't Geen te Berlijn geschieden kan, mag ook hier mogelijk worden geacht. Zooals Hien weet, pogen, be halve de dezer dagen vermoorde Carey, nog een paar Dublinsche verklikkers zich aan de wraak der «Onverwinlijken» te onttrekken. Bei den hadden denzelfden weg van ont vluchting gekozen als Carey, doch te Sydney het lot van dezen ver nemende, werden zij bang. Een hun ner ging, zonder aan land te komen, aan boord van een Engelsche pakket boot, die naar China vertrokde andere Joe Smith, scheepte zich, on der een valschen naam, in op de Melbournemet bestemming naar Suez. In dezen haven gearriveerd, was hem vermoedelijk ter oore ge komen, dat zijn signalement opge geven en zijn komst aangekondigd was; want na eenige oogenblikken aan wal te zijn geweest, zag men hem weer zee kiezen en zich naar de Peï Ho richten, die juist uit het kanaal was geloopen en naar de Ckineesche Zee vertrok. Men wilde hem echter daar niet aan boord ne men. Niet wetende waar zich te bergen, trachtten de door de Nemesis achtervolgden tevergeefs den wre kers het spoor bijster te maken. zijn zusters? Is er iets, dat daarin verandering kan brengen? Als gij de zaak in het ware licht beschouwt, wie van ons heeft dan het meest nobele leven geleid gij of ik? Indien hier eene onwaardigheid be staat, dan is die aan mijnen kant niet aan uwe zijde. Mijne lieve, lieve Hilda, maanden nadat ik u verlaten had, droomde ik nog van uwe goudblonde lokken. Hoe vreemd, maar tevens hoe ontzettend toch was het, dat plotseling onze oom tot ons kwam en ons zulk eene ver schrikkelijke keuze oplegde! Ik heb nooit berouw gehad van de mijne! zeide Hilda. Ik ook niet van de mijne, verzekerde Freia. Nu is echter de tijd gekomen, waarin wij samen gelukkig kunnen zijn, indien gij maar wilt, Hilda. Eindelijk behaalde zij de overwin ning, maar niet dan na een harden strijd. In vele groote modemagazij nen te Parijs bestaat de regel, dat verkochte goederen, die niet beval len, worden teruggenomen tegen teruggaaf van den koopprijs. Van die gelegenheid hebben twee «da mes" een niet. zeer loffelijk gebruik gemaakt. Zij kochten stoffen van aanzienlijke waarde en hechtten de merken die er aan zaten en o. a. den prijs opgaven, aan gelijksoor tige stoffen van geringer waarde. Deze werden dan teruggebracht, als goed dat niet beviel, en daar het bedrog niet terstond ontdekt werd, maakten de dames aldus een aardige winst. Deze week echter werden zij betrapt en zullen nu weg'ens oplichting terecht staan. Een jonge dame te Milwaukee heeft de zeldzame vergissing begaan om den verkeerden man te trouwen. Woensdag trouwde de ambtenaar van den burgelijken stand het paai en den volgen den. Maandag kwam dc jonge vrouw een bezoek om echt scheiding indienen, op grond dat zij zonder het te weten er in geloopen was en den tweelingbroeder van haar verloofde had gehuwd. De beide broeders gelijken zoo precies op elkaar, dat het zelfs voor een bruid moeielijk bleek te zijn, den een van den ander te onderscheiden. In deze vreemde zaak is nog geen uitspraak gedaan. De landverhuizing uit Duitsch- land naar Noord-Amerika neemt snel toe; doch niet allen, die het vaderland verlaten, hebben reden om zich over hun besluit te verheugen. Bijna dagelijks keeren landverhui zers over Hamburg terug. Zondag kwamen er 100 aan uit Chicago, die hun oude woonplaatsen in Oost- Pruisen weder gingen opzoeken. Zij erkenden gulweg, dat zij niet kon den werken tegen de Amerikaansche veldarbeiders, die hun werk, zij.het ook al niet zoo degelijk, toch veel sneller verrichten. Met