De Starts-Courant van Zaterdag bevat het besluit van den 18den September 1883, bepalende de plaat sing in liet Staatsblad van de tus- sclien Nederland en België, op 1(5 September 1883 te 's-Gravenliage gesloten overeenkomst betreffende de samenwerking van de Nederland- sche Rijkspostspaarbank en de Bel gische algemeene spaar- en pensioen kas, in het belang der ingezetenen van beide landen. Bij de centrale commissie tot liet inzamelen van giften ter leni- g'ing der ramp in Nederlandsch- ïndië, is op den lOden dezer het telegraphiscli bericht ingekomen, dat het comité te Batavia, samen gesteld uit de heeren Levyssohn Norman, Pfeffer, Van Alphen, Ca meron, Lohr, Huber Noodt, stein- brugge. Stibbe, Suermondt Van den Berg en Beers, secretaris, een som van f 800,000 (waaronderf 315,000 uit Nederland) ontvangen heeft, dat de geheele omvang der behoeften nog niet bekend is, dat de giften waarschijnlijk voldoende zullen zijn om in den grootsten nood te voor zien, maar niet om geleden verlie zen te vergoeden, en dat het comité voortgaat met het inzamelen van g-eldeu. Niettegenstaande het aanzienlijke bedrag der aldus ter beschikking van het comité te Batavia staande middelen, nog vermeerderd met eene som van ƒ45,000, het den 9den dezer, door de centrale commis sie overgemaakt, is deze, met liet oog op den inhoud van boveuge- j noemd telegram en de verder inge-j komen berichten betreffende den om vang en de gevolgen der ramp, van óórdeel, dat zij haar niet als gedaan mag beschouwen, maar dat zij moet voortgaan met het inzamelen van giften en het overmaken daarvan aan het comité te Batavia, waarvan de samenstelling een waarborg- is, dat de toevertrouwde g-elden goed zullen worden besteed. De eerstkomende ledenverga dering van het «Bond tegen Vac- cinedwang'", zal gehouden worden Vrijdag 23 Nov. te Rotterdam. Aan den avond van dien dag hoopt de heer Keuchenius in eene openbare samenkomst aldaar op te treden, waarbij gelegenheid tot gedachten- wisseling zal zijn. (Stand.) In den laatsten tijd werd weer af; en toe geklaagd over ontvreem dingen door spoorwegbeambten, openen en doorzoeken van koffers g-edurende de reis, enz. Naar aan leiding daarvan heeft de chef van weg, werken en mouvement der ÏIoll. IJzeren Spoorweg-Maatschap pij het volgend schrijven tot de stationschefs gericht: Herhaaldelijk komen hij mij klachten in over het ontveemden, rcsp. bestelen, van aan onze zorgen toevertrouwde goe deren. Dat de daders van deze oneerlijkheden onder het personeel van de stations en op dc treinen moeten schuilen, behoeft niet te worden gezegd; evenmin dat daar door de blaam wordt geworpen op het geheele spoorwegkorps. Er moet noodzakelijk aan dezen toe stand een einde komen; ik noodig u daar om uit, het toezicht op het met de be handeling der goederen belaste personeel te verdubbelen en steeds streng te hand haven. Ik deel u verder mede, dat aan den- gene, door wiens tusschenkomst de dader of daders worden ontdekt, een premie van f 25 zal worden uitgekeerd, terwijl de dief onverbiddelijk aan de justitie zal wor den overgegeven. Op ieder van het personeel rust de eeuwig zijne ziel met den hevigsten hartstocht had ontvlamd. Hare oogen schenen hem te willen vermijden en geen enkel teeken van herkenning was op haar gelaat te zien. Daarop zag hij naar de andere. Hare don kere oogen schitterden, haar gelaat drukte vreugde en geluk uit. Hoe wel de uitdrukkingen op 't gelaat der beide zusters aanmerkelijk ver schilden, zoo kon men toch duide lijk hunne overeenkomst in houding en manieren opmerken. Freia geleidde hare zuster naar het beeld van Oenone, die door den beminden man verlaten, in onver anderlijke vertwijfeling naar het dal staarde. Freia was nog nooit zoo ge lukkig geweest als nu, nu zij Hilda naar haren verloofde bracht. De eene was koud als een doode, de andere gloeide