ITALIË. Zondag ontving Paus Leo XIII de leeken-pelgrims. Zij waren uit alle oorden van Italiësaamgestroomd ten getale van tien duizend. De receptie was luisterrijk. In de Bas- cilica stond de pauselijke troon, met rood fluweel bekleed en rijk verguld. Een dubbele rij van Zwit- sersclie gardes stond van den in gang der kerk tot den troon. Tegen 12 uur verscheen de paus onder een troonhemel. Luide kreten van «leve de Paus!» klonken door de lcerk. Z. TT. scheen getroffen door deze blijken van geestdrift. De aan voerder der pelgrims las een adres voor. De paus antwoordde in een rede, die ongeveer twintig minuten duurde. Hij deed uitkomen, dat het pausdom altijd de glorie van Italië is geweest en dat de wereldlijke macht onmisbaar is voor de hand having van het geestelijk gezag. De plechtigheid liep af met het uitdeden van den apostolischeu ze gen. Daarop volgden weer nieuwe juichkreten. Iemand, die de on voorzichtigheid had, «weg met Humbert!te roepen, werd door de pauselijke lijfwacht de deur uitgezet. RUSLAND. De volgende proclamatie der re- volutionnaire partij is te Petersburg verspreid geworden; «Het uitvoe rend comité der Russische revolu-| tionnaire paftij heeft met eenparig heid van stemmen het doodvonnis uitgesproken over Alexander 111. De door ons vastgestelde termijn welke aan Alexander III nauw keurig bekend was gemaakt door ons orgaan Narodnaja Wolja zooT mede door de uitgevaardigde pro clamatie, is verstreken, zonder dat gedurende dien tijd een enkele po ging is gedaan, om den nood en de ellende, onder het Russische volk heerschende, te lenigen. Wij voe gen hierbij de verzekering, dat wij ons doel zullen bereiken, in spijt van alle middelen door onze vijan den in het werk gesteld, om dit te verhinderen.» SERVIE. In Servie blijft het altijd nog rustig, maar de koning schijnt toch niet volkomen op zijn gemak te zijn. Het is bekend geworden, dat; hij Vrijdag in alle stilte het ofli-j cierscorps bij zich had outboden en de Pol. covr. heeft vernomen, dat de koning toen woorden heeft ge sproken «van hooge politieke be- teekenis, die op de aanwezigen een diepen indruk hebben gemaakt." Volgens een telegram der Neue freie Pressc noemde de koning de radicalen, revolutionaire elemen ten, die in het belang van den staat en van de dinastie energiek moesten worden tegengegaan. Hij sprak de hoop uit, dat hij in deze moeielijke dagen getrouwe officieren zou vinden. Deze rede werd door de officieren zwijgend aangehoord. BIWTMiAMD. Haarlem, 11 Oct. '83. Di' gi-zoudheiclstoestaud dezer gemeente was evea nis in de laatste maanden zeer £unnti<r. Van besmettelijke ziekten werden aange£jeven: 3 gevallen van febris typlioïdea, 1 geval van roodvonk en l geval van angina diphterinn. Sterfte aan besmettelijke ziekten had niet plaats. Het- totaalcijfer der overledenen was zeer lang, dat 63 Ik kan u niet verlaten, gij zult in onmacht vallen. Neen, vrees niets. IToor mij aan. Het zal 't beste zijn, dat gij nu gaat. Niemand zal ontdekken, dat' gij mij hier hebt gezien, en zij zul len u de geheele geschiedenis ver halen. Wij moeten elkander als vreemden ontmoeten. Ga nu. De hemel weet, dat geen man ongelukkiger kan wezen, dan ik het ben, zeide hij somber. Hare oogen waren vol tranen, toeu zij hem aanzag, den verloofde barer zuster, en toen hij langzaam het terras afdaalde, was het alsof er een nevel voor hare oogen trok. Zij wankelde heen en weder en hulpeloos en in onmacht viel zij op dei; grond. XXX. Toen Erwin von Loneclr door eene der zalen ging, wierp hij een snellen blik in een spiegel. Onwillekeu- bcdrangt, 7 levenloos nangegevenen daar onder begrepen. Verhouding der overlede nen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend 18.7. Aan lichaams zwakte stierven 9, aan kanker 4, aan apoplexfe 3, aan