Oplage 10000 Ex. Donderdag 11 October 1883. No. 80. BUITENLAND. FEUILLETON. De vloek des Vaders. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRA AT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BCMANS k Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent- Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten bet Buitenland: Compagnie Générale de Publicity. Ëtrangcre G. L. DAL'BE Co. JOHn. E. JONES, Sucr.. Parijs, 3Ihis. Faubourg Nfontmartrc. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. S.09, 8.17, 9.-, 9.33, 11.15, 11.44* 11.56, 1.8, 2.40* 3.53. 4.13, 4.31. 4.44, 5.42. 7.13, 7.39* 8.41. 9.36, 9.46.9.57,10.25,10.33.10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53* 8.37,9.11,10.16, 12.17*, 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30*, 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.-, 7.30*, 8.10, 8.40. 9.35, 9.49,11.5,11.55», 12.15, 1.5. 1.30, 2.50, 3.45, 4.30. 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, S.30, 10.—, 11.—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, S.10. 9.10,10.20*. 11.5, 1.25*. 2.30. 3.35, 5.10,6.20*, 7.7.55. S.50. 9.45*. De vertrekuren zijn berekend van de Dclftscne Poort. De met een Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7.27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar, 4.57, S.57- Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 ■eteekende treinen alleen lc en 2c klasse. Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.15, S.07, 10.18, 11.32, 1.32. 3.19, 4.17, 5.1, 6.42, 8.58. Van Zandvoort naar Haarlem. 7-42, 8.35. 10.48, 12.41, 2.15. 3.47, 4.3$ 6.17 7.13, 9.31. Onze cïbonné's en zij, die het in den loop van dit jaar worden, ontvangen als premie den beroemden ro man van Fr. Levantide Vloek des Vaders, uith et Hoogduitsch vertaald, benevens een in vier /deuren gedruiden Adverten tie- Wandkalender. Zij, die op dezen Wandlcalen- der willen adverteer en, vervoe gen zich daartoe aan 't Bureau, Kleine Houtstraat, 1Vo. 9. FRANKRIJK. Men schrijft uit Parijs aan de Kö'ln. Ztg:. Als men de verschillende Parijsche bladen leest, zou men kunnen meenen in het jaar 1848 terugverplaatst te zijn, toen ook de republikeinen elkander zoolang ver scheurden, totdat zij de prooi dei- reactie werden. De overeenkomst met 1848 wordt nog duidelijker, als men er op let, dat de reactie, die tegenwoordig' zich om den graaf van Parijs schaart, zich gereed maakt om Ferry in zijn strijd tegen de ultra-republikeinen te ondersteunen en dus precies zoo handelt als de reactie van 1848 tegenover de re geering van Cavaignac. De Radical zegt«Laat ons een wapenstilstand sluiten wat onzen strijd over de systeemen betreft. De collectivisten, anarchisten, gewone vaderlandslie vende republikeinen moeten zich vereenigen, om aan de opportunis ten, orleanisten en bonapartisten, die ééne bende vormen, het hoofd te bieden. Er zijn oogenblikken in het leven eens volks, dat zijn be houd de hoogste wet is. Zulk een Naar bet Hoogdu'tscli VAN Pr. LEV AH TI. 41) Geen van hen zeide een woord; hij zag dat hunne gczichten bleek waren en kwam daardoor op de gedachte, dat ze misschien van hun nen vader hadden gesproken. Freia, ik heb u noodig, zeide hij, ik zal u niet lang in beslag nemen, maar ik moet :uet u spreken voor Erwin komt. Hilda hoorde den naam en hor- haalde hem: Erwin? Dat zal zeker de naam van Freia's verloofde zijn, zeide zij. Gelukkige Freia. De hemel be hoede haar! oogenblik beleven wij thans. De royalisten, die weten, dat de republikeinen in weerwil van de ervaringen der laatste 90 jaren, on verbeterlijk zijn, gelooven zeker, dat zij weldra meester zullen zijn in Frankrijk en de Soleilhet blad van den hertog van Aumala, predikt reeds, ter geruststelling van Europa, dat de monarchie de vrede is. De Figarodie thans ook in handen is van den hertog van Aumala, was het, die het eerste sein voor de be weging tegen den koning-ulaan heeft gegeven. Geen republikeinsch blad had op de benoeming' van den koning tot kolonel van een Slees- wijksch regiment acht geslagen, voordat de Figaro plotseling ver klaarde, dat deze benoeming «eene vreeselijke en gegronde verontwaar diging in Frankrijk moest opwek ken.» DUITSCHLAND. Onder de wetsontwerpen, die de Rijksdag in zijne eerstvolgende