IU TIT.M.WD HIWKVLAM). over de Engelsclie, of Orangistische en de hoofdmannen der eerste zijn nu juist niet bijzonder door hunne gematigdheid beroemd. Heftig gaat het daar soms toe. Parnell en Michel Davit, om nog niet eens van de heethoofden te spre ken voor wie deze beide mannen nog veel te zacht zijn, werpen de regeering dikwijls zware beschul digingen voor de voeten, en verkla ren het ruiterlijk, dat zij niet zullen rusten vóór Ierland eene zelfstandige regeering met een eigen parlement geschonken wordt. Het behoeft natuurlijk niet gezegd te worden dat er nog wel eenige jaren over verloopen zullen, eer die eiscli wordt ingewilligd. Toch is men algemeen van gevoelen, dat de wijze waarop de Ieren hun doel trachten te bereiken, de redevoe ringen, die het ongelukkige land herhaaldelijk in beroering brengen, meer kwaad dan goed aan de natio nale zaak doen, en een ernstig en volhardend, doch rustig streven Ier land dichter bij eene volkomene on afhankelijkheid van Engeland zal brengen, dan eene doldriftige onver standige oppositie, zooals thans ge voerd wordt. GROOT-BRITT ANNIE. De Morning post verneemt, dat het antwoord van het Chineesche gouvernement op de laatste mede- deeling van het Fransche departe ment van buitcnlandsche zaken niet te Parijs is ontvangen. De oorzaak hiervan is, (lat het Fransche kabi net heeft verzocht, dat antwoord nog wat uit te stellen, omdat het hoopt inmiddels China te hunnen overreden. Aan dit verzoek is op de voorkomendste wijze gehoor ge geven. Maar de heer Tricou te Pe king en de heer Ferry te Parijs zijn verwittigd, dat het uitstel niets zal haten, want dat de Fransche voorstellen onaannemelijk zijn. Ver der verneemt het Engelsche blad dat geregelde Chineesche troepen Bac-Ninh zullen verdedigen, als deze stad door de Franschen wordt aangevallen. RUSLAND. De revolutior.naire partii laat weder van zich hooren. Volgens bericht uit. Petersburg zijn in die stad proclamaties aangeplakt ge vonden, waarin de genoemde partij verklaart, dat zij den Keizer ter dood heeft veroordeeld. TURKIJE. Lord Dufterin heeft een audiëntie gehad bij den Sultan. Volgens een correspondent van de Standard was daaraan het volgende voorafgegaan: Des Zaterdags was in een minister raad op het paleis besloten, lord Dufterin den volgenden Dinsdag tot eene audiëntie uit te noodigen. 's Maandags evenwel, begaven eenige hooge ambtenaren, die de fanatieke, tegen alle hervormingen vijandige partij vertegenwoordigen, zich naar den Sultan en brachten hem onder het oog, dat die audiëntie zou wor den uitgelegd als een bewijs van vrees voor den Engelschen ambas sadeur; aangezien een sterke Brit- sche vloot in de Turksche wateren vertoefde. Bovendien, zeiden zij, was de invoering van hervormingen niet noodig en niet raadzaam, daar zij niet zouden overeenstemmen met hij, en ik, ach, Freia, hoe kon ik die woorden aanhooren. Hij nam mij in zijne armen. We stonden beiden voor het huis en staarden naar de zee en ik smeekte hem weenend niet heen te gaan. Mijn vader was ziek, mijn leven somber, ik gevoelde, dat ik sterven moest, indien hij heenging, ik moest sterven, ik kon niet meer leven. Hij scheen zeer ongelukkig te zijn. Ik mag niet blijven, zeide hij, het is onmogelijk! Ik klemde mij aan hem vast en weende bittere tranen. Hij was mijne geheele wereld, mijn alles. Blijf dan toch bij mij, tot mijne vader weer beter is, zeide ik. O. Freia, hoezeer ik u ook bemin, ik schaam mij u het einde te vertellen. Hilda verborg haar gelaat in heide banden en snikte luid, terwijl Freia zich er over verwonderde, dat haar lot zooveel aangenamer en gelukki ger was geworden. Het troostte Hilda een weinig de bestaande instellingen en zeker de positie van den Sultan zouden