FRANKRIJK. In den eergisteren gelioudeuiuinis- terraad werd besloten tot het indie nen van verscheidene wetsontwerpen zoodra de parlementszitting heropend zal zijn. Een van die ontwerpen betreft de vrijheid van het recht van vereenigen, behoudens bijzondere bepalingen voor de kerkelijke of godsdienstige genootschappen. Een ander heeft betrekking op de onver eenig-baarheid van sommige ambten en bedieningen. De grondslagen van dit. ontwerp zijn nog niet definitief! vastgesteld. Waarschijnlijk zullen zekere ambtenaren het recht be houden de candidatuur voor een senaatszetel aan te nemenmaar de regeering zal een ambtenaar die te vens senator is niet in rang- bevor deren of hem een nieuwe betrek king opdragen. Een derde ontwerp strekt tot wijziging van de druk perswet, in dien zin n!., dat het den uitventers en verlcoopers van dagbladen en vlugschriften verboden zal zijn, ze bij het uitroepen anders aan te kondigen of te noemen, dan met de titels welke er aangegeven zijn. Deze maatreg-el moet een einde maken aan de misbruiken, die zich dagelijks voordoen en waarover men zich nog onlangs bij het schandaal van 29 September zoozeer te bekla gen had. SPANJE. De correspondent der Daily Ken;s te Madrid meldt van Vrijdag, dat de anti Fransche stemming in het geheele land zich uit. Het ergst is dit bij de lagere standen en bij de militairen het geval, lil een mili tair tijdschrift herinneren eenige officieren den Franschen, hoe hard zij hebben geloopeu voor de ulahnen. Royalistische bladen zeggen, dat zij, die voor de Duitsche legers zijn gevlucht, thans moed genoeg hadden gekregen, om den Koning van Spanje te beschimpen. Ernstige bladen als de Ken -:e Iberia verlamren, dat het gouvernement ee^-.- schitterende voldoening zal eischen. - De republikeinen en de mocraten doen hun best, om de vij andschap tegen Frankrijk te doen bedaren. RUSLAND. De Novoja Vremjaeen orgaan der panslavisten, zegt in een artikel over Bulgarije, dat Rusland óf dit vor stendom moet bezetten, óf zich van alle inmenging onthouden, zoolang andere mogendheden hetzelfde doen. De Pester Lloyd merkt op, dat Rus land eigenlijk geen keus heeft, want eene militaire bezetting zou door de andere mogendheden niet worden geduld. KAAP DE GOEDE HOOP. Men schrijft uit Kaapstad aan de Daily NensDe Hollandsche bladen in Zuid-Afrika keuren bijna zonder uitzondering het ontslag van dr. Jo rissen af. Niemand ontkent, dat hij de ziel is geweest van den opstand van Transvaal en dat deze zonder hem geheel anders zou zijn afge- loopen. De waarheid schijnt te zijn, dat dr. Jorissen het slachtoffer is eener politieke combinatie, aan wel ker hoofd de opperrechter Kotzé staat. Deze had een jaar geleden Transvaal verlaten en een betrek king als rechter in de kolonie aan genomen. Maar te Pretoria zijnde om zijne zaken te regelen, liet hij zich overhalen te blijven in de hoop van na Paul Kruger president te iners voor Hilda koos zij naast de hare, en deze werden alleraange naamst voor haar ingericht. Freia liet haar alle vertrekken van het huis zien; de muziekzaal, de schil derijengalerij, de groote receptieka mer, de woonkamer, enz., en Hilda bezag alles vol verbazing. Zij viel hare zuster slechts in de rede, om haar te zeggen, hoe goed zij als meesteres voor zulk eene bezitting paste. We zullen morgen den tuin en het park eens gaan bezien, ik hen nu vermoeid. Wat zou mijn vader wel van zooveel pracht en overdaad gezegd hebben? vroeg Hilda ernstig. Het zou hem verheugd heb ben, was het rustige, kalme antwoord, en Hilda zweeg. Het werd dezen nacht laat voor de beide zusters insliepen het geluk van elkander weer te hebben, was te groot. worden. Hij werd tot hoofdrechter benoemd. Hij en zijne partij waren lang