hersenziekte 5, aan ziekten der ademhalingsorganen 8, (waar van 6 aan keel- en longtering of bloed spuwing) nan ziekten der spijs verteriugs- werktuigen 10, door onbekende oorzaken 7 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 23, van 13 jaar 2. van 514 jaren 0, van 1420 jaren 0, van 2050; jaren 15, van 5065 jaren 8, van 6580 jaren 9, boven S0 jaren 1. Geboren zijn 84 jongens en 71 meisjes. Van den Heer J. H. Krelage ont vangt de llaarl. Ct. de volgende mededeeling omtrent den invoej van bolgewassen in het Groother togdom Luxemburg: «Heden ontving mijne firma, in antwoord op eene vroegere aan- jvrage, van den Heer Staatsminis ter-president der Regeering de Blochausen een schrijven, dat bloem bollen zonder wortels uit Holland in het Groothertog-dom over het tolkantoor Luxemburg zonder bij- jzondere vergunning kunnen inge voerd worden, mits voldoende aan de voorwaarden, gesteld bij art. 8 van het Koninklijk-Groothertogelijk j besluit van 20 Aug. 1883. Gemeld artikel bevat de gewone voorschrif ten omtrent certificaten, verpak king enz. «Van particuliere zijde was mij reeds medegedeeld, dat dergelijk besluit der Luxemburgsche Regee ring was gepubliceerd in het Mé- mor ia I du Grand ducliè de Luxem bourg van 5 October. De Prins van Oranje heeft een zilveren vischmes en vork geschon ken als prijs voor de Dorcasloterij te Delft. De heer M. P. Pels, Voorzit ter der koloniale afdeeling van de Amsterdamsche tentoonstelling, is benoemd tot commandeur der Ro- zenorde van Brazilië. Uit Kopenhagen wordt i. d. 10 Oct. geseind: De minister van marine deelde heden in het Fol- kething mede, dat de Noordpool- vaarder Dijmphna bij Vardoe voor anker is gekomen. Prins Albert van Pruisen heeft aan den heer J. Kemps, stationchef der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij te 's-Hage, een kostbare doekspeld doen toekomen, bezet met paarlen en diamanten, als bewijs van zijne hooge waardeering van hetgeen de heer Kemps steeds verricht in verband met 's Prinsen aankomst en vertrek te 's.Hage, bij gelegen heid van zijn jaarlijksch verblijf te Scheveningen. De Pruis, minister van open bare werken heeft de som van 3,000,000 Mark aangevraagd tot uitbreiding van het station Ivalden- kircheu, voor het geval dat de Nederl. Staat tot de aangegane on derhandeling niet mocht overgaan, tot vermindering der hooge jaar- lijksche sommen voor het gebruik maken der lijn op Nederl. grondge bied en het station. In het belang èn van Venloo, zoo wordt van daar geschreven, èn van het reizend publiek, ware het laatste te wensclien, want an ders zoude het personeel naar Kaldenkirchen overgebracht en het reizend publiek genoodzaakt zijn aan het grensstation over te stappen en te wachten tot zich de gelegen heid van een trein naar Venloo opdoet. rig deed hij eene schrede terug*, toen hij zijn veranderd gelaat aanschouw de. ITij bleef eenige minuten staan, om zich eenigszins te herstellen. Snel droogde hij zich het zweet van het voorhoofd, en toen hij een weinig rustiger geworden was, begaf hij zich naar de kamer van den gene raal. Generaal von Wieburg was alleen. Wijl zijne eigene gedachten hem uit zijn gewone doen gebracht hadden, viel hem het veranderde gezicht van Loneck niet op. Hij schudde hem de hand en heette heni hartelijk welkom op Altlinden. Ik 'oen zeer verheugd u weer hier te zien, beste Ér win, zeide hij. Wij hebben u zeer gemist, e* we hebben zeer aangrijpende, onaangename dagen beleefd. Het verheugd mij, dat nu alles voorbij is. Er bleef mij nog eetie plicht te vervullen over, die even onaange naam is en die bestaat hierin, dat Amsterdam. In weerwil van alle door de politie ingestelde onder zoekingen zijn de mandaten, waar mede de facteur der mariniers op den loop gegaan was, niet. terecht gekomen, zoodat men vermoedt dat hij ze vernietigd heeft alvorens naai de kazerne terug te keeren. De facteur zelf heeft thans het delirium gekregen. 