die het gevolg: was vau de belee- digingen den vorst bij zijn bezoek te Parijs aangedaan, treden zachtjes aan op den achtergrond, zoodat de gemoederen tot kalmte beginnen te komen. Na lang dralen heeft eindelijk de Czaar van Rusland de terug reis uit Koppenhagen aanvaard. Dat de politie bij zijn aankomst te Petersburg voldoende voorzorgs maatregelen zal nemen om zijn persoon tegen nihilistische aansla gen te beschermen, lijdt geen twij fel. Zeer pleizierig moet. evenwel de reis van den vorst naar zijn rijk niet zijn, bij de overtuiging, die hij heeft, dat eene geheime en helaas machtige partij voortdurend het zwaard boven zijn hoofd houdt, en hij voortdurend in gevaar verkeert, het ongelukkig lot van zijnen vader te zullen deelen. De Engelsche conservatieven maken zich gereed den parlemen tairen veldtocht tegen de regeering met kracht voort te zetten. De ver schillende redevoeringen, die de lei ders dier partij zoo hier en daar houden, bewijzen, dat zij den moed nog geenszins verloren geven, en vol hoop zijn voor de toekomst. In het Zoeloeland schijnt de regeering afgezien te hebben van haar voornemen om Cetewayo tegen zijne vijanden in bescherming te nemen, althans bii het leger, het welk Usibepo gereed maakt, ten einde dezen vorst te bekampen, be vinden zich Britsche troepen, die door hunne tegenwoordigheid zede lijken steun geven aan de vijanden van den reeds dood gewaande Zoe- loevorst. Naar men uit Kaapstad bericht heeft de Engelsche autoriteit Cetewayo een verblijf aangeboden op liet onzijdig gTondgebied, onder voorwaarde, dat hij daar voortaan als rustig Britsch onderdaan ver- toeve, of met andere woorden, dat hij afstand doe van zijne aanspra ken, op de heerschappij in het Kaf- ferland. Of hij zich daartoe maar zoo goedschiks bereid zal verklaren, is eene andere vraag. De Hongaarsche landdag heeft zijne goedkeuring geschonken aan het bemiddelingsvoorstel der regee ring, waarbij zij besloten had in Croatie voor een deel tegemoet te komen aan de eischen der ontevre denen, door te bepalen, dat de wa penborden, die opnieuw geplaatst moeten worden, alleen het wapen des rijks zonder een enkel opschrift zullen bevatten. Of hiermee allen tevreden gesteld zullen zijn, zal de toekomst moeten leeren. Uit Amerika wordt ons bericht, dat de opperbevelhebber van het leger der Vereenigde Staten gene raal Sherman, op diens verzoek door generaal Shendan vervangen is. m\\n\i,A\n Haarlem, 13 Oct. '83. Door 148 kiezers zijn gisteren briefjes ingeleverd voor de verkiezing van 25 leden der commissie uit de ingezetenen, ter beoordeeling vanhet wetsontwerp tot wijziging der gren zen tusschen Haarlem en Schooten. Gekozen zijn de heerea: J. J. Beijnes, met 128, P. Dyse- rinck 131, Mr. J.Enschedé Jr. 125, H. Figee 125, H. J. Geyl 121, O. Zelfs met haren verloofde kon zij niet over haren vader spreken.Mijn oom heeft u alles verteld, gij zijt er niet boos om, beloof mij nu, Erwin, dat gij nooit over mijn vroeger le ven met mij spreken zult. Het was te verschrikkelijk. In kon, toen ik ouder geworden was, geen enkel begrip van mijnen vader meer met hem deelen. Dikwijls ontwaak ik nog met angst en schrik, als ik ge droomd heb, dat ik voorlezingen moet houden. Ik wil geen woord tegen mijn vader spreken, maar ik kan niet aan het verledene denken. Gij weet, dat ik de dochter van Sturm ben, en hebt mij daarom niet min der lief, daarmede ben ik tevreden. Gij zijt zeer goed jegens mij, Er- win, zeide zij, ik zal het nooit vergeten. Mijn oom was