tegen dr. Jorissen ingenomen en door zijne bewerking werd Jo rissen niet tot rechter benoemd. De hoofdrechter en zijne twee mede- rechters, knapen in jaren en onder vinding, hadden zitting in het comité voor de finantiën, dat de beschuldi gingen tegen Jorissen uitbracht, die tot zijn ontslag hebben geleid, zoodat de laatste geen herstel van zijn grie ven van de rechterlijke macht heeft te wachten. Populair is Jorissen 1 nooit geweest, maar de lompe wijze, waarop hij werd verdrongen, heeft veel sympathie voor hem opgewekt, i De partijgeest is zeer sterk in Trans vaal. Men heeft er de partij van Kotzé en de partij van Joubert. Er is een fanatieke fraktie, die alles wat Engelsch is zou willen vernietigen, en er is een gematigder groep. Bij de volgende presidentsverkiezing zal het waarschijnlijk tot een crisis komen. Met bezorgdheid wordt de uitslag te gemoet gezien door allen, die het wel meenen met Transvaal. B1\\Ë\LAM). Haarlem, 8 Oct. 1883. Gisteren, Zondagavond, had de plechtige intocht plaats van Mgr. Botteman, Bisschop van Haarlem, in zijn kathedraal alhier. Een talrijke priesterschaar, met de Eerw. Heeren kanunniken van het kapittel, begaven zich met het kruis en de waardigheidsteekens naar den hoofdingang des tempelsom daar Z. D. H. te ontvangen, die al spoe dig verscheen. Nadat door Z. D. H. de uoodige entree was gedaan, begaf zich de geheele priesterschaar onder het zingen van hetTe Deum lauda- musen bij de aanhoudende zege ningen van Z. D. H. aan den aan- wezenden, naar het altaar, waar de verdere plechtigheden plaats vonden Vervolgens stond Z. D. H. van zijn zetel op en begaf zich in bisschop pelijk gewaad met mijter en staf naar den voet des altaars om daal de vele geloovigen, die bij deze plechtige gelegenheid ware opge komen hun plicht en zijne verant woording in de meest boeiende en duidelijkste woorden te kennen te geven, waarna de lofzang Magnifi catwerd aangeheven, en door Z. D. H. de pauselijke zegen aan den geloovigen werd geschonken. Door enkele bladen is gemeld, dat de luitenant-generaal jhr. G. M. Verspeyck tot gezant bij het hof van St. Petersburg zou worden be noemd. Wij kunnen op de meest stellige wijze verzekeren dat dit be richt van allen grond is ontbloot. Vad Het adres, door belanghebben den bij de lederindustrie aan de hooge regeering te zenden, is zeer uitvoering gemotiveerd, en strekt hoofdzakelijk om er op aan te drin gen dat de gevaren afgeweerd wor den, die adressanten drukken als een gevolg van de hooge tarieven in omliggende landen. Vroolijk door een herfstzon netje verlicht, zag de kloeke beman ning van de Willem Barents Zater dagmorgen de hoofdstad van haar vaderland weder. Vrijdag was men te IJmuiden binnengevallen en dade lijk werd de reis naar Amsterdam voortgezet. Dezen ochtend sleepte men het krachtige noordpoolschip XXVIII. De eerste dag na Hilda's aan komst was een prachtige herfstdag. Freia zeide, dat het daarom alleen zulk mooi weer was, opdat hare zuster Altlinden zoo voordeelig mo gelijk zou leeren kennen. Voor Hilda werd alles huiselijk ingericht,en hare fonkelnieuwe klee ding werd zorgvuldig in de groote eikenhouten kasten gepakt. De ge neraal was gelukkiger dan hij ooit was geweest. Hij verheugde zich kinderlijk, de jonge, heldere stem men der meisjes te heoren. De generaal zat met zijne nich ten aan 't ontbijt. Hij blikte vol ge noegen in de toekomst, wijl hij zich zelf beloofde, dat Hilda in t vervolg nu altijd bij hem zou zijn. Zoo spoedig mogelijk wilde hij haar ook in de gezelschappen brengen; zij was Freia's zuster, en had tot dus ver bij een ver verwijderden bloed door de Oosterdoksluis naar binnen, en thans ligt het in het Marinedok. Daar werd de bemanning harte lijk verwelkomd