's-Gravenhage. Gisterenoch tend begaf zich alhier een jong paar, vergezeld van de respectieve ouders, naar het stadhuis, ten einde daar in den echt verbonden te worden. Eenmaal voor den ambtenaar van den burgerlijken stand verschenen weigerde de vader van de bruid hardnekkig zijne toestemming te ver- leenen. Bidden noch smeeken hielp, en het gezelschap was genoodzaakt zich te verwijderen. Toen de bruid daarna de verzekering gaf, dat «va der» na het gebruikt van een borrel veel handelbaarder zou zijn, werd dat middel toegepast. Men toog ge zamenlijk naar eene kroeg, en na aldaar een ruim g-ebruik van de «vergunning» gemaakt te hebben, werd door «vader» de vergunning tot het huwelijk gegeven. Men ging- opnieuw, doch thans begeleid door eene groote menigte nieuwsgierigen, naar het stadhuis, waar alles verder in de beste orde afliep. De werkman, die eergisteren in de fabriek van de heeren Er.thoven alhier door het springen van een slijpsteen ernstig gewond werd, is in het gasthuis aan de gevolg-en daarvan overleden. Rotterdam. Gisterenavond, omstreeks ó1/* ure, is door een der treinen van de Rijnspoorweg-maat schappij nabij de Oude Plantage onder deze gemeente een man over reden, wiens verminkt lijk eenige oogenblikken later op de rails is gevonden. Het signalement van den man is als volgt: oud ruim 20 jaren, aan-1 gezicht lang en schraal, haar en wenkbrauwen blond, oogen bruin, knevel blond, voorhoofd lioog, neus klein, kin spits, kleeding: witlinnen hemd, gebraide katoenen onderbroek, wit keperen borstrok, grijze wollen, sokken, wit halfhemdje, waarin twee gouden knoopjes, wit huisjasje, zwart kamgaren fantasiepak, bottines en zwart zijden pet. Op het lijk zijn nog gevonden eene tabaksdoos van wit metaal, eene oude portemonnaie van donker leer zon der geld, en eenige touwtjes. De commissaris van politie in de 3e afdeeling te Rotterdam, bureau Goudsclie weg, verzoekt inlichtingen omtrent dit lijk. Eede. Het bekende landgoed «de Ginkel» aan weerszijden van den Rijksstraatweg van Arnhem naar Amsterdam gelegen onder deze i gemeente, met de hofsteden, bossclien, wildrijk jachtveld, is gisteren in openbare veiling verkocht voor f 64,500 aan den heer Dr. R. T. Hart, te Nieuwer-Amstel. Breda. Sedert eenige dagen houdt zich in onze omstreken van Breda iemand op, die zegt baron te zijn en zich uitgeeft voor een wees, die in onmin leeft met zijn voogd, door wien zijne uitgestrekte eigen dommen en goederen worden be heerd. Nu en dan geeft hij zich ook uit voor beestenkooper. Hij spreekt drie of vier talen, is goed pianist en violist, doch bij al deze talenten heeft hij er nog een, namelijk, om geld of voeding aan te nemen, zonder in de termen van bedelarij te vallen ik u eene geschiedenis moet vertel len, die ik veel liever had doodge zwegen, Eene geschiedenis! her haalde Erwin verbaasd. Gij moogt niet vergeten, Erwin, dat ik het was, die wenschte, dat het geheim tot dusver bewaard bleef. Het was mijn wensch, dat er niets van werd gezegd; Freia zou het u reeds lang hebben verteld, indien ik het haar niet streng verboden had. Indien er dus eene fout begaan werd, dan ben ik de schuldige. Gfi kunt echter oordeelen als gij alles zult gehoord hebben. Laat mij er nog aan toe voegen, dat g-ij volle dig vrij zijt, indien iets in mijn ver haal niet naar uwen smaak of uwe begrippen is. Freia zou u niet bin den gij behoeft slechts een woord te spreken. Niets zou mij van Freia kun nen scheiden, zeide hij wat in gespannen, en de generaal nam geen Hij laat zich als het ware het geld opdringen. Voorzichtigheid zij ook elders aanbevolen. Grave. Dinsdagochtend kwam alhier een persoon