erlangd, is hier alles in de weer, om het zoo feestelijk mogelijk te maken. Een koninklijke tribune tegenover liet standbeeld is in aan bouw. De straten-versieringen daar, waar HIT. MM. zullen doorrijden, worden reeds aanbesteed. Alle be stratingen worden hersteld. Alles bewijst dat men den korten tijd van beraad niet, zal laten te loor gaan, om van Utrecht's gehechtheid aan het huis van Oranje bij voortduring te doen blijken. Deuticliem. Te Azewijn, ge meente Berg, brandde Vrijdag jl. de boerderij van den landbouwer F. af. Niets dan het huis was verzekerd. Een der mannelijke huisgenooten j bekwam zulke ernstige brandwon den, dat hij aan de gevolgen over leden is. De oorzaak van den brand is onbekend. Arnhem. Zaterdagmiddag- had in cene der drukste straten de zer stad een verschrikkelijk voor val plaats. Eene gewezen huishoud ster, die voor eenige weken haren dienst (bij een heer) had moeten verlaten, heeft, uit Duitschland, waar zij te huis behoorde, terug-gekeerd, zich voor de woning van haren vroegeren meester, op een oogenblik waarop zij vermoeden kon, dat deze huiswaarts zou komen, van het le ven beroofd, door zich eenige steken met een groot mes in het hart toe te brengen. De ongelukkige was, 11a hevige verbloeding, binnen wei nige oogenblikken een lijk. Vrijdag morgen is tusschen Arnhem en Velp een geweerkogel geschoten in een coupé 2c klasse van den trein, die om 11 ure 58 min. van Arnhem naar Zutphen ver trekt. Van de twee heeren en eene dame, die in de coupé gezeten wa ren, is gelukkig niemand gekwetst. 's Hertogerfbosch. J. de O., oud 59 jaar, kleermaker, wonende in de Beurzenstraat alhier, werd Vrijdag-nacht omstreeks 2:!/t uur kermende gevonden in den gang he neden de trap, waarvan hij blijkbaar was gevallen, waarbij hij dermate aan het hoofd was verwond geraakt, dat hij, na per brancard te zijn over gebracht naar het ziekenhuis, des morgens circa 6 ure overleed. Vechel. Dinsdag-avond heeft zich alhier iemand in de kerk laten insluiten; blijkens de aanwezige was- druppels heeft hij het geheele ge- houw doorsnuffeld en door middel van breekijzers ingebroken waar hij kon. Aan zijne aandacht zijn ont snapt twee zilveren kandelaars en eene zilveren godslamp, die voor het hoogaltaar aanwezig waren. De deur der sacristy, waarin de meeste kost baarheden geborgen waren, bood voldoenden weerstand aan zijn breek- vennogen, eveneens een der zijdeu ren, waardoor hij zich vermoedelijk een uitgang meende te verschaffen. >ntvreemd zijn alleen eenige gouden kwasten van vreemde vaandels en een IT. Oliebusje, dat hij bevorens ontdaan had van het zijden zakje, waarin het. gedragen wordt. Toen des morgens om half zes de hoofd deur ontsloten was, heeft hij zich daarlangs verwijderd; eene vrouw ontmoette hem daar. Tot nu toe is men hem nog niet op het spoor. Slochteren. I11 het laatst van Aug. is ten nadeele van den land bouwer Jan Veltman, alhier, ont vreemd eentinnen waterpot, gemerkt J. V. De off. van justitie te Groningen verzoekt opsporing, aanhouding- en bericht. 't Bildt, (Fr.). Van goede zijde verneemt men dat de lieer Storne- hi'ink, te 's-Hertogenbosch, g-esteund door een Engelsche kassiersfirma, concessie heeft verkregen om door deze gemeente, in verband met de beide naastliggende gemeenten, een stoomtramweg aan te leggen van Leeuwarden over Stiens, langs de drie Bildtdorpen, en zoo verder door Ilarradeel naar Harlingen. Heerenveen. Donderdag mid dag is te 1 uur de stoomtram, ko mende van Gorredijk, op de bascule- brug gederailleerd. De achterste goederenwagen is met zooveel kracht tegen een gedeelte der brug, waarin het raderwerk loopt, gestooten, dat dit erg beschadigd is geworden. Per soonlijke ongelukkeu hebben niet plaats gehad. GEMENGD NIEUWS, Ten einde ruimschoots gelegen heid aan te bieden om oester van verschillende localiteiten te onder zoeken en te vergelijken, en ook te bepalen in hoeverre en met welken uitslag bare eigenschappen en hoe danigheden verbeterd kunnen wor den, zoo door overplanting als op andere wijze, geeft de uitvoerende