door den schout bij-nacht jhr. M. W. Van Rensselaar Bowier, den kapitein-ter-zee W. Steffens en den luitenant-ter-zee le kl. J. J. Stooker: terwijl de matrozen van het wachtschip de lucht van hun geestdriftvolle hoezee's deden dave ren. Natuurlijk was iedereen hoogst verlangend, zijn betrekkingen en vrienden terug te zien, zoodat het scheepje weldra verlaten was. Ge lukkig- troffen wij er nog- den dokter aan, die, hoewel natuurlijk niet min der verlangend dan de anderen om den voet aanwal te zetten, ons wel willend te woord stond. Van hem vernamen wij, dat de reis volkomen aan de verwachtingen had beant woord. Hoewel het de bemanning natuurlijk had gespeten, dat zij het genoegen en de voldöening had moe ten missen, haar landgenooten van de Varna tehuis te brengen, zoo was de reis toch weder hijzonder nuttig geweest voor de wetenschap in 't algemeen en de kennis van den toestand in de noordelijke IJszee in 't hijzonder. Men had veel wetenschappelijke waarnemingen g-edaan en vrij vele diereu gevangen. Ook had men een aantal photographieën van de be langwekkendste punten der reis mede naar huis gebracht. De gezondheid en de stemming hadden niets te wen- schen overgelaten en de dokter had geen enkelen keer met zijn medicijn kastje behoeven op te treden. Wat de Willem Barents betreft, deze had weder getoond een vlug en sterk zeescheepje te zijn, waaraan men zich gerust kan toevertrouwen. En zoo zijn dan ook deze land genooten na een moedigen tocht over woelende zeeën en tusschen iishergen door, weder in ons midden. Wij kunnen dit stukje niet beter besluiten dan door hun een harte lijk welkom in 't vaderland toe te roepen. Omtrent de uitbarsting op Krakatau schrijft kapt. Strachan van de «Anerley,» van Singapore naar Mauritius vertrokken, het volgende. Den 26en en 27ën Aug. zag de lucht er ongewoon uit en daarop werd het zoo donker, dat wij alle lichten moesten aansteken. Het be gon aseh en puimsteen te regenen en de barometer rees en daalde zoo wat een halven Eng. duim per mi nuut. Ik keerde terug en zocht een schuilplaats achter N. Watcher- eiland. Tegen den nacht ging de wind liggen en hield de aschregen op. Den 28en naderden wij straat Sunda en stoomden wij door een zee van puimsteenen en vulcanische uitwerpselen van allerlei aard. Een golfvloed had de kust geteisterd, alles medesleepende en vernielende. Anjer en de vuurtoren waren ver dwenen, alleen een klein g-edeelte van het voetstuk was blijven staan. De geheele kuststreek tot Javahoofd was verwoest, en het was moeilijk om de punten, waar men langskwam te herkennen en nog moeielijker om zich voor te stellen, dat het de kust van Java was; zoo was alles anders dan het gewoonlijk was. De wachter op den vuurtoren (Javahoofd?) vroeg om inlichtingen, die wij hem gaven. Hij deelde mede, dat het vreeselijk weer was geweest, en dat hij zoo spoedig mogelijk be richt van onze aankomst zou geven. In The Straits Times van 30 Aug. verwant gewoond, die nu gestorven was. Het allerliefst zou hij het geheim gehouden hebben, dat zij de dochters waren van Gottfried Sturm. Toen het ontbijt afgeloopen was, ging hij naar zijne kamer om daar de nieuwsbladen te lezen. Nu be hoefde hij er ook niet meer bevreesd voor te zijn, den naam van Gottfried Sturm in de couranten te vinden. Terwijl hij zich in zijne lectuur ver diepte, begaven de heide zusters zich naar het park. Ik zal u mijn lievelingsplaatsje wijzen, zeide Freia. Van dit terras houd ik meer dan van elke andere plaats. Zie nu eens welk een heerlijk gezicht men hier heeft op de bergen en wouden, op de weiden en den vloed. Dit alles be hoort oom! En zal eens u toebehooren, vffide Hilda aan. Gij zijt toch eene g^ote dame geworden, Freia! Voor mij zou