de poort linnen, die door zijne liavelooze kleeding- ieders aandacht trok. Geen half uur later prijkte hij echter in een fijn pakjenieuwe laarzen, nieuwe hoed, een mooie rotting kortom hij was in een dandy herschapen, een nieuw cylinder-horloge moest er zelfs hij zijn, doch ook de politie kwam er bij en rekende onzen vriend in. De zaak toch was dat door een persoon uit St. Anthonis bij Boksmeer in laatstgenoemde plaats een paard uit de weide was ontvreemd, hetwelk onze gast te Kuik verkocht had. Na hier in alle winkels, waar hij zijne inkoopen had gedaan, gecon fronteerd te zijn, is hij heden mor-! i gen door de maréchausées vervoerd om ter beschikking der justitie ge steld te worden, Helmond Zondag- avond ver scheen iemand in eene herberg- alhier en verzocht een glaasje jenever. De kastelein die geen vergunning had, I weigerde omdat hij den binnenko mende verdacht van te zijn omge kocht door de politie, ten einde hem op het verkoopen van sterken drank zonder vergunning te betrappen, j Eene kleine woordenwisseling ont stond, en de vrager werd het huis uitgeworpen. Maandag-avond keerde liij terug om wraak te nemen. Hij bracht de vrouw des huizes verschillende ge vaarlijke sneden in het aangezicht toe, verscheurde hare kleedereu eu sloeg letterlijk alles kort en klein wat zic.li in liet herberglokaal be vond. Buffet, tafels, stoelen, glazen, fiesschen, kruiken, alles werd ver nield. De woesteling is in handen der justitie. Zwolle. Nadat eene vrouw alhier Woensdag namiddag in een koffieketel kokend water hadgehaald, bleef zij eenigen tijd niet eene buur vrouw staan praten. Terwijl zij den ketel met kokende koffie in de hand had, dronk haar 1V2 doehtertje on gemerkt daaruit, door de tuit in den mond te brengen. ITet, kind bekwam daarbij ernstige brandwonden in mond en keel. MM op fle tentoonstüllinE. Van onzen Amsterdamschen correspondent. Van de landbouwwerktuigen be gaven wij ons naar de machines, door het huis Arbey te Parijs ten toongesteld, en die zeker, na de papierfabriek van den heer de Naijer, wel het. meest door een groot publiek zijn omringd. En werkelijk verdienen zij ten volle ieders aandacht. In de eerste plaats verdient daaronder ge noemd te worden het werktuig ter bereiding van houtwol, waaromtrent de voorkomende vertegenwoordiger der genoemde firma ons verschillende inlichtingen verschafte. Men ziet hier gewone, greenen batting-s in blokjes gezaagd, tot vezels verwer ken, die eene buitengewone veer kracht bezitten en een uitstekend materiaal voor verpakking en opvul ling van matrassen vormen. De ma chine is zeer eenvoudig van samen stel; de blokken worden door ver schillende lemmetten eerst in vezels gesneden en dan door een vlak mes afgenomen. Het kwam ons voor, dat dit werktuig in ons land, waar zoo veel greenen- en vurenhout bewerkt wordt, bestemd is om eenc nieuwe notitie van den vreemden klank in Erwins stem. De hemel zij daarvoor ge dankt! Hoor nu mijne geschiedenis. Ik moet ver terugtasten in mijne herinnering tot den tijd, waarin ik niets meer op de wereld beminde danmijne kleine zuster. Erwin had het gelaat naar het venster gewend, om zijne ontroering1 te verbergen. Eerst schenen hem de woorden, die hij hoorde, nauwelijks aan te gaan. Daarop begon hij zich te ver bazen. Een zwak vermoeden van de waarheid ontwaakte in hem, toen hij den naam Gottfried Sturm hoorde het was genoeg, om znn hart sneller te doen kloppen, en hem ge heel in de war te brengen. Nooit vergat hij dit uur weder. Van uit het venster zag hij den door de zon beschenen heuvel en de bosschen, de dorre takken der boo- men, de witte steenen van het ter industrie in het leven te roepen. In Parijs, zoo werd ons verzekerd, wordt de houtwol tegenwoordig uitsluitend voor verpakking gebezigd, terwijl ook in