commissie van de Internationale Vis- scherijtentoonstclling te Louden ken nis, dat in October eene tentoonstel ling van levende oesters gehouden zal worden. De mededinging is voor alle landen opengesteld. De ingezon den oesters worden in drie klassen verdeeld, nl. 1. Natives, 2. Seconds 3. Commons. De inzender moet zijn eigenaar, pachter of gebruiker der gronden van waar de oesters herkom stig zijn opgeven, en in eene mand of kist niet minder dan honderd oes ters inzenden van elke soort, ter niededingir.g. Tot de verdere bepa lingen behoort, 0. a., dat voor elke der genoemde drie klassen drie me dailles worden uitgeloofd: ééuegou-| den, ééne zilveren en ééne bronzen en dat de oesters uiterlijk den 24en j October moeten zijn afgeleverd. Nuttige raad. Als kleeren in brand geraken, neemt de vlam veel sneller de overhand, wanneer de in gevaar verkeerende persoon opstaat. Het verschil, of men een brandenden zwavelstok met de vlam naar beneden houdt, of hem plat op eene haardplaat legt, valt terstond in 't oog. ITet eerste, wat eene vrouw doen moet, wanneer haar rok of mouw vlam vat, is plat op den grond te gaan liggen en zoo de vlam te smoren, wanneer er g-een ander middel in 't bereik is. Is er een bed in de nabijheid, dan is het een nog zekerder middel zich tusschen de dekens heen en weer te wentelen. ITet ergste, wat men doen kan, is de trap af te loopen. Het openen van de deur geeft tocht, het naar heneden snellen ook, en de straat op te loopen, is het allerergste. De aandrift daartoe in zulke ge vallen is eigenlijk al zeer zonderling-, omdat er in huis toch altijd mid delen zijn, om vuur uit te dooven, en op straat volstrekt niet. Matten, karpetten, een zware overjas, dekens van de bedden zijn in een oogenblik, om den in brand geraakten persoon heen te slaan, terwijl er emmers water bij de hand zijn, om over haar uit te storten. Laat in ieder geval zij, wier kleeren of wier haar vlam heeft gevat, zich plat op den vloer werpen en zich over de vlam wen telen. Is er een tapijt of iets van wol in de kamer, of al is 't ook maar een dunne regenmantel, grijp het en smoor het vuur, terwijl gij om hulp roept. Heeft uw haar vlam gevat, bedelf uw hoofd dan in bed- delakens. Vuur kan niet branden zonder lucht, en door de lucht van de vlam af te sluiten, moet zij wel uitgaan. Maar eene opene deur blaast de vlam aan en cene staande hou ding geeft haar vrij spel. Bij het steedstoenemend gebruik van dorschmachines, door stoom kracht, paarden of ook wel menschen in beweging gebracht, gebeuren niet zelden ongelukken, doordien de ar beiders, met het inleggen der te dorscheu garven belast, met de han den tusschen den dorschtrommel en mantel geraken. Een eenvoudig mid del hiertegen, dat in Duitschland reeds veelvuldig toeg-epast wordt, maar hij ons nog niet algemeen be kend is, bestaat daarin, dat de gé- noemde arbeider 0111 den pols van de hand het eene uiteinde van een riem vastmaakt, die aan het andere uiteinde op een bepaalden afstand van den dorschtrommel bevestigd is. Daardoor blijft de hand, ook bij vol komen strekking van den riem, steeds op een afstand van 10 cM. van de gevaarlijke plaats. Spoedig gewent de arbeider er zich aan en wordt dan niet in het minst meer in vrije beweging gehinderd. Te No vara in Italië is een vier jarig jongetje van een baanwachter, dat op den spoorweg speelde, met zijn knie tusschen twee rails beklemd geraakt, juist toen een sneltrein in aantocht was. De moeder het gevaar ziende, dat haar kind dreigde, greep het seinvlaggetje en liep den trein te gemoet, om den machinist op merkzaam te maken, dat de weg onveilig was. Noch haar seinen, noch hare kreten trokken de aandacht van den machinist, zoodat de ra- delooze moeder haar kind onder den trein zag verpletteren. Uit New-York worden voor de eerste dagen weer stormen voor speld. Iemand die een bezoek gebracht heeft aan de gevangenis te Leuven schrijft een Geutsch bladIk heb Armand Peltzer in de cellulaire ge vangenis weer gezien. Hij is nog slechts dc schaduw van zichzelf. Ik had