als vuur. Het viel haar niet op, toen zij met van geluk stralende oogen en lachende lippen hare zus ter voorstelde, dat beiden terugdeins verplichting, tegenover dergelijke prak tijken met de meeste strengheid op te tre den; niemand mng zich door een mis plaatst medelijden daarvan laten terug houden. Haarlemmermeer. In ver band met de aangekondigde op heffing van het telegraafkantoor, worden thans aanstalten gemaakt om deze plaats door een telephoon- geleiding- met het telegraafkantoor te Haarlem te verhindcu. Amsterdam. Niet Dinsdag den 16n, zooals is opgegeven, maar den volgenden dag worden HH. MM. de Koning en de Koningin der Bel gen alhier verwacht. Het verdere prog'ramma van hun verblijf hier te lande zal vermoedelijk geen veran dering ondergaan. Onze Koning* en de Koningin zullen Vrijdag slechts enkele uren, den tijd om een bezoek op het Paleis te brengen en aldaar te dejeuneeren, in de hoofdstad ver toeven. Het g'evolg* hunner Belgische Majesteiten, bestaat uit acht heeren en dames, aan welke v ijf leden der hofhouding van onzen Koning' wor den toegevoegd. Het overbrengen van den dienst der stoomvaart-maatschappij «Ne derland» van de Rietlanden naar de nieuw gebouwde etablissementen, gelegen aan de westzijde der han delskade, zal op de volgende wijze plaats hebben Het stoomschipPrins van Oranje» dat ongeveer 17 a. s. te Amsterdam wordt verwacht, zal terstond bij de aankomst meren aan de Handelskade, om aldaar de passagiers en de lading te ontschepen. De later inkomende stoomschepen zullen insg'elijks voor goed van die aanlegplaats g'ebruik maken. Van de uitgaande schepen zal de «Voorwaarts», welke 27 e. k. ver trekt, de laatste zijn die van de Rietlanden afvaart, zoodat de «Prins Frederik,» op 7 November van hier stoomende, de rij zal openen van de schepen, die van de Handelskade worden geëxpedieerd. Een algemeen bekend en ge acht stadgenoot, de heer W Stumpff, herdacht gisteren (Zondag 14 Oct,) den dag, waarop hij voor vijf-en- twintig' jaar in het huwelijk trad. Aan blijken van svmpatie ontbrak het niet. De leden van de Amster- damsche afdeeling* der Koninklijke Vereenig-ing «HetNederlandsch Too- neel» boden hem een keurig be werkt buffet en vazen van cuivre poli aan, de Rotterdam.-che afdee ling een uiterst artistiek en kostbaar meubel van cuivre poli, de leden der Amsterdamsche Orkestvereni ging een album met etsen van Unger; terwijl tal van andere cor poration en particulieren hem ins gelijks zeer fraaie geschenken deden toekomen. Alles ging- vergezeld met de keurigste bloemen, hetzij als rui kers in vazen, of korven. De directiekamer was de geheele week in een bloemhof herschapen. Dezer dag'en is door de politie alhier in een koffiehuis in de War moesstraat een koffer in beslagge nomen, waarvan de inhoud, bestaande in een aantal effecten, eene aanzien lijke waarde vertegenwoordigde. Die koffer was daar achtergelaten door een vreemdeling, die zich eenigen tijd geleden door verdrinking van het leven heeft beroofd. Leiden. Een aan zijn geleider ontsnapte stier bracht Zaterdagoch tend een groote ontsteltenis te weeg op het perron van den Rijnspoor- den, afsof zich een geopend graf tusschen hen bevond. Hilda is zeer schuchter, zeide de oudste zuster met een glim lachje tot haren verloofde. Zij was van daag niet wel en dat maakt haar zoo stil. Ze zouden aan tafel gaan. De generaal bood Freia den arm. We zullen die beiden gele genheid geven om vrienden te wor den, zeide hij vroolijk en Erwin ging naar Hilda toe. Hoe zullen wij in staat zijn om dit te verdragen, dacht hij. Of ik óf zij moet wijken. Hilda legde aarzelend hare hand op zijnen arm, die hij met eene hartstochtelijke beweging aanpakte zijn geheele hart stond als in vuur, daarop trok hij snel zijne hand terug. Hoeveel uren moeten wij deze marteling verdragen? vroeg hij zich zelf af. Zijn bloed kookte in zijne aderen, elke zenuw was ge- weg te Utrecht, na op den Leidsclien weg een heer te hebben omver ge- loopen, rende hij aan den overweg aldaar het perron op en tusschen de op dat oogenblik talrijke reizigers door, gélukkig zonder iemand letsel te veroorzaken. Hij holde het ge heele perron af, de spoorweg op, en dreigde die hem wilde tegenhou den, met de horens. Zoo zette hij ongehinderd zijn ren voort en be reikte eindelijk weer den Leidschen weg', waar hij spoedig uit het ge zicht verdwenen was. 