verzwakken. De Sultan, op wien die redeneering indruk had gemaakt, zeide, dat hij tegen zijn zin aan het verlangen van den eersten minister Said-pacha had gehoor gegeven en lord Dufterin had uitgenoodigd, maar dat het niet te laat was om daarop terug te keeren. Toen de eerste minister daarvan hoorde, ge lukte het hem evenwel, den Sultan tot andere gedachten te brengen. Haarlem, 9 Oct. 1883. Naar men meldt, zullen HH. MM. de Koning en de Koningin in Februari aanst. uit 's Hage naar het landgoed Oranje-Nassau's-Oord vertrekken en aldaar weder gerui- men tijd verblijven. Bij het dames-comité voor de te houden loterij, ten behoeve van het Militaire Tehuis te Breda, is ingekomen een prachtige prijs van Z. K. H. den Prins van Oranje, bestaande in een zilveren salade lepel en vork in étui. Uit zekere bron kunnen wij melden dat de Koning en de Ko ningin van België de uitnoodiging hebben aangenomen om ons vorste lijk gezin een bezoek te brengen op het Loo. Het vorstelijk bezoek zal plaats hebben na 15 October. Onze Koning en Koningin zouden in April e. k. de gasten van het Belgische koningspaar te Brussel zijn, alvorens een bezoek te brengen aan het Oostenrijksche hof. Z. M. de Koning heeft het Paleis alhier ter beschikking ge steld van Hunne Majesteiten den koning en koningin der Belgen voor den tijd van hun verblijf. De opper-hofmaarschalk, baron Fagel, zal zich naar Brussel bege ven om de bevelen van koning Leopold en de koningin der Bel gen te ontvangen, omtrent hun ver blijf hier te lande. Bij de centrale commissie is van II. K. H. prinses von Wied, teNeu- wied, ontvangen de som van f 1000 bestemd voor de noodlijdende be volking van Nederlandsch-Indië, ten gevolge der ramp door de uit barsting van het Krakatau-eiland. In het gebouw der Nederland- sche Koloniën op de tentoonstelling is te zien een fleschje asch van Krakatau, verzameld in het binnen- gedeelte van een der kantoren te Batavia en heden per mail ontvangen. Naar aanleiding van het be- slnit, genomen in de laatstgehouden algemeene vergadering der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, dat, ter gelegenheid van het aan staande eeuwfeest der Maatschappij «medailles in goud, zilver en brons zullen worden geslagen, verkrijgbaar te stellen voor de leden tegen den kostenden prijs», heeft het Hoofd bestuur een onderzoek ingesteld naar den prijs, welke dergelijke medailles zouden moeten kosten bij eene deel neming voor 500 e xemplaren als minimum. Aan de departementen is thans bericht gezonden, dat de goedkoope maar minder artistieke gedenkpen ning in brons omstreeks f 4.50 zal kosten, terwijl zijn prijs in zilver of goud ongeveer f 13.50 of f163 be dragen zal, en dat de prijs per ar tistiek fraaiere, iets grootere maar duurdere medaille in brons, zilver toen zij gevoelde, hoe hare tranen werden weggekust en hoe twee zachte armen zoo liefdevol om haren hals werden geslagen. Vertel mij alles Hilda en dan zullen wij beproeven het te vergeten. Ik zal alles, alles doen om u ge lukkig te maken. Er is zoo weinig meer te ver tellen en ik schaam mij, het u te zeggen. Ik verzocht hem slechts nog iets langer te blijven, hij zeide ech ter: Neen, ik moet weg, Ik vroeg het hem, waarom af, en nu kwam alles aan 't licht. Hij beminde mij van ganscher harte, Freia. O, had gij zijn gezicht eens gezien, hoe kommer en zorg zich daarop afspie gelden. De liefde schitterde uit zijne donkere oogen als hij mij aanzag! Kunt gij het gelooven, dat mijn geluk slechts weinige uren duurde? Dit begreep ik, toen ik ontdekte, dat hij mij beminde en wist, wat tusscbeu ons stond. Hij vertelde mij, of goud resp. op omstreeks f 7.50 f 22 f en f 300 zal moeten worden gesteld. Door enkele bladen is gemeld, dat de luit.