hem voor eenige maanden bij zijn aankomst hier gezien, maar welke verandering! De moordenaar van Bernays is onherkenbaar. Hij is in een staat van uitputting, waar van hij, naar de geneesheeren zeg gen, moeilijk zal kunnen opkomen. Zijn gelaat is bleek en afgevallen, de oog-en liggen diep, de rug is ge kromd, de beeneu kunneu ternauwer nood het lichaam meer dragen. Leon daarentegen is opgewekt en onnadenkend als een dom dier in de weide. Hij zal nog oud worden! ITet personeel der gevangenis, dat bij ervaring de ziekte kent, waaraan Armand lijdt, voorspelt hem geen jaar levens meer, hoewel hij met het oog op zijn toestand met eenige toe gevendheid behandeld wordt. Hij slaapt niet meer op het gewone g-e- vangenisbed, maar heeft een goede matras. Ook zijn voedsel is veran derd: hij krijgt dagelijks vleescli. Ongelukkig voor hem heeft hij geen eetleest, hij eet bijna niets en zijn zwakte neemt merkbaar toe. Tot het allernieuwste, dat de Ween er electrische tentoonstelling biedt, behooren zonder twijfel de electrisch gekweekte aardbeien. Men kan ze daar niet alleen zien, maar ook proeven. De heer Bronold, een der ervarenste kweekers, biedt ze in een glazen doosje, vijf in getal, in een aardbeiblad keurig- ingepakt, voor één dubbeltje aan. Het zijn boschaardbeien, die, ofschoon kunst matig- door het electrische licht ge teeld, den vollen geur bezitten, dien i ze boven hare g-roote naamgenooten in den tuin zoo gunstig onderscheidt. Deze teelt vcreischt een toestand, die anders bij het kweeken van electrische planten niet noodig is, namelijk de overwintering-. Ook deze wordt kunstmatig tot. stand gebracht. Het aardbeibed wordt met ijs om geven, zoodat de plant, gelijk in den winter, goed bevriest en hare groeikracht stilstaat. Zoodra zij ont dooid is, ontwikkelt zij zich, onder de dubbele werking- van zon en electrisch licht zóó snel, dat men in 14 dagen de rijpe vrucht kan pluk ken. Het electrisch licht is een gloei- licht, dat uit denzelfden hoek de plant bestraalt als de zon, en zuiver wit moet zijn. De heer Bronold drijft deze teelt reeds sedert het vorige jaar, doch op kleine schaal. Hij heeft thans 150 planten in bloei, die ge middeld 40 aardbeien in de 6 dagen geven, ofschoon een deel er van nog aan de gevolgen van den kunstmati- gen winter lijdende is. Hij is voor nemens zijne gansche kweekerij zóó met electriciteit te drijven, dat hij op eiken tijd des jaarselkegewensch- te bloem of vrucht kan leveren. De Annamieten. De be- beroemde philanthroop Monthyon, die veel gereisd heeft, vermeldt de volgende eigenaardigheid van de Annamieten: «De gulzigheid is zulk een al gemeen verspreid kwaad in Ton- king, dat zij met het volste recht eene volksondeugd mag heeten. Bij maaltijden vergenoegen de An namieten zich niet met tot in het onmogelijke van alles te eten wat bij zulke gelegenheden wordt op- gedischt: maar zij schamen zich volstrekt niet wat er overblijft in de ruime plooien van hunne klee ding te verbergen en mee naar huis te nemen. Deze. slechte ge woonte is zoo algemeen geworden, dat zij heeft opgehouden onbe schaamd te zijn. Het eten is de thermometer van het geluk der Anuamieten, en als men zijn buurman of een vriend zijne deelneming wil betuigen, is de eerste vraag hoeveel mosselen hij aan zijn disch gebruikt. De keuken is het gewichtigste vertrek in het huis en de huisgo- den van de Annamieten zijn het keukengereedschap. De verbeel dingskracht der Toiikineezen is zoo vervuld van eten, dat al hunne ge dachten daar omheen draaien, en veel van hunne beeldspraak er op zinspeelt. Zoo zeggen zij, hij voor beeld, een markt eten voor eene markt bezoeken; een diefstal eten voor stelen; eene dwaling eten voor zich vergissen, enz. Meer te mogen eten dan de an deren is een vereerd voorrecht. Bij galafeesten en officieele maaltijden hebben de lioogere waardigheids bekleders recht op een dubbele Als de Keizer van Annam een hoveling eene bijzondere gunst en onderscheiding wil bewijzen, zendt hij hem een gerecht van de Kei zerlijke tafel. Nog niet lang gele