overtuigd van uwe edele gevoelens, hij kent u nauwkeurig. Hij sprak nook van mijne lieve zuster. Haar gezicht nam eene teedere uitdrukking aan, toen zij van Hilda sprak. Gij 'J. Gonnet 124, P. J. L. Huët 122, Mr. W. Jager Gerlings 129, J. J. Kerbert 128, J. H. Kersten 126, C. de Koning 132, J. H. Koolhoven 122, A. C. Kruseman 132, W. K. Loeff 133, G. C. Merens 129, J. Sabelis 131, Mr. W. IJ. Smit 125, TV. van Someren Greve 117, A. v. d. Steur Jr. 131, A. J. Stoel 132, J. K. Tadema 120, H. F. vanThiel 120, Mr. A. TV. Thöne 127, Mr. A. C. Waller 124 en L. P. Zocher 136 stemmen. Gisterennammig is in het St. Elisabeths gasthuis, alhier, overle den: A. Longen, oud 34 jaren, scliip- Ser. gedomicilieerd te Harderwijk, ie den vorigen dag'onder Heemstede bij het afspringen onder den stoom tram was geraakt; waarbij hij be langrijke kneuzingen had bekomen en een zijner beeuen werd verbrijzeld. Z. M. de Koning had, bij bet be kend worden van de ramp van Krakatau. aan den minister van koloniën opgedragen, in afwachting van nader bericht Zr. Ms. groote deelneming in die ramp kenbaar te maken. De minister heeft daarvan telegraphisch bericht gezonden aan het Indisch bestuur. II. K. II. prinses Hendrik wordt met het einde van deze week weder in de residentie verwacht. De commissie, benoemd in de jongste algemeene vergadering van het Roode Kruis, om te onderzoe ken in hoever het hoofdcomité kon voldoen aan het denkbeeld der ai- deeling 's Gravenhage, om gelegen heid te geven tot opleiding van ziekenverplegers, bestaat uit de liee- ren prof. J. W. II. Tilanus te Am sterdam, dr. dr. Templeman van der Hoeven te Utrecht, leden van het hoofdcomité, en dr. W. Krol, officier van gezondheid te Kampen. De eerste trekking der loten van de Internationale Tentoonstel ling zal, zooals blijkt, op Zaterdag den lOden November a. s. plaats hebben, en wel van de seriën 110, elk van 200,000 nummers. De loten, op welke de premie valt, zullen voor de latere trekking dei- hoofdprijzen, over alle 30 seriën ver deeld, worden afgestempeld. (Zie achterstaande advertentie Men deelt aan de X. Jl. C. mede: Luidens de berichten iu de dagbladen zou een 50-tal personen in Zeeland, te Ierseke. lijden aan de trichinenziekte. Dat feit zou te meer de aandacht verdienen, om dat tot nu toe liier te lande nog nooit van het voorkomen van tri chinen iets is gebleken. Bij onder zoek is ons gebleken, dat te Ierseke het voornaamste (en eigenlijk ééni- ge afdoende) symptoom der trichi- nose tot dusverre niet is geconsta teerd, dat is: het objectief bestaan van trichinen bij de patineten. Ook in het varkensvieesch zijn ze niet g-evonden, en de betrokken varkens- slager slacht slechts Zeeuwsche varkens. Het aanwezig zijn der trichinenziekte te Ierseke is aan genomen met het oog op de alge meene verschijnselen. Dat zoodanige diagnose intusschen wel eens kan falen, bleek nog onlangs toen te Vlissingen het bestaan van Aziati sche cholera werd aangenomen. GEMENGD NIEUWS. Po Lesseps zal tegenwoordig wezen op het eerstvolgend banket van den Lon- denschen Lord-Mayor. Men verwacht van hem bij die gelegenheid eene rede voering over het tweede Suez-kanaal. zult haar liefhebben, Erwin, zij is zoo schoon, zoo goed, zoo vriende lijk. Maar gij houdt meer van bru nette, nietwaar? Ik bemin eene brunette, antwoordde hij, en zijne stem klonk als vermoeid. Zij zag hem vroolijk, lachend aan. Hoe gelukkig zullen wij samen zijn! zeide zij. Ik had niet gedacht, dat er zooveel gelukzalig heid op