-gen. jhr. G. M. Verspijck tot gezant bij het Hof van St. Peters burg zou worden benoemd. Wij kun nen op de meest stellige wijze ver zekeren dat dit bericht van allen grond is ontbloot. Vad. Bij gelegenheid der inwijding van het nieuwe paleis van justitie te Brussel op 15 dezer, zal door de Brusselsche balie een feestmaal ge geven worden, waartoe zijn uitge noodigd de dekens van alle orden van advocaten in België en eenige andere voorname Belgische advoca- teu; voorts uit het buitenland de deken der orde van advocaten bij bet hoogste rechtscollege van elk land (voor Nederland mr. G. M. Van der Linden, deken der orde van advocaten bij onzen Hoogen Raad) en eenige bekende rechtsgeleerden uit verschillende landen (voor Neder land mr. T. M. C. Asser alhier.) Door het bestuur der afdee- ling Nijmegen van de Nederland- sche Vereeniging tot bescherming van dieren, worden pogingen aan gewend om aldaar een Kinder- bond tot bescherming van dieren op te richten. Amsterdam. De Victoria re- gia in den Hortus Botanicus, alhier, zal lieden een bloemknop ontplooien. De Hortus zal hedenavond tot 10 uren geopend en de kassen verlicht zijn. Tevens moge nogmaals de aan dacht gevestigd worden op een prachtexemplaar van Todea barbara een varen, welken de Hortus Bota nicus van Baron Ferd. von Muller, directeur van den botanischen tuin te Melbourne, ten geschenkeontving. Die varen met een stam van 5 meter boog, woog zonder embal lage 1800 kilo en prijkt thans met meer dan 20 knoppen, uit elk van welke eene bladerkroon zich ont wikkeld heeft. De plant werd met zeer veel opoffering van tijd en geld uit de oorspronkelijke wouden van Victoria te voorschijn gehaald en vindt haar's gelijke alleen in een dergelijk monsterachtig exemplaar, dat aan den tuin te St. Petersburg ten geschenke we rif gegeven. Eenigen tijd geleden werd hier zeker persoon failliet verklaard, die er zijn werd van had gemaakt, zich belangrijke sommen als borgtocht te doen afgeven door personen, die hij als zijn depöthouders in het sigaren- vak aanstelde. Hij stond in relatie met een ander, die zich vertrouwen wist te verschaffen, door zich den naam te geven van aspirant- eandidaat-no- taris(!). De ongelukkige depöthou ders zagen zich van nagenoeg al hun penningen beroofd. Dezer dagen verschenen in de dagbladen weder advertentiën van nagenoeg denzelf den inhoud als die, welke de hier boven bedoelde depöthouders in de val hebben doen loopen. Men zij gewaarschuwd! (Pat. v. Just.) Zaterdagavond kwam in de koffiebranderij «Het Sterretje», op de Prins Hendrikkade alhier, de machinist, zonder dat hij het be merkte, in aanraking met eene gas vlam, die door den tocht was aan gewakkerd. De kleederen van den man geraakten in brand, waardoor hij hevige brandwonden op den rug bekwam. Hij is per brancard naar het gasthuis gebracht. waarom hij weg moest en wat was, denkt gij, de rede, die hem dwong? Misschien omdat gij arm waart en hij rijk? -- O, neen, zeide Hilda. Neen, gij kunt het niet raden. Hij beminde mij en juist omdat hij mij beminde moest hij mij verlaten. De reden wasdat hij met eene andere verloofd was, met eene, die hij niet beminde. Hij zeide, dat eene reeks van omstandigheden hem tot dit en gagement hadden gebracht en hij had de vurige, oprechte liefde dier dame niet steeds met onverschillige oogen kunnen aanzienzijne vriend schap voor haar, had hij voor liefde aangezien, zoodat hij aanzoek om hare hand had gedaan. Hij zeide, dat het meisje hem zoozeer beminde, dat zij sterven zou, indien hij haar verliet. Onbewust leerde hij mij lief hebben met geheel zijn hart. Dat was de oorzaak en omdat hij mij beminde en niet mocht huwen, moes- Bij eene voorstelling, Zondag middag in het lokaal De Vereeniging in de Warmoesstraat te Amsterdam gegeven, viel een acrobaat, die op eenige palen zijne kunststukken ver toonde, van eene vrij aanzienlijke hoogte naar beneden. De ongeluk kige werd in bewusteloozen toestand opgenomen. Bij onderzoek bleek hij zulke ernstige kneuzingen in den rug hekomen te hebben, dat zijn toestand zeer bedenkelijk is. 