zit ting van den Bondsraad te wachten heeft, behoort, naar men verneemt, een wetsontwerp betreffende schade vergoeding aan onschuldig veroor deelden. Men zal zich herinneren, dat in de vorige Rijksdagszitting deze zaak reeds ter spraak gekomen is, en dat toen eene commissie met het uitbrengen van een rapport be last is, waarin ook dr. Yon Schwarze zitting had. Dat rapport is sedert verschenen en bevat o. a. eene lijst van vrijspraken in revisie van vroe ger veroordeelden gedurende de laatste jaren. Daaruit blijk o. a., dat in de verschillende deelen des Rijks sedert 1 Oct. 1879 niet min der dan 258 dergelijke vrijspraken voorgekomen zijn, die natuurlijk door geenerlei schadeverg-oeding gevolgd werden, tenzij particulieren zich be- Kom mee naar mijne kamer, Freia, -- zeide de generaal. Ik houd veel van dit heldere, koude weder, maar ik gevoel een weinig pijn in den rechterarm en dat mag ik niet verwaarloozen. Hij zag, dat Hilda hem vragend aanzag. Een oude wonde is als een oude vriend. Ik ontving voor twintigjaar ongeveer een sabelhouw, en als het nu koud weer is, steekt het mij daar altijd nog zoo in. De moraal daarvan is, dat het gemak kelijker valt iemand eene wonde toe te brengen, dan ze te heelen. Verlaat uw lief plaatsje maar niet, Hilda, met tien minuten zend ik u Freia terug. Toen Hilda die beiden zag heen gaan, vroeg zij zich zelf af, of zij wel ooit het vertrouwen van haren oom zou winnen, als Freia gehuwd was. Daarop keek zij weder het terras langs en oemerkte een heer, die naar wogen voelden, die taak van den Staat over te nemen. In die 258 gevallen (waarvan 188 in Pruisen) hadden 97 veroordeelden hunne straf reeds geheel of gedeeltelijk onder gaan. RUSLAND. Een telegram uit Petersburg van Maandag meldt, dat blijkens daar ontvangen tijdingen, de Afghanen een klein tot dus ver onafhankelijk gewest aan de Amu DarjabijPamira, veroverd hebben en dientengevolge de Russen de onmiddelijke buren der Afghanesi .zijn geworden. Over het veroverde grondgebied regeerde laatstelijk Junus AlfBey. TURKIJE. Een der ernstigste gevaren, die het Turksche rijk bedreigen, is de Arabische kwestie. Velen vreezen een Arabischen opstand, die zich van de poorten van Damascus tot aan Aden zal uitstrekken, maar een En- gelsch dagblad-correspondentdie sedert lang zijn aandacht aan deze kwestie heeft gewijd, houdt het er voor, dat de Arabieren onderling te veel zijn verdeeld voor zulk een samenwerking'. Het is waar, dat jaren achtereen het gezag des sultans in de woestijnen van Arabië en Syrië is getrotseerd geworden. Er zijn stammen, die nooit eenige belasting- opbrengen; aan andere betaalt het Turksche gouvernement jaarlijks brandschatting. Zoo neemt b. v. de karavaan, die met de geschenken des sultans naar Mekka wordt ge zonden, altijd eenige duizenden pon den mede, om de plunderaars af te koopen. Maar in weerwil van het verzet tegen of de onverschilligheid voor het Turksch gezag, is er zeer weinig samenhang' onder de Arabie ren. Een groot godsdienstig leider, het huis toe ging. Zij wendde zich J naar de andere zijde en dacht dat het een bekende van den generaal was. Binnen een paar minuten had zij het voorval vergeten. Ik wilde u, voor Erwin komt, j zeggen, dat ik het goed oordeel, hem de geheele geschiedenis te vertellen, j voor hij inida gezien heeft, zeide de generaal tot zijne nicht. Ik zal hem een klein briefje zenden, opdat hij dadelijk na zijne aankomst j hier komt. Het feit, dat gij de doch- ter van Sturm zijt, zal, daarvan ben ik overtuigd, niets afdoen. Eerst was ik er nog al bang voor, maar nu I ik hem heb Ie rei kennen, weet ik. j jdat het in "T geheel niet bij hem in aanmerking'' komen zal, want hij; [heeft zelf, helaas, oen weinig demo- kratische neigingen. Het is geene aang-ename zaak, voor eenen officier des Koning-s,familie te zijn van eenen man als Gottfried Sturm. Erwin zal dus zeer goed begrijpen, dat voor een bekwame valsche profeet zou hen misschien vereenigen, en het is mogelijk, dat de voortgezette opposi tie tegen de Turken er een militairen leider boven op brengt, wien alle stammen gehoorzamen. Maar de tegenwoordige beweging schijnt tot enkele deelen van Arabië beperkt te blijven, vooral tot liet noordelijk gedeelte van Midden-Arabië en den