's-Gravenhage.Gisterennacht zijn alhier uit perceel no. 14 in de Alexanderstraat, door middel van openschuiving' van een raam en inklimming', ontvreemd, een zwart marmeren pendule, cilindervormig*; het marmer vermengd met blauwe en groenachtig'e streepjes, porcelei- nen plaat met romeinsche cijfers; i een bronzen beeldje, voorstellende een zittenden vjager met een g'eweer in de hand; een geel houten siga renkistje met wit metaal gemon teerd; een luciferstandaard, voor stellende een marskramer met een pak op den rag', en twee kleine blauw poroeleinen potjes. De com missaris van politie in de 2de af deeling' aldaar verzoekt opsporing en aanhouding. Oud-Beierland. Alhier zijn in de vorige week 23. nieuwe ge vallen van pokken aangeg'even, ter wijl er 3 personen aan de ziekte overleden, Sedert het begin der epi demie wefllen 30(5 personen aange tast en overleden er 78 personen. Rotterdam. De Dilettanten- club», eene vereeniging- van jon gelieden tot den eersten stand be- hoorende, gaf hedenavond een uit voering in den Zomerschouwburg ten bate der slachtoffers van de ramp in Indië. Algemeen wekte zij genoegen, Bij deze gelegenheid werd door jonge dames verkocht een 20 pagina's g-root gelegenheids blad, getiteld: Rotterdam Kraka- tau. Al wat op kunstgebied leeft ee werkt in deze stad heeft op en kele uitzonderingen, eene g*ave ge offerd met penseel of pen. Het keu rig uitg-evoerde blad had veel af trek en zal ook in den handel wor den gebracht,natuurlijk ook ten voor- deele van genoemde ongelukkigen. De luchtreiger l'IIoste zal Dinsdagmorgen opnieuw van hier een luchtreis ondernemen. De meeste koffiehuishouders, slijters en tappers hebben zich thans tot een .bepaald genootschap veree- nigd, dat de belangen van het be drijf zal moeten bevorderen en ook bij de keuze van gemeenteraadsleden denkelijk niet werkeloos zal blijven. Dordrecht. Eene gehuwde vrouw alhier bracht Woensdag jl. een bezoek aan eene harer familie betrekkingen aan het Kasperspad en ging vervolgens met de vrouw de deur uit. Kort daarna keerde de eerste alleen terug, opende met een slentel, waarvan zij de bewaarplaats wist, eene kast en ontvreemde daar uit eenige gouden voorwerpen. On- middelijk begaf zij zich daarmede naar Rotterdam, waar zij het ge- stolene te gelde maakte, om vervol- g-ens weder naar Dordrecht terug te keeren, doch reeds was van den diefstal aangifte gedaan en werd zij als de vermoedelijke daderes aange houden. Donderdag werden door de politie de vermiste voorwerpen te Rotterdam opgespoord en in beslag genomen; terwijl tegen de diefegge proces-verbaal is gemaakt. spannen door het bewustzijn van Hilda's tegenwoordigheid, en hij dit alles moest hij kalm daar neerzitten en als een gelukkige verloofde voort durend praten en lachen. Wat moet ik in 's hemels naam met mijn leven beginnen, dacht hij vol vertwijfeling, indien ik nauwelijks in staat ben om een enkelen dag door te worstelen? Hilda behoefde zich gelukkig niet meer te pijnigen, dan de omstandig heden van haar vorderden; haar bleek gelaat overtuigde iedereen er van dat zij ziek was. Het diné was voorbij, en bij Freia was een donker vermoeden opge rezen, dat er iets niet in orde was, iets, dat zij zich niet kon verklaren. Ook stelde het haar een weinig te leur, dat Erwin zich niet warmer met Hilda onderhield. Hij sprak