moeite had den zij het noodige bespaard om huiswaarts te keeren. Door de Russische bladen wordt het overlijden bericht van den ver maarden sterrekundige MCli.Knorre, professor aan het observatorium te Nicslajeff. LAATSTE BERICHTEN. MADRID, 4 Oct. De koning en de koningin hebben hedenavond de opera-voorstelling bijgewoond en werden bij hunne komst en bij hun vertrek met geestdrift toegejuicht. De Globo zegt dat de hartstochten, die tot overspanning gebracht waren, beginnen te bedaren nu de Fransche pers een bevredigenden toon aanslaat en verklaart dat de gevoelens van Frankrijk niet vereenzelvigd moeten worden met de opgewek'e drift der personen die den koning beleedigd hebben. De ministerraad, heden onder 's konings presidium vergaderd, heeft het incident van 's konings bezoek te Parijs tot onderwerp van discus sie gemaakt maar nog geen definitief besluit genomen. MADRID, 5 Oct. middernacht. De Correo zegt dat de hertog de Fernan- Nunez als gezant te Parijs blijven zal. Volgens gerucht heeft de regee ring afgezien van het zenden van een adres aan Frankrijk, maarzal zich bepalen tot het mondeling verzoe ken dat het verslag van het onder houd tusschen koning Alfonso en president Grévy in het Journal of- Jiciel geplaatst worde. Er werd afgesproken, dat men eerst naar de residentie zou gaan, om daar voor een passend toilet te zorgen, en de beide zusters verlieten Gollnitz vol wederkeerige liefde in 't hart, maar ieder van hen verborg zijn geheim. Freia had niets van hare hartstochtelijke liefde en haar aanstaand huwelijk verteld; Hilda had over de gewichtige gebeurte nis, die haar als een schoone droom voorkwam, gezwegen. XXVII. Er werd een levendig gesprek gevoerd, tusschen den generaal en Hilda. Zij wilde den naam Sturm niet opgeven en de generaal wilde volstrekt niet toestaan, dat die naam in zijn huis werd genoemd. Freia behaalde ook ditmaal de overwin ning. Zij stelde hare zuster voor, dat, als zij in 't huis van haren oom vertoefden eu een vermogen van zijnen hand aannamen, zij zich ook De dag is hier rustig voorbijge gaan. Geen demonstratie werd be speurd. Al de Fransehen, die in de Spaansche steden wonen, hebben protesten tegen de Parijsche inci denten onderteekend. PARIJS, 5 Oct. De Figaro en de Gaulois verzekeren, dat de hertog deFernan Nunez, gezant van Spanje, gisteren de ministers Ferry en Chal- lemel-Lacour bezocht en hun eene nota ter hand gesteld heeft, waarin de grieven der Spaansche regeering uiteengezet, en straf voor deelnemers aan de manifestatie van 29 Septem- I ber, henevens een aan den hoon geëvenredigde voldoening gevraagd worden. Beide ministers zouden dit vertoog zeer welwillend ontvangen hebben. BERLIJN, 5 Oct. De Pruisische regeering verlangt van het Vaticaan, j als bewijs van zijne werkelijke I vredesgezindheid, de vervanging der reeds door den Staat afgezette aarts bisschoppen Melchers en Ledo- cliowski. Beide prelaten hebben zich thans ook, in tegenstelling* met de overige Pruisische bisschoppen, tegen het aanvragen der dispensatie ver klaard. PARIJS, 5 Oct. De spanning* in de betrekkingen tusschen Frankrijk en Spanje heeft opg*ehouden, ten gevolge der aftreding van generaal Thibaudin als minister van oorlog. Den heer Challemel-Lacour, minister van buitenlandsche zaken, is gisteren geenerlei nota door den heer Fernan Nunez ter hand gesteld. De opvolger van generaal Thi baudin is nog niet bekend, maar men denkt dat de benoeming van den nieuwen minister van oorlog spoedig zal plaats vinden. PARIJS. 