alles meer waarde wordt gemeld, dat de losbarsting van Krakatau op Singapore groote ontsteltenis en opwinding veroor zaakte. De gouverneur ontving telegrammen van den Britschen con sul te Batavia, waarin deze mede deelde, hoe men aldaar in duisternis was gehuld door de uitbarsting vau Krakatau, dat toch tachtig Engel- sche mijlen verwijderd is, en hoe men 's Maandags overdag lampen en kaarsen moest aansteken. De vulkaan Ra woon, op twintig mijlen van Banjowangie, in het zuid-oosten van Java, was tegelijk uitgebar-j sten. Dinsdag den 28en Aug-, was te Batavia alles weder rustig, eu de hemel helder. Den vorigen dag was de thermometer tien graden gedaald, en 's avonds was het kil. De hamhoezen huizen langs de baai waren door een stormgolf, welke echter niet zeer hoog was, wegge spoeld. De visch in zee was duizelig en half verdoofd en werd door de inlanders met graagte opgeschept. Amsterdam. Ten behoeve van het Nederlandsch Handels-Mu seum is van de maatschappij «Ne derland» tot exploitatie van onroe rende goederen, gehuurd het gebouw hoek Keizersgracht en Veizelstraat No. 601, laatstelijk bewoond door den heer Blaauw. De brievenfacteur van het ba taljon Mariniers alhier, is Vrijdag avond vrijwillig naar de kazerne teruggekeerd en daar oogenblikke- lijk in arrest gesteld. De mandaten, ter waarde van ongeveer veertig duizend gulden, waarmede hij zich uit de voeten gemaakt had, waren echter bij zijne terugkomst niet in zijn bezit. Eenige dagen geleden had een bezoeker van een koffiehuis op het Rembrandtpleih alhier de onvoor zichtigheid zijne portefeuille, nadat hij daarin iets opgeschreven had, i bij zijn vertrek op de tafel te laten liggen. Toen hij hij zijne thuiskomst het verlies bemerkte, begaf hij zich eerst naar het koffiehuis, waar men hem geene inlichting betreffende het verlorene kon geven, en daarna naar het politiebureau, waar de portefeuille reeds aanwezig was, en van waar een bericht aan zijn adres, dat in het boekje genoteerd stond, was afgezonden. De waarde, die hij er in geborgen had, een bedrag van ongeveer f 1000 aan bankpapier, was evenwel verdwenen, op één bankbiljet van f 25 na, dat men er, zonderling genoeg, in had achter gelaten. De portefeuille was, als op straat «gevonden", aan een politie-agent ter hand gesteld. Hilversum. Het is de politie alhier gebleken dat de aanranding, die, gelijk wij onlangs meldden, in den loop dezer week op den open baren weg tusschen dit dorp en Bus- sum zou hebben plaats gehad, niets anders dan een verzinsel geweest is. Na toch den geheelen nacht met den betrokken persoon vruchteloos langs dien weg gesurveilleerd te hebben, vernam de politie later van andere zijde, dat het onrustbarend feit werd tegengesproken, en thans heeft het inmiddels voortgezet onderzoek aan het licht gebracht, dat de pseudo- aangerande zijn horloge voor een bagatel verkocht en de opbrengst verteerd had. (D. v. N.) Westzaan. Aan den heer C. Dekker Jz.. sedert tal van jaren lid hebben, als ik het met u deelen konde, zeide zij snel, en Hilda wist, dat zij het oprecht meende. Ik heb nooit daarnaar getracht. Indien ik de keus van mijn leven had gehad, dan had ik mij een eenvoudig, lief huis uitgekozen, dat onder bloemen en boomen stond en iemand, die mij bemint, die my zeer bemint. Ik benijd niemand om geld of rijkdommen, maar ik benijd hen, die met liefde, oprechte liefde gezegend zijn. Eenige oogenblikken zagen de beide meisjes elkander rustig aan, en daarop sprak Freia: Kom met mij mede naar 't einde van 't terras, Hilda, van daar kunt gij alles overzien. Wij willen ons daar op een aangenaam plaatsje nederzetten en gezellig gaan praten. Ik bracht u hier heen, zeide Freia, toen zij plaats genomen hadden, om u iets te vertellen. Ik wilde er niet eerder met u over van den Raad en wethouder dezer gemeente, was Donderdagavond 11., ter g-elegenheid van zijn aanstaand vertrek naar elders, eene aangename verrassing bereid. Na afloop der Raadszitting, werd hem door de verschillende corporation, waarvan hij zoo langen tijd een zeer ijverig en gewaardeerd lid is geweest, een geschenk aangeboden, bestaande in 1 een keurig bewerkten stoel, waarbij ieen album, als calligraphisch mees terstuk merkwaardig, bevattende de namen der gevers. 