aarde bestond. Ach. Erwin, hoe zeer miste ik mijne zuster en ik kon er toch geen woord van zeggen. In weerwil van alle pracht en weelde rondom mij, was mijn hart toch ontroostbaar voor ik u leerde kennen. Gaarne bad bij op bare liefde volle woorden iets geantwoord, maar het was hem onmogelijk. Zijne stem beefde, toen hij beproeven wilde een paar woorden van Hilda te zeggen. Het spijt mij, te moeten hoo- ren, zeide liij, dat uwe zuster ziek is. Is dat waar? Pc Puitsche St, Riipliaëls-vereeni- ging, die zich ten doel - stelt uitsluitend R, K. landverhuizers behulpzaam te zijn om unar Amerika te komen, heeft nok in ons land agenten tot. dit doel aange steld. Pe «Westf; Mcrkur" geeft het vol gende verhaal ten beste, wat ieder reiziger bijna moet nopen om zelf zijn laarzen bij den schoenmaker terug te halen. Een lieer, die eeuige dagen iu een logement vertoefde, zoiul zijn laars, waar aan een kleinigheid te doen was, naar den schoenmaker. Paar die reeds meermalen voor licm had gewerkt, rekende hij er niets voor. Pe leerjongen echter, die de laars uanr den eigenaar moest terugbren- gen. was niet zoo meegaande. Hij liet zich door den portier 10 penningen be talen. Pezc gaf de laars aan den huis knecht tegen eene vergoeding van 30 penningen. Pc huisknecht overhandigde het schoeisel aan den eersten kcllncr. doch niet zonder zijn voorschot tegen 60 penningen te berekenen. Maar de eerste kelluer moest toch ook wat verdienen, daarom zei hij tot den kamerbediende /;I.aat de heer X, n de mark maar terug geven, die ik hem heb voorgeschoten." Pe kamerdienaar sprak: //Mijnheer X, hier is uw laars, mag ik u 1.50 Mark verzoeken Pe verbaasde het-r had geen tijd om zich over den prijs te beklagen, want binnen tien minuten vertrok de trein; doch hij besloot den schoenmaker bij eene volgende gelegenheid op zijn plaats te zetten. Zoo geschiedde, en nu kwam de handelsgeest van het hotelpersoneel aan het licht. KOLONIËN Blijkens een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den gou- eraeur-generaal van Xederlaiulsch-Indie. is den 2n dezer de eerste luitenant der Infanterie L. Thonus (gedetacheerd van het leger hier te lande) in Atjeh gesneu veld, maar hebben onze troepen, onder aanvoering van den kolonel-commandant Dcmmeni. succes behaald. Blijkens telegram vaii tien waarnomen- den agent en consul-generaal der Neder landen te Alexandria, is door hem van de Indische regeering het telegraphisch be richt ontvangen, dat (lc cholera, sedert den 28stcn September jl., niet epidemisch heerscht te Bandjermasiu. LAATSTE BERICHTEN. MADRID, 12 Oct. Het Serrano- comité neemt drie portefeuilles aan. Volgens gerucht zal het kabinet zijn samengesteld als volgt: Posada Herrera, president; Moret, buiten- landsclie zakeu; Lopez Domingue, oorlog; Berenger, marine; Gamaza, binnenlandscbe zaken; Leo, openbare werken; Linarès, justitie: Sardoal, koloniën; financiën. MADRID, 12 Oct. In de provin cie C'astellou is door overstroomingen zeer groote schade aangericht. Acht menschen zijn er bij' omgekomen. MADRID, 12 Oct. Door het op treden van den heer Moret als mi nister van buitenlandsche zaken, mag het Fransch-Spaansche incident als opgeruimd worden beschouwd. Het bericht dat de Spaansche ge zant, de heer Fernan Nunez, zijn ontslag heeft genomen, wordt be vestigd. LONDEN, 12 Oct. De TiM^sspreekt ten stelligste het gerucht tegen, waarvan de Pall Mall Gazelle gis teren melding maakte, betreffende het aanstaand faillissement van een groote financieele firma