5 Oct. De Gaulois be vat een telegram, meldende dat de zitting van de Servische Skuptschina bij decreet van koning Milan g*e- sloten is geworden. PARIJS, 5 Oct. Het gerucht dat de heer Thibaudin, minister van oorlog, zijn ontslag heeft ingediend, bevestigt zich. Tevens blijkt dat.de President het heeft aang*enomen. TWEEDE KAMER DER STATEN-6ENERAAL. Door den lieer Pompe Yan Meerder voort is een amendement voorgesteld op de Ge- stichtenwet, om namelijk in art. 6 niet gebiedend voor te schrijven dat in iedere arrondissementshoofdplaats of in eene on middellijke aangrenzende gemeente een huis van bewaring e u eene gewone straf gevangenis gevestigd is, maar te lezen: en, voor zooveel noodig, eene gewone strafgevangenis. De voorsteller wil daardoor voorkomen dat, tot groot geldelijk nadeel van de schat kist onuoodige «gewone strafgevangenis sen" worden gebouwd b. v. te Middelburg, Sneek, Zierikzee, terwijl in wel niet on middellijk aangrenzende maar toch zeer nabij gelegen gemeenten voldoende gevan genissen aanwezig zijn. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Uit Zuidland wordt gemeld: Behalve de aardappelen is dc oogst nu binnen. Over het geheel kan de landbouwer dankbaar en vol daan zijn. De tarwe is best, de haver goed, de erwten tamelijk, doch de boonen slecht. Het vlas is vrij goed gelukt, doch de prijzen blijven te laag, dan dat de werkman een goed daggeld zoude kunneu maken. De zware regen komt den landman zeer te onpas voor het beploegen van het land en het rooien der aardappelen. De weilanden zijn nog goed van gras voorzien, doch door den veelvul- digen regen wordt het veel door het vee vertrapt, en zullen de veehouders genoodzaakt zijn, als de hemelsluizen nog lang geopend blijven, hnn vee eerlang op stal te halen. Aan de «Leidsche Ct." wordt geschre ven: Terecht kon het einde van den zomer naar zijne voorwaarden moesten schikken. Hilda zou veel liever zijn heengegaan, indien het haar moge lijk geweest was, hare zuster te verlaten. Zij kon er echter niet toe hesluiten, haar nog eenmaal te ver laten en daarom gaf zij eindelijk toe. De generaal kreeg Hilda meer en meer lief. Hij bewonderde hare uitstekende eigenschappen. Zij was beminnelijk, zacht en teergevoelig, daarbij niet zwak en besluiteloos, maar vast en verstandig. Zij was het ideaal van echte vrouwelijkheid. - Niemand zal geloovén, dat gij zooveel treurige dagen beleefd hebt, zeide hij op een dag tot haar. -~ Waarom? vroeg zij glim lachend; zij waren juist op weg naar Altlinden. Wordt vervolgd.) niet genoeg geroemd worden, maar de herfst stelde zich alles behalve gunstig in. Met onweersbuien brak de regen los, die weldra onophoudelijk begon tc vallen. Stoomgemalen werken nu allerwegc en de poldcrmolens, die gelukkig wind hebben, malen het over vloedige water uit, dat het weiland drassig heeft gemankt, ten gevolge waarvan het an ders nog zeer voldoende gras onder de hoeveu van het vee wordt vertreden. Dat de boezem bij zooveel water sterk rijst cu op zijne beurt weer zooveel doenlijk naar zee tracht te loozen is begrijpelijk. Zesendertigste Muziekuitvoering in den Hout op Zondag 7 Oct. 1883, van 2 tot 4 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. li. MüL- LER, Kapelmeester. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. MarschCakk. 2 Ungarische Lustspicl Ouver tureKéler Béla. 3. Neige et. Yulcan Wals Klein. 4. Bantaisic. Raymond Thomas. Tweede Afdeeling. 5. Ouverture. Jeau de Paris Boii.dieu. o. Potpourri. Der Breischutz.. Weker. 