's Graveuhage. Men heeft bij den dader van de misdaad alhier, den kogel verwijderd, die hij zich in den mond heeft geschoten.' Delft. Twee neringdoenden de heeren D. en v. d. S., waren Donderdag jl. de dupes van twee oplichters, Bij heiden vervoegden zich een heer en eene dame en koch ten van ieder eene zwart marme ren pendule met coupes, respectie velijk voor den prijs van 63 en f 68, onder voorwaarde, dat bij de bezorging' aan de door hen opge geven behuizing, de gelden enrnid- delijk zouden worden voldaan te- g'eu eene korting* van 5 pet. Toen de pendules op verschillende, tijd stippen aan 't opgegeven adres wer den bezorgd, gaf de dame telkens voor, dat haar man voor eenige oogenblikken afwezig was, doch dat men slechts behoefde terug te ko men om de gelden in ontvangst te nemen. De bedienden kwamen terug*, doch vonden de woning ge sloten, en toen nogmaals door hen eene poging werd aangewend om de geiden machtig te worden, wa ren de vogels gevlogen. Een als heer gekleed persoon, oud naar gissing 22 a 25 jaar, lang en schraal van gestalte, met een dun kneveltje en dragende een zwart jaquet, phantasiehoed en staand, wit boordje, had dien dag onder den naam van Lambrechts eene bovenwoning gehuurd aan den Ver- versdijk. De hem vergezellende vrouw van den zelfden leeftijd is lang en mager, met blauwe oogen. Zij was gekleed in eene zwart zij den japon met strooken, zwarten hoed en dito mantel. Toen beiden Vrijdagnamiddag ten 41/s hunne woning verlieten, waren ze verge zeld van een man, naar gissing oud 60 jaar. Rotterdam. Zaterdagmiddag heeft zich alhier de politie naar het ziekenhuis begeven om te zien of zij nog iets vernemen kon omtrent de beweegredenen, die A. K., welke zich met een revolver door 't hoofd heeft geschoten, tot deze daad heb ben geleid. De man is nog niet dood, maar lag bewusteloos en alle hoop om iets van hem te vernemen, bleek ijdel. De zelfmoordenaar die reeds bijna drie maanden in 't hötel Wei- mar op de Spaansche Kade logeerde, was een hubsch persoon, die daar geregeld aan de table d'höte deel nam en zeer onderhoudend en spraak zaam was. Den middag van de wan hopige daad was hij niet verschenen men had het schot niet opgemerkt; toen men toevallig zijn kamer bin nenging om het licht aan te steken, vond men zijn lichaam badende in 't bloed. Hij is vreeselijk verminkt aan 't hoofd; hij was agent van de levensverzekering «Germania» en scheen in goeden doen. Utrecht. Nu H. M. tegen woordigheid bij de aanstaande fees telijkheid verzekerd is, en het pro gramma H. D. g'oedkeuring heeft spreken, voor ik u de plaats kon aanwijzen, waar ik mijn geluk voor de eerste maal zag. Ik zat hier op een schoonen zomermorgen. De zon scheen en de vloed schitterde als zilver; een zachte morgenwind streek door 't. gebladerte en de bloemen en de passiebloemen stonden in vol len bloei. Ik stond tusschen deze schoone bloemen en verheugde mij over de heerlijke natuur. Op eenigen afstand zag ik mijnen oom met een jongen man naderkomen. Ik zag den jongen man in 't gelaaten ik kende mijn toekomstig lot. Kunt gij zulk een plotseling' gevoel be grijpen, Hilda? Ja, was het zachte ant woord. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2