woestijn achter Damascus en Aleppo. Men verzekert, dat de Porte er van heeft afgezien, diplomatieke stappen te doen, om hare souvereine rechten over Bulgarije te handhaven omdat, haar door eenige mogendheden was te kennen gegeven, dat zulk een stap, wegens de duidelijke verklaring van het traktaat van Berlijn, over bodig en bovendien, onder de tegen woordige omstandigheden, ontijdig zou zijn. Te gelijk werd aan de Porte te verstaan gegeven, dat zoodra het noodig mocht zijn, haar rechten in Bulgarije te doen gelden, haar de ondersteuning der Europeesche diplo matie niet zal ontbreken. EGYPTE. Een correspondent der Daily News die de expeditie in Soedan vergezelt, meldt, dat de Egyptische troepen zoo snel mogelijk naar Obeid oprukken, om een veldslag te leveren, waarvan alles afhangt. De armee is geheel van zijn operatie-basis afgesneden en moet twee maanden leven van hetgeen zij heeft medegenomen en wat zij onderweg kan krijgen. In de eerste weken is geen tijding van de expeditie te wachten. Volgens officieele opgave is in drie dagen in Egypte geen geval van cholera voorgekomen. KAAP DE GOEDE HOOP. Volgens telegram uit Durban heeft de Kaapsche regeering aan Cetewayo j eene schuilplaats op het zoogenaamd gereserveerd grondgebied aangebo- jden, onder voorwaarde dat hij zich als rustig onderdaan van koningin i Victoria gedraagt. BINNENLAND. Haarlem, 10 Oct. '83. De waarnemende consul-gene raal der Nederlanden in Zwitserland, is op 5 dezer te Bern, uit naam van Zr. Ms. regeering, toegetreden tot de op 3 Nov. 1881 aldaar gesloten I internationale overeenkomst tot we- i ring der druiffuis. De kapitein voor speciale dien sten O. de Wit, van het 2e reg. veldartillerie te *s Gravenhage, is I heden naar Carlsruhe vertrokken, teneinde aldaar officieel de artillerie- j oefeningen bij te wonen. Amsterdam. In 't begin [der volgende week zal de tramlijn LeidschepleinMarnixplein geopend worden. Van 's morgens 8 tot 's avonds half 12 zal elke 5 minuten een \va- gen van elk eindpunt afrijden. De gelegenheid tot liet nemen van overstapkaartjes zal mede eer lang belangrijk uitgebreid worden, vooral van de lijn PlantageLeid scheplein naar alle lijnen, die ge noemde baan raken of kruisen. Met 15 Oct. zal ook op de lijnen Haar lemmerpleinDam en Prins Hen drikkadeDam de gelegenheid tot overstappen gegeven worden in alle wagens die van den Dam afrijden. Zoo zal men b. v. voor 121/2 cent. van liet Haarlemmerplein naar de Sarphatistraat of omgekeerd kunnen rijden. Aan den Overtoom is gisteren voormiddag, door een Friesch tjalk mij het noemen van dien naam on- mogelijk was. Ik wil u niet krenken en niet verder met u daar over spreken, Freia, maar dit moet ik u toch zeggen, Erwin is van andere ideeën als ik, en daarom geloof ik niet, dat. het hem onaangenaam zal zijn: ge kunt dus gerust zijn. XXIX. Erwin von Loneck kwam lang zaam de laan langs wandelen; hij zag er vermoeid en ziekelijk uit, volstrekt niet als iemand, die vol geluk de toekomst tegemoet gaat. Eene donkere schaduw in zijne oogen verried slapelooze nachten, vermoei ende dagen en treurige gedachten. Het was hem echter aan te zien, dat hij eenen moeilijken strijd had gestreden, waaruit hij als overwin naar was te voorschijn gekomen. Hij dacht er aan, hoe hij Freia voor de eerste maal op het terras tusschen de passiebloemen zi g èn hoe beteekenisvol deze morgen voor hem was geworden. Hoe veel man- nen zouden zich gelukkig gevoeld i hebben door Freia's liefde, en hem. j liet ze geheel koud. Vol energie j vatte hij de beste voornemens op, toen hij langzaam de allée langs ging. Hij wilde zijn best doen om I liefdevol jegens Freia te zijn en het iieedere blonde meisje zooveel mo gelijk zoeken te vergeten. Langza- I merhand hoopte hij op die manier tot rust te komen. Ik zal haar gelukkig maken, J dacht hij. Daarop zag' liij door de bloemen naar het terras en bemerkte. I een zwart kleed en eene blauke haml. Zij was het zeker, wam zij zeide immers eens tot hem, dat lit haar lievelingsplaatsje was, omdat zij hem daar het eerst had. ontmoet Zij keek naar het huis. Hij wilde zacht naar haar toe gaan, haar in zijne armei sluiten, ze kussen en liefdevol U woorden tot haar richten.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1