slechts weinig met haar en deed hij het nog, dan hield hij steeds de oogen van haar afgewend. Zou dat Arnhem. Naar aanleiding eener aanschrijving van den com missaris des Koning-s is door de ge meentebesturen aan de ingezetenen der aan de Waal gelegen plaatsen ter kennis gebracht, dat dezer da gen van buitenslands naar Maas sluis zal vervoerd worden een trans port buskruit en dynamiet, per sche pen Gott mit Uns en Voorwaarts. Wijehen. Zaterdagochtend had op 't station alhier een ver schrikkelijk ongeluk plaats. Terwijl de van Nijmegen komende goederen trein stond te wachten om den snel trein te laten passeeren, stapte een conducteur van den eersten trein uit den wagen, juist op 't oog-en- blik dat de sneltrein kwam. Hij werd overreden en was bijna on- middelijk een lijk. Het hoofd werd hem van het lichaam gescheiden. Bergen-op-zoom. Door circa 200 kiezers, alle standen van de stad vertegenwoordigende, is een adres bij den Raad ingediend strekkende om bij volkomen gemis aan open baarheid van liet verhandelde in de raadsvergaderingen óf op de eerst volgende begrooting een post uitte trekken voor het doen samenstellen en uitg'even van een officieel ver slag der openbare verg-aderingeu van den Raad, óf de uitgave daarvan, gelijk elders veelvuldig geschiedt, in 't openbaar aan te besteden. Vucht. De metselaar A. v. d. S., alhier afkomstig, die te Breda eerst sedert korten tijd werkzaam is, was in den nacht van Maandag' op Dinsdag 11. met eenige zijner kame raden uit geweest, waarbij hij, zoo als hij 's morgeus gewaar werd, zijn zilveren horloge was kwijtge raakt. Hiervan door hem Dinsdag aangifte gedaan zijnde bij de rijks politie, heeft deze, als gewoonlijk, onmiddellijk een onderzoek inge steld, met dit gevolg, dat zij al spoedig tot de ontdekking kwam, dat bedoeld horloge bij den horlo gemaker J. L. Wassen op de Bosch straat voor f 4 was verkocht. Zoo ver zqnde, was men den dader spoedig op 't spoor. Deze bleek te zijn een metselaar in dezelfde ge meente thuisbehoorende als de be stolene, C. S. genaamd, die dan ook gearresteerd en voorloopig in verzekerde bewaring' werd g-enomen. Langstraat. Nu de plannen van de heropening van het oude Maasje of van den Nieuwen Maas mond bij de verschillende betrokken gemeentebesturen zijn gedeponeerd, worden van alle kanten krachtige pogingen aangewend, om de ver schillende havens der Langstraat met de Nieuwe Maas in verbinding te krijgen. De toenemende handels- ontwikkeling in de Langstraat en in de richting van Tilburg heeftin den laatsten tijd aan bedoelde havens eene bedrijvigheid bezorgd, die voor den handel groote beteekenis heeft. Men stelle zich voor den verbazen- den uitvoer van los en geperst Lang- straatsch hooi, de duizenden hij dui zenden manden schoenwerk, die per jaar, dag en nacht worden geëxpe dieerd, den enormen aanvoer van overzeesche huiden voor de looie rijen en den uitvoer van bereid leder. Wij spreken nog niet van de grond stoffen voor de Tilburgsche fabrie ken, van steenkolen, aanvoer van legio lading-en schors, van veehan del, paardenfokkerij en zeer toene mende landbouwontwikkeling en boterproductie.Tramwegen doorkrui sen deze streek. De spooraanleg ge tuigt mede. de groote liefde voor haar zijn, die hem jegens anderen zoo koel en onverschillig maakte, dacht zij. Toen de beide jonge meisjes de eetkamer verlaten hadden, wendde de generaal zich lachend tot Erwin. Het is eigenlijk doelloos dat gij hier blijft, zeide hij. Uw hart ging naar de woonkamer en gij moet het wel volgen. Dat is waar, bevestigde Erwin. Ik zeide u reeds, voer de generaal voort, welk een onder scheid het geeft, als men twee nich ten heeft in plaats van eene, ofschoon Hilda er ziek uitziet. Ik vrees, dat haar leven harder is geweest, dan wij ooit vermoed hebben. Met een doodelijk gewond hart ging Erwin naar de andere kamer. Als