den liet de Keizer zelf twaalf tot vijftienmaal op een dag voor zich opdisschen. LAATSTE BERICHTEN. LONDEN, 7 October. Bij den Board of Trade is uitspraak ge daan in de zaak van het stoomschip Austral, van de O rient-line, het welk eenige maanden geleden in de haven van Sydney is omgeslagen. Blijkens de uitspraak is het ongeval veroorzaakt door het inloopen van water in de achterste poorten, als gevolg dat de lading steenkolen te veel naar één kant lag. Voorts wordt verklaard dat het schip ten volle stabiel was, en dat het ongeluk overigens is teweeg gebracht door eeu samenloop van geringe vergis singen, wegens welke de inschrij ving cener berisping op de certifi caten der officieren niet gerecht vaardigd zou zijn. De rechter ver klaarde zich tegen de gewoonte van schepen in zee te doen gaan zonder dat zij eerst zijn overgehaald en hunne stabiliteit is beproefd. PETERSBURG, 6 Oct. Het Jour nal de St. Pelershovrg weerspreekt de geruchten, betreffende het in Ihechtenis nemen van officieren, 't ontdekken van een grooten voorraad dynamiet, zoomede die aangaande het oproer in zuidelijk Rusland, onder de plattelandsbevolking aldaar. Wij ders voegt het blad er bij, dat de taal door sommige Parijsche dag-bla den gevoerd ten aanzien van het Spaansche incident, weinig geschikt mag geacht worden om verbindtenis- sen aan te knoopen. WEENEN, 5 Oct. Het officieele blad bericht, dat de delegatiën tegen 23 October a. s. te Weenen zijn bijeengeroepen. BERLIJN, 6 Oct. In de weten schappelijke kringen alhier trekt het zeer onze aandacht, dat de Duitsche reiziger, de heer Wismann. die door zijn tocht dwars door Afrika in zoo korten tüd een groote vermaardheid heeft verkregen, binnen kort een nieuwe ontdekkingstocht in het Con- go-gebied gaat ondernemen. Naar men beweert geschiedt deze tocht op last van den Koning der Belgen, die hem daartoe met ruime midde len heeft voorzien. Men zegt dat de heer Wismann pogingen in het werk heeft gesteld om belangrijke ondersteuning, in evenredigheid staande tot den groo ten tocht door hem te ondernemen, van de zijde van Duitschland te erlangen. Deze pogingen schijnen te zijn mislukt. TWEEDE KAMER DER STATEN-QENERAAL. Het cloor de regeering dezer dagen reeds aangekondigde en heden bij de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerp strekt 0111 in art. 240 der Gemeentewet het bedrag de personeele belasting, aan de gemeente uit te keeren, te verminderen tot drie rijfden. Het Rijk zal daardoor jaarlijks gebaat worden met ruim 2 mil- lioen. Ten einde in het verlies der in komsten voor de gemeonteu te voorzien, wordt, met wijziging van art. 242 Ge meentewet, aan de gemeentebesturen de bevoegdheid gegeven 0111 60 (in plaats van 40) opcenten op de grondbelasting op dc gebouwde eigendommen en 40 (in plaats van 10) op de ongebouwde eigen dommen te beffen. Het totaal dier ver meerdering wordt geschat op 2millioen, welk bedrag echter zeker niet door de gemeenten zal worden geheven, daar er thans zijn, die het4/s niet behoeven of min der opcenten heffen dan de wet toelaat. Deze gemeenten zullen dus zeker niet tot het nieuwe maximum gaan. De steden met weinig ongebouwde eigendommen zouden echter bij den ruil verlies lijden; doch de Regeering doet opmerken, dat de financien dezer gemeenten gebaat zijn door de uitkeering van 30 pCt der onder wijskosten, daar in de meeste dezer steden zooveel zorg wordt gewijd aan het open baar lager onderwijs, dat zij ook zonder de wet van 1878 zouden voldoen aan de eischen, in die wet gesteld. Bestond die wet niet, dan zouden zij veel meer voor hot lager ouderwijs hebben uit te geven, dan nu het geval ïs. Waar het noodig is blijven do gemeen ten vrij in dc vermeerdering der plaatse lijke belastingen; ten einde hen niet meer te beperken dan de bestaande wetten dit ,doen, is in art. 247 der Gemeentewet een kleine wijziging gebracht. De Ijcvoegdheid 0111 meer opcenten od de grondbelasting te heffen, wordt overi gens door de regeeriug als een verbetering van het plaatselijke belastingstelsel aange merkt, omdat