's Gravenhage. Tusschen een paar onderofficiereu en eenige bur gers werd gisterenmiddag op de Hooftskade alhier geduchtge vochten. De onderofficieren waren tegen de burgers niet bestand: een hunner werd onder talrijk geleide naar het politiebureau overgebracht. Boskoop. De door handelaars tot den rijkskanselier van Duitscli- land gerichte verzoekschriften, om in Duitschland hoornen en planten te mogen invoeren, alsmede om door Duitschland naar Oostenrijk (welk rijk den invoer niet verbo den heeft) te mogen verzenden, zijn van de hand gewezen. Rotterdam. Het bestuurder afdeeling alhier van het Pensioen- verbond heeft, als hoofdbestuur vau gezegde Vereeniging optredende, aan beide Kamers der Staten-Generaal een adres gericht, met verzoek het indienen van voorstellen, naar aan leiding van het bekende rapport der staatscommissie te bevorderen. Het vindt daartoe gelegenheid in het stilzwijgen der staatsbegrooting. De luchtreiziger L'Hoste is gisteren middag met goed gevolg uit den tuin van het Feestgebouw alhier opgestegen met zijn ballon Ville de Boulogne sur Mer. Zijn op treden was bescheiden, zonder eenig vertoon. Alles ging stil en rustig in zijn werk en was zonder den minsten noodeloozen omslag op tijd gereed. De ballon, die bestemd is 550 kub. meter gas te bergen, was in twee uur gevuld, dank zij de medewerking van de Nieuwe Rot- terdamsche Gasfabriek. Te 3 ure werden de ring en bet schuitje aan den ballon bevestigd. Een aantal mariniers werkten zichtbaarco/i amove mede om de opstijging regelmatig te doen voortgaan. De heer L'Hoste, met zijn jeugdigen reisgenoot luit Amsterdam, de heer Jules Weill, die bii deze gelegenheid zijn eerste luchtreis ging aanvaarden, stapten in den kleinen, teenen korf, en op het sein van L'Hoste werd de ballon losgelaten. Deze helde aan vankelijk over en scheen geneigd een eind laag langs den grond te willen zweven, hetgeen door de onmiddellijke nabijheid van huizen, noodlottige gevolgen had kunnen hebben; doch L'Hoste wierp blik semsnel ballast uit, smeet zelfs zijn anker naar beneden en 't mocht hem daardoor gelukken zonder eenige averij in het vrije te komen. Lang genot had men van het schouwspel niet. Gelijk de proef ballons, waarvan sommige door zotte menschelijke vormen vrij wat genoegen gaven, deden verwachten, dreef de ballon in westelijke rich ting af, doch naarmate hij hooger steeg bereikte hij den vochtigen damp, die het zwerk vervulde en hem weldra geheel aan het bloote oog onttrok. De luchtreizigers hoop ten heden avond te Amsterdam te soupeeren. Dat die hoop niet ver ijdeld zal worden, zij hun toege- wenscht. De aftocht van de ontzettende ten wij scheiden om elkander nooit weer op aarde te ontmoeten. Hoe treurig! zeide Freia, met innig medelijden. Ik houd hem echter toch voor wreed! Neen, het was zijn plan niet, wreed te zijn en dat was hij ook niet. Ach, het kwam zoo plotseling over ons, evenals wanneer menschen door eenen diepen beek willen gaan en zij zich plotseling in een diepen stroom bevinden. Hij was zoo trouw hartig, zoo vaderlijk! -- Hij had meer aan het gevaar hebben moeten denken, waarin hij u brachthij wist, hoe eenzaam en treurig uw leven was en dit had hem voorzichtiger moeten maken. Ik geloof niet, dat liefde zoo overlegt, zeide Hilda, en wij hebben geen onrecht gedaan. Slechts twee menschenlevens verwoest, zeide Freia treurig. Ik kan het