ik mij zelf beschouw, ge lijk ik op een moordenaar met be trekking tot deze beide meisjes, dacht hij. Almeloo. Aan de directeuren van de Almeloosche stoomspinnerij, weverij en ververij is door hunne arbeiders een prachtig album met 900 handteekeiiiiigen aangeboden, als dankbetuiging' voor de toelage, die zij in de plaats van een bezoek aan de tentoonstelling hadden ont vangen. Het bestuur schonk namelijk ha ren 900 werklieden elk een bedrag-, gelijkstaande met een week loon. Roermond. De justitie houdt zich bezig' met een onderzoek naai den schrijver van verschillende ano- I nieme geschriften, in Limburg ver spreid, en die groven laster zouden bevatten ten nadeele van een gun stig bekend bankiershuis te Roer mond. Iemand, belioorende tot een der voornaamste families aldaar, wordt I verdacht de schrijver en versprei der er van te zijn. GEMENGD NIEUWS. Aan Figaro wordt uit Cagliari i gemeld, dat toen een trein, loopende langs den weg om het loon uit te betalen aan het dienstpersoneel, den 8sten dezer in den tunnel van Bo- i nor va kwam, een wegwerker het sein van stilhouden g*af. Eene bende roovei's kwam toen overhoeds te voorschijn om den trein aan te vallen. Maar er volgde eene verrassing die de roovers niet verwacht hadden. I Er kwamen namelijk een vijftig' ka- rabiniers te voorschijn, aangevoerd I door een kolonel, een majoor en een kapitein. De karabiniers waren ge- j waarschuwd, en alzoo werd de aan- 1 slag- verijdeld. Vier der roovers vielen den karabiniers in handen. De Duitsche Regeei-ing- wenscht bekend te worden gemaakt met de tegenwoordig-e verblijfplaats van een persoon, zich noemende of althans vroeger zich genoemd hebbende Carl Schmidtgen, geboren te Löbau in Saksen den 31en Mei 1842, en van beroep zeeman. Onder voornoemden naam liet hij J zich te Rotterdam aanmonsteren, I den 22en Januari 1870 op het Ne- derlandsche freg-atschip Nestorop 20 Maart 1871 op liet Nederland- sche freg'atscliip Philips van Marnix: op 24 Februari 1872 op hetNedcr- landsche barkschip Graafstroom en op 13 Maart 1873 weder op de Phi lips van Marnixwelk schip kort daarna in het buitenland verkocht is. j Sedert is niets meer van hem ver- I nomen. De vervaardiging van kunst- eieren neemt in Amerika eene ver bazende vlucht, zoodat ééne fabriek er reeds meer dan duizend stuksin i het uur aflevert. Het dooier wordt gevormd uit eene pap van meel, stijfsel, boter en andere bestanddee- len; het wit bestaat uit albumine, chemisch overeenkomend met de na tuurlijke; het huidje is een vlies van gelatine, en de schaal bestaat uit i gips, en is iets dikker dan de oor spronkelijke. De dooierpap wordt tot een hal gerold en bevrozen; dan wordt er door snelle draaiing het 1 wit omgesloten, waarbij het kunstei j ook zijne ovale gedaante verkrijgt, i Nogmaals laat men de massa be vriezen. Nu doopt men haar in ge- latine, daarna in eene gipspapmen laat het alles snel drogen en het ei is gereed. Deze eieren moeten (voor wie het gelooven wil) in smaak niet van de echte te onderscheiden zijn; ook kan men ze jaren lang goed houden, en zij zijn minder breekbaar. Intusschen hebben zij Ze stonden weer heiden voor de nieuwe schilderij. Hilda bemerkte hem eerst niet, maar Freia, die hem zag, noodigde hem uit, om aan hun gesprek deel te nemen. - Ik ben door Oenone geheel betooverd, zeide zij. Hoe be- i minde zij toch haren Paris! Denkt gij, dat hij verstandig handelde door den gouden appel aan Venus te schenken? Misschien was het niet het verstandigste, antwoordde hij. De eene godin bood hem eene onbegrensde macht, eene goddelijke kracht en eene onbeperkte heer schappij aan, de andere stille wijs heid en de derde, Venus, liefde, j Ik beloof u, zeide deze laat- j ste, de teederste en beminnelijkste gade van geheel Griekenland. De liefde overwon. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2