nu dc buiten de gemeente wonende grondeigenaars honger in do ge meentelasten zullen bijdragen. Dit wetsontwerp, waarvan de inwer kingtreding o]) 1 Januari 1SS4 wordt voorgesteld, is slechts een voorloopige maatregel. liet ontheft de Regeering - zegt deze in haar Memorie niet van de taak om zoo spoedig mogelijk de door haar noodig geachte herziening van de belasting op liet jiersoneel, in verband met de plaatselijke belastingen, ter hand te nemen. Reclames 15 Cts. per regel. Winkel-étalages. Het tijdstip zoo belangrijk voor alle fabrikanten en handelaars in Confectiën, Modes. Pelterijen enz, is daar. Het is tegen 't begin van October dat elk magazijn zicli beijvert, gereed te zijn met den voor raad voor het groote Seizoen. Voor den wandelaar langs de ver- schillende winkels, valt er heel wat te kijken, wat hem dan ook een aan gename afteiding bezorgt. Het zijn voornamelijk de winkels in gemaakte kleedcren, die door fijne, flinke éta lages reclame maken en een ieder doet wat hem mogelijk is, door con currentie meer en meer geprikkeld, om het smaakvolst en g-oedkoopst zijn waren aan te bieden. Het Ivlee- dingmagazijn DE MATADOR trekt dan ook het meest de aandacht door de prachtige, telkens afwisse- selende c t a 1 a g e s, die wel getuigen van een goeden smaak en van de groote zorg die er aan wordt besteed, om ze steeds nieuw en verrassend voor den aanschouwer te doen blij ven. Zoo is ook nu weer bij 't openen van het Winterseizoen een étalage georganiseerd.die wel de moeite waard is bezichtigd te worden, en welke van de fijne tact getuigt, waarmede zij is ingericht. Doch niet alleeu heeft DE MATADOR van buiten altijd een even fraai aanzien, maar ook de nette inrichting van binnen en de kolossale voorraad van elk ge vraagd artikel, biedt iederen kooper steeds gelegenheid genoeg aan, eene ruime keuze in elk artikel te kun nen doen. KERKNIEUWS. Katholieke Kerk. Z. D. Hoogw. de bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot, pastoor te Amsterdam, II. Willebrordus binnen de veste, den Zeereerw. heer W. J. Van Grossel; tot deken en pastoor te Soeterwoudo den Zeereerw. heer 1'. Van der Werft", en tot pastoor te Den Burg op Tesscl deu Welcerw. heer F. C. X. Mosmans RECHTSZAKEN. L. Y., vischkooper te Uithoorn, ia door het gerechtshof te Amsterdam tot een gevangenisstraf van drie maanden eu eenige geldboeten veroordeeld, ter zako van valschheid in een authentiek en publiek geschrift, omdat hij in een machtigings biljet van het hoofd der gemeente, tot vervoer van visch, enkele datums heeft veranderd, teneinde zoodoende een langeren termijn voor het vervoer te verkrijgen. Hij gaf op, volgens een algemeen heer- schend misbruik, zonder eenige kwade bedoeling, die verandering te hebben ge daan, niet wetende dal hij daardoor een strafbare valschheid beging, en denkende dat hij hoogstens bij ontdekking een geldboete zou kunnen bekomen. Het O. M. vond in 's mans gunstige antecedenten zelfs een wethouder der gemeente had a decharge ten zijnen gunste verklaringen afgelegd aanleiding om niet moer dan de bovenbedoelde straf tegen hem te eischcn. Do verdediger, mr. Egbort .T. C. Gogo- ling, trachtte in een gevoelvolle rede niet alleen te wijzen op het onberispelijk le vensgedrag van den beschuldigde, maar zelfs aan te tooucn dat hier geen straf bare valschheid was, omdat er geen mo gelijkheid van nadeel bestond. Het hof heeft echter overwogen, dat die mogelijkheid van nadeel gelegen is in het. belang, dat de Staat heeft hij de handhaving van zijn wetten. De veroordeelde beklaagden in het proces der millioenenjuffrouw, Jannetje Struik. Van Zutplien en Van der Heem, zijn Vrijdagmiddag per rijtuig van Rot terdam naar de gevangenis te 's-Hage overgebracht.' Gelijk men weet, komt do zaak op 23 dezer in appèl voor het ge rechtshof te 's-Hage in behandeling. R1VIERBERICHTEN. Vreeswijk, 6 Oct. 9.46 M. boven AP. 4.06 M. onder N. P. Keclkn, 6 Oct. 3.11 M. boven 0. .Maastricht, 5 Oct. Hoogte der Maas 2.25 boven 0. M.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3