Amerika zeer veel van dat materieel ter opvulling van spring- veeren matrassen, canapé's, stoelen eu matrassen wordt gebruikt. Doch niet alleen deze machine verdient de aandacht, alle werktui gen door den heer Arbey tentoon gesteld, zijn voor de deskundigen van het hoogste belang. Onder anderen beviel ons bijzonder de mooie zaag snede, verkregen op de sleezaag machine, waarop blokken hout van 1 M. bij 6 M. bewerkt worden, ver der de schaafmachine met gebogen messende machine tot het fatsoe neeren van wielspaken, klompen enz. die op zeer vernuftige wijze vier stuks dezer, voor den buitenman on misbare artikelen, volgens een gego ten ijzeren mal vervaardigt; de groote snijmachine waarmede hout zonder zaag-selverlies in plankjes gesneden wordt van 510 mM. dikte enz. In j 't kort, wij bemerkten dat de heer Arbey een zestiental machines ge leverd had, waarbij ieder die iets met de hout-industrie heeft uit te staan, iets van zijn gading kan vin den; terwijl de vertegenwoordiger dei- firma, de heer Maurice Perel, zooals wij persoonlijk mochten ondervinden, in het Hollandsch gaarne alle moge lijke en duidelijke uitlegging geeft. 1 De adreskaart die wij ontvingen trok om hare curiositeit bijzonder neefs aandacht. Op hout gedrukt, dat men op het eerste gezicht voor papier zou aanzien, is zij duidelijk leesbaar, en getuigt zij wel van de hooge vlucht, die de kunst van hout bereiding genomen heeft. Toen wij verder wilden gaan, werd onze aandacht nog getrokken door eene nieuwe machine, insgelijks door den lieer Arbey vervaardigd, die zeker de broodbakkers hun werk vrij wat gemakkelijker zal maken. Dat. die kneedmachine ook deskundigen zeer practisch voorkomt, bewijst niet alleen het eerediploma, de hoogste onderscheiding op deze tentoonstelling, die zij mochten ver werven, maar in niet mindere mate het feit, dat zij reeds op vele brood fabrieken en bij onderscheidene par ticuliere bakkers gebruikt wordt. Hoogst voldaan over alles, wat wij hier gezien hadden, gingen wij verder en kwamen langs de kolos sale gevaarten, die op de suiker plantages in Java gebruikt worden. Ook die inzendingen zien er goed uit, en wij gelooven, dat zij bet werk in die fabrieken, aanmerkelij c zal verg-emakkelijken. Men kan wel zien, dat die werk tuigen ook den belang-hebbenden personen goed aanstaan, zei neef; want herhaaldelijk leest men de aankondiging: «verkocht voor Java». Als die groote walsen daar in het midden in beweging komen, zullen ze zeker aardig wat kracht uitoefenen. Weldra kwamen wij aan de onder scheidene machines voor het vervaar digen van spelden, waarvan één al de werkzaamheden verricht, die vroe ger in de fabrieken door verscheidene personen verricht moest worden. Om een viertal pennen, die veel over eenkomst hebben met een gewone garenopwinder, ligt een rolletje ko per of ijzerdraad, en wordt de kraan, die de stoom tot de machine toegang g-eeft, opengezet, dan gaan de kleine stukjes draad, die van de streng worden afgesneden, door onderschei dene buisjes, worden hier geplet en rasverwelkte bladeren vlogen voor bij de vensters. De stem van den generaal werd eentonig en ernstig; bij de namen Freia en Hilda, werd Erwins op merkzaamheid eerst weer geboeid. Hij hoorde elk woord dat de ge neraal sprak, ook het verhaal van Sturm kwam hem weder in den zin. Hij bewonderde Hilda als de doch ter, welke hij haren vader bleef en zij, die voor hem tot vrouw was bestemd, scheen hem koud en ge voelloos toe. Hij berispte zich zelf, omdat hij toen de waarheid niet had ontdekt, nu scheen hem alles toch zoo helder toe als de dag. Terwijl dit alles wild door zijn hoofd dwar relde g-iug de generaal met zijn ver haal voort, en Erwin hoorde alles geduldig tot het einde toe aan. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2