alhier. PETERSBURG, 12 Oct, De we gens verduistering van gelden aan geklaagde directeur ;bij het depar tement van het'postwezen, Perfiljew, is tot ontslag uit den dienst en een boete van 15,000 roebel veroordeeld. Zij viel in onmacht. Ik sprak met haar op het terras, toen oom mij riep. Toen ik haar verliet was zij zeer wel, en toen ik terug kwam lag zij bewusteloos op den grond. Hij zocht zijne ontroering te ver bergen. Zij heeft veel verdriet gehad in den laatsten tijd, zeide zij, en ik vrees, dat zij langen tijd noodig zal hebben om dien geleden slag te overwinnen. De woorden laadden vurige kolen op zijn hoofd. Me dunkt, ik kan niet vooronderstellen, dat zij met Freia er over gesproken heeft en toch.wat moeten deze woorden beduiden? Verdriet? vroeg hij. Het doet mij leed, dit te moe ten hooren. Welk verdriet heeft ze gehad? Ik kan het u niet zeggen antwoordde zij ernstig. Ik weet er niet veel van, maar het was eene Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken TE HAARLEM. Zondag 14 October 1883. Groote Kerk. Voormiddag 10 ure Bargor. Avondmaal. Namiddag 2 ure D. J. Heldring, pred. te Velzen. (Voorde vacature). Dankzegging, 's Avonds 6 ure Moltzer. Bevestiging van Nieuwe Leden en Dankzegging. Vrijdag Avond 6 ure Barger, Voorbereiding. Nieuwe Kerk. A oormidd. 10 ure, Suethlage. Avondmaal. Jans Kerk. Voormidd. 10 ure, Brutel dc la Rivière. Bakenesser Kerk. Voormidd. 10 ure, Hoog. Avondmaal. Waalsche Kerk. Voormidd. 10 ure, Van Hamel, pasteur éiner. ii la Have, 's Avonds 5 ure, Mulder. Luthersche Kerk. Voormiddag 10 ure, Poolman. Vereenigde Doopsgezinde Kerk. Voormiddag 10 ure, TV. .1, Leendertz, pred. te Voenwoudon. Remonstrantsche Kerk. Voormiddag 10 ure, Tidenian, Kerk der Broedergemeente. Voormiddag Sl j ure Mulder. Voormiddag 10' t ure Koflijberg. Christelijke Gereformeerde Gemeente. Wegens verbouwing vergadert de Ghr. Ger. Gem. (Afd. Ged. Oude Gracbt) in de kerk der Broedergemeente. KI. ITeiligl. Voormiddag 10 ure, 's Avonds 5 ure, Rouw, van Alblasserdnm, Lokaal Jongelings Vereeniging. Lange Annastraat. Donderdag Avond 8 ure, Barger. Bijbel lezing. Bewaarschool Lokaal Oranjestraat. Dinsdag Avond S ure, Sncthlage. Opening der Bijbellezing. Lokaal der Baptisten, Parklaan. Vrijdag Avond S uur, Zaterdag Voorin. 10 ure Prediking. Bewaarschool Lokaal Annastraat. Apostolische gemeente. Evangelieverkon diging. Voorin, lialf 11 ure eu 's Avonds 6 ure. Onderwerp Over dc wederkomst des Heereu. Lok. voor Vergaderingentot Heil des volks. (Gravinnesteeg No. 3.) Voormiddag 10 uur eu 's Avonds 6 uur, Vergadering van Gedoopte Christenen. Toegang vrij 's Middags van half 1 tot half 2 uur. Zondagschool. RECHTSZAKEN. J. S. F. Verhoeven, chef der surveillanten op de Internationale Tentoonstelling, op een salaris van f 25 per week, stond Donderdag voor de correctioneele kamer der arrondisse mentsrechtbank alhier terecht ter zake van diefstal van niet minder dan 57 tentoonge stelde voorwerpen. De tafel iu de rechtszaal geleek daardoor een tentoonstellings-étalage. Er was groote verscheidenheid; men vond er een Christusbeeld in met rood fluweel be kleed lijstje, een aardglobe, diverse porselei nen vaasjes, marmeren aschbakjes, een hand- toiletspiegel en een aantal Japansche voor werpen, als: waaiers, bekers, doozen enz. Beklaagde erkende zijn schuld. Niet minder dau 36 getuigen waren gedagvaard, ouder welke ook het internationaal karakter niet ontbrak; zelfs Japan leverde vertegenwoor digers. Volgens eeuige getuigen is de