mijne niet verstoord noemen. Ik wil hem liever bemind menigte, die zich in den omtrek van het Feestgebouw had opgehoopt, had in goede orde plaats. Slechts was het te betreuren dat de politie het verkeer van voertuigen op dat oogenblik niet stremde. Indien daar door geen ongelukken plaats had den, dan is dat vooral te danken aan de goede gezindheid van het volk dat, voor zoover doenlijk, ge drang wist te voorkomen. De luchtballon is te 4.10 te Oud-Alblas nedergekomen. Daar de luchtreiziger, zijn anker met touw had moeten wegwerpen, heeft de ballon hij het nederdalen eenige schade bekomen. Utrecht. Zaterdag is een 10- jarige knaap op het terrein der voormalige vitrioolfabriek buiten de Weerd alhier in een ledig staande loods gegaan, waarin hij door een instortenden schoorsteen van eene smidse is verpletterd, die bevorens door straatbengels van de steun punten was beroofd. Het lijkje werd spoedig door hulpvaardige lieden onder de steenmassa te voorschijn gehaald en naar de ouderlijke wo ning gebracht. Amersfoort. Eenige meel fabrikanten hebben zich tot de Tweede Kamer dei' Staten-Gene raal gewend met een adres, waarin zij op verschilende gronden her ziening verzoeken van het tarief van invoerrechten, voor het recht in Europa. Maastricht. Gebeuren nu en dan bij het schijfschieten, ook van militairen, ongelukken van geringen omvang, gisterenmorgen daarentegen is alhier een hoogst ernstig ongeluk voorgevallen. De kapitein Bergé is namelijk bij deze oefeningen door een kogel doodelijk getroffen. - Men schrijft nader aan het (Hbl.) De noodlottige dood van kapitein Bergé, die hier zeer geacht en gezien was, is het onderwerp van aller ge sprekken. Het ongeluk schijnt zich volgender wijze te hebben toegedra gen. Terwijl de manschappen oefe ning hadden in het schijfschieten, nam genoemde kapitein een der miliciens om zich te overtuigen van diens bekwaamheid in het schieten. De milicien nam een geweer en legde op het oog van den kapitein, dat hem door dezen als mikpunt was aangewezen, aan. Beiden wisten niet, dat het geweer met een scherpen patroon geladen was. Het schot ging af en trof den kapitein, die dood nederviel. De kogel was door het oog en achterhoofd gedrongen. De milicien was zoo ontsteld, dat hij in zwijm viel en men genood zaakt was hem naar het hospitaal te vervoeren. Het ongeval verwekt hier veel sensatie. Yerseke. De oesterbandel was in September, de eerste maand van het seizoen, vrij levendig: het tele graafkantoor behandelde 540 tele grammen tegen 393 in September van het vorige jaar. Zoo nemen de werkzaamheden op het post- en telegraafkantoor jaarlijks aanzienlijk in omvang toe, vooral gedurende de wintermaanden. Toch werd een verzoek om invoering van den vol len dagdienst in die wintermaanden door den minister vooralsnog van de hand gewezen. Araemuiden. Zaterdagavond stoomde, om welke reden weet men niet, de trein van 10,31 het station alhier voorbij, zonder op te houden, niettegenstaande zich twee perso nen in den trein bevonden, die al daar moesten uitstappen. Deze waren en ongelukkig bemind hebben, dan de vrouw van een anderen man te zijn. Op dien avond kuste hij mij, op dien avond hield hij mij in zijne armen en zoolang ik leef, zullen geene andere armen mij omvatten. Ik heb groote smarten verduurd, maar zij waren zoet. Nu kent gij mijne liefde en weet, waarom alle mannen voor mij, zoo lang ik leef, schaduwen zullen zijn. Op dit oogenblik riep de generaal hen. Zijt gij op Freia's lievelings plaatsje verscholen? zeide hij. Weet gij wel, meisjes, dat gij ontzettend lang gebabbeld hebt? Wat hebt gij elkander toch te ver tellen? Iets van fraaie kleeren en vereerders wellicht? (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2