7. Trap-Trap-Galop,Sommerlatt. BEVALLEN 3 Oct. L. D. v. Groniugen. gcb. Butcr, z. 4. M. Tabak, gel). Beusekom, d. 5. A. v. Oeveren, geb. Dc Jager, d. A. J. r. Egmond, gcb. v. Egmond, d. OVERLEDEN 3 Oct. W. Derr. 6 m., z.. Tuchthuisstraat. 4. H. N. A. v. Abs.. S in., Zijlweg. C. G. Reemer, 40 j., Gasthuisstraat. J. Nijssen, 6 j., z., Rozenpricelstraat. M. T. C. Zandstra, 3 m., d„ Hcerensingcl. G. P. J. v. Koüingsbruggcn, S m., u., Gr. Heiligland. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 5 October. Koffie. Afgedoan 341 bn. Java W.-I.B. 400 bn. dito dito (Djolotigo) eu 252 bn. do. (Tombo), alles alhier gedopt eu aangevoerd per diverse schepen. Rum. Afgedaan alhier 70 stukken Suri- naamsch, ex Sympathie. Tabak. Uit de hand werd verkocht 44 pn. Sumatra, merk iDeli, ex Anteuor.- Petroleum kalm; loco tot f10 E. Tin. Banka f57' o Billiton f561/,. Tarwe zonder uoteering, op levering fl laster, Nov. f257. Van Rogge genoteerd per 2100 kg. a. c. z. k. Taganrog f171. Xot.eering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering iets lager, loopende maand voor 12' s uur f 164. na 12' nur f164. Maart f172, 171. 170, 171, Mei f173, 172. Aangezegd heden 775 last. Totaal in deze maand 3325 lest. Noteering van Menne Thole. Koolzaad voetstoots f 5 hooger. Koolzaad op 800 kg. Olie Oct. f 425. Aangezegd 75 last. Raapolie flauwvliegend per 100 kg. f 403 Nov. Dcc. f383/<, Mei f40. Lijnolie slapvliegend per 100 kg. f 203 Nov. f 20V,,, Nov. Dec. f203 s. Jan. Mei e.k. f213/8, Maart Mei f213 4, Juni Aug. f223 225/g. Hennepolie vliegend fper 100 kg. Raapkoeken flOO a 110 per 1040 stuks. Lijnkoeken f 10.50 a 13 per 104 stuks. De prijzen der Aardappelen waren heden als volgt: Wcstlaudsche Zand f a dito Klei f a Katwijker Zand f 3. a 3.60, Noordwijker Zand f a Hil- legommer dito f3.a 4.50, Sassenheimer dito f a Haarlemmer dito f a Geldersche Kralen f a dito Blauwe f a dito Jammen f a dito Pleur f a dito Muisjes f a Friesche Hamburgers f a dito Jammen fl.SO a 1.00, dito Engel sche f 1.30 a 1.50, Zeeuwsche Flakkecsche Jammen f2.20 a 2.40, dito Spuischo Jam men f 2.50 a 2.80, Pooters f 1.10 a 1.50, Blok- sche dito f a Pruisische Hambur gers f2.25 a 2.30. Hoorn, 4 Oct. Kaas: Ter waag gewogen 338 stands, wegende 96,708 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f37.50. Hooi idem f Commissie idem f34.middelbare f34. Zaandam, 4 Oct. Heden waren alhier ter markt aangevoerd 34 stapels kleine Kaas en stapels middelbare. Hoogste prijs der Gras kaas ,35.eu middelbare f beiden per 50 kilogr. Leiden, 5 October. Aangevoerd 49 par tijen Goudsche Kaasf 24.a 33.Derby f28.a 29.50.*Leidsche, de 150 kilo, f45 a 63. Edammer fa Aanvoer 41 partijen, 1691 stuks, wegende 10,255 kg. Leiden, 5 Oct. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van beden waren als volgt: 24 stieren f 48 a 250. ossen f— a -— 162 melkkoeien f152 a 25S. 42 kalf koeien f 182 a 2S0.130 vare id. f155 a 256, 252 vette id. f172 a 300 of f0.72 a 0.84 per kl. 160 graskalvcrcn f23 a 62, 32 vette id. f38 a 90 of f 0.85 a 1.00 per kg., S nuchtere id. f 8.a 20.850 vette scbapcu f23 a 47 of f0.60 a 0.70 per kg., 354 weide dito f14.— a 25.—, lamineren fa 62 magere varkens f 16 a 36. 30S biggen f 3.25 a 11.,10 veulens f95 a 120, 4 paarden fSOa 170, 770 runderen f40kalv. f a 1204 schapen f Schiedam, 5 Oct.. Moutwijn f 13.75, Jene ver f 19.25, Amst. Proef f20.25, Spoeling f 0.60, idem door de Schicdnmsche Spoeling- Vereeniging f0.70. Zwolle, 5 Oct. Boter. Prima le soort f 29.50 a f 30.afwijkende f 27.a f 2S. tweede soort f23.a f25.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2