wer kelijke waarde van een aantal voorwerpen 25 procent minder dau de tentoonstcllings- verkoopprijs. Aan sommige getuigen is voor een waarde van f 400 aan voorwerpen ont nomen. Het Christusbeeld werd op f 50 a f 100 geschat. Drie Japansche getuigen ver klaarden, toen men hun den eed wilde afne men, dat zoo iets in Japan niet bekend is, maar dat men daar schriftelijk verklaarde, geen leugen te zullen zeggen. Men liet hen toen in het Fransch die vcrklaringopschrijven. Een Engelsche getuige legde den eed af door het kussen van den Bijbel na hetaan- hooren van het Engelsche eedsformulier. Dc Fransche' getuigen herhaalden in het Fransch, de duitsche iu de hoogduitsche taal de woorden van het Nederlandsch cedsfor- mulicr. Dc substituut-officier, jbr. mr. A. Ort, was van oordeel, dat beklaagde niet. door anderen verleid is. maar uit eigen aandrang heeft ge handeld. Sommige gedeelten an bet tentoon stellingsterrein. niet name de Frausehe res- ratic, zijn ook tot bewoning ingericht. Spr. vroeg derhalve de schuldig verklaring aan diefstal van een loonbediende in het huis waarin hij gewoon was te werken. Zijns in ziens moest de straf zwaar zijn, omdat het in beklaagde gestelde vertrouwen groot was. smart, die haar leven verwoestte en wij moeten dubbel goed en vrien delijk jegens haar zijn. De hemel sta mij bijzeide hij in zich zelf, diep bewogen. O, ik werd hard beproefd. Ik weet, dat gij zoo goed als een broeder voor haar wilt zijn, niet waar, Erwin Met den tijd hoop ik, zal zij hare smart leeren vergeten en iemand beminnen, die haar huwt, zij is immers zoo vriendelijk en schoon. Ik zie met vreugde de toe komst tegemoet. Wat ik er toe kan bijdragen, dat zal gebeuren, zeide hij in zich zelf. Liever zou ik sterven dan hare hoop vernietigen en haar dus te gronde richten. Hilda zal heden aan 't diné deelnemen, voer Freia voort, zon der iets kwaads te vermoeden, en Jan zal ik de beide menschen, die ik het meest lief heb aan elkander voorstellen. Gij zult vriendelijk en goed jegens haar zijn, nietwaar, De eiach luidde: veroordceliug tot een cel straf van twee jaren. Uitspraak Woensdag IS October e. k. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. De president der V. S. van Venezuela heeft de onderscheiding der tweede klasse (groot-officier) in de Orde an het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar verleend aan den heer TV. H. Pijls, Burgemeester van Maastricht en lid van de Eerste Kamer der Staten-Oenernal. Bij Kon. besluit van 6 dezer is den Heer TV. H. Pasteur, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijue betrekking van consul der Nederlanden te San Paul de Loandc. Bij Kou. besluit van 7 dezer is aan den heer H. J. G. Modderman, consul der Neder landen iu Liberia, vergunning verleend tot het aannemen van het ridderkruis der Orde van de Afrikaansche Verlossing, hem door den pres. der republiek Liberia geschonken. KÜNSTNIEUWS. Mevrouw de wed. Collin-Tobisch te Am sterdam vierde Donderdag ouder vele blijken van. belangstelling dc herinnering barer 25- jarige kunstloopbaan. Hare medcleeraars aan de Muziekschool der Maatschappij tot be vordering van Toonkunst boden haar een fraai tafelmiddenstuk aan. ONDERWIJS. Alhier is benoemd tot hoofd cener bijzon dere school voor m. u. 1. o. de heer L. C. Romeijn Jr., van Rotterdam. Noord-Holland. Examens, gehouden op 11 en 12 dezer, voor dc akte van onderwij zeres. Geëxamineerd 15 candidaten, toegelaten 9 candidaten, zijnde mej. G. Bos en A. De Boer, beiden van Terschelling; S Gijsberts en L. van der Ploeg, beiden van Den Helder; B- J. van den Berg, van Haarlemmermeer; TV. G. Schouten, van Haarlem; G. A. T. Schuijtcmaker, van Heemskerk: A. Wijn en 11. A. Heemskerk, beiden van Alkmaar. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. De noten zijn dit jaar zoo overvloedig, dat zij te Deventer tot voor 16 centen dc 100 stuks worden verkocht. In een Engelsch landbouwblad wordt opnieuw de aandacht gevestigd op de goede uitwerking van zout in het voeder oolc van varkens, ter opwekking van den eetlust en ter bevordering der vertering van het voedsel. Het be\ eelt aan. regelmatig eene kleine hoe veelheid zout- in het voeder tc doen en daarbij tevens nu en dan een weinig bloem van zwavel of houtskool te voegen. Door de laatste middelen zouden vooral voorbijgaande sto ringen ia de vertering van het. voedsel bij de diereu opgeheven worden, die, zooals men weet, zoo al geen achteruitgang, dan toch terstond stilstand in den groei van het ge meste varken veroorzaken. Door zaakkundi- gen wordt een hoeveelheid van 4 tot S gram keukenzout in het aagelijksch voeder van een varken aangeraden. (Voor een schaap dezelfde portie, voor een stuk rundvee 15 a 30, voor ccu paard 8 tot 12 gram. Bij het voederen van hooi, op enkele uren af stand van de zee gewonnen, is minder zout voldoende). MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 12 October. De prijzen der Aardappelen waren beden als volgt: Westlandsche Zand f a dito Klei f a Katwijker Zand f2.50 a 3.50, Noordwijker Zand f a Hil- legommer dito f3.a 4.75, Sassenhcimer dito f a Haarlemmer dito f a Geldersche Kralen f a dito Blauwe f 2.40 a 2.60, dito Jammen f a dito Fleur f a dito Muisjes f n Friesehe Hamburgers f a dito Jammen fl.90 a 2.1Ö, dito Engel sche f 1.40 a 1.50. Zeeuwsche Flakkeesche Jammen f2.20 a 2.40, dito Spuische Jam men f 2.50 a 2.90, Footers f 1.30 a 1.50, Blok- sche dito f a Pruisische Hambur gers f2.25 a 2.30. K offic. Afgedaan 893 bn. Java(Nangoong) ex Noach III, 589 bn., 144 bn. en 67 bn. Java W.-I. B., alhier gedopt. Margarine. Yerkocht 5 ton Cordeweener. Tin. Baiika f57, Billitou f553 Petroleum onveranderd. Tarwe zonder noteering, op levering iets vaster, Nov. f252, Maart f260. Tegen a.s. Maandag 15 dezer komen in publiek veiling, per 2400 kg. a. c. z. c., ca. 32 last min of meer beschadigde Calcutta Tarwe, alhier op zolder liggende. Rogge als voren; per 2100 kg. a. c. z. k. Taganrog fl6S. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering vaster, loo- pende maand voor 12' uur f 163, 164, na 12V. uur f163, 164, Maart f167, 16S, 169, Mei f168, 168, 170. Erwin? Ja, dat doet gij, ter wille van mij. Ik doe alles wat gij wilt, Freia. Ik zal liare lieve zuster zijn, zeide zij. die door den hemel rijk zijn gezegend, moeten altijd goed en vriendelijk zijn ende hemel is mij zoo genadig. Maar nog iets, Erwin, ik moet u nog een ding vragen. Toen gij mijne afkomst, ver- naamt en hoordet, welke keuze ik had gedaan, hield gij mij toen niet voor zeer égoïstisch? Het heeft den schijn, alsof ik tusschen rijkdom en armoede koos, tusschen de plichten van een kind en de liefde tot pracht en weelde. Dat was eehter niet zoo. Indien mijn oom arm was geweest en mijn vader rijk, dan nog zou ik dezelfde keuze gedaan h ebbenSlechts het levensdoel, dat mijn vader mij aanwees, dreef mij van hem weg. Houd mij niet voor baatzuchtig. Zeg, mij, Erwin, hoe gij daarover denkt. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2